CHDWECKUADopGED.GD0riD&IA6 vöÖRnZUD-HOaiïiZCElJWSCHE EHAHDEn B 1 B 1 ^B B 1 ^B 1 ^^B m 3 1 g 9 1 N.V. UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „ElUNDEN-NffiüWS" I P. MERKES Nieuwe Biooeweg 74 Uit het Kijkvenster. B B 1 1 H 1 ^H STICHTELIJKE OVERDENKING H ■;^B 13e Jaargang ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1940 No. 1168 „Het gebed des Rechtvaardigen" verhoord. WAARIN SEDERT 1 NO V EM B ER 1935 OPGENOMEN HET BLAD .ONZE EILANDEN" - 18E JAARGANG UITGAVE VAN Doch als Aaron dit met Mozes aan schouwt, dan voelt Aaron dat hij ge zondigd heeft. Maar dan wordt schuldbelijdenis vernomen uit 't diepst zijner ziele. Dan smeekt hij: „Ach broeder, wij hebben zottelijk gedaan, ach leg toch niet die zonde op ons, diW.z., wil die niet op ons doen blij ven?" Laat toch Mirjam niet zijn als een doode, hoewel verdiend Gods straf, smeekt hij of Mozès den Heere wil afsmeeken herstel dezer krank heid. Bidt gij voor haar opdat zij als voorheen met het volk verkeere en leve. Als Mozes gezien heeft Gods oordeel hetwelk was neergedaald over zijn zuster, en gehoord heeft de klacht en schuldbelijdenis zijns broe ders, dan is zijn hart niet vervuld met wraak, doch met innerlijk mede lijden is hij bezet. Hij weet dat de Heere voor hen heeft gestreden, zal hij dan de smeekstem van Aaron ver achten? Neen hij valt in het ootmoedig ge bed en ontsloot in zijn verzuchting -wat in-zïjn aiele woont. Met zacht moedigheid vervuld loopt hij zijn God aan, smeekt of 's-Heeren toom wor de afgewend. Hoe teer klinkt zijn bede, als een kind spreekt hij tot zijn Vader: „O God, heel haar toch?" Het was geen gebed eens Farizeërs, maar een bede die reikte van de aar de tot den hemel. .,Heel haar toch, dat was het gebed van dien recht vaardige, hoewel kort, lang genoeg voor God. Hoe teer is het gemoed van Mozes, toen hij hoorde hoe men had getwijfeld aan Zijn Goddelijke roe ping, doch hij wist persoonlijk, gelijk elk geroepen leeraar weet. Wie hun geroepen heeft om Gods heilgehei- men te verkondigen. En nu zag hij de vrucht der zonde, Mirjam staan als een pilaar, wit als sneeuw. Daarom hield hij aan en zijn bede was als een klopper op de poort des hemels, steeds bleef hij aan en vol houden of 't den Heere mocht behagen de geslagene te heelen. Want hij zag zijn zuster was een doode gelijk zoo ontzettend was die gevreesde ziekte. Mozes kon niet loslaten, tenzij de Heere Zijn zegen kwame schenken. Hoe is hij een type van den beteren Middelaar tusschen God en den geval len mensch. Die als voorbidder voor- Zijns Vaders aangezicht gebeden heeft, op dat de bruidskerk van hun geestelijke melaatschheid zou gene zen worden. Allen hadden in de wolk gestaan als voor de rechtbank Gods en hoe was Gods straf kennelijk neerge daald. Nu stond Mozes als Middelaar tusschen een heilig God en zijn ge slagen zuster en bidt met zijn gansche ziel om genezing. Alzoo is Christus, die als schuld overnemende Borgen Middelaar, gestaan heeft tusschen een heilig God en den verloren zon daar, met Zijn zoen- en kruisverdien- ste pleitende op alles wat Hij gedaan heeft, biddend voor de vijanden: „Va der vergeef het hun- want zij weten niet wat zij doen." Vreeselijk was de straf, ootmoedig de bede, doch zalig Gods antwoord op de bede Zijns kiiechts. Want de Heere zegt „indien zij in haars Vaders aangezicht ge spuwd had, zoo moest zij zeven dagen buiten de gemeente toeven. Welnu zij heeft getwijfeld aan uwe roeping, heeft dus Mij in 't aangezicht gesla gen, daarom heb Ik haar geslagen, doch Ik verhoor Uwe bede. Doch zij moet zeven dagen als een onreine buiten de gemeenschap des volks gestooten worden en moet de offerande brengen door Mij geboden voor de melaatschen. Hier ontmoeten genade en recht el kander en wordt dit op de schoonste wijze opgeluisterd. Daar moeten twee reine vogels ge nomen worden, één daarvan moest geslacht en het bloed gestort over een vat levend Water. Daarna moest de levende vogel bo ven dit vat gehouden worden en met dit bloed besprengd worden zeven maal en dan werd hij vrijgelaten. Zoo werd dit offer gebracht en ze ven dagen daarna werd Mirjam rein verklaard en mocht verkeeren als voorheen onder het volk. Zoo heeft de Heere het gebed Zijns knechts willen verhooren en de schan de van Mirjam uitgewischt. Zoo is nu zinnebeeldig in dit offer voorgesteld, want door den dood en bloed van dien eenen vogel, mocht de andere vrij uit gaan, omdat aan Gods eisch wlas vol daan, opdat de melaatschheid zou' ge weken zijn. Zoo is nu het dierbare werk van dien beteren Middelaar, die als de voornamere zachtmoedige, zijn diepen lijdens en smaadweg wilden afleggen, ten spijt van allen die in het gareel des satans liepen. Hij moest zijn dierbaar zoen- bloedstorten, op dat voor gansch melaatschen een weg zou geopend worden ter eeuwige ge nezing. Hij sterven, opdat een schul dig volk vrijuit zou kunnen gaan. O wat een eeuwig wonder van Gods ge nade. Want allen hebben vrijwillig een verbond met den afgrond gemaakt en nu zou de eeuwige vloek gebleven zijn als niet dien dierbaren, eenige schoot zoon Gods het verlossingswerk had volbracht. Hoe was de gansche menschheid door de zonde met me laatschheid geslagen. Nimmer ware er genezing aangebroken, als niet dien hemelsche zielearts gebeden, ge worsteld en geleden had. O gij geroepenen van 's Heeren we- ge, o, men zal Uwe roe|)ing ook wel eens in twijfel trekken, doch luistert dan naar den meerderen Middelaar. Leer van Mij dat Ik zachtmoedig ben en need'rig van harte. Want och gij hebt geen macht tegenover Uwe ziele vijanden, die sterk en velen zijn,, doch Weet dat allen die de hemel sche roeping deelachtig zijn gewor den, zullen gesmaad worden, gelijk Mozes, gelijk Christus. Hij volk des Heeren, heeft U van Uw geestelijke melaatschheid willen reinigen, opdat Uwe smaders den eeuwigen kaakslag Gods zouden ont vangen. Doch gij zult het ook Uw naaste gunnen en zult ook vaak voor de Uwen zuchten: „Ach Heere heel hun toch?" Zoo kon de gereinigde Mirjam haar reis voortzetten op het gebed van Mo zes, zoo zult gij verlosten, gruis van Sion gereinigd door den Geest des Oordeels en der uitbranding, voort kunnen gaan reizende met Uw aange zicht gericht naar Jeruzalem, alwaar allen aan landen die op aarde ge- wasschen, gereinigd zijn door het dierbaar bloed des Rechtvaardigen. Doch die meenen dat zij gerecht vaardigd zijn en niet kunnen verkla ren Gods roepende daad zullen straks voor eeuwig teleurgesteld schipbreuk lijden en vinden een gesloten deur. Welnu gij gekenden. hier is het land der ruste niet, doch straks als Uw sterfuur slaat breekt het leven aan opdat gij Hem eeuwig moogt groot maken die U gereinigd heeft. V. ir ^^H ^^^^B ■IS fl ;>^H ^Sïf'^-S^sJH ^Isss^^MH MAGAZIJN „RIO" VAN SEVENTER'S POSTZEGELHANDEL niEuws Abonnementsprgs 90 cent per 3 maanden bg vooruitbetaling. Verscliifiit lederen Woensdag ea Zaljpdag 2 maal per w«ek. Afzoiider]|,ke «lUmmei» 5 cent Bttitealand 8 gulden per jaar Gevestigd te Mlddellutmis Frins Hendiücstr. 122 G i Giro 167930 i Fostbo:^ 8 Td, 17< Bykanto<» voor Zeeland: St. Maartensi^k Marbt, Telet. 69. Advcrtentiefpiffs 20 cent per regel. Reclames 40 et.; Diensf i aanvragen en aanbiedingen van 16 regels 80 et.; Boek^aan^j kondiging 10 cent per r^el Contracten belangrijk lager. „o, God, heel haar toch!" (Num. 12 (VERVOLG EN SLOT.) 3b.) 1 Gcflid- en ZUverhandel 1 v.h. Kipstraat 75, thans: f TELEF. 38908 ROTTERDAM f Het stomme geld Een fort met goud in Amerifea. Over de waarde (vian onzen gulden Vergankelijk heid Een schiat in de hemelen be waard. Daar is om het lieve geldje al heel wat gebeurd In de wereld. Eigenlijk draait er üi dit ondermaansohe alles om, waarom de Spreukendlchter zei: „het geld verant woordt alles." Het geld dat stom is, maakt recht dat krom is, zegt zeker spreekwoord. Het is van oude tijden af het ruilmiddel bij uitnemendheid; reeds in vader Abra hams' dagen werd het zilver uitgewogen en ontvingen de schuinoogige Hethieten de juiste waarde voor de grafspelonk van Machpéla, vierhonderd sikkelen zilvers on der den koopman gangbaar. Er was toen dus ook al een „basis," eigenlijk in den zelfden zin, zooals wij onze goud-basis heb ben. V/ij gaan hier geen wetenschappelijk be toog opzetten over het betaalmiddel: we weten allen, dat tot heden althans de waarde-verhouding van het geld door het goud wordt bepaald. H3t betaalmiddel wordt door het goud gedekt, eenvoudig ge zegd komt het hierop heer, hoe méér sta ven goud een land heeft, des te zekerder is zijn geld-positie. Amerika geeft hierbij den toon aan. In New-York hangt, om zoo te zeggen, de ba rometer voor de vaststelling der waarde verhouding. Er is onnoemelijk veel van dit edele me taal in Amerika, het getal vermag ik bijna niet uit te spreken. De Amerikanen hebben onlangs medegedeeld, dat de goudschat van de Vereen. Staten thans 20.400.000.000 dol lar bedraagt, m,a.w. daêrda 20 milliard ver re is overschreden. Het Is zorgvuldig op geborgen in een speciaal gebouwd fort, de groote schat wordt door van top tot teen gewapende soldaten bewaakt. Ergens in een dicht, ontoegankelijk bergland, 600 K.M. van de kust, van den. Atlantischen Oceaan verwijderd, ligt het fort Knox, en wel zoo prachtig verborgen, dat geen vijandelijk vliegtuig het kan ont dekken. Men heeft in de rotsen geweldige boringen verricht en het gebergte op som mige plaatsen laten explodeeren om een on- deraardsch tunnel-labyrinth aan te leggen, waarin de bomvrije safe is geplaatst. Slechts enkele, ingewijde ambtenaren we ten, hoe men in dit labyrinth de safe moet bereiken. Het gangen-systeem; waarin een oningewijde onverbiddellijk moet verdwa len, is voorzien van een hypermoderne alarm-inrichting, die reeds in werlung komt wanneer iemand het gebied nadert. Zware betonnen en ijzeren wanden kunnen aan alle explosieve stoffen weerstand bieden. Als of dit alles nog niet genoeg is, heeft men in de stalen platen resevoirs met doo- delijke gifgassen aangebracht, die leegloo- pen, zoodra een ongewenschte gast zich in de gangen beweegt. In het garnizoen van dit fort Knox liggen 1500 soldaten en niet ver daar vandaan is een vliegveld, waar een eskader vliegtuigen is gestationneerd om de goudvoorraden te bewaken. Bij het gereedmaken van deze onderaardsche schatkamers, hebben de Amerikanen trots verzekerd, dat hun rijkdom nu absoluut be schermd is. Het zou echter kunnen zijn, dat de groo te schat, opgeborgen in het fort Knox, on danks de geweldige bewaking en bewaring, toch zoo goed als waardeloos wordt. Wij zeiden, dat Noord-Amerika de barometer is, voor de vaststelling der waardeverhou ding van het betaalmiddel. Door dezen grooten Europeeschen oorlog is het beta- lings-verkeer gestaakt en pas als het han delsverkeer met Amerika weer normaal is, zal blijken hoe het met de waarde van het betaalmiddel is gesteld. Het zou kunnen dat dit voor de Amerikanen slecht uitviel. Naarmate ons werelddeel zich economisch minder afhankelijk kan maken van Ameri ka, in die mate kunnen de betrokken sta ten samen invloed uitoefenen op de han dels-verhoudingen. Al zouden, zoo lazen we in een economisch tijdschritft, de Amerl- kaansche banken ook in het goud zwem men, en de dollar ten opzichte van andere betaalmiddelen een bijzonder hoogen koers hebben, het is duidelijk dat de Ver. Sta ten daarmee bedroefd weinig zouden op schieten. Om hun buitenlandschen handel weer op peil te kunnen brengen, hebben ze klanten noodig, die als koopers op hun markten kunnen optreden. Zou de dollar abnormaal hoog komen te staan ten opzichte van de valuta in een nauw economisch verbonden Europa, dan snijden ze aich zelf als leveranciers den pas af. Daar zal men heusch in Wallstreet niet zoo lichtvaardig over denken. Want ook ■■1 1 9 .--i ^^Si^;;:.^^^ S ^^<r >*«- ffWi^a»' .,-,^^ Zooals men in de bladen heeft kunnen lezen, hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen dezer dagen een aanval ondernomen op 9en convooi Britsche schepen in het Kanaal. Een Engelsche fotograaf maakte van deze gebeurtenis bovenstaande foto. het Britsche rijk is door den oorlog in een totaal andere financieele verhouding tot Amerika gekomen. De oorlogsuitgaven van Engeland zijn tot fantastisch hooge cijfers gestegen en dat een dergelijke omstandig heid zeer grooten invloed uitoefent op de toekomstige verhouding van pond en dollar ligt voor de hand. Zoodat we maar zeggen vwllen, dat na het tot stand komen van den vrede geheel andere internationale financieele verhou dingen zullen optreden. Bedriegen de voor teekenen niet, dan zal ook in die verhou dingen met heel andere maatstaven moeten worden gemeten dan voorheen het geval was. Hoe staat het met de waarde van onzen gulden? Dat is een actueele vraag. Een autoriteit als prof. Kaag merkt hier omtrent op in het maandschrift „Econo mie',, dat, gezien de prijsontvsdkkeling in ons land sedert de Intrede van Nederland in den oorlog, onze gulden zijn koopkracht bijna ten volle heeft behouden. Maar, zoo zal misschien iemand Vragen, hoe zal het hiermee in, de toekomst zijn gesteld Beijerliandschelaam 61 ROTTERDAM Z. TELEF. 72327 Ruim gesorteerd in Pendules en WeKkers, Gero - Zümeta, Glas en Poroelein. Prof. Kaag antwoord daarop: dit zal af hangen van de mate, waarin het zal geluk ken, de uitgifte van papieren geld te beper ken en de productie en aanvoer van goe deren op peil te houden. Van den goud voorraad van de Ned. Bank is zij niet af hankelijk, zoo voegt hij hieraan toe en in dit opzicht is het ook volkomen onbedui dend, of deze goudvoorraad zich in het binnen- dan wel in het buitenland bevindt. Voor den import en export van ons land is thans oriënteering naar het Oosten van des te grooter beteekenis geworden. Bevor dering van het Nederlandsch-Duitsche han delsverkeer is daarom mede voor de bin- nenlandsche positie van onzen gulden van veel belang. Wat de buitenlandsche waarde Van ons betaalmiddel betreft, we merkten hierbo ven al op, dat daaromtrent niets valt te voorspellen. Trouwens prof. Kaag maakt de opmerking, dat de fantastische cijfers, die soms omtrent die buitenlandsche waar de worden genoemd, alle wezenlijke betee- Ijeriis missen. Valt de goud-basis en komt er na de oor log een geheel andere ordening in het geld wezen, dan zijn de schatten in het fort Knox in Amerika waardeloos. Men kan de rotsen van dit goud-jfort met groote let ters bebeitelen met het woord „Verganke lijkheid." In dezen oorlog wordt voor de zooveel- v.h. Keizerstraat 1, Visschersdijk, IS THANS GEVESTIGD: Nieuwe Binnenweg 127 - Rotterdam In- en Verkoop. ste maal bevestigd het schriftwoord, dat goud, geld en goed, zich gewisselijk vleu gelen maakt en rijkdommen, als schoon- schijnende zeepbellen, uiteenspatten. Wat ,aijn er in de korte tijd dat deze oor log woedt vele verwachtingen in rook op gegaan en werk van jaren vernietigd. En niemand weet wat er nog komen of hoe lang het duren zal. Er is een andere schat, die meer waarde heeft dan al het goud van de wereld te zamen. Hij wordt niet bewaard in een fort, want dat zou tenslotte nog neembaar zijn, maar eeuwig in de hemelen. Hij wordt toe gerekend aan een volk, die zich het bezit er van niet waardig keurt. Gaat hun rijk dom op aarde teloor, wat nood! dien schat wordt door de mot noch de roest verdor ven en de valuta heeft er geen invloed op. Zélf kunnen ze dien schat niet bewaren ze zouden hem tóch verliezen. Het bezit ervan is voor tijd en eeuwigheid genoeg- doende. En het mooiste er van is dat de schat voor U en mij is te bekomen, zonder dat het één cent kost. Eilieve, hebt gij er al ernstig naar ge zocht WAARNEMER. PLAATSING VAN JONGELUI IN LANDBOUWBEDRIJVEN. Naar wij vernemen heeft de directie van het openbaar lichaam De Wieringermeer aan den Rijksdienst der werkloosheidsver zekering en arbeidsbemiddeling zijn steun toegezegd voor de plaatsing van een aantal werklooze jongelieden van 16 tot en met 18 jaar in de landbouwbedrijven in de Wie ringermeer. Men hoopt ongeveer 100 jonge lieden eenige weken te kunnen .plaatsen. Bij plaatsing ontvangen de jongelui kost en inwoning, benevens f 1.50 zakgeld per week. Voor reiskosten draagt het departe ment van sociale zaken zorg. De plaatsing van jongelieden wordt ongunstig geïnfluen- ceerd door het feit, dat in vele landbouw- districten de landbouwers dezen zomer veel meer arbeidskrachten dan normaal hebben tewerkgesteld. Ook daardoor, dat de korenoogst reeds in vollen gang was, toen de Rijksdienst zich met zijn oproep tot de landbouwers richtte. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND. De belangstelling van de zijde der land arbeiders om naar Duitschland te gaan, is te Winschoten zeer groot, zoo meldt het A. N. P. ledere week vertrekken uit dat district gemiddeld tweehonderd arbeiders over de grens.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 1