CI1DWEEKBLADÖpGED.GD0nDSIA6 vooRDcZUID-HOainZECUW^CIIE EILAHDEn jboekhoudingI N.V. ÜITGEVERSMAATSCHAPPU „EILANDEN-NKÜWS" Verschillende berichten Rechtzaken 13e Jaargang WOENSDAG 13 NOVEMBER 1940 No. 1193 Een strijdbaar held. ■|i Kou - Kou - Kou w. A. DE Bakker WAARI N SEDERT 1 NOV EM B ER 1935 OPGENOMEN HETBLAD .ONZE EILANDEN" - 18E JAARGANG UITGAVE VAN SLAAP UW VERKOUDHEID WEG voor Handel, Bedrijf en Particulier Abonnementsprys 90 cent per 3 maandenbtl vooruitbetaling. Verscbynt lederen WoMisiüog ca Zaiftrdag 2 maal per week. Afzonder^pl» Bummeia S cent Buitenlaind 8 gulden per jaar Gevestigd te MlddeUumii Frins HendiOstr. 122 G Giro 167930 Fostboz 8 n Ttl. 17. BUkantoor voor Zeeland: St. Maartensiayk Markt, Telef. 69. Advertenticpx^ 20 cent per regel. Reclames 40 et.; Dienst* aanvragen en aanl^dingen van 16 tegels 80 et.; Boekfaan» kondiging 10 cent p» legel Contracten belan^c^ lager. 17. Gideon was dus door den Heere toegeroe pen: „Ga henen in deze uwe kracht, en gij zult Israël uit der Midianieten hand verlos sen: heb Ik u niet gezonden? En hij had het aangevoeld, ja, wat meer is, het was diep ingezonken in het binnen ste van zijn ziel, dat hier een méér dan menselijke roeping tot hem gekomen was, al is het ook, dat hij pas enige tijd later tot het volledig besef is gekomen, wie toch eigenlijk wel de persoon was, die hem hier was verschenen. Maar, al was dan ook deze roeping inge zonken in zijn hart, dat wilde niet zeggen, dat hij zich zo maar dadelijk, zonder enige redenering, overgaf. Hij had bezwaren. En deze bezwaren vrilde hij meedeelen, en den persoon, die tot hem sprak, voorleggen. Hij ging zien op eigen geringheid, op eigen onbekwaamheid, op eigen zwakheid, en hoe kon er dan iets van terecht komen? En daarom voegt hij dan ook den Engel des Hee- ren toe: „Och, mijn Heer, waarmede zal ik Israël verlossen? Zie, mijn duizend is het armste in Manasse en ik ben de Klein ste in mijns vaders huis." Zijn duizend, dat is zijn geslacht, het geslacht der Ezrieten dus, want de stammen waren onderverdeeld in geslachten en deze geslachten telden in het generaal genomen een duizend familie hoofden, en hij acht, dat zijn duizend of zijn geslacht het armste of het geringste was in Manasse. Nu kan het wel zijn, dat dit geslacht door de invallen der Midianie ten méér dan enig ander geslacht van de stam van Manasse in zijn bezittingen had geleden en dat hun veel was ontnomen, an derzijds, en dat zal hier ongetwijfeld wel de hoofdzaak zijn geweest, kwam het toch bij Gideon daar uit voort, dat hij geen hoge gedachten koesterde nóch van zichzelf, zo als we nader zullen zien, noch van zijn ge slacht. Gideon was een man, die laag bij de grond leefde, en zich liefst maar niet ijdellijk verheffen wilde. Dat komt dan ook uit, als hij over zichzelf gaat spreken en zichzelf noemi de kleinste of de jongste oZ mogelijk de geringste in zijns vaders huis. Wlat voor aanziens heeft; hij nu, zo vraagt hij zich af, om leidsman in Israël te kun nen zijn? Hoe kan hij aan de spits van het volk treden? Zullen ze hem als aan voerder erkennen, hij, die toch een Verge ten burger in Israël was? En waar vandaan zullen de mannen en de wapenen komen, nu Israël als met lamheid is geslagen, ja, bandeloos en voeteloos ge worden is? Hij ziet geen weg, hij ziet geen doorzicht en daarom legt hij zijn bezwaren dan ook ootmoedig neer en zegt: „Wtaarme- de zal ik Israël verlossen?" Let wel, hij zegt hier niet, ik ben te ge ring, en daarom doe ik het niet. Ik zie geen weg, en daarom ga ik niet. In-genen dele. Daarvoor was de roeping te diep in zijn hart ingezonken, daarvoor waren de noden te veel op zijn hart gebonden ge weest, maar ziende op eigen onbekwaam heid is het hem alleen zo raadselachtig, zo wonderlijk vreemd, en vraagt hij naar een weg, die tot het gestelde doel leidt en snakt zijn ziel naar licht. En denkt ge, dat de Heere, die zo in on derhandeling met Zijn kind getreden is, geen antwoord geven zal op al dat angstig vragen, op dat zielsverlangen naar meerder hoht? En darom ook roept Hij het hem toe: „Omdat Ik met u zal zijn, zo zult ge de Midianieten slaan als een enig man." Welaan dan Gideon, hebt ge 't nu begre pen? Ge zoekt de weg nog in uzelf of In de voornaamheid van uw familie of ger slacht, doch 's Heeren gedachten zijn hoger dan uwe gedachten en 's Heeren wegen dan uwe wegen; het ligt alleen bij en in Hem zelf, ja, in Hem, die een regeerder is over 't gans heelal, die alles in Zijn hand heeft en een Koning der Koningen is en een Heer der Heeren. Hij toch heeift maar te spreken en het is er, te gebieden en het staat er, en daarom, o Gideon, behoeft ge u alleen maar te verlaten op Hem en schuiling te zoeken onder Zijne vleugelen; het is alleen, omdat Hij met u zal zijn en anders niet. En daar om zal de overwinning ook zo zeker zijn, Want ge zult de Midianieten slaan, alsof ge slechts maar met één man te doen had. Gideon ontvangt hier dus een nadere ver klaring en openbaring van den Heere, en deze woorden gSan zo maar niet langs hem heen, of over zijn hoofd, doch het is voor hem een antwoord op smekend vragen. Hij houdt dan ook verder op met het inbren gen van bezwaren, doch houdt nog slechts over een heimwee om te geraken tot volko- mene zekerheid en wel van die zekerheid, dat de roeping Gods was, teneinde deze met een gerust geweten te kunneb aanvaarden. En daarom ook doet hij in ootmoed en ne derigheid deze vraag: „Indien ik nu genade gevonden heb in uwe ogen, zo doe mij een teken, dat Gij het zijt, die met mij spreekt," daarmede bedoelende naar luid der kant tekenaren „om mij te verzekeren, dat gij van God hiertoe gezonden zijt, opdat ik deze beroeping met een goede concientie moge aannemen." Gideon vraagt dus om een teken. Ja, hij vraagt dat in ootmoed en nederigheid Indien ik nu genade heb gevonden in uwe ogen. Dez'e spreekwijze wordt meerdere malen gebruikt in de Heilige Schrift. Wanneer Ja cob teruggekeerd is uit Padden-Aram en na Pniëls worsteling voor het eerst weer zijn broeder Ezau ontmoet en hem met ge schenken vereren wil, zegt Jacob: Indien ik nu genade in uw ogen gevonden heb, zo neem mijn geschenk van mijn hand." Als Ruth, de Moabitische, die .zulk een heerlijke keuze gedaan had, in de oogsttijd terecht is gekomen op het veld van Boaz om aren te lezen en deze haar zo vriende lijk had toegesproken, dan klinkt van haar lippen: „Laat mij genade vinden in uw ogen, mijn heere, dewijl gij mij getroost hebt, en dewijl gij naar het hart van uwe dienstmaagd gesproken hebt, hoewel ik niet ben, gelijk een uwer dienstmaagden.". En hoor ook Esther spreken tegen koning Ahasveros: „Indien het den koning goed- dimkt en indien ik genade voor zijn aange zicht gevonden heb enz." Deze uitdrukking werd dus tegen men sen gebezigd, om eigen ootmoed aan te dui den en daartegenover te stellen het ontzag, dat men voor den aangesprokene had. Doch ook jegens God de Heere vindt men deze uitdrukking gebruikt. Luister dan maar eens naar Abraham. Wanneer daar die drie mannen tot heni gekomen zijn (twee engelen en den Here) dan is het: „Heere, heb ik nu genade gevonden in Uw ogen, zo ga toch niet van Uwen knecht voorbij." En straks horen we het hem Lot nazeggen, wanneer deze smeekt binnen Zoar te mogen vluchten: „Zie toch, Uw knecht heeft genade gevonden in Uw ogen." En zo zouden we nog voort kunnen gaan, en u ook nog kunnen wijzen op anderen, o.a. op Mozes, doch dit moge genoeg zijn. Niet alleen, dat Gideon dus om een teken vraagt in ootmoed en nederigheid, hij vraagt dit bovendien, en hier dienen we de nadruk op te leggen, in het geloof. Neen, niet in ongeloof vraagt hij een teken, maar tot versterking van zijn geloof, om tot meer zekerheid te geraken. Was dat dan nodig, zo zult ge vragen, en was dat dan geen zonde van Gideon, een teken te vragen? Oif is het vragen en stel len van een teken dan altijd geoorloofd? Het antwoord op deze vragen hopen we U, zo de Heere wil, een volgende maal te geven. Door hun kou, koorts en pijnuitdrij- vende werking helpt hierbij altijd vei lig en vlug een poeder of cachet van Mijn- hardt te Zeist. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 et. Doos 45 et. Cachets, genaamd „IVDijn- hardtjes" Doos 10 en 50 et. AARDBEVING TEISTERT ROEMENIë. Roemenië is Zondagochtend om 3. uur 40 door een catastrophale aardbeving getrof fen, waardoor enorme schade te Boekarest en in de provincie is aangericht. Volgens de voorlooplge cijfers zijn honderden personen gedood en zouden er meer dan duizend ge wond zijn. In een flatgebouw dat geheel instortte kwamen 200 menschen om.» Drie konden er worden gered. Het treinverkeer is gestaakt, daar de spoorwegtunnels groote scheuren vertoonen. In het petroleumgebied zijn branden uit gebroken, en ook brak er een paniek uit. Op de petroleumvelden zelf is geen groote schade aangericht. Van alle zijden wordt hulp verleend. Ook in Sofia, de Bulgaarsche hoofdstad is de aardbeving gevoeld. Langs de Donau ontstond ook schade. In Hongarije, Boedapest registreerden zelfs dé metereologen de beving en te Lund (Zweden) sloegen de seismografen zoo sterk uit, dat ze buiten werking werden ge steld. NEDERLANDSCHE KAAS NAAR BELOIë. f, De Nederlandsehe melkcentrale zal met toestemming van de Duitsche autoriteiten tot September 1941 een groote hoeveelheid kaas naar België uitvoeren. Een deel is reeds verzonden. CHAMBERLAIN OVERLEDEN. Arthur Neiville Cham,berlain is, naar Reuter meld/t, Zondajgavond in zijn landhuis op 71-jarigen. leeftfld overle den. EINDHOVENSCHE EN MEIJERIJSCHE COURANT VOORLOOPIG VERBODEN. Aan de abonnés van de „E3indhovensche en Meyerijsche Courant" is in plaats van de krant de navolgende circulaire uitgegeven: „Wij moeten onze abonnés tot ons leed wezen meedeelen, dat tengevolge van een verschijningsverbod tegen ons blad, door de bezettende Duitsche overheid uitgevaardigd ons blad voorloopig niet zal verschijnen." INVOERING VAN PERSOONSBEWIJZEN. De secretaris-generaal van Blnnenland- sche Zaken heeft een besluit uitgevaar digd, waarbij onder den naam Persoons b e w ij s een algemeen identiteitsbewijs tevens bewijs van opnerning in het Bevol kingsregister wordt ingevoerd. Ieder, die in het bevolkingsregister staat ingeschreven of behoort te zijn inge schreven, en die den leeftijd van 15 jaar heeft overschreden, is verplicht zulk een Persoonsbewijs in bezit te hebben en ten alle tijden bij zich te dragen. Het heeft een geldigheidsduur van vijf jaren en bij de uitreiking wordt één gulden aan leges ge heven. In geval van mui- of onvermogen kan dit bedrag tot de helft worden vermin derd of kostelooze uitreiking geschieden. Overtreding van deze voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoog ste veertien dagen of geldboete van ten hoogste 100 gulden. In bijzonder zware ge vallen kan gevangenissttaf tot één jaar of geldboete van ten hoolgste 10.000 gulden opgelegd worden. Op welk tijdstip het 'jesluit in werking zal treden, zal nader door den secretaris generaal worden bepaald. KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK. A. d. V., Ooltgensplaat (aangehouden zaak), heeft niet op tijd zijn tuin die be plant was met aardappelen gesproeid. Verdachte deelde de vorige zitting mede dat hij betreffende dit geen circulaire had gezien Getuige M. legt de verklaring af dat hij bedoelde circulaire's huis aan huis bezorgd heeft en ook bij verdachte. Het O.M. meent na getuigenverhoor dat verdachte wel op de hoogte was wanneer het perceel besproeid inoest worden en eischt f 15.of 15 dagen hechtenis. Verdachte wordt veroordeeld tot f 6. of 6 dagen hechtenis. C. V. E., touwhandelair te Achthuizen, heeft met zijn auto zone er rijboekje gere den. Verdachte kan zich ni;t voorstellen dat hij thans een werkboekje noodig heeft, daar ik nu gemiddeld maar 1 uur per dag kan rijden wegens benzine besparing. Het O.M. is er van ovei ;uigd dat hij zoo'n bedoeld boekje noodig hef ft en eischt f 6. of 6 dagen. Verdachte krijgt geen straf. R. d. V., (niet versclsnen), heeft met een auto geruisch gema;kt. Het O.M. eischt f 10.of 10 dagen. Uitspraak f 5.of 5 lagen, L. J. W., (niet verschelen), had geen rij bewijs vertoond aan de 'eldwachter. Eisch en uitspraak 1 iO of 1 dag. P. M., (niet verschenenheeft na bepaal den tijd op de Westdijk g reden. Het O.M. eischt f 3.of 2 dagen. Uit spraak f 1.of 1 dag. L. V. W. heeft zonder li( it gereden voor- en achter.) Het O.M. eischt 2 x f of 2 x 3 da gen. Verdachte wordt over( mkomstig dien eisch veroordeeld. C. T., (niet verschen^), heeft zonder voorlicht gereden. Eisch en uitspraak f 3.-]- oif, 3 dagen hech tenis. J. V. d. G., (niet vers henen), heeft te Dirksland op de openbare weg gevloekt. Het O.M. eischt f i.~ 4 dagen. Verdachte wordt veroo deeld tot f 10. (^f 10 dagen. A. S. te Dirksland, heef te Nieuwe Tonge zich na bezetten tijd op i;raat begeven. De Kantonrechter vraïjt aan verdachte wat hij daar toch 's-Zaterjagssavonds moest doen. Verdachte zegt, ik kwa^ uit Oude Tonge daar heb ik verkeering. De Kantonrechter: Dan moet je maar wat vroeger van je meisje vandaan gaan voortaan. De oorzaak is natuurlijk dat je veel te lang gebleven bent en dat zal je zak kosten. Het O.MJ. wijst er verdachte vooral op beter een kwartier te v.roeg als te laat naar huis te gaan en eischt f 25.of 25 dagen met 1 week voorwaardelijk en de proeiftijd van een jaar. Verdachte wordt veroordeeld tot f 25. of 25 dagen en een week voorwaardelijk met de proeftijd van een jaar De Kantonrechter wijst er verdachte nog maals ernstig op vroeger van zijn meisje vandaan te gaan, want je ziet nog wel eens terug. H. d. Z., (niet, verschenen), heeft zich eveneens te Dirksland na bezetten tijd op straat begeven. Eisch en uitspraak f 25.of 25 dagen met een week voorwaardelijk en een proef tijd van een jaar. M. T. L., O. T., heeft aldaar hetzelfde feit begaan. Verdachte voert aan dat hij voor 10 uur bekeurd is en neemt daar geen genoegen mee. Deze zaak wordt aangehouden tot een volgende zitting waar ook verbalisant ver hoord zal worden. P. V. d. B., zelfde feit en voert even eens hetzelfde aan, wordt ook aa-ngehouden tot een volgende zitting. G. G., landarbeider te Oude Tonge. Verdachte was volgens proces bijna thuis en voert aan dat hij nog eveii een bepaalde plaats moest bezoeken, waar in zijn woning geen gelegenheid was. De plaats waar verdachte heen moest kon hij niet anders bereiken dan via de open bare weg. Deze zaak wordt aangehouden tot een volgende zitting. E. W. V. E, landarbeider te Den Bommel heeft ook na bezetten tijd te Oude Tonge op straat geweest. Verdachte wil zich nog verdedigen, maar dit waren geen grondige redenen. Eisch en uitspraak f 25.of 25 dagen en 1 week Voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. S. M. d. Wj. ,(niet verschenen), heeft met een rijwiel gereden zonder zijn stuur vast te houden. Eisch en uitspraak f 2.of dagen hech tenis. J. d. W. heeft zijn rijwiellamp niet vol doende verduisterd. Het O.M. eischt f 15.oif 15 dagen. Verdachte wordt veroordeeld tot f 10. of 10 dagen. P. B. v. L. (niet verschenen), heeft na be zetten tijd zich op straat begeven. Eisch en uitspraak f 25.of 25 dagen en 1 week voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. P. V. D., (niet verschenen,), zelfde feit, zelfde straf. R. M., (niet verschenen), zelfde feit, zelfde straf. G. d. H., (niet verschenen), zelfde feit. Aangezien verdachte onder voogdij toe zicht staat is eisch en uitspraak voor hem 1 week voorwaardelijk met de proeftijd van een jaar. A. V. -d. L., landarbeider te Stellendam, heeft na tien .uur op de openbare weg geloo pen. Eisch en uitspraak f 25.of 25 dagen en een week 'voorwaardelijk met de proeftijd van 1 jaar. J. H. B., landbouwknecht te Nieuwe Ton gen, heeft na bezetten tijd op straat ge weest. Verdachte voert aan dat hij bij de kapper geweest was en dat door te lang wachten het te laat geworden is, en voegt er aan toe dat hij zeer weinig gelegenheid heeft om 's- avonds naar dorp te gaan, daar ik een zwak gezin heb en s'-avonds daardoor in het huis houden genoodzaakt ben een en andere werkzaamheden te verrichten. Ik vertrouw Mijnheer Kantonrechter dat U met deze omstandigheden rekening zult houden. Het OJVt. eischt in dit geval f 10.of 10 dagen. Verdachte wordt veroordeeld tot f 5.of 5 dagen en een week voorwaardelijk met de proeftijd van een jaar. C. O., (niet verschenen), heeft .zonder bel op zijn fiets gereden. Eisch en uitspraak lE 3.of 3 dagen." KI. T., heeft links van den weg gereden. Eisch en uitspraak f 3.of 3 dagen. A. B., heeft na bezetten tijd op straat ge weest. Eisch en uitspraak f 25.of 25 dagen en 1 week hechtenis voorwaardelijk met de proeftijd van een jaar. J. J. te Middelharnis heeft te Nieuwe Tonge zonder vergimning gevent en thans worden geen vergunningen daarvoor ver strekt. Verdachte voert aan dat hij dus nu daar door genoodzaakt is alleen in Middelharnis Wrijf rug en borst in met Dsmpo. Dan *'benl U den volgenden morgen betert Pot 50 et. Tube 40 et. Doos 30 et! te venten en daar kan ik de kost niet mee verdienen Edelachtbare. Indien ik niet vent kan ik niet eten en wordt ik ook uit mijn kosthuis gestuurd. Het is bij mij dus geen onverschilligheid, maar nood. Het O.M. eischt f 1.of 1 dag. Verdachte wordt overeenkomstig dien eisch veroordeeld. A. V. d. L., staat voor de tweede maal te recht wegens zich na bezetten tijd op de openbare weg te begeven. Verdachte voert aan dat hij door een dronken man is aangehouden, en die riep aan mij, politie halt, en dit is de oorzaak van te laat binnen. Er wordt van bovengenoemde ongeldige redenen weinig notitie genomen en het O.M. eischt f 25.of 25 dagen met een week voorwaardelijk met de proeftijd van een jaar. Verdachte wordt overeenkomstig dien eisch veroordeeld. Mej. H. H. K. te Dirksland was na 10 uur op de openbare weg te Stellendam aan getroffen. Ook deze dame werd door dezelf de dronken man gehinderd, terwijl zij bo vendien verlaat werd door dat een band van de fiets van haar man stuk gegaan was. Wordt aangehouden. C. T. te Dirksland, de man van de vorige verdachte, was ook na 10 uur buiten aan getroffen. Hij bevestigt het verhaal van zijn echtgenoote. Wordt aangehouden. ADMINISTRATIëN BELASTINGZAKEN ACCOUNTANCY. OUDDORP ,(Oosk voor de Zeeuwsche Eilanden) DE TREINENLOOP. Het N.S. Maandblad der Nederlandsehe Spoorwegen bevat deze maand een op rijm gestelden open brief aan alle reizigers, welken wij hieronder gaarne afdrukken: Waarde Lezeressen, Lezers, Is Uw trein weer wat te laat? Moppert U weer op het' spoortje, dat het „zoo be labberd" gaat? Dat U weer zoo lang moest wachten voor de diesel binnenkwam Dat U nu te laat zult komen bij Uw klant in Amsterdam? Of nog erger soms ontlokte het op tijd gaan van den trein U sarcastisch: „Hoe bestaat het, dat een trein op tijd kan zijn?" Vindt U 't ook „zoo erg vervelend" dat het steeds zoo'n drukte is en de treinen overvol .zijn?" „Waarvoor dat toch noo dig is?" Lieve lezeressen, lezers, denkt eens even rustig door: Denkt eens aan de moeilijk heden van het steeds toch rijdend! spoor! Denkt eens aan het 's nachts ran geeren in de diepte duisternis, waarbij iede re manoeuvre steeds weer vol problemen is! Onderstelt eens: zou het wachten op dien langen kolentrein niet eens juist voor het vervoeren van Uw portie kunnen zijn? Heusch, mijn waarde Maandblad-lezers, ook wij weten al te goed, dat het met den loop der treinen lang niet gaat zooals het moet. Maar vrtj kunnen U verzekeren: over heel de lange baan, wordt van hoog tot laag, door ieder het alleruiterste gedaan! En wij achten al die moeite en dien ar beid ruim beloond indien U slechts een be grijpen onzer moeilijkheden toont. Springt U eens één enkel keertje voor ons spoortje in de bres! En wilt dan den dank aanvaarden van trw ZWOEGENDE N.S.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 1