Simon Gieke Nieuws uit Zeeland Zakken Gemeenteraad Scherpenisse Oud Vossemeer Makelaar Jac. Knoop De ketter van Scherpenisse Openbare raadsverg'adering te SCHER PENISSE op Maandag 38 Oct. des v.m. te 10.30 uur. Afwezig de heeren Weth. C. Hartog en P. V. d. Werff. Voorzitter Burgemeester W. L. Klosse, Secr. A. P. V. Doom. De vergadering wordt geopend door den Voorzitter op de gebruikelijke wijze. Notulen na voorlezing onveranderd vast gesteld. Punt 1. Ingekomen stukken. Jaarverslag van het "Waterleiding bedrijf te Tholen. De heer v. AST wenscht dat aan de werklieden dier Mij. vacantiebonnen wor den verstrekt. Schrijven van Dept. van Soc. Zaken dat goedkeuring verleend kan worden, betref fende het uitdiepen Spui en haven. 85 pet. wordt toegestaan. Kas en boeken van gemeente dato 28 Sept. zijn in orde bevonden. Van, het Depart, van Soc. Zaken schrij ven betreffende arbeidsbemiddeling, en werkverruiming. Dit is thans een Rijks zaak geworden, de benoeming berust voor taan bij de Rijksinspecteur. St. Annaland zal waarschijnlijk aangewezen worden als bureau voor het eiland Tholen. Ingekomen schrijven van het bestuur der Nederlandsche leeraren inhoudende, dat op 1 Jan. 1941 het vak lichamelijke oefening verplichtend wordt. Schrijven van Secr. Gen. v.h. Dept. van Binnenl. Zaken, houdende mededeeling, dat zoolang niet anders is beslist, de va catures van Wethouders en van raadsleden krachtens de oude Wett. bepalingen kun nen vervuld. Rondschrijven, Vee en vleeschkeurings- dienst. Wijziging moet plaats hebben in deze verordening, dat van de doode kadavers niet meer de huid ontdaan mag worden. Ingeval van noodslachtlng kan door de vee arts ontheffing worden verleend. Door dat in opdracht van de Duitsche Overheid, de B.V.L. ontbonden is, komt genoemd bestuur met het verzoek om de kas, en het vaandel aan de gemeente aan te bieden, met dankzegging voor de ver leende subsidie. De VOORZ. zegt dat hij geen geschikte plaats weet om het vaandel in bewaring te nemen, als op de zolder van het gemeen tehuls. De heer v. AST vraagt of zij het zelf niet kunnen bewaren. De VOORZ.: Als men het aanvaardt moet men het als sieraad laten hangen. Wij zullen het aanvaarden onder voorwaar de dat het in de gang eén plaats zal krij gen. Punt 3. Rekening Courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. Een crediet wordt verleend van f 8500. Punt 4. Verhuur gemeentewoning met annex tuingronden. Met a.g.s.t wordt besloten de woningen voor f 2.00 per week en tuingrond voor f 250 per jaar te verhuren. Punt 5. Goedkeuring begrooting Bur gerlijk Armbestuur voor 1941. Wordt vastgesteld op in en uitgaaf groot f 3654.151/2. Punt 6. Vaststelling gemeentebegrooting voor 1941. Wordt m.a.s voorloopig vastgesteld op in- en uitgaven f 51760.53. Onvoorziene uit gaven op t 532.72. Punt 7. Heffing opcenten hoofdsom per- soneele belasting voor 1941. De opcenten zullen met 20 opcenten Ver hoogd worden, dus van 180 op 200. Jaarwedde havenmeester wordt gebracht op f 400.en van de gemeentewerkman op f 850. Punt 8. Vaststelling bedrag per leer ling beschikbaar te stellen voor het open baar lager onderwijs, art. 55 bis L.O. wet. In totaal 163 leerlingen, wordt per leerling op f 8.83 gesteld. Punt 9. Benoeming 4e ambtenaar van de burgerlijke stand. Wordt m.a.s benoemd de heer W. v. d. Graaf. Punt 10. Benoeming waarnemend secre taris en ontvanger der gemeente. De heer W. v. d. GRAAF legt. in handen TWEEDE DEEL. De verdiiMng van «de Spanjaarden van ooze eilanden. Door MEVAHOR. Naar een oud da,gboek. Auteursrechten voorbehouden. 108. Het verraad loerde op hen. Persoonlijke vijanden wachtten hun tijd af om hen ten val te brengen. En de gulden vrijheid lag nog open. Naar het Noorden. Schotman heeft beslist, daarop hebben beide mannen het plan verder ontwikkeld. Baayeszoon is toen naar Vlissingen geto gen om Pilip de uitvoering mede te deelen. En nu ligt het scheepje op de breede ri vier aan de kade. Een gewone visscherman. Zijn visch aan den wal brengend. Niets in het oogloopend. En toch, had het Spaansche wachtschip nauwkeurig een onderzoek ingesteld dan zou het scheepje nu niet voor den wal lig gen. Het had nog een andere lading aan boord. Zoo goed mogelijk verborgen. Simon Gieke, Pilip en Baayeszoon. En Adrlaan, de knecht van Lievenszoon. van den Burgemeester de hem gestelde eeden en beloften af, waarna de VOORZ. hem feliciteert met zijn benoeming. In de rondvraag iniformeert de heer v. AST, hoe het staat met de bestrating, daar toch in de begrooting een post voorkomt van f 400. De VOORZ. antwoordt, dat door omstan digheden er dit jaar niets van zal komen, maar het volgende jaar. Ook vraagt de heer v. AST of de heg van het kerkhof op tijd geknipt zal wor den. De VOORZ. zegt er voor te zullen zor gen dat het gebeurd. Zelfde heer informeert nog, of de iden titeitsbewijzen, nog niet verstrekt worden, daar de stamkaart niet het geschikte be wijs is. De VOORZ. zegt dat er een nieuwe re geling komt, hij wil nu geen onkosten ma ken, maar wil bij deze regeling dan voor stellen de bewijzen gratis beschikbaar te stellen. Nu het zoo duister is, acht de heer v. AST het noodig dat de verlaatput bij C. Bolier verplaatst wordt, voor de veiligheid. Hier aan zal voldaan worden. Dan sluiting. Openbare gemeenteraadsvergadering op Woensdag 30 October des voorm. 11 uur Voorzitter Mr. Versluijs, burg. Tegenwoordig alle leden. Na lezing en onveranderlijke vaststelling der notulen wordt mededeeling van de vol gende ingekomen stukken gedaan. a. Van de heeren G. v. Dienst en A. M. den Engelsman dat zij hunne benoeming resp. als controleur der werkloozen en Secr. en Ontv. van het Weezen Armbestuur on der dankzegging aanvaarden. b. Verzoek van Anth. Rijstenbil om zijn leerplichtig kind, dat aan ernstige epilepsie lijdende is in èen inrichting te doen plaat sen ter mogelijke opleiding, waarvoor het hem aan capaciteiten en middelen ont breekt. De VOORZ. heeft te dezer zake met den arts gesproken die nadere inlichtingen zou vragen van zoo'n instelling; deze zijn ont vangen, maar wijzen er op, dat het duur is en voor de gemeente bijna niet doenlijk. Hij stelde voor, het verder in handen van B. en W. te stellen. De heer DAANE zegt, dat die jongen nooit kwaad doet. Zou men zulke naturen als maatstaf nemen, dan zouden er in Oud Vossemeer meer zijn die elders zouden moe ten ondergebracht worden. De VOORZ. herneemt, dat de kans zeer groot is, dat het erger wordt en voorziening zal noodig zijn. Maar daar dit een zaak voor het Armbestuur zal wezen komt zij niet meer in den Raad. De heer DAANE meent, dat, als die jon gen met zijn vader mee naar het land kon gaan en daardoor onttrokken was aan het straatloopen, dit van zeer gunstigen invloed zou kunnen zijn, als voorbeeld noemend het zoontje van van Dijke. Maar die jongen gaat niet mee en dan loopt het verkeerd, vooral als men hem aanmoedigt en sart. De heer v. d. STEL deelde enkele geval len van deze jongen mede, die er op duiden, dat de kwaal inderdaad ernstig is. De heer DAANE wist van die toestand niets en zou 't dan onverantwoordelijk vin den als er geen maatregelen werden geno men. Het schrijven werd daarop naar B. en W. gerenvoyeerd. b. Van het Provinciaal Bestuur tot goed keuring van enkele genomen raadsbesluiten en tevens tot nadere aanduiding wie de be- taalpllchtige is van de in onderhoud aan de gemeente familie- of andere graven op de begraaifplaats. Deswege werd het ontwerp der bedoelde verordening in overeenstemming gebracht. c. Schrijven van de Pensioenraad dat met ingang van 1 Jan. 1937 de geneeskun dige werd belast met de vaccinatie en de doodschouw op een wedde van f 25.Met 1 Maart 1938 werd dezelfde geneeskundige als gemeentegeneesheer benoemd op een sa laris hooger dan f 400.Uit dien hoofde is het daarom thans noodig de pensioens grondslag voor eerstbedoelde functie vanaf 1 Maart 1938 op f 25.te stellen. Deze deed dienst als vissehersknecht. Hield zich echter zooveel mogelijk ach teraf. Pilip had niet gerust of Simon Gieke zou mee. Een onbeperkt vertrouwen had hij in den jager en deze een groote liefde en me delijden voor den zoo zwaar beproefden jong'en man. De vaart, de rivier op hadden de Geuzen zich verborgen in het ruim van het scheepje. Benauwd genoeg. Op den bodem van het vaartuigje had men met eenige planken een ruimte ge maakt. E.'i daar hadden de Geuzen zich m ge borgen. Ze mof'Sl.en plat op dun bodem naast elkaar liggen. De gevangen visschen en het vischtuig er over heen. Ongemoeid was men de Spaansche wacht- schepen gepasseerd. Nu lag men voor de kade. Men moest wachten tot het donker werd. En dan in de stad zien te komen. Schotman had wel hoop, dat het geluk ken zou. Door de poort van de Vischver- kooperstoren was het visschersvolk ge woon de stad in te trekken. Vlak bij de stadsmuur was daar een overkluizing waar de visschers maar voor al de vischkoopers hun gereedschap opbor gen. De poortwachter was niet streng. Ten gevalle van de schippers en visschers lette hij niet al te nauw op den tijd van Tegelijkertijd werd die van den gemeen teveldwachter M. Witte ook vastgesteld op f 1705.—. II. Op het suppletoir kohier van de hon. denbelasting werden voor het 2e halfjaar 1940 6 aanslagen geplaatst. III. Behoeve het alsnog leerplichtig kind van ds. C. A. Vreugdenhil werd een afstand toeslag van cent per K.M. tot aan het einde van hare leerplichtigheid rV. Van de te betalen rente van aange gane resultaten werd bepaald de couponbe lasting voor de gemeente te voldoen, te ver halen op de houders der obligaties oif schuld contracten. V. De commissie van onderzoek der gem rekening 1939, vroeg in haar rapport of mede de luchtbeschermingsartikelen die een buitengewone uitgave gevorderd hebben, verkocht zullen worden. De VOORZ. gaf te kennen, dat zij zoo goed als zeker aan de leveranciers zullen kunnen teruggegeven worden, tegen een kleine vergoeding. De rekening werd voorloopig vastgesteld tot de reeds eerder vermelde cijfers. Ten aanzien van die van het Weezen Armbestuur werd overeenkomstig een vraag naar de achterstand van pachten en renten een lijst verstrekt, waaruit bleek, dat de achterstand is ingekort en binnen enkele maanden wel geheel zal zijn aange zuiverd. De heer DAANE wijst er op, dat een der achterstalligen zoo goed als niets van zich laat hooren, waartegen maatregelen moe ten worden genomen. De heer MEES deelt mede dat het be stuur hard doende is die gelden binnen te krijgen en verwacht dat het wel zal gaan. Voor wat het weldadigheidsfonds Huys- sen van Kattendijke betreft werd in het rapport de wensch naar voren gebracht om de beschikbare gelden Inderdaad te beste den ter plaatse waar ze zeer noodig zijn. De heer DAANE onderstreept dit op nieuw, omdat het wel is voorgekomen te onrechte- dat de gelden terecht kwamen bij hen, die het minder noodig hebben, ten koste van hen voor wie deze zeker bestemd zijn. Hierop zal bij het betreffend bestuur ge attendeerd worden. De rekening van het Algemeen Armbe stuur gaf tot geene op- of aanmerkingen aanleiding. Ook deze verschillende rekeningen wer den goedgekeurd tot de reeds vroeger op gegeven bedragen. VI. De gem. begrooting werd in record tijd voorloopig aangenomen. Als algemeene reserve werd f 1000 gevo. teerd en het salaris van den distributie-amb tenaar Ampt werd wegens enorme uitbrei ding der werkzaamheden van if, 300.op f 450.gebracht, terwijl voor onderhouds werken van buitengewonen omvang en kos ten raming aan den Raad ter kennisgeving zullen worden voorgelegd. Bij die van het Weezen Armbestuur kwam een tweetal euvelen naar voren, waar op reeds eerder is gewezen nl. het onder verhuren van gepacht land en het laten vervuilen van den grond. De heer MEES dat het bestuur tegen beide ageert om ze tegen te gaan en het kwaad ook al wat is afgenonaen. Maar men moet eerst zekerheid hebben omtrent het kwaad om het te kunnen bestrijden. De heer DAANE zegt dat het nog niet in zijn geheel tegen te gaan is want hij de monstreert een geval van een driejarige vervuiling in die mate dat het stakgras in dat stuk land zoo overheerschend was dat zelfs de stekels niet meer vidllen groeien en als men dit land "aan een ander vér- huren zou, deze wel een jaar vrije pacht zou mogen geven om het wat op te knap pen. De heer v. d. STEL weet, dat een der bestuursleden eens op een regenaphtigen dag de ronde over de verpachte landen heeft gedaan, maar dan krijgt men al spoe dig de indruk alsof men wil zeggen: Wat komt ge doen? En wat de onderverhuring aangaat, is het l^ng niet gemakkelijk zoon' feit te constateeren, terwijl hem een geval bekend is, dat vermoedelijk een stuk land onderverhuurd was, doch bij navraag op de weegbrug, waar de vruchten van dat land gewogen worden, stonden ze wel ter dege ten name van den huurder, zoodat men on willekeurig kan mis tasten. Dhr. DAANE' vindt het ook wel eens een moeilijke zaak om ze precies vast te stellen en er kunnen moeilijke gevallen komen als het poortsluiten en zoo eenige visscher zich wat verlaat had, ook dan was de poortwachter meestal bereid om hem bin nen te laten. Toen de duisternis was gevallen stapten Schotman en de Geuzen op de kade. Allen waren beladen met manden visch en eenig vischtuig. Andere visschers waren hen reeds voor gegaan. Adrlaan zou dezen nacht aan boord blij ven. Hem werd door Schotman opgedragen geen licht te maken en wat er ook gebeu ren mocht het scheepje niet te verlaten of zich zelfs maar aan dek te begeven. In twee groepen begaven de mannen zich naar de poort. De poortwachter had de zware deuren al gesloten, maar omdat hij nog geloop en gepraat hoorde had hij het klinket open gehouden en wachtte hij de komst van de mannen af, die luid pratend zich in de richting van de poort spoedden. Schotman met Simon beiden beladen met visch en vischtuig waren ..het eerst bij de poort. Schotman hield niet op om op luiden toon over de vangst van dien dag te pra ten. ,,Kom mannen, maakt wat voort. Ik hoorde je aankomen. Daarom heb ik ge wacht te sluiten. Maar 't is al over tijd. Ik heb geen zin den ganschen avond hier op je te wachten," Op ruwen, maar niet onwelwillenden toon had de poortwachter deze woorden ge- 'sproken. „Hoeft ook niet, we zijn er al. men menschen zou moeten treffen, die nog thans het land goed zuiver houden, maar de verordening luidt nu eenmaal zoo. De heer MEES herhaalt dat het bestuur zijn best doet, maar niet altijd alle gevallen kan ondervangen. En een enkele slipt er toch wel eens door. Toch zullen B. en W. het bestuur nog eens op den wensch van den Raad wijzen. Alle begrootingen worden verder goedge keurd. VII. De vergoeding uit de gemeentekas krachtens de Lag. Onderwijsv/et werd naar de onkosten per leerling der Op. Scholen vastgesteld voor de school met den Bijbel op f 708.97 en voor de R. K. Par. School ^op If 1216.98. Bij de rondvraag werd gewezen op en kele groote plassen bij regenweer naast het voetpad in de Buurtstraat, en op enkele andere putten die nog niet hersteld zijn, doch waartoe volgens de Voorz. reeds op dracht was gegeven. En ten aanzien van de werkzaamheden vanwege de waterleiding in de straten, waarvan de gemaakte gleuven wel worden hersteld, maar zoodanig dat de vlugheid wel eens wat afdoet aan de duurzaamheid, zal men trachten met de Mij. dezelfde regeling te treffen te St. Annaland waar deze putten worden gedempt door de gemeentewerkman op rekening van de Maatschappij. Daarna sluiting. POORTVLIET Alhier werd in het openbaar door notaris D. van de Velde te Tholen verkocht het woonhuis, gelegen aan de Molenstraat, van wijlen W. H. Lisseveld. Voor de som van f 1370.werd kooper dhr. C. Koppen hol Lz. Door het college van Kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier is besloten, de door den oorlog ontstane om standigheden ten aanzien der te houden col lecte ten behoeve der verwarmingsinstalla tie opgeschort bij vernieuwing te doen plaats hebben. ST. MAARTENSDIJK Voor het te Delft gehouden examen diploma kraamverpleging slaagde onze dorpsgenoote mej. Jacoba de Wilde P. Ma. THOLEN Te beginnen met de U.L.O. Schooi alhier zullen, naar men verneemt, de aan- vangsuren des morgens voor de scholen met één uur worden verlaat. Bur,g. Stand. Geboren: Elizabeth Leen- tje dochter van S. Potter en M. A. Groene- wege. STAVENISSE Op eiken werkdag van de week zal voor het publiek het distributiekantoor voor taan lederen avond van half 9 tot half 10 uur zijn geopend. j Bij het hulppostkantoor alhier werd bij de Rijkspostspaarbank over de maand October in 21 inlagen gedeponeerd een som van f 513.50; een bedrag van f 1103.21 werd in 7 terugbetaling-en opgevraagd. Er werd 1 boekje afgeschreven en 1 nieuwe uitge geven. I Aan keurloonen werd ontvangen over i de maand October f, 45. Over de maand October werden uit gereikt 78 slachtvergunningen. Bij den agent der Arbeidsbemidde ling stonden op 1 November ingeschreven 10 werkloozen waarvan 7 in werkverschaf- .fing. Door den heer P. Bastiaanse, Kan toorhouder der P.T.T. alhier werden ten bate der T.B.C, bestrijding naar Amsterdam verzonden 316 oude rijwielinerken. Dit aan tal bedraagt nog niet de helft van de nieuw uitgegevene. Wanneer zal men zich toch eens de moeite willen getroosten om, tege lijk als men toch een bezoek brengt aan het hulppostkantoor het persoonlijk onbruikbare plaatje even in de daarvoor aanwezige bus te deponeeren. Medewerking voor dit nutti ge doel vragen wij U anderniaial langs de zen weg. In het tijdvak van 25 t.m. 31 Octo ber werd van hier uitgevoerd 270 hl. uien en 14.500 kg. voerbieten voor Gouda; 34.000 kg. stroo voor binnenland. Ingevoerd wer- Ja een visschersman heeft de tijd niet in de hand. Vooral als de vangst goed wat oplevert zooals vandaag, dan verlaat men zich maar al te gemakkelijk. Hebt ge ook wat bij de hand om een flink zoodje visch in te bergen? Moeder de vrouw en het kleine grut lusten ook wel een gebraden vischje. De vangst was goed. Er kan wel een vischje of wat af." Onderwijl de poortwachter het poortge bouw binnen was gegaan om wat te zoe ken om de visch in op te bergen was Baay eszoon met Filip door het klinket gepas seerd. Ze waren.al een eind de straat in voorde poortwachter terug was gekomen. Deze had ze zoodoende niet opgemerkt. Tevre den over de gulheid van den visscher wenschte hij den beiden visschers een goe den avond om daarop vlug het klinket te sluiten en zich in het warme poortgebouw terug te trekken. Zoo waren de Geuzen gemakkelijk de stad binnen gekomen en weldra hadden ze het huisje van Schotman bereikt. Maar het moeilijke werk moest nog ko men. De opsporing van Arkelsz. Schotman kende de stad door en door, maar hij tvrijfelde er toch aan of men de verblijfplaats van Arkelsz., zoo hij al in de stad zijn verblijf hield zou weten op te sporen. Dien avond zwierven Schotman en Baayes GEBRUIKTE en GEMERKTE 2de soort la- platas gerepareerde zakken, waarin 35 kilo aardappelen gedaan kan worden, te KOOP gevraagd, aanbiedingen franco Amsterdam. Kleinere en grootere partijen. Offerten wor. den ingewacht bij Admiraal de Ruiterweg 196, Telefoon 81431 AMSTERDAM. den 850 balen kunstmeststoffen van uit Vlaardingen. Burg. Stand over de maand Oct. 1940 Geboren: Jannetje dochter van J. Hage en L. de Rijke; Adrlaan zoon van A. van 't Veer en I. H. Hage; Johannes Adrlaan zoon van C. L. den Braber en C. P. van 't Veer; Cornelia dochter van H. Hendrlkse en L. Smits. GehuwdM. Moerland j.m. 24 jaar en W. G. Hage jd. 25 jaar. Loop der bevolking. Ingekomen: M. Weeckers van Rotterdam C. C. Lukaart en gezin van Zuidwolde. Vertrokken: J. W. Leenhouts naar 's Heer Arendskerke, M. V^eeckers naar Rotterdam BRUINISSE Ten overstaan van notaris J. J. van den Ende en ten verzoeke van mej. Wed. B. Capelle en kinderen, werd op heden in het openbaar verkocht: Huis met erf en tuin, aan de Rijksstraatweg, groot plm. 19 are 40 ca. voor f 4550; plm. 27 are 60 ca. bouw land, daarnaast, voor f 1343 per gemet, plm 38 are 40 ca. bouwland, daarnaast, voor f -1610 per gemet. Kooper de heer C. van Wouwe te Brul- nisse q.q. ZIERIKZEE Voor het examen wiskunde slaagde dezer dagen te 's-Gravenihage de heer M. C. Deurloo alhier. OUWEKERK. De voor de stichting ,,Kinderzorg" te Middelburg, onder de leden der Ned. Herv. Kerk alhier gehouden aardappelcollecte heeft de verwachting met 1000 kg. meer dan voorgaand jaar overtroffen. Er kon aan aardappelen en groenten het mooie resultaat van 5538 kg. verzonden worden. YERSEKE Geneeskundige hulp van dr. Polder man werd ingeroepen voor een, tijdens zijn werkzaamheden aan boord van een der mos- selvaartulgen, aan H. van Iwaarden over komen ongeval waarbij hij zijn duim heeft afgeklemd. De leden der Herv. Mannenvereenl- ging, die tengevolge van het oorlogsgeweld schade hebben bekomen, ontvingen ter ver deeling onder hen een som van f 100.van den Chr. Nat. Wterkmansbond. De resultaten van de pannenboeren over dit seizoen kunnen, nu verschillende dezer ondernemers hun pannen naar de wal hebben gebracht, thans worden vastgesteld.. In tegenstelling met de pannen welke kwa men uit de omgeving van Kattendijke, die over het geheel genomen tainelijk goed zijn 1 te noemen, zijn die, welke in Boomkil lagen I alle slecht van broed. Op de bij enkele mosselkweekers in huur zijnde oesterperceelen is als proef, door het bestuur der Visscherlj en op de Zeeuwsche stroomen, vergunning verleend mosselzaad te zaaien. Deze toestemming is alleen voor de perceelen gelegen in de Geul en Boven Ooster-Schelde, terwijl die op de Yerseksche Bank daarvoor niet in aanmer king komen. Deze proef wordt g'enomen met het oog op de slippersbestrijding. HAAMSTEDE Zonder eenige schade van beteekenis aan te richten heeft onze omgeving ander maal de onrust moeten doorstaan van het werpen van Engelsche bommen. De eerste serie kwam terecht op een weiland tusschen Haamstede en Renesse; de tweede, uit 4 bommen bestaande, op een 2-tal perceelen bouwland in Westenschouwen waar, van de in de onmiddellijke nabijheid gelegen boer derij van mej. wed. A. van de Zande, ver schillende ruiten sprongen. zoon door de stad. In alle mogelijke buurten en kroegen en taveernen trachtten ze een spoor te ont dekken. Helaas te vergeefs. Dien eersten avond kon men geen spoor ontdekken. Teleur gesteld was men thuis gekomen. Maar grooter nog was de teleurstelling, bij Pilip. Zou dan alle moeite toch te ver geefs zijn? Zou hij dan niet slagen in het bereiken van zijn vurige wensch? Zou zijn gebed om nog éénmaal zijn ouders te ontmoeten en hem te spreken van den weg der zaligheid, hen met al de kracht der kinderliefde te bidden te smee- ken om hem te hooren, niet verhoord wor den? Hij had het vast gehoopt. De vrienden hadden hem er wel op gewezen, dat de kans zeer gering was. Maar hij had gehoopt op hoop tegen hoop. En nu overviel hem de teleurstelling. Moedeloos zat hij in het visschershuisje neer. Zoo dicht misschien bij zijn ouders ea toch er zoo ver af, dat ze onbereikbaar voor hem waren. Te vergeefs trachtten Simon en Baayes zoon hem wat op te moedigen. 't Mocht niet baten. In sombere gepeinzen zat hij bij het haardvuur. (Wordt vervolgd.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 2