Simon Gieke Zakken Plaatselijk Nieuws Werkpaard Ooltgensplaat Makelaar jac. Knoop Orde in de bonnen-warwinkel! Centrale veilinsrJVUddelharn'* De ketter van Scherpenisse Ooltgensplaat, 4 Nov. 1940. ONTPOLDERING EN STICHTING GEMEENTELIJKE KÏOOLBE3IAMNG. t Aan de gemeeiitoimadsleden alhier is door B. en W. de volgende circu laire verzonöen: Het vraagstuk van ontpoldering van gronden, welke reeds thans tot de kom der gemeente behooren ol daartoe bij verdere uitbreiding der bebouwing zullen gaan be hooren, heeft reeds gedurende een reeks van jaren een punt van beraadslaging uitge maakt. Het bleek echter steeds weer moei lijk met het Bestuur van den polder ,,Het Oudeland" ter zake een bevredigende rege ling te treffen. Niettemin kan een definitieve voorziening moeilijk uitblijven. Een dergelijke loozing van het rioolwater der gemeente toch wordt langzamerhand dringend vereischt. Wie be kend is met den toestand aan den rand der huidige bebouwing zal moeten toegeven, dat met name een betere doorspoeling van rio len en daartoe in feite gebruikt wordende watergangen in het belang der volksge zondheid dringend noodig is. Dit heeft ech ter onder den huldigen toestand steeds weer het bezwaar opgeleverd, dat daardoor aan den polder in toenemende mate overlast werd bezorgd. Bij ruimere doorspoeling toch moet noodwendig het rioolwater verder den polder worden ingevoerd en vooral in den zomer, als het polderwater niet regelmatig wordt geloosd, moet dit wel zeer sterk als een bezwaar worden gevoeld. In den loop van dit jaar is met het be stuur van meergenoemden polder ter zake opnieuw overlegd en het verheugt ons te kunnen mededeelen, dat hierbij een - naar het ons voorkomt bevredigende - overeen komst is verkregen. De getroffen afspraak komt in het kort hierop neer: De polder „Het Oudeland" werkt mede aan de ontpoldering van een gedeelte van dien polder ter grootte van 13.65.06 H.A. z.g. Kostbaar land en 19.98.02 H.A. zg. Vroonland. Op de nieuwe grens van den polder worden alle watergangen afgesloten, zoodat in het vervolg de polder geen water meer ontvangt uit de kom der gemeente en naaste omgeving het te ontpolderen gebied), en derhalve slechts te verzorgen heeft de waterafvoer van den polder alleen. Op den grond, welke ontpolderd wordt, blijven verder geen polderlasten rusten. De vaste en variabele lasten, welke momen teel de polder heeft, worden voortaan in hun geheel gedragen door de eigenaren der gronden, welke né. de ontpoldering tot den polder blijven behooren. Op de te ontpolde ren gronden zullen echter wel blijven rusten de lasten, welke tot dusverre ten bate van den Dijkring Flakkee werden geheven (mo menteel f 2.50 per H.A.). Het ligt in het voornemen te bevorderen, dat deze lasten op een afzonderlijk kohier worden gebracht en door de zorg van het Bestuur van den polder „Het Oudeland" worden ingevorderd en aan den Dijkring afgedragen. De ge meente heeft hiermede geen enkele be moeiing. Gezien het gering bedrag dezer lasten behoeft deze oplossing voor het Ge meentebestuur, noch ook voor de belangheb benden bezwaar te ontmoeten. Het te ontpolderen gebied wordt voorts geheel aan de zorg der gemeente overgege ven. Voor zoover betreft de hierin gelegen wegen en watergangen, welke eigendom zijn van den polder, zal gelijktijdig eigendoms overdracht plaats hebben tegen betaling van een gering bedrag (gedacht is aan f 1,- voor het totaal.) Met betrekking tot de eigendommen van derden geschiedt dit Zon der meer. De gemeente zal na het totstandkomen van deze overeenkomst voor wegen en wa tergangen, welke in eigendom werden ver kregen, beheer en onderhoud hebben. In fei te beteekent dit slechts de begrinting van de Prins Bernhardstraat, waarvoor uiter aard jaarlijks een bescheiden bedrag ver eischt zal zijn. Ten opzichte van de eigendommen van derden zal de ontwatering door de ge meente worden verzorgd. Dit kan naar van zelf spreekt geschieden met gelijktijdige ver zorging van de geheele kom der gemeente, zoodat kom en te ontpolderen gebied als een geheel mogen worden gezien en de afvoer van hemelwater en huishoudwater, riool water en slootwater gelijktijdig kunnen plaats vinden. Naar het ons College voorkomt zal dit het beste kunnen geschieden door de stich ting van gemeentewege' van een bemalings- inrichting. De capaciteit van deze inrichting behoeft niet groot te zijn. De totale opper vlakte van het te bemalen gebied omvat on geveer 45 H.A.; indien rekening wordt ge houden met een normale regenval zal vol gens berekening van den Cultiilir-techni- schen Dienst kunnen worden volstaan met een rioolgemaaltje met een capaciteit van 2.5 3 M3 per minuut, terwijl voor het aandrijven van het pompje een motor van 3 tot 5 P.K. voldoende mag worden geacht. De plaats van het gemaaltje is gedacht in de omgeving van het gemaal van den polder „Het Oudeland". Het zal daartoe noodig zijn, dat de noodige toe- en afvoer- leidingen (zuig- en persleidingen) worden gelegd. De polder is bereid de eventueel daartoe vereischte vergunningen te verlee- nen. Bij aanvaarding en uitvoering van dit plan wordt derhalve de toestand ongeveer als volgt: Zoo noodig wordt water ingelaten uit de haven in het riool van den Noord-Achter weg. Al het water uit het geheele bema- lingsgebied der Gemeente wordt normaal naar een te maken hoofdwatergang afge voerd. Als hoofdwatergang is gedacht, de bestaande sloot langs de inundatie tusschen de Langeweg en den Dorpsdijk. Van daar wordt het water in de richting van de Nieuwstraat en langs de wal weggemalen en geloosd op de haven. Deze oplossing sluit het beste aan aan den bestaanden toestand. Immers, het ri- oleeringsstelsel is reeds geheel ingesteld op loosing in de richting van den Langeweg. De sloot langs den wal zal eenigermate moeten worden uitgediept. Wellicht zal in de toekomst tot demping en het leggen van een hoofdriool kunnen worden overgegaan. De capaciteit van het geprojecteerde ge maaltje is ruim berekend. Niettemin kan het bij normalen regenval (bijv. tijdens een' hevige onweersbui) voorkomen, dat het overtollig water niet voldoende snel kan worden afgevoerd. Het Bestuur van den polder ,,Het Oudeland" heeft goedgevonden te bevorderen, dat in dit bijzonder geval een teveel aan water op den polder kan wor den geloosd en middels het poldergemaal af gevoerd. Voor de gemeente zal dit geen kos ten behoeven mede te brengen. De kosten van stichting van het rioolge maaltje, het leggen van de noodige riool buizen en het verrichten van grondwerken, werden in April van dit jaar door den Cul- tuurtechnischen Dienst geraamd op rond if 4.500.Thans zal dit bedrag vermoedelijk hooger zijn. Desondanks mag worden ver wacht, dat de uitgaven, welke verbonden zullen zijn aan rente/aflossing van het stichtingskapitaal en van de bediening van het gemaaltje in totaal niet hooger zullen zijn dan f 1.000.per jaar. Dit bedrag stellen wij U voor te dekken door de heffing van een rioolbelasting tot een gelijk be drag'. Het vorenstaande geeft uiteraard geen volledige oplossing van het vraagstuk van rioleering en afvoer van vuil water. Dit kan slechts bevredigend worden opgelost door het grootendeels vernieuwen en belangrijk uitbreiden van het riolennet. De geldmidde len, welke daartoe vereischt zouden zijn, ontbreken echter ten eenenmale. Wat ech ter wel wordt verkregen is, dat riolen en watergangen systematisch en al naar de behoefte worden gespuid en daardoor ook minder vervuild zullen zijn. Voor een af doende oplossing in de toekomst worden echter op deze wijze de juiste grondslagen gelegd. GEBRUIKTE en GEMERKTE 2de soort la- platas gerepareerde zakken, waarin 35 kilo aardappelen gedaan kan worden, te KOOP gevraagd, aanbiedingen franco Amsterdam. Kleinere en grootere partijen. Offerten wor den ingewacht bij Admiraal de Buiterweg 196, Telefoan 814S1 AMSTERDAM. VeiUng !van Vi^ijdag 8 November 1940. Roode kool f 3.90—4.1Q|;. Savoye kool if 2. ,2.90; Groen Savoye kool f 4.10—4.30; Witte kool f 1.30; Spruiten f 17.50—20.90; Beur- ré Alexander Lucas f 20.1021.60; Berga motten f 14.3017.10; Bezie van Schonauen f 15.10't: Nouveau Poiteau f 10.70—10.90; Brederode f 14.90; Laxton Superb f 15.40— 19.40; Cox Orange Pippin 'f 22.80—25.20; Campagners f 16.1018.20; Goudreinette f 13.50—21.50; Ermgaard f 16.90—17.—; Bloemmeezoet f 18.------20.alles per 100 K.G. Natuursla f 1.------1.101; Bloemkool f 14.— 15.50 per 100 stuks. Alicant f 18.30—19.90 per 100 pond. Uienveiling van Zaterdag 9 November 1940 Gewone uien f 4.144.40; Stekuien f 1.73 1.85 alles per 100 K.G. Aanvoer 43.500 kg. Uienvieiling Dinsdaig 13 November. Uien f 4.25—4.29; Stek f 1.62. Aanvoer 26000 K.G. VERKEERSVOORZIENING ZUID-HOL- LANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN Door de vier gewestelijke comité's ter j verbetering van de verkeersvoorziening op i de Zuid-HoUandsche en Zeeuwsche Eilan den is bij het wnd. Hoofd van het Depar tement van Waterstaat een memorie in gediend waarin de gem.eenschappelijke zienswijze dier streken, onder adhaesie van de betrokken Kamers van Koophandel, aan de Regeering wordt kenbaar gemaakt. Dit gezamenlijk inzicht was reeds in April van dit jaar onder leiding der Alg. Ned. Verkeersfederatie tot stand gekomen; de sindsdien ingetreden toestanden hebben het wenschelijk doen schijnen om aan de Regeering ditmaal van de gezamenlijke verlangens slechts de hoofdlijnen voor te dragen, en de bijzonderheden te reservee ren voor een nader tijdstip, Intusschen wordt de verwachting uitgesproken dat de achterstand van vele jaren die zich in dit opzicht reeds had opeengehoopt, in de oogen der Overheid een grond zal vormen om ook onder de gewijzigde omstandighe den tot de thans door een communis opi nio als de meest noodzakelijk beschouwde voorzieningen over te gaan. Onder de verbeteringen van dezen fun- damenteelen aard rekent de memorie in de eerste plaats het verschaffen van bete re oeververbindingen. Hoewel als beste oplossing uiteraard het type vaste brug beschouwende, meenen requestranten voor- loopig in dezen zin geen aandrang te moe ten uitoefenen, teneinde met des te meer klem te kunnen vragen om grondige ver betering der oeververbindingen te water. Gestreefd wordt naar veerdiensten die uit hoofde hunner i capaciteit, snelheid, frequen tie en tarieven in staat zullen zijn om de I betrokken eilanden in goede en rechtstreek sche aansluiting te brengen met 's-lands overige wegennet. In nauwe aansluiting op deze voorzie ning in de oeververbindingen wordt de wenschelijkheid betoogd om ook de hoofd en bijwegen op en om de eilanden bijtijds in een toestand te brengen die berekend zal zijn op de eerlang te verwachten ver- keersontplooiing. Gewezen wordt op de geheel ontoerei kende gelegenheid tot openbaar personen- en goederenvervoer tusschen de betrokken eilanden en de hoofdplaatsen waarop het economische en cultureele leven der bevol king zich richt. De hieruit voortspruitende nadeelen treffen zoowel de betrokken eilan den zelf als ook de bedoelde brandpunten daarbuiten, in welken zin gewezen wordt op de belangen van Rotterdam, Dordrecht, Vlaardingen en Maassluis, alsmede van ver scheidene plaatsen op den vasten wal van Brabant en in de eilandengroep Beveland- Walcheren. Bovendien wordt betoogd dat het afgesnoerd houden van economisch ge wichtige deelea des Rijks stellig een nega tieven factor oplevert bij het streven naar ontplooiing, van 's-lands gezamenlijke acti viteiten. Geraden wo?dt tot geleidelijkheid in den overgang van het oudere op het nieuwe re; overigens ivordt aanbevolen om de uit voering op te dragen aan den daartoe meest geêchikten en meest vertrouwenwek kenden ondernemer, onder vrijlating even wel van het particuliere initiatief ten aan zien van het goederenvervoer, en onder tebaatneming van gewestelijke samenwer king voor orienteering en toezicht. Met het kenbaar maken van deze door de geheele streek gedeelde inzichten ho pen de genoemde gewestelijke Comité's en Kamers van Koophandel te kunnen bevor deren dat de Overheid thans, haar gelang der voorhanden feitelijke mogelijkheden, wel het noodige zal verrichten voor de reeds zoo lang het ongeduld verbeide ver beteringen in de verkeerstoestanden met betrekking tot de Zuid-HoUandsche en Zeeuwsche Eilanden. MIDDELHARNIS Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk des namiddags voorgaan Ds. Haring van Goedereede. Alsdan zal een collecte worden gehouden voor de Evangelisatie. Mej. P. Hoogmoed en den heer P. Vroegindeweij zijn naar het ziekenhuis te Dirksland gebracht om aldaar ter observa tie te worden opgenomen. De heer M. W. Wielaard Jz. is te Utrecht geslaagd voor Vak- en Handelsken nis in het Slagersbedrijf. Woensdag 20 November zal Ds. Vis ser in de Chr. Geref. Kerk Dankstond hou den voor het gewas. HERKINGEN Zij, die een varken wenschen te slach ten, moeten gelijk als voorheen, dit vier dagen van te voren ter Gem. Secretarie aanvragen. De Ringvergadering van N. H, J.V. op Flakkee zal worden gehouden D.V. op Donderdag 14 November a.s. in het koor der Ned. Herv. Kerk te Dirksland. Zij die bij de laatst gehouden zitting hun land of tuinhuur van de Ned. Herv. Kerk of B.A. nog niet hebben voldaan, kun nen dit alsnog ten huize van den boekhou der doen. MELISSANT Gemeenteraad. In de dezer dagen ge houden gemeenteraadsvergadering werd o.m. goedgevonden een stukje grond te ver. huren aan den heer C. Mijnders voor f 8.40 per jaar. Ingevolge de L.O. wet werden de kosten per leerling over 1939 definitief bepaald op f 12.39 per leerling; en voor 1941 op f 14.36. Zonder hoofd, stemming werd besloten de gemeentegebouwen tegen oorlogsschade te verzekeren. Vaststelling gemeentebegrooting 1941. Namens de commissie van onderzoek rap porteerde de heer Tieleman tot goedkeuring te besluiten. Betreffende de wegenbouw wenschte de commissie spoedigen voortgang, zoodra er materialen beschikbaar waren. De begrooting werd vastgesteld in ont vang en uitgaaf op f 66715.84 gewone dienst met een batig saldo van f 1449.03 voor de kapitaaldienst. M.a.s werd voorts besloten de gemeente woningen aan dezelfde huurders voor 1941 te verhuren. Vastgesteld werd ook de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur op f 9107.16 in ontvang en uitgaaf. Eenige af- en overschrijvingen op de dienst 1940 vonden plaats. De heer LEIJDENS vroeg in de rond vraag naar werkobjecten voor dezen winter, waarop de VOORZ. antwoordde dat er waar schijnlijk twee waren, n.l. het egaliseeren van het gors en de verbreeding van de ha ven van Dirksland. De heer VOGELAAR informeerde of het stichten van het Watergemaal in den pol der Oud-Herkingen nog werkgelegenheid zou geven wat de VOORZ. betwijfelde, ge zien slooten en watergangen kort geleden nog waren uitgediept. Dan sluiting. STELLENDAM A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk dankstond worden gehouden voor gewas en visscherij, alsdan za 1 een extra collecte worden gehouden. TWEEDE DEEL. De verdrijving van de Spanjaarden van onze eilanden. Door MEVAHOB. Naar een oud dagboek. Auteursrechten voorbehouden. 109. Hij luisterde ternauwernood naar zijn Vrienden. Hun stemmen drongen als van ver tot hem door. Nu Schotman aan zijn vrouw de plannen meedeelde was er zoo veel te overleggen. De vrouw was verblijd, dat ze Antwer pen zouden verlaten. Ze had er de laatste jaren geen rust of duur. Eiken dag leefde ze in vrees, dat de Schout met zijn ,,corte roeden"*) zich zou vertoonen om hem gevangen te nemen. Zoovelen waren in den loop der jaren door het gerecht gevangen genomen met als eind den dood op het schavot. Ze kende die vreeselijke tooneelen uit vroeger jaren maar al te goed. En wat was er van die vele Hervorm den geworden. Was vroeger de stad niet vervuld met die van de Augsburgsche Confessie en in latere jaren met de Calvinisten. Ze waren verstoven en vervlogen. Gevlucht, verbannen, gekerkerd, op het schavot gedood. Hoe vaak had ze er bij haar man op aan gedrongen om ook te vluchten. Deze had het telkens nog uitgesteld. „Een arme visscher doen ze nog zoo gauw geen kwaad," had Schotman vaak gezegd, maar Inwendig was hij er toch ook niet gerust op. Telkens kwam hij met berichten thuis dat deze of gene van hun bekenden Ant werpen voor goed verlaten hadden. Dat haar man toch besluiten mocht voor het te laat was. Nu een paar dagen geleden ver telde hij van de ontmoeting, die hij had gehad met Baayeszoon en tot welk besluit hij gekomen was. Daarover was ze niet weinig verblijd, al leen maar was ze ongerust, dat men hen voor dien tijd nog gevangen zou nemen. Als het aan haar gelegen had, dan had men dadelijk de stad verlaten. Het kon nu nog. Morgen was het misschien te laat. Dat het nog eenige dagen zou duren stel de haar te leur. Misschien zou men net .zoo lang wachten tot het te laat was. De aanwezigheid van de Geuzen stelde haar een weinig gerust. Er was nu zooveel te doen, dat ze geen tijd had om zich aan haar gejaagdheid en vrees over te geven. Hjet was reeds lang na middernachVVoor 'ïfieücizltiH' iii Wee htóèje van Schotman ter ruste begaf. Wie er al slapen mocht, Pilip kon den slaap niet vatten. Allerlei gedachten be stormden zijn ziel. Nu eens greep hij moed, dan weer ontzink hem alle verwachting. Simon merlrte wel dat zijn vriend geslin gerd werd tisschen hoop en vreest Hij trachtte zooveel in hem was zijn vriend te bemoedigen. Was niet alle leven in Gods hand? Was de Hetre niet de groote Bestu'urder van aller weg en lot Hoe hadder zij beiden dat in hun leven mogen ervare'i. Uur na uur ging voorbij op dat zoldertje van het Ant-w^rpsche visscherhuisje in fluis terend gesprei tusschen Simon en Filip. Een gesprei begonnen om Filip op te beu. ren, maar voirtgaande in de besprekingen van 's-Heerei. wonderlijke leidingen met hen gehouden, daar ,ze als vuurbranden uit het vuur waKn uitgehaald. Gods wonder lijke daden en 's-Heeren loffelykheden maakten het gesprek uit op dat zoldertje te midden vai het vijandige Antwerpen in welks middelfu zij zich gewaagd hadden. Simon, die voor deze onderneming niet veel gevoeld lad, die alleen was meegegaan omdat zijn vrend er op stond bereidde Pi- lip er op voer dat het wel eens op een groote teleuraelling kon uitloopen, ook al wist men Arlelsz. te ontdekken.In welke toestand zou lij verkeeren? Zoo hij nog even verhard ivas als vroeger, hoe pijnlijk zou dat vöör .^ilip zijn. Als zijn vader niet naar hem wil(e hooren, of erger nog hem aan het gerecht zou willen overleveren hoe zou dat hem te leur stellen. j ,,Och, ik heb me dat alles wel voorge- steld Simon, maar dat kan me er toch niet j van weerhouden mijn vader op te .zoeken. Toen mijn oog reeds was verlicht zweeg I i,k tegen mijn vader over het heil, dat in Christus is. Daarover gevoel ik me schul dig. En toen ik spreken wilde, toen was het te laat. Toen was mijn vader zoozeer de hand langer van de inquisitie, dat hij mij liever aan dat bloedgerecht wilde overgeven dan naar me luisteren. Ik had te lang gewacht. Kleinmoedigheid en vrees heeft me weerhouden. En daarom wil ik mijn ouders nog een maal spreken, hen waarschuwen voor het gevaar waarin ze verkeeren, hen wijzen op de noodzakelijkheid afstand te doen van het Roomsche bijgeloof hen liefdevol vermanen om toch niet langer zich tegen God te ver harden, maar zich tot Hem te wenden en om genade te smeeken. Wat ik vroeger uit zondige vrees heb verzuimd, dat wil ik nu doen. Hoe groot het gevaar ook moge zijn en hoe verhard ik mijn ouders ook moge aan treffen. Het gaat om hun kostelijke, ziel voor de eeuwigheid. Het is mijn kinderplicht hen te waarschuwen." Pas tegen het aanbreken van den morgen had de, slaap zich over Filip ontfermd en hem in een onrustige sluimertng doen val len. Schotman had zijn woning al vroeg in Heeft ook U te kampen met het ge durig overhoop liggen der verschil lende soorten bonnen en het herhaal delijk gezoek dan naar de broodbon dan naar de vleesch- of vetbon soms op gevaar af dat ze zoek zijn? Het nieuwe Distributie-vademecum komt U te hulp. Het is een bijzonder pi-actische map, ingedeeld voor de verschillende bonnen, zoodat U met een Tiandgreep kunt nemen wat U noodig heeft. Alle kaarten, boekjes en distributie- bescheiden kunnen er een plaatsje in krijgen, zoodat U alles steeds bij el kaar heeft en nimmer behoeft te zoeken. De map is zeer stevig uitgevoerd en kost 35 CENT. Schaf U zoo'n map aan, ze is onmis baar in elke huishouding. GEBR. DE WAAL JHDDELHARNIS Door de visschers werd vorige week gevangen 300 tot 400 KG. garnalen per vaartuig en aan de pellerijen afgeleverd. B.urg Stand. Overleden: Maria Troost 67 jaar echtgen. van C. Troost. Bij de gehouden verkooping van een woonhuis van de erven P. v. Soest was de hoogste bieder J. v. Soest Hz. voor f 1620.-. GOEDEREEDE Per scheepsgelegenheid is uit deze gemeente vervoerd 2 scheepsladingen wit lof, 1 met bestemming Gouda en 1 Wan- dingsveen. De oogstcollecte welke j.l. Zondag morgen gehouden is in de Ned. Herv. Kerk heeft f 470.opgebracht, waarvan voor de Diaconie ruim f 105.en voor de Kerk f 364.86, waarvoor de Diaconie en de Kerk voogdij hartelijk dan'k ,zegt aan de milde gevers (geefsters.) OUDDORP Gevonden voorwerpen: een portemon- naie met inhoud, een paar handschoenen, 'één blauw kinderschoentje en 2 vleeschkaar ten. Inlichtingen bij den gem. veldwachter Kelfkens. Vrijdagavond na het eindigen van den dagtaak kwam dhr. H. alhier, werk zaam in de Wjestduinen zoodanig te vallen over een stuk hout dat hij zijn linkerarm brak. Hij moest zich onder doktersbehan deling stellen. Nogmaals wordt er uitdrukkelijk de aandacht van belanghebbenden op gevestigd dat volgens verordening no. 49 van de Rijks commissaris voor het bezette Nederland- sche gebied, alle verzoeken om vergoeding voor veri-ichtingen of leveringen ten behoe ve van de Duitsche Weermacht nioeten wor den ingediend uiterlijk op den 15den van de maand, die volgt op de maand, waarin de verrichting geschiedde. Op verzoeken welke niet binnen dezen termijn ingediend zijn, wordt geen acht geslagen. Belanghebbenden worden er aan her innerd, dat het sluitingsuur voor winkels van Maandag t.m. Vrijdag nog altijd is be paald op nam. 9 uur torentijd en Zaterdags 10 uur, (zulks omdat het verbod van na 10 uur niet meer buiten zijn nog van kracht is) anders 11 uur nam. Te koop een best mak en vertrouwd. Voor alle werkzaamhe den geschikt. Keus uit twee. Adres: GEBRS. SCHILPEKOORT Kerkring 98 Nieuwe Tongs. NIEUWE TONGE De landbouwer H. v. E. had het on geluk in den stal uit te glijden, zoodat hij zich bezeerde en geneeskundige hulp nood zakelijk was. De vrouw van P. 'VV(. kwam tijdens haar werkzaamheden te vallen, waardoor zij haar voet kneusde en de hulp van Dr. de Man werd ingeroepen. Burg. Stand. Geboren: Neeltje doch ter van D. Slinger en P. v. Balen. den morgen verlaten. Hij moest zorgen, dat de aandacht niet op hem gevestigd werd en daarom moest hij ,Zijn gewoon leven van visscher volhouden. Baayeszoon, geheel als visscher gekleed zwierf den geheelen dag door de stad om te trachten een spoor van Arkelsz te vin den. Ook dezen dag was het hem niet gelukt en ook dien avond lukte het niet aan Baay eszoon en Schotman om ook maar eenig spoor te ontdekken. Pas den tweeden dag gelukte het aan Baayeszoon iets te ontdekken dat misschien tot een spoor kon leiden. In een onaanzienlijke taveerne in een duister steegje was hij tegen den avond na een geheelen dag vruchteloos rondgezwor ven te hebben aangeland. Vermoeid en mis troostig had hij zich bij den haard van het kleine kroegje neergezet. Den waard had hij gevraagd of deze iets warms voor hem te eten had. ,,Neen, heerschap, dat is onze stiel niet. Men komt hier een goed glas bier drinken, maar om te eten zijn wij niet ingericht Alevel wil ik het even aan mijn vrouw vra gen." Na eenige oogenblikken was de waard teruggekeerd met de boodschap Schout met zijn corte roeden: Met corte roeden duidde men te Antwerpen de die naars van den schout aan, die in de mees te pla;êiïsen van''de Noordelijke gewesten meestal „rakkers" werden genoemd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 2