CI1DWEEK5LADÖpGED.GR0nDl51A6 N.V. UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „ÖLANDEN-NIEÜWS" Uit het Kijkvenster. Gods Kerk bemoedigd io bange tijden. „Mijnhardtjes" De Nederlandsche Pijnstillers 13e Jaargang ZATERDAG 12 OCTOBER 1940 No. 1184 STICHTELIJKE OVERDENKING BINNENLAND WAARIN SEDERT 1 NOV EMBER 19 35 OPGENOMEN HET BLAD .O N Z E E t L A N D E N" -^ 1 8E J A A R G A N Q UITGAVE VAN Dat is een liefelijk zangstuk. Het is de blijde geloofsroem der Kerk. Wie van Gods kinderen kent er zich niet toe aangetrokken Het is een lied des betrouwens, waarin des Heeren ver drukte erfdeel zich veilig kent in de handen van den Machtige Jacobs. Waarin zij zich getroost kent onder al het geweld, dat zich tegen hetzel ve verheft. Hoe wonderlijk is toch de Heere, de Almachtige, in al de bedee lingen en verlossingen Zijns Volks. Neen, het Sion Gods behoeft niet te vertwijfelen, noch gansch moedeloos te zijn ten dage als alles samenspant om haar van de aarde te verdoen. Als de vijand opkomt als een stroom en zich als geweldige wateren verheft om Gods Kerk te overstroomen en van de aarde weg te spoelen, toch, geen nood, want dan, ja, dan zullen de beekjes der rivier van Gods ver troostingen en uitreddingen verblij den de stad Gods, het heiligdom der woningen des AUerhoogsten. De nood van Gods kinderen kan soms hoog klimmen. De kleinmoedig- heid van Sion is zoo groot, dat zij alle gunstrijke teekenen s van verlossing ten kwade uitlegt. God was op weg om aan vader Jacob al Zijne vertroos tingen als een zacht vlietende beek weer te geven in het terugvoeren van al zijne kinderen, ook van Jozef; en toch roept hij in kleinmoedigheid des harten uit: „al deze dingen zijn te gen mij." Hoe schreeuwden de kinde ren Israels vanwege de benauwdheid des geestes in Egypteland, toen de Heere Mozes gezonden had om hen te verlossen en al hunne banden te verbreken. Hoe werd David, de man naar Gods hart, met kleinmoedigheid bevangen, toen de Heere op weg was hem in Sauls plaats op den troon van Israël te zetten. Toen zeide hij in zijn hart: „nu zal ik een der dagen door Sauls hand omkomen. Mij is niet be ter, dan dat ik haastelijk ontkome in het land der Filistijnen." En de disci pelen des Heeren maakten het niet beter. Leest maar Mattheus 14. Zij waren op het meer van Gennesareth en dreigden met hun scheepje door de golven en baren der zee te ver gaan. Alstoen kwam Christus wande lende op de zee om Zijne standvasti ge liefde te openbaren en door Zijne almacht te helpen. Die de verbolgen Wateren maakt tot een begaanbaar pad onder Zijne voeten, en de brui- schende wateren verandert in eene zachtvlietende beek. MJaar de discipe len werden temeer bewogen en schreeuwden van vreeze en kleinmoe digheid des harten. Hoe weinig ver staan we toch van de wegen Gods en zijn telkens genegen aan Zijne gunst rijke teekenen ter verlossing eene kwade uitlegging te geven. Maar de Heere zal daarom Zijne verlossende hand niet terugtrekken. Hij verheerlijkt Zijne kracht in de zwakheid der Zijnen en geeft aan Zij ne wankelmoedige gunstgenooten de zonderlinge bewijzen Zijner liefde, dat Hij voor hen leeft en een welgevallen in hen heeft. Hij baant Zich een weg ter verlossing door alle zwarigheden heen, om het bruischen der wateren te stillen en de stad Gods te vertroos ten met de beekjes der rivier Zijner liefde en genade. Geen ding is Hem te wonderlijk om de droefenis Zijns volks te veranderen in blijdschap en vSijne verschrikte en wankelmoedige kinderen te bemoedigen in bange tij den. Bang was het ten dage van ko ning Hiskia, toen de heirscharen der heidenen, de Assyriërs, Jeruzalem, de stad Gods, het Heiligdom der wonin gen des AUerhoogsten, belegerden. De stad Gods, omdat de Heere aldaar woonde en waarheen de stanmien des Heeren opgingen tot de getuigenis Is raels, om den Naam des Heeren te danken. Het Heiligdom der woningen des AUerhoogsten, waar Hij woonde boven de Ark des Verbonds, boven het verzoendeksel in het Heilige der Heiligen. Daar te Jeruzalem waren de wateren van Siloa, die zachtkens gaan, aan de voet van Sions geberg te en waardoor des konings hof en de inw'oners der stad werden ge drenkt. Met welk een bezorgdheid was de koning vervuld, toen hij Jeru zalem zag omringd door de Assyriërs en bevreesd was dat de wateren van Siloa zouden worden afgesneden van de stad en deswege hare inwoners van dorst zouden versmachten. Maar neen, dat zou niet geschieden. Het gedruisch der legerscharen zou niet verhinderen kunnen, dat de wateren van Siloa, de beekjes der rivier, de stad Gods, de woning des AUerhoog sten zouden verblijden, al had de ko ning Hiskia zelf uit bezorgdheid den oppersten vijver al toegestopt om den vijand te verhinderen daarvan ge bruik te maken. Maar meer nog heeft het beteeke- nis op de heerlijke verlossing van Je ruzalem zelf, door Gods arm ge wrocht. Hoe groot ook het geweld van Sanherib mocht zijn; hoe sterk ook het gedruisch^zijner legerscharen "roiïdom 'de st'acï' gelijk de gew'eldige wateren der zee; hoe ontroerend en beangstigend ook de snoevende en bruischende woorden van Rabsaké, die als een allesverslindende golf- stroom tegen de poorten der stad Gods aanrolden, toch geen nood, want de Heere in de hoogte is geweldiger dan de geweldige baren der zee. De snoevende vijand zal beschaamd, zijne macht gebreideld, zijne moeite op zijn eigen hoofd nederdalen. Geen pijl zal hij in de stad schieten. De beekjes der rivier zullen verblijden de stad Gods. De wateren van Siloa, dat is, de sterk te en de vertroostingen van Gods arm; de beekjes der rivier van Gods wellusten, van Zijne liefde en genade zullen verblijden de stad Gods, het Heiligdom der woningen des AUer hoogsten. D. B. ----- MAGAZIJN „RIO" EEN GOEDE BRIL Vak ^Opticien Schoonenberg DEVULPEN Postkanl-oorGalerij/ A22 Coolsingel Mi 57973 ■SACHS Co. 2 St. 10 et. 12 St. 50 et. IIAnDEn-tllEUWS Abonnementsprys 90 cent per 3 maandenbti vooruitbetaling. Versch^nt iedeten Woensdag en 2^i^it[ag 2 maal pei week. Afzonderlüke nummen 5 cent Btiitenland 8 gulden per 'jaar Gevestigd te Middelliainiij Prins Mendrikstr. 122 C Giro 167930 i Fostbox 8 Td. 17, Bybantoor voor Zeeland: St. Blaartenadiyk Markt, Telef. 69. Advertentie<<pi^ 20 oenf per legel. Redames 40 et.; Dienst aanvragen en aanlüedingen van 16 r^els 80 et; Boekmaan' kondiging 10 cent p«: r^iel Contracten belangrijk lager. De 'beekjes der rivier zullen ver blijden de stad Gods, het Heiligf- dom der woningen des Allerhoog- sten. (Ps. 46 5.) Een gezellige drukte heerschte in de korte dubbele rij noodwinkels op de sèoep van het hoofdpostkantoor aan den Coolsingel te Rotterdam. (Foto Polygoon). (Wordt vervolgd.) Beljerlandschelaan 61 BOTTEKDAM Z. XELEF. 73227 Ruim gesorteerd in Pendules en Wekhers, Gero - ZUmeta, Glas en Porcelein. Toenemende spanningen. Allen te gen oorlog en tóch oorlog Een beker vol mengeling. Enthousiaste bouwers Een ondeugdelijk fundament. Het eind van de oorlog is nog niet te zien. Zoo donker het is in een maanlooze nacht met een dlkbewolkte hemel, zoo don ker is ook het vooruitzicht op een spoedi ge vrede. Niet alleen Europa, maar schier de gansche wereld schijnt in dezen oorlog te zullen worden betrokken. V^^ie nauwlet tend de met studie geschreven buitenland- sche overzichten in ons blad leest, zal tot de conclusie komen, dat de in Europa ge voerde worsteling tot een nieuwe en groo tere wereldoorlog dreigt over te slaan, die den geweldigen krijg van 19141918 verre zal overtreffen. Men heeft kennis kunnen nemen, dat de leiders Hitler en Mussolini wederom op den Brennerpas zijn bijeen geweest en, al zijn de gevoerde beraadslagingen voor de wereld een geheim, een verassende actie van de spilmogendheden Is te wachten, waarbij het, volgens hetgeen Duitsche cou ranten melden, .in het bijzonder op Londen en Alexandrië gemunt zou zijn. Het Engel- sche empire staat misschien binnenkort op nieuw voor gewelddadige verassingen. Spanje vertoont een krachtiger activiteit en America bereidt .zich snel ten oorlog. In het verre Oosten broeit en gist het, waar. bij Japan, de verbitterde vijand van Enge- -iatidr^ichrgereedm-aakt heerschappij te-ver krijgen. De oorlogsspanning wordt steeds grooter en het is of heel de wereld wacht, wat er opnieuw staat te gebeuren. God is kennelijk met Zijne oordeelen op aarde en de Heere komt, tot straffe der zonden, recht en gerechtigheid te oefenen. Wat staan nu de wijzen, de grooten en machtigen der aarde beschaamd, die met de Volkenbond te Geneve een wereld wilden bouwen waarin de eeuwige vrede bestendigd zou worden! God heeft er in geblazen: men hoort er niet meer van. „De Dagon van Geneve," zoo schreef laatst iemand, „is om ver geworpen, tot verbazing van zijn aan bidders." Ofschoon het geweld van den oorlog langs ons heentrekt, valt ons Nederland daar niet geheel buiten. De aifgeloopen week bijzonder kenmerkte zich door hevige luchtaanvallen, waarbij verscheidene landgenooten het le ven lieten en vele verwoestingen werden aangericht. In sommige plaatsen van ons land zijn er, die schier geen nacht rust hebben. Wat een gezucht en gejammer door hen, die rechtstreeks, of in hun betrekkin gen of in hun have en goed getroffen werden! O, dat we beseffen mochten het geen de Psalmist in zijn smart getuigde: Zoo Gij Heere de ongerechtigheid heden ga deslaat, Heere, wie zal dan bestaan? Is het niet om onze zonden, dat ons al dit kwaad overkomt Mochten wij het waarlijk erken nen: wie weet wat God doen zou. Want met Zijn kleinste vinger met eerbied uitge drukt kan Hij de zaken die ons onmoge lijk schijnen komen te wenden en ons ten beste keeren. Het is echter opmerkelijk dat ieder, vriend en vijand, in den grond de oorlog schuwt, de oorlog veracht. En tóch de oorlog met al zijn verschrikkingen is er. Weet ge hoe dat komt? Omdat er Eén is, die Zijn zetel heeft boven alle volken en dezen beker geeft, waaruit wg allen drinken moeten. Een troost ligt er in: de mensch heeft de zen beker niet in de hand maar God; GrOd laat ons daaruit drinken en dient de maat van de beproeving, toe. Verootmoedigen wij ons daar niet onder, we zullen ondervin den wat deze wijn van Gods toorn betee- kent. Hij zet oris dezen beker echter niet aan de lippen dat wij ons zouden verhard den, neen, maar opdat vrtj bukken en buigen zouden en Hem recht en gerechtigheid toe kennen. Een beker vol mengeling! Hem de eer geven in alles, óók in Zijn oordeelen. Hij toch is de Hooge en Verhevene en Zijn rijk hangt niet aif van de oorlogen die de volken onderling voeren, maar Zijn Naam zal bestaan en overal verheerlijkt worden. met of zonder voorschrift verkrijgt U bij de Wialenburgerweg 26 Botterdano v/h Hoofdsteeg 13 TELEFOON 47737 Helaas is er van een algemeene veroot moediging ware het dan maar uitwendig nog! weinig te bespeuren. Ik zie een wanhopig pogen onder een gedeelte van ons volk om zichzelf te handhaven, om zich zelf uit den chaos op te heffen. Daar is de Nederlandsche Unie, die met uiterste kracht probeert om toch bijtijds tot een zekere een heid te geraken en elkaar in den neerge smeten hoek te vinden. Er zijn voor deze Unie in verschillende gewesten veertien ra den' van bijstand samen gesteld, die met man en macht zullen werken om het leden tal zoo vlug mogelijk uit te breiden. De aan de nieuwe Nederlandsche volksgemeen schap enthousiaste bouwers zijn wel vogels van diverse pluimagie. Alle religieuze en geestelijke schakeeringen zijn in deze raden aanwezig: bij de kerk aangeslotenen en niet-kerkelljken; van Anti-revol. of tot S. D.A.P. toe. De meest verdeelden in een huis bijeen. Hopeloos. Een huis dat tegen zich zelf verdeeld is en inwendig is het dat kan niet bestaan. Het beginsel naar den Woorde Gods kan er niet domineeren, en, zegt de Schrift, wat niet is naar dat Wfoord, zal geen Dageraad hebben. Het fundament deugt niet. Wat dan? vragen velen. Komt er dan misschien iets waar wij ons onder moeten scharen, dat toch in den grond ook niet met het eeuwigblijvend Woord van God reke ning houdt? 't Is mogelijk. Maar dan heb ben wij toch zelf niet meegewerkt om een systeem te helpen bewerkstelligen wat van meetaf ons beginsel logenstraift. Wat wij zelf zoeken geeft ons meer ver antwoording dan wat ons buiten ons om wordt opgelegd. WAARNEMER. Hians govcsMgd j firmant G. W. WANNINKHOF v/h. v. Hogendorpsplein Thans: POSTKANTOOR GALERIJ Coolsingel A 11 Rotterdam Heerenmodes en Hoeden TELEFOON 87964 REPRESAILLES tegen de behandeling van Duitschers in Indië, Ruim 100 personen gearresteerd. 's-GRAVENHAGE, 8 Oct. Als repre saille tegen de behandeling van Duitschers in Ned.-Indië zijn de Duitsche autoriteiten hier te lande gisteren begonnen met de gevangenneming van een aantal personen, die op grond van hun positie oif van hun relatie met Ned.-Indië geacht kunnen wor den voor Indië een begrip te vertegen woordigen. Hun aantal beloopt ruim 100. Indien deze tegenmaatregel geen effect heeft, zal tot de aanhouding van een groo- ter aantal worden overgegaan. Onder de aangehoudenen bevinden zich geen vrou wen. ZOMERTIJD IN DEN WINTER. Zonsopgang bSj tienen! Zooals men weet zal de zomertijd voor- loopig gehandhaafd blijven, zoodat het tot nader aankondiging nog een uur en veer tig minuten vroeger zal zijn dan de klok aanwijst. Men komt hierdoor, gesteld dat deze toestand van den winter voortduurt, voor merkwaardige toestanden te staan. Om een voorbeeld te noemen: over een maand, den 8sten November, komt de zon om 7 u. 9 min. op, maar dan is het op de klok al 8 u. 49, dus bij negenen. Weer een maand later zal de klok bij zonsopgang op 9 u. 37 staan en op den kortsten dag, den 21sten Dec, zal zij bij zonsopgang 11 mi nuten voor 10 aanwijzen. Dit beteekent weliswaar niet dat tot dat oogenblik het nachtelijk duister zal heerschen, want zoo als men weet begint het voor zonsopgang al lichter te worden. Maar dat neemt niet weg dat bijna alle menschen dan hun da- gelijksche taak bij kunstlicht en ver duistering zullen beginnen. Wat den zonsondergang betreft vinden wij als vroegste tijdstip voor de dagen 7 t/m 18 December 15 u. 46 vermeld. Dan is het dus volgens de klok 4 minuten voor half zes. (N.R.C.) HOUDEN VAN VERGADERINGEN MET EEN ZUIVER GODSDIENSTIG KARAKTER. 's-GRAVENHAGE, 9 Oct. De secre taris-generaal, wnd. hoofd van het depar tement van Justitie heeft een aanschrijven gericht tot de procureurs-generaal, fungee- rend directeuren van politie en de hoofd commissaris, van politie, waarin hij mede deelt, van de zijde van den commissaris- generaal voor bestuur en justitie bij den rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied nader bericht te hebben ontvangen, dat de ruime interpretatie van het begrip vergaderingen met een zuiver

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 1