Meubelen |S PRUYTI IN. S p r u y 11 i i i Buitenland 1 G De Omzetbelasting HORLOGERIE „HELVETIA" FRAN2ELL1 1 Centrale veilingMiddelharnis Een étui-juffrouw in actie bij het Burgenveeshuis te Amster dam met den verkoop van étuitjes voor de identiteitskaarten. (Foto Polygoon) VOOR NAAR g En U bent altijd beter uit! g Alles eigen 'fabrikaat, daarom het voordeeligst. a Een bezoek aan onze uitgebreide mo- g I delkamers en U slaagt zeker. g g Bovendien bij aankoop van f 400.00 3 g GRATIS EEN OORLOGSMOLEgT- 1 I VERZEKERING. 1 W Noordmolenstraat 3234 J Teleif. 43943 - Rotterdam Noord m Bflj het Noordplein. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiii DENK AAN UW BELASTINGPLAATJE! Bij de gehouden controle op de belasting plaatjes voor rijwielen, zijn weer diverse personen bekeurd geworden. Men denke er ook aan dat men niet alleen het plaatje bij zich moet hebben, maar dat het zichtbaar moet zijn aan de fiets of op de borst. LEGITIMATIEPLICHT GEDEELTELIJK OPGESCHORT. 's-GRAVENHAGE, 24 Sept. Naar wij vernemen is voor een groot deel van het land de verplichting voor lederen Nederlan der en Nederlandsche onderdaan, die den leeftijd van 15 jaren heeft bereikt, om steeds een identiteitsbewijs, voorzien van foto, bij ,zach te dragen, opgeschort tot 1 November a.s. De commissaris-generaal voor de Open bare Veiligheid en hoogere S.S. en .politie- leider, deelt thans officieel het volgende mede De verordening nr. 129/40 van de secre tarissen-generaal van Binnenlandsche Za ken en van Justitie, betreffende de verplich ting tot legitimatie, treedt voor de Wad den-eilanden en in het kustgebied van het bezette Nederlandsche gebied, begrensd door de lijn Den Helder, Noord-HoUandsch kanaal, Alkmaar, Uitgeest, Beverwijk, Vel- sen, Santpoort, Haarlem, Heemstede, Ben- nebroek, alsmede voor de geheele provincie Zuid-Holland en in de provincie Noord-Bra- bant ten Westen van de spoorlijn, loopend van de grens der provincies Gelderland/ Noord-Brabant over Orten, 's-Hertogen- bosch, Vught, Boxtel, Best, Acht, Eindho ven, Valkenswaard in de richting Neerpelt, op 1 October 1940 in werking. Voor het overige bezette Nederlandsche gebied zal voor 1 November 1940 geen controle op de legitimatieverplichting worden uitgeoefend. ZEEP OP SON 10 4. 's-GRAVENHAGE, 24 Sept. De secre taris-generaal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt het volgende bekend: „Gedurende het tijdvak van 35 September tot en met 18 October a.s. geeft de met „104" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op liet koopen van 150 igram toiletzeep (nieuwe samen stelling) óf 130 gram liuislioudzeep, ól 200 gram zachte zeep, óf 350 gram zeeppoeder, óf ivoor ^zoover voorradig 135 gram vlolkkeiizeep, óf 350 gram zelfwerkende wiaschmiddelen, óf 300 gram ivloeibare zeep. Voor zoover de verpakking dit toelaat, kan de verbruiker desgewenscht gedeelten van bovenstaande hoeveelheden in combina tie op één bon koopen. Men zal dus b.v. op één bon 60 gram huishoudzeep plus 100 gram zachte zeep kunnen verkrijgen. Wasscherijen zullen voor de behandeling van de gezinswasch gedurende bovenge noemd tijdvak den met „104" genummerden bon van het algemeen distributiebonboek je van haar clientèle in ontvangst kunnen nemen voor 't koopen van waschpoeder, en wel één bon per acht kilogram droog wasch goed, de wasscherij zal per bon 600 gram waschpoeder kunnen betrekken. MOETEN KLEINE ZAKEN VERDWIJNEN? Distributiewaren met een omzet van minder dan 40 boi^nen worden niet toegewezen. Een zeer belangrijke maatregel, welke in haar uitvoering, vooral op het platteland velen zal treffen, is volgens de „Schager Courant" in voorbereiding. Het Centraal Distributiekantoor in Den Haag is niet meer of' minder dan voornemens om alle kleine zaken, waaronder dus buurt- en klei ne dorpswinkeltjes vallen, uit te sluiten van distributieproducten. Deze komen dus niet meer in aanmerking voor de op de bon gezette artikelen. De maatstaf welke zal worden aangelegd, is als volgt: iedere winkelier, die per vastge stelde periode niet het voorgeschreven mi nimum van 40 bonnen per artikel kan over leggen, komt niet meer voor een toewijzing daarvan in aanmerking. „De Zaanlander" voegt hier aan toe: Op het platteland vooral, zullen velen hier door gedupeerd worden. Hoeveel winkeltjes zijn er niet door weduwen gedreven, die door een kleine nering hun zeer beperkt in komen vergrooten, of van hun zaakje ge heel trachten te leven? Dan is er nog een categorie, waarvoor ,,de winkel" een noodzakelijke bijverdienste is, wanneer de man door lichamelijke onge schiktheid niet geheel het brood voor zijn gezin kan verdienen en ten slotte kan nog genoemd worden de combinatie winkel-ca- fé, winkel-kleine patroon, die men op het plattelaud ook meermalen aantreft. In de stad zijn het de buurtwinkeltjes, Welke slechts de bewoners van enkele stra ten tot klant hebben. Combinatie van kleine zaakjes schijnt thans de eenige oplossing, in dien zin, dat twee .zaakjes bijvoorbeeld samen bonnen inleveren en dan de toegewezen hoeveelheid in verhouding van den omzet, samen deelen EEN NIEUWE WINTERJAS, ALS GE UW OUDE AFSTAAT. 's-GRAVENHAGE, 23 Sept. De sec retaris-generaal waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt het volgende bekend: ledere houder of houdster van een textiel kaart kan tegen inlevering van een heeren- costuum, een wollen deken, een winterman tel of een winterjas (dames-, heeren- of kinder-) bij een daarvoor ter plaatse aan te wijzen kleeding-comité onder overgave van bon A der textielkaart een bewijs in ont vangst nemen, waarop de winkelier gerech tigd is een winterjas, wintermantel of de stof daarvoor bestemd, af te leveren, ter wijl de winkelier bij deze levering, behalve het inleveringsbewijs, tevens den bon AA van de textielkaart in ontvangst moet ne men. De inlevering van de genoemde tex tielgoederen dient te geschieden vóór 13 October a.s. Het in te leveren kleedingstuk moet In goeden staat verkeeren ter beoordeeling van het kleeding-comité, hetwelk den eisch kan stellen, dat het kleedingstuk chemisch gereinigd is. Meerdere bedrijven zijn bereid gevonden deze bewerking tot dit doel te gen speciale tarieven uit te voeren. Bovenbedoeld comité zal onverwijld wor den benoemd door den leider van den plaat- selijken distributiedienst eventueel in over leg met het gemeentebestuur. Van dit co mité zullen één of meer textielhandelaren lid moeten zijn om deskundig advies te ge ven. In de grootere plaatsen kan de leider van den plaatselijken distributiedienst in over leg met den burgemeester een vereenlging, stichting of comité aanwijzen, welke voor dit werk het meest geschikt is. Wanneer de goederen bij het kleeding-co mité ter plaatse ingeleverd zijn, zal dit co- nulé de beschikbare kleeding gratis uitrei ken na 13 October a.s. aan dat deel der bevolking, dat hieraan de meeste behoefte heeft. Degene, die een gebruikt kleeding stuk ontvangt, moet daarvoor de bonnen A en AA van den textielkaart inleveren bij cüttcomité, terwijl de geheele regeling on der controle staat van den leider van den plaatselijken distributiedienst, die van het centraal distributiekantoor hierover nog na dere instructies heeft ontvangen. LUCERNE EN KLAVERKOOL Daar het nog steeds veelvuldig voor komt, dat lucerne- en klaverhooi tot vee voeder vermalen wordt, wordt er door het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd met nadruk aan herinnerd, dat dit op grond van het Veevoederbesluit 1939 verboden is. In afwijking van de tot heden gevolgde gedragslijn, zal in den vervolge ten strengste op de naleving van dit verbod worden toegezien. Belanghebbenden wordt aangeraden hiermede in de toekomst reke ning te houden. Fijne Staalwaren - Elec. voorh. Moriaanstraat onder het Viaduct, Sinds Thans: TIENDSTRAAT bij de Westkruiskade ROTTERDAM Slöperö 1 1885 49 VERHOOGING VAN DE OMZETBELAS TING EN HET BIJZONDER INVOER RECHT MET INGANG VAN 1 OCT. a.s. Van de zijde van de Inspectie der Invoer rechten en Accijnzen wordt de aandacht ge vestigd op het volgende: Omstreeks 10 September j.l. is in de pers het Besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Financiën gepubli ceerd, waarbij de Omzetbelastingwet 1933 Werd gewijzigd. Intusschen zijn de nadere uitvoeringsvoorschriften vastgesteld, waar door menige belangrijke nadere aanwijzing werd verkregen. Het kan van zeer veel nut zijn om aan de onderstaande punten nog eens aandacht te schenken. A. Uitbreiding aantal fabrikanten. Een aantal fabrikanten, die vroeger als zoodanig buiten de werking van de Omzet belastingwet bleven, zullen met ingang van 1 October a.s. onder deze Wet vallen als 'fabrikanten van belaste goederen. Kwee kers van bloemen, fruit, groenten en peul vruchten; visschers, groentenzouters; ha- ringrookers; droogers van peulvruchten, voor zoover zij andere producten dan (ge droogde) groene- en grauwe erwten, bruine boonen en capucijners, vervaardigen, zul len voortaan omzetbelasting moeten gaan voldoen bij de levering van goederen. Van visch, welke door tusschenkomst van een vischafslag wordt verkocht, wordt de verschuldigde omzetbelasting door den ex ploitant van de-afslag voldaan. Van groenten en fruit, door tusschen komst van een veiling verkocht, is het vei- lingbestuur de omzetbelasting verschuldigd. Groentenveilingen en vischafslagen worden dus eveneens in de belasting betrokken. Het aantal gevallen, waarin een produ cent dus fabrikant wordt in den zin der Omzetbelastingwet, wordt thans uitgebreid, ledere belanghebbende zal dus goed doen om nauwkeurig na te gaan of de huidige wijziging ook voor zijn bedrijf gevolgen met zich brengt. B. Verhoaging der 'belasting. In verschillende opzichten wordt de hef fing vei'hoogd. Ie. een aantal goederen, welke tot nu toe vrijgesteld waren van omzetbelasting, worden thans belast. Behalve de onder A. genoemde goederen als versche bloemen, ifruit, visch, enz. zijn ook boeken, week bladen en alle andere periodiek verschijnen de geschriften voortaan belast. 2e. Indien voorheen 4% of 10% ver schuldigd was, worden met ingang van 1 October a.s. deze percentages 6 resp. 12. Dit geldt voor alle ingevolge de nieuwe bepa lingen belaste goederen, uitgezonderd de in artikel 2 van het Wijzigingsbesluit opge somde goederen (boekweitgrutten,boter, fruit, enz.) 3e. Bij de berekening van de belasting mogen accijns, crisisheffing, belasting op gouden en zilveren werken, monopoliehef- fing, niet meer op den verkoopprijs in min dering worden gebracht. C. NahefiSng over de op 1 October a.s. aanwezige voorraden. Een ieder, die onder de bepalingen van artikel 5 van het Wijzigingsbesluit valt, is verplicht vóór 20 October a.s. opgave van zijn handelsvoorraad per 1 October a.s_ te doen. Het niet doen, het onjuist of onvolle dig doen van deze opgave is strafbaar ge steld. De opgave moet worden gedaan aan den Inspecteur der Invoerrechten en Ac cijnzen. Zooveel mogelijk zal getracht wor den aan alle belanghebbenden een aangif tebiljet hiervoor toe te zenden. Mocht men echter door welke reden ook geen aangifte biljet hebben ontvangen, en is men inge volge art. 5 van het Wijzigingsbesluit Om zetbelasting voor het doen van aangifte gehouden, dan is men verplicht eigener be weging de opgave te verstrekken. In dat geval zal men eerst een aangiftebiljet ter inspectie moeten aanvragen. Het zal dus zaak zijn zich zorgvuldig op de hoogte te stellen. 1. Wie zijn tot aangifte verplicht? Alle groot- en kleinhandelaren, voorts fabrikanten, indien zij tevens het beroep van handelaar uitoefenen, ook fabrikanten aan wie een vergunning ingevolge artikel 4 der omzetbelasting is verleend (splitsing in een fabrieksafdeeling en een handelsaf- deeling) moeten de handelsvoorraad opge ven, indien ingevolge deze vergunning de omzetbelasting verschuldigd is op een vroe ger tijdstip dan dat van aflevering aan den afnemer. Handelaars aan wie een vergun ning ingevolge art. 19, lid 2, der Omzetbe lastingwet is verleend, ,zijn niet tot aangif te verplicht, indien zij geen andere goede ren in voorraad hebben, dan de op bestetor- der ingekochte artikelen. 2. Waarvan moet aangifte geschieden? Van de handelsvoorraad, welke ten ver koop voorhanden is. Goederen voor eigen gebruik voorhanden blijven er dus buiten. De grond- en hulpstoffen van een fabrikant blijven er eveneens buiten, tenzij hij deze stoffen zonder nadere bewerking ook ver koopt, in welk geval de daartoe bestemde stoffen wel moeten worden aangegeven. Dit laatste geldt ook indien een fabrikant andere goederen belast inkoopt en deze zonder nadere bewerking weer doorver koopt; hij is dan naast fabrikant van het eigen product tevens handelaar in andere producten. Van de naheffing zijn uitgezonderd: ver sche bloemen, weekbladen en periodieken,- fruit en andere goederen, die alle vermeld zijn in de toelichting op het voorraad-aan giftebiljet. Men raadplege deze toeUchting dus nauwkeuirg! 3. Hoe moet de aangifte geschieden? Overeenkomstig de aanwijzingen op het biljet. De belasting, die ingevolge de per 1 October a.s. geldende belastingen - meer verschuldigd is, dan voor deze goederen bij den inkoop is voldaan, moet worden opge geven. Over de bedragen, van waarborgbelas- ting, crisis- en monopolleheffing en statis- tiekrecht kan de naheMng achterwege blij ven. Over de accijnsbedragen moet wel wor den bijbetaald, behalve voor wat betreft vleesch. Over het algemeen zal naar de toestand op 1 October geïnventariseerd moeten wor den. In den regel zal door den Inspecteur kunnen worden toegestaan, dat uitgegaan wordt van een op een vroeger of later tijd stip opgemaakte inventaris, mits de voor raad op 1 October aan de hand hiervan kan worden bepaald. Indien de boekhouding vol doende gegevens bevat om het bedrag van de naheffing op redelijke wijze te bepalen, kan het opmaken van een inventaris geheel achterwege worden gelaten. Velling 'van Woensdag 35 September 1940. Dubbele Princessen f 6.4015.30; Stamsnij- boonen f 14.90; Savoye kool f 5.—6.10; Roode kool f 4.—5.10; Witte kool f 3.— Tomaten f 11.13.30; Pondsperen f 5.40; Beurré Hardy f 14.90; Maagdeperen f 8.20 9.60; Triumph de Vienne f 10.3019. Durandeau f 5.5.90; Bonne Louise d' Avranches f 11.4016.Williams Du chess f 5.------5.50; Glorie van Holland f 11.20 —16.10; Belief leur val f 5.20; Goudreinetten val f 6.------6.20, alles per 100 K.G. Natuursla f 1.1.90; Andijvie f 1.------ 2.20; Komkommers f 2.------2.90; Meloenen f 6.50—9.10; Bloemkool f 9.90—19.—, al les per 100 stuks. Alicant I f 15.20—16.—; Alicant II f 9.60 —10.10; Frankenthaler f 10.alles per 100 pond. Velling van Donderdag 26 September 1940. UIEN. Gewone uien f 3.63—3.66, Tweede soort f 2.30, alles per 100 K.G. Aanvoer 65.000 K.G. EIEREN. Kipeieren 4348 kg. f 4.554.99; Kipeieren 51—55 kg. f 5.78—5.90; Kipeieren 59—62 kg. f 6.61—6.89, alles per 100 stuks. *<aK<-» "^tp.fO *%|iiii t ^to»*-^fcr»* ^*ta.-»-«is*»* BEIJERLANDSCHELAAN 33 ROTTERDAM Ruim 15 0 jaar familie-vaktraditie Groote keuze in Uurwerken en Bijouteriën 1ste klas rep. inrichting met solide garantie. De winkel is geopend van 8 tot 8 uur. 's Zaterdags tot 10 uur. Vreemd zal menigeen hebben opgekeken toen hij deze week las, dat de Engelsche marine was slaags geraakt met Fransche schepen aan de kust van Fransch West Afrika. Het gevecht ging om de havenplaats Dakar. De Fransche generaal de Gaulle welke naar Engeland gevlucht is, schijnt in overleg met de Engelsche admiraliteit van oordeel te zijn geweest, dat de te Da kar liggende Fransche schepen alsmede de stad zich zonder verzet zouden overgeven. Om het belang hiervan te zien, moet men de kaart raadplegen. Dakar ligt aan de West Kust van Afrika, ongeveer tegenover de Kaapverdische Eilan den. Voor den oorlog was er een vliegrou te van Pai'ijs naar Zuid-Am.erika. Te Dakar werd voor het laatst gestart en vandaar vlogen de machines over de Atlantische Oceaan naar Natal, gelegen in Brazilië. Dakar is dus een steunpunt voor door gang naar het Zuiden van de Atlantische Oceaan en van veel beteekenis. Eerst heeft de Fransche generaal de Gaul Ie en daarna de Engelsche admiraliteit een ultimatum gesteld tot overgave der stad, maar de gouverneur generaal Boisson heeft dit geweigerd. Hij zeide dat de Fransche belangen aan hem waren toebetrouwd en hij deze had te verdedigen. Verscheidene land- dingspogingen der Engelschen zijn afge slagen. Hierbij zouden aan Fransche zijde 185 dooden zijn (120 soldaten en 65 bur gers) en 363 gewonden. Een Fransche on derzeeboot is gezonken. Aan Engelsche zij de zou een kruiser door een voltreffer ge raakt zijn en zouden de landingsdivisies ook ernstige verliezen geleden hebben. Naar uit New York gemeld wordt, zou den de Engelschen de actie op Dakar heb ben gestaakt en de schepen zich hebben te ruggetrokken. Als dit laatste waar is, zou dit voor En geland weer een heele blamage zijn. Lan dingspogingen ondernemen en bij eenige te genstand den strijd opgeven, geeft blijk, dat het plan niet' wel is overdacht. Beter niet beginnen, als weer verslagen terug moeten trekken. Als vergelding voor dezen aanval heeft de Fransche regeering Gibraltar ernstig gebombardeerd, ernstiger dan de Italianen ooit gedaan hebben. Frankrijk en Engeland die indertijd hun lot aan elkander verbonden hadden, samen overwinnen of samen ten onder gaan, be kampen nu elkander. Een tweede feit wat zeer de aandacht getrokken heeft, is, dat Japan de overeenkomst inzake Indo-China welke het met Frankrijk vorige week gesloten had, weer heeft verbroken. Dat het opnieuw tot gevechtshandelingen zal komen wordt niet verwacht. Wel is de groote vraag wat zullen Ame rika en Engeland doen. Met het aanleggen van steunpunten in Indo-China beoogt Japan twee doeleinden. Het eerste is, om de regeering van Tsiang Kal Sjek in den rug te kunnen aanvallen, voornamelijk vanuit de lucht maar ook te land. Bovendien wordt dan tevens de moge. lijkheid afgesneden dat de Chineezen hetzü vanuit Amerika of van Engeland munitie en ander oorlogsmateriaal ontvangen. De eenigste weg die dan nog open blijft is vanuit Rusland, doch dit is een zeer lan ge en gevaarlijke tocht van ongeveer 3 d 4 weken per vrachtauto. Voor alles wil Ja pan aan den oorlog met China een einde maken, want op twee fronten vechten is wel wat bezwaarlijk. Het tweede oogmerk is, dat Japan krach tige steunpunten krijgt, n.l. vliegvelden en wapendepots tegenover de Philippijnen (Amerika) en Malakka en Britsch Borneo (Engeland) waarachter direct ons Neder- landsch Indië gelegen is. Door zich vaster te nestelen in Indo-China wordt Japansch positie in de Zuid-Chineesche Zee veel ster ker, ja wordt Singapore, de sterke Engel sche veste, bedreigd. Amerika en Engeland voelen dit heel goed aan, maar waar het op aan komt is de vraag, of Amerika, nu reeds het oogenblik gekomen acht, Japan een halt toe te roepen of hiermede wacht tot Japan weder een schrede nader doet. En geland kan zich momenteel niet nog meer op den hals halen. Dat Amerika zich ook voor moeilijke problemen geplaatst ziet, bewijzen de ver schillende maatregelen die genomen wor den. Amerika voelde zich alleen bedreigd door Japan, doch op de Atlantische Oceaan maakte het niet zoo bezorgd. Engeland en Amerika waren voor een gedeelte één, en Engeland had een machti ge vloot., waardoor Amerika zich be- scherm.d waande. Doch nu schrikken de Amerikanen toch wat, want wat gaat er gebeuren als Engeland eens wordt overwon nen? De vloot zal het Britsche eiland zoolang mogelijk verdedigen, maar zou Engeland zich moeten overgeven, dan zal de vloot zich terug trekken op Canada, en dan gren zen Duitschlands kusten zich eveneens aan den Atlantischen Oceaan. Met dit ernstige feit houdt Amerika wel terdege rekening. Wat betreft de vloot is er een plan om in zeven jaren tijds de sterkte te brengen van 369 schepen op 701 vlooteenheden. Aan vliegtuigen zal Amerika biimen een jaar 900 stuks per maand kunnen maken en binnen twee jaar zelfs 3000 machines per maand. Een hoeveelheid die ons recht met huivering kan vervullen, want welk beeld gaat de wereld tegemoet, 36.000 vliegmachines per jaar, toch enkel maar met het doel, om als het noodig is, te ver nielen en te verwoesten. Wij mogen bij de overdenking van zulke cijfers ons gerust afvragen: „Wachter wat is er van den nacht." Noorwegen heeft een nieuwe regeering gekregen. Het Koninklijk Huis en de regeering Ny- gaardsvold zullen niet terug keeren. Deze zijn naar Engeland gevlucht; hebben het Nocrsche volk in den steek gelaten en daar door heeft het V9lk hier niets meer mee te maken. De oude partijen In Noorwegen hebben volgens een radiorede van den Rijkscom- missaris Terboven, het volk gebracht in een ongekende politieke, economische en gees telijke afhankelijkheid van de Engelsche po litiek. Daarom kon aan deze partijen de po litieke leiding van het land niet worden toebetrouwd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 2