Plaatselijk Nieuws Bommen op Middelharnis De tijd Gemeeoteraad St. Maartensdijk GOEDEREEDE PROV. STATEN VAN ZEELAND. Lflnd en Tuinbouw DRIE DOODEN EN EENIGE GEWONDEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag, zoo omstreeks 3 uur, is Mïddelhamis hevig opgeschrikt doordat drie bommen vanuit een vliegmachine werden geworpen, die een schrikkelijke verwoesting aanrichten. Het was den geheelen nacht onrustig in de lucht en vanuit de verte werd afweer- geschut gehoord op aanvallende Engelsche vliegtuigen. PlotseUng werd een laagvliegende bom menwerper over onze gemeente gehoord, welke, naar ooggetuigen meedeelden door een jager werd achterna gezeten. Opeens een hevige klap; drie bommen vielen mid den in het dorp welke in de Nieuwstraat neerkwamen; twee in de straat en één in het talud van de dijk, op slechts enkele me ters van elkaar. De uitwerking was ver schrikkelijk. Door de luchtdruk en de bom- scherven vielen zes woningen totaal in el kaar; de smidse van dhr. P. Kieviet en voorts de woningen bewoond door de Wed. de Gans, v. d. Made, C. Koote, Bartelse en Volwerk. Onmiddellijk werden pogingen aangewend om gewonden en e.v. dooden van onder de puinhoopen te bergen. Men kwam weldra tot de treurige ont dekking, dat van de heer v. d. Made twee kinderen in hun bedjes door neervallende stukken hout en steen den dood hadden gevonden. Een ander kind werd ernstig ge wond. De vader en moeder die er levend af kwamen waren radeloos. Ook werd de heer Anthony Koote een man van omstreeks 50 jaar, die met zijn 85-jarige vader, de heer C. Koote samen woonde, levens gevaarlijk gewond van on der het puin gehaald. Eenige oogenbllkken later is hij overleden. De oude heer Koote werd licht gewond. Het mag een wonder heeten, gezien de ontzettende ravage, dat nog niet meer doo den te betreuren zijn. De winkels op de Westdijk vanaf de zaak van de heer Camp- fens tot voorbij de banketzaak van de heer de Bruin, werden alle min of meer geha vend. Ale rulten zijn kapot, somnilge zaken, zooals die van den heer P. Kieviet zijn ge heel verwoest. De zaak van de firma de Gruijter staat te waggelen op zijn grond vesten. Het verkeer daarlangs is verboden. Meerdere der bewoners zijn licht gewond, o.m. ook de heer Kern en mej. Koster. Tot ver in de Eendrachtstraat en van de Openbare School zijn alle rulten verwoest en de pannen van de daken. De zaak van de heer Knöps bleef gespaard, maar werd deerlijk gehavend. Toen de bommen vielen brak een korte brand uit in de benzine pomp, die echter spoedig werd geblusoht. De geneeskundige dienst was direct in actie om hulp te verleenen, o.m. de dokto ren dr. Arend^ en dr. Knöps en ook de Roode-Kruiszuster Mevr. Koert. De opruimingswerkzaamheden zijn thans in vollen gang. Er is geen glas genoeg aan te halen om alle ruiten te zetten, zoodat ze niet planken worden dichtgespijkerd. De verslagenheid in de gemeente over de slachtotffers is groot. Wij wijzen er nogmaals op, dat het le vensgevaarlijk is, zich tijdens luchtgevech- ten of wanneer vliegtuigen over komen zich roekeloos op straat te begeven. Blijft binnen of zoek dekking. De scherven zijn nu tot op 500 M. afstand van het ongeval gevonden. Het is wel zoo, dat een mensch zichzelf niet kan bewaren, maar het Is on- verantwoordt zich in verzoeking te bren gen, zoodat de voorschriften nauwkeurig dienen te worden opgevolgd. MIDDELHARNIS Tot leeraar in het bankwerken en aanverwante theorievakken aan de Am- bachtsschool alhier, is benoemd de heer H. Dirkse van Zaandam, die reeds als zoodanig in functie is getreden. Er is in Middelharnis en Sommels- dijk met de verjaardag van Prins Bernhard zij het matig dan toch hier en daar ge vlagd. Algemeen werd oranje gedragen; om aan het nationaal gevoel blijk te geven. Aan het postkantoor alhier en het daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende de miand Jum 1940 ingelegd f 2458.63 en terugbetaald f 49.953.86. SOMMELSDIJK Paardenkeiuring. Dezer dagen werd alhier gehouden de premiekeuring van, het Ned. Trekpaarden- stamboek, waarvoor wederom veel belang stelling bestond. Onderstaande dieren wer den premiewaardig bevonden: Rubriek merrieveulens: Ie Iris v. Monni kenhof, eigenaar J. Hulzer Bzn., Oude Ton- ge; 2e Addle, elg. van Pallandtspolder, Mid delharnis; 3e Vos, elg. G. van Es, Nieuwe Tonge; 4e Bruin, elg. G. van Es, Nieuwe Tonge; 5e Rineke, elg. van Pallandtspolder MiddeUiamls; 6e Nelly v. d. Vroonweg, elg. G. Soldaat, Stad aan 't Haringvliet; 7e Co- ra, eig. D. Vogelaar, Middelharnis; 8e Cla ra v. d. Kraayer, eig. C. D. Slis, Melissant. 1-jarige merriën: Ie Sobrla, eig. G. van Es, Sommelsdijk; 2e Charlotte v. d. Trufifel, eig. J. C. Roodzant, Dirksland; 3e Erna, eig G. van Es, Sommelsdijk; 4e Marie v. Nieu we Tonge, elg. J. A. Breesnee, Nieuwe Ton ge, 5e Ellsabet van Ebbe en Vloed, elg. D. C. Slis, Oude Tonge; 6e Clara, eig. D. Mijs, Den Bommel. 2-jarige merriën: Ie Dora v. Ebbe en Vloed, eig. D. C. Slis, Oude Tonge; 2e Emergo, eig. C. Soldaat, Stad aan 't Haring vliet; 3e Mirza elg. J. L. Koert, Stad aan 't Haringvliet; 4e Clemence, elg. J. L. Koert, Stad aan 't Haringvliet; 5e Cora, eig. D. Mljs Johzn., Den Bonmiel; 6e Cato, elg. G. van Es, Nieuwe Tonge; 7e Jet, elg. D. Mijs Johzn., Den Bommel; Se Beatrix v. d. Kraayer, eig. C. D. Slis, Melissant. 3-jarige merriën: Ie Hermine van Bra- kelshoeve, eig. D. Vogelaar, Middelharnis; 2e Maatje v. d. Kraayer, elg. C. D. SUs, Melissant; 3e Eva de Nivelles, eig. C. War- naer Jzn., Dirksland; 4e Flora v. d. Kraayer elg. C. D. Slis, Melissant; 5e Corrie v. Eb be en Vloed, eig. D. C. Slis, Oude Tonge; 6e Margriet, elg. G. van Nieuwenhuljzen, Oude Tonge; 7e Favorite van Xérès, eig. A. E. Soldaat, Stad aan 't Haringvliet. 47-jarige merriën zonder véiilen: Ie As- trld de la Basse-Cour, eig. C. Wamaer Jzn. Dirksland, 2e Mina, eig. L. Braber J.Lzn., Stad aan 't Haringvliet; 3e Gerda van Orange, eig. L. Braber J.Lzn., Stad aan 't Haringvliet; 4e Mascotte de Fize, eig. C. Warnaer Jzn., Dirksland; 5e Bertha, eig. G. V. Nieuwenhuljzen, Oude Tonge; 6e Ho ra, eig. L. van Es, Sommelsdijk; 7e Jet v. Buitenlust, eig. H. J. v. Nieuwenhuljzen J.Azn., Achthuizen; 8e Lena eig. D. Mijs Johzn., Den Bommel; 9e Pina d' Hondzocht elg. J. L. Koert Johzn., Stad aan 't Haring vliet; 10e Ninette de Gola, eig. A. E. Sol daat, Stad aan 't Haringvliet; 11e Bertha V. d. Kleykamp; eig. C. Warnaer Jzn., Dlrks land; 12e Callna v. d. Kleykamp, elg. C. Warnaer Jzn., Dirksland; 13e Cora van 't Sas, eig. J. A. Breesnee, Nieuwe Tonge. 47-jarlge merriën met veulen: Ie Es- perance de Mialaise, elg. D. Vogelaar, Mid delharnis; 2e Carmenclta v. d. Kraayer, elg. C. D. Slis, Melissant; 3e Laura, elg. D. Vogelaar, Middelharnis; 4e Clara van Zuld- zande, elg. A. Stedehouwer, Melissant; 5e Jeannette, elg. G. Soldaat Lzn., Stad aan t' Haringvliet; 6e Carolien van Mlnnlkenhof, elg. G. H. Verwey, Nieuwe Tonge; 7e Gra- velines, eig. J. L. Koert, Middelharnis; 86 Mina, elg. G. van Es. Sommelsdijk. Merriën, 8-jarige en ouder met veulen: Ie Mirza, eig. G. van Nieuwenhuljzen; 2e El- za, eig. J. C. Roodzant, Dirksland; 3e Aman da, elg. G. van Es, Sommelsdijk; 4e Nora, eig. M. PoUemans, Oude Tonge, 5e Lucretla elg. G. van Es, Sommelsdijk. Merriën met afstammelingen: Ie Car menclta, eig. C. D. Slis, Melissant; 2e Ho- rina van Bauffe, eig. C. D. Slis, Mellssant; Mina eig. G. van Es. Sommelsdijk; 4e Leen- tje van Pallandt, eig. Van Pallandtspolder Middelharnis. Hengst met afstammelingen: Ie Fochde Pottes eig. Hengsten-Ass „Sommelsdijk," Sommelsdijk. DIRKSLAND Uit het gestelde tweetal de heer Dor- restein en de heer v. d. Woestijne is bij de Geref. Gemeente alhier beroepen de heer Dorrestein van Rotterdam. In de collecte-bus van het ziekenhuis alhier werd een gift van f 10.gevonden. Zondagavond had L. B. het ongeluk te vallen waarbij hij een zijner ribben brak. STELLEND AM Bij de gehouden Inschrijving naar het vischwater in de haven was M. Hartman de hoogste voor f 28.70 per jaar. Terwijl G. v. G. eenige werkzaamhe den verrichtte op de reddingsboot kreeg hij een stuk ijzer tegen zijn hoofd wat een zoo danige wond veroorzaakte, dat het bij Dr. Mulder gekramd moest worden. De vrouw van C. v. W. welke Vrijdag haar schoondochter bezocht in het zieken huis, gleed op de trap uit wat eèn bloeden de wond aan haar hoofd veroorzaakte. De Werkman H. v. S. welke in een bergplaats kwam, zag een flesch staan en dorstig zijnde, dacht hij dat de inhoud wel zou smaken, dronk er uit, doch moest we gens de onaangename smaak onmiddellijk naar Dr. Mulder, waar na onderzoek bleek dat het een flesch waterglas was. Hij heeft er geen nadeelige gevolgen van gehad. Danlc uit Zeeland. Het inmiddels opgeheven, sub-comité voor Goeree-Overflakkee ten behoeve van het geteisterde Zeeland ontving van den Voorzitter van het Provinciaal Zeeuwsohe Comité tot Hulp en Herstel, te Middelburg, mr. P. Dleleman, een betuiging van groote dankbaarheid voor de gezonden gelden en goederen. „Prachtig, dat een naburig eiland nog zooveel voor ons heeft kunnen doen zoo schrijft mr. Dleleman de liefde voor Zeeland spreekt nog immer.' Aan het verzoek dien Zeeuwschen dank ook den gevers over te brengen, worde langs dezen weg voldaan. OUDDORP - Bij publicatie is bekend gemaakt dat alle niet arische vreemdelingen die na 1 Januari 1933 Duitschland hebben verlaten en zich in de gemeente bevinden zich binnen 8 dagen bij het Hoofd van de plaatselijke politie moeten melden. Van 1 Juli tot en met 14 Juli a.s. ligt voor een leder ter gemeente secretarie ter inzage de kiezerslijsten der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dordrecht voor het jaar 1340-1941. ONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP TE OUDDORP. Zaterdagmiddag j.l. ongeveer 3 uur had op den Breedeweg alhier nabij de pias- brug een ongeval plaats waarbij J. Aleman en zijn twee paarden werden gedood. Aleman had in Goeree zijn wagen met klaverhool geladen en was hiermede op weg naar zijn huis. Ter hoogte van de bocht nabij de pias- brug naderde een Ijscowagentje op weg naar Goeree. De paarden schrokken blijk baar hiervan zoo erg, dat het voorste ge deelte van het voertuig achteruit van den berm afzakte. Dit kantelde met het gevolg dat paarden en wagen in de sloot terecht kwamen. Aleman geraakte geheel onder water be kneld onder het voorste gedeelte van den wagen. Door toegesnelde arbeiders werd het hooi eerst van de wagen afgewerkt en daarna kwam eerst het lichaam vrij van Aleman, die geen teekenen van leven meer gaf. De verschenen geneesheer Dr. v. d. Borgh kon slechts den dood constateeren. Per brancard is het lijk naar zijn woning vervoerd. De paarden die eveneens dood waren zijn overgebracht naar de noodslacht plaats te Dirksland. De Burgemeester en de gem«enteveldwachter waren eveneens ter plaatse en naar wij vernemen is procesver baal opgemaakt. NIEUWE TONGE A.s. Zondagavond zal er in de Ned. Herv. Kerk de bediening van den H. Doop worden gehouden. Aangifte Vrijdagavond van 7 tot 8 uur in de consistoriekamer. A.s. Donderdagavond 4 Juli verkoop van opengevallen zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk. Aanvang 6.30 uur. Mej. M. kwam bij het fietsrijden zoo erg te vallen, dat zij haar arm brak. BURG. STAND. Overleden: Geertruida de Boet wed. van L. Drooger. OUDE TONGE Woensdag 10 Juli a.s. hoopt alhier in de Oud Geref. Gem. voor te gaan Ds. W. Baaij van Tholen des sav. half acht (torentijd.) Vergaderiing op 9 Juli 1940. Moesten wij voor enkele dagen mel den, dat het nog onbekend was of en wan neer de eerste gewone zitting der Prov. Staten zou worden gehouden, thans kunnen wij berichten, dat deze zal plaats hebben op Dinsdag 9 Juli a.s. des voorm. 11 uur (w.t.) Aangezien, tengevolge van de ramp, die de Provinciale administratie heeft ge troffen, de lijst der te behandelen onderwer pen kort ,zal zijn, Ugt het in de bedoeling nog dlenzelfden dag de behandeling in de afdeellngen en, indien mogelijk, in openbare zitting te doen plaats hebben. voor het opnieuw laten overtrekken van Uw dekens is thans weer aan gebroken. Voor keurige afwerking tegen billij ke prijs, kunt U bij ons terecht. Steeds ruime keuze in GEBLOEMD en EFFEN SATINETS voorhanden. Beleefd aanbevelend, W. PRIEM VOORSTRAAT STAVENISSE Openbare raadsvergadering op Woens dag 26 Juni des voorm. te 10 uur. Afwezig miet kennisgeving de heeren Quakkelaar, Nelisse en Op den Brouw. De VOORZ. opent en zegt het jammer te vinden dat de raad niet voltallig bijeen is, juist daar het de eerste vergadering is, na dagen van spanning, waarin ons land In den oorlog betrokken is geworden. Mijne Heeren, Voor het eerste maal na het uitbreken van den oorlog komen wij thans weer bij elkaar. Het is reeds meer dan 100 jaar ge leden, dat Nederland op zijn grondgebied de verschrikkingen van den oorlog heeft ondervonden. Thans hebben Wij wederom voor onze vrijheid moeten vechten, om on ze neutraliteit te handhaven. Het bleek niet mogelijk tegen de overmacht stand te hou den. Velen zijn gesneuveld, velen gewond. Wjij willen met grooten dank voor hun opoffe ring hen gedenken, en hun nabestaanden de kracht toebidden die God alleen maar geven kan, om te dragen hetgeen hij hen heeft opgelegd. Ook gaan onze gedachten uit naar allen die gewond of gedood werden onder de bur gerbevolking. God sterke en trooste ook hen met hun familiebetrekkingen. Veel is er in ons land verwoest; veel kan daarvan weer opgebouwd worden. Laten wij dat als volk van Nederland toch een drachtig doen met terzijde stelling van al wat ons voorheen gescheiden heeft opdat ons mooie Nederland de verschrikkingen van den oorlog weer spoedig te boven mag komen. Onze gemeente is wonderwel gespaard ge bleven voor rampen van welke aard ook. Bijna alle gemobiliseerden zijn weer in hun woningen teruggekeerd. Voor zoover wij weten is er een gewond en een nog vermist Dat ook zij weer spoedig in ons midden mogen zijn en voor zooVer dat mogelijk kan zijn gezond en wel. Sedert het uitbreken van den oorlog is hier zeer veel werk verricht. Ook nu wordt nog meer dan in normale tijden van de ar beidskrachten van ambtenaren en politie gevergd. Voor al de hulp en medewerking, welke ik in de afgeloopen moeilijke dagen heb mogen ontvangen, wil ik hier mijn har- telijken dank betuigen. Vaak heeft mg de bereidwilligheid tot medewerken van velen mij aangenaam getroffen. Het is mijn vu- rigsten wensch, dat ik geen tweede maal meer een beroep op velen zal moeten doen. Dat ook in Europa weer spoedig vrede mo ge heerschen, opdat alle volken weer een drachtig aan den opbouw van ons zoo ge teisterd werelddeel kxmneii medewerken. Zegene God ons land, ons volk, onze ge meente. Zegene Hij bovenal ons geliefd Vorsten huis. Weth. KOOPMAN zegt den Voorz. dank voor de woorden tot den raad gericht en ,zegt, dat vsrij in onderwerping moeten doen, hetgeen God ons in dezen weg opgelegd heeft. Daaraan mogen en kunnen wij niets veranderen. Notulen onveranderd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. Van H. K. H. Prinses Juliana missive van dankzegging voor de gelukwenschen bij de herdenking van haar geboortedag. Van Ged. Staten goedgekeurd terugont vangen wijziging begrooting 1939. Kas en boeken zijn in orde bevonden van het 1ste kwartaal van het woningbedrijf. Huur achterstand bedroeg f 1368. Door leden van den raad wordt er aan merking op gemaakt, over de groote huur achterstand van Vroegop, en wordt door den Voorz. nogmaals besloten, dat hij op nieuw op zijn verplichtingen zaJ worden ge wezen. De raad vraagt zich af, heeft hij gedaan, wat hij had kunnen doen? Wijziging van den kapitaaldienst 1939. Kas en boeken van den Gemeente-Ont vanger zijn in orde bevonden In kas was en moest zijn f 30.40. Van Ged. Staten vaststelling politieveror dening, dat het verboden zal zijn radio of andere muziek, met hoorbare stem te spelen wat de veiligheid van onze neutraliteit in gevaar zou brengen. De VOORZ. zegt, dat dit stuk de vorige vergadering is aangehouden omdat de stem men staakten en nu zal er zeker niemand zijn, die er op tegen is? Wordt met drie stemmen goedgevonden. Tegen de heer Bout. Schrijven van den Directeur van het doof stommen-instituut, de heer Lindhout, met het verzoek, om de kosten die gemaakt wor den voor de verpleging en onderwijs aan de zoon van C. Franke te verhoogen. De VOORZ. heeft persoonlijk met ge noemden directeur gesproken en naar aan leiding daarvan heeft B. en W. de Raad voor te stellen het bedrag van f 75. per jaar te verhoogen met f 200. Wordt met alg. st. goedgevonden. Verzoeken van H. P. v. Zetten, P, van Splunter en A. J. Luljk om in aanmerking te komen voor een gemeente-woning. Deze worden op de lijst geplaatst. Het verzoek van Joh. Franke, voor het huren van een gemeente-tuintje wordt af gewezen, daar hij geen landarbeider is. Goedgevonden wordt het verzoek van de Vereen. „Ons Genoegen" om eens per week te vergaderen in een schooUokaal. Schrijven van de bewoners aan de Oost singel, onderteekend door de heer Joh. Knuist, met het volgende verzoek. Voor tegemoetkoming onderhoud van het voetpad, voorbij hun woning, daar in meer of mindere gevallen alle burgers er gebruik van maken. Het voorstel van B. en W. is om voor 40% de kosten voor gemeente re kening te nemen. En verder dat bij noodige reparatie dit zal geschieden onder toezicht van den gemeente opzichter. De heer HAGE: Wij hebben hier niets op tegen, maar het moet een voet pad blijven, niet met wagens, of met paar den er door loopen. Wordt m.a.s besloten, om ook bij repara tie 40% in de kosten tegemoet te komen. Van Ged. St. inhoudende verzoek om maandelijks een staat over te leggen van achterstand huren gemeente woningen, zoodat er een volledig overzicht is in deze. Verzoek van den Wed. J. C. v. Splunter om een jaarlijksche vergoeding te mogen ontvangen, wordt na eenige bespreking goedgevonden. Het voorstel van B. en W. was f 150.— per jaar toe te kennen. De heer HAGE zag liever dit nog wat aangehouden, daar de raad nu niet voltallig is. Na stemming wordt dit bedrag vastgesteld, tegen den heer Hage. Schrijven van de bewoners van de West- vest. In dit verzoek wordt door genoemde personen geklaagd dat de heining daar ter plaatse gebruikt wordt als waterplaats. Dit is zeer ten ongerieve bij hun woning. De heer BOUT: Dat is waar, die tuin van Franke wordt doorgewaterd Weth. LANGE JAN: Waar moet je dan een waterplaats zetten? De heer BOUT: Ik heb het al lang beke ken, bij Hein Hoek aan het einde van de Veste. De heer HAGE: Zal er gebruik van ge maakt worden? Ik geloof het niet. Weth. LANGE JAN: Het is niet de weg van de gemeente hier op in te gaan, vroe ger zijn deze dingen opgeruimd, en zouden wij er nu weer mee beginnen? De heer HAGE: Het zijn juist plaatsen, voor het kweeken van ongerechtigheden. Weth. KOOPMAN: De ondervinding heeft het geleerd, wat voor onaangenaamheden we hier mee gehad hebben, en zouden wij er nu weer mee beginnen Weth. LANGE JAN: Ja, en dan zou Hein Hoek al die menschen moeten ontvangen, voor zijn huis! Maar dat gaat niet hoor. Het verzoek wordt dan ook voor kennis geving aangenomen. Vaststelling B-steun 1940. Hiervoor ko men 53 werkloozen en 12 kleine boeren in aanmerking. Totaal per werklooze f 7.90 en f 3.95 voor de kleine boeren. Wordt dien aangaande besloten. Van Ged. Staten schrijven over de uitga ven, steun en werkloozenzorg. Dit bedrag groot f 12000.wordt terug gebracht op f 9500.—. Kohier hondenbelasting 1940. Totaal be drag f 355. Wijziging gemeente en woningbedrijf 1939 worden goedgevonden. In de politieverordening zal worden toe gevoegd, dat het verboden zal zijn, om met auto's of wagens zwaarder belast dan 3500 K.G, over de brug te rijden aan de Oostvest. Hier zal dan een bord geplaatst wor den. De VOORZ. doet verder nog mededee- llng, dat er een schrijven is binnengeko men, van de raad van beroep, dat de raad' in het ongelijk gesteld is, voor het invor deren van havengelden van de zandtrana- port maatschappij. Het bedrag groot f 1850. zal door de gemeente terug be taald moeten worden. B. en W. zijn het hier niet mee eens, en zullen zich beroepen bij de hooge raad. De raad kan zich hier geheel bij aan sluiten, en dringt er op aan spoedig in die weg door te werken. Voor de rondvraag komt niets ter taifel waarom deze vergadering wordt gesloten. Marbtbericht van Ja«. Knoop, Make laar in aardappelen, groenten en fruit Adm. de Ruijterweg 196, Telef. 8143X Amsterdam. Met de oude aardappelen is het afge loopen er ligt een klein partijtje aan de markt, maar er gaat weinig meer van af. Vooral nu de nieuwe muizen en drielingen meer bij grootere aanvoer aan de markt komen. Volgens geruchten zal de aardappelen Centrale te Amsterdam worden opgeheven en komt er weder vrije handel met vraag en aanbod, nu moesten de koopers maar nemen wat hun werd voortgezet, Nu was het een trust waar van de grootste firma hun grootste aandeel innamen en de kleinere fir ma ook een klein deel kregen, alhoewel zij allen voor hetzelfde doel kwamen. Garandeer ook de vastgestelde prijzen, door de Groenten- en. Fruit Centrale. Ieder die zijn aardappelen naar Amster dam wil zenden, vrage Makelaar Jac. Knoop om inlichtingen zonder eenige ver binding of kosten. Heden 1 Juli werden de volgende prij zen per 100 kilo gemaakt: Andijker Muizen f 6.Andijker Drielin gen f 4.Andijker Kriel f 3.Andijker Roode Muizen f 7.50; Blauwen Eigenhei mers if 9.20; Blauwen kleinen eigenhei mers f 4.80; Grove Roode Muizen f 6.40; Westlandsche Muizen f 5.80; Westland- sche Drielingen f 4.Westlandsche Kriel f 3.20, Katwijker zandaardappelen f 7.40; Katwijker Drielingen f 6.20; Katwijker Kriel f 3.Verder nog per 70 kilo Zeeuw sche Bonten f 4.30. VOOR BOEREN EN TUINDERS. AutarWsten' tegen wil en dank. De oorlog maakt, dat het met de voor ziening van veevoeder in ons land er niet al te best voorstaat. De vooruitzichten zijn lang niet rooskleurig, want de groote aan voeren, die we gewoon waren van overzee te betrekken, zullen wel uitblijven. We moe ten ons er althans niet al te veel van voor stellen. We moeten nu voor ons zelf zorgen en dus tegen wil en dank autarkisten worden. En met wat goeden wil en wat extra zor gen is er ook nog wel meer uit den Neder- landschen bodem te halen dan nu reeds ge daan wordt. Met name van de graslanden is dit het geval. Tot voor enkele jaren werd daar maar weinig aandacht aan besteed. Met het bouwland was het anders. In de laatste halve eeuw is daar bijzonder goed op gelet. Met als gevolg, dat de opbrengst ervan sedert 1880 met de helft is vermeer derd, terwijl die van het grasland maar met iets meer dan een zesde deel is ver groot. In de eerste plaats zal de verhoogde veevoederproduotle dus op het grasland ge zocht moeten worden, al is het waar, dat een doelmatige gift, stikstof ook op het bouwland nog wel goed rendabel kan zijn. Maar grasland biedt toch wel goede kan sen. In de eerste plaats al door doelmatig be weiden. Dat is door zooveel mogelijk kleine perceelen te nemen voor het afweiden. Slechts zóó groot, dat het melkvee in een dag af zes het voornaamste er af grenst, terwijl daarna het droogvee en de paarden voor verder kortweiden zorgen. Zoo wordt er niets vertrapt en komt het jonge, dat is het eiwitrijke gras de koeien, die er het meest behoefte aan hebben, ten goede. Als men dan voor een goeden regelmatigen grasgroei zorgt dan kan men een groo- ter deel van het grasland gebruiken voor hooi- of kuilvoederwinning. Door het gras jong te maaien krijgt men eiwitrijk hooi of kuil, dat tevens licht verteerbaar is. Als men het" kan drogen, wat tegenwoordig rteeds meer en meer gedaan wordt, dan behoeft men vrijwel geen krachtvoeder aan te schaffen. Gedroogd gras is bijzonder hoog in voedingswaarde. Zoo kan men het grasland tot hooger op brengst nopen. Maar het moet ook mogelijk zijn, want het gaat maar niet zoo van zelf. Voor den bouw van eiwit in de planten is stik stof noodig. En als we dat regelmatig vol doende geven, kunnen we bij geregeld af weiden of afmaaien van het gras, als het nog jong is, veel eiwitijijk voeder voor ons vee krijgen. Gelukkig, dat we bg de stikstofvoorzie ning niet van overzee afhankelijk zijn. De luchtstikstofmeststoffen blijken nu een uit komst te zijn bij den dreigenden voeder- nood. Kalksalpeter en de zeer vermaarde kalkammonsalpeter, geregeld gegeven, (na elk afweiden of afmaaien per ha. 20 tot 40 kg. stikstof d.i. 125 tot 250 kg. kalksalpe ter oif 100 tot 200 kg. kalkammonsalpeter of zwavelzure ammoniak per ha.) kunnen onze veevoederhoeveelheid aanmerkelijk vermeerderen en werpen bij geringe uitga ven veelvuldige winsten af. Nadruk verboden. Agricola.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 3