Nieuws uit Zeeland Gemeenteraad Stavenisse. Openbare Gemeenteraadsvergadering, gehouden op Woensdag 31 Juli 1940, des voormiddags 11 u|ur .(w.t.) Met den Voorzitter-Secretaris alle leden tegenwoordig. De VOORZ. opent deze laatste door hem te presldeeren vergadering, wegens beko men eervol ontslag uit zijn ambt, met een woord van welkom. De notulen worden on gewijzigd vastgesteld. Mededeeling. 1. Van den Secretaris Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken is door den Burgemeester-Secretaris dezer ge meente m'et ingang van 1 Augustus 1940 eervol ontslag uit zijn ambt ontvangen. 2. Volgens het reglement van orde is in de daardoor ontstane vacature als waar nemend Secretaris beëedigd de heer W. Hanssens, die den eed der belofte en den Ambtseed aflegd in handen van den Voor zitter. Voorzitter: Wij vertrouwen, dat het Sec retariaat door U in alle naarstigheid zal worden waargenomen. De heer Hanssens dankt voor het in hem gestelde vertrouwen den de door den Voorz. tot hem gerichte woorden, en hoopt het in hem gestelde ver trouwen niet te zullen beschamen. De bij de leden in circulatie geweest zijn de stukken worden alle voor notificatie aan genomen. Ingekomen stukken: 1. Wijziging betreffende den B-steun voor kleine boeren en tuinders welke zijn teruggebracht op f 6.42 en f 3.21, met een zelfde gemeente bijdrage van f 2.en if 1-. 2. Ontvangen circulaire, dat de gemeen te voor vergoeding B-steun is in aanmer king gebracht, en deze in geld kan worden uitgekeerd. 3. Dat óp het door de gemeente aan het Waterschap „Stavenisse" gericht verzoek betreffende verbreeding bestrating „Kerk- weg" afwijzend is beschikt, terwijl het 2e onderdeel van dat verzoek n.l. het aan brengen van een zinkput aan het eind der „Kerkweg" wordt geaccepteerd met dien verstande, dat door de Gemeente in de helft der kosten zal worden bijgedragen. De heer STOUTJESDIJK: M. d. V., Is de kostenberaming daaromtrent al bekend? De VOORZ.: Momenteel nog niet, maar wij mogen verwachten, dat het met die put wel terecht komt. Z.h.s. besloten, en zal het Waterschapsbestuur hiervan worden kennis gegeven. 4. Enkele ingekomen stukken zullen bij de leden worden rondgezonden. 5. Procesverbaal van de op 22 Juli bij den Gemeenteontvanger en Secr.-Pennm. van het B.A.S. gecontroleerde kassen, wa ren aan de resp. bedragen van f 5613.83 en f 305.57 accoord bevonden en voor notifica tie aangenomen. 6. Verzoek van den heer A. P. Hanssens om eervol ontslag als Ambtenaar van den Burg. Stand, dat z.h.s. wordt verleend, en den heer W. Hanssens als zoodanig met het werk wordt belast, terwijl bij onstentenis vervanging zal plaats hebben door Wethou der Potappel. Z.h.s. besloten. 7. Een verzoek van den bieten-contro leur van Swijveren te Halsteren, om een stapelplaats voor bieten, die in de cam pagne worden aangevoerd op het haventer rein waarbij de voor de gemeente daaruit voortvloeiende baten worden naar voren gebracht. De VOORZ.: Wij hebben eenzelfde ver zoek vroeger en bij herhaling in behande ling gehad, en inderdaad zijn er voordeden aan verbonden, maar wegen niet op tegen het hoogere belang der haven, en de haven moet als haven worden benut, terwijl het verkeer niet toelaat een ongemak te schep pen. Z.h.s. afwijzend beschikt. 8. Een verzoek van den Gemeente-op zichter dhr. P. C. H. van Oost, om herzie ning en wijziging van zijn instructie als zoodanig met terugwerkende kracht van 1 Januari 1940. Verder wordt door hem ver zocht de voldoening van de door hem inge diende nota „Oudelandschedijk" en duiker begraafplaats. De VOORZ.: Het is U bekend hoe zijn ingediende nota zonder meer, als niet" in den juisten vorm ingediend en alleen na een behoorlijke bespreking, is terzijde ge legd. En nu na een persoonlijk onderhoud het verzoek in een meer juisteren vorm is herhaald, stellen B. en W. U voor als nu een gratificatie toe te kennen van f 125 over vorig jaar, in de hoop door deze in williging een betere en goede verhouding zal worden geschapen. De heer STOUTJESDIJK: M. d. V. De nota was toch f 121.en vanwaar nu een gratificatie van f 125. De VOORZ.: De ingediende nota behels de een procentgewijze vergoeding voor ge presteerde diensten, dat niet zoo is, en wij nu tot schepping van een goede verhouding komen met een gratificatie van f 125. waarin dan ook is begrepen de aangebrach te duiker op de begraafplaats. De heer STOUTJESDIJK: De toestand verbeterd? Ik verwacht er weinig van, en ben er dan ook in principe tegen, en zal mijn medewerking tot een goede verstand houding niet onthouden en er NOG mijn stem aan geven. De VOORZ.: Dat is ook de opzet van ons voorstel. Dit eerste onderdeel van het ver zoek wordt aangenomen z.h.s. Het 2e onderdeel van het verzoek betreft genoegdoening' van aan hem gegeven ver bod inzake het verrichten van particulier werk. Dat in een mondelinge bespreking met hem terdege is onder het oog gebracht. De VOORZ.: Oo k als zoodanig zouden wij zijn instructie willen herzien en aan art. 11 een 3e alinea willen toevoegen. De heer STOUTJESDIJK: M. d. V. Ik kan er niet mee Instemmen; hierdoor ver vallen wij weer in dezelfde fout van voor- heen, dat een ambtenaar wordt belast met toezicht op zïjn eigen, werk. Bovendien zal zulks hl de toekomst toch vervallen. De VOORZ.: Uw opmerking is volkomen juist betreffende de zeMcontroleering; een centrale regeling wordt echter in de tegen woordige omstandigheden nu niet zoo spoe dig door ons veirwacht. en zal de voor-oor logstoestand voorloopig nog wel blijven ge handhaafd; er is werkelijk een Centrale re geling in het vooruitzicht, en zouden voor dien tusschentijd dan ook daarin willen ge noegdoening geven met het oog op de goe de verstandhouding. Wij zijn het met U eens principieel, maar wilden nu voor het tusschentijdsche, wanneer de verhou ding goed geworden is, toch inwilligen. De heer v. BEVEREN: M. d. V.: Een ambtenaar behoort loon naar verdienste te genieten en daarom voel ik alleen voor tractementsherziening. De VOORZ.: Dus geen particulier werk, maar een finnatieele regeling. De heer v. d. SLIKKE: Ik ben het met vorige sprekers volkomen eens. Het is hem eenmaal anuniem verboden, en algemeen besloten het niet meer toe te staan, omdat het ingaat tegen het algemeen belang en bij herziening zou de Raad zichzelf een slag in 't aangezicht geven. De VOORZ.: Zeer zeker zijn er goede gronden om op het eenmaal genomen be sluit niet terug te komen, waardoor wij ons, laat mij het zóó mogen zeggen zouden blameeren, maar dan moeten wij ook naar de dubbeltjes grijpen, bij de handha ving van het verbod. Aangezien de finantiën het 3e onderdeel van verzoek inhoudt, zou ik het, ongaarne ook, ik wilde zulks nu liever nog zelf af handelen, willen renvoyeeren naar B. en W. om het in een volgende vergadering na der te kunnen bekijken. Wt-th. V. IJSSELDIJK: Het is door ons eveneens van alle kanten bekeken en be sproken, en meenen met deze overgangs maatregel te mogen vertrouwen, dat de verhoudingen beter zullen kunnen worden. De verhoudingen moeten in de allereerste plaats goed .zijn. De heeren STOUTJESDIJK, v. d, SLIK KE en V. BEVEREN zien liever een trac- tementswijziging, waardoor den ambtenaar vrij komt te staan, met welke zienswijze ook dhr. van den BERG accoord gaat. Vol gens hem moet straf ook straf zijn, maar men moet daarmee niet aan de portemon- naie komen, men moet den ambtenaar naar behooren betalen, dit 3e onderdeel wordt gercnvoyeerd naar B. en W. 9. De gemeenterekening wordt aangebo dfn met een ontvang van f 65.596.12 en een uitgaaf van f 63.492.77, alzoo een goed slot van f 2103.35; de kapitaaldienst met een uitgaaf van f 8631.25 en een ontvang van f 8602.14, dus een nadeelig slot van 'f 29.11. De begrooting 1941 sluit zonder eenige be lasting verhooging met een goed slot re serve daarbij inbegrepen van ruim f 4000, terwijl er bovendinen voor de haven nog een reserve is gekweekt van f 600. De begrooting B.A.S. in ontvang op f 2755.27 en uitgaaf op f 2753.42, alzoo na deelig slot f 1.85 met een subsidie van f 2100.Beide begrootingen worden ter on. derzoek gesteld in handen van den gehee- len Raad met uitzondering van de Wet houders. 10. Z.h.s. wordt de begrootingswijziging goedgekeurd. Na afloop der behandeling van 4e agen da s'celt de Voorzitter voor geen rondvraag te houden, maar de vergadering met het cog op het afscheid te schorsen tot 4 uur ^w.t.) De heer STOUTJESDIJK vraagt nog even het woord, dat hem wordt verleend, en waarin hij B. en W. dank zegt voor het zuinig beheer, waarbij de heeren v. d. Slik- ke en van Beveren zich aansluiten. Hierna gaat de vergadering om 4 uur (w.t.) over in een buitengewone. AFSCHEID VAN BURGEMEESTER HANSSENS TE STAVENISSE Woensdag, 31 Juli 1940 Op dezen mooien, zonnigen middag was er, op het anders zoo rustige dorp een le vendige drukte waar te nemen. Velen zag men naar de Bewaarschool spoeden, waar Burgemeester Hanssens officieel zijn ambt zou neerleggen. Bij het binnentreden kon men waarne men, dat het aan belangstelling niet zou ontbreken. De zaal was met bloemen ver sierd en ieder was in afwachting op de ver schijning van de burgemeester met zijn echtgenoote en familie. Bij het plaatsnemen liet de Burgemeester plechtig de hamer op tafel vallen en her opende de vergadering, welke vanaf 11 uur v.m. als gewone raadsvergadering was ge schertst geweest. De Burgemeester richtte zich daarna on geveer als volgt tot de aanwezigen: (Uit den aard der zaak stippen we, wegens be perkte plaatsruimte, uit de redevoeringen slechts het voornaamste aan Red.) Rede van den Burgemeester. Het valt mij niet gemakkelijk om, na een periode van zoovele jaren en een zeer werk zaam leven, mijn ambt te moeten neerleg gen. In moeilijke dagen Mei 1915 ben ik burgemeester geworden. Nu zijn de tijden nog oneindig moeilijker. Ik hoop dat het de gemeente in de toekomst goed moge gaan en er zal zijn een toename in wel vaart. Mijn gedachten gaan uit naar hen, die geroepen zijn, om straks de gemeejite- belangen te verzorgen. Ik houd mij in U aller vriendschap aanbevolen. Dankbaar stemt het mij, dat ik deze dingen nog mag zeggen, in tegenwoordigheid van hen, die mij dierbaar zijn. Aan allen mijn dank voor de steeds ondervonden medewerking en wel in de eerste plaats aan de wethou ders en de leden van den Raad. Niet alleen het college in zijn huidige samenstelling, maar ook zij, die daar deel van uitmaakten en die thans niet meer zijn, herdenk ik dankbaar. Steeds was men één van zin om de gemeentebelangen te bevorderen. De ge meente-ambtenaren van hoog tot laag zeg ik hartelijk dank voor het feit, dat zij steeds bereid waren tot steun en samen werking. Ds. Batelaan en de kerkeraad der Ned. Herv. Kerk hartelijk dank voor de groote steun en het gezamenlijk werken voor het maatschappelijk en geestelijk welzijn der gemeente. Ook bracht spr, dank aan de bewaar- school-Vereeniglng, welke veel strijd heeft moeten voeren tot het behoud dier inrich ting, waarbij hij hoopte dat de school tot in lengte van dagen mocht voortbestaan. Spr. memoreerde hierbij ook de groote fi- nantieele medewerking van de Ambachts- heerlijke familie. De Polderbesturen, ondanks het soms voorkomend verschil in inzicht, werden dank gebracht voor de samenwerking in dienst der gemeenschap, inzonderheid het Waterschap voor de belangrijke medewer king op velerlei gebied. Met blijdschap consateert de burgemees ter, dat alle collega's van het eiland aan wezig zijn. Hij brengt hun dank voor de betoonde vriendschap en medewerking. Tenslotte dankt de burgemeester voor al ias wat zij voor hem geweest zijn. Wethouder van IJsseldijk,. tevens loco-burgemeester, herinnerde hoe Burgemeester Hanssens 42 jaar geleden hier kwam om een aanvang te maken met het gemeentewerk. Hoe is die tijd vervlo gen. Spr. zegt dat ook hier geldt het woord van den dichter uit Ps. 102: „Als een kleed zal 't al verouden." Het was ook in oorlogstijd, toen gij Uw intrede als Burgemeester deed, n.l. 14 Mei 1915. Een droeve tijd, waarop ge Uw in trede deed, nog droeviger, nu U ons ver laat. Ziende op hetgeen achter ons ligt,, zijt U Uw belofte bij Uw Installatie getrou welijk nagekomen. Uw motto is steeds ge weest: „Wees werkzaam, en doe Uw plicht Rechtvaardigheid en onpartijdigheid was Uw doel en kleinzielig gedoe was steeds verre van U. Voor rijk en arm, hoog en laag naamt gij de belangen op, zonder aan zien des persoons. Laster, hoon en smaad werden U soms niet onthouden, maar dit hinderde U niet. U zei altijd: Wij leven in een glazen huis en wee, als alle menschen wel van U spreken. Vele jaren heeft spr. met den burgemeester samengewerkt en hem leeren achten en waardeeren. De ver gaderingen van B. en W. en den gemeente raad, werden op correcte wijze door U ge leld. Spr, doet een greep uit het vele, dat ohder de leiding van den burgemeester is tot stand gebracht, o.a. het dempen van de vuile kerkvate - bestrating van den Stoofdijk - Voorstraat - Achterweg - Zand- wegje - en nu laatstelijk nog de Kerk weg en Molendijk; voorts bestrating van onze Stavenisseweg, Waterleiding, Electri- ficatie der straatverlichting, nieuwe haven- beschoeiing, nieuwe begraafplaats enz. enz. te veel om alles te noemen. Dit alles kwam tot stand zonder dat de belastingschroef te sterk werd aangedraaid, want de finantiën werden door U beheerd, alsof het Uw eigen zaak was. Met genoegen kan worden ge constateerd ,dat U onze gemeente finanti- eel goed achterlaat. Openbare hulde wenschte U niet, de tij den zijn er ook niet naar. Spr. brengt hem oprechte dank voor het goede bestuur en beheer, eere wien eere toekomt. Eere is voor ons dikwijls niet goed, maar daarvoor is geen gevaar, als wij denken aan Hem uit Wien, tot Wien en door Wien alle din gen zijn Hem alleen zij de eere. Vervolgens sprak weth. v. IJsseldijk een dankwoord tot Mevr. Hanssens, die haar man in zijn ambt zoo trouw bijstond en hem gelegenheid gaf zich geheel voor de plaatselijke gemeenschap te geven. Haar en den Burgemeester wenschte hij toe dat zij nog vele jaren van de welverdiende rust zouden mogen genieten, onder beding van 's Heeren onmisbare zegen. De heer Stoutjesdijk sprak namens de Raad en onderschreef wat door de heer v. IJsseldijk was gezegd. Dit deed ook het jongste raadslid de heer v. Beveren die den Burgemeester een echte burgerva der noemde en hem een welverdiende rust toewenschte. Dokter Bemhardie sprak een dankwoord namens de geheele burgerij. Hij noemde de burgemeester de kundige kapitein op het Stavenisser scheep je. Ondanks vaak voorkomende ondergrond- sche stroomingen hebt U met groote zee manskunst het scheepje veilig over de ba ren geloodst. Spr. brengt dank voor het lichtend voorbeeld dat de burgemeester heeft gegeven en draagt als stoffelijk be wijs van hoogachting een schilderstuk van den kunstschilder van Dordt, voorstellende een fraai zeegezicht, aan hem over. Het hoofd der School de heer van Dissel sprak mede namens het personeel en dank te voor de medewerking op onderwijsge bied. Namens de schooljeugd overhandigde hij een fraai foto-album. Een viertal kinde ren zong een afscheidslied. Ds. Batelaa^n voerde het woord namens de Ned. Herv. Gemeente. Niet 6m de kerk, maar naast de kerk hebt U onze belangen gesteund al dus de pastor loei. De samenwerking tus- schen burgerlijke en kerkelijke gemeente valt, ondanks dat wij het niet altijd eens waren, te prijzen. Spr. wenscht hem toe, dat wanneer eenmaal voor goed het einde komt, van hem gezegd zal worden. Wel gij goede en getrouwe dienstknecht, over weinig zijt gij getrouw geweest, over veel zal ik U zetten, gaat in, in de vreugde Uws Heeren. De Zajigvereeniging „Nieuw Leven" on der leiding van het oud-hoofd der School, de heer J. Oudesluis, bracht den scheiden den burgemeester een zanghulde. Hem werd een fraaie bloemenmand overhandigd. De Burgemeester van Xholen mr. van der Hoeven, voer het woord na mens de burgemeesters en secretarissen van het eiland. Hij releveerde daarbij de Raad van Beheer der Waterleiding Mij. Tholen, de Luchtbesohermingskring en de Distributie-kring. Spr. herdacht den arbeid die burgemeester Hanssens in de verschil lende kringen gehad heeft en de wijze waar op hij zich van zijn taak kweet. Mr. v. d. Hoeven bracht den scheidende oprecht dank voor al den arbeid en de toewijding, de bur gerbevolking bewezen. Tenslotte sprak nog de heer Nortier als bestuurslid der bewaarschoolvereeniglng, de oud-veldwachter de heer J. Stoel, welke bij zijn hulde een fraaie bloemen-mand aan bood; de heer Droogendljk namens de ge zamenlijke Polderbesturen; de heer M. v. Zuien namens het Vrijwillige Brandweer corps; de heer S. Stoel namens verschillen de Vereenigingen en de Pers. De rei der sprekers werd besloten door den majoor der Rijksveldwacht. Als om strijd werd de ondervonden me dewerking, het beleid en de voorlichting van burgemeester Hanssens geprezen, ter wijl zij hem allen een welverdiende rust toe wenschten. Burgemeester Hanssens begon in zijn dankwoord aan de sprekers met te zeggen: „Wat moet ik zeggen." Ik ben diep getroffen voor ontvangen attentie. Ik wist, dat het niet zoo zou gaan om maar zoo te verdwijnen, en ben zeer dankbaar voor Uw aller attentie en de tot mij gerichte woorden, en kan niet vinden de woorden om mijn dank te betuigen voor deze mij bezorgde afscheidsure. Ik heb wer keiijk geen 10 noodig voor mijn werk, en de sprekers hadden het door mij verrichtte in het algemeen belang voor Stavenisse vol doende gequalificeerd door: „Het is goed zoo." Het kostte mij geen moeite. Wel wil ik gaarne waardeeren en aanvaarden het tot mij gesprokene. Door Wethouder van IJsseldijk werd de vergadering besloten, nadat het gezelschap op de gevoelige plaats was vereeuwigd. STAVENISSE Veiligingsvereeniging Stavenisse. Aardappelveiling van Donderdag 1 Aug.: Witte eigenheimers f 2.702.90; Blauwe eigenheimers 'f 2.80 per 100 kg. Aangevoerd en verkocht 23.450 kg. Burg. Stand over de maand Juli 1940 Geboren: Jan Pieter zoon van Izaak Dorst en W. Cl. Priem. Overleden: Cornelia Brouw 73 jaar echtg van D. van Haaf ten; Jan Adriaan West dorp 60 jaar, echtg. van G. Pekaar. Loop der bevolking. Ingekomen: Jacob Priem van Vaassen. Vertrokken: J. J. Wesdorp en gezin naar Amsterdam; M. P. L. Tazelaar naar Tho len; P. de Graaf naar Zonnemaire. Momenteel zijn er te dezer plaatse geen werkloozen. Over de maand Juli is er slechts 1 huisslachtingsvergunning afgegeven. Aan keurloonen werd er over de maand Juli f 87.ontvangen. Met ingang van 1 Augustus j.l. rij den de autobussen in plaats van 2 maal nu 3 maal per dag van Stavenisse vise ver sa Tholen, en zijn de vertrekuren van: Stavenisse 8.45 v.m., 13.25 en 16.25 uur nam. (w.t.) of zonne. of oude tijd 7.05 v.m., 11.45 en 2.45 uur n.m. Van Tholen 11.10 v.m., 14,10 en 17.10 u. n.m. (w.t.) of oude tijd 9.30 v.m., 12.30 en 3.30 uur nam. THOLEN Door den Distributieraad van het eiland Tholen is benoemd, wegens ontslag aanvrage van den heer S. Lindhout als agent der plaatselijke distributie, de volon tair ter secretarie alhier, den heer P. Boon. Dezer dagen slaagde onze stadgenoot, de heer H. J. Beukelaar, voor het diploma algemeene handelskennis en vakbekwaam heid. Naar wij vernemen heeft de politie de zeer schandelijke zaak in handen van de door den landbouwer Stoutjesdijk van onder deze gemeente in zijn welde gevon den 2-jarigen os, welke hij met een mes steek (de zgn. neksteek)) ernstig verwond aantrof; het dier kon niet staan. Laat ons hopen, dat de politie den dader(s) van deze onmenschelijke daad zal kunnen achterha len. Veilingvereeniging „De Eendracht." Aarda,ppelveiling: Blauwe eigenheimers tf Gewone f 3.80—4.04; Drielingen f 3.27 3.48; Witte Eigenheimers bonken f 3.70; Drielingen f 3.gewone f 4.02, alles per 100 K.G. ^- De gemeente-ontvanger alhier, dhr. W. de Korte is door Gedep. Staten van Zee land in gelijke betrekking te Oud Vosse- meer benoemd. Aangezien de Gemeente raad van Oud Vossemeer liever iemand ter plaatse benoemd zag, dus deze benoeming niet wenschte, heeft de benoeming door Gedep. Staten plaats gehad. DE DISTRIBUTIEAMBTENAAR. Op 't kantoor der distributie Zit een vlijtig ambtenaar IJvrig zwoegt hij met veel staten Alles brengt hij voor elkaar Voor brood en suiker, thee of koffie Voor boter of een nieuwe schoen Alles komt terecht bij d' Ambtenaar Die steeds weet wat hij moet doen Oliebonnen, kleerenpunten. 't Is een heel gewirrewar Soms moet hij zich flink beheerschen Anders raakt hij in de war. Is een klant dan soms wat la.stig 't Geen somwijls wel eens gebeurt Klinkt des Ambtenaars kort maar krachtig ,,Elk het zijne, niet gezeurd". De Ambtenaar der Distributie Is een zeer voorkomend man Steeds staat hij met raad ter zijde Doet voor ieder wat hij kan Daarom vrienden veel hoogachting Voor dee'z Ambtenaar, groot of klein Wees beleefd en blijf geduldig Laat dit zijn. belooning zijn. Ooltgensplaat, JuU 1940. H. A. Tot de Ie klasse der R.H.B.S. te Ber gen op Zoom zijn toegelaten onze stadge- nooten L. Looysen en L. Wagthó. Van de 3e naar de 4e klasse werd bevorderd onze stadgenoot A. Geluk Cz. terwijl voor het Mulo-diploma A. Jan van Elsaacker slaag de. BRUINISSE Burg. Stand. Ondertrouwd: G. Meijer oud 29 jaar j.m. (van Dordrecht) en E. de Waal oud 26 jaar j.d. Toegelaten als volontair ter secreta rie dezer gemeente de heer H. A. van der Have, van Nieuwerkerk. Door P. den Haan alhier is een aan vraag om een verlof A ingevolge de Drank wet ingediend voor perceel C 72. Nieuwe leerlingen voor de te geven cursus ter opleiding voor het Middenstands diploma examen 1941 kunnen zich vóór 15 Augustus a.s. aanmelden, bij den Heer L. Stoel, slager alhier. ST. ANNALAND Aardappelveiling van Donderdag 1 Augustus 1940. 48150 kg. gele eigenheimers if 3.------3.06; 18350 kg. blauwe id. f 3.26—3.36; 2850 kg. gele bonken f 2.402.46; 1500 kg. blauwe id. f 2.42; 5125 kg. bintjes id. f 2.75; 1125 gele drielingen f 2.612.67; 1050 kg. blau we id. f 2.77. Totaal verkocht 78150 kg. Groep Scherpenisse: 13000 kg. gele eigen heimers f 3.3.03; 11750 kg. blauwe id. f 3.------3.12. Totaal verkocht 24750 kg. Al les per 100 kg. Bupg. Stand. Ondertrouwd: Jacob C. van der Klein 27 jaar (van Oud Vossemeer) en Adriana Ple na Boogert 24 jaar alhier. POORTVLIET Voor het vaardigheidsdiploma Ma- chineschrijven slaagde dezer dagen onze dorpsgenoot dhr. H. Looienga. YERSEKE. Aangezien het visschen van mossel zaad in de Waddenzee alleen mogelijk is boven op de Wadden, daar nergens anders zaad is te vinden, waar het zoo hoog ligt, dat alleen bij hoogen waterstand kan wor den gevischt, en dit in deze oorlogsdagen vrij gevaarlijk is voelt men, na de terug- komst van enkele schepen die in plaats van een lading mosselzaad een lading kleine, halfwassen mosselen aanvoerden, waaraan geen gebrek is en deze de reis niet loonend maken, er niet veel voor, en derhalve zul len de meesten niet naar de Wadden gaan. Een in het visschersbedrijf loonenden ar beid is er niet te vinden, dat tengevolge heeft in toepassing te brengen het bekende spreekwoord: „Beter een half ei, dan een leege dop", en alzoo voorgaande week een. zestal vaartuigen mosselen zijn gaan varen dat met de overige uit Zeeland daartoe aanwezige vaartuigen een plm. 30-tal be droeg. Het laat zich aanzien, dat er meer dere tot dien aanvoer zullen overgaan. HANSWEEBT. Naar aanleiding van het feit," dat de militairen van het Ie Bataljon van het 40e Regiment Infanterie gedurende hun ver blijf alhier in de mobilisatiedagen zeer har telijk zijn ontvangen, en voorzoover noodig verzorgd en de voor het meerendeel van hen uit de provincie Utrecht afkomstigen een vriendelijk tehuis hebben gevonden, is door enkelen van hen, uit dankbaarheids- gevoel voor die behandeling, het initiatief genomen tot oprichting van een comité ten einde voor de zwaar getroffen bevolking van Hansweert en Schore gelden te verza melen. Het comité bestaat uit de heeren: B. H. Erne, kapitein. Voorzitter, J. van Rooij, Sergeant, vice-voorzitter en W. J. Bothof, Sergeant, secr.-pennm. Bij den Provincialen Stoombootdienst Westerschelde is met ingang van 1 Aug. tot commissaris benoemd met standplaats Walsoorden, dhr. A, Mast alhier. GENOEG THEE VOOR BON 53. 's-GRAVENHAGE, 5 Aug. Naar aan leiding van loopende geruchten, als zou op bon 53 geen thee meer kunnen worden ge kocht, vernemen wij van bevoegde zijde, dat deze geruchten van allen grond ont bloot zijn en dat de verkoop van thee op de gewone wijze voortgaat. (A.N.P.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 3