„EILANDEN-NIEUWS" N.V. DeVlaardingsche Stoomboot Maatschappij Gemeeoteraad Poortvliet GemeeDteraad Bruinisse 2« BIAO WOENSDM 27 NOVEMBER 1941 N«. 1P7 Besprekingen doorvoe ring electriciteit voor Oost-Flakkee. GemeeBteraad Scherpeoisse. GEVESTIGD TE ROTTERDAM. Stoombootdienst MffiDELHARNIS - ROTTERDAM v.v. via yiaardingen en Schiedam. DIENSTREGELING op werkdagen, aanvangende 14 October 1940. Chr. WetkbUd «p Ger. Grondslae voor de Zuld-Holl. en Zeeuwsche Eilanden Ultetvevinde N.V. .ElUnden-nleuws' Mlddelhimle. Tel 17. Giro 167930, PoBtbuet Initiatief genomen door de Landbouw- en MiddenstandsbedTijven. De Landbouw-Vereenigingen te Ooltgens- plaat hebben het initiatief genomen tot een vergadering, om te komen tot electrificatie van Oost-Flakkee, waartoe bestuursleden van onderscheidene andere organisaties, ook uit de Middenstandsbedrijven waren uit- genoodigd. Deze bijeenkomst. Vrijdagmiddag in Ho tel van Veen te Oude Tonge gehouden, werd gepresideerd door de heer Sohilpe- roort van O'plaat. Hij riep de opgeko menen het welkom toe; hiertoe behoorden o.m. bestuursleden van Landbouworganisa ties uit andere plaatsen, idem uit de Mid. denstandsbedrijven, de burgemeesters van Oude Tonge en Ooltgensplaat en ook de Gasdirecteur van O. Flakkee de heer Ra vens. De VOORZ. zette het doel uiteen, om gezamenlijk te adresseeren dat de electrifi catie voor het Oostel deel van Flakkee een feit wordt. De moeilijkheden bij gebruik van ruwolie- en benzine-motoren in het land bouwbedrijf stapelen zich op; bij aanvrage om meer van dit kostelijke vocht wordt van hooger hand steeds gewezen zich aan te sluiten bij het naastbijzijnde electriciteits- net. Nu zitten we wel met een dure gasfa briek in ons maag aldus spr. maar ook deze moeilijkheid kan ondervangen wor den. De reden van de bijeenkomst is uit de localiteit stemmen te hooren en een adres saam te stellen om op het net aangesloten te worden. De heer v. NIEUWENHUIZEN Ooltgens. plaat licht de idee van het Bestuur uit Ooltgensplaat toe. De actie is niet tegen de gascentrale, ook niet tegen de groepen, die reeds handteekeningen verzamelden, maar juist om dit pogen te steunen. Hij on derstreept dat de behoefte aan electrifica tie is vergroot door verschillende omstan digheden. Meerderen zijn verstoken van gas, olie voor verlichting is er niet, ruw olie en benzine voor onze motoren is er tekort. Men zegt ons wanneer wij reques- treeren, sluit U aan op electriciteit. Daar toe moet de mogelijkheid gezocht. Wanneer men nu vraagt waarom juist nü, kan dat niet wachten is het oordeel van het Be stuur dat de noodzaak te meer dringt. Het kost weliswaar „eenigszins" geld, maar wie geld in zijn zaak durft te steken is meestal een slag voor. Toen met de Voorz. der gas centrale over dit punt werd gesproken, zei hij, dat de electrificatie niet behoefde te stranden op de oude schulden. Dit geeft te meer vrijmoedigheid aan U Eillen volle me dewerking te vragen. De heer v DORSSER Oude Tonge blijkt de grootste opposant van den middag te zijn. Humoristisch ontvouwt hij zijn denk beelden in sappig Flakkeesch. Hij drukt zijn verwondering uit, dat het initiatief uit gaat van de Vereenigingen te Ooltgensplaat. Hij had gedacht dat dit van de Gascentrale van de gemeenten en van de Provincie sa men zou uitgaan. Hij merkt verder op dat electrificatie van watergemalen voor de Polders gruwelijk duur is, diesselmotoren zijn goedkooper. Toch is hij geen tegen stander van electrificatie. Zijn betoog komt hierop neer dat het initiatief van een andere kant had moeten komen. De VOORZ. antwoordt dat het nu niet gaat de Polders te electrificeeren maar te werken voor het nut van het algemeen, in zonderheid voor onze bedrijven. De locali teit vraagt er om,. Spreker somt van de elders aangesloten bedrijven de voordeden op. De heer v. DORSSER is er niet tegen maar vindt dat het van de „boerenkant" niet moet uitgaan. Dat wordt te duur. De Gascentrale met de Provincie moet het ter hand nemen. De heer v. NIEUWENHUIZEN legt uit, dat het initiatief zuiver van de Organisatie in de Plaat is uitgegaan. Wel is er met de Voorz. van de Gascentrale over gesproken, maar meer ook niet. Wij worden door nie mand gebruikt, het komt zuiver op uit de bedrijven en wij steunen er mee diegenen die de actie hebben op touw gezet. (Applaus.) Burgemeester SLOBBE, Ooltgensplaat zet uiteen, dat de heer v. Dorsser er naast is. Spr. voert aan dat de gemeente Stad een verzoek had gericht naar Ged. Stateni;^ het antwoord luidde, dat het initiatief uit de localiteit moet voortkomen. Intusschen zijn er verschillende instanties geweest die handteekeningen hebben verza meld. De Gascentrale heeft het vraagstuk ook bekeken. Nu heeft de Landb. Vereen, die zaak ook ampel bezien en de noodzaak van electrificatie voor de landbouwbedrij ven naar voren gebracht. Dit is met hem, als Voorz. der Gascentrale besproken. Wij zullen daarin niet tegenwerken. Evenwel gaat het initiatief niet van ons uit. Als we dat deden, zouden de H.H. Ged. Staten zeggen, jullie maken er een spelletje van. Nu komt men hier uit de localiteit zelf, spontaan op, het blijkt dat het bedrijfsle ven zich interesseert en er boehoefte aan heeft. Tracht het in eensgezindheid te be reiken. Spr. vermaakt zich nu in de humor- die er zich in de zaal afspeelt en het sappig Flakkeesch waarin men zich uitdrukt. Spr. brengt een eeresaluut aan de heeren, dat ze durven te leven, dat ze we ten van aanpakken en twijfelt niet of met vereende krachten zal het vooropgesteld doel worden bereikt. De heer P. D. SIBLING te Melissant, aanwezig als Voorz. der Landb. Ver. „Ons Belang," aldaar, vindt, dat het er niet toe doet, wie het initiatief neemt, als de zaak maar goed is waar men voor werkt. Spr. wijst er op, dat op de speciale kaart van Nederland, waar de lichtnetten op staan aangegeven een klein plekje in Z. Vlaande ren, idem op de Betuwe en O. Flakkee uit blinkt als niet aangesloten. Spr, heeft ervaring van electriciteit: het voldoet, is gemakkelijk en niet duur. Te duur wordt het, wanneer de electr. bedrij ven er een belastingobject van maken. Spr. is er voorts tegen dat de Provincie alles in handen moet nemen. Waarom? Dan wordt alles uit Den Haag geregeld, prijzen vast gesteld, uitzonderings gevallen komen dan niet voor etc. De soepelheid blijft als men het zelf in handen neemt. Mogelijk dat de tarieven hier iets duur der worden dan in W. Flakkee, omdat er hier een dure gasfabriek is, maar het be hoeft niet té duur te zijn. Een tariefsrege ling voor bedrijven is nergens 15 cent per K.W. uur en dan zou het nog niet te duur zijn omdat het eender is waarop men af schrijft, op de oliemotor of op de stroom. De heer v. DORSSER vindt de heer Sie- ling een vooruitstrevend man, maar geeft hem het verwijt dat hij het electr. gemaal te Nieuwe Tonge er heeft doorgedreven! Dat kosste op de 900 bunder 1700 gulden lasten! Spr. noemt allerlei cijfers, maar uit de vergadering roept men ho, ho! De heer SIELING toont aan dat de las ten in genoemde polder slechts f 2.per H.A. waren en bij dieselbemiddeling f 4. per H.A. Bovendien was het toen een heel nat jaar. Burg. SLOBBE vindt dat men niet in details moet treden. Ook niet over het technische deel spreken of over de kosten. Het punt is: Hechten wij er waarde aan dat er electriciteit komt of niet! De heer D. VOGELAAR Stad, openbaart zich als voorstander. Zijn Vereen, te Stad wil actief medewerken. Bij de opzet moet men er wèl van uitgaan, dat ledere land bouwer, ook die ver bezijden het hooifdnet liggen, op rendabele wijze kan aansluiten. De heer v. ES Ooltgensplaat, vraagt of zich andere stemmen willen laten hooren over dit punt. De heer MAAN, Secr. Slagers-Vereen, zegt dat zijn Vereen. 50 leden telt, 32 in West 18 in O. Flakkee. Al de collega's in W. gebruiken electriciteit wat voor het sla- gersbedrijf onmisbaar is. Het zijn vaste af nemers van 10002000 K.W. uur per jaar. Spr. zelf verbruikt 3000 K.W. per jaar en is niet duurder uit. Voor koeling gebruik te hij voorheen f 200.aan ijs. Thans heeft hij zijn heele verlichting en koeling voor f 200.Bovendien is de Emgo een der goed koopste stroomleveranciers. Twee broers van hem te Schiedam en ''s-Gravenzande in hetzelfde bedrijf betalen meer per K.W. uur Spr. beveelt het met klem aan en zegt dat alle slagers in O. Flakkee zullen aanslui ten. De heer A. Vis (fa. Mosselman, Holleman en Vis) secr. Smedenbond voert aan dat zij hun bestaan vonden in expletieve moto ren. Wat daarover is aangevoerd over ex ploitatie-kosten is spr. het eens, dat daar een grootere afschrijving op noodig is, dan op electr. motoren! Spr. betoogt, dat ruw olie oogenschijnlijk goedkooper is, maar elec trlciteit het wint, en bovendien zindelijker, gemakkelijker is en meer perspectieven opent. Spr. noemt o.m. het electrisch lasschen. De smeden van O. Flakkee zullen hun volle adhesie aan de plannen betuigen. De heer L. M. DORSMAN Ooltgensplaat, spreekt namens de Vereen. Houtbewerkers (timmerlieden). Met electriciteit zullen de timmerlieden hun bedrijven rendabeler we ten te maken. Voor winkelverlichting is het bovendien perfect. Op medisch gebied is het zelfs onmisbaar, (hoogtezön voor zwakke vrouwen en kinderen). Tot nut van de menschheid in deze streek acht hg het nood zakelijk. De heer RAVENS, directeur der Gasfa briek O. FlaMtee, neemt de verkeerde in- dni!k weg lals zou de Gasfalbriek de electri citeit in deze streek willen weghouden. Dat is volkomen onjuist zegt spr. Het mag vreemd lijken dat de Gasfabriek een concurrent binnenhaalt, maar wij moe ten aldus spr. de belangen van de streek zien. In 1932-'35 is er reeds moeite voor ge daan, wat strandde op andere motieven. Des ondanks werd onvermoeid het werk voort gezet en wij zullen niet rusten voor het doel bereikt zal zijn. (Applaus.) De kwes tie van de buiten-boeren is niet vergeten. Worden de electr. netten op de teekening niet gevonden, in '34 is een plan gemaakt waarbij alle boeren zouden Worden aange sloten. De f 100.000 daarmee gemoeid, zou den geen bezwaar zijn, ook dat door te zet ten. Juist de buitenboeren ontbreekt alle gemak, geen gas, geen water enz. Wat de Polder betreft is spr. met dhr. B. V. Schouwen bezig geweest de eerste steen voor electr. bemaling te leggen., ï)e aanleg' kabel Stad naar deze Polder kostte f 38000.—. Ged. Staten wilden er f 19000.in betalen. Desondanks is het niet geslaagd. Misschien dat de Polderbesturen over groote voorraden olie beschikten maar als ze in den Haag aankloppen is de toewijzing uiterlijk 70 pet.! Dan de prijs- kwestie ruwe olie. Spr. staat op het stand punt dat olie van 3% et. over is. De ta rieven der electriciteit moet men naderhand beschouwen. Eens is hij het met dhr. V. Dorsser dat het beter door de Provincie tot stand kan komen, de geheele electrificatie van Zuid Holland door de Provincie gere geld. Ten slotte meent spr. dat men over de bijkomstigheden moet heenstappen, en recht streeks afgaan op het doel: electriciteit voor O. Flakkee. De heer B. v. SCHOUWEN is ook voor stander, de Landbouw in Flakkee neemt een der eerste plaatsen in in Nederland. Op dit punt kunnen we niet meer achteraan blijven komen. Daarna brengt de VOORZ. het volgende adres naar voren: De Ondergeteekenden: L. J. Schilperoort en A. van den Tol, res pectievelijk Voorzitter en Secretaris der Landbouwvereeniging „Landbouwbelang" te Ooltgensplaat omvattende 90 leden'; enz. enz. geven met verschuldigden eerbied te ken nen: dat het oostelijk gedeelte van het eiland Goeree en 'overflakkee, omvattende de gemeenten Nieuwe Tonge, Oude Tonge, Stad aan 't Haringvliet, Den Bommel en Ooltgensplaat, nog steeds verstoken is van electriciteit; dat zij dit voor het bedrijfsleven van deze streek steeds als een groot bezwaar hebben gevoeld; dat toch voor de richtige ontwikkeling van landbouw, nijverheid en handel elec triciteit zoowel voor licht als kracht on misbaar moet worden geacht; dat bij gebreke daarvan het bedrijfsle ven zich dan ook niet voldoende heeft kunnen ontwikkelen, althans in zijn groei is belemmerd, dan wel minder concur- rentiemogèlijkheid heeft gehad dan de be drijven uit andere streken van ons land; dat dit bezwaar zoo mogelijk in nog meerdere mate wordt gevoeld, nu tal van bedrijven tengevolge van de huidige om standigheden de vereischte motorbrand stof gaan missen, zoodat ernstige stag natie dreigt te ontstaan; dat zij het daarom voor het bedrijfsleven van groot belang achten zoo spoedig mo gelijk tot electrificatie van Oost Flakkee over te gaan; REDENEN, waarom zij Uw Bestuur beleefd doch met grootgn aandrang ver zoeken zoodanige maatregelen te willen bevorderen, dat Oost Flakkee indien mogelijk op korten termijn van elec triciteit wordt voorzien. 't Welk doende, enz. enz. in de maanden: Nov. 1940 Dec. 1940 Jan. 1941 Febr. 1941 Mrt. 1941 April 1941 Vertrek Middelharnis v.m. Aankomst Vlaardingen v.m. Aankomst Schiedam v.m Aankomst Rotterdam v.m. 8.00 8.30 8.30 8.00 7.00 6.30 10.30 11.00 11.00 10.30 9.30 9.00 ±10.50 +11.20 +11.20 +10.50 +9.50 ±9 20 11.20 11.50 11.50 11.20 10.20 9.50 Vertrek Rotterdam n.m. Vertrek Schiedam n.m. Vertrek Vlaardingen ri.m. Aankomst Middelharnis n.m. 2.45 2.15 2.45 3.15 3.15 3.15 3 05 2.35 3.05 3.35 3.35 3.35 3.30 3.00 3.30 4.00 4.00 4.00 6.00 5.30 6.00 6.30 6.30 6.30 ROTTERDAM, November 1940. DE DIRECTEUR. Ooltgensplaat, November 1940. I Dit stuk wordt met applaus begroet en door de verschillende instanties geteekend. Daarna wordt de vergadering gesloten en zal het verdere beloop worden afgewacht. Raadsvergad/erinig te Scherpenisse op Dinsdag 19 November 1940. Burgemeester W. L. Klos. Secr. A. L. V. Doorn. Afwezig Wjèth. C. Hartog. G. De vergadering wordt geopend door de Voorzitter op de gebrviikelijke wijze. Notulen na voorlezing onveranderd vast. gesteld. Ingekomen stukken. Ingekomen van de huurders der tuin- gronden dat zij er mee accoord gaan wat de huurprijs betreft. C. Geuze kan daar niet op Ingaan. Wordt goedgevonden het nu te verhuren aan Joh. v. d. Werff voor f 2.50. Van (ïed. Staten goedkeuring haven en kadegelden tot 1 Jan. 1943. 2. VaststelUng afvalverordening. Schrijven van den waarnemend Secr. Ge neraal van Landbouw en Visscheri), inhou dende de juiste bepaling en naleving dien aangaande. Wordt na toelichting zonder herstemming goedgevonden. Hierna sluiting. Woensdag 20 Nov. voorm. 11 uur. Na de gebruikelijke opening met het ambts gebed werden de notulen der vorige verga dering met een zeer ondergeschikte aan vulling goedgekeurd. De VOORZ. deed mededeeling van de di verse ingekomen stukken, als: a. Goedkeuring door Ged. Staten Van de wijziging in de Verordening tot heffing van schoolgelden. b. Goedkeuring door den Inspecteur van het lager onderwijs, dat de schooltijden voortaan zullen aanvangen te half elf en te 3 uur. Voorts zal elke week één dag vrij worden gegeven op een automatisch verwisselende dag, In verband met de ver deeling der leerstof. c. Ingevolge het advies van het onder wijzend personeel zal dezen winter geen her- halingsonderwijs worden gegeven in vei^ band met de schaarschte aan brandstof en met de verduistering, benevens wegens een niet nader genoemde factor. d. Ingevolge het genomen raadsbesluit is een tweede-hands brandkast aangeschaft. e. Van het Dep. van Onderwijs wordt medegedeeld dat de werkelijke rijksvergoe- ding in de jaarwedden van het onderwijzend personeel f 8578.33 bedraagt over 1939. Het te weinig genotene ad >f 78.33 is bereids ontvangen. f. De hoofdinspecteur van den rijks dienst der werkverruiming deelt mede, dat, voor het tijdvak 17 Nov. '40 tot 17 April '41 een nieuwe regeling is vastgesteld voor het vervoer van werkloozen. 2. Het Alg. Armbestuur heeft in een ge. documenteerd schrijven aangetoond, dat, naar aanleiding van eene opmerking der commissie van onderzoek van zijne begroe ting 1941, bedoeld bestuur in 1924 aan het Groene Kruis ter plaatse f 189.25 heeft bij gedragen en daarna tot 1936 f 250.'s- jaars. In verband met de financiën is daar na hiermede opgehouden, doch is niettemin bereid te steunen als bedoelde nuttige in stelling dit inderdaad zou noodig hebben. De machtiging van Ged. Staten tot deze bijdrage is gegeven als zoodanig, niet tot dat Ged. Staten de machtiging van hun nentwege opzeggen. De gewijzigde bestemming van een blok bouwland is gegeven na machtiging door Ged. Staten en zonder dat eenige der klei ne pachters daardoor zijn gedupeerd. De heer BOOGAART bleef op zijn in de vorige vergadering ingenomen standpunt, dat de wederopzegging niet berust bij het Armbestuur, maar bij Ged. Staten, terwijl de verplichte bijdrage contractueel is vast gelegd, zoolang de tegenwoordige Wljkver- pleegster In functie is, welke verplichting ook geldt voor de gemeente. De VOORZ. heeft van een contract niets kunnen vinden. De heer v. AST ziet er in, dat de weder opzegging vooraif gaat aan de machtiging. De VOORZ. merkt op, dat de machtiging een gewone vergunning is en geen bevel, gelijk Ged. Staten zoovele machtigingen ver strekken. En ten slotte, wat heeft de raad hiermee te maken; het is eenvoudig een zaak tusschen het Armbestuur en het Groe ne Kruis. Het schrijven werd voor kennisgeving aangenomen; tegen dhr. Boogaart. 3. De heer W. Kurvink heeft zijn benoe ming als lid der Comm. tot wering van schoolverzuim aangenomen. 4. Op last van het Dep. van Landbouw zullen 2 boomen in de Stoofstraat aange tast door de iepenzlekte, gerooid en pu- bUek verkocht worden. 5. De pensioengrondslag voor den gem. veldwachter werd vanaf 1 Jan. 1938 bepaald op f 1904welke alleen verandering kan on dergaan als de jaarwedde hooger wordt. 6. Het verslag der Waterleiding Mij. „Tholen" zal bij de leden circuleeren. 7. Als tijdelijk gem. opzichter werd. In gaande 1 Jan. '41, benoemd dhr. P. Hey- boer voor den tijd van 3 jaar, onder voor waarde, dat deze functie geacht wordt te zijn beëindigd, als de geruchten over moge lijke combineering te dezen aanzien met andere gemeenten, werkelijkheid mocht worden. 8. Als tijdelijk controleur van de steun- Verleening voor 1 jaar, ingaande 1 Dec. a.s. werd benoemd de heer L. C. Slings met 5 stemmen tegen 2 blanco. 9. En als 2e ambt. van den Burg. Stand in de vac. van Ast werd benoemd dhr. J. J. van der Slikke met 4 stemmen tegen 1 op elk der heeren G. Krijger Jz. en J. Jan sen Lz. en 1 van onwaarde. 10. De nu reeds eenigszins bekende af- Val-verordening werd ook voor deze ge meente vastgesteld. 11. Met het oog op de zeer bescheiden voorraad bouwmaterialen werd in de bouw verordening eene wijziging gebracht, bedoe lende bfl gebrek aan materialen toe te staan dat andere worden gebezigd dan bij de ver ordening zijn voorgeschreven, mits dit op de deugdelijkheid van het werk en de con structie niet van Invloed zijn. Voor bouw Is vergunning noodig van den regeerings-commissaris, doch voor gebou wen die minder dan f 500.— kosten is die van B. en Wi voldoende. 12. Overeenkomstig het verzoek van Ged. Staten werd een wijziging gebracht in de begrooting 1940, door het geraamd be drag der steunverleening en werkverschaf fing terug te brengen van 'f 6000 tot f 3700.—. De post: steun aan kleine boeren wordt verhoogd met f 300.tot f 1300.De oorspronkelijke rijksbijdrage gebaseerd op het hoofdbedrag wordt verminderd van f 3591.tot f 1665.naar het thans bepaal de bedrag voor dien steun, zoodat f 2000. min f 1926.is f 74.wordt overgebracht naar de inkomsten. 13. Op een verzoek van de Afd. Poort- vliet van het landbouw-, tuinbouw- en zui- velvakverbond werd gunstig beschikt tot het aif staan van een schooUokaal ter viering van het 40-jarig bestaan dier vereeniging door aan de kinderen dier leden een feest je te berejden in den vorm van een tractatle op een der a.s. Zaterdagmiddagen en onder beding dat de thans gebruikelijke voorwaar, den in acht worden genomen. 14. Door den controleur der steunverlee ning is het verzoek gedaan zijn belooning, die thans f 2.88 per week bedraagt meer in overeenstemming te brengen met dat, wat anderen in de omgeving genieten en ook in verband met het zeer vele vereischte werk. B. en W. hebben deze zaak onderzocht en stellen thans voor, de wedde te brengen van f 150.op f 250.-, op grond van de aangevoerde motieven. De heer NIEMANTSVERDRIET meent dat B. en W. wel van Inzicht zijn veranderd. De VOORZ. zegt, dat B. en W. 't werke lijk een karig loon vinden, en reeds In de vorige vergadering f 50.hadden willen verhoogen, maar dat is toen afgewezen. Misschien omdat een gratificatie Is toege kend van f 75.hoewel dit voor heel an dere werkzaamheden was. De heer VROEGOP voorziet wel eerder minder werk dan meer, maar dat zal zoo veel minder niet zijn. De heer BOOGAARThoudt nog staande, dat, als we naar recht en billijkheid zouden beloonen het zeker f 450.zou moeten zijn, en met terugwerkende kracht. De VOORZ. acht dit voor een kleine ge meente nog al veel. De heer BOOGAART zegt dat het opper vlak van onze gemeente, dat bewerkt moet worden, het grootste Is van al de gemeen ten in het eiland. De heer v. AS heeft de gratlificatie van f 75.- min of meer beschouwd als coniipen- satle in de tegemoetkoming van eenige ver hooging, die men niet heeft willen vastleg, gen. Wie weet of niet binnen afzienbaren tijd ook deze materie in andere banen wordt geleid en zou daarom dit voorstel nog eens willen aanhouden. Behalve de heer Boo gaart zijn allen hiervoor en in dien tusschen tijd kan desnoods geïnformeerd worden of men eventueel zich met die verhooging zou kunnen vereenigen, daar de Secr. Gen, daar aan toch zijn goedkeuring moet hechten. 15. De wijziging der verordening op de heffing der begrafenisrechten werd in co- mité-generaal besproken, met het resultaat dat daarna met algemeene stemmen tot die wijziging besloten werd, bedoelende ook minder-gesitueerden in de gelegenheid te stellen een eigen grajf aan te koopen. De ta rieven daartoe zullen verband houden met de aanslag in de rijks-inkomstenbelasting. In de rondvraag, die weinig belangrijks ppleverde, bracht de heer NIEMANTSVER DRIET de centrale werkverschaffing en deszelfs objecten ter sprake, waaromtrent de VOORZ. nog niets kon mededeelen en kon zich ook niet herinneren, als deze dienst niet zou functlonneeren, een en an der in eigen werkverschaffing uit te voe ren. Sluiting. De gemeenteraad kwam verleden week in openbare zitting bijeen. Volgens het Departement van Sociale Zaken zullen aan het Werkverschaffingsob ject van den heer v. d. Linde te Drelschor (verbeteren van 230 H.A. grond in de ge meente Kerkwerve) een aantal werkloozen worden geplaatst. Het percentage in de finantieele verhou ding tusschen Rijk en Gemeente is terugge bracht van f 107.&5 tot f 74.74, De begroo ting 1941 moet daarvoor gewijzigd en een post van f 12618.74 teruggebracht tot 8770.84, wat een nadeel beteekent van f 3847.90. Deze nadeellge post kan worden gedekt uit het vermoedelijk batig slot 1940, wat daaraan gelijk is. Komt aan de orde het aangehouden voor stel Weth. V. Vessem om de Kleuterschool een subsidie te geven van f 600.Hier over staakten in vorige zitting de stenrmien met 33. Thans wordt het met 43 stem men verworpen en komt het voorstel Wet houder Geluk, om f 400.subsidie te Ver- leenen, aan de orde. Weth. GELUK trekt, gezien de zooeven gelanceerde tegenvaller voor de gemeente zijn voorstel in. Weth. V. VESSEM neemt het voorstel over. Raadslid v. d. BERG vindt f 400.aan den hoogen kant en zou met f 300.willen,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 3