Simon Gieke Gemeenteraad Ingezonden De ketter van Scherpenisse andert. Voorgesteld wordt nu voor f 15. per jaar. Wordt m.a.s goedgevonden. 14. Voorstel wijziging begrooting- Alge meen Armbestuur 1939. Goedgekeurd. 15. Voorstel wijziging begrooting Wees huis 1939. Goedgekeurd. 16. Voorstel wijziging gemeente-begroo ting, dienst 1939. Opmerking wordt gemaakt over het hoo ge bedrag van 'watergebruik in de Open bare School. De secretaris zegt, het is zeker f 100.hooger dan gewoon. De VOORZ.: Men zegt het is een lek. Het is vreemd. Het eene kwartaal is er een lek, het andere niet. In 1938 is totaal ver bruikt 71 kub. M. In 1939 het eerste kwar taal alleen werd 151 kub. M. verbruikt. 2e kwartaal 15 kub. M. (dat was weer nor maal) 3e kwartaal 23 kub. M., daar zat de schoonmaak in en 4.e kwartaal weer 109 kub. M.! Er is een heele discussie geweest met de Waterleiding-directie, maar slot is, wij moeten betalen. De Raad vindt het vreemd. De VOORZ.Ook 300 kub. M. weggeloo- pen water moet je toch zien. 't Is vreemd! De wijziging wordt zoo goedgekeurd. 17. Voorstel wijziging gemeente-begroo ting dienst 1940. Wordt goedgevonden. De heer KNÖPS wijst er op, dat er mo menteel weer tal van werkloozen zijn. Hij vraagt waarom deze niet in de werliver- schaffing kunnen geplaatst in de Oude Plaat. Uit andere gemeenten o.m uit Stel- lendam zijn ze er wel in en van hier niet. De VOORZ.: Daai-over zijn we in corres pondentie. De heer KNöPS: Br wordt dus aan ge werkt De heer BUTH zegt, dat dit werk a.s. week klaar koint. De heer KNöPS vraagt om voor de wo ningen der woningbouwvereeniging de hoo rnen te snoeien. De heer DE BONTE zegt, dat daartoe reeds opdracht is gegeven. Sluiting. GOEDEREEDE Openbare vergadering van den; Kaad der gemeente GOEDEREEDE, op Vrij dag 38 Juni des nam. 7 uur. Tegenwoordig alle leden met uitzonde ring van dhr. Tanis, die met kennisgeving afwezig is. Voorzitter Burgemeester Keijzer Na opening der vergadering worden de notulen van de vergaderingen van 12 en 19 April j.l. gelezen, onveranderd goedgekeurd en geteekend. Voor kennisgeving worden aangenomen: Procesverbaal van kasopneming van kas en boeken van den Gem. Ontvanger; De mededeeling van Dr. G. van Walbeek dat hij zijn benoeming tot gem. geneesheer aanvaardt; de goedkeuring van H.H. Ged. Staten op de raadsbesluiten van 19 April j.l. tot aankoop van een woning voor den gem. veldwachter, tot het aangaan eener geldleening tot dekking dier kosten en tot wij.z. van de gem., begrooting, dienst 1939. De rekening van den Vleeschkeurings- dienst over 1939 wordt goedgekeurd. Het aandeel in de winst bedraagt voor Goedereede f 53.18. Blijkens mededeeling van de N.V. E.M. G.O. te Middelharnis wordt het aantal aan deden van de gemeente Goedereede ver laagd tot 13. Aan d e gemeente zal f 200. worden uitgekeerd voor de 2 aandeelen. Met algemeene stemmen wordt besloten tot het beschikbaar stellen van gelden voor steunverleening B. Het gemiddeld aantal werkloozen bedraagt 34 zoodat beschikbaar moet worden gesteld f 268.60. Van dit be drag komt f 68.ten laste der gemeente. Tenslotte wordt besloten tot wijziging van de gemeentebegrooting, dienst 1940. Daarna sluiting. OUDDORP Vrijdagmiddag te 2.30 uur kwam de ge meenteraad in vergadering bijeen onder Voorzitterschap van Burgemeester Geleedst Alle leden tegenwoordig. Na opening met gebed, hield de voorzit ter een korte rede betreffende de wijziging in den algemecnen toestand die sinds de laatste vergadering is gekomen. De notulen der laatste twee vergaderin gen werden onveranderd vastgesteld. De VOORZ. deed mededeeUng van de goedkeuring van Ged. Staten over wijzi gingen in de gemeentebegrooting, de hef fing van 75 opcenten op de gemeente fonds belasting, den aankoop van het strookje grond van mej. Wed. Spee. Van de gemeen te Dirksland was ingekomen de rekening van den Vleeschkeuringsdienst. De winst bedroeg over 1939 f 842.29 waarvan deze gemeente competeerd f 146.84. De VOORZ. deelt mede dat het aandee len kapitaal van de N.V. E.M.G.O. om de 5 jaar herzien moet worden in verband met de kosten van de kabelnetten. De gemeente Ouddorp had 42 aandeelen en ,zal er nu 41 krijgen. Werd goedgevonden. Besloten werd f 132.te voteeren voor de B-steun aan 66 B-boeren en kleine tuin ders. Na een ingekomen verzoek werd beslo ten aan H. Heijboer een vergoeding van reis kosten toe te kennen voor zijn kind dat de U.L.O. school te Middelharnis bezoekt. Op een dergelijk verzoek van de heeren C. Grinwis en J. Bezuijen, wiens kinderen de Ambachtsschool bezoeken werd afwij zend beschikt. Aan P. Westhoeve werd een afstandsver goeding toegekend van Vz cent per K.M. voor zijn beide kinderen. Tot leden van de commissie van onder zoek voor de gem.eente rekening 1939 en die van het Armbestuur werden benoemd de heeren J. Hameeteman, T. Koek en T. Ta- nis. In de gemeente-begrooting dienst 1939 werd enkele kleine af- en overschrijvingen gewij zigd, waarna de vergadering in gesloten zitting overging. Dan sluiting. STELLENDAM Vrijdagmiddag 5 uur kwam de gemeente^ raad in vergadering bijeen onder Voorzit terschap van Burgemeester Keijzer. Afwezig- met kennisgeving de heer P. D, HoUeman. Na opening werden de notulen onveran derd vastgesteld. De VOORZ. deed mededeeling van da processenverbaal van de kasopname bij den gemeente Ontvanger en boekhouder van het Armbestuur. De heer van Koppen had bericht gezon den dat hij zijn benoeming tot lid van de comm.issie tot wering- van schoolverzuim aanna.m. Van J. Vroeg was een verzoek ingeko men om vergoeding voor zijn kind dat de U.L.O. School te Middelharnis bezoekt. Besloten werd op voorstel van B. en W. f 25per jaar toe te kennen. Op een dergelijk verzoek van A. van Se- ters voor een kind dat de Ambachtsschool bezoekt werd afv/ijzend beschikt omdat de v/et zulks niet toelaat. Vastgesteld werd de rekening van da Vleeschkeuringsdienst. Deze gemeente had tot aandeel in het batig saldo f 76.69. Het reglement van orde voor de gemeen teraad was van Ged. Staten terug ontvan gen met enkele aanmerkingen op de re dactie. Besloten werd aan de wenschen van Ged, tegemoet te komen. Van Ged. Staten was terug ontvangen de gemeente rekening- 1938 met enkele aan merkingen van administratieven aard. Ook deze wijzigingen werden aangebracht. De verordening op de heffing van be- grafenisrechten was door Ged. Staten goed gekeurd. Besloten werd f 194te voteeren voor de B-steun. Wijziging begrooting dienst 1940. De VOORZ. deelde mede dat het met de ze begroeting al vrij treurig gesteld is. B. en W. stelden voor de subsidie aan het Armbestuur wederom te doen verhoogea met f 1000.dit in verband met de steun aan de visschers. De post werkverschaffing dient eveneens, verhoogd te worden met f 5000.en dia voor de steunverleening ook nog met f 5000 Alzoo Is een tekort ontstaan van ruim f 11000.dit bedrag wordt deels gedekt door de rijksbijdrage in de werkverschaf fing en steunregeling-, doch het tekort op de begrooting blijft f 750.hiervoor kun nen B. en W. thans geen dekking meer aanwijzen. Door deze omstandigheden is de gemeente noodlijdend geworden en zuilen wij het Rijk om extra ondersteuning moe ten vragen. De leden van den raad betreurden dezen toestand doch daaraan is nu eenmaal niet te ontkomen geweest. In de rondvraag vroeg de heer JANSEN wanneer de gemeente lid is geworden van het Instituut Stad en Land. De VOORZ. antwoordde dat dit lidmaat schap begonnen is 29 Juli 1939. De gemeen te zit echter niet vast aan dit Instituut. In besloten zitting zou de Voorzitter na dere mededeelingen doen over dit bureau. Hoe het stond met de voorbereidingen voor deze gemeente inzake het uitbreidings plan zeide de Voorzitter dat het Bureau van Stad en Land was afgebrand te Rotter dam en het geheele archief verloren is ge.- gaan zoodat opnieuw begonnen zal dienen te worden. De heer JANSEN drong aan op ver betering van de toestand waarin de sloot onder aan den Dorpsdijk verkeerd. De VOORZ. zeide dat die zaak met een deskundige eerst dient te worden bekeken. Dan sluiting. NEDERLANDSCHE UIEN-FEDERATIE. Valsclie Meeldauw (Honingdauw) in de zaaduieii. Reeds thans schijnen op verschillende plaatsen de weersomstandigheden gunstig te zijn geweest voor het optreden van de VALSCHE MEELDAUW (Honingdauw) in de ter zaadwinning uitgeplante uien, het geen wel blijkt uit de ernstige mate, waar in sommige perceelen zijn aangetast. Bedenken wij hierbij, dat het gewas zich r()Dg pas tegen den bloei bevindt of daar juist in is, dan weet ledere teler, dat in dit ontwikkelingsstadium het optreden van de zwam, waardoor groote bleekverkleurde min of meer ovale schimmelplekken op de zaadpijpen ontstaan, voor de zaadopbrengst van de betreffende perceelen ruïneuze ge volgen kan hebben. Uienzaadtelers, voor de bestrijding van de ziekte in deze perceelen is het te laat, doch Uw gewas is misschien nog gezond! Weest daarom op Uw hoede en mocht, zooals gij het zelf zoo kernachtig uitdrukt ,,de Honingdauw in Uw gewas vallen," zorgt dan er bij te zijn en ONMIDDELLIJK bij het eerste optreden der zielttesympto- meit zorg-vuldlg te spuiten met 1%% Bor- deuxsche pap met goeden uitvloeier. Deze kan bereid worden door plm 100 L. water, 1% kg. kopersulfaat en 1 kg. ongebluschte kalk of 2 Liter poederkalk afzonderlijk op te lossen. Steeds de kopersulfaatoplossing bij de kalkmelk voegen en nooit andersom, zoodat men totaal 100 L. sproeivloeistof ver krijgt. Tenslotte voegt men den uitvloeier toe, volgens de op de verpakking aangege ven hoeveelheid (hoogstens 1 cM3 of 1 gram per Liter sproeivloeistoi.Ook kan men gebruik maken van Koper Bayer" of Koper Bayer geconc." uiteraard onder nauwgezette inachtneming van de bij deze middelen gegeven gebruiksaan-wijzingen. Verstuif de sproeivloeistof zéér licht over het gras, door den sproeidop tamelijk ver van het loof verwijderd te houden en her haal de bewerking als het geheel is opge droogd. De per H.A. benoodigde hoeveelheid vloei stof hangt onder meer nauw samen met de I wijze van sproeien en kan derhalve niet nauwkeurig worden opgegeven; zij zal om streeks tot 1000 L. per H.A. per keer bedra gen. Het is lang- niet uitgesloten, zelfs zeer waarschijnlijk, dat de bespuiting een of eeni ge malen zal dienen te worden herhaald; een vaste regel voor het aantal malen dat zal moeten worden gespoten is echter even min te geven. SPUIT THANS UW ZAADUIEN! Bewaar dit artikel, straks komen moge lijk ook Uw zaaiMien aan de beurt. SPUIT WANNEER U HET NOODIG ACHT, LET DAARBIJ OP DE WBERSOM STANDIGHEDEN EN OP HET BEELD, DAT UW GEWAS VERTOONT! Middelharnis, 1 Juli 1940. Ir. C. W. C. VAN BEEKOM, Landbouwkundig Ingenieur bij de Nederlandsche Uien-Federatie. Oude rijwielplaatjes bij vrachten, Scheriken velen nieuwe levenskrachten! Wij naderen weer de eerste Augustus, de dag, waarop de verwisseling van de oude rijwielplaatjes moet plaats hebben. Wat zullen de bezitters met het voor hen waar deloos geworden plaatje doen? De ongeveer drie millioen afgedankte plaatjes kunnen nog een goede plaats vin den, want U weet toch zeker, dat de Stich ting „Steumfonds" van de Vereeniging tot bevordering der belangen van tuberculose patiënten in Nederland zich reeds een tien tal jaren beijvert om alle metalen, zooals plaatjes, ander koper, lood, tin, zink, zilver papier, capsules van flesschen, bruikbare luidsprekers en radiotoestellen in te zame len, terwijl de baten ten goede komen aan on- en minvermogende tuberculose-lijders (lijdsters), ongeacht kleur of richting? Ons comité, dat zich het lot van al dezen, aantrekt, heeft dan ook gemeend het mooie werk te moeten steunen. Vandaar, dat zij een beroep doet op onze bevolking- om alle metalen voor het goede doel te offeren. Breng een en ander daar, waar deze raambiljetten hangen of aan on derstaand adres. Wij danken U reeds bij voorbaat! Voor het comité: J. A. SCHIPPER - HOTEL BELLEVEU Zandpad 273 Middelharnis RECHTBANK TE ROTTERDAM. EEN DRIFTIG OOLTGENSPLATER. In den middag van 29 Maart j.l. werd de 39-jarlge veldarbeider J. H. te Ooltgens- plaat met zijn rijwiel aangehouden door den assistent-ambtenaar der belastingen P. van Splunder. H., wien een kosteloos belasting- merk was uitgereikt, bleek dit te hebben uitgeleend aan een ander. H. een driftig man toonde zich zeer kwaad en keerde zich met allerlei dreigementen tot den rijks- veldwachter G. Pomp, die Van Splunder vergezelde. De laatste zegde H. een verbaal aan. Dat moet H. niet hebben kunnen ver kroppen en 's avonds had hij tegen 8 uur om de woning van den ambtenaar in de Wfilhelminastraat rondgedoold. Toen hij 2 meisjes de woning- zag verlaten, die er een krant hadden bezorgd, wierp hij een steen naar van Splunder, die bij de deur stond, doch die deze haastig sloot. Bij de politie toonde H. zich nog uiterst verbolgen. Hij had toegegeven de bedoeling te hebben gehad den ambtenaar ernstig te treffen. Liefst had hij hem volgens zijn uitlating het hoofd willen verpletteren. 'k Heb voor een gulden spijt, dat ik zijn kop niet van zijn d... heb gegooid, zoo had hij besloten. Vandaag stond H. terecht, kalm als een lam. Poging tot doodslag, subsidiair zware mishandeling' en bedreiging was hem ten laste gelegd. Hij bekende in drift te hebben gehandeld en de bedreigende woorden te hebben gesproken. Hij zou het verschrikke lijk gevonden hebben, als hij hem had ge raakt... Het getuigenverhoor wees uit, dat H. den zelfden steen, die geen doel had getroffen,, door het venster bij van Splunder had ge worpen, onder de -woorden: kom er is uit, dan gooi ik je hardstikke dood. Het O.M., waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman, herinnerde er aan, dat H. reeds tweemaal wegens vernieling en beschadi ging werd veroordeeld. Deze driftige, ster ke man zat reeds preventief, doch werd tij dens het bombardement vrijgelaten. Hij heeft het geweld gepleegd na vooraf beraad Driemaal heeft men hem om de woning zien zwerven. En den steen nam hij niet van de straat, doch hij droeg dit projectiel in zijn zak. Den ernst van het feit in aan merking nemende, vorderde de officier, 4 maanden en 2 weken gevangenisstraf, waar bij de 6 weken, reeds doorgebracht in hech tenis, werden afgetrokken. De raadsman, mr. Th. L. W. H. Goeman, teekende het karatker van zijn driftigen en hoogst prikkelbaren cliënt. Alles is echter in overspannen toestand gedaan en als .zoo danig zullen ook de bedreigingen geschat moeten worden. PI. zag in het feit geen po ging tot doodslag, doch poging tot zware mishandeling. Voorts had pi. gaarne meer tact gezien bij den belasting-ambtenaar. PI. concludeerde tot oplegging van een voor waardelijke straf. Uitspraak 2 Juli a.s. DIRKSLAND Openbare Gemeenteraadsvergadering op Vrijdag 28 Juni 1940 ties avonds 8 uur. Tegenwoordig alle leden. De VOORZ. Burgemeester D. J. Visscher opent met gebed. De notulen worden gelezen en vastge steld. Ingekomen stukken: Van Ged. Staten eenige goedgekeurde raadsbesluiten; o.m. het uitbreidingsplan; grond en erfpacht etc; de bedrijfsbegroo- ting gasfabriek 1940; de heffing gem. fonds belasting. 1 Procesverbaal kasopname der gemeente 1 In kas f 20843.45. Bij Burgerl. Armbestuur If 139.77 in kas. Accoord. Van het Ministerie van Financiën, dat ingevolge de fin. verhoudingswet f 2448. moet worden terugbetaald. Dit is een ge weldige tegenvaller. Dankbetuiging van de schoolschoonhoud- ster voor haar aanstelling. Bericht van de leden van de commissie tot wering' v. schoolverzuim dat zij hun benoeming aannemen. Van Ged. Staten bericht dat de verbete ring rioleering is goedgekeurd. Dit werk gaat inmiddels voort. 3. Voorstel opnieuw vaststelling van de Verordening op het beheer van het Gasbe drijf. Deze wijziging wordt goedgevonden. 4. Voorstel tot vaststelling vergoeding voor vakonderwijs aan de Bijzondere School over 1939. Wordt vastgesteld op f 384.jnaximum. S.Behandeling verzoeken om vergoeding ingevolge art. 13 der Lager Onderwijswet 1920, voor het bezoeken van U.L.O. scholen elders door leerplichtige kinderen. Wordt vastgesteld voor B. A. V. Lenten f 16. C. Vermeulen f 16. J. Groenendijk f 16. J. Bechtum f 7.50; J. Baart f 12.50. 6. Beschikbaarstelling gelden voor steun verleening B. voor 1940. Wordt vastgesteld op f 101.ten laste der gemeente. 7. Aanwijzing leden Commissie voor het nazien van de gemeente-rekening 1939 en onderzoek begrooting 1941. Aangewezen worden de heeren Smit, Rooy en Knöps. 8. Vaststelling verordening op de heffing- van besmettelijke ziektegelden, wegens af loop van den goedkeuringstermijn. Wordt vastgesteld op denzelfden voet. 9. Voorstel benoeming- van 2 leden van het bestuur der Woningbouwvereeniging wegens bedanken van de heeren M. Koe man en L. den Boer. Aanbeveling vacature M. Kooman: 1. C. Warnaer Jz. en 2. M, Brooshooft. Aanbeveling vacature L. den Boer: 1. A. de Graaff en 2 L. J. Kooman. In de eerste vacature wordt benoemd de heer C. Warnaer Jz., in de 2e vacature de heer A. de Graaff. 10. Voorstel tot goedkeuring balans-, en winst- en verliesrekening- van de Wo ningbouwvereeniging over het boekjaar 1939-1940. De heer ROOY wil de tekorten hooren. De VOORZ.: Die zijn er nog al wat. De verliezen van de verschillende blok ken worden voorgelezen. Het totaal verlies beloopt f 4120.—. Wordt aldus vastgesteld. 11. Voorstel om het maximum aantal Drankwet-vergunningen voor de eerstvol gende vijf jaren onveranderd te laten en om het aantal verlofsvergunningen dat volgens de Drankwet mag worden toegelaten, niet te beperken. Wordt vastgesteld. 12. Voorstel om het aantal aandeelen in het aandeelenkapitaal van de N.V. E.M.G.O te verleenen om gebruik te maken van een lokaal der O.L. School. Eveneens goedgekeurd. 13. Voorstel om aan het Meisjeskoor Excelsior" tot wederopzegging- vergunning te verleenen om gebruik te maken van een lokaal der O.L. School. De heer ROOY meende dat de O.L. School daarvoor niet meer zou worden gebruikt.? De VOORZ.: Dat is naderhand weer ver- TWEEDE DEEL. De verdröving van de Spanjaarden van onze eilanden. Door MEVAHOB. Naar een oud dagboek. Auteursrechten voorbehouden. 90. HOOFDSTUK XIV. Voor het laatst in Simons jagershut. De drie vrienden Simon, Voshole en Baayeszoon hielden zich de eerste tijden zooveel mogelijk verborgen, zelfs 's-nachts waagden ze het niet om hun hut te verla ten. Ze vreesden, dat de Spanjaarden ge ducht wraak .zouden nemen. Daar was in de eerste plaats de dood van dien valschen spion Daneszoon. Hoewel niet in Spaan- schen dienst was het toch v/el te verwach ten, dat de Spanjaarden daartoe door An- thonio aangespoord niets onbeproefd zou den laten om de daders op te sporen. Daartoe zouden ze nu wel ten uiterste waakzaam zijn en zeker zouden de Spaan- sche patroulles bij dag en nacht het eiland doorkruisen. De smaad de Spaansche bezet, ting van het kasteel te Poortvliet aange daan zouden ze zeker niet ongewroken la ten. Dat de Geuzen het kasteel hadden be zet gedurende eenige oogenblikken en dat de Spaansche soldaten door hen waren op gesloten daarover zouden ze zeker bloedig wraak trachten te nemen. Ook lag het voor de hand, dat ze het eiland zouden afzoe ken of nog Geuzen zich ergens schuil hiel den. Twee omstandigheden stelden hen iets gerust. De sporen van de onderneming voer den naar het Westen van het eiland. De Spanjaarden moesten wel aannemen, dat een afdeeling van de Zeeuwsche vloot was geland in de overstroomde polder van Stavenisse, tegen het kasteel was opgetrok ken en na de bevrijding- van de gevangenen daar weer te scheep was gegaan. Wat de waard kon meededen leidde naar de Kluppel en verder moesten de Spanjaar den in Baayeszoon wel een handlanger zien, maar die met de Geuzen zich had inge scheept. In verband met de overval konden de Spanjaarden deze slechts in verbinding brengen, met Baayeszoon en de Watergeu zen. De opzet van Simon en Voshole om zich op het eiland onbekend te doen blijven bleek hun nu wel van pas te komen. Toch waren de vrienden minder gerust dan voor heen en om de beurt bleef steeds één van het drietal wakker om niet onverhoedsch overvallen te worden. Hadden de drie vrien den geweten, hoe de Spanjaarden de over val zich Indachten en welke verklaring ze er aan gaven dan hadden ze dien maatre gel wel achterwege gelaten en zouden ze hun nachtelijke tochten ook wel voortgezet hebben. In het kasteel te Poortvliet was het een heele consternatie geweest. De Spanjaarden zaten opgesloten achter dikke muren en stevige deuren. Geen m.iddelen, dan uiterst primitieve hadden ze in hun bezit om de deur te forceeren en deze was van zeer stevig maaksel. De bevrijding moest komen van de hoofd macht. Deze was tenminste ongebonden, de vier mannen van de wacht waren niet in staat zich te bewegen veel minder hun gevangenis te verbreken. Het was een sma delijke en schandelijke positie waarin de Spaansche bezetting gekomen was. De schandelijke toestand waarin-; ze door eigen schuld waren gekomen waohte ont nuchterend op de bezetting vooral op hun hoofdman Hermandez, die besefte dat een en ander wel eens slechte gevolgen voor hem kon hebben. De ontvluchting van de gevangenen kon niet verborgen blijven en zoo er een onder zoek werd ingesteld dan ,zou al zeer spoe dig zijn schuld blijken. Met inspanning van alle krachten werd gewerkt om de deur te forceeren. Maar ze weerstond aanvankelijk alle pogingen. De deur was van het zwaarste eiken hout, slootwerk en grendels waren zeer ste vig. Men zat opgesloten in de val. Na eenigen tijd van vergeefs probeeren de deur voor geweld te doen zwichten was een van de soldaten op het idee gekomen een gat onder de deur te graven. Dat was de eenige mogelijkheid. Met messen en andere gebruiksvoorwer pen was vlug het plaveisel van ruwe stee- nen opgebroken en na uren van ingespan nen arbeid was men eindelijk zoover, dat het gat groot genoeg was dat de kleinste van de soldeniers er door kon kruipen en de deur ontgrendelen. Daar de Watergeu zen alle sleutels hadden meegenomen moest het slot worden verbrijzeld om er uit te ko men. Het daglicht was al aangebroken voor de bezetting zich vrij gemaakt had. Toen bleek ook wat een, verwoesting door de Geuzen was aangericht. Al hun wapens waren verdwenen, in het wachtlokaal \hadden ze een ware ravage aangericht. De woede van de Spanjaarden zich uitend in razen en tieren, vloeken en schelden was niet te beschrijven. Wraak werd door hen aan de Geuzen gezworen. Maar wat baatte het hen. Om wraak te nemen moesten ze hun vij anden'in hun macht hebben. Hun gevloek, geraas en getier kon hun niet baten om hun vijanden in hun macht te krijgen of om Hermandez in staat te stellen een be hoorlijk ra;Pport van het gebeurde te doen samenstellen. Teneinde raad besloot hij ver gezeld van een tweetal soldeniers aan den kapitein mondeling- te gaan rapporteeren. Dat hij door den kapitein niet vriendelijk werd ontvangen is te begrijpen en ook dat bij nader onderzoek de schuld van de be zetting aan het licht kwam, die daarvoor een geduchte straf kreeg. Een andere bezetting werd op het kasteel gelegerd. Een afdeeling Spanjaarden die onder strenge tucht stonden en die voor taan door den kapitein geregeld werd gecon troleerd. Aan de allerergste daden van geweld en afpersing, van strooperij en knevelarij kwam zoodoende voor de burgers van, Poortvliet en de naaste omgeving onver wacht een einde. Dat hadden ze te danken aan den zoo geslaagden overval van het kasteel. In den loop van den middag: bereikte de tijding van de ontvluchting van de gevan- nenen broeder Anthonio. Deze verkeerde toch al in groote onrust over het boven den afgesproken tijd weg blijven van Daneszoon. Toen Anthonio het bericht ontving was hij buiten, zich zelf van woede en teleurstelling. Hoe was zoo iets mogelijk. Dadelijk stuurde hij een bode naar den waard te Scherpenisse. Die zou wel opheldering kunnen geven. De boodschapper van den priester bereikte een poosje na de thuiskomst van den waard diens woning. Van den waard te spreken was geen sprake. Wordt vervolgd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 2