KRUSCHEN i i „BOLA"-UiEN JACOB JONG Buitenland Verkoopingen ONS RUILBUREAU I M. L van Staveren Nieuws uit Zeeland Studeert Steno Geef Uw handen PDROL Rheumatische Pijnen Marktberichten HORLOGEKIE „HELVETIA" Centrale veilingMiddeltiarnig algemeen geroemd BOLA-UIENZAAD gemeentebesturen nog voor tal van moei lijkheden. Hieromtrent is echter weldra een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Onderwijs te ver wachten, dat voor die moeilijkheden een oplossing zal geven. Tot nu toe was de situatie zoo, dat Ge- ■deputeerde Staten de bevoegdheid hadden om tot 1 Jan. 1941 van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening voor een bepaalde openbare school telkens voor ten hoogste twee jaren vrijstelling te verleenen, onder voorwaar de, dat aan de school althans ondei'wijs wordt gegeven in de in artikel 2 onder j der wet van 1878 vermelde vrije en orde oefeningen der gymnastiek. WINTEBHULP NEDERLAND. De Rijkscommissaris in het bezette Ne- derlandsche gebied, dr. Seyss-Inquart heeft opgericht de Stichting Winterhulp-Neder land. Een eere-comité tot steun aan de algemeene leiding is opgericht, waarvan jhr. mr. A. M. Snorfch Hurgronje, secr,-ge neraal van het departement van buiten- landsche Zaken Voorzitter is. De Rijks-commissaris dr. Sèyss Inquart doet een oproep aan het Nederlandsche volk in al zijn geledingen om eensgezind steun te verleenen aan dit groote werk, dat als doel heeft te helpen, zonder aan zien des persoons van stand of partij. Hierbij wordt tevens een beroep gedaan op alle landgenooten, om zich in groeten getale, als vrijwillige helpers en helpsters voor de "W)interhulp Nederland aan te mel den bij de plaatselijke directeuren. De wereldberoemde dagelijksclie dosis Kru- schen Zout, zoo klein als ze is, doet won deren. Lijders aan de liardnekkigste vormen van zullen U dat bevestigen, want die vleten bij ondervinding lioe weldadig een bloed- zuiverende Kruschen-ikuur werkt op het heele gestel. Blij alle apoth. en drog. 1.63, 1.47, 0.76 en 0.41 per flesch. BONNEN die VERVALLEN. Onderstaande bonnen vervallen op de daarachter gemelde tijdstippen: Vleeschbon 05 op 3 Nov. Boterbon 14 op 1 November. 1 Vetbon 14 op 1 November. Bloembon 78 op 1 November. Rijstbon 76 op 1 November. Havermoutbon 77 pp 1 November. Maizenabon 28 op 1 November. Macaronibon 15 op 1 November. ORDE MOET ER ZIJN! Eenige weken geleden moest een juf frouw uit 's-Gravendeel, die na tien uur per se nog iets buiten haar huisje te doen had haar landelijke W.C. was dan ook gelegen aan den overkant van den dijk, waaraan zij woonden zich deswege voor den kantonrechter te Oud Beyerland recht vaardigen. De wijze rechter durfde over deze precaire zaak nog maar niet zoo di rect zijn oordeel te vellen en hield de zaak aan. Dezer dagen was de juffrouw weer op het kantongerecht present en met haar de brigadier van de rijksveldwacht, die haar betrapt had, zoo vertelt het Volksbl. Hij zei niet te gelooven, dat zij werkelijk op weg geweest was naar haar ,,loge" aan den dijk. Zij had met eenige Duitsche militai ren staan praten. Intusschen had de jufifrouw van den bur gemeester een speciale vergunning gekre gen om ooli na tienen d a a r te gaan, waar ieder gaat. De ambtenaar van het O. M. verklaarde deze verklaring ongeldig en zei- de, dat de rijkscommissaris en in ons land hij alleen vergunningen van dezen aard kan geven. De eisch luidde f 20.boete of tien dagen hechtenis, plus een week voorwaar delijke hechtenis met een proeftijd van een jaar. De kantonrechter legde er nog een schepje op en maakte er f 30.-- of vijf tien dagen V9,n met de genoemde voor waardelijke straf. Men zij gewaarschuwd: nood breekt niet altijd wet. Veiling van Woensdag 30 October 1940. Dubbele Princessen f 31.7032.40; Kas- snijboonen f 20.50—32.40; Roode kool f 1.90 —4.20; Savoye kool 2.50—5.40; Witte kool f 1.20—1.30; Saint Remy f 6.10—10.30 Comtesse de Paris f 8.8011.Nouveau Poiteau f 16.30—16.90; Goudreinetten f 20.50—21.50; Bellefleur f 16.10—17.50; Zoet Aagt f 16.10—17.10; Ermgaard f 14.60, alles per 100 kg. Natuursla f 1.------1.10; Andijvie if 1.------ 1.30; Bloemkool I f 9.30—13.Bloemkool II f 5.------7.70, alles per 100 stuks. Alicant f 14.------17.70 per 100 pond. Veilingen van Donderdag 31 October 1940 UIEN. Gewone uien f 4.26; Tweede soort f 1.87; Stekuien f 1.01, alles per 100 kg. Aanvoer 18.000 kg. EIEREN. Klpeieren 4648 kg. f 6.30; Kipeieren 58 —60 kg. f 7.50, per 100 stuks. (Jong's Org. Wettig gedeponeerd.) ^fe geven grootste opbrengst, ^ft zijn buitengewoon houdbaar ^fe zijn bolrond van vorm ^k zijn zuiver geel van klewr t^ en worden door landbouwers BESTEL NU aan onze vertegenwoordigers of recht streeks aan ons. Zaadteelt sinds 1899 NOOBDSCHARWOUDB Telefoon Broek op Langendijk 71. ETTEN, 30 OCTOBER 1940. De aanvoer op de heden alhier gehouden veemarkt bedroeg 131 stuks. De aanvoer van melkvee was minder, de handel bijzonder levendig en de prijzen va,st. De aanvoer van muntig vee was vol doende, de handel zeer vlug en de prijzen iets duurder. De aanvoer van jong vee was normaal, de handel matig en de prijzen als vorige week. De aanvoer van biggen was minder, de handel stil en de prijzen iets lager. Prijzen: Kalf koeien van f 160290; kalf vaarzen van f 150280; melkkoeien van f 170300; mager vee van f 120230; gras kalveren van f 60110 en biggen van f 6 —12.— als zij ruw of gesprongen zijn. Doos 30 et. Wat reeds sedert enkele weken werd verwacht, heeft plaats gehad. Over het lot van Griekenland wordt thans gestreden. Maandagmorgen vroeg hebben de Itali- aansche troepen de Grieksche grens over schreden, en de vijandelijkheden geopend. Wegens hevige regens ondervinden de krijgsverrichtingen, ernstige belemmering, doch niettegenstaande dat, zouden de Ita lianen reeds 90 K.M. het land zijn binnen- gerukt. Griekenland heeft zich tot Engeland om. hulp gewend en de toezegging is verkre gen, dat Engeland zoo veel als mogelijk is, hulp verleenen zal. Met begrijpelijke belangstelling wordt nu uitgezien welke hulp Engeland verleenen zal Turkije waarmede Griekenland door een verdrag verbonden is, toont veel belang'- stelling in de omstandigheden waarin dit laatste land verkeerd. Militaire hulp be hoeft echter alleen inaar te worden ver leend, wanneer Bulgarije Griekenland aanvalt. De teerling Is nu geworpen en het ver loop dienen wij af te wachten. De oorzaak tot het binnenrukken van Griekenland is als volgt. Zooals onze lezers weten heeft de Pührer Adolf Hitler de laatste weken weder en kele reizen gemaakt en besprekingen ge voerd met de Duce, generaal Franco en maarschalk Pétain. Deze besprekingen waren het slot van vooraf te Berlijn en te Rome gevoerd over leg. Maandag j.l. heeft de Führer te Florence nog een onderhoud gehad met Mussolini, waar het bereikte resultaat onderling is be sproken. Wat de inhoud van die bespre kingen is geweest, zal heel spoedig uit de daden blijken. Duitschland en Italië hebben overleg ge pleegd omtrent Engelands positie in de Middellandsche zee. Hieraan wil Italië een einde maken, en terecht of ten onrechte wordt gedacht, dat Spanje aan den strijd zal deelnemen, of anders bepaalde concessies heeft gedaan inzake den strijd tegen Engeland. Mogelijk dat een actie tegen Gibraltar ondernomen wordt. Griekenland bezit belangrijke steunpun ten welke voor Engeland van g'ewicht zijn, in de Ionische en Egeïsche Zee. Om nu En geland de kans te benemen, dat het zich vaster nestelt, heeft Italië aan Grieken land gevraagd, deze steunpunten te mogen bezetten. De zelfstandigheid van Griekenland werd gegarandeerd, alsmede de verzekering ge geven datde bezetting alleen maar zou duren, tijdens den oorlog met Engeland. Italië wilde Engeland voor zyn, teneinde de Engelschen in de Middellandsche Zee meer en meer in het nauw te drijven. Toen Griekenland weigerde heeft Italië het dreigement doorgezet en is gewapend dit land binnengeruktten einde de ge- wenschte strategische punten te bezetten. ifi Wat betreft de ontmoeting van den Pührer met minister Laval en daarna met maarschalk Pétain loopen de gissingen ook heel wat uiteen. Laval is na de ontmoeting belast met het ministerie van buitenlandsche zaken, een bewijs dat de besproken richtlijnen door hem zullen worden uitgewerkt. In het blad ,,1' Illustration" is Prankrijks toekomst besproken en aangedrongen op nauwe samenwerking met Duitschland. Als Frankrijk met Engeland blijft samengaan, zal Duitschland hierin steeds een bedrei ging zien, maar' wanneer Duitschland en Frankrijk samengaan, dan beschikken zij tezamen over 120.000.000 menschen en vormen een zeer krachtige afweermuur, Laval heeft hierop zelf gewezen en ge zegd: dat met een nederlaag van En geland het welzijn van Europa al leen gediend kan zijn. Van harte hoopte hij dat dit zou geschieden. Maarschalk Pétain heeft zich tot het Pransche volk gewend door middel van de radio en gezegd, dat hij eerst over Frank rijk gewaakt heeft als een vader, doch dat hij ze nu oproept als een leider, en aan maant in belang van het land hem te vol gen. Vanuit Amerika Weinig nieuws. De laatste week voor de presidentsver kiezing is ingegaan. D.V. zai deze a.s. Dinsdag plaats hebben. Met het oog op de gespannen toestand zal president Roosevelt WJashington niet langer dan 12 uur verlaten voor het hou den van een verkiezingsrede. Hoe de stemming uit zal vallen, is moei lijk vooruit te zeggen. Eenige weken terug dacht men algem.een Roosevelt 4 stemmen Willkie 1 stem doch nu acht men de kan sen gelijk, ja optimisten verklaren Willkie al gekozen. Het is waar president Roosevelt staat candidaat onder zeer ongunstige omstan digheden. A.s. week hopen wij het resul taat te kunnen mededeelen. Tegenover journalisten heeift hij ver klaard dat vier punten zgn speciale be langstelling hebben 1. De houding van Spanje. 2. Het verloop met Griekenland. 3. De bestemming der Fransche vloot. 4. De verhoudingen in het Verre Oos ten,. De luchtmacht in Noord-Amerika wordt gereorganiseerd. Het land wordt verdeeld in 54 districten. Het beschikt over 12.800 vliegmachines en 6000 reserve toestellen. Alles wordt in het werk gesteld, de ach terstand in de bewapening zooveel moge lijk in te halen. VIJFLÏNG IN NOORD-FRANKRIJK. Waarvan meisje dood geboren. ■PARIJS, 30 Oct. (D.N.B.)' Naar de „Pe tit Parisien" meldt, is in de Noord-Fran- sche stad Roulettes bij Rijssel een vijfling geboren, bestaande uit vier jongens en één meisje. Het meisje is dood geboren. De vier jongens zijn daarentegen gezond. De moeder van den vijfling heeft pas tien maanden geleden het leven geschonken aan een ander kind. Zaterdag 9 November bij inzet en Zaterdag 16 November bij a'fslag, telkens des avonds 6 uur (torentijd) te Ouddorp in het Logement Akershoek, ten verzoeke van den heer Joh. de Gans te Middelhar- nis van 1 een perceel bouwland te Oud dorp, in den polder het Oudeland, aan den Steenweg, genaamd Piertjesmet" kadas ter Sectie D. no. 305 groot 53.50 aren of 349% R.V.M., dadelijk te aanvaarden. II Een perceel bouwland te Ouddorp, in den polder het Oudeland, nabij den Steenweg, kadaster Sectie D. no. 303. groot 83.80 aren of 1 G. 2471/2 R.V.M, verpacht tot 11 November 1941 aan Eeuwit van der Wen de Kz. voor f 109.40 per jaar. Notaris VAN DEN BERG. BEIJERLANDSCHELAAN 33 ROTTERDAM Ruim 15 0 jaar familie-vaktraditie Groote keuze in Uurwerken en Bijouteriën 1ste klas rep. inricliting met solide garantie. De winkel is geopend van 8 tot 8 mir. 's Zaterdags tot 10 uur. Wij deelen aan onze geachte deelnemers en deelneemsters in den bonnenniil mede, dat wij door de omstandigheden genood zaakt zijn met de ruiling nog even te wachten. Een vlotte ruil kan nog niet plaats hebben. DE ADMINISTRATIE. mHIHIIIIIIIlllllMIKIHIIUillHIIIIIKIHIUmm g BEIJERLANDSCHELAAN 32 ROTTERDAM TELEFOON 707S4 g g Speciaalzaak in Baby-Kinderkleeding tot 12 jaar. g g Zoo juist ontvangen Poloblouses, Broeken en Jurlcen van Delana. g.:, ONDER 3 JAAR KUNT U ALLES VRIJ KOOPEN. )¥iiHn»nHiiuHiunin!mnii!uuuiuiuuuuiiiuuMuimuu(mmiMUimiuiiuiiuiiiuuiiiiuiiuiiiii< oniHIHlllluuiuiiiiiiiiiuuiiiuiiuiuiuiiuniiiUHiiiniiiniunmHiiiiiiniHw THOLEN. ARBITRAGE - UITSPRAAK. De tusschen werkgevers in ons eiland en de drie lahdarbeidersbonden is, in het ar beidsgeschil door den vanwege het Dep. van landbouw en visscherij benoemde arbi ter, mr. C. A. Prinsen, uitspraak gedaan en bepaald, dat dezelfde arbeidsvoorwaarden, en loonen, voor de bij deze uitspraak be trokken werkgevers en werlmemers zullen gelden gedurende het tijdvak van 11 Oct. 1940 t.m. 30 April 1941, welke in de collec tieve arbeidsovereenkomst in het landbouw bedrijf op het eiland Tholen tusschen de werkgeversorganisatie en de landarbeiders bonden zijn afgesloten voor het dienstjaar 194'0/'41. De in onze gemeente bekende ds. A P. Lanting van 1913 tot 1915 predikant der Geref. Kerk alhier, mocht op Maan dag 28 October j.l. zijn 75en verjaardag vieren. Hij werd 28 October 1865 te Hou werzijl (Gron.) waar zijn vader ds. P. A. Lanting, predikant was, geboren. Na zijn volbrachte studie aan de Theol. Hooge- school te Kampen, v;erd hij in 1892 candi daat, en deed zijn intrede in zijn eerste ge meente Tzummarum op 27 November 1892 In 1896 werd hij predikant te Gameren, in 1899 te Andel en in 1907 te Oud-Loos- drecht, terwijl hij in 1915 deze gemeente verwisselde met Wolphaartsdijk (Z.B.) van waar hij, na verkregen eervol emeritaat zich in 1932 vestigde te Driebergen. Naar aanleiding van art. 6a der Vleeschkeuringswet, dat bepaald dat voor hulsslachting' 4 dagen voor den datum, waarop men voor die slachting vergunning heeft bekomen behoort aangifte te doen bij den keuringsdienst Hoogstraat 34, heb ben wij gemeend daarop te moeten wijzen, daar er vele ingezetenen meenen dat zulks niet meer behoort te geschieden, Het door ons genoemde art. 6a is nog steeds van kracht. De besomming der botvisschers vi^as in 2 tot 4 tobben niet zoo gunstig als vorige week. Vooral voor binnenland was de oes terverzending bevredigend. De omzet in mosselen neemt steeds toe en bedroeg ruim 5000 ton, met de hoogste export voor Duitschland. Het inmaakkwantum v.n.l. in het zuur gaat steeds omhoog en vindt voor al haar bestemming in het binnenland. POORTVLIET De schaapherder L. Gulljam had zich onder geneeskundige beh. te stellen door dat een in de landbouwschuur van dhr. C. J. van Westen ophangende draineerhaak, die naar beneden viel, zijn rechteroor ver wondde, dat met vijf steken moest gehecht worden. De heer J. E. Mosselman alhier is als controleur voor de huisslachtingen aan gesteld. Aan de bij den heer D. Geuze Mz. alhier geconstateerde varkenspest is reeds één dier bezweken. ST. MAARTENSÖIJK Gedurende het tijdvak van 21 t.m. 26 October zijn uit de haven alhier ver voerd 120.000 kg. wijnpeen, 3500 balen uien en 1200 hl. aardappelen, aangevoerd werden 1000 balen kunstmeststoffen. Marktbericht van Donderdag 31 Oc tober 1940. Granen, Peulvruchten en Aardappelen aan Regeeringsprijs. Kriel f 1.60 per 70 kg. UIEN: Gewone uien f 2.25. Drielingen if 0.90. Picklers f 0.90. Alles per 60 kg. STAVENISSE In het tijdvak van 21 t.m. 26 Octo ber werd van hier verzonden 1094 balen uien van 50 kg. voor België en 67 balen van 50 kg. voor binnenland. ST, ANNALANO Tot controleur voor de huisslachtingen in deze gemeente, is aangesteld de heer A. J. Duijzer M. Pz. alhier. - Tot plaatsvervanger van den heer J. J. Geluk te Noordgouwe, als lid van het Pachtbureau in Zeeland, is benoemd de heer J. F. Brooijmans alhier. Uienveiling Dinsdag 29 October 1940 750 balen gewone Rijnsb. f 4.414.49; 80 balen grove id. f 3.803.-99; 25 balen drie lingen id. f 3.49; 8 balen picklers id. f 3.52 150 balen stek id. f 1.25; in totaal verkocht 1013 balen. Alles per 100 kg. UIT DE PROVINCIE ZEELAND Ernstige waarschuwing, Omtrent het altijd en overal bij zich dragen van het Identiteitsbewijs om het bij navraag onmiddellijk te kunnen toonen bestaat er nog altijd meeningsverschil Ech ter zal, naar men verneemt, met ingang van Vrijdag 1 November te beginnen, In de geheele provincie Zeeland, een zeer stren ge controle worden gehoud.en op het bij zich dragen van het vereischte bewijs. Bij overtreding zal geen enkele verontschuldi ging, ook niet betreffende het nog niet ge reed zijn van foto's worden aanvaard en onmiddellijk procesverbaal worden opge maakt. ÖKEISCHOR Geworpen bommen. De vijf onder deze gemeente uit geworpen bommen, waarvan er drie in de ,,Adriana Johanna Polder" en twee in de „Maarland Polder" terecht kwamen, heb ben bij hun explosies alleen materiale scha de aangericht aan de aan den Maarland- schen dijk staande vruchtboomen. GOES De door Dr. Looyen alhier verleen de eerste geneeskundige hulp aan den 14- jarige J. v. W., die bij een ruzie met den 13-jarigen P. S. een messteek dwars door den rechterbovenarm bekwam, achtte voor loopige opname in het ziekenhuis noodza kelijk, terwijl de politie na Ingesteld onder zoek tegen P. S. procesverbaal opmaakte. Wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd zal, naar wij vernemen, de concierge van het oude man nenhuis, de heer C. M. Meijler, die functie beëindigen. In de daardoor vacant komen de betrekking is de heer M. A. Goedhart benoemd. KRUININGEN. Op de voordracht voor onderwijzer te O. en W. Souburg aan de O.L.S. aldaar, komt de kweekeling met acte, dhr. A. van Iren, alhier, als No. 1 voor. OOSTERLAND. Voor het semi-artsexamen slaagde de zer dagen te Utrecht aan de Rijksuniversi teit onze vroegere dorpsgenoot, de heer A. Kesteloo, M.J.z. De te Nijmegen geboren lieer J. van Kuijl, is aangesteld tot Rijksveldwachter te dezer plaatse. IJZENDJJKE. Na Jaren horloge teruggevonden. Dezer dagen ging een jager uit deze gemeente op jacht, waarbij hem een ver rassende gebeurtenis werd bereid. Op een, ongeveer vijf jaar geleden jachtpartij, ver loor deze jager zijn horloge, dat hem na zulk een geruimen tijd bij deze jachtpartij weer in handen kwam. Hij vond zijn des tijds verloren eigendom tusschen het gras terug, dat hem beg;rijpelijkerwijs zeer ver heugde; temeer, omdat het na zulk een langen tijd aan de invloeden van ons kli maat onderworpen te zijn geweest, naar men ons verzekerde, nog goed function- neerde. VLISSINGEN Voor de zooveelste maal bommen. Een aantal beschadigde en een 10-tal verwoeste huizen zijn wederom de dupe geworden van een 12-tal boven onze stad geworpen Engelsche brisant- en brand bommen. Ook werden de telefoonverbin dingen gestoord door één in de nabijheid van het P.T.T.-kantoor neergekomen bom. Wonder boven wonder zijn geen persoon lijke ongevallen voorgekomen. HENGSTENKEUBINGEN. Op de hieronder vermelde dagen en plaatsen zullen onder verkregen goedkeu ring van den Secr. generaal, wnmd. hoofd van het Dep. v. landb. en visscherij, keurin gen worden gehouden van tot dekking be stemde hengsten, welke in het stamboek der Vereeniging „Het Nederlandsche Trek- paard" zijn ingeschreven. ZeelandTholen, Woensdag 22 Januari '41 Zierikzee, Donderdag 23 Januari; Goes, Vrijdag 24 Januari; Middelburg, Zaterdag 26 Januari; Hulst, Dinsdag 28 Januari; Axel, Woensdag 29 Januari en Oostburg, Donderdag 30 en Vrijdag 31 Januari. (Schriftelijk.) Stenografie Groote" stelt U in staat snelle sprekers woordgetrouw te vol- gen (preeken redevoeringen enz.). Uitstekend geschikt voor: Zakenmen. schen, verslaggevers, secretarissen van vereenigingen, kantoor-personeel, studeerenden i.d., handelswetenschap pen enz. en voor beroeps-steno- graaf (e). De opleiding wordt geheel schriftelijk verzorgd door bevoegd leeraar N.A.K. Inlichtingen bij: „Cursus Steno „Groote" Weststraat 66 Ouddorp (Ketom-port bijvoegen.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 2