CI1DWEEKBLADöpGED.GD0nD5IAG vöoöolZUID-HOairtZECUWJCHE EHAMDEri N.V. üiïGEVERSMAATSCHAPPlJ „EIIANDEN-NIEÜWS" Winterhulp Nederland. Officieele berichten. Distributie - maatrifeleo 13e Jaargang WOENSDAG 20 NOVEMBER 1940 No. 1195 Een strijdbaar held. NEUS EN HOOFD VERSTOPTr Griep - Kou - Pijn Provinciale Staten Zuid-Holland van WAARIN SEDERT 1 NOV EMBER 19 35 OPGENOMEN HET BLAD .ONZEËILANDEN" - 18E JAARG AN Q UITGAVE VAN WEGEN OP GOEREE EN OVERFLAKKEE. Centrale veiiingMiddelharnis Wilt U op de hoogte blijven van de Abonneert U dan op „Eilanden - nieuws" IIATIDEtl-rilEUW Gevestigd te MJddelliamls Prins Hendrikstr. 122 C i Giro 167930 i Fostbox 8 T«I. 17, BPEontoor voor Zeeland: St. Maartenad^k Blarkt, Telef. 69. A-bonnemeiitsprys 90 cent per 3 maandenbij vooruitbetaling. Verschjint lederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per week. Afzonderl^^e aummeia 5 cent Buitenland 8 gulden per jaar Advcitenticpiis 20 oenit per regel. Reclames 40 et.; DIensëi aanvragen en aanbiedingen van 1—6 r^gek 80 et; Beekmaan» kondiging 10 cent p« r^ Contracten belangfd^ lager. 1^. Gideon vroeg, dus om een teken. Het vragen om een teken kan tweeër lei zijn, nml. een vragen uit ongeloof en een vragen in 't geloof. We zullen trachten dit toe te lichten met enkele voorbeelden uit de Heilige Schrift. Eerst dan, over het Vragen ■van eên teken uit ongeloovigheid. Tijdens de omwandeling van den Heere Jezus op aarde heeft Hij vele blijken gege ven van Zijn Messiasschap, want Hij ging het land door, doende wonderen. Met woor den en werken heeft Hij dus krachtiglijk betoond de.ware Messias te zijn, ja, de Christus, waarvan zoveel was voorzegd in het Oude Testament. En ondanks dat, zien we toch de vijanden van Christus, volhar dende in hun ongeloof, in Matth. 16, met de vraag tot Hem komen, dat Hij hun een te ken zou tonen uit de hemel, teneinde te be wijzen, dat Hij werkelijk de Christus was. Luister maar eens, hoe het er staat: „En de Parizeen en Sadduceën tot Hem geko men zijnde, en Hem verzoekende, begeerden van Hem, dat Hij hun een teken uit de he mel zou tonen. Maar Hij antwoordde en zeide tot hen: Als het avond geworden is, zegt gij: Schoon weder, want de hemel is rood. En des morgens: «Heden onweder, want de hemel is droevig rood. Gij ge veinsden, het aanschijns des hemels weet gij wel te onderscheiden en kunt gij de te kenen der tijden niet onderscheiden? Het boos en overspelig geslacht verzoekt een te ken; en hun zal geen teken gegeven worden dan het teken van Jona, den profeet." Ze wensten dus een teken hetwelk uit, aan of van den hemel zou geschieden, ge lijk op het gebed van Jozua de zon en maan stil stonden, of gelijk het vuur uit den he mel kwam op het gebed van Elia of gelijk de zon ten tijde van Jesaja terugging (zie kanttekenaren.) En waarom wensten ze dat? Wel, de tekst zegt het zelf, om Hem te verzoeken en in hun strikken te vangen, uit louter vijandschap dus kwam het voort. Deed Hij het teken niet, dan hadden zij, volgens htm mening grond, om luide te gaan verkondigen, dat Hij daartoe ganselijk on machtig was, en deed Hij het wel, nu, dan zou het hun van geen voorwendsels ontbro ken hebben, om, evenals vroeger, voor te geven, dat Hij het deed door Beëlzebul, den Overste der duivelen. Was het dan ook won der, dat de Heere Jezus hen geveinsden en een boos. en overspelig geslacht noemt? En toch. Hij wijst hen nog op het teken van Jona, den profeet. Hun zal geen teken, na melijk om hen krachtfger te overtuigen, ge geven worden dan dit. „Want gelijk Jona drie dagen en drie nachten was in de buik van de walvis, alzoo zal de Zoon des men sen drie dagen en drie nachten wezen in het hart der aarde." Ten derde dage zou Chris tus opstaan uit de dooden. Het graf zou Hem niet kunnen houden, de Vader zelf zou Hem opwekken en in eigen kracht zou Hij opstaan, en dat al ten bate Zijner uit verkorenen. Doch ook vele der Joden zou den op dit teken geen acht slaan, doch zou den volharden in hun hardnekkig ongeloof en liever een uitvlucht zoeken, zeggende: „Zijn discipelen zijn gekomen en hebben hem gestolen." We hebben dus hier een voorbeeld gehad van vijanden van Christus, die in volhar dend ongeloof een teken begeerden. Doch ook een kind des Heeren kan wel eens een teken vragen uit ongelovigheid. Ook daar van zouden we u een voorbeeld willen ge ven. Zie dan maar eens naar de geschiedenis van den ouden Zacharias. Ge weet het, ge kunt het lezen in Lucas I, Zacharias en Elizabeth waren vrome mensen, en heus, dat was geen schijnvroomheid, waarvan de wereld dikwijls zo vol is, doch de Heilige Geest zelf getuigt er van: „En zij waren beiden rechtvaardig voor God, wandelende in alle de geboden en rechten des Heeren onberispelijk." Is dit geen heerlijk getuige nis Wie zou in hun schaduw durven staan En toch, de verdrukking des levens was hun niet gespaard gebleven, want zij had den geen kind, omdat Elizabeth onvrucht baar was en zij beiden verre op hunne da gen gekomen waren. Geen zoon of dochter had Elizabeth dus op h^ar schoot mogen koesteren, geen knaap was de verwachting Van den vader geweest. Hoevele gebeden la gen ongetwijfeld voor Gods troon, hoevele sprakeloze verzuchtingen waren mogelijk in de loop der jaren reeds opgestegen, doch thans waren ze oud geworden en de hope vergaan. Doch ziet, wat gebeurt. De tijden zijn in Gods Hand. Op zekere dag zien wa Zacharias heen gaan naar Jeruzalem om het priesterambt te gaan bedienen in de beurt zijn dagorde. En, wat hem nog nooit te beurt is ge vallen, valt hem thans te beurt. Naar de gewoonte der priesterlijke bediening is hem thans ten lete gevallen, dat hij mag ingaan in den tempel des Heeren om te rookoffe- ren. En terwijl al het volk buiten biddende wacht, gaat hij met het reukwerk het Hei lige binnen, om den Heere te offeren; en straks zal hij den zegen mogen leggen op dat wachtende volk. Maar wat is dat Daar staat een- Engel des Heeren ter rechterzijde van het altaar des reukoffers, en deze gaat den ontroerenden Zacharias verkondigen, dat zijn gebed is verhoord en dat hij een zoon zal krijgen, die de naam van Johannes dragen zal. Voorts gaat de Engel hem ver kondigen, wat het werk van dien zoon zijn zal, een werk, een arbeid in het Koninkrijk Gods. Zacharias hoort dat alles aan, doch hij gelooft het niet. Hét is hem "alles te won derlijk en te tegenstrijdig. En zoon geboren worden, en dan nu, bij zulke oude mensen? Hij kan het niet vatten en het niet gelooven ook. En daarom vraagt hij om een teken; een teken dus, omdat hij 't niet gelooft, een teken in ongelovigheid. Hij zegt dan ook: „Waarbij zal ik dat weten? WJmt ik ben oud, en mijn vrouw is verre op hare dagen gekomen." „Waarbij zal ik dat weten?" Met deze woorden vraagt hij om een te ken, en een teken zal hem worden gege ven, doch een zodanig teken, hetwelk te vens zijn straf uitmaakt, een straf teken dus. En daarom ook antwoordt de Engel hem: „Ik ben Gabriel, die voor God sta, en ben uitgezonden om tot u'te spreken, en u deze dingen te verkondigen; en zie, gij zult zwij gen en niet kunnen spreken, tot op den dag, dat deze dingen geschied zullen zijn; omdat gij mijn woorden niet geloofd hebt, welke vervuld zullen worden op hun tijd." „Omdat ge mijn woorden niet geloofd hebt," daar hebt ge het dus, ongeloof. En stom is Zacharias geworden van die ure af. Straks kan hij den zegen niet leggen op het wachtende volk, en daarom wenkte hij hun toe. Straks zou hij al het wonderlij ke niet kunnen vertellen aan zijn vrouw, doch gebruik moeten maken van zijn schrijf tafelken. Hij had gezondigd met de tong, sprekende in ongeloof, thans wordt hij ge- strajft aan de tong. Dat was het teken, doch een strafteken tevens, en stom is hij geble. ven, ja, totdat het kinderke, zijn zoon, acht dagen oud was, en de naam van Johannes ontvangen had. Toen werd zijn'mond ge opend en zijn tong losgemaakt, en toen sprak hij. God lovende. De Burgemeester van Middelharnis en Sommelsdijk maakt bekend, dat mede werkers of medewerksters voor de Winter hulp voor de o,p 29 en 30 November a.s. in deze gemeente te houden landelijke collecte ten behoeve van landgenooten zich -vóór 23 November a.s. kunnen aanmelden ter ge meente-secretarie van 9-12 uur v.m. en 2-4 uur nam. Het is de bedoeling van de Stichting Win terhulp om zonder politieke, maatschappe lijke of godsdienstige onderscheiding steun te verleenen aan ieder, die dezen winter in werkelijken nood verkeert. Het plaatselijk Bureau is gevestigd in het gemeentehuis. De collecte dient te zijn een straatcol lecte met verkoop van insignes (speldjes.) Het insigne (lichtgevende molentje) moet worden verkocht voor minstens 20 cent. Ook zal de gelegenheid worden openge steld tot het storten van giften. De Gemeente-Ontvanger zal als penning meester optreden. Aan de collecte moet door een ieder kun nen worden medegewerkt ongeacht zijn po litieke of godsdienstige overtuiging. Het kan daarom niet worden toegelaten, dat collectanten gekleed zijn in een uniform ongeacht van welke partij of door het dra gen van een insigne of anderzins uiting ge- Ven aan hun politieke richting. Het zal ieder duidelijk zijn, dat het werk van Winterhulp Nederland slechts zal kun nen slagen, indien de geheele bevolking daaraan haar volledige medewerking ver leent. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. BOTER EN MARGARINE De Secretaris-Generaal, waarnemend Hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherij brengt onder dfe aandacht van handelaren in boter en margarine, dat ge durende de eerstvolgende weken één of meer bonnen van de boterkaart zullen worden aangewezen voor het koopen van boter oif margarine naar keuze. Detaillisten en grossiers dienen er der halve bij de bevoorrading van hun bedrijf rekening rnede te houden, dat van de zijde van het publiek de vraag naar margarine tijdelijk sterk zal toeneinen. Daarom is bepaald, dat de plaatselijke distributiediensten in den loop van deze week bij inlevering van opplakvellen met bonnen der boterkaart aan de betrokken handelaren geen botertoewijzingen verstrek ken, doch margarinetoewijzingen. Deze mar garinetoewijzingen geven den handelaar recht op het koopen van margarine of bo ter naar keuze. Dan Dampo inwrijven en inademen. Wonderlijk zooals dat helptI Pot 50 et. Tube 40 et. Doos 30 et. UITVOER VAN UIEN. Hierbij wordt de aandacht van belangheb benden gevestigd op de op 12 dezer in de Nederlandsche Staatscourant verschenen publicatie, waarin ter keJinis wordt ge bracht, dat men zich met aa:nvragen voor onderzoek van voor uitvoer bestemde uien kan wenden tot de navolgende adressen: Voor Goeree en Overflakkee tot J. v. d. Melde Jzn., Middelharnis, Tel. 34. Voor Schouwen en Duiveland tot C. O. J. Hendrikse, Zierikzee, Tel. 188. Voor Tholen en St. Philipsland tot A. P. van Damme, St. Maartensdijk, Tel. 36. Voor Noord- en Zuid-Beveland en Walche ren tot J. Slabbekoorn Hzn., E. 35, Bieze- linge Tel. Kapelle 397. Voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen tot A. Barendse Roest, Sluis, Tel. 25. Voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen tot W, de Groene, Terneuzen, Tel. 2631. Voor Rotterdam tot het bijkantoor van het Uitvoer-Controle-Bureau voor Tuinbouw producten, St. Jobsweg 8a, Tel. 33261. WOLLEN DEKENS ALLEEN OP VERGUNNING. Dweilen zijn vrij. De textieldistributie is andermaal met eenige nieuwe bepalingen aangevuld. Aan het laatste nummer van „De Manufactu- rier" ontleenen wij, dat de verkoop van wollen en half wollen dekens, alsmede van katoenen beddelakens, op de textielkaart verboden is. Om deze artikelen te koopen zal men een speciale vergunning van het distributiekantoor noodig hebben. Evenals dweilen zijn katoenen dekens, die niet meer dan tien procent katoen be vatten en voor de rest van afvalstoffen zijn vervaardigd, vrijgesteld van puntenwaar- deerlng. Glasgordijnstoffen vitrages zijn in dien ,zij geheel vervaardigd zijn uit kunst- zijde en (of) celwol, vrijgesteld voor den verkoop zonder punten. Het artikel dweilen is voor den verkoop zonder punten vrijgegeven. DE TEXTIELDISTBIBUTIE Meer goederen op punten. De directeur van het rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel, daartoe gemachtigd door den secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, deelt mede, dat hij de lijst van vrijgestelde textielproducten van 31 Juli als volgt heeft gewijzigd: Niet meer vrijgesteld, doch op punten gewaardeerd en alléén verkrijgbaar op de textielkaart en eventueel op speciale ver gunning zijn de volgende artikelen: Ie. Geheel uit natuurzijde geweven, ge breide en tricot stoffen, en daaruit ver vaardigde artikelen, boven- en onderklee- ding, inclusief kousen en sokken. 2e. Crepe georgette, crepe mouseline, organdi, opal, glasbatist, velours chiffon brocaat. en laméstoffen, ciselé, en daar uit vervaardigde toovenkleeding. 3e. KlQeding, luiers en benoodigdheden voor babies en kinderen, die op 5 Augus tus 1940 den leeftijd van 3 jaar nog niet hebben bereikt. Deze artikelen zullen van heden af uitsluitend op speciale vergun ningen mogen worden verkocht, welke speciale vergunningen door de plaatselijke distributiediensten alleen worden afgege ven op vertoon van de dïstributiestamkaart van het kind. 4e. Regenjassen, regenmantels en regen capes uit gummi of gegummeerde stoffen vervaardigd. 5e. Handbreigaren vervaardigd uit na tuurzijde, kunstzijde, celwol, melkwol enz., uitgezonderd de kleine opmaak voor hand- werkdoeleinden, zooals strengetjes, kluwen- tjes en speeltjes. De waardeering op punten van boven staande artikelen en/of de verkrijgbaarstel ling 'op speciale vergunning zal aan den de tailhandel worden bekend gemaakt door bo vengenoemd rijksbureau. Tot zoolang is de verkoop van deze ar tikelen aan het publiek verboden. PRIJZEN VAN VLEESCHWAREN. 's-GRAVBNHAGE, 17 Nov. Een bui tengewone Staatscourant van gisteren bevat een besluit van den secretaris-gene raal van landbouw, enz., waarbij onder meer bepaald wordt, dat het verhandelen en afleveren van vleeschwaren, met in begrip van leverpastei in blik, doch met uitzondering van andere vleeschconserven in blik, aan verbruikers slechts is toege staan tegen de prijzen welke staan aan gegeven op de prijslijst, welke in den win kel moet hangen, en welke niet meer mo. gen bedragen dan de voor de verschillen de vleeschwaren hierna te noemen prijzen. Deze prijzen gelden in guldens per 100 gram met uitzondering van die voor le verpastei in blik, welke gelden per blik met aangegeven inhoud, voor van den winkel afgehaalde vleeschwaren en exclu sief omzetbelasting; bij bezorging aan huis mogen zij worden verhoogd met ten hoogste 10- cent per pond of gedeelten van een pond per bezorging. Gekookte ham f 0.25 Rauwe ham f 0.24 Blaasham f 0.31 Schouderham f 0.22 Rookvleesch muis f 0.31 Rookvleeseh bil f 0.28 Procureur if 0.23 Baconf 0.27 Ontbijtspek f 0.20 Rookworst prima f 0.24 Rookworst 1ste soort !f 0.22 Gekookte worst f 0.18 Plockworst f 0.26 Snijworstf 0.26 Cervelaatworst f 0.26 Tongenworstf 0.17 Leverkaas f 0.20 Nierkaasf 0.18 Berliner leverworstf 0.26 Saksische leverworst f 0.19 Haagsche leverwors.t (E 0.14 Bloedworstf 0.13 Leverpastei in blik prima (inhoud 235 gr.) per blik f 0.54 Leverpastei in blik 1ste soort (in houd 200 gr.) per blik f 0.33 De prijzen voor varkensvleesch gelden in guldens per kilogram van den winkel afgehaald vleesch en exclusief omzetbelas ting; bij bezorging aan huis mogen zij wor den verhoogd met ten hoogste 10 cent per pond of gedeelte van een pond per bezor ging: Pricandeau en rollade f 1.65 Magere lappen f 1.60 Nekcarbonaden f 1.40 Ribcarbonaden if 1.50 Haascarbonaden f 1.60 Gehakt en pouletf 1.20 Krabjes f 0.60 Versch mager spek en speklappen f 1.25 Versch vet spekf 1.25 Kinnebaklappenf 1.20 Vette lappenf 1.10 Rauw varkensvet f 1.35 Pooten f 0.15 ledere winkelier is verplicht een prijs lijst in tweevoud ter secretarie in te leve ren en een zoodanige prijslijst op een dui delijk zichtbare plaats in zijn winkel aan te brengen. Met ingahg van 25 November 1940 moet de prijslijst in den winkel voorzien zijn van het gemeentestempel. Het besluit treedt in werking met ingang van 18 November. Door hun kou, koorts en pijnuitdrij- Vende werking helpen hierbij altijd veilig en vlug een poeder' of cachet van Mijnhardt te Zeist. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 et. Doos 45 et. Cachets, genaamd „Mijnhardtjea" Doos 10 en 50 et. In het wegenverslag 1940 vinden wij het volgende over de - Het bestek voor, de verbetering van het gedeelte Van de Weg Ouddorp-Sommelsdijk ter weerszijden van de kruising met de Adrianadijk zal nog in November van dit jaar worden besteed. De plannen voor de verbetering van de Plaatweg en de NoUenweg in de gemeenten Stellendam en Melissant zijn zoover gevor derd, dat in het voorjaar van 1941 met de uitvoering een aanvang kan worden ge maakt. Waar, evenals op het eiland Voorne en Putten, van de opheffing van de tram op Plakkee voorlopig wel geen sprake zal zijn, wordt het twijfelachtig, of de verbetering van het weggedeelte tussen Nieiïwe Tonge en Oude "Tonge daarvan afhankelijk kan blijven. De oorspronkelijke verbeteringsplan nen, bij welke met de opheffing der tram geen rekening was gehouden, waren des tijds geheel gereed, zodat waarschijnlijk nog in de loop van het volgend jaar met de werken volgens het oorspronkelijk plan een begin zou kunnen worden gemaakt, indien over de al of niet opheffing der tram enige zekerheid kon worden verkregen. De beplanting langs de Staakweg, waar over reeds in het vorig verslag is geschre ven, is thans geheel gereed gekomen. Inzake de overneming van de wegen voor dé zijtakken naar Sas van Dirksland, Her kingen de veerhaven nabij de Galatheesohe- sluis kon nog steeds de vereischte medewer king van de localiteit niet worden verkre gen. Een bestek voor de verbetering van den Schaapsweg, gedeelte van de weg Middel harnis (haven)-Achthuizen (no. 48) is vrij. wel gereed. Nog voor het einde van het jaar zullen deze werken kunnen worden aanbe steed. De plannen voor de verbetering van het gedeelte Middelharnis-Den Bommel van de ze weg zijn gereed. Het bestek is in voorbe reiding, zodat in de loop van het volgend jaar de uitvoering waarschijnlijk ter hand zal kunnen worden genomen. Velling van Vrijdag 15 November 1940. Savoye kool f 2.903.50; Roode kool f 3.10 Boerekool f 5.30Spruiten f 13.90— 17.10; Witlof II f 19.90—20.50; Tomaten t 14.------15.40; Knollen f 2.90—3.10; Comtes- se de Paris f 12.10; Beurré Alexander Lucas f 16.6031.10; Zwijndrechtsche wijnperen f 11.------^20.20;; Pondsperen f 9.90—10.90; Be zie van Schonauen f 13.40^19.Goud- reinette f 11.6021.50; Jonathan f 21.50; Cox Orange Pippin if 30.1030.60, alles per 100 kg. Natuursla f 2.Andijvie f 1.-------1.30; Bloemkool I f 16,1020.Bloemkool EC f 6.50—10.20,;, alles per 100 stuks. Alicant f 23.------24.10. Veiling van Zaterdag 16 November 1940 Gewone uien f 4.124.19; Drielingen f 3. Picklers f 3.58, alles per 100 kg. Aanvoer 74.200 kg. 3IUTATIES HANDELSREGISTER. NIEUW INGESCHREVEN ZAKEN. J. Gouswaart, comm. in landbouwproduc ten annex brandstoffenhandel, Chr. de Vriea laan C 167, Middelharnis. WIJZIGING m ZAKEN: P. H. Beekhoven, boek- eji papierhandel, drukkerij, Langeweg C 284 Middelharnis, Ovérl. Eigenaar: P. H. Beekhoven. De zaak wordt voortgezet door en voor rekening van Mevr. Wed. T. Boekhoven-Bakker onder den naam: Drukkerij P. H. Beekhoven.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 1