Nieuw^ POOTGOED JO VERMAAS Glasgordijnen A. WIELHOUWER Studeert Steno Overjas of Costuum R TROOST MEUBELEN Gemeenteraad Stavenisse VASTE VEERDIENST Controleer Uw bedrijf DIENSTREGELING Fa. H. Braber Telef. 166 Dirksland L^nd en Tuinbouw DE CENTRALE PROEFTUIN GOEREE en OVERFLAKKEE P. R Dekker VOOR CHIQUE MODELLEN Dames- en Kinderhoedefi SOMMELSDIJK Flakkee^SchoDwen Duiveland voor STOOMBOOTDIENST Middeiharnis-RoUerdam v.v. via Vlaardingeii S.S. MIDDELHARNÏS BOOMPJES tegenover de Keederijstraat. BRILLEN Credieten lil ililllilllliiillililii Koopt nu nog een De Stoffen zijn nu nog prima. Puntenkaart en vergunning meebrengen. naar MIDDELHARNIS (Gediplom. Hoedenmodiste) GEDiPL. BELASTINGCONSULENT Dorpsweg 339 Telef. 267 VRAAGT ADVIES Hoewel goede glasgordijnen zoowel in smaak als sorteering schaarscli geworden zijn, hebben wij nog een mooie collectie van de ouderwetsche kwali teit, en de prijs valt niet tegen. Zie hier een greep nit onze collectie: Voiles en Etamine Marquisette of Voile STORES Glasgordijnen Ledikanten Netmatrassen Laat door ons Uw oude meubelen overtrekken. Grootst Speciaal Bed- en Tapijtmagazijn. TELEFOON 243 SOMMELSDIJK openbare gemeenteraiadsv-ergadermg ge houden op Woensdag 30 October 1940 des voormiddags 11 uur (w.t.) Met den Voorzitter, Wethouder van IJs- selijk (loco Burgemeester) alle leden tegen woordig. Na de opening worden de notulen van 30 Augustus ongewijzigd vastgesteld. Mededeelingen 1. De in vorige vergadering door den heer Stoutjesdijk naar voren gebrachte wensch betreffende het deponeeren van onbruikba re potten, scherven enz. in daartoe verboden slooten en dergelijke schijnbaar opgeworpen verzamelplaatsen te doen beëindigen door deze objecten aan de huizen te doen afhalen komt, naar aanleiding van een Intusschen ontvangen circulaire van den Secretaris Ge neraal van het Departement van Landbouw en Visscherij, in nadere bespreking. 2. Een onderhoud met den vertegenwoor diger van de P.Z.E.M. betreffende aan te brengen richtingssleiding in onze verduis terde gemeente stuiten voor kleine gemeen ten op bezwaren, maar zal hierover nader berichten. Aanvankelijk hadden wij ge meend met het aanbrengen van een spe ciale daartoe bestemde witte verf op palen e.t.c. maar hebben omtrent de enorme kos ten daarvan moeten afzien. De heer v. d. SLIKKE: M. d. V., kunnen hiertoe niet dienen de Luchtbeschermings- materialen? De VOORZ.: Wij kunnen ten opzichte hiervan niets doen, vóór de lichten zijn goed gekeurd. 3. Het verslag van de Aandeelhouders vergadering der Waterleiding Maatschappij aullen wij bij U doen circuleeren. 4. Van de gemeente Rotterdam hebben wij een schrijven ontvangen betreffende de hier gewoond hebbenden Bout, die onder steuning geniet van Maatschappelijk Hulp betoon aldaar, dat men op onze gemeente tracht te verhalen. Deze aangelegenheid zal gebracht worden voor den Raad van State; zeer waarschijlijk op 13 November a.s. waar deze zaak door een vertegenwoordiger on zerzijds zal worden behandeld. 5. Het herstel van de woning van J. Noorland heeft in totaal bedragen if 155.23, waarvan ons door het Rijk een subsidie v/ordt toegekend van f 116.42, waarvan dus ten onze laste komt een bedrag van f 38.81. Deze mededeelingen worden alle voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken: 1. Van het Provinciaal Bestuur ontvan gen de goedkeuring op de Instructie van den Gemeente Geneesheer. 2. Van het Departement van O.K. en W. een ontvang'en resolutie betreffende het on derwijs van vak j. op de O.L.S. waarvan geen ontheffing meer wordt verleend. De VOORZ.: Wij hebben dit onderwerp van alle kanten bezien, er veel over gespro ken, maar wij zullen er niet aan kunnen ontkomen. Intusschen is het voor ons een zeer pijnlijke zaak met het oog op de daar aan verbonden financieele gevolgen. Wij heb ben daarvoor geen geschikte lokaliteit en wat verder voor dat te geven onderwijs nog zal worden geëischt. Wij zullen den Sec. Generaal hiervan mededeeling doen. 3. Een verzoek van den heer C. J. J. Kooijman om bergplaats op het havenpla- teau voor aan te voeren suikerbieten. De VOORZ.: Onze eerste meening was als voorheen, op dit verzoek afwijzend te moeten beschikken. Echter had Wethouder Potappel een idee dat ons wel toepasselijk voor komt. Wij willen het nog eens nader bezien, om dan in een volgende vergadering- met een voorstel tot U te komen. Z.h.s. aangenomen. 4. Een circulaire van het Dep. Binnenl. Zaken aangaande Rijkssteun Woningbouw, waarvan wij U betreffende de verleende steun Noorland reeds mededeeling hebben gedaan. Wordt voor notificatie aangenomen 5. Z.h.s. wordt ingewilligd het door L. van Vliet gedaan verzoek voor vergoeding transport voor zijn zoontje G. H. van der Vliet ten aanzien van het bezoeken der U. L.O. school te Tholen, 75 pet. of f 7.50 per maand zal hiervoor worden vergoed. 6. Betreffende de Brandstoffenbijslag aan werkloozen zal deze als voorgaand jaar worden verstrekt. Aangenomen z.h.s. 7. Een schrijven van het Prov. Bestuur betreffende de Gemeente Begrooting. Voor not. aangenomen. 8. Procesverbaal van kasopname bij den Gem. Ontv. en den Secr. Pennm. B.A.S. waar resp. aan geld en geldswaardige stuk ken in kas was en moest zijn f 6292,55 en If 525.099. 9. Enkele stukken zullen bij de leden in circulatie gaan. 10. De bij de leden rondgezonden stuk ken vForden alle voor kennisgeving aange nomen. 11. Van de commissie tot onderzoek der Gemeente Begrooting 1941 kwam het ad vies binnen, daar tot op- of aanmerking geen oorzaak was, deze voor den gewonen dienst op f 62.652 en die voor den kapitaal- dienst op f 1929.11 va;st te stellen, en die van het B.A.S. op f 3130.26 goed te keuren. Aan dit onderzoek was door de leden van den Berg en Goedegebuure geen deel geno men. De VOORZ. Mijne heeren! Wij zouden volgens het ingekomen advies der commis sie onze begrooting gaarne vaststellen. Maar wij kunnen daartoe alsnog niet beslui ten, aangezien ons van hooger hand een verordening is gezonden, die tot zeer .ern stige bespreking aanleiding geeft. Wjij ho pen dan ook met wijs beleid en eenparige welwillendheid alsnog tot een vaststelling te kunnen komen. Allereerst hebben wij dan de subsidie B.A.S., die f 2100 bedraagt, deze was vorig jaar f 1500.en wij zouden dat bedrag' ook voor het dienstjaar 1941 gaar ne hebben voorgesteld. Nu zult U, begrijpe lijker wijs komen te staan voor de vraag „Waarom nu f 600.hooger? Die hoogere aanvraag houdt verband met een te verlee- nen voorschot aan een uit Duitschland pen sioengerechtigde, die zulks niet meer ont ving; (inmiddels heeft hij het weer ontvan gen) dit voorschot bedroeg f 100.per 2 maanden, en heeft 2 perioden plaats ge had, dus bedraagt zulks in totaal f 200. waardoor nu het subsidie kan worden te ruggebracht van f 2100.op f 1700. Het verstrekte voorschot wordt natuurlijk terugontvangen. Vervolgens hebben wij de f 15.ten behoeve der schrijfbehoeften Gemeente Ontvanger moeten brengen op f 20.—. En nu mijne heeren komt het zeer ernsti ge met het oog op de vaststelling Gemeente Begrooting. Van het Prov. Bestuur kregen wij de me dedeeling, dat wij de 108 pet. uit het Ge meentefonds nxoeten zien teruggebracht tot 75 pet., alzoo het zeer groote verschil van 33 pet. of een terugbrenging uit dat fonds van f 2305.78, waardoor, wanneer wij tot een vaststelling geraken, het beeld onzer begrooting en aldus zal moeten uitzien. De voorgestelde bedroeg f 62.652.62 en zal nu moeten worden f 63.157.59. De raming uit keering Gem. fonds tegen 108 pet. was f 6399.90 wordt nu, door de terugbrenging van 108 pet. op 75 pet. f 4094.12, dat een verschil en mitsdien een tekort aangeeft van 'f 2305.70 plus f 200.meer subsidie B.A.S. en f 5.meerdere uitgaaf schrijfbe hoeften Gem. Ontv. is in totaal f 2510.78. Voor dit tekort is geen dekking aanwezig, en zullen wij moeten vinden in verhooging opcenten der belastingen. Nu hebben wij ons afgevraagd welke belastingobjecten moeten hiervoor gebezigd worden, en stellen U der halve voor de personeele-opcenten, die thans 175 bedragen en voorheen op 200 heb ben gestaan, ook thans weer te brengen op 200, dat een inkomst van f 800.betee- kent, en die der Gem. Fondsbelasting te verhoogen met 40, dat een dekkingsvermo gen van f 1900.verschaft. Deze dekkings objecten van f 2700.geven na aftrek van het te dekken cijfer van f 2510.78 een overschot van f 189.22 welke kunnen wor den ondergebracht bij onvoorziene. De heer STOUTJESDIJK: M.d.V., het is ons bij het nazien der begrooting opgeval len, dat juist de post onvoorziene aan den zeer lagen kant, en derhalve te klein is. De VOORZ.: Uw opmerking mijnheer Stoutjesdijk is zeer juist, die post is wer kelijk zeer miniem, en komen wij nu alzoo te staan voor deze begrooting op f 63.157.59 De heer STOUTJESDIJK: Ik wil voor stellen de Begrooting met den Raad nog eens post voor post na te zien of er mo gelijk van een of andere post niet iets zou af kunnen, al was het desnoods maar een bedrag van f 10.Een verhoogingscijfer van 65 opcenten is waarlijk geen kleinig heid voor onze gemeente. De heer v. d. SLIKKE: Wij zijn overtuigd, dat er van de onderscheiden posten niet meer is uit te halen, en zal het voorstel geen resutlaten brengen. De heer STOUTJESDIJK: Ook ik deel wel eenigermate deze opvatting, maar daar is nu bijv. het geval haven; iedere gulden telt in deze omstandigheden zeer zeker mee. De VOORZ.Met al ons snuffelen hebben wij geen kans gezien om zelfs maar f 200.- te besnoeien, het gaf ons geen baat zoodat wij onherroepelijk moesten komen met de U voorgestelde opcentenverhooging. De heer v. d. BERG: Het zal moeten! De heer STOUTJESDIJK: Zeker! het zal moeten, maar niet alle menschen kunnen dat zoo g'emakkelijk beamen als den heer van den Berg; daartoe moet men kapitaal krachtig zijn. De VOORZ.: U kunt ons voorstel gerust j accepteeren, want waarlijk van een nadere I postenbeschouwing kunnen wij absoluut geen enkel resultaat verwachten, het is door ons van alle zijden gewikt en gewogen De heer STOUTJESDIJK: M.d.V. 65 op centenverhooging is werkelijk geen kleinig heid. Weth. POTAPPEL: Wij kunnen de be grooting nog weleens onderling bekijken. De VOORZ.: Nu goed! laten wij dan nu afspreken een avondje te reserveeren om post voor post nog eens de revue te laten pas seeren. Wij hebben nu echter de begrooting vast te stellen, want deze moet voor 1 No vember zijn vastgesteld. Z.h.s. wordt tot vaststelling besloten. 12. Een schrijven van de gemeente St. Maartensdijk behelzende wijziging verorde ning Vee en Vleesch, dat geen cadavers van gestorven dieren mogen van de huid ontdaan worden. Aan art. 9 van deze ver ordening zal een sub E. worden toegevoegd. De heer STOUTJESDIJK: De gestorven dieren blijven ook te lang liggen. De VOORZ.: Uw opmerking is zeer juist, maar er zijn ook nog facultieve voorschrif ten aan verbonden om deze cadavers spoe dig te doen ontruimen. Zoo moet zulk een sterfgeval worden doorgegeven aan den Vee arts en dergelijke, en dan Speelt ook hierin wel een rol de benzineschaarste. 13. Nu komen wij bij het onderwerp, waarop ik U in mijn mededeeling reeds heb gewezen, wat in vorige vergadering door dhr. Stoutjesdijk reeds is aangesneden gewor den, betreffende afvalproducten in het alge meen. Niet alleen oude manJen en gebro ken potten, maar op alles wat ons waarde loos voor komt. Van den Sec. Gen. van het Departement van Landbouw en Visscherij is ons, wat ik U reeds terloops heb mede gedeeld, een verordening toegezonden be treffende den afval in het algemeen, deze mag niet meer in de vuilnisbak worden ge deponeerd of op een of a,nder vuilnisbelt terecht komen, maar moet voor productief werk zorgvuldig worden bewaard tot deze aan de woningen worden afgehaald. Deze verordening wordt van kracht met ingang van 22 November 1940, waartoe ons eerst- daagsch door het genoemde Departement een conceptverordening zal worden toege zonden. Tot vaststelling dier verordening zouden wij moeten wachten tot wij het toe gezegde concept ontvangen hebben. Om daartoe een expresse vergadering te beleg gen vinden wij wel wat teveel van U ge vraagd, en stellen U voor het concept na ontvangst bij U te doen circuleeren, en wan neer daaromtrent Uwerzijds geen op of aan merkingen zijn, deze alsdan te beschouwen als te zijn vastgesteld. Hiertoe wordt z.h.s besloten. 14. Z.h.s. wordt goedgekeurd de begroo- tingswijziging 1940, voor den gewonen dienst met een reserve afschrijving van f 875.34 en die der kapitaaldienst met f 324.10. 15. Volgens art. 55 bis L.O.W. zullen de onderwijskosten voor de O.L.S. bedragen t 6.56 per leerling. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt. Hierna sluiting. HET UITROOKEN VAN POTERBEWAARPLAATSEN. Waar de mogelijkheid bestaat, dat in pootaardappelbewaarplaatsen virusziekten van den eenen knol op den anderen wor den overgebracht door op de spruiten voor komende bladluizen, is het raadzaam deze bewaarplaatsen op geregelde tijden uit te rooken. Deze berooking is vooral noodig in het voorjaar, maar ook thans is het gewenscht om daardoor eventueel met de aardappelen meegekomen luizen of moge lijk in de bewaarplaats reeds aanwezige luizen te dooden. De berooking geschiedt met een of ander nicotinepreparaat. Er kunnen zoowel vloei bare als vaste preparaten gebruikt worden. Bij de vloeibare komt de nicotine vrij door verdamping; bij de vaste in den rook, die deze middelen bij het in brand steken en laten smeulen ontwikkelen. Het verdam pen van nicotine geschiedt het gemakke lijkst door de vloeistof in een dun laagje in een schaaltje of blikken dekseltje op een laag brandend theelichtje of waxine- kaarsje te plaatsen. Ook zijn er speciale nicotine- verdampings- toestelletjes in den handel. Per 5 M3 inhoud wordt 1 gram zuivere nicotine gebruikt. Waar de in den handel zijnde preparaten een verschillend nicotine gehalte hebben, moet men bekend zijn met het gehalte van het middel, waar mede men werkt. Van een product, dat bv. 20% nicotine bevat is 5 maal .zooveel noo dig per M3 als van zuivere nicotine (95 98%.) Hetzelfde geldt voor de rookverwek kende middelen. In groote bewaarplaatsen is het nood zakelijk het rook- of dampverwekkende materiaal over afstanden van 3 a 4 Me ter te verdeelen. Bij het aansteken beginne men, na voor af alles in gereedheid te hebben gebracht, aan het eind, om geen hinder te hebben van damp of rook. De uit te rooken ruim te moet goed worden afgesloten en dit gedurende 24 uur blijven. Voor er na het uitrooken weder binnen te gaan, moet men ervan verzekerd zijn, dat alle damp of rook verdwenen is. Voor het verkrijgen van goede, resulta ten is het gewenscht, de bewaarplaats vóór tot uitrooken wordt overgegaan, tot zoo mogelijk plm. 15 graden Celsius te verwarmen. De eventueel aanwezige lui zen worden dan actiever en gemakkelijker gedood. De verwarming moet geleidelijk geschieden. Bij plotselinge verwarming be staat nl. de mogelijkheid, dat de aardappe len zuurstof gebrek krijgen. Daarom moet tijdens de verwarming steeds voldoende versche lucht kunnen toetreden. Vóór tot het rooken wordt overgegaan wordt de kachel gedoofd en worden te toevoerkana len voor lucht afgesloten. Nicotine is een zwaar vergif. Er moet daarom zorg voor gedragen worden, dat men den damp niet inademt en dat de ni cotine niet met de huid in aanraking komt daar dit zeer gevaarlijk is. Ook mag nico tine niet op de kleeren terecht komen. De bussen moeten goed worden opgeborgen, zoodat er geen verwisseling kan plaats hebben. In het voorjaar herhale men het uitroo ken om de 4 weken, terwijl regelmatig wordt nagegaan of er luizen op de spruiten aanwezig zijn. Is dat het geval, dan rooke men direct. Na iedere berooking wordt vastgesteld of de luizen gedood zijn. Is dit niet het geval, dan moet op nieuw ge rookt worden. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen door de bij dezen Dienst werkzame ambtenaren, alsmede door de Rijksland- en tuinbouwconsulenten. De vaste veerdiensten zijn tot nader bericht tot één dienst per dag be perkt en wel als volgt: OP WERKDAGEN: Vertrok van Zijpe 3 uur nam. Vertrek Hoek v. St. Jacob 3 u. nam. GEBRS. MAAS EN WESTBROEK TELEF. No. 20 BRUINISSB Gele Eigenh. Klasse A 3550 Gele Eigenh. Klasse B 35—50 Blauwe Eigenh. Klasse A 3550 Blauwe Eigenh. Klasse B 3550 Ie nabouw van Z. Blauwe A 2838 Zeeuwsche Blauwe A en B. Zeeuwsche Bonte B. Eerste nabouw Eigenheimers blauw en geel, vroeg gerooid, uit Bruinisse. Dav. vam Houdt, Tel. 12, Sclierpenisse L. P. Deurloo, Tel. «9 Tholên A. Westdorp, Voorstraat Stavenisse te MTODELHARNIS (LANGEWEG) is op eiken werkdag voor belangstel lenden GRATIS TOEGANKELIJK. Desgewenscht geeft de tuinman alle Inlichtingen, die mochten worden ver langd. door deskundige Inrichting van Uw boekhouding en Administratie. Opma ken van rapporten voor alle bedrij ven. Administraties voor ereenigin- gen. Stichtingen enz. enz. (Beheer) W. A. DE BAKKER voor Handel - Bedrijf en Particulier. OÜDDORP Administratiën Accountanty Belastingza^ken (Ook voor de Zeeuwsche Eilanden.) Van MIDDELHARNÏS (behalve Feestdagen)* Op Maandag en Dinsdag V. Middel- harnis 4.30 v.m. A. Vlaardingen 7.00 v.m.** A. Rotterdam 7.50 v.m. Overige dagen behalve Zon- en Feest dagen* V. Middelharnis 6.30 v.m. A. Vlaardingen 9.00 v.m.*** A. Rotter dam 9.50 v.m. Van ROTTERDAM (behalve Feestdagen) Op Maandag en Dinsdag V. Rotter- dam 2.15 n.m. V. Vlaardingen 3.00 n.m.f. A. Middelharnis 5.30 n.m. i Overige dagen behalve Zon- en Feest dagen: V. Rotterdam 3.15 n.m., V. Vlaardingen 4.00 n.m., tt aankomst Middelharnis 6.30 n.m. Van 2 Nov. tot en met 28 Jan. als op Maandag en Dinsdag. i In aansluiting op den trein van 7.29 v.m. en 7.31 v.m. van Vlaardin- gen (station.) In aansluiting op den trein van 9.29 v.m. en 9.31 v.m. van Vlaar dingen (station.) t In aansluiting op den trein van 2.31 n.m. en 2.29 te Vlaardingen (Station.) tt In aansluiting op den trein van (3.31 n.m.) (3.29 n.m.) te Vlaardin gen (station.) X Te Vlaardingen overstappen. Als Feestdagen zijn te beschouwen: Nieuwjaarsdag, 2e Paaschdag, He melvaartsdag, 2e Pinksterdag en de beide Kerstdagen. DE AANLEGPLAATS VAN BO VENGENOEMDE STOOMBOOT- DIENST TE ROTTERDAM IS P.S. Over de vroegere marktdlen- sten op Maandag en Dinsdag is nog niets bekend. De aansluiting op de trein kan niet met zekerheid wor- den gegeven. GEDIFL. HORLOGER OPTICIëN STAVENISSE TELEF. 21 Uitgebreide sortering in alle soorten Brilglazen, Barometers, Ther mometers enz. (tegen oude prijzen.) Beleefd aanbevelend, P. P. DEKKER P.S. OVERAL TE ONTBIEDEN. 1 f 900-5%, z. borgen, elk doel. Ieder een vrtjbl. voorw. Br. antw.porto De Onderlinge, Mathen.w. 110, R'dam-W. (SchrLtteliJk.) Stenografie Groote" stelt U in staat snelle sprekers woordgetrouw te vol gen (preeken redevoeringen enz.). Uitstekend geschikt voor: Zakenmen- schen, verslaggevers, secretarissen van vereenigingen, kantoor-personeel, studeerenden i.d., handelswetenschap pen enz. en voor beroeps-steno- graaf (e). De opleiding wordt geheel schriftelijk verzorgd door bevoegd leeraar N.A.K. Inlichtingen bij: „CursMS Steno „Groote" Weststraat 66 Ouddorp (Retourport bijvoegen.) Winstbelasting Inkomstenbelasting indiverse mooie dessins, 16-33-38 et. per el. met geborduurde randjes, fijne sorteering 29-35-39 et. per el. met breede smaakvolle ge borduurde randen, 160 hoog (koopt men in de breedte) f 1.45-1.95-3.35 per el. afgepast, aardige sorteering 200 lang f.198-2.15-3.95 p. p. 3 Armfauteuils, 4 Stoelen, moquette bekleedinig, losse zitting f 32.50-39.50 3-persoons, nieuw scliilder- werit, iets moois f 9.75-13.75-14.95. 3 Clubs, 4 Stoelen, eiken wolbekleeding f 63.50-89.50 3-persoons Netmatrassen, prima kwaliteit, ook bedste de matrassen voorradig.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 4