Abonneert U op „Eilanden-nieuws" Zeeuwsche Mosselen Aangifte Najaarsgewassen voor keuring 1941. MEIJER BLESSING Dames- en Kinderhoeden ]0 VERMAAS Galathee" Simon Gieke Tien dagen met jDw Vleeschbonnen doen!! Nieuwe Serie 194^^ M. C. van Nieowenhuijzen - Achlhuizen Onkwetsbaar Horloge Jongkindstraat 5 SPEELGOED Advertentiën rAMIUEBERICHIEN VRAAGT ONS Het beste St. Nicolaas cadeau HENDRIK WEIDEMA Eet nu Een huis vol gezelligheid, vol ontwikkeling en ontspanning, daarvoor zorgen de toestellen van Philips Nieuwe Serie 1940/41, nobele muziek-ihstrumenten in den volsten zin des woords! In huis een artistiek meubel, gebouwd uit houtsoorten, die thans zeldzaam zijn. Een bezit van waarde, dat thans méér waard is, dan de nog gelden de prijzenGa .de serie zien In prijzen vanöf f. 98^50 717 A Met linodyne drukknopsysfeem. Onfeilbaar juiste afstemming met één vingerdrvk. Ver- liesvrije tegenkoppeling. Spaarschakelaar geeft 30% strpombespanng. Voorfreffe//|ke weergave.Voorname kast vit hout en „Philite", PRIJS F. 143.40 Het Bestuur van den Keuringsdienst Zuid-Holland maakt bekend dat telers, welke hun najaarsgewassen voor den oogst 1941 tevelde wenschen te laten keuren voor zaaizaad hiervan vóór 1 December 1940 schrifte lijk kennis moeten geven aan den Secretaris van den K.Z.H., Anna-Paulownastraat 20 te Den Haag of aan den Hoofd-Controleur, G. A. v. d. Waal te Baren- drecht. Het Keuringsgeld bedraagt f 6.per h.a. met een minimum van f 2.50 per bedrijf. Namens het Bestuur van den K.Z.H. De Hoofd-Controleur, G. A. V. d. WAAL. 'n Schitterende collectie pracht kwaliteiten, MIDDELHARNIS Hoflaan (hoek Emmalaan) Origin. Uienzaad Wettig gedeponeerd. De ketter van Scherpenisse 8. Van 25 t.m. 1 December bon 24 (al gemeen) voor 100 gram (eventueel geldig t.m. 8 December, doch niet in hotels en res taurants). Bon 51 nog geldig t.m. 1 Dec. Eieren. Van 25 November t.m. 1 December bon 37 (algemeen), Ook geldig t.m. 8 De cember, doch niet voor hotels en restaurants Bon 64 blrjft geldig t.m. 1 December. Suiker. Van 23 November t.m. 6 December bon 16 (algemeen) voor 1 kg. Boter, Margiariine en Vet. Van 23 Nov. t.m. 29 Nov. bon 18 voor 1/2 pond boter of mar garine, ook bon 18 van de vetkaart. Bon 18 blijft geldig t.m. 1 Dec. Peiulvnichten. Van 19 Nov. t.m. 16 Dec. bon 56 van het algemeen distrlbutiebonboekje, voor kg. peulvruchten. Onitterswaren. Van 2 Nov. t.m. 20 Nov. bon 82 (algemeen) rijst, rijstemeel, -bloem of gruttemeèl (gemengd meel) (1/2 pond.) Van 2 Nov. t.m. 27 Dec. bon 83 (algemeen) havermout, havervlokken, haverbloem aard- appelmeelvlokken, gort, gortmout of grut ten (1^ pond.) Van 2 Nov. t.m. 27 Dec. bon 88 (algemeen,) uitsluitend gort, gortmout of grutten (1/2 pond.) Van 2 Nov. t.m. 27 Dec. bon 93 (algemeen) sago, aardappelmeel, maizena, puddingpoe der, puddingsauspoeder of griesmeel (1 onS) Twee bonnen 93 voor 225 gram verpakte maizena. Van 2 Nov. t.m. 27 Deq. bon 98 (algemeen) 1 ons macoaroni of vermicelli of spaghetti. Zeep. Van 13 Nov. t.m. 6 Dec. bon 29 (algemeen) 150 gram toiletzeep, (nieuwe samenstelling) óf 120 gr. huishoudzeep, óf 200 gr. zachte zeep óf 250 gr. zeeppoeder óf 125 gr. zeepvlokken Of 250 gr. zelfwer- kende waschmiddelen óf 200 gr. vloeibare zeep. Wasscherijen krijgen één bon per 8 kg. droog waschgoed. De bonnen voor een extra-rantsoen toilet- zeep geven van 31 Aug. 1940 tot en met 24 Januari 1941 recht op toiletzeep (oude samenstelling) van gemiddeld gewicht. (Dit geldt' dus niet voor alle extra-zeeprant- soenen, gelijk sommigen abusievelijk begrij pen.) t Van 31 Augustus tot en met 31 Dec. kan op bon 116, welke tegelijk met de textiel- kaart is uitgereikt, 50 gram scheerzeep of een tube scheercreme worden gekocht. Levertraan; mag slechts worden afge leverd op recept van een arts of tegen overgave van een, door een in Nederland gevestigden arts, a,fgegeven bon. Een groo tere hoeveelheid dan 200 cc per hoofd en per week is niet toegestaan. Per bon mag de arts niet meer uitschrijven dan noodig is voor 2 weken; voor meer personen uit één gezin kan met één bon worden vol staan. Voor het verstrekken van levertraan moeten goede medische gronden bestaan. Pietroleumi. Van 4 Nov. t.m. 29 Dec. ze gelperiode 7. Van 11 Nov. t.m. 15 Dec. op bon-periode B, 2 liter petroleum voor ver lichting. Kolen enz. Brandstoffenbons 07, 08, 09, 10, 11, 12, 13 en 14 „centr. verwarming en nrs. 04, 05, 06, 07, „haarden en kachels" en de bons gemerkt „brandstoffen een een heid 2e periode en de bons ,,een eenheid cokes 2e periode", gedurende de maand Nov., elk één eenheid vaste brandstoffen. Bons 08, 09, 10 en 11 haarden en kachels geven recht op het koopen van een een heid turf. (450 stuks.) Schoenen. Wie slechts één paar schoenen heeft welk paar moet worden gerepareerd, kan aan het distributiekantoor een bon krijgen, recht gevend op het koopen van een paar nieuwe schoenen. Ditzelfde geldt ook voor werkschoenen. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een langdurig, geduldig gedragen lijden, onze geliefde Man, Broeder en Oom, de heer CORNELIS VAN DER VELDE In den ouderdom van 67 jaar. De Heere die geen reken schap geeft van Zijne da den, sterke ons in dit smartelijk verlies. Zeist, 22 November 1940. (Middellaan 4.) Wed. C. van der Velde-Baars. Geen bloemen. voor sport en bedrijf Roestvrij staal, anti magne tisch, waterdicht, stofdicht, stootvrij. een wonder van techniek Groote keuze Qofuden Ringen, Colliers, Arm banden en Horloge Kettingen. NIEUW3E BINNENWEG 216 TELEFOON 3123 6. ROTTERDAM WEST Ze zijn er weer, en zulke mooie groote, en zoo blank van visch Bij Uw aardap pelen is het een heerlijk gerecht. Gebakken, gestoofd, uit de schelp, U kent ze op aller hande manier eten Koop ze uitsluitend aan onder staande adressen De bekende verkoopers: Jan Wittekoek, Middelharnis. T. de Waal Rz., Sonmtelsdyk Bakkers' Vischhandel, Diiiksland H. v. Oostende, Stellendam. Eewit Voogd, Ouddorp. Tamboers' Vlschbandel, N. Tonge C. d© Vos, Vischhandel, Oude Tonge. Mej. Mina Hobbel, Ooltgensploat. C. Bakelaar, Den Bonunel. A. v. Druningen, Stad a.t. Haringvl. C. Huismans, B 128, AchthuizeiL PRIttPi £i^l£|-^'^ll''^"'-l!W-'i v.h. Noord-Blaak 67, thans: b/d Nieuwe Binnenweg Rotterdam Wij verzoeken onze geachte Clientèle tijdig hun inkoopen te doen in verband met de beperkte verkooptijd. Onze sorteering speelgoed is wederom als vroeger, doch komt vroeg om eventueele teleurstelling te voorkomen. 234 Geeft een enorme opbrengst, fraai balvormige harde blanke uien, Geen dikhalzen. Stond in opbrengst op de proefvelden 1939 v/d Nederl. Uienfederatie boven alle selectie's. Alzoo,, het beste wat Ne derland U bieden kan. Geheel onder controle N.A.K. PRIJS BILLUK. TWEEDE DEEL. De verdrQviag van ée Spanjaarden van ooze eilanden. Door MBVAHOB. Naar een oud dagboek. Auteursrechten voorbehouden. 111. En Filip? Hoe had hij er naar verlangd zijn ouders te ontmoeten. Hoe had hij het zich ten duren plicht ge rekend. Een plicht die hij meende te moeten ver- Vullen ten koste van alle gevaar, ja zelfs van zijn leven. Maar hoe wankelde hij nu. Nu hij voor de uitvoering stond nu was het of al de bezwaren zich opeenstapelden tot onoverklimbare bergen. Nu stond voor zijn oog het beeld van zijn vader, hard, meedogenloos, zijn hand slaan de aan hem, om hem over te leveren aan de bloeddorstige inquisitie. Hij kon het niet van zich afzetten. Het vervulde hem met angst, met Schrik voor de ontmoeting. Maar dan zag hij weer de lange weken en maanden, dat hij tot kennis der'Waar. heid gekomen gezwegen had tegen zijn ouders. Dat hij, de als een vuurbrand uit het vuur gerukte, gezwegen had tegen zijn naaste betrekkingen over het heil dat in Christus is. Hoe kon hij het zich betreuren dat hij hen had gelaten in hün bijgeloof. Dat alles speelde zich in Filips ziel af. Maar toch zijn kinderplicht vervullen, nog eenmaal met zijn ouders spreken, nog een maal hen wijzen op de noodzakelijkheid van bekeering, hen nog eenmaal te waarschu wen voor de groote eeuwigheid, het moest gedaan worden. Hij had goed te maken, wat hij weken lang, maandenlang verzuimd had. En nu was het oogenblik gekomen. Met bevend hart schreed hij naast Schotman door de nauwe straatjes en steegjes voort. Terug- keeren, neen, hoe ook zijn hart samenkneep als hij er aan dacht, hoé hij zijn ouders zou weervinden, aan terugkeeren dacht hij niet. Eindelijk had men het steegje bereikt. Na eenig zoeken had men de deur be reikt waar het wezen moest. Baayeszoon zou eerst op verkenninggaan. Van een huis kon men eigenlijk niet spre ken. Het was meer een kelder. Een kelder van een groot koopmanshuis. Een koop manshuis dat nu geheel als pakhuis was ingericht. Baaijeszoon zou eerst op verkenning gaan. de deur opgelicht. Een laag deurtje. Baay eszoon moest zich diep bukken om er door heen te komen. Toen kwam hij op een stee- nen trap van eenige schreden. Na die afgedaald te hebben stond hij op een soort portaal waarvan weer een korte steenen trap lager afdaalde. Voor zichtig; had Baayeszoon van onder den lan gen visschersmantel het lahtaarntje laten schijnen. Een oogenblik maar. Lang genoeg om even een overzicht te verkrijgen. Daarop weer vlug het lantaarn- tje onder zijn mantel en nu ging het voor- zichtend tastend weer verder. Het tweede steenen trapje af. Nu was hij in een lange gang terecht ge komen. Uit een opening in den muur scheen zwak eenig licht. Nu kon hij zien, dat hij in een tamelijk lange gang was beland. Voorzichtig sloop hij naar de plek waar het licht uitstraalde. Ja, daar kon hij door een vierkant gat in de muur kijken in een kelderruimte. Een kelderruimte die bewoond was. Eeni ge meubelen hadden er eeii plaats gevon den. Op een tafel stonden eenige kaarsen te branden. Baayeszoon zag een lange man aan de tafel zitten. Dat was dan 4ie Arkelsz. van wien hij zoo vaak had hoorerj spreken. Maar een vrouw zag hij niet. Zwijgend zat de man aan tafel. Toch hoorde hij op zachten toon spreken. Dat geluid kwam uit een der hoeken en toen zijn oogen eenigszins aan het flakke rend licht gewoon waren ontdekte hij in een der hoeken een groot donker voorwerp. Daar kwam het geluid van daan. Daar was zeker een ho^k afgescheiden waar een Igerstede was geplaatst. Én op die legerstede lag zeker de moeder van Fi lip. Maar dan die zachte stem. Neen Ar kelsz. was het niet die sprak. Die zat in de lichtkring der kaarsen stil voor zich uit te staren. En de moeder van Filip was het ook niet. Hoe zacht er ook gesproken werd onder kende Baayeszoon een diepe zware mannen stem. Wie kon dat zijn? Gelukkig behoefde hij niet lang in span ning te zijn weldra zag hij een dik gordijn bewegen en trad een priester In den licht kring der kaarsen. Even nog een blik naar binnen geworpen. De man bleef staan tegenover Arkelsz met wien hij eenige woorden wisselde. Maar nu moest Baayeszoon zien dat hij weg kwam. Langer blijven was gevaarlijk. Hij noch de andere Geuzen mochten door den priester opgemerkt worden. Hij moest de gangen verlaten hebben en de vrienden gewaarschuwd hebben eer de priester naar buiten kwam, want deze zou zeker een brandende lantaarn bij zich heb ben en dan liep men gevaar ontdekt te worden in de smalle steeg. Met enkele woor. den stelde hij de drie vrienden op de hoogte, die zoo hun voorzorgen namen, dat toen eenige minuten later de priester met een brandende lantaarn naar buiten kwam hij niemand kon opmerken. Na een poosje waren de vier mannen weer bij de lage deur teruggekeerd. In het kort deelde Baayeszoon mede wat hij gezien- had. Baayeszoon, Filip en Simon gingen naar binnen. Schotman zou buiten een oogje in het zeil houden. Geruischloos daalde het drietal trappen af en sloop naar het gat in de muur. Daar zag Filip zijn vader aan tafel zitten. Simon had Filip bij de hand genomen, hij voelde hoe de anders krachti ge jonge man beefde als een riet. Stevig drukte Simon de hand van zijn vriend en fluisterde hem toe: „Moed gevat Filip, de Heere zal u bijstaan. De Heere verlaat de Zijnen niet." Daarop opende FiUp de deur en trad hij voorzichtig het keldergewelf binnen. Met kloppend hart zagen Baayeszoon en Simon die voor het lichtgat hadden plaats geno men hoe hun vriend met wankelende schre den naar de tafel trad. Een stil gebed rees op tot Hem, Die helpt in nood voor hun jongen vriend. Och ze beseften wat er in het hart vjm hun Vriend in deze oogenbllkken om ging. En Filip? Zijn beenen weigeren hem schier hun dienst. Hij heeft zijn vader zien zitten en van af dat oogenblik is de moed hem ontzon ken. Hetzelfde stugge strakke gelaat en weer beleeft Filip het vreeselijke gebeuren, toen Simon hem aan de hand van zijn vader moest ontrukken. 't Is haast te veel voor hem. Een stil gebed stijgt uit zijn geprangd gemoed om hoog. 't Is een gebed om hulp in dezen nood. God kan toch het hart van zijn vader neigen als waterbeken. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 5