Simon Gieke Gummikleeding Plaatselijk Nieuws Gemeenteraad Middelharnis Gemeenteraad DIRKSLAND Gemeenteraad Nieuwe Tonge Fa. H Braber - Dirksland De ketter van Scherpenisse Spoedeischende openbare Raadsverga dering der gemeente Middelharnis op Vrijdaig 13 Sept. j.l. des namiddags om 3 uur. Tegenwoordig alle leden, behalve Mevr. Koert. De Voorzitter, burgemeester den Hollan der opent met gebed, waarna de notulen worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Terugontvangen eenige goedgekeurde raadsbesluiten. Rekening Waterleiding 1939. De heer van der SLIK stelt eenige vragen o.m., dat het presentiegeld voor de bestuurs vergaderingen zoo hoog is, n.l. f 890. De VOORZ. zegt toe, dat dit minder wordt. Wordt goedgevonden op een ontvang en uitgaaf van if, 139.438,32. Eveneens wordt de begrooting vastgesteld op een inkomst en uitgaaf van f 136.869,34. Verzoek van den Prov. bond van Geiten- fokvereenigingen in Zuid Holland, om een verordening in 't leven te roepen tot beteu geling van de wilde bokkenhouderij. Een concept-verordening wordt voorgelezen. Weth. VROEGINDEWEIJ wil eerst met Sommelsdijk overleg plegen, om het dan ge zamenlijk vast te stellen. De heer KOESE: Er zit iets goeds in. De heer KOPPELAAR wil in principe be sluiten de verordening aan te nemen, dat is voor Sommelsdijk gemakkelijker. Weth. VROEGINDEWEIJ: Er zal wel niemand op tegen zijn. Verzoek van de Ambachtsschool om lichamelijke oefeningen leerplan aan te ne men. De VOORZ. meent, dat daartegen geen bezwaar is. De heer KRIJGSMAN wijst er op, dat de cursus tot 2 jaar is Ingekrompen. Als er nu nog tijd af moet om een jongen tegen een voetbal te laten trappen, ben ik er tegen. De VOORZ.: 't Is plicht tegenwoordig. Het wordt opgelegd. De heer KRIJGSMAN De Apostel Pau- lus zegt: de lichamelijke oefening is tot weinig nut." Daarmee wil ik er afstappen. Weth. VROEGINDEWEIJ 't Wordt toch verplichtend. Wordt voorloopig aangehouden. Begrooting Weeshuis Ontvangsten f 19727,41; uitgaven f 18857,68; Saldo 869.73. De leden der comm. tot nazien zijni Mevr. Koert, Koote en J. v. d. Meide. Nader zal worden bepaald, wanneer zij zich met dit werk zullen belasten. 3. Voorstel tot verpachting van het per ceel bouwland, gelegen aan den Steenenweg De bepaling wordt er bij gemaakt, dat voor e.v. ingebruikname een schadeloosstelling zal gegeven worden. Wordt goedgevonden. 4. Wijziging begrooting 1940. De heer KOESE maakt de opmerking dat heel de begrooting is gewijzigd. Wordt goedgevonden. 5. Bespreking herbouw terrein aan de Nieuwstraat. Hiertoe gaat men geruimen tijd in be sloten zitting. Na heropening deelt de VOORZ. mede, dat de door tom-inslag in de Nieuwstraat getro'Ifenen gelegenheid krijgen zoo spoe dig mogelijk te herbouwen. Zij moeten ten spoedigste daartoe een verzoek indienen, met opgave waar zij hun woning willen bou iVen. Spreker hoopt dat de menschen het onder elkaar eens worden; worden ze het niet eens vraagt spr. machtiging van de Raad hiertoe de grond te onteigenen. Aldus wordt besloten. Benoeming Bestuurslid Emgo, vacature dhr. C. V. d. Meide. Bij de eerste stemming ontvangen de heeren Koppelaar 2, Esselink 1. Koote 1, onwaarde 1, J. v. d. Slik 3, Koe- se 1, J. v. d. Meide 1 stem. Tweede vrije stemming. Koppelaar 2, J. v. d. Slik 2, Koese 1, J. V. d. Meide 4 stemmen en 1 blanco. Nu moet een stemming volgen tusschen de H.H. Koppelaar en v. d. Slik, wie van deze voor tusschenstemming in aanmerking komt. De heer KOPPELAAR vwl zich bij voor baat terugtrekken, maar dit gaat niet. Bij deze stemming ontvangt de heer v. d. Slik 4, dhr. Koppelaar 6 stemmen. Nu volgt herstemming tusschen de hee ren V. d. Melde en Koppelaar. Dhr. J. v. Meide ontvangt 5, dhr. Koppelaar 2 stem men, blanco 3 stemmen. Aldus eerstgenoem de gekozen die de benoeming aanvaardt. In de rondvraag vraagt dhr. v. d. Slik of er nu een oplossing komt voor de ge combineerde functie weger en nachtwaker. De VOORZ. zegt dat er geen kans voor een benoeming van 3e politie, zoodat tijde lijk de nachtwacht moet aangehouden. Be zien kan worden de functie toch te schei den. De heer J. v. d. MEIDE wijst er op dat weger een verantwoordelijke positie is, die voor 100% zich aan de weegbrug moet ge ven. De heer v. d. SLIK: De weger is benoemd de functie van nachtwaker behoort tot het Hoofd van Politie. De VOORZ. zeg toe dit nader te zullen bezien. De heer KRIJGSMAN informeert of de Voorz. al een regeling heeft getroffen voor de fietsen bij de O.L. School. De VOORZ. zegt daar geen oplossing voor te weten. Bij de ontvanger kan het geregeld, maar daar is het moeilijk, of ze zouden binnen het schoolhek moeten. De heer KOPPELAAR: Zou dat toege staan worden? De VOORZ.: Dan zit men weer met de sluiting. De heer v. d. SLIK: Een mooie plaats zou zijn op het terrein bij fa. Vermaas, te gen een kleine vergoeding. Het zal nog nader bekeken worden. Sluiting. Openbare raadsvergadering der ge meente DIRKSLAND op Vrijdag 13 September 1940. Tegenwoordig alle leden. Burgemeester D. J. Visscher opent met gebed, notulen worden gelezen en vastge steld. Ingekomen stukken: Goedgekeurd een heele serie begrootings- wijzigingen. Procesverbaal kasopname der gemeente. Accoord. Bericht dat voor de rioleeringswerkzaam heden het uitgetrokken bedrag groot f 41.000 verhoogd wordt met f 8000 zoodat dit f 49.000 wordt. Van Mej. P. Knöps bericht van aanna me tot schoolschoonhoudster. Rapport over de Fin. Verhoudingswet goedgevonden. Jaarverslag Paulina v. Weel-Ziekenhuis. Goedgevonden. Begrooting 1940 en rekening 1939 Drink waterleiding. Goedgevonden. Aangeboden wordt de gemeente-rekening 1939. Adres van de bewoners Zomerstraat wel ke een klacht leveren over het Openbare Urinoir met verzoek deze naar een andere plaats over te brengen. Wordt voorgesteld dit in handen van B. en W. te geven. De heer BUTH ziet de noodzaak er niet van in, dat deze urinoir daar staat. De heer SMIT zou die in de Ring ook weg willen hebben. B. en W. zal het nader bekijken het ob stakel e.v. op te ruimen. 3. Behandeling verzoeken om vergoe ding ingevolge art. 13 der Lager Onderwijs wet 1920, voor het bezoeken van U.LO. scholen elders door leerplichtige kinderen. J. Stolk f 16.— per jaar. M. Grootenboer f 16.per jaar. 4. Voorstel om aan B. den Baars een half jaar ontheffing te verlenen van zijn aanslag in de Hondenbelasting 1940. Wordt een half jaar ontheffing verleend. 5. Voorstel voorloopige vaststelling be drag werkelijke uitgaven van het openbaar lager onderwijs in 1939. Het aantal leerlingen bedraagt 148 f 14.98. Uitgaven f 1836.60 Bedrag mocht zijn f 2217.04 rente van geldleeningen de verschuldigde couponbelasting daarvan af te houden. Wordt goedgevonden. 8. Benoeming van een afgevaardigde voor de N.V. Electriciteits Mij „E.M.G.O." wegens periodieke aftreding van den heer J. C. de Bonte. Wordt herbenoemd. 9. Goedkeuring rekening Weeshuis 1939. Ontvangsten f 1141.88 Uitgaven f 660.23 Saldo f 481.65 De commissie adviseert voor deze en on derstaande rekeningen goed te keuren. 10. Goedkeuring rekening Algemeen Armbestuur 1939. Aan ink. en uitgaaf f 9931.34. Accoord. De heer KNöPS wil wegens de stijging levensonderhoud de uitkeering verhoogen. De VOORZ.: Die bedragen zijn verschil lend, dat is nu meteen moeilijk te beoor- deelen. Ieder geval wordt apart bekeken. De heer KNöPS wil een percentagever- hooging over het geheel. Zal worden bekeken. 11. Voorloopige vaststelling Rekening Gasbedrijif 1939. Ontvangsten f 31733.16 Uitgaven f 31733.16 Af deeling II: Verlies bedraagt f 400.49. Ink. f 69898.98 Uitg. f 70641.06 Nadeelig slot f 742.08 Goedgevonden. 12. Voorloopige vaststelling Gemeente rekening 1939. Gewone dienst: Inkomsten f 161406.59 Uitgaven f 139124.85 De heer SMIT vraagt waarom de 2e ge meentewerkman minder loon heeft, dan van Broekhoven. De VOORZ.: Verleden jaar is nog f 100.- meer loon gegeven. De heer SMIT: 't Is een ijverig werkman die de gemeente veel voordeel brengt. De VOORZ.: Hij wordt periodiek ver hoogd. Hij is er nog niet zoo lang. Het scheelt f 90.^. De ander heeft f 1040.per jaar. Sluiting. Minder uitgegeven f 380.44 6. Vaststelling verordening tot heffing van haven- en kaaigeld, wegens afloop van den goedkeuringstermijn per 1 Januari 1941 van de bestaande Verordening. Wordt goedgevonden. 7. Voorstel om bij de uitbetaling van Batig slot f 67706.91 Kapitaaldienst nadeelig saldo van if 762.02. Bij de rekening wordt nog oninbaar verklaard f 9.25 schoolgeld en f 11.25, we gens armoede. De heer ROOIJ w:ijst er op, dat het voor- deelig saldo van f 22386.74 op de gemeente rekening te wijten is aan enkele meevallers Het is een beetje geflatteerd. 13. Voorstel wijziging gemeente-begroo ting dienst 1940. Wordt goedgevonden. RONDVRAAG. De heer BUTH vraagt of het nu wel be slist noodig is, dat heel het dorp opge broken is en of dit nu niet bij gedeelten kan. Spr. vindt het wel erg. De VOORZ.: Het voornaamste is nu ge beurd. Ik ben met U eens, dat het geen toestand is. Ik wist er zelf niet door te komen. Het is echter maar voor een paar dagen. We wisten van te voren niet, hoe het loopen zou. Met die monteurs is het ook niet goed geloopen voor die persleiding. De heer BUTH vraagt aangaande de steen nog iets. Hij had gehoord dat die ijzersterk is. Het is mooie steen. Hij weet andere straten waar ronde steen ligt en hij dacht, dat die daarvoor misschien kon den gebruikt. De VOORZ. geeft hierop een toelichting. Het lijkt meer als 't is. Weth. V. 't GELOOF zegt dat de opzich ter zei, je ken ze er niet voor gebruiken. Weth. ROODZANT meende ook eerst dat ze nog goed waren. De heer BUTH vraagt wie ze gekocht heeft. De VOORZ.: De opzichter zei dat ze aan de Polder verkocht zijn. De waardeprijs is er voor betaald. Weth. ROODZANT: Hetgeen gebeurd is, is niet naar mijn zin. Ik had ze liever be waard. De heer DE BONTE: De kwestie is deze dat het niet aan het lich.aam komt, waar ze moesten zijn. De heer BUTH geeft er niet om wie ze heeft, maar als ze goed zijn, t.o. zooveel slechte straten vindt hij dit niet goed. De VOORZ.: De opzichter zegt, dat de steen niet deugt. De heer KNöPS: Daar moet men zich bij neerleggen. Fout is als de Polder ze koopt en een particulier neemt ze. De opzichter is deskundig. De VOORZ. weet dat niet. De heer BUTH: Voor een leek is 't vreemd De heer KNöPS wijst er op, dat hij vorige vergadering gewezen heeft op snoeien boo- men in Tuindorp. Dat is nog niet gebeurd. De VOORZ.: Dat moet de Woningbouw- vereeniging doen. Voor prima WATERDICHTE TELEF. 166 Gemeenteraad van NIEUWE TONGE op 13 SEPTEMBER 1940. De Burgemeester opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden gele zen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Een schrijven van J. C. Knechten Zo nen te Amsterdam inzake voor de gemeente loopende verzekeringen. Dit is een Engel- sche Maatschappij, waarmee door de ge meente zaken is gedaan, daar deze goed- kooper was dan de Hollandsche. Deze Engelsche Maatschappijen doen thans met het oog op de huidige omstandighe den hun zaken over aan Hollandsche Ver zekeringsmaatschappijen. De kosten worden daardoor voor de gemeente 5 cent hooger. Een schrijven is ontvangen, dat de ge meente in aanmerking komt voor B-steun. De heer Tijl vraagt, al, indien er men schen in zorg zijn, deze ook B-steun krijgen De VOORZ. antwoordt hierop van niet. Ook is er een schrijven ingekomen, dat de gemeente geen verordening heeft voor vermogensbelasting. Van den Ambtenaar C. Vroegindeweij te Middelharnis is een dankbetuiging ingeko men voor zijn vastgestelde salaris. Bericht is ontvangen van het Dep. van Binnenlandsche zaken, dat de Burgemeester wederom in zijn functie is herbenoemd. De Raad feliciteert den Burgemeester hiermede en spreekt den wensch uit, dat hij nog vele jaren zijn ambt zal blijven ver vullen. Ged. Staten berichten, dat de politiever ordening voor deze gemeente is goedge keurd. Van de Gascentrale is een schrijven inge komen tot uitbreiding van het dagelijksch bestuur. Verder is goedkeuring ontvangen voor de wijziging gem.begrooting 1939 en van de re kening 1939 der Drinkwaterleiding. Ingekomen is het Verslag over 1939 van de Gascentrale Oost-Flakkee. Als commissie tot het nazien der gemeen te begrooting 1941 en gem. rekening 1939 zijn benoemd de heeren: L. Gebraad, G. J. Zweerus en S. Dekker, terwijl tot nazien der rekening van het Alg. Armbestuur zijn benoemd de heeren P. C. Tijl en A. Th. Schipper. Het kohier der hondenbelasting 1940 is vastgesteld op f 224. Het kohier der straatbelasting wordt vastgesteld als volgt: Gebouwde eigendommen f 2932.05 Ongebouwde eigendommen f 1742.06 Totaal f 4674.11 In de RONDVRAAG doet de heer SCHIP PER het voorstel de torenklok na te laten zien, daar deze steeds voorloopt. Besloten wordt zich hierover met den heer van den Tol te Oude Tonge in verbinding te stellen voor eventueele reparatie. De heer TIJL vraagt of het niet moge lijk is, dat de torenwacht met de winterda gen vervalt, want z.i. heeft het weinig zin terwijl er over het algemeen veel armoe wordt geleden en niet alle gestellen daar tegen kunnen. De VOORZ. deelt mede, dat dit een be langrijke post is, zoodat 's nachts en 's avonds laat alle uitstralende lichten vanaf de toren goed gecontroleerd kunnen worden De heer TIJL meent, dat dit ook met pa- trouille-loopen kan geschieden, want op de toren vatten verschillende personen een kou. De VOORZ. zegt, dat thans de spits van den toren een afgesloten ruimte is gewor den, zoodat het geen trekgat meer is. Weth. A. van ALPHEN Hz. zegt, dat de torenwacht zijn goede en kwade kant heeft daar met alleen op de toren te staan ver schillende lichten aan de achterzijde van 'n gebouw niet zichtbaar zijn en daar is patrouille-loopen zeer noodzakelijk voor. De VOORZ. deelt mede, dat hij zal trach ten deze dingen zoo goed mogelijk te rege len. De heer TIJL zegt dat de hoek op den Klinkerlandschen dijk aardig weg is, maar wanneer wordt dit werk nu afgemaakt. Het ligt bijna een jaar zoo. Weth. W. A. van ALPHEN zegt, dat dit te wijten is aan de oorlogsomstandigheden maar dat het zoo spoedig mogelijk in orde gemaakt zal worden. De heer TIJL: Als je maar lang genoeg wacht! De heer TIJL doet een voorstel om de doode boomen in de Wentinckstraat op te ruimen. Na eenige discussie wordt besloten dit in overweging te nemen. Dat er verschillende boomen dood gaan schijnt in de grondsoort te liggen en het is de vraag of, indien er nieuwe geplant worden, deze in leven zullen blijven. Dan gaat de Raad in besloten zitting. MIDDELHARNIS. De Voorzitter van den raad van arbeid te Dordrecht brengt in herinnering, dat de rentekaarten van de arbeiders, die hier wo nen en werken, ter vernieuwing moeten worden ingeleverd bij den Raad van Arbeid te Dordrecht vóór 22 September a.s. Zondag zal in de Chr. Geref. Kerk bediening zijn van het H. Avondmaal. Dinsdagmiddag zullen de catechisa ties der Gereformeerde Kerk weer een aan vang nemen. Met het oog op de verduistering zal Zondag in de Ned. Herv. Kerk des morgens half tien en nam. twee uur, en in de Chr. Gereif. Kerk sav. half zes godsdienstoefe ningen worden gehouden. Vrijdagavond van 7 tot 8 uur zal de verkiezing plaats hebben van 4 gemachtig den in het kiescollege in de consistorie der Ned. Herv. Kerk. Aftredend zijn de heeren E. de Lint, J. Vermaas, J. Vroegindeweij Lz. en H. Dubbeld. DIRKSLAND De herijk van maten en gewichten zal voor deze gemeente gehouden worden op Donderdag 19 Sept. a.s. des voorm. 10-12 en nam. van 1-2.30 uur en op Vrijdag 20 Sept. des voorm. van 10-12 en nam. van 1 4.30 uur in de openbare bewaarschool. De aanvang der middagdiensten in de Ned. Herv. Kerk is thans verzet van 3.30 op 4 uur torentijd. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden extra maandelijksche collecte ten bate dor kerk bedroeg ruim f 44.—. HERKINGEN De bietencampagne zal a.s. Maandag 23 Sept. een aanvang nemen, als agent voor de Suikerfabriek te Dinteloord zal weder-- om optreden dhr. P. C. Kalle en voor Put- tershoek dhr, J. W. Bruggeman. De kerkdiensten bij de Geref. Gem. zullen voortaan aanvangen des voorm. 11 u en 's-middags 4 uur torentijd. A.s. Dinsdag moeten alle gewezen militairen hun uitrusting inleveren te Mid delharnis. Het postkantoor is alhier geopend alle werkdagen van 9.3010.30, van 1516 en van 17.3018.30 uur (w.t.) Telegraaf van 821 uur. Buslichting richting Dirks- 1 land 7.10 en 19.15 uur. TWEEDE DEEL. De verdrijiving van de Spanjaarden van omze eilanden. Door MEVAHOR. Naar een oud dagboek. Auteursrechten voorbehouden. 101. Uiterlijk was er niets aan te zien maar toen het sneeuwen ophield zag ik op het wegje naar de schans meer dan gewone drukte. Ik geloof zeker, dat de Spanjaarden ons van avond of van nacht aanvallen zullen. Ze zullen wachten tot de maan is onder gegaan, het sneeuwen zal wel ophouden en dan hebben ze met de sneeuw en het ster renlicht voldoende licht om een aanval te wagen. „Laat ons op onze hoede zijn." Ook aan Lievenszoon deelde Voshole zijn vermoeden mede. Lievenszoon achtte het het beste er nog niet met de bezetting over te spreken. Ondertusschen vervulde één en ander hem met zorg. De Geuzen waren in een slechte stemming. Als ze maar niet voor dat de aanval loskwam de schans verlieten. Ook moest er proviand komen. Lievens zoon beval zoodra het donker was gewor den aan de chirurgijn en aan Adiraan om zich op weg te begeven. In overleg met Si mon en Voshole zouden de mannen zich op weg begeven. Niet allereerst om proviand maar om eenige manschappen ter verster king. Pas wanneer de geschikte tijd van den Spaanschen aanval voorbij zou gegaan zijn zonder dat er iets gebeurde zouden ze trach ten om proviand te krijgen. Toen de bezetting de noodzakelijke be veiligingsmaatregel, het openhakken van een breede strook ijs had verricht deelde Lievenszoon mede, dat er wel kans was dat er dezen nacht voldoende proviand zou ko men. Deze mededeeling, al sprak Lievens zoon het dan ook niet met zekerheid uit had een goede uitwerking op de Geuzen. Ze kenden hun aanvoerder er wel voor, dat hij niet zoo maar zonder reden iets zou zeggen om hen gerust te stellen. Ondertusschen hadden Simon en Voshole de sleden die als borstwering konden die nen verder op het ijs getrokken, eenige hon. derden schreden in de richting van het Spaansche kamp, maar meer zijwaarts ge plaatst, zoo dat indien de Spanjaarden wer kelijk een aanval ondernamen ze deze ver plaatsbare borstwering en niet zouden op merken. Nog een ander voorzorgsmaatregel had Simon genomen, die uitstekende resultaten zou blijken te hebben. Vlugger dan ze verwacht hadden waren de biede Adriaans teruggekeerd. Een. tiental mannen waren door hen meegebracht dappere mannen, van naburige schansen, die toen ze gehoord hadden, dat de Span jaarden waarschijnlijk deze schans zouden aanvallen met groote geestdrift zich had den aangeboden om den strijd met den vij and aan te binden. Op aanwijzing van Vos hole werden ze in twee groepen achter de borstweringen opgesteld. Gelukkig hadden de mannen ook eenige brooden en kazen meegebracht, die Adriaan onmiddellijk naar de schans had gebracht. Ziezoo kameraden, tast toe, er komt van nacht nog wel meer." Dat was een vreugde onder de bezetting, die in een paar dagen zoo goed als niets te eten had gehad. Simon Gieke was nergens te zien. Alleen Voshole had hij zijn plan meege deeld en toen was hij in den donkeren avond verdwenen in de richting van de Spaan sche schans. Hij was op verkenning uitgegaan. Haast onzichtbaar op zijn buik op een laag soort sleedje liggend, zich onhoorbaar met twee stokken waarin scherpe pinnen waren voort duwend bewoog hij zich in de richting van de Spaansche schans. Hij zorgde er voor, dat hij niet in het ifront van de schans aan kwam maar terzijde, waar hij weldra achter eenig opschietend struikgewas verborgen kon waarnemen of men op de Spaansche schans zich tot een aanval gereed maakte. Inderdaad had hij weldra de zekerheid verkregen, dat er op de Spaansche schans voorbereidingen voor den aanval werden ge troffen. Toen hij genoegzame zekerheid meende te hebben nam hij den terugtocht aan. Zoo dra hij de schans bereikt had rapporteerde hij aan Lievenszoon zijn bevindingen. Kapitein maak alles gereed, we worden dezen nacht door een groote overmacht Spanjolen aangevallen. Het zal er warm naar toe gaan, want de vijand heeft talrijke kanonnen opgesteld, waarmee hij den aan val zal openen. Zoodra de maan onder is verwacht ik den aanval." Met gejuich werd deze mededeeling van den jager ontvangen. De Geuzen brandden van strijdlust. Alle honger en ellende, alle mogelijke voornemens om de schans te ver laten waren vergeten! 't Zou op den vijand los gaan. Geen neer slachtigheid of vrees, neen een opgewekte stemming had zich van de Geuzen meester gemaakt. ,,Dood aan de Spekken." Wraak voor Zutfen en Naarden," Wij zullen wraak nemen over de wreedheden van den bloed hond Alva." Dergelijke uitroepen werden gehoord. Ieder der Geuzen had ,zijn wapens geno men, ze bij het vuur onder een der zeilen vlug nagezien en zich verder ijlings gereed gemaakt. Zoo uitbundig werd de tijding van Simon vernomen, dat Lievenszoon tot kalmte moest aanmanen om niet te laten verraden dat men op zijn hoede was. Lievenszoon nam onverwijld zijn maatre gelen, die van groote krögsmanschap ge tuigden. Een paar kleine stukken geschut werden uit de schans gesleept en zijwaarts opge steld. Alle vuur op de schans werd gedoofd. De kanonnen en musketten geladen en nog tal van andere maatregelen genomen. Slechts een paar man werden op de schans achtergelaten, de anderen namen in het terrein op zij van de schans plaats. Voor kanonvuur waren de aarden wallen niet genoegzaam bestand en boden ze geen voldoende beschutting. Tegen de ijzeren ballen welke meestal van tien tot twintig pond zwaar waren boden de wallen geen beschutting en Lie venszoon wilde zijn mannen zooveel moge lijk sparen. Met de mannen die het viertal kanonnen zouden bedienen had Simon en kapitein Lievenszoon nog een samenspre- king. De Spaansche aanval was werkelijk los gekomen. Feller en zwaarder dan de Geu zen hadden verwacht. Het was een poging van de Spanjaarden om den insluitenden keten van schansen te doorbreken en zich wat lucht te verschaf fen. Plotseling had men van de Spaansche schans een aantal vuurflitsen gezien en bij na op hetzelfde oogenblik beukten verschei dene veertien ponders de wallen van de schans of ploften in de schans neer. IJlings liet Lievenszoon de schans geheel ontrui men. Gelukkig dat hij deze maatregelen had genomen en bovenal gelukkig dat men door de waakzaamheid van Voshole niet onverhoeds overvallen was.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 2