CHQWECK&LADopGEDGDOnDSlAG vöÖRDcZUID-HOairïZCEUWlCHC EHAHDEn N.V. UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „EILANDEN-NIEDWS" Verschillende berichten 13e Jaargang WOENSDAGJ31 JULI 1940 No. 1163 Een strijdbaar held. De rede van Rijkscommissaris Seyss^Inqaart. WAARIN S E DERT 1 N O V EMBER 19 35 OPGENOMEN HET BLAD .ONZE E ILAND EN" - 18^ JAARGANG n. W. A. DB BAKKER niEuws UITGAVE VAN Gevestigd te MlddeDwois Prins Hendtikstr. 122 G i Gim 167930 i Fc«tboz 8 x Td, 17, Abonnementsprijs 90 cent per 3 maandenbg vooruitbetaling. Verschgat iedeten Woensdag; en Za^rdag 2 maal per week. Atzonder^ke nummert 5 oesei. Buitenland 8 gulden per 'Jaar B^^antoor voor Zeeland: St. Maartenadiyk Harist, Telef. 69. Advertentieiti^ 20 cent per legeL Redames 40 et.; Dienst» SAnvragen en aanbiedingen van 1~6 tegés 80 et.; Boekvaanc kondiging 10 cent p^ r^ Contracten belangif k lager. WÊÊmmÊÊmmmmÊmÊmmm^ai^^Bmmmim\ „En het land was stil veertig jaar." Zie hier in een enkele trek, als met één penseelstreek, geschilderd de wonderbare bescherming Gods over Israël. Immers, aan vijanden ontbrak het Israël niet, belagers genoeg, doch de Heere zou het land veer tig jaren rust schenken, alleen om Zijns zelfs wil. Er was héél wat aan vooraf gegaan. Bange dagen had men doorleefd, doch de Heere was ter hulp getogen en had ge toond, dat Hij zijn Israël, in wiens lende nen de Messias school, nog lief had en dat Hij het niet verstoten wilde, maar nog ge dachtig was aan Zijn verbond. Jabin, de koning van Kanaan, was uit geroeid, Sisera, de veldoverste, was geval len door de hand van Jaël, de huisvrouw van Heber, den Keniet; en thans rustte het land van de krijg. Welk een verade ming! Welk een lieflijkheid, thans in stil heid en in vrede te mogen nederzitten on der de wijnstok en onder de palmboom. Wat was Jehova toch goed.' En nu zien we toch zeker Israël in vol komene dankbaarheid wandelen in de in- zettingen en de rechten des Heeren Heéren, zich vergenoegend met de rustige arbeid en een heilig vermaak scheppend in de din gen van 's-Heeren koninkrijk, hunkerend naar de hoogtijdagen om in geestelijke ver genoeging te mogen opgaan naar Gods heiligdom? Zou zulks niet betamen? Edoch Israël gedroeg zich zo gans anders, en ze wisten een goeddoend God niet anders te belonen, dan zich te wente len in het slijk der zonde, zooals een ge wassen zeug wederkeert tot de wenteUng des slijks. Hoor maar; wat er volgt: „Maar de kinderen Israels deden dat kwaad was in de oogen des Heeren." Ook hier weer zoveel gezegd met een enkel woord. Het volk wordt ons getekend als de kin deren Israels, niet dus als kinderen Ja cobs, maar als kinderen Israels, genoemd naar de aartsvader, die na Pniëls worste ling versierd werd met een nieuwe naam. En daarom ook dragend in hun naam het merkteken, dat ze waren het volk Zijns verbonds, een keurbende, afgescheiden van de volkeren van rondom. Doch wat legde dat op hen ook nog een bijzondere verplich ting. Kinderen Israels en dan kwaaddoen, ver- -bondsvolk zijn, versierd met de heilige sac ramenten, pascha en besnijdenis en dan zondigen! Voelt ge de tegenstelling? Of wij deze tegenstelling nog gevoelen in onze dagen? 'kWeet het niet. Laten we dan maar eens rondom ons zien. Onze jongelingen en onze jongedochters zijn versierd met het teken des Verbonds aan hunne voorhoofden, en ai, zeg mij, waar kunt ge ze soms niet vinden, welke plaatsen worden helaas door hen soms niet bezocht? Hoort dat bij elkaar? Horen ze thuis op de plaatsen der ijdelheid, moeten ze hun sabbathdagen door gaan brengen op een voetbalveld inplaats van in Gods bedehuis, moeten ze op 's-Heeren dag gaan slenteren langs straten en wegen, moeten ze hun Zaterdagavonden door gaan bren gen in café of bioscoop, bij muziek en kaartspel, inplaats van voorbereiding te zoeken om Gods heiligen dag? Moet hun mond vol zijn van grove scherts of licht zinnige taal, die straks tot een val leidt? Hoort dat bij elkaar? O, dat we beseffen mochten, hetgeen de Heere aan ons heeft gedaan. Hij gaf ons Zijn Woord en eeuwig Getuigenis; Hij liet ons onderwijzen uit dat Woord, Hij schonk ons Zijn getrou we knechten, die dat Woord mochten uit dragen naar de mening van Zijnen Heihgen Geest, Hij gaf ons Zijn heihge sacramenten en betoonde reeds in de ure van onzen doop ons tot een God te vrtllen zijn, ons alzo ver sierende met het veld- en merkteken Christi; Hij kwam er onder ons te grij pen uit de kaken der hel, om te stellen tot een lof op aarde, en om tot jaloersch- heid te verwekken. Wat was er meer aan deze wijngaard te doen? En daar tegenover nu is de zonde in- gedronken als water. Wat zal het dan ook uitmaken, gezondigd te hebben tegen een goeddoend Wezen. Ja, wat zal het uitma ken met een gedoopt voorhoofd nederge- worpen te moeten worden in de diepte der hel. Wat zal dat vreselijk zijn! Want de Heere zal vrij zijn van een iegelijk onzer. Dat daarom ook het woord van den Pre- djker, gesproken in heihge ironie, maar ook m ontzaggelijke ernst, klem moge krij gen op onze harten: „Verblijd u, o Jonge ling! in uw jeugd, en laat uw hart zich vermaken in de dagen uwer Jongeling schap, en wandel in de wegen uws harten en m de aanschouwing uwer ogen; maar weet, dat God om alle deze dingen u zal doen komen voor het gericht." Op Vrijdag j.l. heeft de Rijkscommissaris voor de Nederlandsche gebieden in de groo- te zaal van de Dierentuin in Den Haag een buitengewoon belangwekkende rede gehou den, welker inhoud zeer belangrijk is voor ons volk. De Rijksminister begon met een uitvoe rig overzicht van de positie van Duitsch- land sedert de Vrede van Versailles en kwam vervolgens op die van Nederland. Vóór de 10e Mei was ons land niet waar lijk neutraal, maar uit verschillende fei ten bleek, dat het in wezen anti-Duitscb. was en een verlengstuk vormde van de aanvalsplannen der Geallieerden. Niette min ging het bij de gebeurtenissen van 10 Mei om een verdedigingsmaatregel van Duitschland en niet om de opzet een land te ver overen en een volk van zijn vrij heid te berooven. Vervolgens sprak de Rijkscommissasris als zijn meening uit, dat de Duitsche be- 'zetting voor het Nederlandsche volk zeer wel te dragen is, vergeleken bij wat de Duitschers na 1918 in het R,ijnland van de Franschen hebben moeten verduren. De vrijheid, die aan de Nederlanders gelaten wordt, gaat zeer ver en is een unicum in de geschiedenis der landen, die militair ver overd werden. Hij waarschuwde er echter zeer ernstig voor, het Duitsche volk, het rijk, de vlaggen en symbolen en bovenal den Pührer, te beleedigen. Wat de thans te Londenr verblijvende vroegere Regeering betreft, deze wordt vanzelfsprekend door Duitschland niet er kend, mede hierom, omdat zij een ongrond wettige daad heeft verricht, door haar ze tel naar buiten Nederland te verplaatsen. Ten opzichte van de positie tegenover de Koningin en het Oranjehuis stelde hij vast, dat zij zich als vijandin van Duitschland openbaart en dat derhalve betoogtagren van welfeen aard ooÏ£ voor het Oranjehuis niet kunnen worden toegelaten. Intusschen verklaarde de Rijksminister, dat eenmaal het Nederlandsche volk in vrij be sluit over zijn staatsvorm en zijn verhouding tot het Oranjehuis zal kunnen oordee- len. Hij herhaalde zijn verklaring, afgelegd bij de aanvaarding van zijn ambt in de Rid derzaal, dat de Duitschers niet in Neder land gekomen zijn om het volkskarakter te onder drukken of om het h|un wereldbe schouwing op te leggen. Ook sprak hij in dit verband over de af zetting van de besturen van het N.V.V. en de S.D.A.P. en de benoeming van de N.S. B.'ers Woudenberg en Rost van Tonnin gen als bewindvoerders over deze organisa ties. Samenwerking met de marxistische bestuurders ervan was niet mogelijk en het opdragen van het bewind aan andere man nen van het parlenmentair-democratisch stelsel onmogelijk, zoodat de keuze viel op bovengenoemde personen, die behooren tot een kring, welke steeds de juiste houding heeft aangenomen in de buitenlandsche po litiek tegenover Duitschland. Voorts zei de Rijksminister één en an der over de thans ondernomen pogingen tot concentraties in de binnenlandsche politiek. Als we datgene, wat hierover gezegd werd, goed begrepen hebben, kwam het hierop neer, dat deze 'Zich in vrijheid zal hunnen voltrelilken, op voorwaarde, dat zij zich niet in anti- Duitsche geest ontwikkelt. We meenen al thans op deze wijze te mogen interpretee ren, wat de Rijksminister zeide: „tenzij het alleen maar gaat om zulke pogingen, welke beoogen in eenigerlei vorm die geest te la ten voortleven, die ten slotte het Neder landsche volk naar de 10e Mei heeft ge voerd." Vervolgens werd de toekomst van Europa geschilderd, zooals Dr. Seys In- quart die ziet onder Duitsche leiding. Ook Nederland zal in de reconstructie van het continent moeten deelen, want deze kan voor de grenzen van ons land niet halt hou den. De perspectieven, die hij hier opende, vooral op het terrein van de arbeid, waren gebaseerd op de schepping van een geheel nieuwe economische orde. Hij meende echter, dat tengevolge van de jongste gebeurtenissen de naaste toe komst moeilijk en vol ontberingen zal zijn. De levenswijze der JM'ederlanders, voorzoo ver zij Werk hadden oif op andere manier over inkomen beschikten, zal door verhoo ging van de kosten voor levensonderhoud en verhooging van belastingen, beperkin gen ondergaan. Tenslotte legde de Rijkscommissaris de zeer belangrijke verklaring af, dat al is Nederland nu militair bezet, het Duitsche rijk geen aapspraak doet gelden op een deel van Nederland buiten Europa of Nederlands zelfstandig heid wil opheffen. Heel veel zal echter afhangen van de houding van het Nederlandsche volk zelf; deze zal bepalen, welke plaats en beteeke- nis het lot in de toekomst aan Nederland zal inruimen. Ziehier de hoofdinhoud van deze belang rijke rede, die op verschillende punten ver helderend gewerkt heeft. Motorrijtuigenbelastlngkaarten voor zestig dagen. Faciliteiten voor hen die een vergunning hebben tot het verbruiken van motorbrandstof. Daar teruggave van de motorrijtuigen belasting aan houders van motorvoertui gen, aan wie slechts voor een beperkt aan tal malen, resp. dagen, vergunning tot het rijden op den openbaren weg werd ver leend, volgens de sgdert 1 Juli geldende regeling niet wel mogelijk is gebleken, heeft het wnd. hoofd van het departement van financiën op instigatie van den bond van automobielhandelaren en garagehou ders B.O.V.A.G. de mogelijkheid geopend tot het verstrekken van z.g. zestig-dagen- kaarten. Voorheen kon slechts de motorrij- tuigenhandel van deze kaarten gebruik ma ken. Te beginnen met 1 Augustus a.s. kunnen houders van een vergunning tot het gebrui ken van motorbrandstof een zestig-dagen- kaart op het belastingkantoor ontvangen, zonder dat een waarborgsom behoeft te worden gestort. In afwachting van een na dere regeling is de geldigheidsduur op een jaar vastgesteld. Teruggaaf van de voor deze kaart betaalde belasting kan niet plaats hebben. Aan hen, die op 1 Augustus in het be zit zijn van- een gewone motorrijtuigenbe- lastingkaart, waarvan de geldigheidsduur nog niet is verstreken en die zich een zes- tig-dagenkaart willen aanschaffen, kan res tilutie over de resteerende maanden) .wor den verleend. Bovendien kan dan tegelijker tijd teruggave plaats hebben over de da gen, waarop de houder in de maanden Juni en Juli niet heeft kunnen rijden. „VERSCHE" VISCH. In D e T ij d wordt melding gemaakt van een uitvinding voor vischverduurzaming. Versche visch, n.l. zooals de visschers die kennen, heeft men tot nog toe niet on der de massa kunnen brengen. IVCaar waarom zou het niet mogelijk zijn, Tciet publiek het geheele jaar door versche visch te verstrekken, die zijn origineelen smaak en volle aroma behoudt? De Harderwijksche industrie E. den Her der (bekend door zijn vruchtelooze cam pagne tegen de afsluiting van de Zuider zee) meent die vraag te hebben beant woord. De bewerking is zóó, dat zonder bijvoe ging van ohe, alzijn of andere ingredeën- ten, de haring in Mikken bussen van on- t)epaald formaat kan worden verpakt. Deze "bussen mogen een tot twee weken open "blijven staan, zonder gevaar van bederf, zoodat dus uit blikken van ongeveer 50 k.g. in de vischwinkels verkocht kan wor den. De uitvinder vverd uitgenoodigd voor een 'demonstratie op het Rijksproefstation te Den Helder. De directeur, dr. Liebert, toon de zich zoo voldaan over het resultaat, dat -Tiij zonder aarzelen het departement van ■economische zaken met dit feit in kennis "bracht. Dr. Liebert stelde een tijdslimiet vast en daarbinnen zou de houdbaarheid van het product bewezen moeten worden. :Het resultaat bevredigde volkomen, zoodat het Nederlandsche octrooi kon worden aan gevraagd en verkregen. De uitvinder zocht •ook contact met officieele Duitsche instan ties. Daar was men eveneens zeer ingeno men met het product, zoodat ook het Duit- .sche octrooi werd verleend. NIEUWE BBOODBON-PERIODE. 'S-GRAVENHAG7, 26 Juli De secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 29 Juli tot en met 4 Augustus a.s. de met ,,81" tot en met „90" genummerde dubbele bonnen van het broodbonboekje recht geven op het koopén van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der enkele bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood óf 100 gram ander brood. De bonnen, welke 4 Augustus nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 8 Augustus a.s. geldig. MILITAIRE PORTVRIJDOM VERVALLEN. 's-GRAVENHAGE, 26 Juli Aangezien er thans hier te lande geen militaire for maties meer bestaan de Opbouwdienst kan hiertoe niet worden gerekend, noch de thans onder het departement van Justitie ressorteerende marechaussee is hierme de het recht op gratis verzending van briefkaarten en couranten door en aan militairen beneden den rang van officier automatisch vervallen. Alle corresponden tie, verzonden door of-gericht aan bij den Opbouwdienst of de marechaussee dienen den moet derhalve normaal worden ge frankeerd. INKRIMPING PLUIMVEESTAPEL. Dezer dagen is bekend gemaakt, dat ten gevolgen van de veevoederschaarschte ook de pluimveestapel, welke een groot consu ment van voederorganen is, sterk zal moe ten worden ingekrompen. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd deelt thans nog de Volgende bijzonderheden hierover mede. Met het oog op de beschikbare voorraden zal de kippenstapel tot ongeveer 6.000.000 sfuks worden gereduceerd. Dit is ongeveer 1/3 gedeelte van de normale grootte. De ze inkrimping zal uiterlijk 15 September a.s. haar beslag moeten hebben gekregen. Daartoe zullen de voedertoewijzingen ge leidelijk lager worden. Als basis hiervoor zal de September-inventarisatie 1939 wor den aangenomen, hetgeen hierop neer komt, dat per medio September a.s. niet meer voeder zal worden verstrekt dan voor ten hoogste 20% van het pluimvee, dat bij bedoelde inventarisatie aanwezig was. Voorts zal op 15 September a.s. de voedervoorziening voor kuikens ophouden; de in 1940 geboren jonge dieren moeten worden bijgeteld bij den stapel van volwas sen pluimvee. Het ligt dus in de bedoeling de voedertoewijzing te doen per op het bedrijf aanwezig dier tot een maximum aantal. Daarbij zal er streng op worden toegezien, dat niemand meer dan dit miaxi- mum aantal dieren houdt. De pluimveehou ders zullen binnenkort een opgave ontvan gen van het aantal kippen, waarvoor zij op 15 September e.k. voeder mogen be trekken. ledere pluimveehouder zal zijn stapel dus sterk moeten Inkrimpen. Hij beoordeele zelf, welke dieren hij het beste voor zijn bedrijf kan aanhouden. Bij de inkrimping zal er voor worden zorggedragen, dat een goede kern over blijft, waaruit de stapel later weer kan worden opgebouwd. De mogelijkheid zal worden opengelaten, dat particulieren, die tot nog toe kippen hielden, enkele kippen kunnen aanhouden, om op deze wijze het huisafval tot waarde te kunnen brengen. Deze inkrimping heeft tot gevolg, dat een groot aantal hoenders ter markt zal komen. Zooveel mogelijk zal er voor wor den gezorgd, dat daarvoor een behoorlijke prijs kan worden gemaakt. Een gedeelte zal in koel- en vrieshuizen kunnen worden geplaatst. De opslagcapaciteit is echter be perkt. Een groot gedeelte zal naar Duitsch land kunnen worden uitgevoerd. De mo- menteele exportprijs is van dien aard, dat daardoor belangrijke steun wordt gegeven aan de pogingen om.ondanks de abnormale afslachtingen den marktprijs op een rede lijk niveau te houden. Het is echter niet onmogelijk, dat in Augustus en September de prijzen iets lager zullen worden. Indien mogelijk zal er voor worden ge zorgd, dat na de inkrimping van den pluim veestapel de eierprijs verbetert, waardoor de nadeelen van de inkrimping voor de di- rect-betrokkenen voor een deel zouden wor den opgeheven. Het bovenstaande had voornamelijk be trekking op den kippenstapel. Ook de een denstapel zal echter een zeer sterke in krimping moeten ondergaan. Daarbij zal in het oog worden gehouden, dat de afzet van eendeneieren onder de huidige omstandig heden zooveel meer moeilijkheden oplevert dan die van kippeneieren. geeft vele moeilijkheden. Laat daar om Uw zaken door ons op vlotte wij ze afhandelen, ('formulieren, aanvra gen enz. enz.) Voor Landbouwers en Middenstandsbedrij ven (ook particu lieren, beleggers etc.) speciale boek- houdregisters met ace. controle, voor diegenen waar een compl. bedrijfs- boekh. te kostbaar is. Juist nu met het oog op Belastingen, Distributie, Efficiency, Zuinig Zaken-Vermogens en Beleggings beheer enz. zeer ze ker onmisbaar. voor Handel, Bedrijf en Particulier Administratiën Accountancy OUDDORP I I DE SCHADE AAN DE THPOLSCHE BRUG. De schade welke tijdens de jl. Meige- beurtenlssen aan de Thoolsche brug is ont staan, is door de firma W. Kloos Zonen uit Kinderdijk geschat op een bedrag van t 100.000. Voor dit bedrag kan de brug worden gelicht en het beschadigde gedeel te door nieuwe onderdeelen worden ver vangen. Van den kant der technici wordt aange drongen op een spoedige uitvoering van het werk. De samenstelling van het water waarin de brug ligt, is verderfelijk voor haar stalen binten. Anderzijds moet reke ning worden gehouden met de najaarsstor- men, die de lichtingswerkzaamheden kun nen verhinderen. Met het oog hierop zou den zij reeds begin Aug. de beslissing wil len kennen. Door deze omstandigheden is de gemeen te Tholen in een moeilijk parket komen te verkeeren. De som waar het om gaat, ga.at ver boven de draagkracht dezer kleine ge meenschap uit. Van den Dienst van Weder opbouw zal 'tvoomamelijb afhangen of Tholen het werk kan gunnen. Het is niet de eenige vraag, die de ge meente bezig houdt. De brug is in 1928 gebouwd op grond van het veerrecht, dat zij in 1467 van Philips van Bourgondië verkreeg. Daardoor was het haar mogelijk bruggelden te heffen ter dekking van de kosten van rente en afschrijving, die uit de toen gesloten leening ten behoeve van de brug voortvloeiden. De rechtsgeldigheid er van is sinds den bouw echter meerdere keeren aangevochten geworden en daarmee is tevens op losse schroeven gesteld de ze kerheid dat Tholen ook in de toekomst on gestoord bruggeld kan heffen, minstens zoo lang en zooveel als zij noodig oordeelt ter aflossing der schuld. Ook in dit opzicht be staat in Tholen een verlangen naar ophel- dering. De moeilijkheden ten spijit hoopt men in tusschen zoo spoedig mogelijk te kunnen geraken tot het verleenen van de opdracht. Het verkeer ter plaatse moet thans ge bruik maken van een overzetpont en onder vindt groote stagnatie. (Z.) NA ANDERHALF JAAR. ,,Mein Sohn!" „Vater!" Verbaasd keken voorbijgangers dezer da gen in IJmuiden naar twee Duitsche mili tairen. Zij begroet-ten elkander op een stormachtig te noemen wijze, die duidelijk maakte, dat hier een bijzonder treffen plaats had. Later bleek dit inderdaad zoo te zijn. Enkele Duitsche soldaten hadden in IJmui den Oost gewandeld, zoo vertelt „De Volks krant," en stonden in den Tromstraat stil, om zich te goed te doen aan een ijsco. Aan de andere zijde van den weg- naderden eenige militairen van dezelfde weermacht en een daarvan, een jong persoon, riep op gewekt „Schmeckt's?" De aangesprokene, die tot dusver met het gezicht naar den ijscowagen had gestaan, keerde zich om en wilde antwoorden. Maar toen gebeurde er iets vreemds. Zijn gezicht had een uitdrukking van ongeloof. En over meesterd door zijn gevoelens, zei hij moei lijk ,,Mein Sohn." Vater!" juichte de ander, „mein Vater." Vader en zoon, beiden soldaat, zagen el kander weer. In ruim anderhalf jaar had den ze geen persoonlijk contact meer ge had. Zij maakten den oorlog mede in ver schillende landen, maar kenden elkanders standplaats niet. Het was slechts een ge lukkig toeval, dat hen hier vereenigde.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 1