Buitenland Huiduitslag, Jeul(, Eczeem 6elastingplaatl]0uder$ ■|a Borende Kiespijn Wat er op de bon te krijgen is. Kerk en School PREDIKBEURTEN ZEELAND Voedt Uw huid 's nachts met Pu rol Erkenning van de gewijzigde verhoudin- f gen. Nationale samenwei-king op den ailer- breedsten grondslag. Harmonische oeconomische opbouw, met samenbinding van alle arbeidskrachten in ons volk. Sociale rechtvaardigheid opdat er kome werk voor allen en arbeidsvreugde voor allen, voor jong en oud, voor den sterke en den zwakke. Bezieling' van de jeugd in vaderlandschen zin. Dit willen wij verwezenlijken op Neder- landsche wijze, eerbiedigende de traditio- neele geestelijke vrijheid en verdraagzaam heid. Wij willen ons werk verrichten in contact met de Nederlandsche autoriteiten en met de bezettingsautoriteiten. Nederlanders Geeft aan ons streven uw aller krach ten. Wie zich afzijdig houdt schaadt de Ne derlandsche taak. Sluit u aan! L. EINTHOVEN. J. LINTHORST HOMAN. J. E. DE QUAY. Het voorloopige adres van de Neder landsche Unie is: Alexanderstraat 20, 's- Gravenhage. Naar aanleiding van dezen oproep heeft het A.N.P. zich tot den heer Linthorst Ho- man gewend en nog de volgende bijzonder heden vernomen. De Nederlandsche Unie wil een zelfstan dige beweging zijn, die uit eigen kracht en op eigen gezag haar actie zal voeren. Of schoon de onderteekenaars door van aller lei kanten ontvangen sympathiebetuigingen de zekerheid hebben gekregen, dat zij op den steun van personen, uit verschillende kampen ajfkomstig, zullen kunnen rekenen, zullen zij zelfstandig, zonder eenig man daat, een nieuwen weg inslaan. Zij zullen daarbij gaarne contact opne men met anderen, die eveneens bezig zijn met pogingen tot nationale concentratie. Het driemanschap zal worden bijgestaan door een raad van bijstand, waarin belang rijke personen, deskundig op oeconomisch en sociaal gebied, zitting zullen nemen. Veilig en vlug als geen ander helpt hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders ,per stuk 8 ot. Doos 45 et. Cachets, genaamd „Mijn- hardtjes" Doos 10 en 50 et. N.V. Pharma- ceutische Fabriek A. Mijnhardt, Zeist. BOMMEN OP AMERSFOORT. Verscheidene dooden, vele gewonden, verwoeste huizen. Het A.N.P. meldt: Bij een door het nachtelijk duister be gunstigden aanval van Engelsche vliegers heeft een dichtbevolkte woonwijk van Amersfoort het moeten ontgelden. 1 woning werd door een voltreffer getroffen. Hierbij werden vijf personen gedood. Zij allen be hoorden tot het gezin van den sigarenma ker E. J. D. Verder werd de leerlingmachinist der Nederlandsche spoorwegen M., die zich naar zijn woning begaf, door een granaat scherf getroffen en gedood. Het aantal gewonden is zeer groot. In andere straten is een aantal woningen door brandbommen getroffen; verschillen de huizen zijn vernield. Van talrijke woningen zijn de ruiten ge sprongen en dakpaimen van de daken ge rukt. In verscheidene straten is een groote ravage aangericht. DE BERGING VAN NEERGEKOMEN VLIEGTUIGEN. Men M4ive er ver van. De berging van neergestorte of in nood landing gedaalde vliegtuigen en van de onderdeelen daarvan is uitsluitend taak van de Duitsche militaire instanties. Het is ver boden dergelijke vliegtuigresten of vlleg- tuigonderdeelen ook maar te naderen, wan neer dit niet geschiedt om onmiddellijke hulpverleening tijdens of terstond na het ongeluk. ledere vernieling of ontvreemding van zulke vliegtuigonderdeelen zal als diefstal van Duitsch weeramchtsgoed worden ge straft, voor hoeverre niet nog scherpere strafbepalingen, bijv. wegens hulpverlee- ning aan den vijand, in aanraking komen. EMPLOOI VOOR OFFICIEREN EN ONDEROFFICIEREN. Velen niaiar politie en douane. 's-GRAVENHAGE, 25 Juli. Op het oogenblik van de ontbinding onzer weer- macht kwamen, zooals bekend, 1200 offi cieren en 4500 onderofficieren zonder em plooi. Naar wij vernemen staat het thans vast, dat omstreeks 300 officieren overgaan naar de politie, ruim 70 naar de waterpo- litie en circa 50 naar de douane. Voorts komt een duizendtal onderofficieren bij de douane voor de verscherpte controle op het deviezenverkeer, terwijl eenzelfde aan tal wordt genoemd, dat in aanmerking komt voorplaatsing bij verschillende ge meentelijke politie-organen. Een klein percentage van het beroeps personeel heeft een werkkring kunnen vin den in de burgermaatschappij. Voor zoo ver zij er niet de voorkeur aan hebben ge geven op non-actief of met wachtgeld te gaan, zijn de overigen ingedeeld bij den Opbouwdienst. Krabben verergert de Icwaal en maakt U ontoonbaar. Be strijdt de oorzaalc van uw ondragelijke last en folterende Jeuk. Neem D.D.D., het recept van Dr. D. Dennis. Reeds de eerste druppels doen deondrageltjke jeuk bedaren. D.DD. dringt diep In de poriën door en doodt de ziekte kiemen, zoodat de huid zich kan her stellen. Flacons 76 cent, f. 1.50 en t. 2.50 bU Apoth. en Drog. [GEKEESMlODËi; TEGEM HÜIMflHPÖEHIHGEMV DE VERLIEZEN VAN ONZE ZEEMACHT De verliezen van onze zeemacht tijdens de oorlogsdagen laten we hieronder vol gen: Bij de verdediging van Rotterdam werd na een heldhaftigen strijd Hr. Ms. tor- pedobootjager Van Galen tengevolge van luchtaanvallen der Stuka's zwaar bescha digd. Hij zonk na verloop van eenigen tijd. Verder werd onder de kust Hr.Ms. kanonneerboot Johan Maurits van Nas sau tot zinken gebracht. Op het IJsselmeer gingen verloren de oude kanonneerbooten Brinio en Friso alsmede de torpedoboot Z. 3. Verder wer den tot zinken gebracht de oudere mijnen- legger Hydra en de nieuwe mijnenvegers Pieter Ploriszoon en Abraham van der Hulst, de zeer oude kanonneerboot Bulgia en de bewakingsvaartuigen B.V. 34 (zeesleep- boot Noordzee) en B.V. 37 (zeesleepboot De Schelde.) Al deze eenheden hebben met groote dapperheid gevochten. Tenslotte dient ook vermeld te worden het verloren gaan van het opleidingsschip Noord-Bra- bant, dat te Vlissingen voor den wal was gelegen. Wij Ji[unnen hierbij aanteekenen, schrijft ,,Onze Vloot," dat het Verlies van ge noemde schepen niet het verlies van de bemannmgen insluit. Een deel der opvaren den is aan boord van andere schepen ge gaan; berichten omtrent hen, ontbreken. SLACHTOFFERS VAN BOMAANVAL. Dinsdagnacht is tijdens een bomaanval door Engelsche vliegers te Groet in de om geving van Bergen (N.H.) nabij een noodslachtplaats een bom neergekomen in een zomerhuis waar de ifamilie L. haar va- cantie doorbracht. De 59-jarige heer des huizes en een 25-jarIge dochter werden ge dood, terwijl twee haisgenooten ernstig en een licht werd gewond. Amerika krijgt nu ook algemeene dienst' plicht; De militaire staatscommissie heeft de in voering goedgekeurd. De senaat moet zich nog uitspreken over de hiervoor vereischte machtingswet, waar bij het zeer warm zal toegaan. Het schijnt echter dat de regeering zoo overtuigt Is, dat trots de tegenstand deze toch zal worden aangenomen, dat ze reeds alle voorbereidingen treft. Op 1 September a.s. zullen de eerste 400.000 man worden ingeschreven, welke reeds op 1 October zullen worden ingelijfd. De dienstplicht omvat indien noodig alle mannelijke inwoners van 18 tot 64 jaar of omstreeks 42 millioen man. Wijzigen de omstandigheden zich niet dan zullen het eerste jaar niet meer dan 1% millioen man worden opgeroepen, tus- sohen 20 en 30 jaar, welke met zorg zullen worden gekozen, teneinde aan het geworae leven zoo weinig mogelijk schade te doen. Enkele senaatsleden, oefenen heftige cri- tiek op de zeer voortvarende wijze, waarop de dienstplichtwet er wordt doorgejaagd. Ze noemen het onverantwoordelijk en vree zen zeer dat wanneer president Roosevelt zoo door gaat, zijn herverkiezing in No vember a.s. ernstig gevaar zal loopen. Amerika tracht de groote achterstand in eigen verdediging in versneld tempo wat in te halen, doch een groot gedeelte van het volk vreest, dat door de politiek wel ke de regeering voert, het land niet buiten den oorlog blijven zal en dat inmenging door al die militaire maatregelen sterk be vordert wordt. Een groot gedeelte van de week is ge wijd aan de bestudeering van de rede wel ke de Führer, Vrijdagavond voor de Rijks dag gehouden heeft. Zooals begrijpelijk heeft de Führer een heele uiteenzetting gegeven van de krijgs- verrichtingen. Bij den aanval op Noorwegen blijkt het dat de Duitschers de Engelschen net voor waren. Engeland kreeg er de lucht van dat Duitschland een bezetting zou trachten te verhinderen waartoe de Duitsche vloot bereids was uitgevaren. De Engelsche voorzichtigheid was oor zaak dat de admiraliteit order gaf de troe pen nog niet uit te zenden en eerst de zaak ter dege te verkennen. De uitgezonden verkennings vaartuigen kwamen echter in de Duitsche vlooteenhe- den terecht, en werden vernietigd zonder hun werk te kunnen verrichten. Het ontbreken van Engelsche strijdkrach ten is oorzaak geweest, dat Noorwegen kon genomen worden. Ook heeft de Führer breedvoerig stil ge staan by de operaties in het Westen. In vele Rotterdamsche gezinnen heerschte een aangename spanning toen de dag na derde waarop één of meer kinderen zouden vertrekken naar de prachtige natuur in de Oostmark. Moeder de vrouw druk bezig met bet inpakken van den koffer, wel ken haar vier kinderen meenamen. Zoodra het vaststond dat Frankrijk en Engeland besloten waren tot een inval in België, heeft Duitschland weder ineens in gegrepen. De troepenmacht van Frankrijk en En geland stond gereed, en kon dus door Duitschlands ingrijpen zijn werk doen. Dit is de geallieerden noodlottig geworden. Duitsche legerleiders hadden de opdracht om terwijl de hoofdmacht schijnbaar het zelfde plan volgde als in 1914, zij aan de uiterste linkerzijde een doorbraak moes ten forceeren. Dit plan is gelukt. De beste Fransche troepen, alsmede het Engelsche expeditieleger met ontzag'gelijk veel materiaal keerde zich tegen de hoofd macht, doch schrokken geweldig toen de doorbraak een feit werd, en zij zich zagen ingesloten aan drie kanten, en alleen de zee zijde nog open was. De grootste kracht der geallieerden was daardoor gebroken, en daardoor werd de gelegenheid geboden voor de derde aanval teneinde Frankrijk voor en achter zijn ge weldige vestingwerken met kracht aan te pakken, welke krachtsinspanning eindigde met het totaal ineenstorten der Fransche verdediging. Alle deelen van het leger werden gepre zen zoowel de strijders aan het front, als de werkers in het land zelf. Verschillende officieren en manschappen ontvingen een onderscheiding voor hun be toonde dapperheid. Over het 'beroep, wat de Führer op Engeland deed, alvo rens bevel te geven, tot den groeten aan val, hebben wij reeds Dinsdag geschreven, zoodat wij hier niet in her'haling zullen treden. Het aanbod afgewezen zoo zouden wij, de rede kunnen noemen, welke Lord Halifax, de Engelsche minis ter van Binrierdandsche Zaken gehouden heeft. Engeland heeft den oorlog nooit gewild. Het wenscht ook niet den oorlog een dag langer voort te zetten dan noodzakelijk is. Engeland beschouwt Europa evenals Roo sevelt en Smuts hebben gedaan, als „een vrije vereeniging van onafhankelijke sta ten." Engeland wil een Godsdienst en een ver eering van God zooals het Engelsche volk gewoon is, en zullen nooit de nieuwe wereld van Hitler aanvaarden. Engeland en Amerika bidden tot God dat de aanvalspogingen mogen mislukken, en de dag der wedervergelding moge ko men. De Engelsche strijd is een strijd voor het ware Christendom, en dat het volk is be zield met een onwrikbaren geest van vast beradenheid. Engeland zal den strijd voort zetten, „ook wanneer het lalles „zou kunnen kosten." Deze rede onderscheidde zich zeer van de redevoeringen van Churchill. Diens hoogdravende, ja snurkende taal deed toch altijd zoo onsympathiek aan. De voorbeel den in Gods Woord, waar de snoevers door God de Heere, op een ontzettende wijze zijn beschaamd geworden, zijn toch genoeg. De Duitsche en Italiaansche bladen leve ren commentaar op Halifax rede. Enkele bladen .zien er een groote zwakheid in dat de Engelsche regeering nu, nu de nood zoo hoog klimt, de strijd als een godsdienstoor log gaat beschouwen. Hoe ook, het antwoord is gegeven, en algemeen schrijft de pers, dat nu de aan valspogingen met alle kracht maar ook met alle scherpte zullen worden doorgezet. Nu een laatste poging om tot overleg te komen is afgewezen, wordt het geheele mi litaire apparaat in overleg met Italië erop ingesteld, den vijand te vernietigen. Wederzijdsche bombardementen hebben regelmatig plaats, waarvan vooral de Duit sche in aantal en omvang toenemen. Het is nu, een bezorgd afwachten van de dingen die komen zullen. Brood: Bons 71 tot en met 80 (broodbon- boekje) geldig van 22 t.m. 28 Juli, rechtge- vende op totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. Thee of Koffie: Bon 85 (algemeen dis tributieboekje.) Geldig tot en met 2 Au gustus, recht gevende op pond koffie of ons thee. Bloem of Bakmeel: Bon 90 (alemeen dis tributieboekje). Geldig tot en met 9 Au gustus, recht gevende op 2% ons tarwe bloem, tarv/emeel, boekweitmeel, rogg'e- bloem, roggemeel of zelfrijzend bakmeel. Suiker. Bon No. 66, Een kilo suiker vaii 26 Juli tot en met 23 Augustus. Boter of Margarine of Vet: Bon 67 en 68 (algemeen distributieboekje.) Geldig van 15 t.m. 28 Juli, elk recht gevend op 250 gram boter of margariiie of vet. Grutterswaren: Bon 95 (algemeen dis- tributietaoekje.) Geldig van 22 Juli tot en met 11 Augustus, elk recht gevende op 250 gram rijst of rijstemeel. Bon 100 (algemeen distributieboekje). Geldig van 22 JuU tot en met 11 Aug. elk recht gevende op 25C) gram havermout, ha- vervlokken, gort of grutten. Bon 105 (algemeen distributieboekje). Geldig van 22 Juli tot en met 11 Septem ber, elk recht gevende op 100 gram mai- zena, griesmeel oif puddingpoeder. Bon 110 (algemeen distributieboekje). Geldig van 22 Juli tot en met 11 Septem- bei', elk recht gevende op 100 gram mac- caroni, vermicelli of spaghetti. Petroleum: Petroleum „Periode 3," voor hen, die over geen andere kookgelegenheid beschikken, dan met petroleum. Geldig van 15 t.m. 11 Augustus recht gevende op 2 Liter petroleum. Bon „Periode 4" is ongeldig verklaard. Kolen, enz. Tot 30 September kan men bij handelaren koopen 20% van het ver bruik van April 1939 tot en met Maart 1940. Detaillisten moeten op hun opplakvellen minstens 40 bonnen inleveren om voor een toewijzing in aanmerking te komen. Minder dan 40 bonnen leveren zij bij hun grossier in, doch dienen er op te letten, dat dit vooral t lij d i g geschiedt. 60D8DIENST0EFENIN0FK OFFIOIKEL GEDEELTE. ZONDAG 28 JULI 1940. MIDDELHARNIS Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur Ds. Blok Chr. GerefKerk voorm. en sav. Ds. Visser Geref. Kerk v.m. en n.m. Ds. Zeilstra. Geref. Gem. 10 en 6.30 uur lezen. SOMMELSDIJK Ned. Herv. Kerk vm. en nam. Ds. van Asch DIRKSLAND Ned. Herv. Kerk v.m. 10.30 en nam. 7 uur Ds. v. d. Wal. Geref. Gem. v.m. 10.30 en sav. 7 uur lezen. HBRKINGEN Geref. Gem. driemaal Ds. Lamain van Rot terdam (Zuid.) STELLENDAM Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 uur Ds. Ho- vius. GOEDEREBDE Zondagmorgen 10 uur Ds. Haring. NIEUWE TONGE Ned. Herv. Kerk voorm. en sav. Ds. v. d. Kooij. OUDE TONGE Ned. Herv. Kerk vm. en nm. ds. Vollebregt Oud Ger. Gem. 9 en 2 uur lezen. LANGSTRAAT Evangel. Gebouw 9 en 2 uur Dhr. Vetter. STAD AAN 'T HARINGVLIET Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en sav. 7 uur Ds. Vink. Geref. Kerk voorm. 10.30 en nam. 6.30 uur Ds. V. d. Hoorn. Oud Geref. Gem. driemaal lezen. DEN BOMMEL Ned. Herv. Kerk v.m. en n.m. Ds. van Ga len. Geref. Kerk v.m. en n.m. Ds. Baardman. OOLTGENSPLAAT Ned. Herv. Kerk 2 maal Ds. van den Boo- gert van Ridderkerk. Geref. Kerk 2 maal Ds. van der Linde. 10 EN 15 CENT. Banden en alle Onderdeelen, Zaklan taarns en Batterijen, Gloeilampen, Oloot Scheermesjes, Petroleumstel- len, Kruiv/agens, Aardappelmanden. Dit alles en nog veel meer koopt U zeer voordeelig bij D. HOEK Rijwielhandel Ouddorp - ZONDAG 28 JULI 1940. ST. ANNALAND Ned. Herv. Kerk 11 uur Ds. de Bres en 3.30 uur lezen. Ger. Gem. 11.10,3.40 en 7.10 (w.t.) lezen. POORTVLIET Ned. Herv. Kerk 10.30 uur Ds. van den Heuvel en 3 uur lezen. Geref. Kerk driemaal Ds. Datema van Drie bergen. Geref. Gem. driemaal lezen. OUD VOSSEMEER Ned. Herv. Kerk 10.30 uur Ds. van Eist (Voorber. H.A.) en 3 uur Ds. van Eist (Collecte Ziekenfonds.) Geref. Kerk 10.30 en 3 uur Ds. Vreugdenhil Oud Geref. Gem. voorm. 10.30 nam. 3 en sav. 7 uur Ds. van der Poel van Giesen- dam. (Collecte geteisterde gemeenten.) SCHERPENISSE Ned. Herv. Kerk 11 en 3.30 uur (w.t.) Ds. de Haan (H. Doop.) Geref. Gem. 3 x lezen. ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Kerk 11 en 3.30 uur (w.t.) Ds. de Bres (H. Doop en in beide diensten col lecte ziekenfonds.) Ned. Geref. Gem. 3 x lezen. Oud Geref. Gem. 3 x lezen. STAVENISSE Ned. Herv. Kerk 9.30 uur Ds. Batelaan en 5.30 uur idem. Oud Geref. Gem. driemaal lezen. XHOLEN Ned. Herv. Kerk nam. Ds. Wolfensberger. Geref. Kerk voorm. en sav. Dr. Veltenaar. Geref. Gem. v.m. en n.m. en sav. lezen. Vrij Geref. Gem. driemaal Ds. Baaij. want zij wordt er zoo zacht en mooi, teuiver eii gezond door. Doe dit 1 of 2 x per week. Ook vetwormpjes,- vlekjes, pukkels en uitslag-verdwijnen er door. Tube 45, Doos 60-30 et

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 2