Ct1RWEEKUADÖpGED.GQ0nDSIA6vöÖRDlZUID-H0aEr;ZEElJW3C^ r N.V. üiïGEVERSMAATSCHAPPIJ „EILANDEN-NIEÜWS" Verschillende berichten 13e Jaargang WOENSDAG 6 NOVEMBER 1940 No. 1191 Een strijdbaar held. Bekendmaking HOEST EN f^l_ VERKOUDHEID.' WAARIN SEDERT 1 NOV EMBER 19 35 OPGENOMEN HET BLAD .ONZE E ILAND EN" - 18E JAARGANG UITGAVE VAN niEuws Ationnementsprys 90 cent per 3 maandenbtj vooruitbetaling. Venchyat ledeien Woensdag en Zaterdag 2 maal pei ««de. Afzonderl)ike aummeia 5 cent Buitenland 8 gulden per jaar Gevestigd te Mlddelhamfa i Prins Hendrikstr. 122 G Giro 167930 Postbox 8 Td. 17. Bt^antoor voor Zeeland: St. MaartenadUk Harbt, Telef. 69. Advertentievpxis 20 cent per regeL Reclames 40 et.; Diensd aanvragen en aanbiedingen van 1—6 regels 80 et.; Boeki»aaO)> komdiging 10 cent po: legel Contracten belan^:^ lager. 16. Gideon was dus door den Engel des Heeren toegeroepen: .,De Heere is met u, gij strijdbare held." Maar, o vragen we ons af, hoe reageer de Gideon daar nu op? Aanvaardde hij deze woorden dadelflk als gekomen uit de mond van den Zone Gods zelf en dus als dat Wbord, dat onwankelbaar vast en ze ker is? Laten we het antwoord op deze vraag trachten na te speuren uit het vervolg van deze geschiedenis. En dan beginnen we met ons een overeenkomstige vraag te^ stellen en wel deze: Heeft Gideon dadelijk begrepen, dat hij hier met den Zone Gods te doen had, of dacht hij, dat die vreem deling onder de eikeboom met zijp staf in de hand slechts een reiziger was, die mo gelijk wat verkwikking zocht onder de schaduw en zodoende ook met hem in aan raking kwam? Of vermoedde hij misschien dat hij te doen had met de één of andere Godsgezant, een gewoon mensenkind dus, maar één, die van Godswege tot hem ge zonden was met een bijzondere boodschap, of dacht hij mogelijk, dat hem verschenen was een door God zelf geschapen engel? Het antwoord op deze vragen is door verschillende theologen ook al zéér ver schillend gegeven. Het lijkt ons van weinig nut dit in den brede uit te halen, 't Liefst willen we dan ook volstaan met het ge voelen van de Kanttekenaren der Staten vertaling en dat van den theoloog Bur- mannus naar voren te brengen, wier me ningen overeenkomstig zijn. Het is hun ge voelen, dat Gideon de Engel des Heeren houdt voor een gewoon mens en profeet tot op het ogenblik, dat vuur uit de rots steen kwam en de engel uit zijn ogen ver dween. Toen pas bemerkte hij, dat hij met den Heere te doen had. (Dus tot vers 22 toe.) Doch laten we het verhaal op de voet volgen. We hebben reeds de vorige maal gezien, hoe Gideon de tegenwerping maakt: „Och, mijn Heer, zo de Heere met ons is, waar om is ons dan dit alles wedervaren," doch hij voegt er nog een nadere vraag bij en wel deze: ,,En wanneer zijn alle Zijne won deren, die onze vaders ons verteld heb ben, zeggende: Heeft ons de Heere niet uit Egypte opgevoerd?" En tenslotte ver volgt hij m.et een door hem zelf gemaakte conclusie: „Doch nu heeft de Heere ons verlaten en heeft ons in der Midianieten hand gegeven." Ja, 20 is de mens, wanneer hij meer gaat zien op de uitwendige omstandigheden, dan op de onwankelbare trouwe Gods eii de Almacht des Heeren. Evenwel, Gideon sprak voor de kerk Gods geen vreemde taal. Want het is ook waar, dat zo menig kind des Heeren kla gen moet: „Waar zijn de dagen van ouds," de dagen, dat ze den Heere zo dikwijls mochten ontmoeten, de dagen, dat Hij zo veel wonderen voor hen deed in de weg der voorzienigheid, de dagen, waarin het zo treffend uitkwam, dat de Heere zo op het allervolmaakst bekend was met- al hun ne noden 'en behoeften, de dagen, waarin a.h.w. de raven hen brood en vlees brach ten, maar waarin ze ook dikwijls op z;o Wonderlijke wijze van zielevoedsel werden voorzien, de dagen, waarin hun zieletoe stand, zonder, dat ze er iets van hadden verteld op het gezelschap der vromen werd besproken of door den leeraar van af de kansel werd bepreekt. Ja, de dagen waar in ze met een Izaflk uitgingen in het veld om te bidden, en waarin de Heere naar hun harte sprak. En als dan de dagen der duisternis ko men en vele worden, als dan de wederwaar digheden zich gaan vermenigvuldigen, en de zon der verdrukking zijn verzengende stralen neerlaat, is het dan wonder dat somtijds de conclusie gemaakt wordt, dat de Heere hen tegen is? Doch aan de andere zijde blijft het ook een waarheid, dat de Heere inderdaad som tijds Zijn kinderen bezoekt met zware sla gen, vanwege hun om- en aifzwervend le ven, vanwege hun afzakking en wereldge- lijkvormlgheid, opdat ze wederom vragen zouden naar dien God, die ze snood heb ben verlaten. Ook dat heeft Gideon begrepen en daar om de schuld gezocht bij het afgekeerde Israel. En welk antwoord ontving hij nu van deze vreemdeling, van den Engel des Hee ren? Daar staat: „Toen keerde zich de Heere tot hem, en zeide: Ga henen in deze uwe kracht, en gij zult Israël uit der Mdianie- ten hand verlossen: heb Ik u niet gezon den?" „Toen keerde zich de Heere tot hem," de Heere zag hem dus aan. Mogelijk heeft eerst de vreemdeling, (de Heere) Gideon meer van terzijde toegesproken, thans is het ogenblik daar, dat Deze zich meer recht streeks tot hem wendt en hem van meer nabij aanziet. Bovendien gaat er kracht van Hem uit, terwijl dit gepaard gaat met de woorden: „Ga henen in deze uwe kracht," d.w.z. met dewelke ik u te voren aangeto- geri heb en nu wederom aantrek, (zie Bur- mannus) of naar luid der Kanttekenaren: „in de kracht, die gij nu van mij ontvangt." „Ga henen in deze uwe kracht," dit is de roeping, waarmede Gideon geroepen wordt tot het gewichtvolle werk, Israël te ver lossen van onder de macht der Midianie ten. Welk een geweldige taak legt de Hee re hem hier op de schouders, ma,ar ook welk een volheerlijke belofte wordt zijn deel, een belofte van overwinning op den vijand, en wel van een zekere overwinning, want het staat er nadrukkelijk: „Gij zult Israël uit der Midianieten hand verlossen." Het blijft dus niet bij een mogelijkheid of een waarschijnlijkheid, doch het wordt hem beloofd als een stellige zekerheid, als een belofte met onbedriegelijke lippen ge sproken. Want God is geen man, dat -Hij liegen zoude noch eens mensenkind, dat het Hem berouwen zoude; zoude Hij het zeggen en niet doen, of spreken en niet bestendig maken? En deze overwinning zou niet geschie den, omdat er kracht in of uit Gideon van hemzelf was, maar omdat de Heere hem kracht had toegeschikt en Hij met hem was en hem gezonden had. Daarom volgt er ook: „Heb Ik u niet gezonden?" De Heere zou dus het begin, de voort zetting en het einde der verlossing zijn. 't Zou al wezen, uit Hem, door Hem en tot Hem. En Gideon bleef het daartoe door Hem verordineerde middel. En, zo vragen we u, zo de Heere met ons is, wie zal dan tegen ons zijn. Of ge looft ge niet, dat Gods kinderen nog wel iets vermogen, wanneer ze gaan mogen in de kracht en in de mogendheden des Hee ren Heeren. En uiteindelijk zal toch de ge hele overwinning voor den Heere en Zijne kinderen zijn. Daarom blijft de kerk op aarde hier ook de strijdende kerk, maar in de hemel is de triumf, is de overwinning en leeft daar dan ook alleen een triumfe- rende kerk; de strijd is daar teneinde. Doch nogmaals, op aarde blijift ze, hoe lang de wereld ook bestaan moge, een strijdende kerk. Strijd blijft er dus aan de ze zijde van het graf, en zelfs de laatste vijand, die te niet moet worden gedaan is de dood. Doch Gode zij dank, de Kerke Gods heeft in der waarheid slechts te doen met vijanden, die in beginsel ree&s over wonnen zijn. Dit legt dan ook wel eens de geloofstaal op de lippen der kinderen Gods: „Dood, waar is uw prikkel? Hel, waar is uw overwinning?" De prikkel nu des doods is de zonde, en de kracht der zonde is de wet. Maar Gode zij dank, die ons de overwinning geeft door onzen Hee re Jezus Christus." Neen, ze roemen niet in zichzelf, doch ze mogen het Paulus wel eens nazeggen: ,,Want als ik zwak ben, dan ben ik mach tig," niet, omdat ze die macht en kracht zoeken in zichzelf, maar in een Ander, die sterker is dan zij, en die als de Leeuw uit Juda's stam reeds in de morgen der op standing te voorschijn trad als overwin naar over dood, hel en graf. Welzalig dan ook, die bij bevinding eigen krachteloosheid nla'g leren kennen, maar daardoor ook geleid mag worden om schui- ling te zoeken onder de vleugelen van Hem, Die gesproken heeft: „Mijn kracht wordt in zwakheid volbracht." Dat moge ook de troost zijn van zo me nig leraar, die daadwerkelijk geroepen is tot het gewichtvolle ambt van de bediening des Evangelies. Wfanneer hij gaat zien op de menigvuldige bezwaren, op de macht van den vorst der duisternis, op diens Ustige omleidingen, op de toenemende verharding, op de bekampingen van de wereld, op de weinige twistingen des Geestes op de con- centies der hoorders, en op zo veel ande re dingen meer en inzonder waar we een volgende maal zo de Heere vnl op terug willen komen op eigen machteloosheid en krachteloosheid, o, dan kan er niets van komen, maar zien ze op Hem, waarvan ze getuigen mogen, dat Hij hen gezonden heeift en waarvan ze gelooven, dat Hij het is. Die opent en niemand, die sluit, en dat Hij het is, die sluit en niemand; die opent en dat Hij de sleutels draagt van hel en dood, ja, dan kan het wel. Dan mogen ze het hoofd weer wel eens uit de gebreken opheffen en het geloofsoog slaan naar Hem, die wandelt in het midden van de zeven kandelaren en in wiens rech terhand de zeven sterren zijn. EéN EI OP BON 65. 's-GRAVENHAGE, 2 Nov. In aanslui ting op hetgeen reeds met betrekking tot de distributie van eieren is gepubliceerd, wordt medegedeeld, dat gedurende het tijd vak van 4 tot en met 10 November a.s. de met .,65" genummerde bon van het alge meen distributiebonboekje recht geeft op het koopen van één ei. De bonnen, welke 10 November a.s. nog niet gebruikt zijn. blij ven voorts nog tot en met 17 November a.s. geldig. PE€I.VRUCHTEN OP DEN BON. Met ingang van 19 November. Verkoop stopgezet. 's-GRAVENHAGE. 2 Nov. De secreta ris-generaal, wnd. hoofd van het departe ment van Landbouw en Visscherij, deelt mede, dat met ingang van 4 November 1940, tot en met 18 November d.a.v., de verkoop en aflevering aan den consument voor alle soorten groene en grauwe erwten en spliterwten, capucijners, witte boonen, bruine boonen en- andere soorten gekleurde boonen, zijn verboden. Op 19 November 1940 neemt de distri butie van peulvruchten een aanvang. Het rantsoen zal bedragen K.G. voor nader vast te stellen perioden en verstrekt wor den op nader aan te wijzen bonnen van het algemeen distributiebonboekje. Aanvankelijk zullen slechts groene erw ten en spliterwten en wellicht ook capucij ners worden beschikbaar gesteld. NIEUWE KEGELING WINTERJASSEN. Van 31 October tot 31 December zal elk gezin, dat door de toP^ dusver geldende regelingen nog niet in staat was een win terjas of wintermantel te koopen, zich zulk een stuk winterkleeding kunnen aanschaf fen. Deze regeling is aldus, dat op de textiel- kaart van het hoofd van het gezin tegen aif- levering van de bons A en AA tot 31 De cember één vsdnterjas of één wintermantel, of de stof voor één zoo'n kleedingstuk ge kocht kan worden. Indien deze bons A en AA reeds van de textielkaart van het hoofd verwijderd zijn, blijkt daaruit, dat men al een winterjas of mantel heeft verkregen en kan men er riiet nog één bijkoopen. De kern van deze regeling is, dat in elk gezin slechts één jas of mantel (resp. de stof er voor) bijgekocht mag worden. In een gezyi zullen de ouders dus moeten uit maken, wie de gelukkige is: moeder, of va der, oif. één van de kinderen. En als van vaders textielkaart de bons A en AA reeds verwijderd zijn, dan komt er in het geheel geen nieuwe jas of mantel bij, althans niet voor 31 December. Bij den koop moet de distributiestamkaart van het hoofd van het gezin overgelegd worden. Na 31 December zal er een regeling ko men, waarbij het publiek gelegenheid krijgt een speciale vergunning te vragen voor den aankoop van een jas of mantel. VARKENSBESLUIT 1940. De Secretaris-Generaal, waarnemend Hoofd van .het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat een vidjziging van het varkensbesluit 1940 is afgekondigd, welke als volgt kan worden samengevat: Ie is bepaald, dat het aan georganiseer den bij de Landbouw-Crisis Organisatie is toegestaan, behalve ifokzeugen en die voor huisslachting bestemde varkens, waarvoor namens den provincialen voedselcommissa ris een bewijs van aanmelding is uitgereikt, ook zeugen, die reeds eenmaal gebigd heb ben, en stamboekbeeren voorhanden en in voorraad te hebben boven een gewicht van 110 kg. Onder „fokzeugen" wordt ten deze ver staan, kennelijk dragende zeugen of zeugen bij de biggen, en onder stamboekbeeren," heeren welke gerigistreerd zijn in een door 'het Centraal Bureau voor de varkensfok kerij in Nederland erkend varkensstamboek. 2e is bepaald, dat het thans ook aan varkenshandelaren niet is toegestaan var kens boven een gewicht van 110 kg. voor handen en in voorraad te hebben, met uit zondering van fokzeugen, zeugen, die reeds éénmaal gebigd hebben en stamboekbee ren. In verband hiermede wordt er de aan dacht op gevestigd, dat, indien in den ver volge andere dan bovenbedoelde varkens zwaarder dan 110 kg. worden aangetroffen, onmiddellijk tot inbeslagneming zal worden overgegaan. Een uitzondering zal slechts worden ge maakt voor varkens, welke ter levering aan de Nederlandsche Veehouderijcentrale zijn opgegeven en zoo spoedig zulks mogelijk is worflen geleverd, tenzij die varkens el ders dan bij de leveranciers worden aange troffen of worden vervoerd langs een an deren dan den kortsten weg tusschen leve rancier en leveringsplaats. 3e Is bepaald, dat slagers slechts die varkens voorhanden en in voorraad mogen hebben, ten aanzien waarvan door de Ne derlandsche Veehouderijcentrale ontheffing is verleend van het slachtverbod. Vervanging van aardolieproducten (petro leum, berminie), gasolie) voor licht- len krachtdoeleinden in het land- en tuinbouw bedrijf. De toenemende schaarsohte aan aardolie producten (petroleum, benzine, gasolie) doet ernstig vreezen, dat in den komenden winter op de land- en tuinbouwbedrijven niet voldoende petroleum voor verlichting van stallen en schuren alsook onvoldoende petroleum, benzine of gasolie beschikbaar zal zijn als brandstof voor de noodige krachtinstallaties. Belanghebbenden worden derhalve herin nerd aan de wenschelijkheid, zich zoo mo gelijk tijdig van andere licht- en kracht bronnen te voorzien. Indien daartoe gelegenheid bestaat ver dient het daarom aanbeveling te overwegen zich te laten aansluiten op het electrische net. Waar dit niet mogelijk is wordt het ge bruik van carbid, welk artikel in ons land in voldoende mate aanwezig is, aangeraden. Oprichting van de Nederlandsche Inkoop- centnale van alKkerbouwproducten (N.I.C.A) en van de Provinciale Inhoopcentralen van aJkkerbouwproducten (P.I.CA.'s) Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd maakt bekend, dat ten behoeve van een doeltreffende organisatie voor de inlevering van akkerbouwproducten In iedere provincie van ons land een gewes telijke aankooporganisatie voor akkerbouw producten is gevormd. In de provincies waar reeds een Gewestelijke Tarwe-Orga- nisatie gevestigd was. Is deze organisatie omgevormd in een Provinciale Inkoopcen- trale van akkerbouwproducten (P.I.C.A.), terwijl in de overige provincies, t.w. Dren the, Overijssel, Utrecht en Noord-Holland nieuwe zoodanige Provinciale Inkoopcen. tralen zijn opgericht. In verband met deze reorganisatie is het werkterrein der Nederlandsche Tarwecen- trale, waaronder de Provinciale Inkoopcen- tralen ressorteeren, verruimd tot alle ak kerbouwproducten. Haar naam Is dienten gevolge gewijzigd in Nederlandsche Inkoop centrale van akkerbouwproducten (N.I.C. A.). In het bestuur dezer Centrale zullen de 11 provinciale voedselcommissarissen zitting nemen. VERGOEDING VOOR VERRICHTINGEN, LEVERINGEN EN INKWARTIERINGEN TEN BEHOEVE VAN DE DUITSCHE WËERMACHT. Verrichtingen. Bij verordening van den rijkseommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied Is bepaald, dat hetgeen op vordering van en rechtstreeks voor de Duitsche weermacht in Nederland is verricht, betaald zal worden met een daarmee strookende vergoeding. Leveringen. fiit geldt ook voor het leveren van goe deren, daarentegen niet voor het ten ge- bruike geven van stukken grond of gebou wen. Indienen van verzoeken om vergoeding voor iMerrichtrngen en leveringen. Vergoeding voor verrichtingen en leve ringen moet aangevraagd worden bij den burgemeester der woonplaats van den recht hebbende. Ten aanzien van verrichtingen en leverin gen, die tot en met 30 Juni 1940 geschied zijn, moet het verzoek om vergoeding in den tijd van 1 Juli tot en met 31 Augustus 1940 ingediend worden. Op later ingediende verzoeken wordt geen acht geslagen. ■Ten aanzien van verrichtingen en leverin gen, die na 30 Juni 1940 geschieden, moet het verzoek om vergoeding ingediend wor den uiterlijk op den 15en van de maand, die volgt op de maand, waarin de verrichting of levering geschiedde. Op verzoeken, welke niet binnen dezen termijn ingediend zijn, wordt geen acht geslagen. De gegrondheid van het verzoek om ver goeding en de hoegrootheid van den eisch moeten bewezen worden door: Ie. vertoon van de verklaring van het- Dan rug en borst inwrijven mei Dampo. Wonder liikzooalsdathelptl Pot 50 cl. Tube 40 et. Doos 30 cl geen verricht is of door het ontvangstbe wijs, dat door de Duitsche weermacht is afgegeven; 2e. afgifte van een verklaring, onder op gaaf van getuigen oif van ander bewijsma teriaal. Formulieren voor een „verklaring" zijn ter secretarie verkrijgbaar. Inkwartieringen. Voor de Inkwartiering aan de hand van een Inkwartieringsbiljet ten behoeve van ds Duitsche weermacht, vanaf 29 Mei 1940 te 12 uur, zullen de volgende vergoedingen worden betaald: voor generaals, stafofficieren en amb tenaren der weermacht met overeenko- menden rang f i.co voor alle overige officieren, ambte naren der weermacht en onderoffi cieren met ,,portepee" 1.00 voor onderofficieren, met bed f 0.5Ö voor onderofficieren, zonder bed f 0.30 voor manschappen, met bed f 0.20 voor manschappen, zonder bed f 0.10 Voor burgerpersonen, die op een of an dere wijze bij de Duitsche weermacht werk zaam zijn, worden door het plaatselijk com mando Inkwartieringsbiljetten uitgereikt in overeenstemming met hun bezoldiging. Bij het, bij uitzondering, vorderen van ver pleging, wordt de vergoeding telkens met f 0.90 verhoogd. Bij gedeeltelijke verpleging wordt voor ontbijt een zesde, voor middag eten drie zesde en voor het avondeten twee zesde van deze vergoeding betaald. Voorts bedraagt de vergoeding voor: 1 paard 0.10 1 kantoor f o.30 1 wacht- qf arrestantenlokaal f 0.10 Bij inkwartiering in hotels of pensions wordt uitgegaan van de gewone hotelkamer prijzen en wordt van deze prijzen de volgen de korting afgetrokken: Bij een minimumprijs van kamers tot .en met f 1.de gewone prijs per bed; van f 1.tot en met f 2.met 1 bed f 1. met 2 bedden f 1.50, korting 25 pot.; van t 2.tot en met f 3.— met 1 bed f 1.50, met 2 bedden if 2.25, korting 30 pet.; van f 3.tot en met f 5.met 1 bed f 2.10, met 2 bedden f 3.15, korting 40 pet.; van meer dan f 5.— met 1 bed f 2.80, met 2 bedden f 4.25, korting 50 pet. In plaats van fooien wordt een toeslag van »10% van de vergoeding betaald. indienen van verzoefken oim vergoeding voor inkwartiering. Vergoeding voor Inkwartiering moet aan gevraagd worden bij den burgemeester der woonplaats van den rechthebbende, onder inlevering van het inkwartieringsbiljet, waarbij de inkwartiering door het bevoeg de plaatselijke commando gevorderd Is. SOMMELSDIJK, 4 November 1940. De Burgemeester van Sommelsdijk, L. J. DEN HOLLANDER. iJE MAANDELIJKSCHB TOETREDING VAN LEDEN Per 1 October trad per provincie het hieronder vermelde aantal landbouwers als lid der Landbouw Onderlinge toe: Leden Loon F'riesland 6 f 3.048.— Groningen 6 f 1.542.— Drenthe 12 f 9.442.— Overijssel 9 f 3.168.— Gelderland 16 f 58.640.— Utrecht 2 f 750.— Noord Holland 4 f 1.398.— Zuid Holland 10 f S.528.— Zeeland 3 f 750.— Noord Brabant 3 71 f 100.— Totaal If 88.366.— Per 1 October 1940 traden als lid der Tuinbouw Onderlinge toe: 14 werkgevers, uitbetalende aan loon f 11.455. Sedert 1 November 1939 bedraagt het aantal toegetreden leden bij de Landbouw Onderlinge 1833, uitbetalende aan loon f 1.986.988.—. Tuinbouw Onderlinge 257, uitbetalende aan loon f 157.380. De Secretaris: D. KEIJZEB.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 1