VERDUISTERINGS-GORDIJNEN A. WIELHOUWER Jac. Knoop Boeken en Tijdschriften Nieuws uit Zeeland Openbare Verkoopiog. Huishoudster VASTE VEERDIENST Fa. P. V. SCHËLVi Stoppage VOORWINDE Zeeuwsche Mosselen Lees een mooi boekl Gebrs. de Waal - Boekhandel - Middelharnis Voor onze Jongens en Meisjes DE CENTRALE PROEFTUIN GOEREE en OVERFLAKKEE Flakkee^Schonwen Duiveland Zaaigranen WIJ Z IG I N G Credieten MOSSELEN, gekookt, gebakken en ge stoofd, heerlijk Eet ze eeas per week I B.P.I. zwart-papieren KANT en KLAAR: passend voor elk raam leverbaar 9 's morgensin 1 minuut daglicht. 9 's avondsnog vlugger „alles weg" Balascherm Verduisteringspapier .100 en 200 cM. breed, weer voorradig. LICHTAFSCHERMKAPJES, buitengewoon practisch Beëd. Makelaar in Aardappelen, Groenten en Fruit Direct na verkoop afrekening en geld per giro of bij een bankier op \Jw plaats. Per telefoon te spreken 's middags van 1—2 en 's avonds van 6—7 uur Alle inlichtingen zonder eenige verbinding of kosten. TELEFOON 243 SOMMELSDIJK BESTE JONGENS EN MEISJES De vacantiemaand is ten ein<Je; alles gaat weer zijn gewone gang-. Ook de zomer is ver verdwenen: de herfst begint zachtjes- aan te naderen. Vooral 's-morgens en 's- avonds kunnen we dit al gewaar worden. De avonden worden langer, dus is er meer gelegenheid en komt er weer meer lust om de vragen uit de krant te beantwoorden. We beginnen nu aan de Septemberraadsels. Hier komt No 1: 1. X 2. X 3. X 4. X 5X 6. X 7X .8X 9X 10X 11. X 12. X 13. X ,14. X 1. gelovige vrouw (Hand; 17.) 2. naam van den Heere Jezus (Zach. 9.) 3. krijgde te Gob (2 Sam. 21.) 4. knecht van Abraham. 5. toenaam van Abraham (Gen. 14.) 6 vrouw van Mozes. 7. geboorteland van Paulus (Hand. 22.) 8. naam aan Barnabas gegeven (Hand 14) 9. richter. 10. kruipende dieren. 11. profeet. 12. Emmaüsganger. 13. overste der Synagoge (Hand. 18.) 14. koning van Cusch (2 Kon. 19.) Zijn deze woorden goed, dan vormen de letters, op de kruisjeslijn een gedeelte ,uit de Psalmen, dat we, vooral in deze tijden, gedurig moeten bedenken. Nu komen de oplossingen van de Augus- tusraadsels. OPLOSSING 1: Aanschouwt de daden des Heeren, die verwoestingen op aarde aanricht. Ferge, Ada, Nahor, Tiras, Hosea, Pine- has, Gideon, citroenen, Andreas, Wouter, David, Dan, Renswoude. OPLOSSING 2: De bloem vaSt af, maar het Woord onzes Gods bestaat in der eeuwigheid. Gibeon, Elrfaz, smaragd, Abrona, Samu el, onweder, David, eeuwigheid, geroost, Mattheüs, t. OPLOSSING 3: Zo onderwerpt u dan Gode, wederstaat den duivel en hij zal van u vlieden. Endor, Ethan, Zenas, Nun, Andreas, Tho- la, Gerson, Asmath, Lazarus, Levi, Vrede vorst, ijs, Elon, winter, Pniël, dadel, Ruth, wonderen. OPLOSSING 4: Omega' n o a ch r o g e 1 massa zweet s o d o m h ama n slang en e as draak Bram V., Middelharnls Je oplo.'ssingen zijn weer overduidelijk. Ik denk er sterk over om je secretaresse een kleinigheid voor de moeite te geven. Maar je brief is ook al flink geschreven! Truus B., St. Philipsland. 't Is hier, waar ik woon, precies eender gesteld als bij jullie; dezelfde bepalingen en dezelfde belevenissen. En hoelang het zal duren kan niemand zeggen. Maar goed dat we niet in de toekomst kimnen kijken. Aat v. d. N., Middelharnls. Ja, de oplossingen over de gehele maand zenden we gezamenijlk in. Je moet reke nen, de meeste kinderen moeten een postze gel g-ebruiken, en dan zou het duur worden. De postzegels voor een brief zijn ook al duurder geworden. Marie L,., Nieuwe Tonge. Dat kan ik me indenken dat jij schrok van die bommen, die zo dicht bij jullie te recht kwamen, 't Is nog steeds onrustig. En we zeggen: Hoe lang nog? Slechts één weet de duur van de oorlog. Ook is Hem bekend wat ons nog zal overkomen. Cornells B., Tholen. Veel succes op de u.l.o Vond je 't mooi op de drukkerij? Heb je Eilandermieuws zien drukken? Kinderen, die met de Raad sels meedoen, krijgen best permissie om even te kijken. Als 't niet te druk is ten minste. Aat V. K., Middelharnls. Het spreekt vanzelf dat ik goede inge zonden raadsels wel móet plaatsen. Ik kan de kinderen niet teleurstellen. Toch zal ik zooveel mogelijk afwisseling erin brengen. Kruiswoordraadsels zijn mooi, maar nogal werkzaam om in elkaar te zetten. Verleden week heb ik het veel gehoord (als antwoord op je vraag.) Abram v. H., Nieuwe Tonge. Wat heb jij je best gedaan op je schrij ven! Keurig hoor! In de buurt van mijn woonplaats zijn nog geen bommen gevallen. Ik hoop het maar niet ook. Denk je er voortaan om dat de post je brief niet meer voor vijf cent verzendt! Jacob v. K., Ouddorp. Waar gaan jullie nu school? Wat zijn jullie al dikwijls geschrokken! Andere jaren is Ouddorp zoo'n aantrekkelijke plaats, maar nu is 't veranderd. Lena V., St. Philipsland. Ben je blij dat het weer school is? Dat is een goed teken. De vacantie was voor velen toch niet als anders, hè Ben je maar een paar weken krantenvrouwtje ge weest? Was 't maar tijdelijk? Jij bent de enigste niet die naar een prijs verlangt. Bertus en Bep S., Middelharnls. Ik vind het wel eens leuk als de vader of moeder schrijift. Het is een bewijs dat er met de kinderen wordt meegeleefd. Bij de ouders dient belangstelling te zijn voor het werk van de kinderen. Ik kan jullie moeder best begrijpen in de zaken waarover je schrijft. Tot volgende keer. Gegroet van OOM KO. Van de Kijks Landbouwwinterschool ont vingen wij het programma van onderwijs voor genoemde school. Uit den inhoud ci- teeren we enkele hoofdstukken: de eischen van toelating; Plan lesuren. Leerplan, Lijst aan te schaffen boeken; Huish. regle ment; Schriftelijke vragen voor toelatings examen. In de commissie van toezicht op dit onderwijs heeft voor dit eiland zitting de heer A. A. Mijs te Sommelsdijk. Voor belanghebbenden is zulk een pro gramma verkrijgbaar bij den directeur der R.L.W. School te Dordt. ONS DAGELIJKSCH BKOOD. Wij ontvingen een keurig werkje, getiteld ,,Ons Dagelijksch Brood," over goede maal tijden in oorlogstijd, uitgave L.R.V.-studio, La Rivière Voorhoeve, Zwolle Het heeft ten doel den huisvrouwen een richtlijn te geven voor de voeding, speciaal in verband met de huidige tijdsomstandig heden. Het boekje geschreven door Me vrouw C. J. Ooms-Vinckers, met recepten van Mej-affrouw A. J. Reiding werd vereerd met een voorwoord van de Hooggeleerde Heeren Prof. Dr. H. W. Julius, Utrecht en Prof. Dr. P. J. J. Buytendijk, Groningen. Indeeling, aanwijzingen en inrichting van de dagmenu's mogen een unicum genoemd worden;, het boekje kan dan ook als een complete gids beschouwd worden en den huisvrouwen van advies dienen van den morgen tot den avond. Een waardevolle toevoeging is ook de in het boekje voor komende bon, waarop wijzigingsbladen aan gevraagd kunnen worden met het oog op de eventueele distributie-veranderingen. Aan de uitvoering is de uiterste xorg be steed. „NEDERLANDSen DAGBLAD," UITGA VE NATIONAAL FSONT, (ABNOLÖ MEIJER) VEKSCHIJNT ONGESTOOSD. Uit de A.R. Rotterdammer namen wij Vrijdag- een berichtje over, dat de uitgave van het Nederlandsch Dagblad, het blad van Nationaal Front, zou zijn gestaakt. Het tegendeel heeft men ons bewezen, door in opeenvolgende datums ons exempla ren van genoemd blad toe te zenden. Men verzekerde van bevoegde zijde, dat dit blad heelemaal niet noodlijdend is, maar juist goeden opgang maakt en steeds meer abon. nee's boekt. Wij begrijpen niet uit welke bron de A. R. Rott. dit, bericht heeft. Moordaanslag te Baarland. Eenige jongelui waren op een avond dezer dagen op weg huiswaarts naar Nisse. Te Kwadendammé onder de gemeente Baarland kregen zij met de gebroeders Z. uit laatstgenoemde gemeente woordenwis seling, die in een vechtpartij ontaardde waarbij gebroeders Z. hun mes trokken. De voor den 24-jarigen getroffen P, Hui- ge uit Nisse ontboden geneesheer Dr. Kole uit Hoedekenskerke kon slechts den dood constateeren. Het onderzoek werd geleid door de spoe dig ter plaatse aanwezigen Burgemeester van Baarland en den M|ijoor der Rijksveld- wacht te Ovezande. Twee personen zijn gearresteerd. YERSEKE. Hoewel,de oesterkwaliteit eerste klas is, gaat het met de verzending van het Zeeuwsche Zeebanket nog niet zoo het door kweekers en handelaren graag wordt gezien. In onderscheiding met andere jaren toen om dezen tijd de verzending al goed aan den gang was, wil het momenteel nog niet erg vlotten. Het trouwen kian niet doopgaaii. Een huwelijksverhindering had voor een te dezer plaatse ondertrouwd paartje een onaangename ervaring. Door verzuim van een secretaiis-employé in het daarvoor op de bestemde plaats „aanplakken", zal vermoedelijk tengevolgen hebben, dat niet op tijd de huwelijksplechtigheid zal kunnen plaats hebben. Ten einde toch op den daar toe voorgenomen tijd in het huwelijksboot je te kunnen stappen is aan den Officier van Justitie vergunning aangevraagd. De op tai van plaatsen in België her opende vaart en daardoor toenemende vraag naar mosselen maakt het voor ^den plaatselijken miosselhandel alhier zeer di'uk. Voorgaande week hebben, naar wij verne men, de gezamenlijke Zeeuwsche kwekers niet minder dan 20.000 ton in bestelling gekregen. Een voor den tijd van 't jaar zeer mooi leveringscijfer. Vooral ook de groote binnenlafidsche steden vragen veel mosse len. BROUWERSHAVEN ■■- De vanwege de Nederlandsohe Stu denten Federatie te dezer plaatse gehouden collecte ten behoeve der door den oorlog- getroffenen van Rotterdam heeft benevens de in natura bestaande opbrengst van ma trassen, dekens, babykleeren, ondergoed,, schoenen enz. nog opgebracht de som van f 107.50. ■VLISSINGEN Wethouderssalaris. Ged. Staten.van Zeeland hebben be sloten: 1. in afwijking van de thans geldende regeling de jaarwedde voor eiken Wethou der der gemeente Vlissingen vast te stel len op f 11500.per jaar; 2. te bepalen, dat dit besluit in werking treedt op den eersten dag der maand na den datum, waarop de Koninklijke goedkeu ring is verkregen. GOES De rijwieldiefstallen, die te Vlissin gen aan de orde van den dag schijnen te zijn (er werden over twee avonden bij de politie 6 aangiften daaromtrent gedaan) schijnt voor onze gemeente in zoover navol ging te vinden betrefifende een soort klee- dingstuk (jas), waarvan in één week 2 aan giften geschiedde. Gearresteerd. Naar Middelburg werd overgebracht de, op aanklachten der ouders door de poli tie gearresteerden gepensionneerden oud- majoor der Rijksveldwacht, die het kinde ren lastig maakte. Notaris Jonkers terug. Dezer dagen Is Notaris H. Jonkers, die in de eerste oorlogsv/eek (1016 Mei j.l.) Goes heeft verlaten en via België in Frankrijk is terecht gekomen, na een af wezigheid van ruim drie en een halve maand, met zijn gezin uit onbezet Frankrijk hier teruggekeerd. De aanvankelijke be doeling was geweest tijdelijk te Hoedekens kerke, tot afdoening van zijn zaken, waar om hij het geld had meegenomen, te ver blijven. Op advies van enkele officieren was hij, bij het steeds dreigender wordende oorlogs gevaar, naar Zeeuwsch-Vlaanderen doorge reisd, waar hem andermaal werd geraden verder te gaan. Van daaruit is hij, met ve le anderen, een ware lijdenstocht naar het Zuiden begonnen. Te Bergerac, na een zevendaagsche vlucht, g-earriveerd werd hem door den heer Ver meulen, landgenoot in diens kasteel onder dak verschaft. Notaris Jonkers is na den wapenstilstand terstond begonnen met pogingen om naar Nederland terug te keeren waarbij hij, om dat hij zich in het onbezette gebied van Frankrijk' bevond, op groote moeilijkheden stuitte. Hij kreeg echter, door medewerking der Duitsche autoriteiten, de gelegenheid naa.r het Vaderland terug te keeren, waar hij per auto dan ook in deze gemeente is gearriveerd. Tot opheffing van zijn intusschen uitge sproken faillissement, even als de andere tijdelijk getroffen maatregelen, zal door No taris Jonkers alles worden in het werk ge- steld. Met standplaats 's-Hertogenbosoh zijn de heeren: H. Spruijt en P. van der Male alhier, en M. Sinke te Kloetingen aange steld bij het wapen der Marechaussee. Groote brand te Middelburg. De „Looierssingel" te Middelburg werd dezer dagen in den vroegen morgen geteisterd door een grooten brand ontstaan in één der groote houtloodsen va,n de N.V. houthandel v.h. Alberts zn. waarbij één houtloods, 2 garages, zeven arbeiderswo ningen en een pakhuis in vlammen zijn op gegaan. Toen de brandweer met veel mate rieel ter plaatse was stond reeds alles in lichter laaie, waardoor ook het grootste deel van den inboedel een prooi der vlam men werd. Door krachtig optreden van de brandweer, later geassisteerd door die uit Vlissingen en Souburg heeft men, mede dank zij de hulp van Duitsche militairen, den brand kunnen beperken en de zagerij, de schaverij, de kantoren en de verdere lood sen op het uitgestrekte terrein weten te be houden. Het grootste gedeelte wordt door verzekering gedekt. Notaris A. J. Bierens te St. Anna- land, zal ten verzoeke van de Erven van wijlen Mej. G. Hage, weduwe van den Heer C. Scherpenisse, in het openbaar verkoopen: 1. te St. Maartensdijk, bij Inzet op Dinsdag 34 September 1940, des namiddags ivler uur (w.t.) in het Hotel van dlir. Nelisse, en bij toe wijzing op Dinsdag 1 October 1940, des niamlddags vier uur (w.t.) in het Hotel van dhr. van Iwaarden: De hofstede het „Groenewuod" te St. Maartensdijk, groot 19.88.30 H.A. (50 Gem. 201 R.) in percee- len en comhinatiën. Vrij van pacht te aanvaarden: Bouwland blootschoof 1940, wei land 1 Deoeimber 1940 en gebou wen 1 Maart 1941, en Vijf aandeelen In de Weeg- bmg- „Landbouwbelang" te St. Maartensdijk. ïl. te St. Annaland op Woensdag 3 October 1940, des voormiddags half twaalf (w.t.) in het Hotel van dhr. Boogaard te St. Anna land, in één zitting: Het huis en erf nabij den Kerk- ring te St. Annaland, groot 1 are 40 centiaren, te aanvaarden op 1 Mei 1941. en een aandeel In de Weegbrug „de Cono;urrent" aldaar. Verkoopboekjes en kaart ver krijgbaar ten kantore van den Notaris na 15 September 1940. voor te MIDDELHABNIS (LANGEWBG) is op eiken werkdag voor belangstel lenden GRATIS TOEGANKELIJK. Desgewenscht geeft de tuinman alle inlichtingen, die mochten worden ver langd. Biedt zich aan nette m.b. leeftijd, bij burgerman of vrouw alleen. Brieven onder No. 2303 aan het Bureau van dit Blad. Met ingang van Donderdag a.s. wordt de veerdienst gewijzigd. Op werkda gen: Vertrek van Zijpe 3 uur njam. Vertrek Hoek v. St. Jacob 3 u. nam. Zooals voorheen kunnen aparte diensten, om b.v. één man tegelijk over te zetten, NIET plaats hebben, l Wegens motor-olie besparing moe ten aparte afvaarten met 3 4 4 man gecombineerd geschieden. ^GEBRS. MAAS EN WESTBROEK TELEF. No. 20 BBUINISSE f 900-5%, z. borgen, elk doel. Ieder een vrijbl. voorw. Br. antw.porto De Onderlinge, Mathen.w. 110, R'dam-W. OUDE TONGE TEL. 3 Opslagbedrijf van Granen en Peulvruchten. JULIANA Ie en 2e nabouw JUBILé Ie nabouw alle met N.A.C. plombe. Voor Nieuwe Tonge: C. HOLLEMAN BBEEDEWEG v/h Posthoornsteeg thans gevestigd WESTZEEDIJK 33. 3de huis vanaf Westersingel ROTTERDAM Het voordeeligst adres voor onzicht baar stoppen van kleeding en tapij ten. Telef. 319'?8 Vanaf heden Dinsdagavond zijn ze weer verkrijgbaar, de echte Uitsluitend -wordt geleverd A. kwaliteit. Ook zijn vanaf he den verkrijgbaar MOSSELEN IN VAATJES. Dit zijn gekook te mosselen in de pekel verduurzaamd. Na ze ontzout te heb ben, kunt U ze direct gebruiken om te stoven of te bakken. U hebt er dan geen werk aan. Vraag er naar bij de Verkoo- pers. A;s. week ook misgelen in 't zuur. Voor Middelharnls verkrijgbaar bij den vischhandel Jan Wittekoök e Voor Sommelsdijk bij T. de Waal Rz. Binnenweg. Voor Dirksland, Herkingen en Melissant bij Bakker's Vischhandel Stationsweg. Voor Ouddorp en Goedereede bij Teun Aleman. Voor Stellendam bij R. v. Oostende Molenkade. Voor Nieuwe Tonge in Tamboers' Vischhandel. Voor Oude Tonge bij C. de Vos Ziulddijk. Voor Ooltgensplaat bij Mina Hobbel. Voor Den Bommel bij C. BAKELAAR Voorstraat. Voor Stad aan 't Haringvliet bij A. v. Druningen. Adm. de Ruijterweg 196 —Telef. 81431 AllliQTFDnJIIIIS Verkoopplaats: Centrale Marirt ntllülLlll/nlll Jari van Galenstraat AMSTERDAM Uitsluitend commissieverkoop Oud vertrouwd adres Onkosten, commissie, losloon en marktgeld32 et. p. 70 KG Het geeft U rust en ontspanning. Onderstaande werken van Anne de Vries zijn zeer goed beoordeelde boeken. ANNE DE VRIES. Bartje. Dit boek maakte een triumf- tocht door het land. De eene druk na de andere verscheen. Bartje is een klein, onaanzienlijk boerenarbeidersjochie uit Drenthe. Wat een gevoelig, naïef zieltje, vol iedealen, maar scherp én slim, onbegrijpelijk! Onrecht kan hij niet verdragen. Zijn lotgevallen en die van dit gezin zijn zoo ontroerend, dat het een vreugde en verrassing is dit boek te lezen. Groote uitgaaf, 285 blz. rijk geb. f 2.90. ANNE DE VRIES. Hilde. Na „Bartje" „Hilde." En Vigeer even boeiend en schoon. De mooie blonde Hilde is een Drentsch meisje, zelfstandiger dan de andere meisjes in het oer-oude, afgelegen dorp. Haar lieifdeleven is zuiver en tref fend geteekend. Bij de vele botsingen komen hier de diep ste driften der ziel tot uiting. Een boek van hooge orde! 228 blz. gr., uitg. fr. geb. f 2.90. ANNE DE VRIES. Verhalen uit het land vam Bartje. Wie Bartje" las grijpt als vanzelf naar dit prachtige boek. In elk opzicht uniek: fraai, groot formaat, fijn geïllustreerd, prach tige letter. In rijken prachtband f 2.90. ANNE DE VRIES. Bartje zoekt het geluk. Met onbegrens de spanning ,zien de lezers van „Bartje" naar dit vervolg uit. Welk een prachtboek! Gr. uitg. 280 blz., ifr, geb. f 2.90.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 4