CMDWEEKBIADöpGED N.V. DiïGEVERSMAATSCHAPPU „EILANDEN-NIEÜWS" Uit het Kijkvenster. Buitenland „Mijnhardtjes" De Nederlandsche Pijnstillers STICHTELIJKE OVERDENKING 13e Jaargang ZATERDAG 10 AUGUSTUS|1940 No. 1166 „Het gebed des Rechtvaardigen" verhoord. Bekendmaking WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER 193 5 OPGENOMEN HET BLAD .ONZE EILANDEN" -^ 1 8E J A A R Q A N Q UITGAVE VAN -^—^-^ 1. De tijd lag achter den rug dat Is raël, door een almachtigfe kracht Gods was uitgeleid, uit den ijzeren oven van Egypte en ook had dit volk doorleefd, hoe de Roode Zee was ge opend, ten goede voor hun, ten kwade voor de vijanden. Dus had de Heere op eene vol maakte heerlijke wijze Zijn wond'ren ten toon gespreid, opdat niemand zou de zeggen: Ik heb zulks niet gewe ten of aanschouwd. Dus Mirjam de zuster van Mozes en Aaron, had ook deze wonderen doorleefd en had zij niet met de menigte der vrouwen be jubeld, de vérlossing door Jehovah verricht? Had God Zijn toorn nadien niet ge openbaard als het volk, niet tevre den met 's Heeren weg, om vleescdi had gevraagd, en zij dat in het onge noegen Gods ontvingen? Waren er toen niet velen gestikt met 't vleesch tusschen hun tanden? O, hoe vreeselijk als Gods oordeel neerdaalt en Mirjam had dit alles met eigen oog gezien, doch de hoog. moed kwam in haar hart omhoog. Zij die Mozes gelegd had in een kistje in de Nijl. had toch het geschrei van het jongsken vernomen en hoe verheugd was zij met Mozes gesneld naar haar moeder, wijl de prinses een voedster verlangde voor dien He- breër. Mirjam kon toch zeggen hoe dat kind op wonderlijke wijze was ge spaard, ondanks de toorn des Ko- nings, door Gods arm behouden. Welnu deze vrouw moet ervaren als men van God is afgedwaald, dat Gods straf niet kan uitblijven. De Heere hoorde de stem van Mirjam dat zij, ondanks hetgeen zij gezien en gehoord had, afweek van den weg, daarom sloeg de Heere haar met een vreeselijke krankheid. Dat moest zij nu ervaren, zij die eertijds uitblonk, diens zon werd verduisterd. Wat een ramp. Mirjam werd met deze ziekte be zocht en de oorzaak was, omdat zij niet vertrouwde de Goddelijke roe ping van Mozes. Tevens was zij met jaloerschheid vervuld tegenover haar broeder, om dat hij eene Kuschietische ter vrouw had genomen, hoewel het niet door den Heere was verboden, want wel had God verboden zich met de Ka- naanieten te vermengen. Dat verwek te in haar hart haat en dat wordt al spoedig geopenbaard, wanneer zij met Aaron haar broeder haar ziens wijze bekend maakte. O, hoe kan de eene tong een ander aansteken en medesleepen en hoe diep treurig, één die voorheen gepro fiteerd heeft, spreekt kwaad over Mozes, die toch alleen door Gods kracht geroepen en geleid was 't ver drukte volk te verlossen. O, hoé valsch om achter den rug van haar broeder vele beschuldigin gen naar zijn hoofd te slingeren. Dat is het vreeselijke werk van den vorst der duisternis, als menschen elkaar beleedigen achter hun rug. Aldus ge schiedde met Mirjam en Aaron te genover Mozeswant zij zeide„Heeft de Heere maar alleen door Mozes ge sproken?" Heeft de Heere ook niet door ons gesproken? Doch hoewel zij het niet tegen Mozes gezegd hadden, toch werd hem bekend gemaakt hoe zijn zuster en broeder hem wan trouwden. Doch als hij dit vernam, dan wreekt hij zich niet, doch daar hij zeer zachtmoedig was, meer dan anderen op aarde, dan blijft hij op den Heere vertrouwen. Als Mozes wordt gelasterd, hij toornde niet, doch geeft 't al over aan Dien, Die hem moest steunen. Doch hoe Mozes ook zachtmoedig bleef en zwfeeg, kon zijn God niet zwij gen, daar Gods eer en werk was aan gerand en des Heeren deugden niet geloovig werden omarmd. Daarom spreekt de Heere dat zij zich moesten afzonderen, want de Heere wilde niet dat dit kwaad zou voorttelen. Nu stonden zij voor het aangezicht des Heeren in de ten'te Gods en ter wijl Mozes meermalen voor zijn God geijverd had, ontsloot nu de Heere Zijn ijver voor Zijn kind. Want God had de duivelsche uitspraak van Mir jam vernomen, daar zij haar broeder niet eerde, kon de Heere niet toela ten dat Mozes zijn kind bevlekt werd, daarom antwioord Hij vanuit den he mel. Gij hebt niet gevreesd Mijn werk te betwisten, welnu gij zult ervaren dat 't niet ongestraft blijft. En terstond daalt de wolk omlaag,, de wolk verdwijnt en daar staat Mir jam melaatsch wit als de sneeuw. Zij droeg het teeken van Gods mis noegen, daar die ziekte vreeselijk was en zoo stond Mirjam met Gods vloek beladen. Vreeselijk is deze ziekte door allen gevreesd en geweerd, en steeds klonk de uitspraak ,.onrein, onrein De melaatschheid was ontzettend en daarmede werd Mirjam bezocht. Mozes moest zijn aangezicht bedekken van wege den glans des Heeren, Mir jam moest een sluier nemen om haar schande te bedekken. Hoe vreeselijk is het met den mensch gesteld, niets geheeïlf aan hem, daar de gansche menschheid met melaatschheid is geslagen, om dat men een heilig God heeft belee- digd in het Paradijs. Hoe donkerden dor is het in de ziel van Mirjam, doch ook in aller ziel geworden, omdat men de levende fontein verlaten heeft en bakken uitgehouwen, gebrokene bakken die geen water houden. De oorzaak dier straf was, dat zij niet geloofde dat haar broeder zulk een Goddelijke opdracht had ontvangen. Ach hoe zweeg die- zachtmoedige, doch hoe vreeselijk was het Goddelijk antwoord. Mozes mocht weer erva ren. „Ik zal voor U strijden en gij zult stille zijn." Het droevigst is, dat 't vergift ba rer tong haar broeder Aaron verleid had en zij Mozes verdacht maakte, een heilig God wantrouwde, omdat zij niet onder, doch boven hem wilde staan. Was 't alzoo niet in 't Paradijs? Omdat men den gevallen engel meer geloofde dan dien Heiligen God, dronk men het vergift uit den beker des satans en daarom draagt de gan sche menschheid Gods straf. Dus werd Mirjam door God. geslagen met melaatschheid en droeg dat kleed der schande, voor 't aangezicht van gansch Israël. L. V. VERBOD OM NA ELF UUR OP STRAAT TE :2lJN OPGEHEVEN. VAN SEVENTER'S POSTZEGELHANDEL 2 St. 10 ct. 12 St. 50 ct. niEuws Abonnementsprfls 90 cent per 3 maandenbü vooruitbetaling. Verschint lederen Woensdag en Zatprdag 2 maal per week. Afzonderlïike ftummer» 5 cent Buitenland 8 gulden per jaai Gcvesügd te Mlddelhainfa Prins Hendrikstr. 122 O Giro 167930 i Postbox 8 Teï. 17, Bjpcantoor voor Zeeland: St. Maartenaayk Marbt, Telef. 69. Advertentie<pi|{s 20 cent per regel. Reclames 40 et.; Dienste I aanvragen en aanbiedingen van 16 r^els 80 et.; Boekmaan* I kondiging 10 cent p« t^el Contracten belangr^k lager. ,,0, God, heel haar toch!" (Num. 12 3b.) (Wordt vervolgd) Onze thee en onze tabak Ker- keraden, die het rooken afkeurden Betekende dominé's Afgoden, die in rook opgaan De vondst ivan Salomon Dpits. Nu wij wat krap in onze thee ea tabak beginnen te zitten, is het misschien inte ressant, onze lezers daarover iets te ver tellen. Niet altijd hebben wij in ons landje thee gedronken, want in de 16e eeuw was het bier in Nederland nog de algemeene volks drank. Toen de Oost-Indische Compagnie de thee vanuit China begon in te voeren, trachtte zij het gebruik van deze nieuwe drank zooveel mogelijk te bevorderen. We hadden toen niet de couranten-recla me, zooals thans, (of liever kort geleden) waarin met schreeuwende letters stond: „Thee doet je goed!" hoewel de propaganda echter van niet minder inslaanden aard was Een dokter, die hiervoor door de Compag nie vermoedelijk flink werd betaald, schreef in een ,,Tractaat van het exelentste cruijt thee" de thee voor als een wonder genees middel, dat alle kwalen verdreef. „De thee, verdrijft zware droomen, ver ligt de hersenen van zware dampen, ver ligt en geneest alle duizelingen en pijnen des hoofds, maakt het gezlgt klaar, ver drijft overtollige slaa,p, verjaagt de dom migheid, courageert het harte, doet de vrees wijken, scherpt het vernuft, versterkt de memorie en lescht de dorst." Hij raadde bovendien aan per dag min stens 8 of 10 koppen te drinken en vond er zelfs geen bezwaar in, wanneer naen 50 of 100 koppen thee achter elkaar ver zwolg. Het valt te begrijpen, dat de Compagnie met een dergelijk tractaat zeer ingenomen was. Meer en meer werd de thee aange prezen als een voortreffelijk geneesmiddel. In de loop van de 17e eeuw werd de thee niet alleen in deftige kringen, maar ook door den eenvoudigen burger gedronken, al vonden de deftige burgers de thee een te voornaam kruid, om door den eenvoudigen burgerman te worden genoten. Bij anderen vond de nieuwe drank ver zet: in een oud geschrift lazen we, „thee- drinken was goddeloos, nutteloos, de thee was onwaard, dat ze uit verre landen ge bracht werd en dat de gekken er zooveel voor uitgaven." Dit kon echter niet belet ten, dat de thee in de 17e en 18e eeuw de algemeene volksdrank werd. Met de tabak is het ongeveer op dezelfde manier gegaan; in de loop der 16e eeuw, zoo vertelt de Nederlandsche geschiedschrij ver Emanuel van Muteren, werd tabak pas in Europa bekend! „Door verscheijdene togten^van verschei|e scheepvaarden is er uit West-Indien vaniBrasilien en de kusten van Peru, gebragt eln gedroogd kruit, dat men bij ons Nicota,nfe, en in Indien Tobac- C(J noemt, gedroogd in den rook; dit is nu in Europa eerst bekend gewerden binnen deeze 20 of 25 jaaren, en komt in meeni- gerhande fatzoen voor: opgewonden en ge rold; dit gebruiken zij, wat gedroogd tot poeder, met een zilvere of steene gebakke pijpje, daartoe eigentlijk gemaakt of ge- baltken, van eenen vinger lang, en voor in een bakje, een halve hazelnoot groot, dat zij met het poeder vullen en steeken daar het vuur in met eene kool of kaers," en zui gen daarvan in lijf of mond en dien vol rook hebbende, blazen dien weder de neus gaten uit en dat zo lang, totdat het alles uitgebrand is, en doen dat zoo dikwijls hun goeddunkt, en dat noemen zij elkander een pijptabak toedrinken. Veele gebruiken dat alle uren van den dag, na en voor den eten 's morgens vroeg en 's avonds laat, en dee ze menschen verlekkeren zoo daaraan, ge lijk de dronkaards aan wijn en bier en kun nen zig dat niet ontwennen, zijnde van na ture verwarmende en verdwelmende de harsenen; is in 't eerst goedkoop geweest en verkogt voor eenen gulden 't. pond, dat nu tot zes, tien, twaalf guldens en meer, naar deszelf s deugd en zoort, verkogt werd. De Medicijns van onze eeuw weten de kragt van dit gedroogd kruid niet, als onlangs eerst bekend; de meesten achten het kwaad vermits niet kan geloochend werden, dat alle gebrande dampen rook maken, en alle rook maakt zoet, en dat zoet in 't hoofd en harsenen kan niets goeds voortbrengen... Toen het „toeback-rooken" in ons land meer en meer in gebruik kwam, ondervond het aanvankelijk fel verzet; er waren ver ordeningen, waarvan er een luidde: „al wie toeback rookt, zal met de sweepe gecorri- gheert worden!" Dronkaards en tabakzuigers werden als één soort lieden beschouwd. Kerkeraden keurden het rooken zoo sti*ng af, dat zij soms de nieuwe lidmaten plechtig lieten beloven: ,,'t fenijnich cruijt toeback, een werck en inventie des satans, te vlieden als een pestlocht." De Brabantsche popu laire dichter Adriaan Poorters achtte de tabak zóó schadelijk, dat hij schreef: „Van den taback sterven de verkens en de men schen vaeren der niet veel beter aif." Anderen legden er weer de nadruk op, dat het rooken van tabak het denkvermo gen zou versoherpen: „Als men in eenig- heijdt (eenzaamheid) zit en een pijpje smookt met 't eene been over 't ander, vetrekt eenigszins het chagrijn en de herse nen worden soodanigh gesuijvert, dat men hoev langer hoe meer begint te sien en te oordeelen." Hoe men er over dacht, de tabak heeft als genotmiddel ruim zijn weg gevonden. Zoo zelfs, dat ons land een der meest- verbruikende naties was van heel de wereld Wij hebben er wel eens op gelet, wanneer we foto's zagen uit andere landen, dat de heeren slechts zelden een sigaar of pijp in den mond hadden, terwijl men de Nederlan ders niet denken kan Zonder sigaar of de zoo populair geworden sigaret. Had men in vroeger tijden, zooals wij boven aanhaalden, van kerkeraadszijde be zwaar tegen lidmaten, die „toeback sogen", dat is al vrij vlug veranderd. De consisto riekamers moesten eigenlijk wel een extra schoonmaakbeurt hebben voor de stank van de rook. In sommige kerkeraden zette de koster voor de vergadering de tabakspot midden op tafel en legde de pijpen gereed. Want de broeders hadden ieder hun eigen lange Goudsche pijp. En hoe feller het de bat, hoe straffer er werd gerookt. Dan kon men de rook snijden. Uw Waarnemer was, enkele jaren gele den, op verjaars-visite bij zijn predikant. Voor die gelegenheid nam hij een klein kist je sigaren mee. Het was al het „zooveelste" de dominé stapelde ze naast z'n stoel op. „Gerookt vleesch bederft niet" placht hij te zeggen. Hij stoomde van den morgen tot den avond. Oif rooken geoorloofd is? Het is een in gewortelde volksgewoonte. Ik weet van een andere predikant, die er last van kreeg. Niet, wat zijn gezondheid betreft, maar consiëntieus. De verslaafdheid van het rooken was hem tot zonde geworden en hij 'liet het. Toen hij door een collega eens gevraagd werd, waarom hij het rooken na liet, antwoordde hij: Broeder, het zijn altemaal afgoden!" Het laconieke antwoord was: „en ik laat mijn afgoden in rook ver vliegen!" Alle verslaafdheid is zonde, .Zoowel van een teveel gebruik van wijn als van tabak. Laten we dat vaststellen. Wie er gewetens bezwaar van heeft, die late het. Men moet nooit iets tegen zijn geweten doen. Maar veroordeelen wie het wèl doet, is niet op zijn plaats. Het is er naar, hoe dat legt. Salomon Duits, bij de meesten onzer wel bekend, liep berooid, zonder een cent op zak, door de straten van Amsterdam. Hij had begeerte in een pijpje tabak, maar koo- pen kon hij het niet. Deze verzuchting lei hij ook, evenals hij zoovele ander kleine dingen deed, den Heere voor. En zoowaar, daar vindt hij een geldstuk, waarvoor hij het genotmiddel koopen kon. De bede om het pijpje tabak, werd in den hemel ver hoord. De Heere gunt Zijn kinderen wel wat. WAARNEMER. De Burgemeester van Middelliamis maakt b'èkend, dat het verbod om zicli tusschen elf uur des aivonds en vier uur des morgens op den openbaren weg te bevinden, waar van de afkondiging is gedaan op 13 Juni 1940, MET INGANG VAN VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1940 IS OPGEHEVEN. MIDDELHARNIS, 8 Augustus 1940. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. Deze bekendmaking is in alle gemeenten van het eiland Goeree-Overflakkee afge kondigd. Het Russische parlement is op 1 Augustus j.l. te Moskou bijeen ge weest. Molotof heeft een verklaring afgelegd over de buitenlandsche politiek. Hij memoreerde de groote successen wel ke door Duitschland waren behaald; hoe een land als Frankrijk na slechts 1% maand oorlog, zich volledig had moeten overgeven. Engeland staat nu alleen, en hoopt op de hulp van Amerika. Volgens het oordeel van Molotof is er van beëindiging van den strijd voorloopig nog geen sprake. Wat betreft de verhouding tot Duitsch land, deze is nog even hecht als voorheen. Alle .pogingen de vriendschap tusschen Rus land en Duitschland te verbreken, lijden schipbreuk. v.h. Keizerstraat 1, Visschersdijk, IS THANS GEVESTIGD: Nieuwe Binnenweg 137 - Rotterdam In- en Verkoop. De verhouding tot Engeland was onge wijzigd, verbetering kon niet worden ver wacht, en was ook niet noodzakelijk. Nieuwe gezichtspunten werden niet ge opend. De meest belangrijke passage was die, wat betreft de verhouding tot Duitsch land en Italië. Daaruit bleek, dat voor- hands nog geen wijziging te verwachten is. Doordat de vriendschapsbanden hechter worden, is er eer een verbetering dan een verslechtering van de betrekkingen te ver wachten. "Een nieuwe wrijving tusschen Engeland en Japan, houdt de gemoederen in span ning. Japan heeft een paar Engelsche onderda nen gearresteerd wegens spionnage en op- zettelijlte tegenwerking der Japansche re geering. Engeland van zijn kant heeft negen Ja- paneezen gearresteerd n.l. Londen 4; Rangoon 3. Singapore 1; Hongkong 1. Heel de Japansche pers is hierover he vig verontwaardigd en eischen dat de scherpste maatregelen tegen Engeland ge nomen zullen worden. In de .Zes grootste steden van Japan wor den betoogingen gehouden tegen Engeland. De onmiddellijke invrijheidstelling der ge vangen genomen Japanners wordt geeischt, terwijl men tevens verlangd dat iedere En gelsche invloed in Japan of zijn koloniën geheel dient te verdwijnen. De leus is: „Geen Engelschen meer in Japan." Door de diplomatieke vertegenwoordigers worden zeer drukke besprekingen gevoerd, welke echter niet schijnen te vlotten. Japan volhardt bij zijn eischen en dreigt met verbreking der politieke betrekkingen. De oplossing der geschillen tusschen Roemenië en Hongarije vlot ook nog niet erg. Aan de verlangens van Bulgarije zal Roe menie wel toegeven. In de hoofdsteden Boekarest, Boedapest en Sofia wordt hier over druk geconfereerd en een oplossing der Dobroedsja kwestie schijnt niet ver meer te zijn. Anders staat het met de wenschen van Hongarije inzake Zevenburgen: De Hon- gaarsche eischen gaan zoo ver, dat zonder arbitrage wel geen oplossing mogelijk zal zijn. De Duitsche pers schrijft hierover dat het de eigen schuld van Roemenië is, dat het offers moet brengen. Aan de andere zijde wordt aangedrongen dat Hongarije niet al te zeer op oude his torische rechten zal blijven staan. De tijden en omstandigheden zijn zeer gewij,zigd, en daarmede moet ook Hongarije rekening houden. De nieuwe regeling moet echter zooda nig zijn, dat nieuwe verwikkelingen in de toekomst moeten worden voorkomen. Omtrent de Duitsche aanval op Engeland wordt druk gesproken en geschreven. Al wordt den eersten September niet de- finitieif genoemd, toch wordt dezen datum genoemd als de dag waarop de bezetting van Engeland een feit zal zijn. De Berlijnsche correspondent der N. R. Ct. schrijft dat de inval in Noorwegen aan de Duitschers op dit gebied zeer veel heeft geleerd. Om een goede samenwerking te hebben tusschen de strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht is helder zicht noodig. Wlordt door mist of nevel de samenwer king gestoord of verbroken, dan biedt dit den vijand zeer groote voordeden, omdat de bedreigde doelen dan niet op de juiste wijze worden aangevallen. Er ontstaat dan een leemte, waarvan de verdediger profijt kan trekken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 1