REGENPIJPEN l Aia(£RTJE BOLA"-UIEN JACOB JONG WATERDICHTE Buitenland Officieele berichten. sciiraie" hyid RUROLÜ BOLA-UIENZAAD Groene Kruis en Wijkverplegiog Middelharnis-Sommelsdiik VOOR HORLOGERIE „HELVETIA" algemeen geroemd Fa H. B R A B E R DIRKSLAND Kiespijn 4 tifS Neem'n Centrale veiljni;Midaelharnis VRIJGEVEN VAN GROOTER GEDEELTE DER VOORRADEN KAAS. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd deelt het volgende me de. In verband met de op 28 Augustus 1940 getroffen kaasregeling werd aan houders van voorraden kaas, grooter dan 500 kg., de verplichting opgelegd, deze niet te ver. handelen of af te leveren dan met toestem ming der Nederlandsche Zuivelcentrale, Afd Zuivel te 's-Gravenhage. Inmiddels heeft genoemde Centrale een gedeelte van 25%, met een minimum van 500 kg. voor het verhandelen en afleveren vrijgegeven. Dit gedeelte wordt met ingang van Maandag 25 November 1940, met 10% tot 35% verhoogd, met een min. van 1000 kg., zoodat dan nog 65% (verminderd met den indroog op den totalen oorspronkelijken voorraad) van den op 28 Augustus 1940 aanwezigen voorraad geblokkeerd blijft. Uiteraard mag de aflevering uitsluitend ge schieden tegen toewijzingen op grond der bepalingen van de Kaasdistributiebeschik- king 1940 I. an handen en gelaat, ;chrale lippen, gesprongen honden genezen snel met 30-óOcl.BiiApo!h.en Drogisten MIJNHARDT! BETALING VAN RUNDEREN DOOR DE N.V.C. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd maakt bekend, dat in zake de betaling der aan de Nederlandsche Veehouderijcentrale geleverde runderen met ingang van Maandag 25 November 1940 een wijziging zal worden gebracht, waar door de leveranciers op een eenvoudiger wij ze in het bezit van hun geld zullen komen. Tot dusver werd tegen afgifte van het le- veringsbewijs voor ieder geleverd dier een betalingsbon aan den leverancier uitgereikt Op dezen betalingsbon kon de leverancier bij de daartoe aangewezen bank in de marktplaats betaling verkrijgen. Met ingang van Maandag 25 November 1940 zal deze roode bon niet meer aan den leverancier worden uitgereikt doch nadat gewogen is aan de bank In de marktplaats worden toe gezonden. Na de weging kan de leverancier tegen overlegging van zijn leveringsbewijs bij deze bank betaling verkrijgen waarbij hem de roode bon wordt uitgereikt. Leve ranciers, die er de voorkeur aan geven, hun geld op andere wijze b.v. bij een boeren leenbank te ontvangen, kunnen bij de aan gewezen bank in de marktplaats daarvan mededeeling doen onder overlegging van het leveringsbewijs. Nadat het geld op de door hen aangegeven bank is overgemaakt kunnen zij aldaar tevens de roode bon in ontvangst neinen. Ook om een andere reden is het van zeer groot belang, dat bij deze wijze van beta ling de leveranciers in het bezit worden gesteld van de roode bon. Mocht n.l. onver hoopt de noodzakelijkheid van een verplich. te levering van rundvee zich voordoen, dan zal daarbij rekening worden gehouden met de runderen, welke van 25 November a.s. a)f zijn geleverd. Het is derhalve van het hoogste belang, dat iedereen die na 25 No vember een rund aan de Nederlandsche Vee houderijcentrale heeft geleverd de bon, wel ke hij ontvangen heeft, goed bewaart, om dat hij op vertoon van zulk een bon vrijge steld zal zijn van de verplichte levering van één rund. Veehouders, die door bemid deling van den handel aan de Nederland sche Veehouderijcentrale leveren zullen er dus goed aan doen er voor te zorgen, dat zij voor ieder gelevei'd dier van den veehan delaar zulk een betalingsbon ontvangen. GEEN z,gn. CRISISPRODUCTEN NAAR HET BUITENLAND. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd maakt bekend, dat thans op grond van het besluit van 23 September 1940 (Verordeningenblad stuk 31, No. 174) het te koop doen aanbieden, het verkoopen of doen verkoopen, met bestemming naar het buitenland, van alle bij of krachtens ar tikel 1 der Landbouw-Crisiswet 1933 aange wezen crisisproducten, is verboden. Voorts is bepaald, dat voor de onder dit verbod vallende producten waarvan een uit- voermonopolie bestaat, ontheffing van dat verbod kan worden verleend door de Cri sis-Organisatie, die als monopoliehoudster voor den uitvoer der betreffende producten is aangewezen. Voor producten van de bloementeelt en de boomkweekerij, bollen'en knollen van bloemgewassen kan zulk een ontheffing worden verleend door de Nederlandsche Sier teeltcentrale te 's-Gravenhage en voor tunf en turfproducten door de Nederlandsche Turfcentrale te Assen. AFLEVERING GERAFFINEERDE EETBARE VETTEN EN OLIëN., Op 25 dezer is in de Staatscourant opge nomen een beschikking, waarbij een rege ling wordt getroffen ten aanzien van het afleveren van geraffineerde eetbare vetten en oliën. Ontheffing van deze regeling wordt ge geven aan diegenen, die door een onderlinge regeling in de verdeeling van den afzet van zoodanige oliën en vetten hebben voorzien.. Nadere inlichtingen omtrent een en ander kunnen worden verkregen bij de Nederland sche Zuivelcentrale, Aifdeeling Margarine, Vetten en Oliën, Nassaulaan 6, 's-Graven hage. (Jong's Org. Wettig gedeponeerd.) ^k geven grootste opbrengst, ^ft zijn buitengewoon houdbaar zijn bolrond van vorm zijn zuiver geel van lde<ur ^fe en worden door landbouwers BESTEL NU aan onze vertegenwoordigers of recht streeks aan ons. Zaadteelt sinds 3899 NOORDSCHABWOUDE Telefoon Broelc op Langeudijk 71. VERWtABMING VAN POTERBEWAARPLAATSEN. Het is den bezitters van poterbewaar plaatsen bekend dat deze bij aanhoudende strenge vorst alleen vorstvrij kunnen wor den gehouden, indien verwarming wordt aangebracht. Gewoonlijk worden, al naar gelang van de grootte der bewaarplaats één of twee petroleumkachels voor dit doel gebruikt. De hoeveelheid petroleum welke hiervoor noodig is, is zeer gering. Naar ons van bevoegde zijde werd medegedeeld zal echter voor verwarming van poterbewaar plaatsen geen petroleum beschikbaar wor den gesteld. Vv'^ij meenen goed te doen hier op de aandacht te vestigen, opdat tijdig maatregelen kunnen worden getroffen om te voorkomen dat bij plotseling invallende strenge vorst de pootaardappelen bevriezen. Het verdient aanbeveling, waar dit uitvoer baar is, met behulp van gas- of electrische kachels de verwarming aan te brengen. Voor bewaarplaatsen welke niet aan het gas- of electrioiteitsnet kunnen worden aan gesloten, zal men aangewezen zijn op het gebruik van kachels, welke met anthraciet of iets dergelijks worden gestookt. VERGADERING van het Groene Kruis en Wijkverpleging, afdeelinig Middel- liarnis-Sommelsdijli. Door afwezigheid der voorzitter opent de heer Slis de vergadering, en voegt er aan toe dat de geringe opkomst waarschijnlijk te wijten is aan de donkere avonden. Daarna worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen, die onveranderd worden goedgekeurd. Hierna wordt het jaarverslag der secre taris voorgelezen. In de plaats van Dr. Koenraad is dr. de Jong gekomen. Alle andere functies zijn zoo gebleven. In de vergadering van 28 Nov. is Dr. Koenraad dank gezegd voor al hetgeen hij gedaan heeft. Eenige leden zijn er van het Groene Kruis afgevallen. Dit jaar is ook weer de Emmabloemcol- lecte gehouden, welke f 90.45 opbracht De gever (geefsters) en de coUectrices worden hartelijk bedankt. Aan subsidie is ontvangen van Rijk en Provincie voor de T.B.C, bestrijding, vooï huisbezoek 'f 420.voor onderhoud enz. van ligtenten f 30.03 van de Prov. Zuid Holland wegens 45 onder toezicht staande gezinnen f 165.wegens verpleging van 1 patiënt ouder dan 15 jaar f 38.50, wegens verpleging van 5 patiënten jonger dan 15 jaar f 263.10. Verder nog bijdragen ontvangen van B.A. en particulieren, waarvoor wij allen zeer danken. 1 patiënt werd in het R'damsch Zeehos- pitaal verpleegd te Katwijk aan Zee. Evenals vorige jaren werd er van ligten ten gebruik gemaakt.. Er werden ook nog enkele verpleging::,- artikelen aangeschaft en uitgeleend. Met de financiën van beide vereenigingen staat het echter niet erg best. 45 gezinnen met 50 patiënten stonden on der toezicht. De plaats van Zr. Brinkman werd waargenomen door andere verpleegsters. 8464 bezoeken werden afgelegd en voor de t.b.c. 305 bezoeken. Aan Zr. Brinkman wordt hartelijk dank gezegd voor haar toewijding. Hierbij bevelen wij het Groene Kruis en Wijkverpleging bij aUe inwoners aan Wij hebben Uw aller steun noodig om het ledental en de financiën op te voeren. Verkiezing bestuurslid voor Middelhamis wegens periodieke aftreding van den Heer L. J. den Hollander, Deze is echter herkies baar. Bovengenoemd persoon wordt wederom met algemeene stemmen herkozen. Rekening der penningmeester. Ontvangsten: Contributie leden Contributie instellingen Nieuwe leden Obligaties Diversen Bijdrage Geref. Gemeente Bijdrage Batig Saldo f 1031.— If 317.— 31.— 183.80 25.— 50.— 100.— f 1148.95 f 2886.75. Uitgaven: Aangekocht materiaal f 17.34 Reparatie f 7.10 Bode- en Schrijfloon f 271.75 Lidmaatschappen en abonnementen f 115.70 Betaling f 111.20 Drukwerk en advertentiekosten f, 20.02 Diversen f 714.20 Giro en Porto f 14.10 T.B.C. f 532.83 Batig saldo 'f 993.40 f 2886.75 Dus achteruitgegaan f 233.44 en Obligaties in aanmerking genomen 'f 387.34 Rekening T, B. C. 1939. Uitgaven f 1732.01 Kosten: 'Versterkende middelen f 215.38 Onderhoud lighallen f 214.73 Bureaukosten f 515. Diversen f 15.15 Emmabloempjes f 22.50 Deze rekeningen zijn door de commissie van nazien goedgekeurd, met het voorstel aan de leden om deze algemeen goed te keuren. Tot nazien der rekeningen over 1'940 wor den benoemd de heeren Loof, van Hemert. Naar aanleiding van de beschrijvings- brief ontvangen der Alg. Vereeniging van het Groene Kruis Z. Holland wordt door het bestuur voorgesteld om burgemeester van Andel van Zuidland te stemmen voor bestuurslid in deze afdeeling. Dit wordt door de vergadei-ing algemeen goedgevonden. Voor benoeming als afgevaardigde naar de algemeene vergadering wordt het be stuur gemachtigd om deze kwestie te re gelen. Daarna rondvraag en sluiting. Opening door den heer Sits der vergade ring voor Wijkverpleging afdeeling Middel- harnis-Sommelsdijk. De notulen der vorige vergadering wor den voorgelezen en onveranderd goedge keurd. Daarna volgt de rekening der penning meester over 1939. Inkomsten f 3606.39 Uitgaven f 2845.18 Saldo f 761.18 Deze rekeningen zijn door dezelfde com missie tot het nazien hiervan goedgekeurd. Voor het nazien der rekeningen voor 1940 v/ordt dezelfde commissie benoemd als voor de vereeniging van het Groene Kruis. Daarna rondvraag en sluiting. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN. No. 338 No. 28 No. 51 No. 339 No. 350 No. 63 No. 71 No. 351 No. 352 No. 353 No. 28 No. 355 No. 29 No. 30 No. 35 No. 357 No. 73 No. 69 No. 359 No. 360 No. 98 No. 71 No. 36 No. 34 No. 361 No. 35 No. 37 No. 99 Middelharnis, Joh. v. Dijke. Burg. Zaaijerlaan 738, Dirksland. Achthuizen, M. Vervloet. Galatheeschedijk. 36 Den Bommel, Mej. G. G. van Weel Oostdijk 128. Middelharnis, Dr. N. van den En den, Hoflaan C 155. Middelharnis, H. van Rossem, Kortewegje C 79, Dirksland. Ouddorp, L. P. Akershoek. Zonnehoef B 61. Ooltgensplaat, T. C. Remus, Molendijk 97. Middelharnis, J. Kerseboom. Voorstraat 20, Sommelsdijk. Middelharnis, Gemeentepolitie. Burg. Bouwmanplein 36. Middelharnis, Gemeenteveldwach ter te Sommelsdijk. Stellendam, H. G. van Wezel. Nieuweweg 341. Middelharnis, Dr. C. Soeteman. L. Bouwmeesterplein C 50. Stellendam, Gebr. Koese. Molenkade 192. Stellendam, fa. Wed. M. van Se- ters. Voorstraat 125. Goedereede, J. Troost, Molenweg 190. Middelharnis, G. P. A. Frijlink. Kortewegje 164, Sommelsdijk, Ooltgensplaat, H. G. J. Dapper. Langeweg 25. Ouddorp, P. Mierop. Weststraat 56a. Middelharnis, G. W. Visser. Oostdijk 285a, Sommelsdijk. Middelharnis, G. J. Buth. Boezemweg, A 249, Dirksland, "Oude Tonge, Distributiedienst. Ouddorp, D. Breen. Dirkdoensweg A 324a. Den Bommel, Gemeentevergader lokaal. Herkingen, M. de Waal Nieuw straat. Middelharnis, B. Coops, Voorstraat A 17 Som melsdijk. Herkingen. J. Ras. Peuterdijk 113 Goedereede. C. Flohil, Havenhoofd 307. Oude Tonge, Gemeentepolitie. Schoolstraat 18. BEIJERLANDSCHELAAN 33 ROTTERDAM Ruim 15 0 jaar familie-vaktraditie Groote keuze in Uurwerken en Bijouteriën 1ste Idas rep. inrichting met solide garantie. De winkel is geopend van 8 tot 8 uur. 's Zaterdags tot 10 uur. Na de aansluiting van Hongarije tot het pact van Drie zijn in de afgeloopen week ook de landen Boemenië en Slowakije toegetreden. De Führer heeft telegrammen van geluk- wenschen naar de betreffende staatshoof den gezonden. Naast deze teekenen welke wijzen op een heid op den Balkan, heeft zich echter een feit voorgedaan dat sterk de aandacht trekt Behalve de hierboven genoemde landen is ook Bulgarije uitgenoodigd voor een be zoek aan Berlijn, doch heeft de regeering van dat land, hieraan geen gevolg gegeven. Hieruit wordt afgeleid dat een toetreding van Bulgarije tot het op 27 September 1940 gesloten pact, tusschen Duitschland, Italië en Japan, niet te verwachten is. Begrijpelijk dat verschillende conclusies worden getrokken. Men zal echter goed doen, voorzichtig te zijn en af te wachten. De Bulgaarsche gezant te Berlijn is thans te Sofia om Koning Boris alsmede den mi nister van buitenlandsche zaken verslag uit te brengen omtrent den stand van za ken. De toestand spitst zich in dien hoek wel erg toe, gedurende de laatste weken. Het Italiaansche legerbericht No. 168 maakt bekend, dat de dekkingstroepen van Italië, hun positie hebben moeten prijs ge ven en zich op een beter versterkte linie hebben moeten terugtrekken. Wat hier nu de oorzaak van is, laten wij in het midden, het feit is, dat de druk welke de Grieken op het Italiaansche leger uitoefenen te sterk is. Het bericht spreekt ervan dat de gevech ten hardnekkig zijn geweest, en de verlie zen aanzienlijk. Ook de Grieken moeten ernstige verliezen geleden hebben. Wat mag hier nu de reden van zijn? Zijn de Italianen met te geringe sterkte Griekenland binnengevallen, .zoodat zij zich misrekent hebben, en wanneer nieuwe ver sterkingen zijn aangevoerd de toestand zich zal wijzigen en Griekenland worden versla gen? Of zijn de Giieken de Italianen in het vechten in dat bergachtig terrein, werkelijk de baas? De wijziging in het Opperbevel in Albanië gaf reeds te denken. Zijn de Grieken de sterkeren dan zou dit de verwikkelingen op den Balkan weleens ernstig kunnen beïnvloeden. Al is het niet te verwachten, toch zou Italië het niet kunnen toelaten, dat de Grieken, een gedeelte of geheel Albanië in bezit namen. Een interventie van Duitsch land zou dan niet uit kunnen blijven, en juist met het oog daarop wordt de houding- van Bulgarije met spanning gade geslagen. Bulgarije en Joego Slavië zijn met Rus land bevriend. Hoewel niet Engelsch ge zind, toch is het niet zeker wat zij in tijd van nood zouden doen. In Turkije ligt het geheele auto verkeer stil. De regeering' heeft de benzine noodig voor eigen gebruik en voor een goede re geling der voedselvoorziening. In Egypte is het eveneens niet piuis. Moesten wij vorige week melding maken dat de minister president tijdens het uit spreken van den troonrede plotseling dood bleef, thans wordt het overlijden gemeld van den minister van oorlog, op even ge heimzinnige wijze. De minister vergezelde koning Faroek naar de inwijding van een nieuwe waterin stallatie. Even voor de trein vertrok werd de minister onwel, en terwijl men hem naar de wachtkamer bracht, blies hij den laat- sten adem uit. Dit tweede plotselinge sterfgeval trekt sterk den aandacht. Ook in Roemenië is het nog verre van rustig, doch daar zijn de ongeregeldheden van anderen aard. Tijdens de omwenteling zijn verschillende hooge functionarissen der oude regeering gevangen genomen, o.a. de vroegere minister-president en minister van Oorlog Calescu, de generaal der gen darmerie, de minister van Openbare veilig heid enz, In den nacht van Dinsdag op Woensdag- zijn om half twee vier en zestig personen door een groep legionnairs doodgeschoten. Het is nog niet bekend, op wiens bevel deze legionnairs gehandeld hebben. Opdracht van de regeering hadden zij echter daartoe niet. Generaal Antonescu, de huidige premier der Roemeensche regeering keurt deze daad sterk af. Hij heeft verklaard, dat de legion naire (fascistische) beweging moet staan op het standpunt der gerechtigheid en wettig heid. De daders zullen streng worden ge straft. Alles bij elkander genomen blijkt het dat in bepaalde landen op den Balkan de toe stand nog niet erg rustig Is. Verder heeft deze week de aandacht ge trokken de hulp welke Amerika verleent aan Engeland. Engeland tracht niet alleen Amerikaan- sche koopvaardijschepen over te nemen en nieuwe op stapel te doen .zetten, maar er wordt ook gesproken over 3 Slagschepen, 6 Kruisers, 100 Torpedobootjagers, terwijl voorts Engeland met Amerika on derhandelt over bepaalde patrouille dien sten. Wa-nneer Amerika deze zou overnemen zou Engeland wat schepen vrij krijgen om te kunnen gebruiken voor de bescherming van eigen land. Wat betreft de prijs, zou Engeland bereid zijn verdere steunpunten of groepen eilanden, Britsch West-Indië, te willen afstaan. In Amerika is men overtuigd, dat de Duitsche bombardementen ernstig het En- gelsche productie-apparaat in de war stu ren. Engeland dringt daarom meer en meer aan om nog krachtiger hulp. Thans zijn de Engelsche plaatsen Londen,Coventry, Birmingham, South ampton en Bristol door de Duitsche bommenwerpers ernstig beschadigd. Het zijn plaatsen, waar het hart klopt van de Britsohe bewapenings industrie en voedselvoorziening. Op 21 November j.l. heeft de Engelsche koning Geonge de nieuwe parlementszitting geopend. In een door hem persoonlijk uitgesproken rede, heeft hij verklaard, dat Engeland vast besloten is den strijd voort te zetten, tot de vrijheid is verzekerd. Ook omtrent Nederlandsch Indië komen verontrustende berichten binnen. Do mei gaf gisteren onderstaande mededeeling: TOKIO, 27 November. De Minister van Buitenlandsche Ziaiken Matsoeoka zal, naar wordt verwacht, binnenkort een krachtig protest indienen bij den Neder- landsclien Gezant, Generaal J. C. Pabst, tegen het herhaalde anti-Japansche optre den in Nederlandsch-ïndië en formeele verontschuldigingen, schadevergoeCing en een garantie voor de toekomst eischen. eischen. Kort geleden hebben zich drie ei'nstige gevallen voorgedaan: 1. De Japansche eigenaar van een ijzer- fabriek te Batavia is op 11 Nov. aange vallen en mishandeld door een Nederland- schen Politiebeambte; 2. Op 23 November is de Japansche vlag, die bij een kapperszaak te Bandoeng uit hing, verbrand; 3. Denzelfden dag werd de kanselier van het Japansche consultaat-generaal te Bata via, Ariyoshi, bij het passeeren van de ambtswoning van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië door een schild wacht aangeroepen en met geweld naar het politiebureau gebracht. Hij werd echter spoedig op vrije voeten gesteld, omdat niet alleen de beschuldiging van het illegaal fo tografeeren van het paleis van den Gouver neur volkomen ongegrond bleek te zijn, zoo- als hij zelf met nadruk had verklaard, doch het fotografeeren ook wettelijk was toege staan, waaruit de onnoodige onderdrukking door de Nederlandsche autoriteiten blijkt. Er wordt verder nog melding gemaakt van enkele minder belangrijke gevallen, o.a. geweldpleging door Nederlandsche soldaten. Oe Nedei-landschs mm 0" m ^v ueiwaerianasi HOOf&gfgtn ~PiJnslr/ler Veiling van Donderdag 26 November 1940. Veldsla f 1.80—2.10:;^ Boerenkool f 4.------ 4.90; Wittekool f 1.20—1.30; Roode kool f 3.70—3.80; Sav. kool f 5.40; Witlof f 12.20 —20.90; Spruiten f 6.60—20.—; Jonathan f 21.531; Goudreinetten f 12.4021.50; Arm- gaard f 15.St. Remi f 14.90; Kleiperen f 18.^; Louwtjes if 20.40; Beurre Alex, Lu cas f 20.10—23.10 per 100 kg. Bloemkool f 5.80—9.per 100 stuks. Speciale uienveiling van Donderdag 28 Nov. Gewone uien f 3.784.09; Uien 2e soort f 2.44; Stek f 1.05—1.29. Alles per 100 kg. Aanvoer 82.900 kg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 2