Simon Gieke Plaatselijk Nieuws Wat er op de bon te krijgen is. Laat Uw foto's inlijsten! Marktberichten Rechtzaken Centrale veilinelVliddelharnis De kstter van Scherpenisse Wat onder een „rondtrekkende onderne ming" te verstaan is, kan als algemeen be kend worden verondersteld. Voorzichtig heidshalve is in deze ver ordening echter nog een nauwkeurige begripsdefinitie opge nomen, zoodat alle twijfel daaromtrent is opgeheven. De rondtrekkende ondernemer, die van nu af er van afziet, van plaats tot plaats te trekken en zijn bedrijif in zijn woonplaats, of in de plaats, waar hij op het oogenblik vertoeft, voortzet, kan met dit bedrijf voortgaan. Hij mag echter niet meer de woon- of verblijfplaats in de boven omschreven kuststreek verlaten. Als een dergelijke verandering in zijn bedrijf niet mogelijk is, zal hij goed doen, de kuststrook te verlaten om in het binnenland zijn trek kend bedrijf verder te kunnen uitoefenen. Vliegerverbod. Door een andere verordening van den secretaris-generaal van het departement van Justitie is uit een oogpunt van veilig heid van het luchtverkeer het oplaten van vliegers van welke soort ook, in heel Ne derland tot nader order verboden. Op over treding van dit verbod is straf gesteld. Het is buiten kijf, dat veel bepalingen van de genoemde vier verordeningen een ze kere nieuwe instelling van de bevolking ver eischen en min of meer belangrijke beper kingen voor het persoonlijke en economi sche leven ten gevolge zullen hebben. Het algemeen belang echter, dat bij de uitvaar diging van de verordeningen heeft voorge zeten, vereischt, dat alle inwoners het ,zich tot een plicht rekenen, de hier opgelegde verplichtingen en verbonden nauwgezet na te komen. Aan de Duitsche organen van po litie en weermacht en aan de Nederland- sche politie is opdracht gegeven, streng te waken op de nakoming van deze verorde ning en zonder pardon tegen overtreders op te treden. Bij een verstandige houding der bevolking zal de uitvoering van de in grijpende bepalingen der verordeningen ech ter wel niet op moeilijkheden stuiten. Brood Van 9 September tot en met 15 September a.s. geven de met ,,5" genum merde bonnen van het broodbonboekje te zamen recht op het koopen van 250 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het, koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke de consumenten 15 September nog niet gebruikt hebben, zul len niet zooals tot dusverre het geval was nog vier dagen geldig zijn, doch slechts twee dagen en. wel tot en met Dinsdag 17 September a.s. De detaillisten kunnen deze bonnen vervolgens nog' tot en met Donderdag 19 September a.s. ter in wisseling tegen bewijzing inleveren bij de plaatselijke distributiediensten. Thee en Koffie: Bon 73 (algemeen distri butieboekje). Geldig van 31 Aug. tot en met 27 Sept., recht gevende op pond kof fie of ons thee. TarweWoein. Gedurende het tijdvak van 7 September tot en met i October a.s. zal bon 71 van het Algemeen Distributiebon- boekje recht geven op hei koopen van 2% ons tarwebloem of tarwemeel of rogge- bloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel Suiker: Bon 72 (algemeen distributie boekje.) Geldig van 31 Aug. t.m. 27 Sept. recht gevende op 1 kg. suiker. Boter, Margarine en Vet: Van 24 Aug. t/m. 28 October geeft elk van de met 05 t.m. 12 genummerde bonnen van de boterkaart recht op het koopen van 250 gram boter. De met 05, 06 en 07 genummerde bonnen geven elk recht op het koopen van een half pond margarine of een half pond boter De met 08 genummerde bon geeift recht op het koopen van een half pond gesmolten spijs vet of een half pond boter. De met 09, 10, 11 en 12 genummerde bon nen der vetkaart geven gedurende het ge noemde tijdvak elk recht op het koopen van 250 gram boter, op den prijs waarvan een reductie van 10 cent per 250 gram zal worden verleend door de winkeliers. Zeep. Van 31 Aug.-24 Sept. op bon 115 120 gram huishoudzeep of 2 keer 75 gram toiletzeep of 200 gram zachte zeep, of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder. Grutterswaren. Gedurende het tijdvak van 7 September tot en met 4 October a.s. geeft de met 41 genummerde bon van het Algemeen Distributiebonboekje recht op het koopen van 250 gram rijst of rijstemeel of rijstebloem. Voorts geeft gedurende bovengenoemd tijd vak de met 54 genummerde bon van het Algemeen Distributiebonboekje recht op het koopen van 250 gram havermout of havervlokken of gort of grutten. In een gedeelte van de pers is gepubli ceerd, dat de geldigheidsduur van de met 105 en 110 genummerde bonnen van het Al gemeen Distributiebonboekje welke on- derscheidelijk recht geven op het koopen van maizena, griesmeel, puddingpoeder of puddingsauspoeder en van vermicelli, spag- hettie macaroni zal loopen tot en met 11 September a.s. De aandacht wordt er op gevestigd, dat genoemde bonnen evenwel slechts tot en met Zondag 8 September a.s. geldig zijn. Voor de nieuwe distributieperio de worden onderscheidenlijk de met 28 en 15 genummerde bonnen aangewezen. Gedurende het tijdvak van 9 September tot en met 1 November a.s. geeft de met 15 genummerde bon van het Algemeen Distri butiebonboekje recht op het koopen van 100 gram vermicelli of macaroni oif spaghetti. De met 28 genummerde bon van het Al gemeen Distributiebonboekje geeft geduren de het tijdvak van 9 September tot en met 1 November a.s. recht op het koopen van 100 gram griesmeel of 100 gram m.aizena of een hoeveelheid puddingpoeder of pudding sauspoeder, welke 100 gram zetmeel bevat Do hoeveelheid puddingpoeders mag ver deeld zijn over twee pakjes, waarvan elk ten hoogste 50 gram zetm^eel bevat, dan wel drie pakjes, waarvan elk ten hoogste 33 gram zetmeel bevat. De hoeveelheid pud dingsauspoeder, welke op één bon wordt ge kocht, mag ongeacht de samenstelling over niet meer dan zes pakjes verdeeld zijn. Tenslotte wordt er op gewezen dat op tvv'ee bonnen een pakje maizena van 225 gram kan worden verkocht, doch slechts in verpakkingen, welke vóór 22 Juli 1940 zijn ■".'■ervaardigd. PETKOLEUMZEGEIiS Acht weken geldig. De duur van de eerstkomende distributie periode voor petroleum is gebracht op 8 weken met het oog op het beschikbaarhou- den van een zoo groot mogelijken voorraad gedurende de wintermaanden. Van 9 Sep tember tot en met 3 November zal de met Periode 6 gemerkte petroleumzegel recht geven op het koopen van twee liter petro leum. Kolen, enz. Tot 30 September kan men bij handelaren koopen 20% van het ver bruik van April 1939 tot en met Maart 1940. Levertraan: mag slechts worden afge leverd op recept van een arts of tegen overgave van een, door een in Nederland gevestigden arts, afgegeven bon. Een groo tere hoeveelheid dan 200 cc per hoofd en per week is niet toegestaan. Per bon mag de arts niet meer uitschrijven dan noodig is voor 2 weken; voor meer personen uit één gezin kan met één bon worden vol staan. Voor het verstrekken van levertraan moeten goede medische gronden bestaan. Zoek een mooi Schilderijlijstje uit in onzen winkel. Breng Uw foto mee en wij maken het kant en klaar op elke gewenschte maat. Groote verschei denheid van allerlei lijstjes. GEBBS. DE WAAL TELEFOON 59 ST. MAABTENSDIJK Marittbericht van Jac. Knoop, Make laar in aardappelen, groenten en fruit Adm. de Buljterweg 196, Telef. 81431 Amsterdam. Prijzen van alle aardappelen zijn zeer vast met goede vraag, ieder die zijn aard appelen naar Amsterdam wil zenden vrage Makelaar Jac. Knoop om inhchtingen zon der eenige verbinding of kosten. Heden 9 September waren de volgende prijzen gemaakt: Zeeuwsche Bonten per 70 kilo if 3.503.80 per 25 kilo kist f 1.25—1.35; Zeeuwsche Blauwen 70 kilo f 3.50—3.80, per 25 kilo kist f 1.251.35; Zeeuwsche bonten en blau wen poters per 25 kilo kist f 1.------1.10; Brielsche en Flakkeesche eigenhiemers per 70 kilo f 3.203.50. Dito poters per 70 kilo if 2.502.80; Ypolder Blauwen Eigenhei mers f 1.------1.10 per 25 kilo kist. Zeeuw sche bintjes f 0.90—1.05; Alle soorten bon ken f 0.901.10 per 25 kilo kist;_ Warmen- huizen Muizen f 1.20—1.30; Ypolder Bon ten f 1.25 per 25 kilo. Alle soorten Zand- aardappelen per 25 kilo kist f 1.301.60; 1.75; Blauwen eigenheimers per 70 kilo f 3.303.50; Zand Drielingen per 25 kilo f 1.101.20; Nieuwlandsche zandaardappe- len per 50 kilo 'f 2.10—2.20. in kisten van 25 kilo f 1.301.40; Priesche Bintjes per 70 kilo f 3.------3.20; Bonten Drielingen f 3. per 70 kilo. Zeeuwsche Bintjes f 3.per 70 kilo. Veiling van Vrijdag 6 September 1940. Savooie kool f 2.90—4.20; Roode kool f 2.40 —5.40; Tomaten f 10.------13.30; Dubbele Princessen f 9.90—12.90; Stamsnijboonen f 8.10—12.50; Beurré Hardy f 7.1011. Triumph de Vienne if 10.^12.20; Clapp's Favorite f 8.5012.60; Maagdeperen f 5.— 5.40; Wilhams Duchess f 3.10—4. Transparante de Croncels f 5.------5.20; Mank's Codhn f 8.90—15.10, alles per 100 K.G. Andijvie f 1.------2.10; Natuursla f 4,10—5.80 Bloemkool f 11.------13.60; Kom^kommers A f 3.------3.20; Komkommers B f 2.------2.10; Meloenen if 6.------12.alles per 100 stuks. Alicante f 7.2012.90; Frankenthaler f9.90 13.30; Reine Victoria f 4.------5.90; alles per 100 pond. Uienveiling vian Zaterdag 7 September 1940 Gewone uien f 3.91; Drielingen f 1.61, per 100 K.G. Veiling' van Maandag 9 September 194t). DE AMBACHTSSCHOLEN KRIJGEN MINDER LESUREN. Naar „De Vooruit" van bevoegde zijde verneemt, zullen met ingang van 1 Oct. a.s. eenige wijzigingen worden gebracht in het aantal lesuren van de ambachts- scholen. Deze wijzigingen, die een tijde lijke inkrimping van den schooltijd zul len beteekenen, zijn van overheidswege noodzakelijk geoordeeld in verband met den toestand van 's lands financiën en mede met het oog op de moeilijkheden die zich ten aanzien van het ambachts- onderwijs door de bijzondere tijdsom standigheden waarschijnlijk zullen voor doen. Hierbij is gedacht aan de voorzie ning met brandstoffen en electrischen stroom, verduisteringsvoorschriiften en der gelijke. Allereerst wordt de duur van elke les verminderd van 521/2 minuut tot 50 minu ten. In de wintermaanden, van 1 October tot 1 April, zal het aantal lessen per week bovendien niet hooger mogen zijn dan 40, namelijk 's morgens vier lessen en 's middags vier lessen. De secretaris generaal van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft bekend gemaakt, dat het wenschelijk is, zoowel het aantal lessen in teskenen als het aantal lessen in werkplaatsoefeningen gedurende dien tijd met twee te verminderen. Voor de zomermaanden (1 April tot 1 October) blijft het maximum-aantal les sen gehandhaafd op 44. In verband met plaatselijke omstandig heden kan in het hierboven aangeduide schema een eenigszins andere indeeling worden voorgesteld, waarbij men er ech ter rekening mee moet houden, dat per leerling per week niet meer dan 43 lessen van vijftig minuten worden uitgetrokken, berekend over het geheele schooljaar, gym- nastiek-onderwijs inbegrepen. Het ziet er naar uit, zei de inspecteur- generaal, ir. G. Hofstede, met wien het blad een onderhoud had, alsof er hier nu sprake is van een vermindering van het aantal lestijden met niet minder dan vier gedurende het winterhalfjaar. In feite komt het echter neer op een vermindering in dien tijd van twee lestijden. Door het te rugbrengen van het aantal van 44 lesuren op 40 gedurende de wintermaanden, is het namelijk mogelijk één schooltijd per klasse en per week vrij te houden. Dubbele Stoksnijboonen f 8.------11.60; 4.30; Roode Princessen f 11.9012.50 f 13.8017.—; Tomaten Savooie kool f 3.40 kool f 2.90—5.—; Clapp's Favorite f 11.5011.90; Triumph de Vienne f 9.1012.80; Beurreé Hardy f 9.50—12.60; Beurré Mérode f 3.80—5.20, Williams Duchess f 4.------4.90; Mank's Co dlin f 8.10—15.70; Keswick Codiln f 4.— 4.90, alles per 100 K.G. Natuursla f 3.70—4.30; Bloemkool f 8.50 14.10; Meloenen net if 6.------13.80; Meloe nen ananas f 6.1011.20; Komkommers A f 2.20—3.30; Komkommers B f 2.------2.10; Andijvie f 1.—2.80, alles per 100 stuks. Alicant f 10.5016.Frankenthaler f 15.10—15.60; Reine Victoria f 2.90—4.—, alles per 100 pond. ZOMERSTAMPPOT VAN ANDIJVIE. (Maaltijd voor 45 personen.) 2Vz K.G. aardappelen; 1 K.G. andijvie, 3 kopjes water, 200 grain (2 ons) belegen kaas; 1 eetlepel zout; 100 gram (1 ons) boter; 3 kopjes melk. Boen de aardappelen goed schoon en schil ze dun. Kook ze gaar met het water en het zout. Maak intusschen de andijvie schoon en snijd ze zeer fijn. Stamp de gare aardappelen ifijn, vermeng ze met de ge kookte melk, de fijngesneden andijvie en de boter. Roer er van het vuur de geraspte kaas door. (Desgewenscht kan men van de boter bruine boterjus maken in plaats van ze door den stamppot te mengen.) KANTONGERECHT BERGEN OP ZOOM Zitting van 5 September. De rol was ditmaal niet zoo uitgebreid. In hoofdzaak waren het gevallen van niet voldoende verduistering waarbij vonnissen vielgn van 4, 3 en 2 gulden, afhankelijk van de naar voren gebrachte omstandigheden. Zoo hoorden we eenerzijds iemand bewe ren, dat hij de dupe was van het niet- of weinig ontwikkeld sociaal gevoel van zijn buren, en daardoor niet eens waarschuwden dat er een lichtschijnsel waarneembaar was. En een ander beweerde dat hij be keurd was op aanklacht van zijn buren. De Kantonrechter gaf te kennen dat in het eerste geval het niet de taak der buren is om te waarschuwen. Z.E.A. illustreerde dit met wat hemzelf v/as overkomen. Een de zer avonden, door de stad wandelende, was het reeds zeer donker, waarbij een paar huizen die licht stralen doorlieten en zelfs een lichtend sein op het donkere pad waren. Maar men moet begrijpen, dat het nu toch niet op zijn weg lag om die bewoners te waarschuwen. Men behoort zicli zelf te overtuigen dat er voldoende is afgeschermd Van ernstigen aard werd het rijden met een onverlichte wagen in de duisternis, ge acht. De landbouwer C. G. te Stavenisse, die zich voor dit feit had te verantwoorden moest hooren, dat het rijden met karren in donker toch al gevaarlijk is, hetgeen nog verhoogd wordt, als ze niet verlicht zijn. De lang niet malsche eisch van f 10.of 10 dagen werd bij de uitspraak gehand haafd. Een vrouw had haar zoontje die nog be neden 16 jaar is, enkele boodschappen doen bezorgen te Wouw. Dat dit metterdaad ver boden is, v/erd haar nu duidelijk met de uit spraak van f 2.of 2 dagen. Tot slot werden we vergast op een spits voudig juridisch duel tusschen de Ambte naar van het Openb. Min. en de rechtskun dige adviseur mr. Van Hasselt: Th. A. had in het vischwater, verpacht aan dr. Leman, een drietal fuiken nêderge- legd tot het vangen van paling, zonder schriftelijke vergunning. De gedaagde A. verklaarde, bijgestaan door voornoemden mr. van Hasselt, dat het vischwater, door mevr. van den Boogaard als bewindvoer ster voor haar zoon en dochter, is verpacht aan dr. Leman, met de restrictie, dat het visehrecht, toegekend aan A., onverkort ge handhaafd blijft. Op grond daarvan oefen de hij dat recht uit. De gegeven bevoegd heid was niet contractueel, noch schrifte lijk vastgelegd, dus weliswaar mondeling gegeven, maar niettemin van rechtsgeldi- gen aard. De Ambt. van het Op. Min. grondde zijne meening, nedergelegd in de dagvaarding, op art. 3 van de Jachtwet (even toepasselijk op het vischrecht). dat bepaalt, om eens anders grond of jacht of vischv/ater bij ver gunning, huur cif pacht te kunnen bejagen of bevisschen een schriftelijke bewijs van den eigenaar of rechthebbende te kunnen toonen. Dit nu was niet mogelijk, daar er geen zoodanige vergunning was. Mr. van Hasselt stelde daartegenover zijn gedachtengang, ontleend aan de jurisdic tie, dat zoodra een jacht- of vischrecht is verhuurd of verpacht, de eigenaar geen recht meer opdat vischrecht kan doen gel den. Mevr. van den Boogaard kan dus op het verpachte vischwater geen aanspraak maken op dat vischrecht. En aangezien de eigenaresse bij de verpachting het visch recht behoeve den heer A. uitdrukkelijk be dongen heeft moet dat recht niet meer door Dr. Lesrnan bevestigd worden. Uit dien hoofde is er geen schriftelijke vergun ning aanwezig, die onder de gegeven om standigheden ook niet noodig is, zoodat in dezen geen overtreding is begaan. De Kantonrechter beschouwde de geslo ten verpachting van het vischwater ge schied op een beperkte manier. Nadat mevr. van den Boogaart als ge tuige gehoord had verklaard, dat inderdaad aan den heer A. het vischrecht, dat deze ook voorheen bezat, bleef gehandhaafd, wees de Kantonrechter vonnis en verklaar de den gedaagde schuldig, zonder toepas sing van straf. MIDDELHARNIS Ieder inwoner moet zich kunnen legitimeeren. De inwoners dezer gemeente zullen op een nader bekend te maken dag en uur in de gelegenheid worden g'esteld hun in- dentiteitsbewijzen, bedoeld onder 80 van de verordening van den Deider der S.S. eenhe den op Goeree en Overflakkee van 9 Sep tember af te halen. Het is gewenscht dat men tijdig in het bezit is van een foto. De collecte welke gehouden is ten bate van het Christelijk Gereformeerd Weeshuis te Utrecht heeft opgebracht ruim f 104.—. Zondag zal in de Chr. Geref. Kerk voorbereiding zijn van het Heilig Avond maal. Zondag zal in de Gereformeerde Ge meente voorgaan Ds. Kersten van Rotter dam. Des voormiddags zal er bedlening van het Heilig Avondmaal worden gehouden, 's-middags H. Doop en 's-avonds Nabe- trachting'. Mevrouw van den Tempel is naar het Ziekenhuis te Dirksland gebracht om al daar ter observatie te worden opgenomen. Tot kapitein op de Middelharnissche boot is benoem_d den heer L. Oers van Hel- levoetsluis. De lijst van stemgerechtigde lidma ten zal vanaf 9 tot en met 16 September ter inzage liggen in de consistorie der Ned. Herv. Kerk. De Mannenvereeniging Calvijn zal Vrijdagavond half acht vergadering houden Den heer J. de Korte zal een inleiding hou den over „Ruth." TWEEDE DEEL. De vendriiving van de Spanjaarden van onze eilanden. Door MEVAHOK, Naar een Oud dagboek. Auteursrechten voorbehouden. 100. Hoe werden ze ook onder de ruwe man nen geacht en gewaardeerd om_ het werk dat de Heere in hen gewrocht had, waar van ze menigmaal zelfs in tijden van el lende en ontbering met blijdschap der har ten getuigenis hadden mogen geven. Hoe verheugd was Lievenszoon geweest, toen beide mannen op een avond vlak voor het invallen van den vroegen donker de schans hadden betreden. Te meer nog, daar ze met geen ledige handen kwamen. Zoodra ze van burgemeester Rollé de op dracht hadden gekregen om naar deze schans te gaan hadden de vrienden te Vee re, vrouw Lievenszoon voorop en daarbij krachtig gesteund door de ouden bakker een flinken voorraad levensmiddelen bijeen gebracht. 't Viel moeilijk. De bakker had zijn laatste meel Verbak- ken, uit kelder en spinde was b^j velen de laatste worst of het laatste stuk kaas of de laatste klomp boter opgezocht. 't Was zoo zuinig, zoo uiterst zuinig met de levensmiddelen. Maar wat nood. De vrienden moesten in de koude barre schans dag en nacht doorbrengen, zelf kon men al was de voorraad voedsel uiterst gering de dagen en nachten doorbrengen in de verwarmde huizen. Wat men missen kon ging mee. Met dubbele blijdschap waren daarom de mannen verwelkomd. 't Is nu al eenige dagen na hun terug komst, 't Is uiterst koud en guur weer. Een felle Noordoostenwind striemt de jacht- sneeuw over de wijde troostelooze onher bergzame vlakte. Den heelen dag is het haast niet licht geweest en slechts in de wazige verte is Middelburg met zijn wallen en torens te ontdekken, hoewel de schans er slechts weinig meer dan een half uur loopens van verwijderd is. Op de schans heerscht een gedrukte stemming, 't Is nu al eenige da gen dat men te vergeefs naar proviand heeft uitgezien. De voorraad door Voshole en Simon mee gebracht is al lang op. Men is koud en hon gerig. Geen wonder, de schans is zeer slecht ingericht. Vanwege de hooge water stand heeft men niet in den grond kunnen graven. De aarde wallen heeft men op het maai veld moeten werpen. Ze bieden slechts schuilplaats tegen de musketkogels van den vijand. Op den bodem van de schans heeft men riet en takkebossen gelegd om ten minste een drooge standplaats te hebben. Slechts een paar hoeken zijn afgeschut met oude zeilen. Daaronder is men tenminste eenigszins beschut tegen de guurheid van het weer. Onder één van die zeilen onderhoudt men zoo goed en kwaad als het gaat een hout- vuur. Maar 's nachts mag geen vuurgloed de plaats van de schans verraden, vandaar dat men er wel eenigszins een verkwikken de warmte kan vinden, maar lang kan men het onder hét zeil niet uithouden van den rook. Beurtelings houden de mannen wacht of zoeken beschutting onder een der beide zei len. En nu komt daarbij de honger. 't Is om wanhopig te worden. Och zoo vaak is het voorgekomen, dat in zulke omstandigheden de bemanning de schansen heeft verlaten. Gelukkig voor de Geuzen waren de Span jaarden er weinig beter aan toe, al be schikten ze over meer volk, zoodat er bij hen van geregelde aflossing sprake was, maar daar stond tegenover, dat ze minder goed bestand waren tegen de guurheid van het klimaat. Veel is er door den troep Watergeuzen dezen dag niet gesproken, de stemming is er te somber voor. Lievenszoon heeft het wel bemerkt en in stilte heeft hij met Simon, Voshole en een paar anderen waaronder de chirurgijn Adri- aan en zijn knecht Adriaan zich bevinden overlegd wat hun te doen stond. De vrees, dat een gedeelte van de Water geuzen de schans zou verlaten was niet ongegrond want enkelen hadden hun on tevredenheid niet verborgen maar er over gesproken, dat ze dezen nacht zouden pro- beeren om aan proviand te komen. Dat ze indien er geen voedsel kwam de schans zouden verlaten om er niet weer terug te komen. Lievenszoon heeft met zijn vrienden overlegd, dat een paar van hen als de donker ingevallen is zullen trachten om, nu de bet'oorradingsmanschappen hun schijnen te vergeten, wat voorraad te be komen. Desnoods naar Veere, 'tis van hun schans wel een paar uur loopen, maar er is geen andere mogelijkheid. De chirurgijn en zijn knecht Adriaan zul len het probeeren. Zoo wacht men het in vallen van den donker af. Voor het geheel donker is geworden moe ten de mannen nog het gevaarlijke karwei verrichten om het ijs voor hun schans over een flinke breedte stuk te slaan. Dat is een gevaarlijk werk. Wel ligt de schans van de Spanjaarden buiten musketschot afstand, maar vaak is het gebeurd, dat ze bij dit werk door de Spanjaarden werden beschoten. Ook hiertegen weten ze raad. Zware primitieve sleden volgetast met stroo en aarde worden eerst vooruit gescho ven en onder dekking van die beweeglijke wal wordt het ijs stuk gehakt en geslagen. Over een laatste ijsbi'ug worden de sleden weer achter de schans geschoven en dat laatste ijspad vernield. Nu is men tenmin ste eenigermate tegen een aanval gedekt. Voshole heeft dien dag zich weinig la ten zien. Hij schijnt onvatbaar voor ver moeidheid en de kou lijkt hem heelemaal niet te deren. Den ganschen dag heeft hij zich achter de verschansing heen en weer bewogen. Onvermoeid heeft hij de vijandelijke schans in het oog gehouden. Jammer dat het uitzicht zoo slecht is. Toch schijnt iets hem niet los te laten. Toen het even met sneeuwen had opgehou den waardoor het uitzicht iets beter was geworden had hij de Spaansche schans geen oogenblik uit het oog verloren en in zich zelf gemompeld. „Dat zit daar niet pluis." Niet lang daarna was het weer gaan .sneeuwen zoodat het hem ondoenlijk was verder iets waar te nemen. Met Simon heeft hij er over gesproken. ,,Ik geloof, dat daar op de Spaansche schans wat tegen onze schans in het schild wordt gevoerd. Den heelen dag heb ik de schans in het oog gehouden. Wordt vervolgd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 2