Nieuws uit Zeeland Nieuw FOOTCOED 'Glasgordijnen A. WIELHOUWER Begunstigt onze Adverteerders. Witlof MEUBELEN P. TROOST DE RUITHAL VASTE VEERDIENST Zeeuwsche Mosselen De lange avonden DIENSTREGELING Rechtzaken Practijkdiploma Boekhouden een aboQDement op „Eilanden-nieuws" DE CENTRALE PROEFTUIN GOEREE en OVERFIAKKEE Flakkee^SchoQwen Daiveland Gekookt Oebakken Gestoofd Middelharnis-Rollerdani Voiles en Etamioe Glasgordijnen SOMMELSDIJK FAMILIEBERICHTEN Tel- 200 Handelsschool Mercurius Credieten STOOMBOOTDIENST via Vlaardiiiigen S.S. MroDELHARNIS BOOMPJES tegenover de Reederijstraat. Hoewel goede glasgordijnen zoowel in smaak als sorteering schaarsch geworden zijn, hebben wy nog een mooie collectie van de ouderwetsche kwali teit, en de prijs valt niet tegen. Zie hier een greep uit onze coUectie: STORES Marquisette of Volle Ledikanten Netmatrassen Laat door ons Uw oude meubelen overtrekken. Grootst Speciaal Bed- en Tapijtmagazijn. TELEFOON 243 SOMMELSDIJK GEDiPL. BELASTINGCONSULENT Dorpsweg 339 Telef. 267 VRAAGT ADVIES KANTONGERECHT BERGEN OP ZOOM. Behalve eenige zaken betrekking hebben de op een onlogische verduistering van ver lichte perceelen, die in het algemeen aan een scherpe beoordeeling wrorden onderworpen en een finantieel gevoelige veroordeeling tengevolge hebben, komen ook verkeersde licten voor, waartoe zoowel onvoldoende en verkeerde verlichting van motorriituigen en rijwielen als zich op verboden tijdstip op straat bevinden, kunnen gerekend worden. L. V. 'tH. te St. Annaland had zich te verantwoorden, dat zijn motorrijtuig slechts ten deele verlicht was, terwijl dat gedeelte weer niet voldoende afgeschermd was. Verdachte moest dit beamen, maar gaf er de volgende verontschuldiging voor: Op de veerpont stond zijn motorrijwiel even achter een ander, dat even achteruit reed en middelerwijl een der koplichten van zijn auto stuk maakte, op dat oogenblik was er met geen mogelijkheid een ander glas te be komen, zoodat hij deels onverlicht moest rijden. Bovendien waren er te dien tijde nog geen hoezen ter lichtdemping verkrijgbaar zoodat hij moeilijk met behoorlijk afge schermd licht kon rijden. Uit de strafmaat zou op te maken zijn, dat men zijn redeneering niet geheel en al onaannemelijk achtte, want hij kwam er met f2.of 2 dagen vanaf. Minder gunstig oordeelde men over de houding van P. V. te St. Philipsland, die van Rotterdam van familiebezoek per rij wiel kwam. Bij het rijden door Steenbergen wil het toeval, dg,t zijn fiets op eens een mankement bekwam en noodwendig moest gerepareerd worden, dat een zoodanige tijd in beslag nam dat hij 10.45 uur politie ont moette, die hem bekeurde. Zijn verklaring kon nog eenigszins door den beugel, maar dat hij bij die ontmoeting een onhebbelijke mond op zette en onbeschoft tegen de po litie optrad, werd hem blijkbaar zwaar aan gerekend, want het kostte hem een tien tje of 10 dagen. C. H. W. te Tholen had met zijn rijwiel in plaats van het fietspad gebruik gemaakt van den grooten weg. De Kantonrechter vond dat heelemaal ver keerd, vooral nu er zulke flinke fietspaden naast liggen en was er van overtuigd, dat diens vader, de directeur der waterleiding, dat ook allerminst zou goed keuren. Z.E, legde hem f 2.of 2 dagen op. Met G. J. te Scherpenisse bleek een admi nistratief abuis te zijn begaan. De verbali sant erkende althans, dat de vader zou moe ten zijn gedagvaard. Dat vrijspraak ten zijnen aanzien volgde, was logisch, maar dit sloot niet uit, dat nu de vader ,zal voorgeroepen worden. Met die vrijspraak was hij blijkbaar niet geheel vol daan. Hij vroeg althans, wie nu de kosten moet betalen voor het tijdverzuim door het onnoodig uit zijn werk roepen. Die vraag bracht hem weinig anders op dan de wrange opmerking, dat dit zijn eigen schuld was; hij had immers terstond bij het ontvangen van de dagvaarding op deze verkeerde stelling kunnen en behooren te wijzen, te gereeder nu de verbalisant juist tegenover hem woont en het dus geen offer zou hebben gekost hierop even te at- tendeeren. En u behoeft dit enkele geval geen aanleiding te zijn om zich achter te verschuilen en niet te verschijnen, want zou den wel eens andere maatregelen ter voor geleiding kunnen toegepast worden. Een Breda'sche illustratie-colporteur had te B. o. Zoom met De Kath. Illustratie en Panaroma gecolporteerd zonder de bij ver ordening voorgeschreven vergunning van den burgenieester. Een overgelegd citaat van de directies dier bladen, dekte hem wel een eindweegs, maar de vergunning van den burgemeester is onvermijdelijk. Door het gemis daarvan was hij in overtreding en werd schuldig ver klaard, doch zonder toepassing van straf. Er werd hem nog de wenk gegeven dat de directie's hun verklaring aanvullen, met de clausule, dat hij uitsluitend voor hun bladen werkzaam is zonder bijtrekking van ande re functies of bladen. Ben Roosendaalsche juffrouw v. G., oor spronkelijk afkomstig van Krabbendijke was het grensgebied ontzegd met uitzonde ring van een drietal dagen per week en binnen bepaalde tijdstippen. Nu was ze buiten die perioden toch de grens overge gaan. De autoriteiten hadden haar gezegd zelf niet precies meer te weten hoe het moest en haar man toestemming gegeven er door te gaan. Dat zal in de zitting van 21 Nov. nader onderzocht worden. Intusschen had de Ambt. reeds f 25. boete gevorderd. Eveneens werd uitgesteld de zaak tegen J. A. I. te Tholen, die zich na verboden tijd op straat had bevonden. Hij verklaarde door het feit, dat hij een Duitsche militair begeleide die bij den dokter, die hij wist te wonen, m.edicijnen moest halen voor een in het marine-lazeret aanwezige zieke. Hij was van meening daarmede niet in overtreding te zijn, nu ook een ander ingezetene een Duitsche militair hielp om een bootje van de kant te zetten dat door de politie niet als strafbaar werd beoordeeld. Dit zal nader bekeken worden. En eindelijk kwam een principiëele kwes tie ter sprake, die door den verdediger, mr. Kuijpers, aldus werd belicht. Aan de Blauwe Sluis onder Steenbergen is vanaf den Polderweg een brug gelegd, naar een stuk land, waai'over een procedure aanhangig is gemaakt omdat daartoe geen vergunning was gegeven en ook niet ge vraagd overeenkomstig de Bouwverorde ning. Nu Is deze verordening ontstaan krachtens de Woningwet,* maar men kan toch niet zeggen dat een brug een gebouw is. De heer Kantonrechter merkt wel op, dat men spreekt van bruggenbouw, maar ook is er een wegenbouw, terwijl een weg toch allerminst als een gebouw kan aange merkt worden. De Hooge Raad zegt, dat men met de beteekenis van gebouw, reke ning moet houden, met het normaal spraak gebruik, dat met gebouw niet anders be- doelt dan een woning of dergelijke. Er zijn tal van bruggetjes in beton of in hout aan gelegd, zonder dat vergunning vereischt werd. Wel is vergunning gegeven voor het waterschap en voor de wederopbouw voor het bekomen van materialen, maar hij be twistte ten eenenmale, dat de bouwverorde ning hierop van toepassing kan zijn. Hij kan zich vereenigen met uitstel tot 21 Nov., om dan tevens de aannemer te hooren. THOLEN Onverwachts werd de des nachts plm. 1 uur van zijn werk per rijwiel huiswaarts- keerende, tweede Machinist bij het pomp station der N.V. Waterleiding Maatschappij „Tholen", aangevallen door twee personen, die hem met een riem slagen uitdeelden en van zijn fiets rukten. Zonder vehikel kwam de ruim 50-jarige man onder den indruk van de schrik aan de Thoolsche brug, waar hij de politie van zijn wedervaren in ken nis stelde. Aan den wegkant vond hij later in den morgen zijn rijwiel terug. Onder leiding van mej. J. Cense her dacht de Meisjesvereeniging der Ned. Herv. Gem. „Thabita," in intiemen kring waar een gezellige sfeer heerschte, haar 25-jarig be staan, onder aanbieding van verschillende felicitaties en eenige bloemstukken. Door de bemoeienissen dezer Vereeniging zijn in dat tijdvak honderden stukken warme kleeding aan de behoeftigen der gemeente uitgereikt kunnen worden. Langs dezen weg bieden wij Thabita" met dit zilveren jubileum on ze hartelijke gelukwenschen aan, en hopen dat zij op den ingeslagen weg, tot onderlin ge stichting en verzorging der behoeftigen in de vervaardiging der on-ontbeerlijke kleeding zal mogen voortgaan en, het Sóli Déo Gloria haar altijd zal mogen voor oogen staan. Het bericht in een onzer vorige num mers behelzende de verwisseling door den heer De Bil van de betrekking van Ge meente-veldwachter te dezer plaatse met die van Marechaussee elders, werd zeer spoedig gevolgd door een benoeming van onze andere Gemeente-politie,de heer Punt in dezelfde functie te Sleeuwijk. Onze ge meente verliest in beide functionnarissen ijverige en plichtsgetrouwe ambtenaren, die de waardeering hunner chefs en der ge meentenaren mochten genieten. POORTVLIET Door de tijdsomstandigheden zullen voorhands de cursussen der Melkfederaties moeten worden vervangen door een schrif telijke opleidingscursus. ST. PHILIPSLAND Burg. Stand over de maand Oct. Geboren: Elizabeth dochter van Marinus Baaij en Janna Pieternella AarnoudseMar- greta Jacoba Maria dochter van Cornells Leendert Bolijn en Adriana Pieternella Beije Cornelia dochter van Marinus Reyngoudt en van Jannetje Geluk, Abraham zoon van Ja_ cob Quist en van Dina Abrahamse, Kommer zoon van Cornells Kosten en van Willemina Quist; NeUs zoon van Willem Kempeneers en van Sara Johanna Pontijne. Overleden: Maria Neeltje van Nieuwen- huizen 20 jaar, dochter van Jan Jacobus van Nieuwenhuizen en van Jacomina Lena Stols. Gehuwd: Adrianus Marinus de Recht j.m. 26 jaar en Teuntje Wlilhelmina van Oeveren j.d. 25 jaar Pieter Jan Cornells Vogelaar j.m. 39 jaar en Elizabeth Francina Fran coijs j.d. 25 jaar. Loop der bevolking over de maand October. Ingekomen: L. J. Noorthoek, dienstbode van Rotterdam, S. K. Polderman, dienstbo de van St. Maartensdijk, C. J. P. van Cats- man, onderwijzeres, van Middelharnis, C. d, Braber, z.b. van Rotterdam. Vertrokken: A. van der Meer, dienstbo de naar Oud Vossemeer, J. van Iperen, z.b. naar Leerdam, A. A. C. Quist, rijksveld- wachter naar Brielle, T. van Oeveren z.b. naar Hardlnxveld. STAVENISSE Waren tot voor enkele dagen de prij zen der koebieten, breekpeeën en uien aan een hoogen prijs, momenteel is die der uien weer aanmerkelijk gedaald. Verschillende perceelen koebieten en breekpeeën zijn bij de massa voor f 2.50 de roede aï. f 750- per gemet verkocht, terwijl voor de reeds ge oogste koebieten wordt betaald een prijs van plm. f 25.per 100 kg. De heer A. F. Hanssens, laatstelijk Commandant van den Luchtbeschermings- dienst te Vlissingen, is ingegaan 1 Novem ber j.l. benoemd tot ambtenaar bij het De partement van Landbouw en Visscherij. Door de commissie tot in ontvangst neming van oude kleedingstukken die door nieuwe vervangen worden, is van daartoe binnengekomen artikelen aan een 13-tal ge zinnen 20 stuks uitgereikt. In het tijdvak van 31 October t.m. 7 November is van hier verzonden 2353 hl. aardappelen met bestemming Beverwijk en Apeldoorn, 140 H.L. kriel en 40 H.L. stek- uien voor Rotterdam, 100 ton gerst voor Zaandam. Aangevoerd werden 37.000 kg. eierkolen. KERKWERVE. Voorloopig is, een in den hoek bij de haven Plauwers Hollandsche aangedreven mijn, door Duitsche Marine manschappen vastgelegd. Ter plaatse is het verkeer over den zeedijk verboden. GOES Van de enkele dagen vermiste 55-ja- rige smid, J. Gijs, te 's-Heerenhoek na een bezoek aan onze stad, werd dezer dagen in de haven, bij den houthandel van de fa. J. Dekker Zn. het lijk en rijwiel opgehaald. Procesverbaal werd opgemaakt, we gens het niet kunnen vertoonen van een geldig identiteitsbewijs, tegen J. S. te Kloe- tinge. Voor hetzelfde euvel kreeg ook W. de B. alhier een bekeuring. ST. MAARTENSDIJK De eenige weken geleden opgerichte afdeeling Tholen van de Z.J.L. hield onder leiding van den Voorzitter, den heer A. Groenewege, haar eerste Algemeene Verga dering, waarin de door het Bestuur vastge stelde Concept Statuten werden goedge keurd. De contributie der leden en die der Donateurs werd resp. bepaald op f 1.en f 1.50 per jaar. Aan een bespreking werd onderworpen het vraagpunt Bouwplan 1941. Twee varkens zijn alhier tengevolge van de varkenspest bij den landbouwer J. M. gestorven. Uitslag UienproefveW. Op het bedrijf van den heer Brooijmans was onder serie nummer Z. 516 een uien- proefveld aangelegd. Uitgezaaid werden een 12-tal selecties. Voor de namen zie men de opbrengststaat. De grondsoort was lichte klei, de voorvrucht aardappels. Als bemes ting werd aangewend 500 K.G. Super 18% 400 kg. K. 40.500 kg. Kas en 250 kg. Ks. Gezaaid was op 24 April op een rijenafstand van 20 cM. tegen 7 K.G. zaad per H.A. Ontwikkeling: Tengevolge van de slechte structuur, liet de opbrengst veel te wen- schen over, zoodat de stand op alle per ceeltjes van 't begin af te dun was. Beschadiging: Uienvliegaantasting en val- sche meeldauw kwam In alle perceeltjes voor. Bola, Gebrs. Bakker, Brooijmans en Zeeuwsche bruine hadden van de valsche meeldauw het minst te lijden. De selectie Van Asperen was het eerst rijp, terwijl de selectie Brooijmans en Bola de rij sloten. De kwaliteit was over het algemeen zeer goed en leverde niet veel verschil op. In de selectie Vroegop en Perijka werden vrij veel roode uien aangetroffen. Het aantal dikhalzen was bij Lodder en Van Asperen zeer gering; wat meer bij Favoriet, Van Nieuwenhuijzen, Van Beek, Poot, Vroegop en Perijka en het meest bij de overige selec ties. De gemiddelde opbrengsten in K.G. per Are bedroegen: Verhouding Pe- Selectie Ficklers Drielingen Gewone Tot. rijka is 100 Favoriet 9.3 21.3 433.3 463.9 89 M. van Nieuwenhuijzen 10.7 29.3 483.3 523.3 101 Van Beek 12.4 36.9 532.0 581.3 112 Van Asperen 12.0 36.7 528.7 577.4 111 H. Lodder 15.9 42.8 544.0 602.7 116 Poot 12.7 34.7 506.7 554.1 107 Vroegop 16.0 40.7 543.3 600.0 115 Perijka 11.3 31.3 477.3 519.9 100 Zeeuwsche bruine 10.3 29.3 399.1 438.7 84 Bola 12.0 33.3 558.7 604.0 116 Gebrs. Bakker 11.3- 30.4 518.7 560.4 108 Brooijmans 11.3 32.7 472.0 516.0 99 Bola gaf hier dus de hoogste opbrengst, zoowel aan gewone uien als in totaal, hoewel deze laatste maar weinig verschilde van die van Lodder's selectie. Heden overleed tot onze diepe droefheid, mijn geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd-, Groot en Overgrootmoeder, LUSYA G. MOERLAND geboren WESDOBP in den ouderdom van 76 jaar en ruim 3 maanden. Uit aller naam: D. Moerland, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Stavenisse, 10 November 1940. EVEN NAAB binnen één jiaar te behalen met on zen bekenden prima, goedkoopen, schriftelijken cursus. Méér dan 1200 onzer cursisten slaagden reeds, waar. bij tientallen, die slechts L.O. hadden genoten. Ook uitstekende cursussen voor Nederl. Duitsche, Engelsche Handelscorrespondentie en Stenoigra- fie. Vraiagt direct prosp., proefles en lijst van geslaagden aan POSTBUS 1 ARNHEM MET DE WINTER Geeft U op bij de plaatselijke, agen ten of aan ons Bureau PRINS HENDRIKSTRAAT 122 MIDDELHARNIS voor te MIDDBLHARNIS (LANGEWEG) is op eiken werkdag voor belangstel lenden GRATIS TOEGANKELIJK. Desgewenscht geeft de tuinman alle inlichtingen, die mochten worden, ver- langd. i Zachte Handperen. Vele soorten Zacht zure Hand- appelen. Stoofperen en Kookperen in al le prijzen o.a.: GIESBR WILDEMANS Armgaard Goudreinetten Campagner Cox Orange GROOTE EISREN 7% cent per stuk. De vaste veerdiensten zijn tot nader bericht tot één dienst per dag be perkt en wel als volgt: OP WERKDAGEN: .Vertrek van Zijpe 2 uur nam. Vertrek Hoek v. St. Jacob 3 a. nam. GEBRS. MAAS EN WESTBROEK TELEF. No. 20 BRUINISSE Gele Eigenh. Klasse A 3550 Gele Eigenh. Klasse B 3550 Blauwe Eigenh. Klasse A 3550 Blauwe Eigenh. Klasse B 3550 le nabojiw van Z. Blauwe A 2838 Zeeuwsche Blauwe A en B. Zeeuwsche Bonte B. Eerste nabouw Eigenheimers blauw en geel, vroeg gerooid, uit Bruinisse. Dav. van Houdt, Tel. 12, Scherpenisse L. P. Deurloo, Tel. 69 Tholen A. Westdorp, Voorstraat Stavenisse zijn onze iedere week versche een heerlijk gerecht. Eens per week worden ze in de meeste gezinnen op dit eiland gegeten. Het is een zeer voedzaam en vitami- nenrijk voedsel. Deze week kon men door de radio hooren, dat uit mos selen de vitaminen A. en D. en ook wel C. worden gehaald., Verkrijgbaar ook gepeld in vaatjes v^ 1 kilo en in 't zuur. (Vraagt Uw leverancier naar het merk „Mosselscheepje"), Bestelt voor volgende week nu reeds aan onderstaande adressen: Jan Wittekoèli, Middelharnis. T. de Waal Rz., SommelsdSjk Bakkers' Vischhandel, Dirksland H. V. Oostende, Stellendam. C. Voogd K. Gzn. Ouddorp. Tamboers' Vischhandel, N. Tonge O. de Vos, Oude Tonge. Mej. Mina Hobbel, Ooltgensplaat. O. Bakelaar, Den Bommel. A. V. Drnningen, Stad a.t. Haringvl. C. Huismans, B 138, Achthulzen. t 900-5%, z. borgen, elk doel. Ieder een vrljbl. voorw. Br. antw.porto De Onderlinge, Mathen.w. 110, R'dam-W. nopen U tot lezen. Neemt voor zoover U dit nog niet deed een abonnement op „E I L A N D E N-N E U W S" IU blijft dan ook precies op de hoogte met de distributlemaatregelen. Ahonnementspr\js 90 et. per 3 maanden. Van MIDDELHARNIS (behalve Feestdagen)* Op Maandag en Dinsdag V. Middel harnis 4.30 v.m. A. Vlaardingen 7.00 v.m.** A. Rotterdam 7.50 v.m. Overige dagen behalve Zon- en Feest dagen* V. Middelharnis 6.30 v.m. A. Vlaardingen 9.00 v.m.*** A. Rotter dam 9.50 v.m. Van ROTTERDAM (behalve Feestdagen) Op Maandag en Dinsdag V. Rotter dam 2.15 n.m. V. Vlaardingen 3.00 n.m.f. A. Middelharnis 5.30 n.m. Overige dagen behalve Zon- en Feest dagen: V. Rotterdam 3.15 n.m., V. j Vlaardingen 4.00 n.m., tt aankomst Middelharnis 6.30 n.m. iVan 2 Nov. tot en met 28 Jan. als |op Maandag en Dinsdag. i** In aansluiting op den trein van 17.29 v.m. en 7.31 v.m. van Vlaardin gen (station.) In aansluiting op den trein van 9.29 v.m. en 9.31 v.m. van Vlaar dingen (station.) t In aansluiting op den trein van 2.31 n.m. en 2.29 te Vlaardingen (Station.) tt In aansluiting op den trein van (3.31 n.m.) (3.29 n.m.) te Vlaardin gen (station.) X Te Vlaardingen overstappen. Als Feestdagen zijn te beschouwen: Nieuwjaarsdag, 2e Paaschdag, He- melvaartsdag, 2e Pinksterdag en de beide Kerstdagen. DE AANLEGPLAATS VAN BO VENGENOEMDE STOOMBOOT- DIENST TE ROTTERDAM IS P.S. Over de vroegere marktdien- sten op Maandag en Dinsdag is nog niets bekend. De aansluiting op de trein kan niet met zekerheid wor den gegeven. in diverse mooie dessins, 16-22-28 et. per eL met breede smaakvolle ge borduurde randen, 160 hoog (koopt men in de breedte) f 1.45-1.95-2.25 per eL met geborduurde randjes, fijne sorteering 29-35-39 et. per el. afgepast, aardigjKaorteering 200 lang f.l98-2iP-2.95 p. p. 2 Armfauteuils, 4 Stoelen, moquette bekleeding, losse zitthig f 32.50-39.50 2-persoons, nieuw schilder- werik, iets moois f 9.75-12.75-14.95. 2 Clubs, 4 Stoelen, eiken wolbekleeding f 62.50-89.50 2-persoons Netmatrassen, primia kwaliteit, ook bedste de matrassen voorradig. Winstbelasting Inkomstenbelasting

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 4