Simon Gieke Plaatselijk Nieuws GEMENGD NIEUWS. Rechtzaken Verkoopingen Wat er op de bon te krijgen is. GOEDEREEDE VERBOD VAN VERHOOGING VAN HUREN EN RENTEN. De ketter van Scherpenisse MIDDELHAKNIS Aan het postkantoor alhier en het daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand Juli 1940 ingelegd f 11125.41. Terugbetaald f 48845.66. Donderdagmiddag 3 uur zal in de Chr. Geref.Kerk het huwelijk worden be vestigd van L. Jordaan en P. v. d. Slik. De maandelijksche collecte welke gehouden is in de Ned. Herv. Kerk heeft opgebracht f 59.05. Zaterdagavond werd een vreemdeling die weigerde zijn naam op te geven naar het politie bureau overgebracht. SOMMELSDIJK: Lagere Landbowwschool te Sommelsdijk. Bevorderd van de 2e haar de 3e klasse: M. V. Dis, Middelharnis; J. v. Eek, Som melsdijk; H. Fase, Oude Tonge; D. Fokker, Den Bommel; A. Jacobs, Ooltgensplaat; P. Kattestraat, Sommelsdijk; T. Keur, Melis- sant; C. Komtebedde te Ouddorp; h. Kor teweg, Ooltgensplaat; B. de Lint, Oude Ton ge; L. Matsinger, Dirksland; H. v. Nieu- wenhuijze, Achthuizen; M. Nooteboom, Nieuwe Tonge; C. v. Strien, Nieuwe Ton ge; K. Tanis, Dirksland; J. Volwerk, Som melsdijk; KI. Voogd, Ouddorp; P. Vroegin deweij, Middelharnis en J. Wagner te Stad aan 't Haringvliet. Van de 3e naar de 4e klasse: M. den Boer, Herkingen; M. Bom, Oolt gensplaat; A. de Bruin, Oude Tonge; C. Buijs, Nieuwe Tonge; C. van Es, Nieuwe Tonge; A, Fluit Oude Tonge; Jan Gebuis, Achthuizen; J. v. Groningen, Sommelsdijk; W. van Kempen, Achthuizen; H. Masten broek, Sommelsdijk; A. v. Nieuwenhuijzen, Ooltgensplaat; J. H. v. Strien, Nieuwe Tonge, C. Struijk, Dirksland en J. de Wit, te Sommelsdijk. De klasse bezetting is thans als volgt: Ie klasse 20 leerhngen, 2e klas 21 leer lingen; 3e klas 19 leerlingen en de 4e klas 15 leerlingen. HERKINGEN De werkman J. D. had het ongeluk zich tijdens zijn werkzaamheden zoodanig zijn hand te verwonden dat hij zijn werk zaamheden niet kon verrichten. A.s. Zondag hoopt des morgens in de Ned. Herv. Kerk op te treden Ds. van Asch uit Sommelsdijk. Van gemeentewege is men bezig de haven uit te diepen, waarbij enkele werke- loozen zijn te werk gesteld. Het bestuur van polder Klinkerland deelt mede dat tusschen 1 October 1940 en 1 Mei 1941, alle slooten moeten worden uitgediept. Wil men dit vroeger doen, dan wende men zich tot de polderbaas de heer A. Volaart Az. te Battenoord. Het gerucht, als zou men gelijk als voorheen zich na 11 uur nog op straat mo gen begeven, is van alle grond ontbloot, en dus blijft deze maatregel nog steeds van kracht. Per scheepsgelegenheld is alhier ge arriveerd een lading coces groot 212 ton voor rekening van de coop, cichoreifabriek. Attestatie is ingekomen van mej. A. van der Duin-Schouten uit Ridderkerk. De maandelijksche collecte welke j.l. Zondag gehouden is in de Ned. Herv. Kerk heeft f 40.14 opgebracht, waarvoor de kerk voogdij hartelijk dank zegt aan de milde gevers (geefsters.) OUDDORP De uitreiking van de textielkaarten geschiedt op het distributiekantoor alhier op Woensdag 14 Augustus 1940 voor hen wier geslachtsnaam met één letter A. t.m. H. beginnen, de letters I t.m. T op Don derdag 15 Augustus, de letters U t.m. Z op Vrijdag 16 Augustus, Eiken dag des voorm 9-12 en des nam van 2-4 uur. Bij den veldwachter zijn inlichtingen, te bekomen omtrent een gevonden huissleu tel. Burg. Stand over de maand Juli. Geboren: Gieltje Adriana dochter van G. Moerkerke en Adr. Breen; Maaike dochter van Kr, van der Wende en KI. Witte; Wil lem zoon van J. Vlietland en M. Santifort; Lijntje dochter van J. Grinwis en L. Tanis; Martijntje dochter van C. D. v. d. Kloos ter en L. Grinwis; Jacob zoon van E. Klep per en K. Breen. Overleden: Jan Aleman oud 40 jaar; Lu- cretia Cornelia van der Klooster, oud 80 jaren; levenloos kind van Joh. Troost en van J. Franke; Krijn Zandburg, oud 60 ja ren; Aagje Hollaar oud 37 jaren. Ingekomen: C. Harteveld; Th. E. Slis; C. B. Potters; J. Schreuder en gezin; A. Fran ken; Ant. H. van Alphen allen van Rotter dam en G. Moerkerke van 's-Gavenhage. Vertrokken: P. Grinwis en gezin naar Velsen; C. van 't Geloof naar Wjeringer- meer; Joh. van Splunder en gezin naar Geervliet; J. C. Kik en gezin naar Oude Tonge; Joh. Westhoeve naar Naaldwijk. OUDE TONGE Het zoontje van den heer D. de Vos had het ongeluk zoodanig rnet een paard en wagen te vallen dat hij een zijner bee- nen brak en opneming in het ziekenhuis te Dirksland noodzakelijk was. De heer de Ridder van Hillegersberg benoemd tot 2e gemeente veldwachter in deze gemeente, is op 1 Aug. j.l. als zooda nig in dienst getreden. Tegen den landarbeider L. J. Fluit is door de politie procesverbaal opgemaakt wegens overtreding der ontslagverordening Een tweede geval als bovengenoemd is nog in onderzoek. Prof. Mr. Lieftink arbiter in het ar beidsloongeschil tusschen plm. 40 niet-ge- organiseerde landbouwers te Oude Tonge en de landarbeidersbonden, heeft uitspraak doende bepaald, dat voornoemde werkge vers in het tijdvak 15 Juli 1940 tot 28 Febr 1941 dezelfde loonen en tarieven moeten betalen als vastgesteld in de voor het land bouwbedrijf te O.T. afgesloten collectief ar beidsovereenkomst. OOLTGENSPLAAT De ambtenaar der distributie maakt bekend, dat de uitreiking van textielkaar ten, tegen afgifte van het ingevulde for mulier en onder overlegging der distribu tiestamkaart zal plaats hebben als volgt: Woensdag 7 Augustus van 3 tot 6 uur (to rentijd) in het Patronaatsgebouw te Acht huizen. Woensdagavond 7 Augustus van 7 tot 9 uur (torentijd) in de Openbare School Langstraat. Vrijdag 9 Augustus van 10 tot 1 en 2.80 tot 6 en 7 tot 9 uur (torentijd) in het dis tributielokaal ingang Kaai. Het woonhuis van wijlen mej. de wed M. Kagchelland staande aan de Kaai, is onderhandsch verkocht voor den prijs van f 800.aan dhr. B. van Veen. Onze vroegere dorpsgenoot Ds. A. J. Brinkman thans te Zegveld heeft voor het beroep naar Puttershoek bedankt. Onze dorpsgenoote Mej. Geurtjen Hobbel, leerlinge van hét Pensionnaat der Ursulinen in Zaventem (België), slaagde te Brussel met lof voor de volgende examens: Fransche en Engelsche taal. Steno- en Dac- tylographie, Boekhouden en Fransche han delscorrespondentie. GEEN BENZINE VOOR PLEIZIER- VAARTUIGEN. AMSTERDAM, 5 Aug. Het secreta riaat der bevrachtingscommissie te Am sterdam maakt bekend, dat de door haar afgegeven vergunningen tot verbruik van eigen voorraad motorbrandstof voor pleizier vaartuigen op last van de bevoegde auto riteiten moeten worden ingetrokken en te haren kantore worden ingeleverd resp. in gezonden. (A.N.P.) Dezer dagen werd gepubliceerd een toe lichting op de ,,Prijzenbeschikking No. 1," gegeven door dr. Trabold tijdens een pers conferentie. Hierin werd medegedeeld, dat het verbod van prijsverhooging ook slaat op huren en renten. Het blad ,,Huis- en Grondeigendom" deelt in zake dit punt het volgende mede: „Naar aanleiding van deze toelichting hebben wij dr. Trabold nog de volgende vragen gesteld: Is het dus voorloopig nog verboden de huren, van gebouwde onroerende goederen te verhoogen boven den prijs vastgesteld tusschen verhuurder en huurder op 9 Mei j.l.? Dr. Trabold: Ja. Geldt dit verbod ook: Ie: indien na 9 Mei j.l. het object is verhuurd, aan een nieuwen huurder, en 2e: indien het op 9 Mei j.l. onverhuurd was, doch reeds vroe ger wel verhuurd? Dr. Trabold: Ie: Ja, 2e: Ook voor dit ge val. Is het voorloopig ook nog verboden de renten van hypothecaire leeningen, geslo ten vóór 9 Mei j.l. en op dien datum nog loopende, na afloop bij continuatie te ver hoogen boven het percentage, gediend op 9 Mjei j.l. als contractueel vastgesteld tus schen hypothecairen crediteur en hypothe- cairen debiteur, zoodat dus bijv. een rente van i%, geldend contractueel op 9 Mei j.l. niet mag worden verhoogd door den hypo thecairen crediteur tot bijv. 4%%, maar 4 moet blijven? Dr. Trabold: Ja ongetwijfeld." BURGEMEESTERSSTEMPEL MISBRUIKT. Het gebeurde dezer dagen, dat op een van de dorpen in West Friesland een. va der van den burgemeester zijner woon plaats een brief kreeg, met het wel onge woon verzoek meer gesteld als aanma ning zijn zoons toch vooral met meer... zakgeld te bedeelen. Toen de ingezetene den inhoud van dit schrijven ter kennis nam, werden zijn oogen dubbel zoo groot toen hij, na den brief ten tweeden male ter harte genomen hebbend, overduidelijk wist, dat hij wéakte. Wat had die burgemeester met zijn zaken te maken, aldus moet de slotcon clusie geweest zijn uit de mengeling van gedachten en gevoelens; althans, de vader begaf zich zonder verwijl, met reuzen- schreden naar het gemeentehuis, waar hij den burgemeester in soortgelijke bewoor dingen begroette. De burgemeester keek niet-begrijpend. Wel ja, hier heb je 't, wierp de vader het document onder zijn oogen. Gespannen stilte. Toen barstte de bur gemeester in een schaterlach uit. Volkomen helder, als beleefde hij de geheele toe dracht, stond hem deze ineens geheel voor oogen. Immers: een zoon van den vader had dienst als luchtwacht ten gemeentehui- ze. Deze dienst werd in 's-burgemeesters kamer uitgeoefend; zij was niet zwaar en bood veel vrijen tijd, in welk geval men al eens wat doet om den tijd om te krijgen. De zoon zag een schrijfmachine, een ge meentelijk vel papier, een gemeentelijke enveloppe en 's burgemeester's stempel.... En toen tikte hij en postte hij correct het schrijven van den ,,burgemeester"... Het gemeentelijk schrijfgereedschap is thans buiten bereik van de wacht gesteld. KANTONGERECHT BERGEN OP ZOOM Ontegenzeggelijk lijkt de jacht die ge maakt wordt op hen, die in den tegenwoor- digen tijd niet verduisteren in den zin natuurlijk van een volmaakte demping van het kunstlicht uit de woningen en derge lijke op een razzia, want het aantal der genen, die zich deswege voor den Kanton rechter te Bergen op Zoom te verantwoor den hebben, is legio. In doorsnee blijkt men dan wel pogingen te hebben aangewend om te verduisteren, maar elke verontschuldi ging die naar voren werd gebracht kan de overtreding niet vergoelijken. Ook niet het argument dat. wellicht maar heel eventjes een lichtstraaltje naar buiten is gedron gen. Want als voorheen de desbetreffende verordening sprak van een bepaalde licht- uitstraling, die niet geoorloofd was, is de interpretatie thans gewijzigd en is men in overtreding bij elk lichtschijnsel dat ge-, constateerd wordt naar buiten te vallen. Nu is er inderdaad ten aanzien van deze verordening nog een soort van nonchalan ce waar te nemen, terwijl integendeel de verordening niet voor niets is gemaakt en het gevaar in dezen tijd van dien aard is, dat medewerking, ook door involging van deze verordening, plicht is. Werd voorheen dit delict aangemerkt als misdrijf, dat door de Rechtbank werd be recht en zelfs gevangenisstraf kon opleg gen, thans wordt het beschouwd als over treding, welke als maximumstraf een boete van f 150 stelt, eventueel te vervangen door hechtenis. Het meerendeel hoorde naar gelang van den ernst van het feit f 15.^ of 15 dagen tegen zich eischen. De kantonrechter von- nisde achtereenvolgens A. D. en C. d. J. tot f 7.50 of 7 dagen; L. v. d. M. tot f 5.- of 5 dagen. Tegen C. v. d. V. die zonder afsluiting maar een kaars had ontstoken en J. A. d. K. die zonder eenige afscherming licht had verwekt werd f 25. - of 25 dagen gevor derd. Voor de eerste werd het gereduceerd tot f 10.of 10 dagen, en voor de laatste f 8.— of 8 dagen. Weder kwam een massa overtreding van de café-sluiting aan de orde. Een zestal bezoekers van een café bracht bij den houder van deze zaak het geval ter sprake, dat men bij B. Zw. n^ het officieele sluitingsuur nog wel een glas bier geser veerd werd. Om de proef op de som te ne men toog men encoops naar bedoeld café, aangevuurd door de weddenschap om een glas bier als de bewering bewaarheid zoude worden. Een agent betrapte en verbaliseerde hen, daar er geen vergunning voor een latere sluiting was. Bij den kantonrechter zijn wel eens klach ten gekomen over latere openstellingen van cafe's en achtte het goed, dat de agen ten daar eens geregeld langs liepen. In het gegeven geval vond Z. Ex. het nog al verregaand om zich in overtreding te begeven, om eens na te gaan of de ge uite bewering wel waar was. Intusschen zag hij er meer in, dat het te doen was om een collega of liever een concurrent er te laten inloopen. En als zich metterdaad op het tijdstip van sluiting ook Duitsche sol daten in Zw.'s café bevinden, die op aan zegging niet heengaan, waaruit burgers dan de conclusie trekken, dat zij dan ook kunnen blijven, dan geeft Z. BA. Zw. in overweging, zich dan te wenden tot den Duitschen commandant, desnoods tot den ostcommandant, dat hij daardoor in moei lijkheden komt het verzoek om maatrege len te nemen. Tegen allen werd f 10.gevorderd, en door den kantonrechter gereduceerd tot f 5 of 5 dagen. De chauffeur D. d. J. van de B. B. A. was in het gebruikelijk versneld tempo een straat uitgekomen zonder richting aanwij zing, hetgeen hem nu f 3.of 3 dagen kostte. En A. G. te B. o. Z. had de verduistering verordening wat al te letterlijk opgevolgd door zijn lantaarn in het geheel niet te doen branden, ten tijde dat het gevaar daarvan verhoogd werd, door een zeer dikke duis ternis. J. P. H., aldaar had aan een paar vreem delingen nachtverblijf verleend, zonder daar van de gevorderde kennis tijdig bij de po litie in te zenden. Eisch f 10.of 10 dgn. H's verwering, die niet bedoeld was als een vrij-pleiting, kwam hier op neer, dat bedoeld tweetal al enkele jaren bij hem lo geert en op een avond zich weer vertoonde, evenwel toen nog niet beslist konden ver klaren of ze zouden blijven logeeren. Veel later werd hij toch door hen uit den slaap opgeklopt om te overnachten en toen is hem blijkbaar door de slaap niet terstond tot hem doorgedrongen onmiddellijk van hun verblijf kennis te geven, hetgeen hij eerst den volgenden morgen op tijd heeft gerapporteerd. De Kantonrechter nam dit blijkbaar ten. deele als excuse aan, hoewel nog eens her innerde aan de dringende noodzakelijkheid deze uitgifte in dezen tijd stellig te doen, en legde H f 5.of 5 dagen op. De slager E. G. te Roosendaal had onge- bandolleerd gesmolten vet vervoerd. De eisch luidde f 10.- of 10 dagen met ver beurdverklaring van het inbeslag genomen vet. G. stelde zich te weer tegen de dagvaar ding die er van gewaagde dat het feit op de Bredasche baan was gepleegd, terwijl het feitelijk ter plaatse van de gekruiste kade was. Hoewel de overtreding in elk geval in de gemeente Roosendaal was geconstateerd, zou uit hoofde van die naamsverwisseling vrijspraak kunnen volgen, maar niettemin opnieuw gedagvaard worden. Intusschen was G.'s register niet heelemaal blank meer en bleek dan maar in deze dagvaar ding te berusten. De Kantonrechter reduceerde de boete tot f 6.-, overigens overeenkomstig de eisch van den Ambtenaar. Zaterdag 10 Augustus, des avonds 7 uur, (torentijd) te Ouddorp, in het Loge ment Akershoek, van 23 perceelen klaver 2e slag, onder Ouddorp en Goedereede. Notaris VAN DEN BERG. Dinsdag 13 Augustus, des namiddags half drie uur (torentijd) te Ouddorp, aan Noorden, ten verzoeke van den Heer Hub. Witte Ezn., om contant geld, van een veer- karos, drielingwagen, balansploeg, koren maten, benevens huisraad, w.o. eikenhouten bureau, kastklok, stoelen enz. Notaris VAN DEN BERG. Brood: Bons 91 tot en met 100 (broodbon- boekje) geldig van 5 Aug. tot en met 10 Aug. a.s. (niet gebruikte tot en met 15 Aug.) ï-echtgevende op 2500 gram rogge brood of 2000 gram ander brood. Voorts zijn de niet gebruikte bons van de serie 81 tot en met 90 nu nog geldig tot en met S Aug. Koffie en Thee. Bon 53 (algemeen dis tributieboekje.) Geldig tot en met 30 Aug. pond koffie of ons thee. Bloem of Baikmeel: Bon 90 (alemeen dis tributieboekje). Geldig tot en met 9 Au gustus, recht gevende op 2% ons tarwe bloem, tarwemeel, boekweitmeel, rogge- bloem, roggemeel of zelfrijzend bakmeel. Suiker. Bon No. 66, Een kilo suiker van 26 Juli tot en met 23 Augustus. Boter en Vet: Bons 01 tot en met 04 (bo- terkaart). Op eiken bon pond boter van 29 Juli tot en met 23 Augustus. Bons 01 en 02 (vetkaart,Op eiken bon een pond margarine of gesmolten vet of boter van 29 Juli tot en met 23 Augus tus. Bons03 en 04 (vetkaart)Eiken bon een %pond boter met 10 cent reductie per 1/2 pond, van 29 Juli tot en met 23 Augustus. Grutterswaren: Bon 95 (algemeni dis tributieboekje.) Geldig van 22 Juli tot en met 11 Augustus, elk recht gevende op 250 gram rijst of rijstemeel. Bon 100 (algemeen distributieboekje). Geldig van 22 Juli tot en met 11 Aug. elk recht gevende op 250 gram havermout, ha- vervlokken, gort of grutten. Bon 105 (algemeen distributieboekje). Geldig van 22 Juli tot en met 11 Septem ber, elk recht gevende op 100 gram mai- zena, griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 (algemeen distributieboekje). Geldig van 22 Juli tot en met 11 Septem ber, elk recht gevende op 100 gram mac- caroni, vermicelli of spaghetti. Petroleum: Petroleum „Periode 3," voor hen, die over geen andere kookgelegenheid beschikken, dan met petroleum. Geldig van 15 t.m. 11 Augustus recht gevende op 2 Liter petroleum. Bon Periode 4" is ongeldig verklaard. Kolen, enz. Tot 30 September kan men bij handelaren koopen 20% van het ver bruik van April 1939 tot en met Maart 1940. Detaillisten moeten op hun opplakvellen minstens 40 bonnen inleveren om voor een toewijzing in aanmerking te komen. Minder dan 40 bonnen leveren zij bij hun grossier in, doch dienen er op te letten, dat dit vooral t ij d i g geschiedt. TWEEDE DEEL. De Tendr^ving Van de Spanjaarden yan onze eilanden. Door MEVAHOB. Naar een oud da,gboek. Auteursrechten voorbehouden. 95. Neen het Thoolsche volk bedreigd door de Spanjaarden overgegeven aan de woe de van onverlaten als de waard van Scher penisse en ten prooi aan de bloeddorst van den valschen priester Anthonio was te mid den van al die dreigende gevaren gekomen tot de kennis van Gods Woord. De Hervorming was er al voltrokken, toen in andere Zeeuwsche gewesten nog een zwaren kamp moest gestreden worden. Onder de tyrannie van de Spanjaarden en Anthonio was het volk van Tholen ge worden een Hervormd volk, een volk le vende in eenvoudigheid en stilheid bij en uit en door 's-Heeren Woord. Als een zuurdeeg was de leer van Gods Woord in alle stilte werkzaam geweest en wanneer eenige jaren later de Spanjaarden zijn verdreven en ook het eiland Tholen de zijde van den Prins van Oranje kan worden gebracht, dan kan 's-Heeren kerk onmiddellijk tot openbaring en volledige organisatie komen want het Thoolsche volk is een Hervormd volk geworden zelfs on der den druk van den vijand. Daaraan hebben als middel in Gods hand zeer veel bijgedragen mannen als de prediker Jurien en anderen die in alle stil te het land doortrokken en waar ze maar konden Bijbels verspreidden. Daaraan hebben als middel zeer veel bij gedragen mannen als de Franke's, de Stel- to's Simon Gieke en zoo veel anderen meer, die bij nacht en ontij, met gevaar voor eigen leven de bewoners bezochten en 's- Heeren Woord onder hen brachten. Bn dat Woord deed zijn uitwerking. De Heere gaf rijke zegen. Het kwam niet alleen in de huizen maar ook in de harten van daglooners en boeren, van arm en rijk en waar ze hun leer door genade mochten versieren met een leven naar 's Heeren Woord, daar werden velen door hun voor beeld getrokken tot de kennis van Gods Woord. Simon moet het erkennen en hij erkent graag, dat God bijzonderen wasdom had geschonken. „Als God werkt, wie zal het dan keeren," zoo heeft hij ook vaak tot Baaijeszoon en Voshole gezegd. Ik meende in mijn dwaasheid en ijver wel eens onmisbaar te zijn voor de uitbrei ding van Gods Koninkrijk op het eiland Tholen. Hoe menigmaal heb ik Gods weg bedild, toen ik ,ziek en zwak te Veere te vergeefs uitzag om naar Tholen terug te keeren. Bn nu na een afwezigheid van ruim een half jaar blijkt het werk Gods, zonder toe doen van wie dan ook grooten voortgang te hebben gemaakt en is een zeer groot deel van de bewoners voor het Woord Gods gewonnen. Och dat het volk nu leven mocht in de vrijheid. Dat de Spanjaarden verdreven mochten worden. Laten we alle krachten inspannen om zoo spoedig mogelijk naar kapitein de Rijk te rug te keei-en, opdat de Geuzen binnenkort het eiland Tholen kunnen bevrijden en de bevolking in vrijheid kan opgaan onder de verkondiging van Gods Woord. Met blijdschap zetten het drietal Geuzen hun arbeid voort. Meestal bij nacht. In de jagershut keerden ze niet meer terug. Daar was het nu sedert de vorst vroeg in December streng was ingevallen niet meer om uit te houden. Bovendien nu alles stijf bevroren lag bood de hut ook niet de minste veiligheid meer. Het drietal vrienden vond nu een verblijf dan eens bij dezen broeder en dan weer bij een ander. Hun komen en gaan vond altijd in den, donker plaats en de dorpen werden door hen zooveel mogelijk vermeden. Vooral in de dorpen telde het Pausdom nog aanhangers, op het platteland in de wijde polders en groote moerassige water vlakten was het Pausdom reeds toen vrij wel verdwenen. Toch moest men voorzichtig zijn. Zoo ge makkelijk kon men verraden worden. Al was het ook, dat de Spanjaarden zich wei nig met de burgerij inlieten ze waren nog de baas op het eiland en alleen door hun groote voorzichtigheid en kennis van de plaatselijke omstandigheden was het aan Simon en de beide andere Geuzen gelukt om uit de handen te blijven van de druk patrouilleerende Spaansche soldeniers. Er ging geen nacht voorbij of de Geuzen hadden Spaansche patrouilles opgemerkt en menigmaal had het weinig gescheeld of de drie Geuzen hadden hun aanwezigheid verraden. Het scheen de Geuzen toe, dat de Span jaarden uit een of ander hun aanwezigheid hadden bemerkt. Dikwijls werden op de eenzame boeren hoeven de menschen uit hun nachtrust ge haald om een onderzoek in te stellen. Huis en schuur werden dan doorzocht en bij enkele van die onderzoekingen hadden de bewoners ook den naam Baayeszoon hooren noemen. De laatste dagen waren de Spaansche soldaten ook weer geregeld ver gezeld van enkele van de verachtelijke ze vens tuiverslieden. Hierdoor was dubbele waakzaamheid noo- dig. daar deze mannen ook goed op de hoogte waren met de streek; waar ze be ter dan de Spanjaarden de smalle wegen en paden kenden was dit voor het drietal Geuzen een aansporing om uitermate op hun hoede te zijn. Hun werkzaamheid op het eiland liep ook spoedig ten einde. Hoe van harte ook de goede zaak toegedaan ging dit werk hun krachten haast te boven. Nacht aan nacht zwierven ze door het heele eiland. Altijd op hun hoede om niet overvallen te worden. Vooral sedert de vorst in het begin van December streng was ingevallen was het werk zeer moeilijk geworden en ze begon nen er alle drie naar te verlangen om rap port te gaan uitbrengen bij kapitein de Rijk te Veere. Reeds hadden ze de noodige voorzorgs maatregelen getroffen om het eiland te kunnen verlaten. Voshole had de boot gereed gemaakt en het drietal mannen had de laatste nach ten meestal besteed om van de broeders af scheid te nemen, nu ze gereed stonden het eiland voorgoed te gaan verlaten. Eindelijk was de laatste nacht van hun verblijf op het eiland aangebroken. Nog zouden de mannen voor het laatst enkele broeders bezoeken, om dan den vol genden nacht het eiland te verlaten. Het drietal had de afspraak gemaakt om elkaar op zeker uur te treffen in de jacht- hut van Simon om vandaar nog eenige voowverpen mee te nemen die waarde had den. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 2