MEUBELEN Jac. Knoop De belangrijkste krant voor deze eilanden Eilanden-nieuius Bintjes en Bevelanders VASTE VEERDIENST Stoppage VOORWINDE DIENSTREGELING A. WIELHODWER DE FRUITHAL Flakkee^Schouwen Daiveland DE CENTRALE PROEFTUIN GOEREE en OVERFLAKKEE Middelharnis-Rotterdam v.f. Nieuwe Aardappelen Boonen voor de inmaak Landbouw Adveftentiën Credieten STOOMBOOTDBENST via Vlaardlngen S.S. MTODELHARNIS BOOMPJES tegenover de Beede^jstraat Tel. 200 Beëd. Makelaar in Aardappelen, Groenten en Fruit Direct na verkoop afrekening en geld per giro of bij een bankier op Uw plaats. ilÉ^ Gebruikte of gemerkte 25 kilo Aardappelen- kisten te koop gevraagd. s is toch altijd JJ Daar staat alles in, wat U in dezen tijd zeker dient te weten. Voor zoover niet geabonneerd neme men een abonnement! Prijs slechts 90 cent per 3 maanden, twee maal per week franco thuisbezorgd. goedgekeurd in A, te velde te zien en te bevragen bij: J.BOSSCHIETEB TEI.EF. 139 DIBKSLAND De afvaarten zijn eenigszins ge wijzigd en geregeld naar de loop van de tram van Zierikzee. Vertrek Zijpe 20 min. vóór 8 u. v.m. Vertrek Hoek St. Jacob 20 min. vóór 9 uur v.m. Avonddienst: Vertrek Zijpe 30 min. vóór 7 u. njn. Vertrok Hoek St. Jacob 20 min. vóór 8 ^ur n.m. 's Zaterdags nog een mlddagdlenst: Vertrek Zijpe 20 min. vóór 3 u. n.m. Vertrek Hoek St. Jacob 20 min. vóór 4 uur n.m. Zooals voorheen kunnen aparte diensten, om b.v. één man tegelijk over te zetten, NIET plaats hebben. Wegens motor-olie besparing moe ten aparte afvaarten met 3 4 man gecombineerd geschieden. y/h Posthoomsteeg, thans gevestigd WESTZEEDÏJK 30, tegenover Scliie- damschesingel, ROTTERDAM. Het voordeeligste adres voor STOPPAGE EN STOOMEN. f 900-5%, z. borgen, elk doel. Ieder een vrijbl. voorw. Br. antw.porto De Onderlinge, Mathen.w. 110, R'dam-W. voor te MIDDELHARNIS (LANGEWEG) is op eiken werkdag voor belangstel lenden GRATIS TOEGANKELIJK. Desgewenscht geeft de tuinman alle inlichtingen, die mochten worden ver langd. Vaii MIDDELHARNIS PWulvi FeesilJdagtn)^ Op Mjtandag en Dinsdag V. Middel' hmds 4.30 X.W. A. Wbaróiagta 7.00 rv.m.*» A. Rotterdam 7.50 v.m. Oxerige dagen behalva Zon' en Feesl- dagtti* V. Middelhamis 6.30 .v.m. A. Vlaardlngen 9.00 v.m.*** A. Rotter dam 9.50 v.m. Van ROTTERDAM (Boompic»)j (behalve Feestdagen) Op Maandag en Dinsdag V. RoiterdaM 2,15 nj«. V. Vlaardingen 3.00 n.».t A. Middelhamb 5.30 n.m. Overige d^en behalve Zon< en Feest dagen: V. Rotterdam 3.15 n.m., V. Vlaaddlngen 4.00 n.m., tt aankomst MiddeUi^uuIs 6^:30 n.m. g van 2 Nov. tot en met 28 Jan. ak oQ Maandag en Djnsdag. In i&anslultlng op den ïrein van 7.29 v.m. en 7.31 y.m. yan Vlaardln gen (staHonJ, In aansiultinf op den trein van 9.29 v.m. en 9.31 v.m. yan Vlaar- gen (Station.) t In lanslulfing op 'Ata Irein vfen 2.31 n.m. en 2.29 te Vlaardlngen (Station.) tt In ftansluiting op den Irela van (3.31 n.m.) X3.29 n.m.) te Vlaardln- dingen (station). X Te Vlaardingen ovetslappea. Alk Feestdagen zgn Ie beschouwen) Kieuwjaarsdag, 2e Faatchdag, Hemeli> vajortsiiig, 2e FinkilerdiHi ea da b«k]« Keniditgea. DE AANLEGPLAATS VAN BO» VENGENOEMDE STOOMBOOT» DIENST TE ROTTERDAM IS P.S. Over de vroegere marktdien- sten op Maandag en Dinsdag is nog niets bekend. De aansluiting op de trein kan niet met zekerheid wor den gegeven. 2 Armfauteuils, 4 Stoelen leer doek bekleeding f 22.50 met losse zitting f 32.50 2 Armfauteuils, 4 Stoelen, massief eiken, wol moquette bekleeding, losse zitting f 46.50 2 Clubfauteuils, 4 Stoelen, massief eiken, wolmoquette be kleeding, geheel veerend 1 59.50 Salon Ameublement, 2 Clubs, 4 Stoelen, massief eiken, ge heel veerend, wol moquette bekleeding, clubs geheel be kleed t 79.50 Pracht Dressoirs f 26.50, f 29.50 TEL. 243 SOMMELSDIJK EVEN NAAR Citroenen Sinaasappels Pruimen Kroozen Handperen Appels Druiven Meloenen Perziken Bessen GOEDKOOPE Prima Jam 25 cent per pot. HOENDERPARKEIEREN De Fruithalbonnen hebben steeds de hoogste waarde. Adm. de Ruijterweg 196 Tclef. 81431 AMCTCDHAM Verkoopplaats: Centrale Markt AflflülIjKJJAIll Jan van Galenstnaat AMSTERDAM Uitsluitend commissieverkoop Oud vertrouwd adres Onkosten, commissie, losloon en marktgeld32 et. p. 70 KG Per telefoon te spreken 's middags van 12 en 's avonds van 6—7 uur Alle inlichtingen zonder eenige verbinding of kosten. MOEILIJKHEDEN BIJ ONZE TJIENBE- WARING EN HOE DAARAAN TE ONT KOMEN. In de Tuinderij van 7 Juni gaven wij een artikel naar aanleiding van een inleiding gehouden door den heer Mallekote tuin- houwonderwijzer te Noord-Scharwoude over het bewaren van uien. Juist dit vraag stuk is het onderwerp waarmede de Neder- landsche Uien-Federatie en met name de heer Ir. C. van Beekom, landbouwkundig ingenieur bij die Federatie, zich intensief heeft beziggehouden. Zij beschikt dienten gevolge thans over vrij goed gedocumen teerde gegevens inzake sohuurbewaring bij uien; doch de heer Van Beekom acht het niet juist om deze onrijpe vrucht nu reeds aan de practijk voor te zetten. Daardoor wordt immers hoogstens bereikt, wat wij in ons naschrift van 7 Juni juist wensch- ten te vermijden namelijk een losweg ex perimenteeren zonder deugdelijke basis. De heer Van Beekom heeft zijn ziens wijze over doelmatige uienbewaring uiteen gezet in een inleiding welke wij hieronder opnemen; zij vormt mogelijk een overgaan tot een geheel andere methode, doch voor het oogenblik zullen den uientelers door van onderstaande uiteenzetting goede nota te nemen, ongetwijfeld veel moeilijkheden bij de bewaring van hun product kunnen worden bespaard. De inleiding van den heer Van Beekom luid als volgt: „In het jaarverslag over 1939 van het Uitvoer-Controle-Bureau (U.C.B.) deelt de heer Klamer, directeur van dit Bureau on der meer het volgende mede: Werden wij aan het einde van 1938 verrast door een plotseling intredende vorst, ook dit jaar trad de winter in December in. Toch be stond er een belangrijk verschil in om standigheden, in vergelijking met 1938. Nu toch bleken de producenten in Flakkee zeer goed voor hun product te hebben gezorgd, en was de hoeveelheid vorstvrije uien on beperkt. Helaas kunnen wij hetzelfde niet van Zeeland betuigen. Deels door de bewa ring in rennen, grootendeels echter door onvoldoende verzorging, stagneerde aldaar de levering van uien al spoedig. Zoowel de producenten als de commissionnairs heb ben hier nagelaten maatregelen te nemen om het product vorstvrij te houden, tot eigen schade." Het hierboven vermelde plaatst ons on middellijk voor het vraagstuk, hoe de uien afdoende zelfs tegen een strenge vorst als van de beide afgeloopen winters te be schermen. Ten einde aan deze moeilijkheid tegemoet te komen stelde de Ned. Uien- Fed. reeds na afloop van den winter van 1938 een onderzoek naar de mogelijkheid van een doelmatige bescherming van uien in hoop of ren tegen strenge vorst in. De verrassende resultaten van dit onder zoek, die door den jongstleden winter fraai bevestigd werden, zullen de uienkweekers uiteraard in hgoge mate belang inboeze men en ik meen er dan ook goed aan te doen deze uitvoerig toe te lichten. Allereerst dient hierbij onderscheid ge maakt te worden tusschen de toegepaste methoden van uienbewaring. Uienbewaring. Er is een principieel verschil tusschen bewaring in hoop {,,kuil" of ,,put"), zooals op Goeree-Overflakkee algemeen wordt toe gepast en in de ren, zooals men in Zeeland zeer veel en met name op Zuid-Beveland vrijwel lütsluitend aantreft. De hoop, die reeds door zijn stroobedek- king van meer gesloten constructie is, is uitei'aard gemakkelijker afdoende tegen strenge vorst te beschermen dan de ren, waarbij juist de ventilatie op den voor grond treedt. Zal dan ook in vele gevallenin het na jaar de ren bewaring door haar uitsteken de natuurlijke ventilatie voortreffelijke re sultaten afleveren en het misschien zelfs van de bewaring in den hoop winnen, in dien de weersomstandiglieden het drogen op het veld bijzonder hebben tegengewerkt, 's-winters bij vorst evenwel keert deze eigenschap van de ren zich tot een beslist nadeelige, hetgeen U maar al te zeer on dervonden heeft. Niettemin heeft de ervaring ons geleerd, dat ook de uien in de ren redelijk te be schermen zijn tegen strenge vorst, indien men daartoe tijdig zijn maatregelen neemt. Men past op Goeree-Overflakkee verschil lende methoden toe ter bescherming van de uien in den hoop tegen strenge vorst. a. Met grond. Door onvoldoende sluiting van den ge bruikten veelal reeds eenigszins bevroren stuggen kleigrond, is de dekking dikwijls onvoldoende. Wanneer men over lichten za- velgrond of zandgrond kan beschikken, zijn veelal beter resultaten te verwachten. b. Papier. Ter bescherming voldoet papier uitste kend. Met een paar man rolt men het .papier langs den omtrek van de hoop en dekt het daarna met bossen stroo, die men zorgvul dig over het papier uitspreidt, waardoor nat worden hiervan door tijdelijken dooi, tengevolge waarvan het papier gemakke lijk gaat scheuren, wordt vermeden. c. Door middel van een strooscherm. Deze methode voldoet eveneens uitste kend. Een dergelijk scherm kan men het een voudigst opstellen, door uitgaande van drie poots klaverruiters, één der pooten tegen de 'wand van den hoop te plaatsen en de beide in schuinen stand er ongeveer 1% M. vandaan. De aldus op eenigen afstand van elkaar gezette ruiters verbindt men d. .m .v. stok ken of gegalvaniseerd ijzerdraad op ver schillende hoogten. Het geraamte van het scherrn is nu gereed; men behoeft er nog slechts stroo tegen te plaatsen op zoodani ge wijze, dat de hoogste bossen nog een eindweegs boven den bovenrand van de hoop uitsteken. Evenals de papier-methode leent die van het scherm zich voor snelle uitvoering; het geraamte kan men vroeg tijdig opstellen, omdat hierdoor de wind vrij toegang heeft, zoodat bij invallende vorst er nog slechts stroo tegen behoeft geplaatst te worden. d. Door middel vian een combinatie van de papiermethode en die van het scherm. Het is wel zonder meer duidelijk, dat de ze laatste werkwijze algeheele zekerheid biedt en voor hen, die geen enkel risico wil len nemen bij de bescherming van hun uien in de hoop, dan ook het meest aanbevelens waardig dient te worden geacht. Heeft men bij de bescherming van de uien in de hoop nogal eenige keuze in de toe te passen werkwijze, het is duidelijk, dat dit bij de ren niet het geval kan zijn. Hier kan men geen gebruik maken van grond, terwijl ook het opstellen van een voldoende hoog scherm practisch niet wel viitvoerbaar is, zoodat zoowel de methode van het scherm als de combinatie papier en scherm bij de bescherming van de uien in de ren tegen strenge vorst komen te vervallen. Met papier evenwel kan men echter, mits onder inachtneming van onderstaande voor schriften, voortreiffelijke resjxltaten ook bij de ren bereiken. Ie. De ligging vian de ren. Het is een feit, dat 's winters tijdens een vorstperiode de heerschende winden hoofdzakelijk uit Oostelijke richting komen Zoowel bij de bewaring in de hoop op Goe ree-Overflakkee als bij de renbewaring in Zeeland is mij opgevallen, dat men bij de bepaling van de ligging van zijn hoop of ren hieraan nog veel te weinig aandacht schenkt, daar men bij hun plaatsing alge meen slechts let op de situatie t. o. v. we gen of verharde paden in hun onmiddellij ke omgeving, waardoor zij vaak, wat de windrichting betreft, in een zeer ongunsti ge positie komen te liggen. Bij gebruik van grond of papier ter be scherming van de uien in de hoop, zal men derhalve de ligging W.O. kiezen, daar de koude Oostelijke wind dan slechts den smal len kant zal bestrijken; bij de methode van hoop-bescherming d. m. v. een scherm of bij de combinatie papier en scherm zal men de ligging van de hoop N.Z. nemen en dus de lange O.- en de korte N.-zijde af schermen, waardoor men een volledig over heen waaien van den kouden wind bereikt. De liggimg van de ren zal men steeds W.O. kiezen, waardoor de koude wind op de korte zijde Zial vallen. 2e. Wijze wam gebruik van papier. Deze dient te zijn een opvolging van stroo, papier, waartegen wederom stroo. Allereerst plaatst men een stroolaag om de ren, de d. m. v. dun ijzerdraad of touw goed daartegen wordt bevestigd, daartegen komt het papier, hetgeen men op zijn beurt weer beschermt door een tweede stroolaag, die eveneens stevig wordt veran kerd. Door de isoleerende werking van het papier blijven de uien in de ren vorstvrij. Bij invallenden dooi kan men de bui tenste laag stroo en het papier gemakkelijk verwijderen; bij een hernieuwd intreden van de vorst is snel een en ander weer ge reed te maken. Het verdient mijns inziens aanbeveling, de wanden van de ren aan de binnenzijde eveneens, zij het ook met een zeer dun laagje stroo te bekleeden, alvorens de ren- ruimte te vullen, waardoor een meer af doende bescherming van de buitenlaag der uien tegen een al te heftige inwerking van den regen zal worden bereikt, en het ver weeren" der uien wordt tegengegaan. Wat dit laatste betreft, moge het ook de aan dacht hebben, dat op de Algemeene Verga dering van het Uitvoer-Controle-Bureau van 18 April j.l. medegedeeld is, dat het in de bedoeling ligt vóór het a.s. seizoen met deskundigen de wenschelijkheid te be spreken, in de minimum-eischen op te ne men, dat de uien niet verweerd" mogen zijn. 3. Voorziening van de bovenlaag van het prodiuct. Bijzondere zorg verdient de bescherming van het z.g. kapje van de ren. Hoewel uit cultuur-aesthetisch oogpunt de Zeeuwsche uienren het verre van de leelijke, doch zeer doelmatig op Goeree-Overflakkee voorko mende rennen wint, moet opgemerkt wor den, dat de driehoekige kap van de Zeeuw sche ren moeilijker a)fdoende kan worden beschermd dan het platte iets afloopende dak van gegolfd plaatijzer, dat bij de Flak- keesche rennen in gebruik is. 4. Vroegtijdige bestelling van papier. Reeds thans dient men onverwijld pa pier te bestellen voor het a.s. seizoen, bij voorkeur collectief via zijn organisatie of anderszins. Wacht men hiermede te lang, dan is de kans groot, dat men achter het net vischt. Op Goeree-Overflakkee zijn door verschillende landbouwvereenigingen reeds vroegtijdig in 1939 ten behoeve van hun leden groote hoeveelheden papier besteld, met tot gevolg, dat zij het tijdig in huis hadden en er op het juiste tijdstip gebruik van konden maken. Het papier wordt gele verd in een lichtere kwaliteit, dat 120 gram per M2 weegt en een zwaardere, waarvan het gewicht 150 gram per M2 bedraagt; ik zou in overweging willen geven de zwaar dere kwaliteit te gebruiken, daar deze min. der gemakkelijk aanleiding geeft tot scheu ren. De onkosten aan papier per mud uien zijn niet hoog, wanneer men bedenkt, dat de prijs er van per kg. die ten gevolge van den huldigen internationalen toestand eeni ge schommeling vertoont, in den afgeloo pen winter 17% cent bedroeg. Van de zwaardere kwaliteit gaat hierin ongeveer 6 M2. Het papier kan men verkrijgen in 2 breedte-maten en wel van 1.60 M. en 2 M. Voor het dekken van de uien in de hoop gebruikt men liefst het breede papier. Ook voor uienrennen verdient m.i. het breede papier de voorkeur boven het smalle; men kan beter iets te veel dan te weinig heb ben en uit den aard der .zaak kan men het breed papier door omslaan gemakkelijk naar eigen inzicht eventueel wat smaller maken, al naar de hoogte van de ren, ter wijl men bij gebruik van de smalle maat al spoedig zijn toevlucht tot 2 banen zaï moeten nemen. De prijs van een rol van 55 kg. 2 M. breed papier b.v. zal derhalve omstreeks f 9.60 bedragen, terwijl men dan minstens de beschikking zal hebben over een, lengte van 160 M., de prijs van 1 M. papier van een dergeijke rol bedraagt dus 6 cent. Per strekkende M hoop en ren zal men voor el- ken kant 1 M. noodig hebben ofwel voor 12 cent aan papier. Aannemende dat de inhoud van een strek kende M. hoop 10 mud uien bedraagt en die van een ren per strekkende M. 16 mud, welke aannamen zeker niet overdreven zijn, dan bedragen de extra kosten ter bescher ming van het product zelfs tegen een kou de als van de beide afgeloopen winters per mud uien in de hoop 1.2 cent en in de ren 0.75 cent aan papier. („De Tuinderij.") HET OPRUIMEN EN VERNIETIGEN VAN AFGESTORVEN VRUCHTBOOMEN Op vele plaatsen in het land bleken dit voorjaar verschillende vruchtboomen (voor al pruimen) niet of zeer slecht uit te loo- pen. Deze laatste zfl'n in den regel in don loop van den zomer ook afgestorven. In vele gevallen en in het bijzonder ih de inundatiegebieden is de groote vochtig heid van den bodem de oorzaak van dit afsterven geweest, maar ook andere oor zaken, zooals aantasting door de zwam Stereum purpureum (loodglansziektc), aantasting door bacteriën e.a., zijn hierbij van invloed geweest. De kwijnende boomen blijken sterk te zijn aangetast door houtschorskevers, bast kevers en houtrupsen. Door de aanwezigheid van al deze para sieten (insecten, schimmels, bacteriën) le veren deze boomen een gevaar op voor hun omgeving. De Plantenziektenkundige Dienst te Wa geningen raadt daarom aan, alle bezitters van vruchtboomen bij wie dergelijke boo men voorkomen ten sterkste aan deze te verwijderen. Het is wenschelijk dit nu reeds te doen. Het hout kan dan eenigen tijd drogen en moet daarna verbrand worden. Dit laat ste is beslist noodig om de in het hout aan. wezige parasieten te dooden en daardoor verspreiding daarvan te voorkomen. Voor den gezondheidstoestand en het behoud van de overblijvende boomen is dit van het grootste belang. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen, door de op verschil lende plaatsen werkzame ambtenaren van dezen Dienst en door de Rijkstuinbouwcon- sulenten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 4