Buitenland Faillissementen Marktberichten Wat er op de bon te krijgen is. Het 32ste korps Opbouwdienst te Amsterdam heeft onmiddel lijk ook de sport ter hand genomen en onder leiding van den Isten luitenant L. E. Huyer wordt niet alleen de athletiek, maar ook de zwemsport beoefend. De eerste zwemlessen, van rechts naar linksDe korpscommandant majoor P. G. Dekkers, kapitein-adj. A. P. Smit en iji^vyemtenue Ie luit, L. E. Huyer. VERKOOP EN VERVOER VAN TURF VOORTAAN VERBODEN. .entralc vcilingMiddelharnip Weet U, caféhouders F. A. O P H O F F Zn. een gfroep van dertig vrijwilligers onver moeibaar verder om den stroom van aan meldingen te verwerken. Intusschen vormen zich in alle deelen van ons land steeds meer regionale en plaatselijke comité's. Mr. ROST VAN TONNÏNGEN EN DE S.D.A.P. Het A.N.P. meldt: Naar aanleiding van een bericht van het A.N.P. betreffende een melding van het Nederlandsche Perskantoor, houdende, dat de leider van de weerafdeeling te Dussel- dorp, Koehler, op een groote vergadering te Hamburg, belegd door den Nationaalsocia- listischen bond van Nederlanders in Duitschland, zou hebben verklaard, dat mr. Rost van Tonningen weldra de overgroote meerderheid der sociaal-democraten tot het nationaal-socialisme zou bekeeren, deelt de heer Rost van Tonningen ons mede, dat zijn opdracht zich in overeenstemming met zijn radiorede beperkt tot het behoud der socialistische waarde in de voormalige S.D.A.P. LANDARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND. Velen zijn er noodlg. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van sociale zaken, heeft aan de gemeentebesturen medege deeld, dat bij brief van 25 Juni j.l. werd be richt, dat arbeid in Duitschland in het vrije bedrijf „passend" moet worden geacht. Thans wordt nog eens nadrukkelijk de aan dacht der gemeentebesturen er op geves tigd, dat zulks ook geldt voor landarbei ders. De vraag naar landarbeiders is thans aldaar zeer groot en bijzonder dringend. De secretaris-generaal voornoemd noodigt de gemeentebesturen uit hun krachtige me dewerking er aan te verleenen, dat zoo spoedig mogelijk door het orgaan der ar beidsbemiddeling ter plaatse aanbiedingen, van landarbeiders voor Duitschland worden doorg'ezonden. In aanmerking komen allereerst onge huwde melkers en paardeknechten en knechten voor gemengd bedrijf, die kunnen melken en overigens bruikbare krachten zijn voor het akkerbouwbedrijf, eveneens knechten, die geschikt zijn om onder goe de leiding allerlei minder geschooldheid eischende landbouwwerkzaamheden te ver richten; ongehuwde tuinarbeiders voor groententeelt, boomkweekers en bloemen- kweekers. Voorts is er gelegenheid tot het plaat sen van seizoenarbeiders, arbeiders dus voor den graanoogst, het aardappelrooien en het bietenrooien. Verder kunnen in beperkter aantal mel kersgezinnen en gezinnen van paardeknech ten geplaatst worden, vooral als in die ge zinnen medewerkende kinderen zijn. De secretaris-generaal voornoemd noo digt de gemeentebesturen uit er voor zorg te drag:en, dat thans zoo spoedig mogelijk door hét orgaan der arbeidsbemiddeling in de gemeente wordt nagegaan, welke landarbeiders In de gemeente voor aanbie ding van deze werkgelegenheid in aanmer king komen. Bij weigering behooren de in een brief van 25 Juni j.l. genoemde maat regelen op hen te worden toegepast. Het vorenstaande geldt ook bij weige ring van werk door Inwonende zoons van landarbeiders of kleine boeren, die in zorg zijn, met dien verstande, dat bij het bepa len van het steunbedrag of bij plaatsing bij een werkverschaffingsobject van het hoofd van het gezin of den kostwinner re kening dient te worden gehouden met het inkomen, dat de inwonende zoons hadden kunnen verdienen, indien ,zij den arbeid in Duitschland hadden aanvaard. Hetzelfde dient te geschieden Indien zoons van ande re gesteunden weigeren arbeid in Duitsch land te aanvaarden openbaren weg berijden van een rijwiel, dat niet voorzien is van het vereischte en vol gens de voorschriften bevestigde belasting- merk. (A.N.P.) RESTITUTIE BIJ KOOPEN VAN BOTER OP VETKAARTEN. Tot een bednag van tien cent per 250 gram boter. 's-GRAVENHAGE, 30 Juli. Bij be schikking van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en VIs- scherij is bepaald, dat, te rekenen van 29 Juli af, aan dengene, die tegen inlevering van bepaalde nader aan te wijzen bonnen van de z.g. vetkaarten boter koopt, uit het Landbouw-crisisfonds, gedeeltelijk resti tutie van heffing zal worden verleend tot een bedrag van f 0.10 per 250 gram boter. Voorts is bepaald, dat de gelden, benoo- digd voor de uitvoering van deze beschik king, gesteld worden ter beschikking van de stichting Ned. Zuivelcentrale, geves tigd te 's-Gravenhage, welke de restitutie zal uitkeeren door bemiddeling van de Ne derlandsche Middenstandsbank N.V., ge vestigd te Amsterdam, overeenkomstig nader door of namens den secretaris-gene raal te geven aanwijzingen, met dien ver stande, dat de Zuivelcentrale tot een en ander haar saldo zal kunnen aanwenden. Bedoelde beschikking kan worden aange haald onder den titel: ,,Crisis-restitutiebe- schikking-1940 boterdlstributie." DS. W. L. WELTER OVERLEDEN. In den ouderdom van negentig jaar is heden overleden ds. W. L. W e 11 e r, oud- hofpredlker, officier in de hulsorde van Oranje-Nassau, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Heden Vrijdag te tien uur v.m. zal in de Groote Kerk alhier een rouwdienst te zij ner nagedachtenis worden gehouden. Roemenië JACHTGEWEREN. •s-GRAVENHAGE, 30 Juli. Blijkens een mededeeling van het departement van Justitie Is in beperkte mate en onder ze kere voorwaarden teruggave van jachtge weren aan jachtaktehouders mogelijk. Belanghebbenden kunnen zich ter zake om inlichting en eventueel teruggave wen den tot het hoofd van de plaatselijke po litie in de gemeente hunner inwoning. Hooge straffen op overtreding. 's-GRAVENHAGE, 29 Juli. Met in gang van heden Is de dispensatie van het verbod tot het verkoopen, aifleveren en vervoeren van alle soorten turf Ingetrokken zoodat het mitsdien verboden is turf te verkoopen, af te leveren en te vervoeren zonder schriftelijke vergunning van den di recteur van het RIjkskolenbureau, die be voegd is ontheffing te verleenen van dit verbod. Voor het verkrijgen van een zoodanige vergunning dient men .zich te wenden tot de N.V. Verkoopkantoor Fabrieksturf te Assen, welke deze vergunning namens den directeur van het RIjkskolenbureau zal af geven. Overtreding van dit verbod kan ingevol ge artikel 18 der DIstrIbutiewet 1939 ge- straift worden met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren of geldboeten van ten hoogste f 10.000. FIETSEN ZONDER PLAATJE. NA 8 AUGUSTUS PROCESVERBAAL. 's-GRAVENHAGE, 30 Juli. Bij be schikking van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Fi nanciën, Is be,paald, dat gedurende het tijd vak van 1 tot en met 8 Augustus geen boete zal zijn verbeurd wegens het op den heeft nu daadwerkelijk de zijde der as- mogendheden gekozen. Hongarije en Bulgarije hebben reeds vele jaren aangedrongen op herziening der gren zen en om zich daartegen te wapenen heeft Roemenië de zijde gekozen der Balkan- Entente. Toen de vorige wereldoorlog teneinde was, zijn de verhoudingen op den Balkan zeer gewijzigd. De landen, die de zijde der Geallieerden gekozen hadden, kwamen er het best af en deze tezamen met het nieuwe Tsjecho-Slowakije sloten onderling in samenwerking met Turkije bepaalde overeenkomsten tot wederzijdschen steun. Na het opkomen van Duitschland en Italië werd de toestand van jaar tot jaar gewij zigd. Vooral de landen Hongarije en Bulga rije voelden .zich gesteund door de as-mo- gendheden, steeds sterker worden. Bij het wegvallen van Tsjecho-Slowakije heeft Hongarije een gedeelte van vroeger gebied terug gekregen. Zoo onze lezers weten heeft Rusland eenige weken geleden Besarabië terug ge- eischt en gekregen, en nu oordeelden Bul garije en Hongarije het ook hun tijd te zijn, aansspraken te maken. In Roemenië waren twee stroomingen, de eene welke de zijde van Engeland koos, en de andere welke Dultsch georiënteerd is. Roemenië heeft een garantie-verdrag met Engeland. Engeland kan Roemenië thans niet te hulp komen, waardoor het op zichzeK Is aangewezen. Deze omstandigheid heeft er niet weinig toe bijgedragen, dat de Dultschgezlnde groep thans de overhand heeft behaald. Langs diplomatieke wegen, trachten de staatslieden nu de grensgeschillen te re gelen. Roemenië moet gebied afstaan, o.a. Zuid- Dobroedsja aan Bulgarije. Al komen Bulgarije en Hongarije om het deel waarop zij meenen aanspraak te moe ten maken In overleg met Italië enDuitsch- land geschiedt dit zoo, dat Roemenië niet al te veel gedupeerd wordt. Zoo blijft b.v. Noord-Dobroedsje aan Roe menië teneinde dit land, een uitweg te ge ven naar zee. Anders zou het van de Zwar te Zee worden afgesneden, en dit feit, in de toekomst weer een oorzaak zijn voor nieuwe verwikkelingen. Door volksverhuizingen zal nu getracht worden, de bevolking zoo eerlijk mogelijk bij de verschillende landen In te deelen. Engeland had In Roemenië, oliemaat schappijen welke met Engelsch kapitaal en personeel werkten. Dit personeel is nu ont slagen en door Roemenen vervangen. De uitvoer naar Duitschland van 100.000 vaten per dag zal verhoogd worden, teneinde Roemenië behulpzaam te zijn, voor het ver lies van andere markten. Engeland heeft hiertegen geprotesteerd. De Balkan Entente heeft nu geen effect meer. Joego-Slavië, Griekenland en Tur kije verkeeren nu in een positie, dat zij el kander weinig steun kunnen bieden, al thans in geen geval tot lots gemeenschap durven overgaan. Door de oorlog tusschen Italië en Enge land, moeten Griekenland en Joego-Slavië zeer oppassen, en zijn niet bepaald op de hand van Engeland. Turkije staat nu voor een moeilijke keus. Blijft het aan de zijde van Engeland, dan heeft het in Europa verder geen vrienden meer, en kan in den Balkan totaal niet de minste invloed uitoefenen. Het heeft dan voor Europa afgedaan. Turkije telt ruim 14 mlllioen inwoners. Thans is het opnieuw geteisterd door een aardbeving waarbg 300 menschen zijn omgekomen en 360 zijn gewond. Twaalf dorpen zijn ver woest. De beving is aan de Zwarte Zee kust duidelijk waargenomen. Momenteel Is er eenige wrijving tusschen Spanje en Engeland. Engeland Is van oordeel, dat een gedeelte van de olie welke uit Amerika aan Spanje geleverd wordt, niet voor Spaan- sche behoefte wordt gebruikt, maar naar Duitschland en Italië wordt doorgezonden. Van Engelsche zijde elscht men scherpe controle, daar anders ook de blokkade tot Spanje zal worden uitgebreid. De Spaansche ministerraad is Dinsdag en Woensdag onder presidium van gene raal Franco bijeengeweest, teneinde deze j situatie te bespreken. In Duitsche kringen neemt men aan, dat deze dreiging van Engeland verband houdt, met de Spaansche eiseh om Gibraltar. De Engelsche pers Is niet te spreken over de geheime Lagerhuis vergaderingen. De Engelsche regeering heeft reeds een enkele maal het parlement bijeengeroepen in geheime zitting. De regeering doet dan mededeeling van den stand van zaken, doch aan de parlementsleden wordt dan de zwijgplicht opgelegd. Vooral in deze benarde tijden, verwek ken deze geheime vergaderingen groote on rust. Wat wordt er besproken, wat het volk niet mag weten Loopt het land gevaar? Hoe zal het gaan als Duitschland een gedeelte of het geheele land bezet? De Daily Herald schrijft, dat het volk beseft, dat de toestand critlek Is, en wan neer het nu net als een kind behandeld woi'dt, dat naar bed wordt gestuurd, als groote menschen ernstige dingen bepraten, dan vermeerdert deze houding de groote vrees. Alleen In alleruiterste noodzaak moet het parlement in geheime zitting gaan, en .zoolang mogelijk het volk openhartig mee deelen, hoe de zaken staan. In de toestand is nog weinig verandering gekomen. De aanvallen op Engeland nemen toe, tei-wljl onderzeebooten gesteund door tor pedojagers zooveel mogelijk afbreuk doen aan de Engelsche oorlogs- en koopvaardij vloot. opnoemen, welke toegepast kunnen worden zou in dit bestek onmogelijk zijn. Wijzen wij slechts bijvoorbeeld op het allerlaatste nieuwtje uit Amerika, waarvan de heer Voorwinde als altijd de eerste Is, die dit toepast ,,de vloeibare kous." Nooit geen gaten of ophalen meer, altijd ,,facionable." Wij zagen een demonstratie en het was werkelijk verbluffend; niet van natuur- of andere zijden kousen te onderscheiden. Een uitkomst voor dames, die niet met 3 paar per half jaar toekomen, (dus vooi- alle da mes.) Wij wenschen den heer Voorwinde vanaf deze plaats hartelijk geluk met zijn mooie zaak en zijn ervan overtuigd, dat dit lof waardig initiatief met succes bekroond zal worden. Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam. 26 Juli. Pieter Jeroense, eertijds wonen de te Oud Vossemeer, thans Tholen, Loui- sestraat 12, R.C. Mr. A. Bisschop Boele, Cur. Mr. H. D. J. Wolfensberger, Dalem- schestraat 11, Tholen. VAN ONZE ADVERTEERDERS. Wij waren een dezer dagen in de gele genheid de nieuwe Dameskapsalon en Schoonheidsinrichting van den heer Voor winde, den welbekenden schrijver van dag blad en tijdschriftartikelen over schoon heids- en haarverzorging en haarverven, voorheen Jonker Pransstraat, thans Toren gebouw - Ungerplein 2 bij Schlekade, eens In oogenschouw te nemen. Waren wij bij een vorig bezoek aan zijn helaas verwoeste inrichting verwonderd over de grootsche en moderne opzet van dit bedrijf en de groote verscheidenheid van behandelingen, welke toegepast wer den, nu werd onze verwachting nog verre overtroffen. Een uiterst moderne, lichte in richting, nieuwe machines en apparaten. Vlotte moderne wandbeschlldering en het geheele interieur in blauw, chroom en blank eiken gehouden. Werkelijk smaakvol. Het alleszins vakkundige personeel is ge kleed In aardige, iflatteuse blauwe jasjes. Indirecte verlichting verhoogt nog de aan gename sfeer. Aan een goede behandeling behoeft natuurlijk niet getwijfeld te worden, daar voor heeft de zaak reeds een te goede reputatie. Alle behandelingsmogelijkheden Veiling van Woensdag 31 Juli 1940. Tomaten f 14.40—15.20; Dubbele Princes- sen f 7.80—9.90; Stamsnljboonen f 8.20— 9.70; Stoksnijboonen f 20—21.10; Spinazie f 5.90—6.10; Postelein f 6.90—9.10; Peulen f 10.80—11.90; Roode kool if 2.50—2.90; Yellow Transparante f 9.9013.20; N. H. Suikerperen f 6.80—10.70, alles per loo' kg. Natuursla f 2.30—3.60; Bloemkool f 15.20 —19.50; Andijvie f 1.------1.40; Meloenen f 2833Komliommers A f 5.406.10- Komkommers B f 3.20—4.50; Perziken 3.506.10, alles per 100 stuks. Bospeen f 4.------5.10; Kroten f 2.10-2.60- Radijs f 1.30 per 100 bos. Veiling van Donderdag 1 Augustus 194» Kipeieren 48 kg. f 3.30; Kipeieren 56—58 kg. f 4.09—4.22; Kipeieren 60—62 kg. f 4.36 —4.53; Eendeneleren f 4.alles per 100 stuks. Eigenheimers f 1,98—3.03; Drlellngen if 1.44 per 100 kg. Aanvoer 25.000 kg. dat vrij thans gevestigd zijn:. PARADIJSLAAN 106-68-66 ROTTERDAM? Blllardlaken enz. vakkundig gelegd tegen engrosprijzen. Tel. 40082. Belt op, wij komen direct. ETTEN, 31 JULI 1940. De aanvoer op de heden alhier gehouden veemarkt bedroeg 218 stuks. De aanvoer van melkvee was gewoon, de handel bijzonder levendig en de prijzen hooger. De aanvoer van muntig vee was voldoen de, de handel zeer vlug en prijshoudend. De aanvoer van jong vee was ruimer, de handel vlot en de prijzen stijgende. De aanvoer van vet vee was normaal, de handel vlug en de prijzen vast. De aanvoer van biggen was minder, de handel matig en de prijzen als vorige week. Prijzen: Kalf koelen van f 160—270; kalf- vaarzen van f 150—260; melkkoeien van f 170280; mager vee van f 120—220; gras kalveren van f 45—105; vet vee van f 0.34 —0.47 per kg. levend gevidcht en biggen van f 18-22— per stuk. Brood: Bons 81 tot en met 90 (broodbon- boekje) geldig van 29 JuU tot en met 4 Augustus a.s. (niet gebruikte tot en met 8 Augustus) rechtgevende op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Thee of Koffie: Bon 85 (algemeen dis tributieboekje.) Geldig tot en met 2 Au gustus, recht gevende op pond koffie of ons thee. Bloem of Bakmeel: Bon 90 (alemeen dis tributieboekje). Geldig tot en met 9 Au gustus, recht gevende op 2% ons tarwe bloem, tarwemeel, boekweitmeel, rogge- bloem, roggemeel of zelfrijzend bakmeel. Suiker. Bon No. 66, Een kilo suiker van 26 Juli tot en met 23 Augustus. Boter en Vet: Bons 01 tot enet 04 (bo- terkaart). Op eiken bon Vz pond boter van 29 Juli tot en met 23 Augustus. Bons 01 en 02 (vetkaart,: Op eiken bon een pond margarine of gesmolten vet of boter van 29 Juli tot en met 23 Augus tus. BonsOS en 04 (vetkaart): Eiken bon een 1/2 pond boter met 10 cent reductie per pond, van 29 Juli tot en met 23 Augustus. Grutterswaren: Bon 95 (algemeen dis tributieboekje.) Geldig van 22 Juli tot en met 11 Augustus, elk recht gevende op 250 gram rijst of rijstemeel. Bon 100 (algemeen distributieboekje). Geldig van 22 Juli tot en met 11 Aug. elk recht gevende op 250 gram havermout, ha- vervlokken, gort of grutten. Bon 105 (algemeen distributieboekje). Geldig van 22 Juli tot en inet 11 Septem ber, elk recht gevende op 100 gram mai- zena, griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 (algemeen distributieboekje). Geldig van 22 Juli tot en met 11 Septem ber, elk recht gevende op 100 gram mac- caronl, vermicelli of spaghetti. Petroleum: Petroleum „Periode 3," voor hen, die over geen andere kookgelegenheid beschikken, dan met petroleum. Geldig van 15 t.m. 11 Augustus recht gevende op 2 Liter petroleum. Bon „Periode 4" is ongeldig verklaard. Kolen, enz. Tot 30 September kan men bij handelaren koopen 20% van het ver bruik van April 1939 tot en met Maart 1940. Detaillisten móeten op hun opplakvellen minstens 40 bonnen Inleveren om voor een toewijzing in aanmerking te komen. Minder dan 40 bonnen leveren zij bij hun grossier in, doch dienen er op te letten, dat dit vooral tijdig geschiedt. HET VERBOD OM NA 23 UUR 's-AVONDS EN VOOR 4 UUR DES MORGENS BUITEN TE ZIJN IS NOG NIET OPGEHEVEN Het hier op dit eiland Goeree-Overflak- kee geldende verbod om na 23 uur 's- avonds en vóór 4 uur des morgens buiten te zijn, Is niiet opgeheven. Wij vermelden dit, omdat het praatje ging, dat het weer vrij was. De Burgemeester van Mlddelhar- nis verklaarde ons, dat het verbod, dat be- rust op een bepaald artikel in de Lucht- beschermingswet, nog van kracht is.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 2