Ct1DWEEKEUADÓpGED.GQ0nDfilAG vööÖDcZUID-HOainZCCl^^ CIIAilDErf N.V. üiïGEVERSMAATSCHAPPIJ „EILANDEN-NIEÜWS" 25-Jarig Ambtsjubileum Ds. L Kievit Officieele berichten. 13e Jaargang WOENSDAG 27 NOVEMBER 1940 No. 1197 Dit Bummer bestaat uit 2 bladen UW KINDJE VERKOUDEN WAARIN SEDERT 1 NO V EM B ER 19 35 OPGENOMEN HET BLAD .ONZE E ILAND EN" - 18E JAARGANG UITGAVE VAN HET VERVOEDEREN VAN PEEN VERBODEN. HIEUW Gevestigd te MlddelEatiiü* Fcins Hendrikstr. 122 G Giro 167930 i HosOm 8 Td. 17, Bf^antoer voor Zeeluid: St. Bfaartenailük Marjct, Telet. B9. Abonnementsprfls 90 cent per 3 maandenbtj vooruitbetaling. VerscBgnt lederen Woensdag en 2Utfrdag 2 maal per week. AfzooderiPe nummea 5 ceat Biiitenland Sguldeq pw'iaar Advertentie*ipt^ 20 ceout per rq^. Reclames 40 et.; DienstR aanvragen en aanHedingen van 1—6 regels 80 et.: Bo^aan« kondi^ttg 10 cent p» legel Cksntracten belangt^d lager. EEN POGING, OM ELKANDER. TE BEGRIJPEN. „De Standaard" driestart: In „Das Reich" kwam onlangs een artikel voor, wat op het volgende neerkomt: „Wij, Duitschers, zijn niet ten oorlog getrokken, om andere volken te onder- vsrerpen en te verslaven. Wjij weten, dat wij den oorlog niet hebben gewild en die onderwerping en verslaving nooit hebben beoogd. Maar 't is nog iets anders, dat wij dit weten dan dat die overwonnen volken dit kunnen inzien en leeren erken nen. Wij moeten ons in die volken niet vergissen. Zij staan niet gelijk met kolo niale volken, die men gemakkelijk kan onderwerpen. Denen, Vlamingen, Noren en Nederlanders zijn niet de eersten de besten. Zij zijn van onzen aard: zij kun nen trouwe vrienden zijn, maar óók ver bitterde vijanden. Die volken leefden een vreedzaam en welvarend leven; sinds menschenheugenis hebben de meeste hnu- ner geen oorlogen gekend en geen groote, nationale rampen; en hun levensstandaard was hoog. Wij zijn dit alles komen ver nielen. Slechts als wij daarvoor iets be ters in de plaats kunnen geven, zal het ons gelukken deze volken te brengen tot oprechte samenwerking met het Groot- Duitsche Rijk." Wij waardeeren deze beschouwing van Duitsche zijde. ZeM zouden wij er nog aan toe willen voegen, dat onze bevolking, het betrokken worden in den oorlog pijnlijk heeft gevoeld. En dit niet alleen om s t o f- f e 1 ij k e redenen. De Duitschers, die hun eigen vaderland zoo vurig liefhebben, zul len dit verstaan. Zij kunnen ook weten, dat in Nederland voortdurend tegen het onrecht van Versailles de stem is verheven, dat hier steeds gepleit werd voor een onbelemmerd handelsverkeer, waarvan ook Duitschland zou kunnen próflteeren. In moeilijke jaren hebben wij aan onze Oosterburen vele dien sten bewezen. Wil de goede relatie, hetgeen wij harte lijk hopen, ook in de toekomst bestendigd blijven, dan zal men met ons volkskarakter, met onze geestelijke, staatkundige en sociaal economische structuur ernstig rekening moeten houden. Wij kunnen ons alleen ge lukkig gevoelen in de hier te lande door het Calvinisme sterk beïnvloede sfeer van geestelijke en constitutioneele vrijheden. Die sfeer is in geen enkel opzicht beletsel voor goede relaties met den machtigen nabuur. Ned. Herv. Predikant te Baarji. 28 Nov. 1915 38 Nov. 1940. D.V. Donderdag 28 Nov. 1940 hoopt Ds. I. Kievit, Ned. Herv. Pred. te Baarn te ge denken hoe hij voor 25 jaren in zijn eerste gemeente Garderen (Veluwe) zijn intrede deed. Voor de Zeeuwsche lezers van ons blad en hiermede bedoelen we vooral de Thool- sohe, is de jubilaris geen onbekende. Im mers Ds. Kievit is Zeeuw van geboorte. Doch niet alleen op Tholen maar alom in den lande waar de Gereformeerde Waarheid geliefd is ongeacht welke kerk is de jubilaris bekend en geacht. Geacht niet alleen om zijn beminnelijke karakter eigenschappen, maar meer nog om de Waarheid die hij verkondigt. Verkondigt niet alleen vanaf de kansel, maar ook in zijn geschriften. Juist door de laatste is hij nog meer bekend geworden, en heeft hij me nig stuk geschreven, waarin de Reformato rische waarheden weer naar voren werden gebracht. Kenner van Calvijn en diens werken grijpt hij daarnaar telkens weer terug, en laat hij telkens diens stem weer hooren. Het werk van den jubilaris is daarom ook niet ijdel geweest in den Heere en men kan gerust zeggen, dat Ds. Kievit school heeft gemaakt, en dat nog heden ten dage zijn pennevruchten gelezen worden, door al len die de bevindelijke waarheid liefhebben. 6 Nov. 1887 werd laaak'Kievit te Oud Vossemeer geboren. Hij bezocht eerst de H.B.S. te Bergen op Zoom, deed in 1909 Staatsexamen en zette zijn studie voort aan de Universiteit te Utrecht. Hier studeerde hij theologie, en deed can- didaatsexamen met lof. Hij stelde zich niet aanstonds beroepbaar, maar bekwaam. y^ de zich voor het doctoraal examen. Jammer genoeg is het zoover nooit met hem geko men, en een ieder die wel eens de di verse geschriften van Ds. K. las zal moeten bekennnen, dat hij wel de bekwaamheid be zit om deze graad te voeren. Was het den' jubilaris gelukt zich den doctorstitel te ver werven, allicht had hem dan den hoog leeraars katheder gewacht en was hij een sieraad geweest voor Utrechts Universiteit, wier zinspreuk: „Zonne der Gerechtigheid, verlicht ons," hij alle eer had aangedaan. Het is een van God geleerd theoloog scherp onderscheider (Waarnemer noemde hem onlangs nog een geestelijke sepera- teur,) geboren docent, vaardig schrijver, standvastig verdediger zijner overtuiging. Echter waren 's Heeren wegen met hem anders. De pastorie trok hem, en nog voor hij het doctoraal examen had afgelegd stel de hij zich in 1915 beroepbaar, en op 28 Nov. 1915 deed cand. I. Kievit zijn intrede in het rustige Veluwsche dorpje Garderen. Garderen waar ,in de dagen der Her vorming de „Apostel der Veluwe" Anasta- suis Veluvanus predikte ontving in Ds. Kie. vit weer een getrouwe herder en leeraar. Men heeft den jubilaris wel eens verwe ten, dat hij kerkistisch is. Niets is min der waar. Ieder die weet welke vrienden Ds. K. er op nahoudt zal moeten bekennen, dat er bij hem niets is wat naar Kerkisme zweemt. Om maar eens een voorbeeld te noemen: In Garderen is het gebeurd, dat nadat Ds. Kievit de morgenbeurt vervuld had, hij 's- middags liet optreden zijn vriend Alexander, den Doelder, ouderling der Vrije Ger. Gem. te Terneuzen. In Garderen bleef hij tot 1917 toen hij naar Benschop ging. Hier stond hij van 1917 tot 1920 vanwaar hij naar Lunteren vertrok Hier stond hij weer 3 jaar en in 1923 ver trok hij naar Baarn, welke plaats hij nog nimmer voor een andere heeft verwisseld, ook al ontving hij In al die jaren ruim 30 beroepen. Wonderlijk zijn vaak de wegen des Hee_ ren. Ook daarvan kan Ds. K. getuigen. Voor er nog sprake was van een beroep naar Baarn zei hij eens tegen zijn vrouw: „Waar ze ter wereld met mij bezig zijn, weet ik niet, maar dit weet ik, ze hebben mij vast voor den Troon, en ik heb een bede mogen bidden, en een wensch mogen wenschen, dat God zou verheerlijkt worden, en toch, ik wist niet waarmee noch door wien ik werd gebonden aan den troon der genade." Zie toen reeds had één zijner lievelings vriendinnen, Jansje Zondag, (lees maar eens haar Pelgrims zangen) werkzaamheden met hem den Heere smeekend, of Hij Ds. Kievit naar Baarn wilde zenden. En zie een beroep werd uitgebracht op hem, en in Nov. 1923 deed hij in Baarn zijn intrede. In Baarn was hij de eerste predikant van de Gereformeerde richting in de Herv. Kerk en al spoedig bleek, welk een moei lijke strijd Ds. Kievit hier te strijden .zou hebben. Voortaan zouden er in Baarn twee predikantsplaatsen zijn, en Ds. Kievit kreeg naast zich een ethische collega. De vijandschap ontbrandde al spoedig tegen zijn ontdekkende prediking en het geslacht van „Adams' dankbre zonen, als door den doop herboren" moest niets van zijn pre diking hebben en nog heden ten dage is dit zoo. Het Gereformeerd gedeelte wenscht Ds. Kievit wel en nog heden ten dage is de op komst groot. Daar er in Baarn maar één Herv. Kerk is, moet Ds. K. deze „deelen" met zijn ethische collega en een verzoek van 30 leden der gemeente om 2 predikbeur ten per Zondag voor Ds. Kievit af te staan werd door de Kerkeraad afgewezen, het geen er toe leidde, dat men één maal per Zondag vergadert in een apart gebouw „Calvijn", het Beth-El van Ds. Kievit. Hoor wat zijn vriendin Jansje Zondag er van zegt in haar gedichtje: Bediening des Woords. (1 April 1924.) Het verblijdend nieuws kwam in onze ooren De Heere voorziet in onze nood 't Evangelie klinkt ons straks tweemaal in d' ooren. En onze ziele ontvangt weer brood. Wij werden smaad'lijk afgewezen Men vond het niet de moeite waard, M]en hoeft dat volkje niet te vreezen, Zie toe, dat gij ze nimmer spaart. Zoo is tot op heden Ds. Kievit predi kant in Baarn, en het zal hem straks niet aan belangstelling ontbreken. Belangstelling uit de gemeente, maar ook tot ver daar buiten. Volant naast zijn herderlijke arbeid ver richt Ds. K. nog veel meer werk. Hij is al die jaren medewerker van het Geref. Weekblad en thans ds hij daarvan hoofdredacteur. Ieder die dit blad leest zal weten hoeveel arbeid Ds. K. hiervoor elke week verricht. In de eerste plaats de rae- ditaties en vervolgens diverse artikelen, kortom het Geref. Weekblad wordt thans grootendeels door hem gevuld. Hij heeft een welversneden pen en zijn artikelen zijn steeds terdege gefundeerd, 't is een genot om ze te lezen, en ze nog eens te herlezéii. Daarnaast heeft hij diverse boeken ge schreven, waarvan we o.a. noemen: Het boek Jozua verklaard. Een bundel meditaties over Ps. 23. Tweeërlei kinderen des verbonds. De Eén uit duizend. De Jeugd vernieuwd. Voorwerpelijke onderwerpelijke prediking eisch der Heilige Schrift. Dit laatste werkje*is o.i. het beste wat Ds. Kievit schreef en geeft uitstekende richtlijnen, hoe er gepredikt moet worden, wars als hij is van Schriftuur en wat be vinding, maar voorstander van Schriftuur lijke bevinding. Wlerd dit werkje eens wat meer gelezen, we gelooven dat ook onze Eilandbewoners, sommige dingen toch an ders zouden inzien, en een wat meer nuch terder kijk zouden hebben op sommige din gen, n.l. preektoon en preekwijze. Men zegt wel eens: Om een predikant in eere te houden moet men hem niet meer zien dan op de preekstoel, doch dit geldt niet voor Ds. Kievit. Zijn gansche levens openbaring teekent hem als herder en leeraar van Koning Jezus. Hij moet wassen, ik minder worden. Zie dat beoogt hij in alles. Spare de Heere hem nog vele jaren en moge het hem gege ven worden, nog eens te aanschouwen wat hem zoo lief is. Hereeniging van een ver brokkeld Sion. En waar zijn zoon L. Kievit studeert en straks predikant staat te worden, moge de ze dan de voetstappen zijns vaders druk ken. J. f-«""-i Wrijf dan keel. rug en borstje in mei %y Dampo. Wonderlijk zoosis dat helpB Pot 50 et. Tube 40 et. Doos 30 et. MAATREGELEN OP ONDERWIJSGEBIED. De rijlcscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied, rijksminister Seyss-In- quart, heeft aan mr. P. van Rossem op dracht gegeven en machtiging verleend, die maatregelen te onderzoeken en voor te be reiden, welke noodzakelijk zijn om in alle openbare en bijzondere scholen, uitgezonderd de hoogescholen, rust en orde te verzeke ren, of die, welke noodzakelijk zijn voor een in het belang van het Nederlandsche volk gelegen ontwikkeling van het schoolwezen. 's-GRAVENHAGE, 21 Nov. Bij besluit van den secretaris-generaal van het de partement van landbouw en visscherij heeft behoudens onthefifing met ingang van he den het vervoederen en doen vervoederen van alle rood bos-, breek- en bewaarpeeri verboden. GEEN DUURDERE SIGARETTEN. De sigarettenfabrikanten hebben een aan. schrijving ontvangen, waarin hun vsrordt gezegd dat zij voortaan slechts in dezelfde prijsklasse mogen produceeren als die, waar in zij ook het vorige jaar hebben geprodu ceerd en in dezelfde verhouding wat be treft de verschillende prijsklassen onder ling. Deze maatregel is een gevolg van het onderzoek door het Rijksbureau voor tabak en tabaksproducten naar prijsverhoogingen, waarbij meestal sigaretten, gemaakt uit oude Voorraden tabak, onder een nieuw merk en een hoogeren prijs in den handel werden gebracht. De practijk echter, dat de driekwart- cents-sigaret is vervangen door de eencents- sigaret, is gesanctionneerd. ZORGT GOED VOOR UW DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. 's-GRAVENHAGE, 21 Nov. De secre taris-generaal waarnemend hoofd van de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij, maakt het navolgende bekend met betrek king tot vermissing van distributiebeschei- den. Het is gebleken, dat in vele gevallen niet de vereischte voorzichtigheid, wordt be tracht met brood-, vleesch-, bloem-, textiel, kaarten en dergelijke bescheiden. Tot nu toe werden in de meeste gevallen nieuwe exem plaren uitgereikt, indien deze kaarten wer den vermist of in het ongereede waren ge raakt. Met nadruk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat uitreilïing van nieuwe exem plaren in den vervolge slechts dan zal ge schieden, wanneer kan worden aangetoond, dat de kaarten tengevolge van overmacht (brand, diefstal e.d.) verloren zijn geraakt. Wanneer overmacht niet kan worden aan getoond, zullen de distributiediensten slechts in beperkte mate distributiebeschei- den voor de allernoodzakelijkste levensmid delen verstrekken. Van brandstoffen-, tex tiel- en bloemkaarten b.v. zullen in het al gemeen geen tweede exemplaren meer wor. den verstrekt. Een ieder wordt dus in zijn eigen belang aangeraden de kaarten op een veilige plaats met de meeste zorgvuldigheid te bewaren. TIJDELIJKE VERGROOTING SUIKERRANTSOEN. De Secretaris-Generaal, waarnemend Hoofd van het Departement van Landbouw en Vis scherij maakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie van suiker. Met het oog op de in de maand December vallende feestdagen zal het suikerrantsoen tijdelijk worden verhoogd. Daartoe is' be paald, dat de met „16" genummerde bon van het algem. distributiebonboekje gedu rende het tijdvak van Zaterdag 23 Novem ber tot en met Vrijdag 6 December a.s., dat is dus gedurende een periode van 14 da gen, recht geeft op het koopen van één ki logram suiker. Na afloop van deze periode zal nogmaals een bon voor een kilogram suiker voor een tijdvak van 14 dagen worden aangewezen. MENGVERBOD VOOR BOTER. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd maakt bekend, dat het met ingang van 18 November 1940 verboden is, boter met margarine te vermengen. Dat de productie van melange den laatsten tijd van vrijwel geen beteekenis meer was, blijkt wel uit het feit, dat deze productie terug- geloopen is tot ongeveer 5000 kg. per week. Ten gevolge van het mengverbod zal der halve voortaan geen melange meer ver krijgbaar zijn. AFLEVEREN VAN AARDAPPELEN. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd vestigt de aandacht op het volgende: In de aifgeloopen weken moest meermalen tegen telers van aardappelen een tucht rechtelijke verklaring worden opgemaakt wegens het afleveren van aardappelen zon der dat afleveringsbriefjes in ontvangst wer den genomen. Den telers wordt in hun eigen belang aan geraden, vóór het sluiten van de koopover eenkomst, den hanedlaar te vragen of hij is aangesloten bij de V.B.N.A. (Vereeniging tot Behartiging van den Nederlandschen Aardappelhandel) en derhalve afleverings- briëfjes kan afgeven. Daar de afleverings briefjes in de practijk gewoonlijk eerst wor den afgegeven, wanneer de partij aardappe len is afgeleverd, kunnen op de genoemde manier de voor den teler onaangename ge volgen geheel worden vermeden. LEVERING VAN AARDAPPELEN. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zuid Holland maakt bekend, dat iedere te ler van aardappelen verplicht is op eersten afroep zijn aardappelen te leveren, op grond van de beschikking Aardappel Oogst 1940, Art. 6, Dit artikel luidt: 1. ledere teler is verplicht, indien en voor zoover zulks door de P.I.C.A. wordt verlangd, de hoeveelheid aard appelen, welke hij ingevolge het be paalde in artikel 3 voorhanden of in voorraad dient te hebben, ter beschik king van de P.I.C.A. of een door haar aan te wijzen instantie te stellen. 2, De ter beschikkingstelling, bedoeld in het eerste lid, kan gevorderd worden, zoowel bij algemeene bekendmaking in de Nederlandsche Staatscourant, als door afgifte van een schriftelijken last. De wijze waarop en de tijd bin nen welken de ter beschikkingstelling moet plaats vinden, wordt aangege ven in de evenbedoelde bekendmaking of schriftelijken last. 3. De schriftelijke last, bedoeld in het vorige lid, wordt afgegeven aan den persoon, van wien de ter beschik kingstelling wordt gevorderd oif aan diens woon- of verblijfplaats. Indien het afgeven van den last, overeen komstig het bepaalde in den vorigen zin, naar het oordeel van de P.I.C.A. niet mogelijk is, geschiedt .zulks aan den Burgemeester der gemeente, waar de betreffende aardappelen zich bevinden; deze doet het stuk op een plaats binnen de gemeente in bewa ring houden. 4. Voor de ter beschikking gestelde aardappelen zal een vergoeding wor den toegekend, berekend op basis van de in het Prijzenbesluit 1940 Aardappelen I vastgestelde maxi mumprijzen. In hoeverre van deze gelegenheid tot ver plichte beschikbaarstelling in Zuid-Holland gebruik zal worden gemaakt, zal den telers nader bekend worden gemaakt. MEDEDEELING AAN HEEREN AARD APPELHANDELAREN EN AARDAPPEL TELERS. 1. Sorteering voeraiardappelen. Met ingang van Maandag, 18 Novem ber mogen partijen benedenmaatsche van alle soorten kleiaardappelen nog slechts voor veevoer worden vrijgege ven, indien de maximum sorteering 30 mM. bedraagt. 2. Sorteering consumptie-aardappelen. In verband met het bovenstaande zal de handel de aardappelen in het vervolg voor consumptie ontvangen in twee sor. teeringen en wel de consumptiesoorten 35 40 mM. vierkantsmaat opwaarts en de Drielingensorteering 30 a 35 4 40 mM. vierkantsmaat. De prijs van de consumptiesorteering is bekend, de prijs van de Drielingen bedraagt f 0.75 per 100 kg. minder. Het bovenstaande geldt voor alle soor ten kleiaardappelen, met uitzondering van de Roode Star, Bonte Star, Furo re, Zeeuwsche Bonte en Blauwe en Westeinder Bonte en Blauwe. De sor teering van de Drielingen van laatst genoemde soorten blijft 30/37 40 mM. vierkantsmaat en de prijs f 1. minder dan die van de consumptiesor teering. 3. Keuring van aardappelen. Om te voorkomen, dat telers onnoodig vrachten aardappelen heen en weer rij den, doordat zij aan de laadplaats wor- j den afgekeurd, dient het volgende: ,,D6 handelaren hebben niet het recht partijen aardappelen aan de laadplaats af te keuren, indien zij, als de telers zulks verzocht heeft, niet op de boerde rij aanvsrijzingen hebben gegeven voor het „klaar maken" van de partij." 4. Leveringen van aardappelen laan de Duitsche Weermacht. Betreffende leveringen aan de Duitsche Weermacht vestigen wij er de aandacht op, dat uitsluitend geleverd mag wor den voor binnenlandsche bestemming. Dit geschiedt via de V.B.N.A. Afleve ringen ten behoeve van de Duitsche Weermacht buiten Nederland ,zijn in strijd met de instructies van de Duit sche Overheid hier te lande. Handela ren en telers, die aan dergelijke leve ringen medewerken, stellen zich aan moeilijkheden, ook van de zijde der Duitsche Politieinstanties, bloot. Indien U prettig wilt winkelen en op rustige wijze Uw Sint Nicolaas-inkoo- pen wilt doen, wacht dan niet tot de laatste dagen. De aardigste artikelen zullen, vooral NU, het eerst uitverkocht zijn. Het is dus Uw eigen belang reeds nu Uw in.' koopen te doen. Vooral in de morgen uren zult U het beste worden geholpen en NU vindt U nog een groote ver scheidenheid. De Middenstandsvereenigingen. KOOPT BIJ DE WINKELIERS IN FLAKKEE.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 1