Nieuws uit Zeeland Balascherm Werkverruiming L*ind en T«itibotaw M. VISSER Mz., OUDE TONGE Op Vrijdag 2 Augustus a.s. zal In deze gemeente een speldjesdag gehouden worden voor de' vereeniglng „Het Hooge land." Voor het examen vakbekwaamheid voor het slagersbedrijf slaagde dezer da gen te Utrecht onze plaatsgenoot Jac. Co- hen. Het bestuur der gemengde zangver- eeniging „Excelsior" is thans samengesteld als volgt: M. Kanters Voorzitter, J. de Ron secretaris, C. Vogel, penningmeester. E. Bogers 2e voorzitter; C. Hameete 2e secre taris, S. Bogerman 2e penningmeester. B. Bogers (lid). Mej. O uit Middelhamis kwam in de Bmmastraat zoodanig te vallen dat zij een harer taeenen brak. Dr. Parree verleende de eerste hulp en achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Dirksland noodzakelijk. De vrachtrijder W. de Vos had "het ongeluk met zijn vrachtwagen te Rotter dam tijdens het puin ruimen op een andere vrachtwagen te rijden met het gevolg dat zijn wagen ernstig beschadigd werd. Tijdens het onweder dat verleden week Vrijdag boven deze gemeente woedde werd op den Heerendijk een zware iepen boom getroffen en ernstig beschadigd. OOLTGENSPLAAT De ambtenaar belast met de distri butie maakt bekend, dat de gelegenheid tot afhalen der broodkaarten als volgt is geregeld: Achthuizen: Woensdag 31 Juli a.s. van 3 tot 6 uur in het" Patronaatsge bouw. Langstraat Woensdag 31 Juli a.s. 's- avonds van 7.30 tot 9 uur in de school., en in de gemeente in het distributielokaal in gang Molendijk 2 Augustus (Vrijdag) van 10-1, 2.30-6, en 7-9 uur (torentijd.) Belanghebbende wordt medegedeeld dat de controle der opgegeven inundatie schade is beëindigd, dat ieder die na de taxatie nog niet geteekend heeft, dit nog kan doen op Woensdag 31 Juli a.s. des avonds in Hotel Hobbel en Dinsdagavond te Achthuizen in café Moerings. Een oproep aan alle werkgevers te Ooitgensplaat. Zooals men in ons gemeenteraadsverslag van verleden week heeft kunnen lezen, heeft Burgemeester Slobbe een dringende oproep gedaan tot alle werkgevers in zijn gemeente, om zooveel mogelijk gehuwde arbeiders in dienst te nemen, om den groo- ten nood, waarin sommige dier menschen beginnen te verkeeren, te helpen lenigen. De Burgemeester heeft bovendien aan alle werkgevers een circulaire gezonden, die we hieronder afdrukken. Ooitgensplaat, 25 Juli 1940. Tengevolge van het uitbreken van den oorlog in het begin van September 1939 verkeeren wij in buitengewoon moeilijke omstandigheden. Dit is in het bijzonder wel het geval sinds ons land op 10 Mei 1940 zelf in het gewapend conflict tusschen j de groote volken van ons werelddeel werd betrokken. Het geheele leven is voor korteren of langeren tijd ontwricht en naar het schijnt zal vooral het economisch leven eerst op den langen duur tot meer normale verhou dingen terugkeeren Voor wat betreft onze plaatselijke ge meenschap is naast meer anderen, ook één der gevolgen de werkloosheid, waaronder momenteel velen uit deze gemeente gebukt gaan. Als gevolg van inundatie op 10 Mei j.l. en volgende dagen, moest een gedeelte van de landerijen geheel of ten deele buiten cul tuur blijverf, zoodat in dezen zomer minder arbeid beschikbaar kwam. Daarnaast is van belang, dat tengevolge der demobilisatie een aantal werkkrachten beschikbaar kwam, dat min of meer plotseling in het plaatselijk productieproces moest worden ingeschakeld. Het gevolg van deze en ver moedelijk meer andere omstandigheden is geweest, dat momenteel in Ooitgensplaat tal van arbeiders, tevergeefs, werk zoeken. In vorige jaren was dit omstreeks den zelfden tijd van het jaar wellicht eveneens, mogelijk zeHs in gelijke mate, het geval. Naar de destijds geldende voorschriften was toen echter het Gemeentebestuur be voegd om deze arbeiders in werkverschaif- fing of steunregeling op te nemen, zoodat althans de grootste bezwaren konden wor den ondervangen. Dit is in den loopenden zomer echter vrij wel uitgesloten. In het algemeen toch geldt de regel, dat steunverleentng en werkver schaffing voor de landarbeiders zijn geslo ten. Op dit voorschrift is voor wat betreft deze gemeente slechts een uitzondering ge maakt in dier voege, dat een beperkt aan tal (25) in steun of werkverschaffing kan worden opgenomen. Met ingang van 19 Augustus a.s. vervalt intusschen ook deze toestemming. Bovendien komen slechts in aanmerking arbeiders, wier ontslag door het Districtshoofd van de Arbeidsinspectie is goedgekeurd. Deze werd evenwel in tal van gevallen tot dusverre niet verleend. Als gevolg van een en ander verkeeren verschillende gehuwde landarbeiders in groote moeilijkheden, zoodat ernstig moet Worden gestreefd naar een oplossing. Naar het mij voorkomt is er voorloopig geen andere, dan dat de gehuwde arbeiders zoo spoedig mogelijk in het vrije bedrijf worden geplaatst. ledere werkgever van eenige beteekenis zal daaraan moeten medewerken. In deze gemeente is, zie ik goed, nog zooveel werk te verrichten, dat zonder moeite tal van arbeiders voor productief werk kunnen worden geplaatst. Is eventueel niet volledig productief werk beschikbaar, dan zou kunnen worden vol staan met minder waardevol werk en is ook dit niet aanwezig, dan vraag ik U voor dit groote doel een offer. Stel een of meer „boventallige" arbeiders aan. Uw bedrijf wordt daarmede waarlijk niet een philan- tropische instelling. Het moet naast de be langen van U zelf ook de belangen der-ge meenschap dienen. Is het U, om wat reden dan ook, onmo gelijk aan het vorenstaande te voldoen, dan vraag ik U met nadruk te willen overwe gen of wellicht in Uw bedrijf voor een ge huwde arbeider plaats kan worden ge maakt door ontslag van vrouwelijk perso neel en ongehuwde arbeiders. Dit zal in tal van gevallen, het zij gaarne toegegeven, niet gemakkelijk zijn. Vergeet echter niet, dat het hier gaat om. groote belangen en deswege ook verstrekkende maatregelen noodig zijn c.q. door iedereen offers zullen moeten worden gebracht. Het gaat er thans om, dat ieder die ge huwd is in staat gesteld wordt door arbeid voor zichzelf en zijn gezin te zorgen en ik vraag U met allen nadruk daaraan, in voe ge als hiervoor omschreven, te willen me dewerken. Onze tijd stelt hooge eischen en vraagt tal van offers. Wat gij echter bijdraagt tot instandhou ding van onze plaatselijke gemeenschap heeft meervoudige waarde. Ik vertrouw daarom gaarne, dat Gij al len Uw taak zult verstaan. De Burgemeester van Ooitgensplaat, C. SLOBBE. Wij juichen het toe, dat Burgemeester Slobbe zich zooveel moeite getroost om het werkloosheids-vraagstuk op te lossen. De motieven die hij aanvoert zijn inslaand en wij twijfelen niet of zijn waardig streven zal succes hebben. Als iedere landbouwer op ons eiland een of meer „boventallige" arbeiders in dienst neemt, meenen wij dat in ieder geval alle „gehuwde" arbeiders kunnen te werk ge steld. Het zal een offer kosten, maar de belangen van den landbouwer zelf worden er mee gediend en de gemeenschapszin wordt er door bevordert. ST. MAABTENSDIJK De in deze gemeente gehouden Na tionale inzameling heeft opgebracht een som van f 1293.70. Aan nagekomen giften, is bovendien nog ontvangen een bedrag van f f4.zoodat in totaal is ingezameld f 1807. 70. Ten behoeve van het Prov. Comité voor hulp en herstel werden door het plaatse lijk damescomité plusminus 2000 kleeding- stukken ingezameld, benevens een bedrag van f 50.in contanten. Dat ter zake door genoemd comité hard is gewerkt behoeft wel geen betoog en een woord van hulde is hier zeer zeker op zijiï plaats. Tenslotte ten behoeve van de oorlogsslachtoffers te Rotterdam nog gecollecteerd een bedrag van f 272.80. THOLEN Veilingsvereeniging „De Eendracht" Aardappelveiling: Eerstelingen: bonken i 3.gewone f 4.------4.05; drielingen f 3.56; kriel f 1.111.55; Eigenheimers; Witte bonken f 4.gewone f 4.615.drielin gen f 3.93. Alles per 100 kg. Besmettelijke veeziekten. Onderstaande gevallen van varkens pest en klauwzeer kwamen gedurende de maand Juni in de provincie Zeeland voor in de navolgende plaatsen: Varkenspest, 's Heer Abtskerke 5 (3); 's-Heer Arendsker ke 1 (1), 'sHeerenhoek 6 (1), Heinkens- zand 14 (1), Poortvliet 2 (1), mond en klauwzeer bij de herkauwende dieren en de varkens: Aardenburg (1,) Koewacht (1), en Westdorpe (1.) De cijfers tusschen haakjes duiden het aantal eigenaren aan, onder wier veestapel de ziekte werd gecon stateerd. Voor het B.M. diploma aan de „De Ruyterschool" .te Vlissingen slaagde onze stadgenoot, dhr. Henk Melse. De besomming der botvisschers was voorgaande week bij 2 tot 5 tobben, welke aan de leurders werd afgeleverd tegen f 10 per tob, weinig loonend. Overige vangsten waren eveneens miniem; één der visschers had nog een herdersvangst van 100 pond, die voor 25 cent per pond verkocht werd. Wegens gebrek aan brandstof voor de mo toren is tot op heden nog geen enkel vaar tuig kunnen uitvaren ter zaadvangst naar de Waddenzee. POOBTVLIEX Ernstige brandwonden bekwam het dochtertje van U. Uijl Hz., dat in een onbe waakt oogenblik met één der armpjes in een pan kokende pap terecht kwam. Door de gladheid der vloerbedekking had de vrouw van J. Kaat wonende on der deze gemeente het ongeluk van een stoel te glijden, dat als gevolg had dé in roeping van geneeskundige hulp op wiens advies overbrenging naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom plaats had. Wanneer zullen de vlijtige „BOENSTERS" Wat meer bedacht geraken op de menigvuldige ver oorzakende ongevallen door overtollig boen was gebruik? Geneeskundige hulp van Dr. Poort- vliet werd ingeroepen ten behoeve van de echtgenoote van den landbouwer P. Beeke Wz., die bij een val een beenbreuk bekwam waarvoor overbrenging naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom werd noodig geacht. ST. ANNALAND Woensdag 31 Juli a.s. des nam. 4 uur (w.t.) Ds. W. van Griethuijsen (Huwe lijksinzegening. BRTJINISSE Onze vroegere dorpsgenoot,de heer I H. Ockerse, (welke ook nog geruimen tijd te Ouddorp (Z.H.) heeft gewoond). Gods dienstonderwijzer te Rotterdam (Charlois) heeft de benoeming tot voorganger bij de Ned. Herv. Evangelisatie op Geref. Grond slag te Moordrecht aangenomen. Ds. P. J. Steenbeek van Oudewater hoopt D.V. 31 Juli a.s. des avonds te 8 uur, hém tot dien arbeid in te leiden. Op Zondag 4 Augustus a.s. des voormid- dags hoopt de heer Ockerse zich aan zijn arbeid aldaar te verbinden. lEBSEKE. Broederzin. Door aan lidmaten der Geref. Gemeen te, die oorlogsschade hebben geleden, een belangrijke uitkeering te doen, die voor ieder vaii hen verscheidene honderden gul dens beloopt, is een schoon bewijs van broederzin geleverd door den kerke- raad der Geref. Gemeente te dezer plaatse. Gedeputeerde Statenlid van Zeeland, de Heer G. Goossens teruggekeerd. Sedert de evacuatie van Sas van Gent in de oorlogsdagen van Mei j.l. was de verblijfplaats van den heer Goossens, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, niet meer bekend. Geheel onverwachts is Zaterdagmiddag de heer Goossens in Sas van Gent teruggekeerd. ABNEMUBDEN. De alhier bestaande groote mossel- pellerij van de N.V. v.h. P. Vlaming en Zn. is, naar wij vernemen, overgegaan in an dere handen, en schijnt een onderdeel ge worden te zijn van het Philips-concern te Eindhoven. ZIEBIKZEE. De te Haamstede door een auto-on geluk getroffenen, die ter verpleging naar het Ziekenhuis te Noordgouwe waren ver voerd, heeft twee slachtoffers geëischt, die aan hun bekomen verwondingen zijn be zweken. Met zeer geringe kosten verkrijgt men vol komen verduistering met verduisteringspa,pier. Voorradig in breedten van 100 en 200 cM. bij: W. PBrEM VOOBSTBAAT STAVENISSE DE POOTGOEDVOOBZIENING VAN 1941 j IN VERBAND MET DE GEZONDHEIDS- j TOESTAND VAN HET AABDAPPELGE- j WAS IN 1940. I In verband met de ongekende hevige bladluizenplaag, waardoor het aardappelge was in den nazomer van het vorige jaar werd geteisterd, waren de verwachtingen omtrent de geondheidstoestand van de nateelten in 1940 niet hoog gespannen. Zoo slecht als het gewas dit voorjaar voor den dag is gekomen, heeft wel nie mand durven verwachten. Inzonderheid met de late rassen is het al heel droevig gesteld. In vele velden is meer dan de helft der planten secundair bladrolziek of door zwaar mozaiek aangetast. Voor een groot aantal aardappeltelers, welke als regel jaarlijks een kleine hoeveel heid pootgoed aankoopen met de bedoeling de opbrengst daarvan nog een jaar na te verbouwen, zijn de teleurstellingen wel zeer groot. Bij de uitvoering der veldkeuring in de provincie Zuid-Holland blijkt dat het meerendeel der aardappelen, waarvoor poot goed werd aangekocht, buitengewoon sterk door bladrol is aangetast. Meermalen wer den perceelen Eigenheimer aangetroffen, waarin 10^20% of meer bladrol werd ge constateerd. Vele telers welke niet aan de keuring deelnemen, zullen zeer waarschijn lijk de bladrolzieke planten in de Eigenhei mer over het hoofd zien, daar voor niet ingewijden deze ziekte in dit ras niet ge makkelijk is te herkennen. Doordat behoor lijk op tijd regen is gevallen hebben de aardappelen zich de laatste dagen flink ontwikkeld. Bladrol - en topbontzieke plan ten zijn mede d© hoogte in getrokken Oogenschijnlijk lijkt het gewas heel mooi; gaat men echter van dergelijke gewassen weer naverbouwen dan kan men het vol gend jaar nog slechtere gewassen verwach ten dan dit jaar. Er kan niet genoeg de aandacht worden gevestigd inzonderheid onder de tegen woordige omstandigheden, waarin niets mag worden nagelaten om de bodempro ductie tot het hoogst mogelijks peil op te voeren op het gevaar hetwelk is verbon den aan het gebruik van ziek plantgoed. Een aardappelplant welke in lichte graad topbont is kan nog een behoorlijke op brengst geven, doch, in de nateelt kan men hiervan niets anders dan krinkelplanten verwachten. Bladrolzieke planten geven steeds een zeer lage opbrengst, bestaande uit poters en kriel. Herhaaldelijk wordt de vraag gesteld hoe men aan goed pootgoed kan komen voor het volgend jaar. Vanwege den Plan- tenziektenkundigen Dienst werd er door middel van de pers reeds opgewezen dat strenge selectie en zoo vroeg mogelijk groen rooien één der eerste vereischten is om zich eenlger mate van goed pootgoed te verzekeren. Niet alle telers zijn in het bezit van aard appelen waarvan nog iets te redden is voor pootgoed.^ Nu de tweede keuring der aardappelen iajde provincie Zuid Hollandaöliter den rug is zijn wij in staat een overzicht te geven van de gezondheidstoestand van de voorloopig voor goedkeuring aangehouden aardappelen in deze provincie. Uit de voor loopige keuringsuitslagen blijkt dat de re sultaten voor de verschillende rassen zeer uiteenloopend zijn. De oppervlakte van Al pha, Bevelander, Eersteling, Industrie, Pu rore en Roode Star, welke voorloopig nog voor goedkeuring zijn aangehouden, is zeer gering. In de behoefte aan goedgekeurde Roode Star zal slechts in zeer beperkte mate kunnen worden voorzien. Met de Bin tje en Eigenheimer is het echter anders ge steld. Voor de Bintje is de verhouding goed gekeurd, afgekeurd wel ongunstiger dan de vorige jaren, doch indien men er tijdig, vóór de vraag voor export begint, bij is kan men zich voldoende van goedgekeurd pootgoed voorzien. Met de Eigenheimer staan we op het oogenblik in vergelijldng met de andere rassen wel bijzonder gunstig voor. Voor het meerendeel der voor keuring aangege ven Eigenheimer was eigen nabouw poot goed gebruikt, waarvan het vorige jaar een groot gedeelte zeer vroeg groen is ge rooid. Tegenvallers in de nateelten komen ook dit jaar weer voor, doch op een vrij groot aantal bedrijven is het percentage mozaiek, hetwelk werd geconstateerd niet hooger, in sommige gevallen zelfs lager dan voorgaande jaren. Bladrol komt in de eigen nateelten slechts sporadisch of in het geheel niet voor. Op het oogenblik is de verhouding goedgekeurd, afgekeurd voor de Eigenheimer gunstiger dan het vorige jaar. W/kt de naaste toekomst zal zeggen is nog niet te zeggen. Op de vraag of aan het einde van het groeiseizoen veel primai re infectie zal optreden met als gevolg dat onze hoog gespannen verwachtingen den bodems-worden ingeslagen, kan nog geen antwoord worden gegeven. Het is een gunstig verschijnsel dat de aardappelen op tijd regen hebben gehad. Stilstand in groei is tot heden niet waarge nomen, dit vermindert althans de kans op doorwas. Bladluizen zijn echter weer aan wezig, dus besmettingsgevaar is niet denk beeldig. De selecteurs verrichten echter met lust en nauwgezetheid hun wei'k. Op het oogen blik is de toestand zóó, dat indien ook de groote knollen voor pootgoed worden ge bruikt, de oppervlakte van de voor klasse A, B. en C aangehouden Eigenheimer vol doende is om in de geheele behoefte aan pootaardappelen van dit ras in de provin cie Zuid-Holland te voorzien. Wil men echter verzekerd zijn het vol gend jaar een prima gezond gewas te ver krijgen, geschikt om voortplantingsmateri- aal voort te brengen, dan verdient het aan beveling de aardappelen zoo vroeg mogelijk groen te rooien. De Hoofd-Controleur van den K.Z.H. G. A. V. d. WAAL, BARENDRECHT, Juli 1940. EOGGE EN DE KEUZE VAN HET UIT TE ZAAIEN BAS. De keuze van het uit te zaaien ras vormt tegenwoordig een zeer belangrijk onderdeel van de bedrijfsvoering. Vroeger zaaide men rogge, welk ras dit moest zijn, was geen probleem, aangezien er in ons land maar één ras was, die na genoeg op alle roggegronden verbreiding had gevonden. In de laatste jaren begon op de proefvel den en ook hier en daar bij vooraanstaan de rogge-verbouwers,- de aandacht te val len op de Marienrogge, welke rogge vrij re gelmatig gemiddeld in opbrengst tie Pet- kuser heeft overtroffen. Zoo werd door het Instituut voor Plan tenveredeling te Wageningen voor de Ma rienrogge na een driejarige beproeving een korrelopbrengst vastgesteld, die gemiddeld over 99 proeven over geheel ons land, 5.7 procent boven de hier te lande verbouwde Petkuserrogge uitkwam. Welk een beteekenis een dergelijke op brengst-vermeerdering voor ons land heeft, laat de volgende becijfering zien: In 1939 werd in Nederland geteeld 225300 H.A. rogge. Nemen wij aan de gemiddelde opbrengst per H.A. van 2.500 kg. graan, dan zou de totale rogge-oogst hebben be dragen 600.000.000 kg. Een oogstvermeerdering van 5.7% op ge noemde totale roggeoogst bedraagt 34.200. 000 kg. Naar de tegenwoordige marktprijs van If 9.per 100 kg. vertegenwoordigt een dergelijke oogstvermeerdering, als ge volg van de uitzaai van Marienrogge, een bedrag van ruim f 3.000.000. Zonder eenige m.oeite, alleen door de juiste rassenklasse zou onze Nederlandsche landbouw 34.200.000 kg. rogge meer kun nen produceeren, ten behoeve van de zoo noodige voedselvoorziening. Welk een voordeel de kweeker van meer opbrengende rassen de gemeenschap kan brengen, wordt door het bovenstaande dui delijk gedemonstreerd. De Nederlandsche rogge-verbouwer zal dus, alvorens, als naar gewoonte, rogge te zaaien, zich wel degelijk op de hoogte moe ten stellen, welk ras dit zal zijn. Er wordt in deze tijden veel van onze landbouw ge vraagd, de productie moet worden opge voerd. De rassenkeuze vormt hiervan een be langrijk onderdeel. NAGEKOMEN FAMILIEBEBICHT. Eerst heden ontvingen wij van het Nederlandsche Roode Kruis bericht, dat bij Oye in Frankrijk gevonden is, het stoffelijk overschot van on zen innig geliefden oudsten Zoon, Broeder, Zwager, Oom en Verloofde, Bes. Ie Luitenant 37 B.I. Geboren 4 Sept. 1909. Zijn leven was met Christus, ge borgen in God. Sterke de Heere ons in dit smartelijk verlies. 's-Gravendeel: M. VISSER Mzn. S. T. VISSER-V. d. Nadort Middelhamis: Ds. H. VISSER Mzn. C. VISSER-Hagendijk en Kinderen. 's-Gravendeel: M. T. VISSER. Oud Beijerland: E. C. ASMUS-Visser. A. C. ASMUS en Kind. 's-Gravendeel: C. W. VISSER en Verloofde T. A. J. VISSER. T, S. J. VISSER J. F. VISSER. L. M. VISSER. Kralingscheveer G. E. SCHINKEL. 'S-GRAVENDEEL, 27 Juli 1940. (Zuid-Voorstraat 34.) LIEVEB GEEN BEZOEK. TILBUBGSCHE MEISJES OP AVONTUUBLIJKE BEIS. Na twist met haar vader. 's-GRAVENHAGE, 29 Juli. Een sur- veilleerend agent van politie ontdekte Zon dagmorgen heel vroeg, toen Den Haag nog op één oor lag, dat in de Soheveningsche Boschjes twee meisjes van zestien en acht tien jaar op een bank lagen te slapen. Hij vond het uiteraard een vreemd geval en nam de beide kinderen mede naar het hoofdbureau. Bij het verhoor vertelden zij uit Tilburg te zijn gekomen, omdat zij oneenigheid met hun vader hadden. Zij hadden Zaterdagmid dag hun op een Tilburgsche fabriek ver- diendegeld meegenomen en waren daarna op de fiets naar Den Bosch gereden. Daar verkochten zij de twee fietsen te zamen voor vijf gulden en met de hiermede ver sterkte reiskas besloten zij naar Schevenin- gen te gaan, waar zij een kennis hadden, wlen zij om advies wilden vragen wat haar te doen stond. Deze kennis was een militair. Nu trof het voor beiden al heel slecht, dat hij juist dienzelfden Zaterdagmiddag met verlof was gegaan. Voldoende geld om den nacht in een hotel door te brengen, hadden zij niet meer en daarom besloten de meisjes in de Soheveningsche Boschjes de nacht maar door te brengen, waar de agent bei den ten slotte vond. Het einde van het avontuur was, dat de politie de beide meis jes naar de familie te Tilburg heeft terug, gebracht. WEDEROM ENGELSCHE BOMMEN. Vier dooden te Eindhoven. 's-GRAVENHAGE, 29 Juli. In den nacht van Zaterdag op Zondag en Zondag ochtend vroeg heeft naar het N.v.d.D. meldt, de Engelsche luchtmacht, evenals in den jongsten nacht, boven en bij ver- scheiderte plaatsen In ons land weer bom men uitgestrooid, bijna uitsluitend boven onverdedigde steden. Deze bommen hebben echter over het algemeen weinig schade aangericht. Het ernstigst heeft EI n d h o- V e n te lijden gehad, waar in den vroegen ochtend van Zondag talrijke brandbommen zijn afgeworpen. Ten gevolge hiervan zijn twee hulzen verwoest en vele andere wo ningen beschadigd. Helaas zijn ook hier weder slachtoffers te betreuren onder de burgerbevolking. Er zijn n.l. twee vrouwen en twee kinderen gedood en twee personen zwaar gewond door scherven of brandbom men. Verder zijn o.m. in de omgeving van Alk maar en In Zeist bommen neergegooid. De ze hebben weinig schade aangericht, daar zij bijna uitsluitend in het vrije veld te recht kwamen. ONZE AFSTAMMING. In de Westdeutscher Beobachter betoogt dr. H. Ropohl, dat de Nederlanders met de Dultsche afstamming en bloed gemeen hebben, ja tot dezelfde familie en stam be- hooren. Als zoodanig staan ze den Dult- schers nader dan de Scandinaafsche vol ken of de Angelsaksen. Ze zijn Franken, Nederlanders en Friezen. Vlaanderen, Bra bant, Holland en Gelderland vormen den noordwestelijken hoek van de ruimte waar die stammen zetelen. Het door de Franken ingenomen gebied reikt van Rijn tot vóór Brugge, Antwerpen en Amsterdam. De Ne- dersaksers bewoonden Westfalen en verder tot de Zuiderzee, Zutfen, Zwolle en Assen liggen aan den westelijken rand van dit gebied, dat heel Noord-Duitschland omvat. De Friezen eindelijk zijn te vinden op de kuststrook van Oost-Friesland of tot Oos tende toe, overal met de andere stammen gemengd. De schrijver beroept zich tot bevesti ging van zijn betoog op de duidelijke spo ren, die men nog aan de oude huizen en bijbehooren op het platteland vindt, welke vormen uit het Frankische en Nedersaksi- sche land bekend zijn, evenals in volksge bruiken en de taal.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 3