Nieuws uit Zeeland REGENPIJPEN Plaatselijk Nieuws Simon Gieke Gemeenteraad St. Annalan WATERDICHTE VOOR Leestafel Inundatie-schade Fa H. B R A B E R DIRKSLAND De ketter van Scherpenisse Vergadering van den gemeenteraad ojj Dinsdag 13 November. Aanwezig alle leden. Na opening met het ambtsgebed werden de notulen van de vergadering van 5 Sep tember gelezen en onveranderd goedge keurd. Hierna deelen B. en W. mede, op 28 Sep tember j.l. de kas en de boeken te hebben opgenomen bij den gemeente-ontvanger. Hierbij bleek aanwezig te zijn f 13814.13, wat er ook volgens de boeken moest zijn. Vastgesteld wordt het bedrag per leer ling over 1940 voor de O.L.S. Het gemid deld aantal leerlingen bedroeg 147, het uit gegeven bedrag f 1256.zoodat per leer ling f 8.54 is uitgegeven. De commissie, belast met het onderzoek van de gemeentebegrooting 1941, rapporteer de, dat dit onderzoek geen aanleiding tot op- of aanmerkingen had gegeven, waarom tot voorloopige vaststelling kon worden ge adviseerd. Wat betreft den gewonen dienst i geschiedde dit daarna op eefi gelijk bedrag in ontvang en uitgaaf van f 77685.94 en voor wat den kapitaaldienst betreft op f 200.— in ontvang en 'f 700.In uitgaaf, dus met een nadeelig slot van f 500.Een zelfde rapport was Ingekomen aangaande de begrooting yan het Weezen-Armbestuur voor 1941. Deze werd daarop vastgesteld op f 19509.31 in ontvang en uitgaaf. Aan de orde kwam nu: benoeming leden W.A. bestuur. Voor de periodieke aftreding van den heer J. N. Geluk was een aanbeve. ling ingekomen, luidende: 1. J. N. Geluk. 2. P. van Luyk Jnz. Met algemeene stemmen werd de heer J, N. Geluk herbenoemd. In de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer C. M. Blenbaas, luidde de aanbeve ling: 1. M. Heyboer Matthsz. 2. M. Moer land Martsz. Na 2 vrije en 1 herstemming wees het lot eindelijk den heer M. Heyboer aan als opvolger van den heer Elenbaas. Tot geneeskundige, belast met de W. A. practijk, werd met algemeene stemmen be noemd dr. H. R. M. J. van Es. Een concept-verordening, regelende de wijze waarop het „afvallenbesluit" zal wor den uitgevoerd, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een verzoek van den heer J. Hamstra om vergunning voor het ophalen van aardappelschillen, groente- afval, oud brood en beenderen, werd nog niet in behandeling genomen. Op verzoek van St. Maartensdijk werd een wijziging aangebracht in art. 9 van de verordening op de vee- en vleeschkeuring. Met ingang van 1 Jan. 1940 wordt de pen sioensgrondslag van den heer J. Baas als havenmeester vastgesteld op f 363.en die van den heer.A. Weyler als ontvanger van kaaigeld op f 267. Naar aanleiding van een verzoek aan Ged. Staten om goedkeuring van het raadsbe sluit, waarbij den heer A. P. Bil een beloo ning. ad. if 150.^zou worden toegekend voor zijn waarneming van het hoofdschap aan de O.L.S. gedurende het vervullen van zijn dienstplicht door den heer Boot, is een schrijven ingekomen van Ged. Staten, waar in er op wordt gewezen, dat een toelage voor de waarneming van het hoofdschap slechts kan worden gegeven, indien een des betreffende verordening zulks regelt, waar bij rekening gehouden dient te worden met het feit, dat zoodanige verordening ook bin dend is voor eventueele gevallen aan de Bijzondere School in dezelfde gemeente. De VOORZ. merkt op, dat het niet de bedoeling is een verordening vast te stel len, en stelt daarom voor, nogmaals het raadsbesluit in te dienen, waarbij een be looning wordt toegekend. De heer STOLS informeert wat de gevol gen zijn, indien Ged. Staten dit niet goed keuren, waarop de VOORZ. antwoordt,, dat dan de heer Bil niets zou krijgen. De heer STOLS wijst er nu op, dat dit z.i. verkeerd is. De gemeente zou dan ge durende die 11 maanden een hoofd zonder toelage hebben gehad. De betrokkene heeft er in elk geval een moreel recht op. Was er een verordening, dan zou men f 385. hebben moeten betalen. Nu wil men 'f 150.geven. Wordt dit af gekeurd door Ged. Staten, dan krijgt de heer Bil niets. Hij zou het vaststellen van een verordening dus beter vinden. De VOORZ. wijst erop dat een verorde ning ook bindend is voor de toekomst. B. en W. wilden liever elk geval op zichzelf beschouwen. Weth. GOEDEGEBUURE vraagt, hoe lang de terugwerkende kracht van een nu nog te maken verordening zou strekken. Hiervan zou in elk geval afhangen of het maken van een verordening nog eenig nut zou afwerpen voor den heer Bil. Het voor stel van den heer Stols om een verordening te ontwerpen, wordt niet gesteund, zoodat het niet in stemming gebracht wordt. Bij de rondvraag informeert de heer M. J. Heyboer naar de mogelijkheid om het klokluiden bij begrafenissen weer in te voe ren, Velen in de gemeente zouden dit zeer wenschelijk vinden. De VOORZ. antwoordt, dat op desbetref fende vragen steeds een weigerend ant woord is gekomen. De mogelijkheid bestaat slechts, indien men over een goedgekeurde sirene beschikt. Deze kost echter 3 a 4 honderd gulden. Goedkoopere, door den heer Heyboer genoemd, voldoen niet. Daar ook andere raadsleden de wenschelijkheid naar voren brengen, zal worden geïnformeerd bij den inspecteur van den luchtbeschermings- dienst, of er sirenes van ongeveer 'f 50. bestaan, die kans maken goedgekeurd te worden. De heer J. v. d. KLOOSTER vraagt of de sloot van J. Geluk tot aan het Weeshuis niet gedempt kan worden. De VOORZ. antwoordt dat de gemeente daar onmiddellijk voor te vinden is, indien de eigenaar dien wensch te kennen geeft. Hetzelfde lid brengt een klacht uit over het schoonhouden van het haventerrein. De andere leden zijn het echter niet met hem eens en vinden dat er veel verbetering is ge komen vergeleken bij enkele jaren geleden. Men kan nu eenmaal geen bieten vervoeren en laden zonder slijk en modder. De heer STOLS vraagt, of er werk is voor de werkverschaffing dezen winter. De VOORZ. antwoordt, dat er volop werk is, tot Maart toe zelfs, indien begonnen kan worden met de uitdieping van den water gang. Men is het er echter nog niet over eens of dit een economisch-technisch werk is. Daarop is het wachten dus. Hetzelfde lid betoogt wederom verhooging van den behoeitenorm in verband met de stijgitig der kosten voor levensonderhoud. De VOORZ. wijst erop, dat we reeds se dert 1937 hooger staan dan St. Maartens dijk, n.l. wel 10—20%. De heer STOLS moet dat toegeven, doch bekijkt het alleen van een standpunt van noodzakelijkheid. Doordat de loonen iets ge. stegen zijn worden de werknemers anders gestraft doordat ze langer uit de werkver schaffing worden gesloten. De heer PRINSE zegt dit ook te bejam meren. Daarop stelt de heer STOLS voor den behoeftenorm met 20% te verhoogen. Dit wordt aangenomen met 4 tegen 2 stemmen (v. d. Klooster en Heyboer) en 1 onthouding (weth. Goedegebuure.) Tenslotte vraagt de heer STOLS nog naar de manier waarop hier de verduiste- ringsdienst geregeld is. Hij wou wel weten of het niet beter zou ziju een vasten be zoldigden dienst in het leven te roepen. De VOORZ. bestrijdt dit, daar het nu kos teloos is, aangezien ieder verplicht is zijn dienst te verrichten. Volgens de nieuwe re geling door het hoofd van den plaatselijken dienst ontworpen, moeten voortaan alle mannelijke ingezetenen van 1960 jaar aan den dienst deelnemen, d.w.z., elk kwartaal 2% X loopen. Controle zal worden uitgeoe fend en wie zijn dienst niet doet of niet goed doet, wordt verbaliseerd. Hierna volgt sluiting. HANSWEERT Aan vele door het oorlogsgeweld ge troffen gezinnen werden dezer dagen uitge reikt mantels, bedden, lakens en dekens, die dankbaar werden aanvaard. ZIEBIKZEE Bij besluit van den Secretaris-Gene raal van het Departement van Binnenland- sche zaken is, te rekenen van 1 October j.l., herbenoemd tot Burgemeester dezer ge meente Jhr. Mr. J. Schuurbeque Boeije. KRABBENDIJKE Beroepen .bij de GerefGemeente te Giessendam Ds. J. van den Berg alhier. SEROOSKEBKE ,(S.) - Voor het vak Kruideniersbedrijf slaag de, bij het dezer dagen te Goes gehouden examen, de heer J. Reinhoud alhier. SIBJANSLAND Voor onbepaalden tijd is, door het veelvuldig heerschen der mazelen onder de leerhngen der O.L.S. alhier, die school ge sloten. De in de Ned. Herv. Kerk alhier ge houden oogstcoUecte heeft bedragen f 50.471/2. GOES Ook in de laatste dagen kwamen weer diefstallen voor van dames-handtaschjes en rijwdelen. Dit jaar zal de gebruikelijke uitvoe ring van het Chr. Gemengd Koor, Directeur de heer W. 't Hooft, niet plaats hebben wegens de tijdsomstandigheden. Tot tijdelijk leeraar aan de Rijksland- bouwwinterschool alhier ,zijn benoemd de heeren: W. 't Hooft en J. Versteeg, beiden alhier en E. Visscher te Middelburg. Aan school B. Beestenmarkt alhier is de heer J. W. Bakker te Burgh benoemd als tijde lijk onderwijzer. Voor het op navraag kunnen ver- toonen van het verordend geldig identiteits bewijs schijnt men te dezer stede erg hard- leersch te zijn; na de vele bekeuringen voor het niet onvervrijld kunnen toonen van dit bevrijs en de in de pers daaromtrent me nigvuldige waarschuwing, werd A. L. al hier verbaliseerd. NOOBDGOUWE Ter benoeming tot hoofd der O.L.S. alhier, luidt de daartoe opgemaakte voor dracht als volgt: 1. A. C. Priem te Brouwershaven,;; 2. Tj. ten Wolde te. Groot-Ammers; 3. C. Bakker te Egmond aan Zee. KOBTGENE Ten verzoeke van mej. wed. S. van Sluijs en kinderen alhier werd, door Nota ris J. J. W. Klop in openbare veiling een aan den Torendijk gelegen woonhuis ver kocht. Voor f 2625.werd kooper de heer C. Broekhoven Cz. alhier. „De paarden tusschen de mirten," Predi katie voor den Dankdag door Ds. G. H. Kersten te Rotterdam. Uitgave N.V. Druk kerij ,,De Banier," Rotterdam. Dit is wel een predikatie die in het tee ken staat van dezen fel bewogen tijd. Ons volk wordt er in voor de werkelijkheid ge steld. Wij hebben gezondigd, omdat wij te gen den Heere gesproken hebben!" In het voorwoord wordt men er bij bepaald wat het zeggen wil onbeschaamd Gods geboden te vertreden en hoe ook Gods Volk onder de roede doorgaat. De tekst, Zacharia 1 8 spreekt van „De paarden tusschen de mirten," waarbij wordt stilgestaan ten Ie bij de kleur en ten 2e bij de plaats dier paarden. De ,,nacht"-ge- zichten van den profeet Zacharia worden in 't eerste deel verklaard, waarbij wordt gewezen op de nachten van verdrukking van Gods Kerk. God laat echter Zijn Volk niet eindeloos in het verdriet. Hij rukt ze uit hunne angsten. Dan beschrijft Ds. K. het machtige, het overweldigende van de verschijning aan Zacharia. Hij geeft een schildering van het paard als oorlogswerktuig, waarbij ook de kleur wijst op den krijg. Van den oorlog spreekt Zacharia, die al lerlei ellende met zich brengt: armoede, hongersnood, pestilentie. God voert door den oorlog Zijn Raad uit, waarbij de Heere zal triumpheeren en door Hem Zijn kerk zal overwinnen. De plaats der paarden is tusschen de mirten, die in de diepte waren. Beeld van Gods Volk, dat laag woont en laag bukt. De loeiende orkaan van allerlei geweld gaat over deze mirten heen. Met een vermanend en ook een vertroos tend woord wordt de predikatie besloten. Ze is geschikt om in de kerk gelezen te wor den, maar behoort niettemin in ieder, die acht wil nemen op de teekenen der tijden. M,et nadruk bevelen wij deze predikatie aan. De Schade Commissaris voor Zuid-Hol land en Westelijk Noord-Brabant maakt het volgende bekend. Tijdens de oorlogsdagen en daarvoor zijn vele landerijen in het westelijk deel van Noord-Brabant en het Zuidelijk deel van Zuid Holland onder water gezet. Aan som mige landbouwbedrijven is daarbij groote schade toegebracht aan de te velde staande gewassen en in verschillende gebieden zul len de gevolgen van den inlaat van zout water zich nog geruimen tijd do.en gevoelen. Bij al die verschillende vormen waarin de Inundatieschade zich kan voordoen, is een voorloopige raming der schade door taxa tie wel te verrichten, hetgeen .onmiddellijk zijn nut heeft met het oog op eventueel uit te keeren voorschotten, waardoor mede de productiemogelijkheid in het volgende sei zoen wordt verzekerd. Echter zal getracht moeten worden zoo spoedig als mogelijk is, te komen tot een definitieve afdoening. Hier is het vaststel len der bedrijfsschade slechts door één mid del goed te verrichten n.l. gebruik te ma ken van de uitkomsten van de landbouw boekhouding, waarmede kan bereikt worden dat ieder bijzonder geval behoorlijk tot zijn recht komt. Nadrukkelijk is door de Ad vies Commissie Vorderingen, onder wie de. ze schade zaken ressorteeren, aangedrongen op aansluiting bij een der officieele land- bouwboekhoudbureaux. Van alle bedrijven de zeer kleine be drijven en die, waarbij de schade slechts een perceelgedeelte of een stuk los land betreft, uitgesloten dient dan ook als noodzake lijke medewerking van de belanghebbenden bij de vaststelling hunner schaden, de aan sluiting bij de landbouwboekhouding gevor derd te worden. Het is dan ook te verwachten dat zonder formeele verplichting de betrokkenen hun eigenbelang wel zullen inzien en zich zullen aansluiten bij één der hieronder genoemde officieele bureaux, aangezien zij anders tot bepaling van de door hen geleden schade, zelf de bewijslast moeten dragen. Het spreekt vanzelf dat zij, die tot heden aangesloten waren bij een landbouwboek- houdbureau, dat niet uitgaat van een der drie centrale landbouw-organisaties hun boekhouding kunnen voeren als voorheen. Van hen wordt enkel verwacht, dat zij aan den Schade Commissaris van hun district opgeven welk bureau dit is. Zij die bij geen bureau zijn aangesloten kunnen zich alléén opgeven bij een boek- houdbureau dat uitgaat van een gewestelij ke landbouworganisatie. Deze zijn voor Noord Brabant: Boekhoudbureau van de N.C.B. Spoor- laan 50 Tilburg. Boekhoudbureau van de Noordbrabant- sche Maatschappij van Landbouw Bergen op Zoom. Antwerpschestraat 30. Boekhoudbureau van de Provinciale af- deeling HoUand-Brabant van de C.B.T.B. Straatweg 286 Rijsoord (voorloopig adres.) Voor Zuid Holland: Boekhoudbureau van de HoUandsche Maat schappij van Landbouw. Anna Pauwlowna- straat 20, 's-Gravenhage. Boekhoudbureau van de R.K. Diocesane Land- en Tuinbouwbond Parklaan 12 te Haarlem. Boekhoudbureau van de provinciale, af dee ling Holland-Brabant van de C.B.-T.B. Straatweg 286 Rijsoord (voorloopig adres.) MIDDELHABNÏS Zondag zal in de Geref. Kerk Bid stond worden gehouden voor den Nood der Tijden. Woensdag zal in de Goref. Gemeente Bidstond worden gehouden voor het gewas. Des morgens tien uur en namiddags 2 uur. Ds. Kersten van Rotterdam zal in deze diensten voorgaan. Woensdag zal in de Chr. Geref. Kerk des morgens 10 uur dankstond worden ge houden voor het gewas en nam. 2.30 uur bid stond voor de nood der tijden. Wjoensdag zal in de Ned. Herv. Kerk dankstond worden gehouden voor het gewas des morgens 10 uur en nam. 3.30 uur. Donderdag 28 November zal A. Al- brechts en M. Verhage den dag herdenken dat zij 50 jaar getrouwd'zijn. Beiden mogen in redelijken welstand verkeeren. DOOR DE DUISTERNIS TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Maandagavond omstreeks half acht zou de 77-jarige Mej. G. Prins, Echtgenoo- te van den heer L. Soldaat, welke in de Visscherstraat woont, nog even een bood schap doen bij haar dochter aan de Sasdijk. Door de duisternis misleid, is zij vermoe delijk in de nabijheid van de ophaalbrug te water geloopen en jam.merlijk verdronken. Het ongeval werd bemerkt doordat een bewoner van de Visschersdijk hulpgeroep hoorde. Direct is de man een drenkelingen- haak gaan halen en werd de haven afge zocht.' Het eerste wat men vond was een boodschappenmandje, dat de vrouw bij zich gedragen had. Toen men aan de Sasdijk ging informee- ren bleek, dat de vrouw daar niet aange komen was en vermoedde men het ergste. Bij verder dreggen in de richting S'dijk, vond men te ongeveer half negen het lijk, dat met de stroom was meegedreven in de nabijheid der gasfabriek. Dit droeve voorval heeft groote deernis in de gemeente gewekt. STELLEND AM Vanwege het onstuimige weer kon vorige week weinig gevisoht worden zoodat per vaartuig maar 200 a 250 kg. werd ge vangen. Bij gehouden verkooping van een woon. huis van de erven P. v. Soest werd dit af- gemijnd op f 1860 door L. Koese, een vis- sehersvaartuig werd gekocht door Tanis uit Ouddorp voor ruim f 1100. Zaterdagmiddag van 36 uur zal zitting worden gehouden tot het in ont vangst nemen van zitgelden 2e termijn. Ouders welke a.s. Zondag hun kinde ren 'wenschen te laten doopen kunnen daar Vrijdagavond aangifte van doen. GOEDEBEÉDE In onze gemeente is door de bevoegde autoriteiten als eierhandelaar erkend en als zoodanig ingeschreven dhr. J. Bruggeman. De Burgemeester van Goedereede vestigt de aandacht der ingezetenen er op dat ook in deze gemeente op 29 en 30 Nov. a.s. de collecte zal worden gehouden voor de Winterhulp Nederland. A.s. Dinsdagmiddag zal er op het Havenhoofd een aanvang worden genomen voor de catechisaties en dan als volgt: 4.45 uur voor meisjes beneden 17 jaar. 5.30 uur voor meisjes boven 17 jaar. 6.30 uur worden de jongens verwacht ter nadere bespreking. j Donderdagmiddag voor deze gemeente en den Oostdijk: 2.30 uur. voor meisjes beneden 17 jaar; 3.30 uur voor .meisjes boven 17 jaa^;, 4.30 uur voor schoolcatechisanten 6.30 uur voor jongens beneden 17 jaar; 7.30 uur voor jongens boven 17 jaar. j Per scheepsgelegenheid is nog uit de- j ze gemeente vervoerd een lading vritlof met bestemining Gouda. Door de uiensorteervereeniging zijn vorige week 500 H.L. uien verscheept. OUDDORP Zaaiuien bruin en Rijnsburger f 2.50 per 60 kilo. Cichorei wortelen groen aan de fabrieken f 16.50 per 100 kilo, idem dro ge wortelen 160 franc. Brusselsch witlof- wortelen op vorstvast, zandwortels 24 en kleiwortelen 27^28 per 1000 kilo. Wage- naarsboonen 2830, dubb. princessen zon der draad 3040, id. enkele 45 per 100 kilo. TWEEDE DEEL. De venaryving van de Spanjaarden van onze eilanden. Door MEVAHOB. Naar een oud dagboek. Auteursrechten voorbehouden, 110. Als het heerschap eenig geduld heeft en wil wachten tot zes uur na den noen dan zullen we hem ter wille weZen. Dan moet mijn vrouw toch een warme maaltijd gereed maken voor een vreemden sinjeur en zijn vrouw hier dicht in de buurt. Ze kan ook wel iets meer gereed maken." Baayeszoon had de ooren gespitst. Een vreemden sinjeur en zijn vrouw. Waarom maakten die niet zelf het eten klaar. Was die vrouw misschien niet in staat zelf voor het eten te zorgen. Onmiddellijk moest hij aan Arkelsz denken. Baayeszoon vroeg niets. Hij at de maaltijd op, prees de kookkunst van de vrouw van den waard en vertrok nadat hij gevraagd had ook morgenavond en zoo noodig nog eenige dagen langer te mo gen komen eten. Alleen met Schotman besprak Baayes zoon zijn ervaringen. Hij wilde geen ver wachtingen opwekken bij Pilip die niet ver wezenlijkt konden worden. De aanwijzingen dat het juist Arkelsz zou zijn waren zoo gering. Het zou wel een wonder zijn indien hij het was. Den volgenden dag kreeg Baayeszoon ze kerheid dat het inderdaad Arkelsz. was. Weer had hij de taveerne opgezocht. De waard een openhartige zeerob, die van wege een ongeluk niet meer varen kon en die daarom voor het zeevolk deze taveerne had geopend om in het onderhoud van zijn gezin te voorzien had het hart op zijn tong en daar hij erg gevleid was door den lof, die Baayeszoon. aan zijn vrouw toezwaaide voor haar kookkunst gaf hem zonder arg waan de inlichtingen die hij noodig had. „Ik moet zeggen,' dat uw vrouw de kook kunst uitermate goed verstaat. Zelfs een doodzieke zou nog smaak in zoo'n maaltijd krijgen, merkte Baayeszoon zoo langs zijn neus op." Daar heeft het heerschap wel gelijk in. Mijn vrouw kookt dan ook voor een zie ke." „Of de waard dan zieken in zijn gezin had?" Neen mijn vrouw bereddert den boel voor een vreemden sinjeur, die hier in de straat voor ongeveer een half jaar is komen wo nen. De vrouw van die sinjeur is ziek. Ten minste ze ligt altijd te bed. Zoo mijn vrouw zegt lijkt ze wel in haar verstand gekrenkt, ze spreekt nooit met mijn vrouw en het schijnt dat die sinjeur daar niet op gesteld is. Ben vreemde kerel. Lang en mager als een staak. En daarbij grommig als een beer. En altijd meent hij te worden afgezet. Hij is brandgierig en was het niet om die vrouw zoo had mijn vrouw de bediening van dat heerschap al lang opgegeven. Maar in deze slechte tijden moet men het niet te nauw nemen. Als men wat kan verdienen moet men weten te geven en te nemen. Sinds die ver. maledijde Geuzen alles weg kapen gaat het toch al slecht met de nering. Er komt haast geen zeevolk meer te Antwerpen. En daarom al is dien sinjeur nog zoo brommig en gierig die verdiensten komen ons al te zeer te pas, dan dat we niet wat water in den wijn zouden doen." Op handige wijze wist Baayeszoon den waard nog wat uit te hooren, zoodat toen hij heen ging, na voor den volgenden dag weer de afspraak te hebben gemaakt om te komen eten, hij zoo goed als zeker vrtst dat die vreemde sinjeur met zgn vrouw inder daad de ouders van Pilipwaren, maar ook was hij niet alleen, de verblijfplaats maar ook hun gewoonten te weten gekomen. Dezen avond ging hij met Schotman op nadere verkenning uit en toen beide man nen thuis kwamen en een beschrijving ga ven van den man, die ze dien avond bespied hadden zei Pilip: „Dat is vast mijn vader. Den Heere zij dank, dat ge zijn verblijf plaats hebt ontdekt nu zal ik met hem kunnen spreken." Den volgenden avond zou men er heen gaan. Dat was dan ook de avond, dat Schot man en zijn gezin Antwerpen zouden ver laten. Langer te blijven was niet noodzakelijk en mogelijk zou de ontmoeting van Pilip en zijn vader zulke gevolgen hebben, dat men ijlings uit de stad moest vluchten. Hoe zou men dan uit de stad komen en veilig aan boord? De noodige voorbereidingen werden be sproken en den volgenden dag werd alles in gereedheid gebracht om de plannen uit te voeren. Naar gewoonte was Schotman weer op de vischvangst gegaan en Baayes zoon had weer in de taveerne gegeten, waar hij nog enkele dingen van den spraakza- men waard en zijn vriendelijke vrouw had vernomen waar ze hun voordeel mee konden doen. Niet naar de gewoonte was dat de vrouw en kinderen van Schotman bij het sluiten van de poort op de kade waren ge bleven, dat ze toen het donker was ge worden zich aan boord hadden begeven, dat Adriaan de touwen had losgemaakt en het vaartuig meer naar het midden van den stroom had gebracht en het daar zeilvaar- dig had vastgelegd en met een roeiboot een uur voor middernacht naar het steiger, tjeaan de kade was geroeid. De vier mannen hadden om een uur of negen het huisje van den visscher verla ten. Ze hadden zich goed gewapend want het kon noodig wezen, dat men om te ont komen van de wapenen gebruik moest ma ken. Baayeszoon en Simon waren een hon derdtal schreden vooruit. Alle vier waren ze als visscher gekleed. De onderneming was gevaarlijk genoeg. Een viertal Geuzen midden in het door de Spanjaarden bezette Antwerpen. Ja er waren nog wel verborgen aanhan gers van de Hervorming, maar die durfden zich niet uitten Die leefden hun stil verborgen leven. Hoogst zelden kwamen ze rnet elkaar in aanraking. En geen wonder. De spionnen slopen rond en deden nog hun werk. Hoe menigeen was door verraad in han den gevallen van het gerecht. Hoevaak was het gebeurd, dat men onder het mom van tot de gezuiverde religie te behooren zich ingedrongen had om later te beter het af schuwelijke verraad te kunnen plegen. Van daar dat Schotman met geen van de hein bekende stille Geuzen er over gesproken had. En verder alles was goed voorbereid. Als men genoodzaakt was tot vluchten, dan had men een redelijke kans om te ont komen. Het hing er maar van af hoe Pilip zijn vader zou aantreffen. Was hij nog even verhard als vroeger, ja dan liep men groot gevaar dat men in allerijl een goed heen komen zou moeten zoeken. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 2