Luxe Autoverhuur Nieuwland Dirksland Ringdijk Flakkee Wollen Dekens. Plaatselijk Nieuws Tegen Houtbederf Fantasie Fa. H. BraberDirksland Wed. Kurvink's verf! Even naar DE FRDITHAL Birljes en Bevelanden RiJWIELBANOEN VASTE VEERDIENST Sinaasappels DE CENTRALE PROEFTUIN GOEREE pp nVERFIAKKFE Mooie Hond nmnnininnmiiniiiinnRniiiiiiiiiiiiiniiiiflniniiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiin^^^ Koopt nu Uw De prijs ia nog zeer voordeelig. GOEDEREEDE Maak gebruik van onze Wij hebben weer vergunning en staan ieder oogen- blik voor U gereed. Aanbevelend, TELEFOON No. 321. Tel- 200 Prima Nieuwe AardsippeUn S kilo voor 25 ceut. Flakkee-SchouwBii Duiveland BRANDBOMMEN TE DIRKSLAND. COÖPERATIEVE AANKOOPVEREENI- GING „GOEREB-OVEBFLAKKEE" G. A. MIDDELHABNIS Postadres Veelust C 3 Sommelsdijk Telefoon 248 Magazijn 298. Mddelharnis, 11 Juli 1940. Weeknoteeringen van de voornaamste meststoffen, voerartikelen, zaalzaden en bestrijdingsmiddelen, geldende in de week van 17 t/m 22 Juni 1940. MESTSTOFFEN. Het bemestingsseizoen 1940 loopt bijna ten einde, hoofdzakelijk wordt er nog wat salpeter stikstof gevraagd voor overbemes ting, prijzen verstrekken wij gaarne op aanvraag. VOEBABTmELEN. De voorgeschreven samenstellingen der mengvoeders heeeft weer een verandering ondergaan, o. a. mogen niet meer worden gefabriceerd: Varkensmeel C.X; D.X en E. Rundveemeel L.l. - Rundveebrokjes L. 4. Rundveekoekjes E. 2 en L. 5. Kalver- meel M. 1. De navolgende samenstellingen hebben wij steeds in voorraad: Noteeringen zijn: Eiwitarm weldemeel v. rundvee L 7 f 8.50 Eiwitarme weidekoekjes L 8 f 8.20 Eiwitarme weidebrokjes L 8 if 8.90 Koekjes voor paarden A 2 f 9.50 Brokjes voor paarden A 2 f 9.10 Mengmeel voor varkens tot 505 kg. i C f 9.40 idem boven 5 kg. D f 9.50 Ochtendvoer voor kippen en eenden Gif 10.35 I Gem. Graan voor kippen H f 9.50 Volledige pluimveekorrel K f 10.10 i ZAAIZADEN, In verband met de gewijzigde positie van ons lend zal er voor allicht meerdere vraag komen pelgewassen. Wij hebben voor vering nog af te geven: Negro wikken origineel Negrowikken Nabouw geruimd Winterwlkken, Vlcia Villosa Mergkoolzaad Escofar Rood klaverzaad, N.- Fransch Idem, Hongaarsch Idem, Ger. Maas Klaverzaad Luzern Klaverzaad, Provencer Geel Hopperups Engelsch Geel Hopperups Luxemburgsch veevoeder-, dit seizoen naar stop- directe le- f 28.— f 22.50 f 80.— f 66.— f 75.— 146.— If 80.— f 46.— f 48.— BESTRIJDINGSMIDDELEN EN DIVEBSEN. Kopersulfaat Sodex Kupfer Bayer Derrlspoeder, 5% Rotonon Bindertwine 330 M lobpl. 23.50 9.— 85.— 180.— 41.— LANDBOUWWEBKTIJIGEN. Voor alle soorten landbouwwerktuigen vrage men ons prijs, wij kunnen practisch alle werktuigen leveren, speciaal vestigen wij Uw aandacht op de aanschaffing van Sproeien Graanbouw werktuigen. Het bekende gezegde, dat er niets nieuws onder de zon is, wordt ook bewaarheid door de geschiedenis betrekking hebbend op de tot standkoming van den Ringdijk om Piakkee. In 1909 is opgericht het Waterschap De Dijkring Flakkee. Het heeft ten doel de zorg over den Ringdijk om het Eiland. Wan neer het Waterschap was gedoopt met den naam: De Ringdijk Flakkee, zou zijn roe ping even goed tot uitdrukking zijn geko men. Oorspronkelijk is er heel wat verzet te gen het nieuwe Waterschap gerezen. Ach teraf bezien zal iedereen er wel van over tuigd zijn, dat een betere beveiliging van het Ei'and tegen het zeewater een noodza kelijkheid was. Onder de tegenstanders waren er ook, die alleen reeds in de contramine waren, omdat zij van deze nieuwigheid niets moes ten hebben. A's aan dezen indertijd was gezegd, dat de overheid meer dan een eeuw tevoren heeft getracht den Ringdijk tot stand te brengen, zouden zij dit als een ongepaste grap hebben beschouwd. En toch is het waar. Uit de ondervermelde bescheiden moge blijken, dat het Gedeputeerd Bestuur van Holland, gerequireerd door het Staatsbe- wind van Holland in het jaar 1804 alie poi- derbesturen van het Eiland Flakkee heeft uitgenoodigd om zoo spoedig mogelijk een p an voor een gemeenschappelijken Ring dijk in te dienen. De Polderbesturen hebben bijna eenpa rig uitstel van behandeling gevraagd (som mige po derbesturen hielden zich van den domme) en het resultaat is geweest, dat de zaak is blijven loopen en pas ruim een eeuw later de versterkte dijk is tot stand gekomen. De inhoud van de stukken spreekt voor zich zelf. Verklaren wij ondergeteekenden, door de ondergenoemde Polder Besturen binnen het Eland van Overflacqué gecommitteerd, en cum plena gequalificeerd, om te Deliberee- ren en resoiveeren, over eene missive van 't Gedeputeerd Bestuur van Ho land, in dato 24 April 1804, waarbij gemelde polderbe sturen worden aangeschreven om binnen een maand na den ontvangst, 't zij gecom- bineert met andere Polders, 't zij afzonder lijk, een Plan van algemeene directie over .den Ringdijk van 'tEijland Overflacqué, alsmede een ontwerp van regelmaat, vol gens welke a^le Polders in hetzelve, anders ook de binnenwaards ge'egene gehouden zullen zijn, om haar een billijke Evenree- digheid te contribueeren in de kosten die tot onderhoud en versterking van voorn.: algemeenen dijk zullen vereijscht worden, aan hun in te zenden. te committeeren en qualificeeren, gelijk wij doen bij deezen, An thony van Weel, Johannis Zaayer, Pieter Anemaat en Christiaan van Adrichem, oni zich na 'sHage te begeven en a'daar, 'tzü met 't Gedeputeerd Bestuur, of een Com missie uit dezelve, 't zij met andere Colle- gien te Besoigneeren over de zwaarigheden en Differentietiteijten, welke door 'tintro- duceeren en in stand brengen van een alge meene Directie over den Ringdijk van dit Eiland noodzakelijk moeten proflueeren, en voorts om zoodanige Addressen en verzoe ken te doen of door anderen laten doen als zij meest dienstig en raadzaam oordeelen om te bewerken dat gen.algemeene direc tie niet worde geeffectueert. Al'es met be lofte van Approbatie en catificatie als na rechten. Actum Sommelsdijk, den23nMeij 1804, geteekend door besturen van de mees te polders van het Eiland Aan het Gedeputeerd Bestuur van Holland. Geven met verschuldigd respect te ken nen de Dijk of Polders-Bestuurders van Adophsland, Oudetonge, Onwaard, Kraaij- enisse en Kraaijestein, De Nieuwetonge, Oud- en Nieuwestad, Dirksland, Oud Me is- sant en Alteklein, Nieuw Kraijerpolder, Di- derikspolder, Oud Kraaijerspolder, Bommels dijk en Middelharnis op het Eiland Over- iflacqué, dat de requestranten respectievelijk ijder in zijn ressort, in den beginne van de maand Meij laatstleden ontfangen hebben een Mis sive door U Lieder vergadering geschreeven in den Haag den 24 April, daar te voren, waarbij aan hun word kennis gegeven van een besluit door het Staatsbewind genomen i op den 9 April laatstleden, bij hetwelke het zelve van liet Ho landsch Bestuur requireert een plan van algemeene Directie over den buiten ringdijk van het Eiland Overfïac- qué als mede een ontwerp van Regemaat, volgens hetwelk alle polders in hetzelve en dus ook de binnenwaards geleegene zouden gehouden zijn, om naar een billijke evenree digheid te contribueeren in de kosten die tot onderhoud en versterking van den ge- melden algemeenen dijk zuilen vereijscht worden en ten dien einde alle de op het Eiland Overflacqué geleegene polders, een ieder in den zijne, voorschreeven ,om bin nen een maand na de receptie der voorsz: Missive, hetzij gecombineert, hetzij afzon derlijk zoodanig plan aan U Lieder verga dering toe te zenden, om daarvan dat ge bruik te maken hetwelk U Lieden het nut tigste zou voorkomen, met bijvoeging dat anders het Bestuur van Hol and zoud ver- pligt zijn zoodanig pan als dat Bestuur zelve het meest geschikt zoude vinden, voor te dragen. Dat de gemelde circulaire aanschrijving tengevolge heeft gehad eene Generale Con vocatie en bijeenkomst van alle respective Dijks CoUegien op het voorsz: Ei and ge houden te Sommelsdijk den 23 Meij Jongst- leeden, ten eijnde over zoo een be angrijk onderwerp met elkander te raadplegen. Dat de bestuurders der polders S. Elisa beth, Roxenisse, het Zuiderland en den Sui- senpolder, tesamen bedragende den nombre van 956 Gemeten 209 Roeden, hebben ver- koozen zig op de gemeide bijeenkomst om trent het plan van agemeene directie bij de voorsz: Miss: bedoeld, niet stellig te ver karen, maar zig vooralsnog Neutraal te houden terwijl die van Oud Herkingen, als in dit opzigt voor den zelven polder (welke slegts 416 gemeten 60 R. bevat), een ge- opposeerde bei anghebbende, hun stem niet konden uijtbrengen, dog dat de requestran ten te zaamen uijtmakende de bestuurders van alle overige polders des voorschreeven eilands nnet elkander inposteerende een ge tal van 27860 Gemeten 2911/2 R. eenparig hebben geoordee't dat derzelve algemeen belang, gebiedend vorderde om hunnen, zoo zij eerbiediglijk vermeenen allezints ge gronde bezwaren teegens de voorgestelde algemeene directie hierboven gemeld, op de meest gepaste wijze en zoo spoedig moge lijk allegeeren ter plaatse daar het behoord, en des wegens het vereijschte redres te ver zoeken, gelijk zij ook, ijder onder hun res sort eenige personeren uit hun midden, heb ben gecommitteerd, om tot dat eijnde al het noodige te verrigten of in het werk te doen ste len. Dat de requestranten alzoo buiten staat zijnde, om aan U Lieder voorschreeve aan schrijving te voldoen, zig verpligt vinden om zu'ks ter kennis van U Lieder verga dering te brengen en tevens vermeenen de- zelven met het na te melden verzoek te mo gen adieeren terwijl zij zig durven vlijen, dat daarop, inzonderheid ook uit hoofde van het zoo aanmerkelijk intrest hetwelk de re questranten en de gezamentlijke ingelanden der hiervoren gemelde po.ders in deze zaak hebben een Farovabfel regnand door U Lie- den zal worden genomen. 'i En keeren requestranten zig dienvolgen- de tot dit Bestuur, j Eerbiedig ijk verzoekende dat hetzelve gelieve te Effeotueeren dat aan de reques- tranten een bekwame tijd en geleegenheid worden vergunt tot de Generale directie over de zoogenaamde Ringdijk van het Eiland Overflacqué respectievelijk bedoeld bij het bes uit van het Staatsbewind en bij de circulaire missive van deze vergadering, hiervoren vermeld, en alles wat daartoe be trekking heeft, hunne ba'angens nader te allegeeren daar het behoort en dat inmid dels met alle verdere deliberatien omtrent een ontwerp der voorsz: directie worde ge suspendeerd, mitsgaders ook tot dat einde zoodanige Favorable voordragt of andere voorziening ten behoeve van de suppJanten moge worden gedaan ter plaatse, daar zulks met de meeste vrugt zal kunnen ge schieden, als nöodig of dienstig zal worden beyonden. ll!lll|!i::iHil!llll!llllli;il!lilii!liillllliW!M»!llll'lllllllllll!lllllilllllllllllllllllllllllllillil MIDDELHABNIS Mej. L. A. M. Po'der (ten huize van de heer v. d. Valk, Prins Hendrikstraat) werkzaam bij de firma de Gruijter alhier, is dezer dagen geslaagd voor het diploma Handelskennis. Het diploma Warenkennis is reeds in haar bezit. De Burgemeester van Middelhairnls en Sommelsdijk maakt bekend, dat bij niet stipte naleving van de bepalingen inzake verduistering en afscherming betreffende de Luchtbescherming zeer strenge maatre gelen zullen genomen worden en evenzoo te gen personen die zich niet onthouden van uitingen of gedragingen, welke in eenig op zicht kwetsend voor anderen zouden kun nen zijn. SOMMELSDIJK De in deze gemeente gehouden inza meling van gelden voor steun aan getrof fen landgenooten tengevolge den oorlog heeft opgebracht f 1002 60. Bij den veldwachter dezer gemeente zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden broche, zonnebril en jongens- broekje. De weegbrug dezer gemeente is de ze week weder goedgekeurd voor de a.s. suikerbietenoampagne. De goedkoope margarine en vet voor de werkloozen en armlastigen is voegende week verkrijgbaar bij den winkelier A. van der Veef. BUBG. STAND. Geboren: Gerrit, zoon van Pieter van den Boogert en Lena van Eek. Ondertrouwd: Cornells Verbiest 26 jaar en Adriaantje Buth 21 jaar beiden alhier. Kommer Kwak 32 jaar en Baaltje Kaste lein, 41 jaar, beiden alhier. Overleden Jannetje van der Groef 65 jaar echtgenoote van Aren Matheus Schuurman Elizabeth Sara de Vogel, 59 jaar ongehuwd. MELISSANT Alhier zal voortaan de klok niet meer j worden geluid, om 8 en 12 uur, noch voor begrafenissen, of kerkdiensten enz. De heer Jac. Koppenaal heeït een woonhuis staande aan. de Jullanaweg on derhands verkocht aan mej. G. Struik al hier. Op Woensdag 17 Juli nan\. 2 uur zal er gelegenheid zijn voor koste ooze in- en herinenting voor hen die zich daarvoor ten gemeentehuize melden. STELLEND AM Met ingang van 1 Aug. 1940 is de Heer P. D. Blomaard, onderwijzer aan de Openb. Lagere School alhier benoemd tot Hoofd der Openb. Lagere School te Oude- lande. Genoemde Heer stond no. 1 op de voordracht. Het klokluiden bij begrafenissen en voor kerktijden is alhier ook verboden, te vens is deze week een verbod gekomen van alle vlagvertoon. De gehouden collecte in de Ned. Herv. Kerk ten bate der verwoeste kerken heeft opgebracht ruim f 80. Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt dat de 2e bespuiting ter bestrij ding van den co oradokever moet worden uitgevoerd in het tijdvak 18 tot en met 27 Juli a.s. Het loodarsenaat kan aan het ge meenteschuurtje op de Kerkpad afgehaald worden op Maandag, Dinsdag en Woensdag 15, 16 ,17 Juli des nam. van 56 uur klok- ketijd. OUDDORP Belanghebbenden worden er aan her innerd dat de termijn van de eerste bespui ting met loodarsenaat is verstreken op 11 Juli j.l.^ De aardappelperceelen dienen dus zonder uitzondering te zijn bespoten. Er za. streng toezicht op worden uitgeoefend, men zij dus gewaarschuwd. Door de gem. politie is procesverbaal opgemaakt wegens oplichting. Het is meer dere malen alhier voorgekomen dat een als heer gekleed persoon zich voorstelde verte- woordiger te zijn van de naaimachinemaat schappij „Singer," terwijl hij in werkelijk heid bleek zujks niet te 2ajn. Men zij dus gewaarschuwd in relatie te treden met per sonen die zich niet behoorlijk kunnen legi- timeeren. Bui^g. Stand over de maand Jiuni 1940. Geboren: Jacob zoon van L. Westdijk en van J. Troost; Krijn zoon van J. C. Kik en van N. Bakelaar. Overleden: Markus van'/t Geloof, oud 31 jaren, echtgenoot van Corn. Boshoven; Ja cob Breen oud 25 jaren zoon van L. Breen en van Corn. Mastenbroek; levenloos kind Present (groote) spotgoedkoop 10 Eieren plus 1 pond bessen 55 cent 10 eieren plus 1 K.G. boonen 60 cent Druiven Krieken Frambozen Aardbeien Perziken Kersen Morellen Bessen Het is iiu de tijd voor de in maak. Vraagt prijs per kist. Goedkoope Hoenderparkeieren De Fruithalbonnen geven steeds 5 procent. goedgekeurd in A, te velde te zien en te bevragen bij: J. BOSSCHIETER TELEF. 129 DIRKSLAND voor te MIDDELHABNIS (LANGEWEG) is op eiken werkdag voor belangstel lenden GRATIS TOEGANKELIJK. Desgewenscht geeft de tuinman alle inlichtingen, die mochten worden ver langd. aangeboden. Zeer waaksch. Gehoor zaam, lief voor kind. Te bezichtigen „DE KOEKOEK" OUDDOBP Z.H. Wij leveren nog geen eenheidsbanden maar eerste klas zuivere Rubberban den van de allerbeste kwaliteit. Buitenbanden f 2.50, f 2.65,, f 2.75 f 3.00 Binnenbanden f 0.80, f 0.95 en f 1.00 D. HOEK liijwielhandel Ouddorp broeken leveren wij in vele dessins, in prijzen van f 3.50 tot f 12.95, ge maakt of naar maat. Stoffen uit eigen voorraad. A. ALEMAN OUDDOBP Kleeding naar maiat en confectie. De afvaarten zijn eenigszins ge wijzigd en geregeld naar de loop van de tram van Zierikzee. Vertrek Zijpe 20 min. vóór 8 u. v.m. Vertrek Hoek St. Jacob 20 min. vóór 9 uur v.m. Avonddienst: Vertrek Zijpe 20 min. vóór u. n.m. Vertrek Hoek St. Jacob 20 min. vóór 8 uur n.m. 's Zaterdags nog een middagdienst: Vertrek Zijpe 20 min. vóór 'S u. n.m. Vertrek Hoek St. Jacob 20 min. vóór 4 uur n.m. Zooals voorheen kunnen aparte diensten, om b.v. één man tegelijk over te zetten, NIET plaats hebben. Wegens motor-olie besparing moe ten aparte afvaarten met 3 4 man gecombineerd geschieden. van KI. Santifort en van Gr. Meijer; Klaas Ho laar oud 79 jaren, levenloos kind van P. Grinwis en van L. Witte. Ondertrouwd: Th. Hoek, oud 28 jaren en G. A. Meijer oud 25 jaren; Jan Mozes van Dam oud 29 jaren en Kaatje van Koppen, oud 25 jaren; Kommer van Rossum, oud 23 jaren te Ooltgensplaat en Pietertje Ta- nis oud 23 jaren; Johannes van Splunder, oud 23 jaren en Arjaantje Jannetje Hoek, oud 21 jaren. Getrouwd: Prederik Witte, oud 24 jaren en Krijntje Klaartje Redert, oud 22 jaren; Leendert Pieter Akershoek, oud 36 jaren en Theodora Emmerentia Slis, oud 37 jaren Thomas Hoek oud 28 jaren en Gieltje Aal tje Meijer, oud 26 jaren; Jan Mozes van Dam. oud 29 jaren en Kaatje van Koppen oud 25 jaren. Ingekomen: S. D. Caron van Somme'sdijk J. Hoek van Goedereede; C. Karteveld van Rotterdam; Th. E. SUs van Rotterdam. Vertrokken: E. Rijnbrand en gezin naar Dirksland; D. v. Splunder en gezin naar Hoek van Holand; P. Flikweert naar Mid delharnis; L, Akershoek naar Willemstad; P. Voogd, naar Stellendam; Th. Hoek en ge zin naar Sommelsdijk; M. v. d. Schee en ge zin naar Geervliet; J. Traas en gezin naar Pijnacker. DEN BOMMEL De oudste inwoonster onzer gemeen te de Wed. Corn, du Pree-Kieviet is op ruim 91-jarige leeftijd overleden. Spelenderwijze brak het 4-jarig doch tertje van J. K. haar been. Opname in het ziekenhuis was noodzakelijk. Evenas vorige jaren zal kapper C. Bakelaar zich weer belasten met het inza melen van oude rijwielplaatjes. Opbrengst daarvan is ten bate voor de T.B.C, bestrij ding. Door aan een gasslang te trekken kreeg het 3-jarig dochtertje van P. F. een ketel kokend water over het lichaampje. Met ernstige brandwonden werd de hu^p van Dr. Oosthoek ingeroepen. OOLÏGENSPLAAT De commies der belastingen zal zit ting hourieu voor uitgifte van kostelooze rijwielbelastingmerken op Dinsdag 23 Jui P..S. in de Openbare School aan het Wees pad. Tegen 4 personen isprocjgsverbaal opgemaakt wegens het'zich na il uur op den Open .jaren weg te bevinden. Materieele schade. Geen naenschenlevenfe te betreuren. Vrijdag 12 Juli. In de afgeloopen nacht was onophoudelijk het geronk van vliegtuigen in de lucht. Van tijd tot tijd werd het afweergeschut gehoord en het was duidelijk merkbaar, dat eenige Engelsche bommenwerpers niet door het afweergeschut en de lichtbundels wisten heen te breken. De Engelsche bommenwerpers werden bovendien achtervolgd door Duitsche jagers. Een Engelsche bommenwerper heeft daar bij in wilde vlucht enkele projectielen over Dirksland uitgeworpen. Gelukkig kwamen geen ontplofbare bommen boven het dorp neer, maar alleen brandbommen. Een viel er op de werf tusschen de wed. D. v. d. Wekke en dhr. Struik aan het Korteweegje. Deze wist men met ,zand te blusschen. Een ander op het wagenhuis van Zach. Poort- vliet dat uitbrandde. Weer een andere viel door het dak bij J. Ardon in de Wernerlaan welke men brandend wist te verwijderen en een die'niet ontbrandde in het huis van dhr. D. Poortvliet. Het ergste was er aan toe de boerenhofstede van dhr. H. Ardon. aan de Boezemweg. Een viel er door het dak en ook op de schuur, gelukkig zonder de bewoners te treffen. Er brak brand uit, doch eer de brandspuit aanwezig was en water gaf lag de schuur in elkaar. Een ge deelte muur viel op het dak van het huis waardoor dit gedeeltelijk instortte. Er zijn grootere bommen in de polder gevallen o.m. op het land van C. Wiikés, we.ke diepe kraters vormden. Er zijn ook niet-ontploften bij, waarvan men vermoed, dat het tijdbommen zijn. Het gedeelte waar zij liggen is afgezet. Gelukkig is dit nachtelijke avontuur, alleen met materiale schade afgeloopen. CORRESPONDENTIE Wegens plaatsgebrek moesten eenige stuk ken blijven overstaan, o.m. het afscheid van de directeur der H.B.S. Dr. v. d. Pol en de Leeraar Swaan.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 3