ChQ.V^KBy^op6ED.GR0nDSIAG vooRDcZy^ EILAHDEn TTTT iz::i zr' x;r: n,y. uitgeversmaatschappij „eilanden-nieüws" De nederlaag van Frankrijk GEMENGD NIEUWS. Gemeenteraad Middelharnis Belastingen 12e Jaargang WOENSDAG 3 JULI 1940 No. 1155 Marktberichten Boekbespreking Faillissemenfen Wat er op de bon te krijgen is. Verfdoozen WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER1935 OPGENOMEN HET BLAD .ONZEEILANDEN" - 18E JAARGANG W. A. DE BAKKER i_^_^aiHMiiiiii II) I (I IIMIIIMI—il UITGAVE VAN Ve«cha«t lederen Woensdag en Zatgrdag 2 ma^ p*r w ek. Middelh^nb Prin, Hendrfctr. 122 O .Giro 167930 P«tbox 8 TeL 17. Afzonderlke nummer. 5 cenl - Buitenland 8 gulden per Jaar B«l«mtoor voor Zeeland: St Maartenaa«k Mar», Telef. 59. Advertentievptjjts 20 cent per regel. Reclames 40 et.; Dienste aanvragen en aanbiedingen van 1—6 r^els 80 et.; Boek'aani' Icioindiging 10 cent per regel Contracten btHxafp^ lager. In de maand Augustus van het vorig jaar, eenige weken voor het uitbreken van de oorlog, stonden wij in het bosch van Compiègne bij één der gedenkteekenen, die daar de herinnering levendig houden aan de wapenstilstand van 11 November 1918. Op dat monument was in reliëf te zien de Duitsche adelaar, met de kop hangend naar beneden en vleugellam. Zoo symboliseerden de Franschen de overwinning der Geallieer den op het einde van de Wereldoorlog. Toen wij in nadenken verzonken, eenige oogen- blikken vertoefden aan de voet van dit ge- denkteeken, werden wij echter getroffen door de tegenstelling, welke er toen reeds bestond tusschen dat symbool en. de werke lijkheid. Hoewel de oorlog nog beginnen moest, was het toch reeds duidelijk aan de gehecle wereld, dat de Duitsche adelaar de kop weer fier had opgeheven en zijn krach tige vleugels wijd uitsloeg over Europa. Na 21 jaar was er in ons werelddeel veel ver anderd, met name in Duitschland. Het krachtige en energieke Duitsche volk had zich door noeste arbeid, door taaie volhar ding en door doelbewuste leiding voor een groot deel ontworsteld aan de ellende, door de Wereldoorlog en zijn gevolgen veroor zaakt, en was een geweldige macht gewor den, waarmee in de wereld voortaan moest worden gerekend. Nog geen 22 jaar na de eerste wapenstil stand van Compiègne kwam de tweede. Men zegt, dat de geschiedenis zich herhaalt. Inderdaad, maar somwijlen doet ze dat in frappante tegenstellingen. Op de plaats waar in 1918 maarschalk Poch de Duitsche gedelegeerden ontving en waarbij toen ook generaal Weygand tegenwoordig was, zijn nu door Hitler de Fransche afgevaardigden ontvangen om de voorwaarden te verne men, waarop Duitschland bereid was een wapenstilstand toe te staan. De rollen wa ren volslagen omgekeerd. Na een weerga- looze veldtocht van neg geen 6 weken wa ren niet alleen het Nederlandsche en het Belgische leger verslagen en het Engelsche expeditieleger onschadelijk gemaakt, maar ook het groote Fransche leger moest de te rugtocht aanvaarden, nadat alle linies door broken waren, zoodat er voor de Franschen niets anders opzat dan te capituleeren. De weermacht van Frankrijk, die ook enorm sterk was, heeft dus de nederlaag geleden en het land heeift de bezetting door Duitschland moeten accepteeren. De oorza ken van deze snelle ineenstorting zijn uiter aard vele en velerlei. Het valt niet tegen te spreken, dat de mechanische uitrusting en de aanvalskracht van het Duitsche leger grooter waren dan die der Geallieerden en daaraan is dan ook wel voor het overgroote deel de Duitsche overwinning toe te schrij ven. De Duitschers waren klaar voor de oor log, doch de Geallieerden niet. Alle bereke ningen dezer laatsten zijn falikant uitge komen. Zij hadden gemeend een defensieve oorlog te kunnen voeren, wel wetend, dat Duitschland militair niet te verslaan zou zijn. Kon deze verdedigingsoorlog, waarvan de Maginot-linie één der pijlers was, eenige jaren worden afgehouden, dan verwachtte men een soortgelijke situatie als in 1918, toen het Duitsche front ineenstortte door de honger en de revolutie in het binnenland. Engeland en Frankrijk zijn de oorlog inge gaan .in de foutieve veronderstelling, dat deze tweede wereldoorlog der twintigste eeuw een doublure, een bloote herhaling zou worden van de eerste. Die was een stelling oorlog, waaraan Duitschland tenslotte be zweken is. En men hoopte op die wijze met betrekkelijk geringe verliezen het Derde Rijk eronder te krijgen. Het was evenwel te voorzien, dat de Duitsche leiders juist alles in het werk zou den stellen om een doublure van 1918, die hun noodlottig was geworden, te vermijden. De oorlog moest niet een defensief, maar een offensief karakter hebben en zoo spoe dig mogelijk afgeloopen zijn, in ieder geval vóór de Engelsche blokkade effectief kon worden. Daartoe was het Duitsche leger geheel ingesteld op een bliksemsnel g^anval- lend optreden, gelijk in Polen reeds geble ken was en was de economische weerbaar heid van het land al jarenlang systematisch versterkt. In het geheele Duitsche optreden zit systeem, zoowel op militair, economisch als diplomatiek terrein, terwijl dat der Ge allieerden in menig opzicht systeemloos was. Daarbij had Engeland, in werkelijk on begrijpelijke lichtzinnigheid en zorgeloos heid de versterking van zijn militaire macht verwaarloosd en is een oorlog begonnen, waarvoor het op geen stukken na gereed was. Het is ook daaraan toe te schrijven, dat Frankrijk verloor. Maarschalk Pétain iieeft medegedeeld, dat thans slechts 10 divisies Engelsche troepen hebben meege- streden tegen 85 in het laatste jaar van de wereldoorlog. Het is werkelijk verbazing wekkend, dat na al het gebeurde der laat ste jaren en .terwijl de oorlog al 8 maanden aan de gang was, Engeland nog niet meer dan een paar honderdduizend man in Frank rijk had. Dat land heeft er blijkbaar op gerekend, dat er de eerste 3 jaar wel niet gevochten zou worden op het Westfront en dat in ieder geval Frankrijk het zoolang zelf wel afkon. Het is evenwel gebleken, dat dit een volslagen misrekening is ge weest. Daarbij kwam nog, dat de initiatieven voortdurend aan de kant van Duitschland waren, dat begreep, dat een oorlog niet in permanente defensiestelling gewonnen wordt. Onder de zware slagen van het ver schrikkelijke Duitsche offensief, waarbij al le moderne aanvalsmiddelen werden gecon centreerd, bezweek het Fransche defensie systeem, mede doordat het geheel en al on voldoende door Engeland werd ondersteund. Duitschland immers kon nu vrijwel zijn ge heele militaire macht in Frankrijk in de strijd werpen en daartegen was het Fran sche leger numeriek en materieel niet~ opge wassen. Het had inplaats van 200.000 zeker 2 millioen Engelsche hulptroepen moeten hebben om gelijk in kracht te zijn. Behalve de militaire en strategische fou ten der Geallieerden is echter ook de men taliteit van de volksgeest, met name in Frankrijk, voor een niet .gering deel oor zaak van de ineenstorting. Ook zonder oor log was dit land op de duur ineengestort. De demooratie, zooals de Franschen die op vatten, bracht hun land naar de afgrond. Van stabiliteit in de landsregeering was geen sprake meer. De Ministeries volgden elkaar in steeds sneller tempo op. De eens gezindheid onder het volk, zelfs op cardi- nale punten, was zoek. De arbeid, die een zegen voor de mensch is, werd een, vloek geacht en werkstakingen waren aan de or de van de dag. De arbeiders namen bezit van de fabrieken en inplaats van te wer ken richtten zij hun werkplaatsen in tot danszalen. Plezier en genot waren de hoog ste Idealen en men begreep niet, dat een volk, dat niet werkt, te gronde gaat. En terwijl Frankrijk staakte en danste en zijn politici niets beters wisten te doen dan hun regeering zoo spoedig mogelijk omver te kegelen, werd in Duitschland schier dag en nacht gearbeid aan de verhooging der pro ductie en het gansche volk gemobiliseerd voor de economische opbloei van het land. En al is er in Frankrijk altijd goed voor het leger gezorgd, dit kon niet verhinderen, dat men steeds meer bij Duitschland ten achter kwam. Het materialisme, de ongods dienstigheid namen hand over hand toe. De kerken waren leeg, de bioscopen en schouw burgen vol; het aantal geboorten vermin derde steeds, en daarvan was nog een hoog percentage onwettig. Abortus provocatus werd meer en meer toegepast en de prosti tutie tierde welig. Een volk, dat losgesla gen is van religieuze en moreele vastighe- den, moet ondergaan. Frankrijk, het land van revoluties en stakingen, van volksfron ten en burgertwisten, van weelde- en ge notzucht, had God verlaten. Zal het nu nog een dageraad hebben? Het lot van Frankrijk zij ons tot ernsti ge waarschuwing. AARDAPPELEN, Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd maakt bekend, dat met ingang van 24 Juni 1940 geen maximum prijzen voor aardappelen meer zullen gel den. Tevens wordt bekend gemaakl? dat met ingang van dienzelfden datum de aardap pelsoorten Roode Star, Furore, alsmede Zeeuwsche Bonte en Blauwe, wederom vrij kunnen worden afgeleverd. DE SUIKEKDISTRIBUTIE. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij, maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Vrijdag 28 Juni a.s. tot en met Donderdag 25 Juli a.s. de met 80 ge nummerde bon van het algemeen distribu- tiebonboekje recht geeft op het koopen van één kilogram suiker. PRIJZENCOMMISSIES OP DE VEEMARKTEN. Naar wij vernemen overweegt de Vee houderij Centrale de instelling van prijzen- commissies op de veemarkten. De zaak is, dat de slagers in de knel raken. De winkel- prijsen zijn geifixeerd op het niveau van 9 Mei, maar op de veemarkten, beheersehen vraag en aanbod de prijzen. De marktprij zen nu vertoonen een neiging tot stijgen. HET NIEUWE RIJWIELPLAATJE. De nieuwe rijwielbelastingmerken, gel dende voor het tijdvak van 1 Juli 1940 tot 31 Augustus 1941, zijn aan de postkantoren verkrijgbaar. DISTRIBUTIE VARKENSVLEESCH. Dezer dagen is gemeld, dat half Juli dis tributie te wachten is van varkensvleesch. Naar wij vernemen zal deze distributie zich aanvankelijk beperken tot Noord- en Zuid-Holland en Utrecht omdat in deze provincies het meeste varkensvleesch wordt verbruikt. Daarna eerst komen de andere provincies in aanmerking. De distributie zal gepaard gaan met een slachtverbod van varkens. Doel van de distributie is de regeling van het verbruik van vet en spek, wat nood zakelijk is, nu de import van grondstoffen voor de fabricage van margarine is uitge vallen. GEEN NIEUWE HARING. De nieuwe Hollandsche haring, welke in normale tijden omstreeks deze periode met veel vreugde werd binnengehaald en gecon sumeerd, zal dit seizoen met vacantie in de Noordzee blijven. Naar een visscherij deskundige heeft ver zekerd behoeven de haringliefhebbers dit jaar niet op de echte Hollandsche haring te rekenen, daar de haringvloot ditmaal zoo goed als zeker niet uit zal varen. De Noordzeeharing zal dit jaar dus zon der vrees zijn uitgestrekte tochten door het Noordzeegebied kunnen ondernemen, want geen Nederlandsch vischnet zal ze belagen. Het volgend jaar zal hopelijk de schade na tuurlijk dubbel en dwars worden ingehaald. HULPVERLEENING VAN DOOK DEN OORLOG GETROFFENEN. In de Geref. Gemeenten in Nederland is algemeen gecollecteerd om den eersten nood van door oorlogs geweld getroffenen te lenigen. Al zijn alle collecten niet bin nen, toch werd in de „Saambinder" reeds if 24000.verantwoordt. Dit groote bedrag getuigt wel dat er in liefde gewedijverd is om voor den naaste te offeren. ROTTERDAM, -1 Juli 1940. Veemarkt. Totaal aangevoerd 1964 dieren waarvan 876 vette koeien, 238 schapen en lammeren, 11 nuchtere kalveren, 594 vette varkens, 245 vette kalveren. Prijzen per kg. Ie, 2e en 3e kwaliteit: vette koeien 8092 et.; 6878 et; 5464 c vette ossen 8090 c; 6878 c; 5666 c; vette kalveren, if 1—1.10; 80—90 c; 60—70 c; varkens 66 c; 64 c; 62 c; schapen 70 c. 65 c; 75 c; lammeren 65 c. 55 c, 50 c. Prijzen per stuk: schapen f 38, f 30, f20 zuiglammeren f 17, f 14, f 7. De aanvoer van vette koeien en ossen was als vorige week met tamelijken handel en de prijzen als vorige week Dinsdag. Ben prima koe ging nog tot 95 en een os tot 92 cent. Vette kalveren met ruimere aanvoer, kalmen handel en de prijzen als vorige week Dinsdag. Een prima kalf ging tot 120 et. Scha.pen en lammeren iets korter ter markt, tragen handel en de prijzen als vo rige week. Varkens veel kleiner aangevoerd,--vlotten handel en hoogere prijzen. BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN. „De Spiegel" het Christel. Nationaal Weekblad, ziet er als altijd weer evep keu rig verzorgd uit. Men zou het aan het mooie blad niet zeggen, dat er te Wagenin- gen aan het Bureau van de Spiegel zooveel heeft plaats gegrepen. De prijs is nog on veranderd gebleven: één gulden per kwar taal. Opgegeven door afd. Handelsinformaties V. d. Graaf en Co, Amsterdam. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: 15 Juni. W. van Walbeek, Dirksland.( Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitd. lijst. Uitkeering 15.74%. Hamsteren is verboden. Koopt men meer dan men redelijkerwijs voor wekelijksch ge bruik noodig heeft, dan zal een vervolging wegens overtreding van het hamsterverbod worden ingesteld. Broodbonnen. Deze week 31 t.m. 40, geldig t.m. Donderdag 4 Juli. Detaillisten inleveren 5 Juli 1940. Bloem: 17 Juni12 Juh 2% ons tarwe bloem of zelfrijzend bakmeel op bon 75 al gemeen distributieboekje. Detaillisten inleveren 18 Juli 1940. Suiker. 1 k.g. op bon 80 algemeen distri butieboekje. Detaillisten inleveren 4 Juli 1940. Koffie en thee. 6 Juni5 Juli ons thee of pond koffie op bon 69 algemeen distributieboekje. Detaillisten inleveren 11 Juli 1940. Textielgoederen. Er is een lijst van de kleeding, huishoudgoederen enz., die men zich in zekeren termijn aanschaffen mag. Elke aankoop moet door den winkelier ver meld worden op een briefje in duplo; de kooper bewaart het origineel, de winkelier het afschrift. Schoenen. Alleen zij, die een inkomen be neden f 1200 hebben, kunnen wanneer zij geen bruikbaar paar hebben, aan het dis tributiekantoor een bon ontvangen, recht gevend op het koopen van een paar schoe nen. De verkoop van .zgn. leerloos schoeisel, pantoffels en zomerschoenen (sandalen, vlechtschoenen, opengewerkte, door-en-door geperforeerde, linnen schoenen enz.) is vrij. De reparatie van leeres, schoenen is vrij. Benzine. Het rijden met motorrijtuigen en rijwielen is verboden zonder vergunning. Aan vergunninghouders en hen, die zon der vergunning mogen rijden, (artsen, vee artsen enz.) mag niet meer dan 5 liter in eens worden verkocht. Brandstoffen. Verkoop verboden. Zij die genoodzaakt zijn op fornuis of kachel te ko ken, kunnen op het distributiekantoor een bewijs voor een h.l. brandstoffen per week krijgen. Huisbrandolie is alleen beschikbaar voor ziekenhuizen en gestichten, wanneer vervan ging door andere brandstof niet mogelijk is. Openbare raadsvergadering der ge meente MIDDELHARNIS op Vrijdag 28 Juni 1940, des nam. 3.30 uur. Tegenwoordig alle leden. De VOORZ. Burgemeester L. J. den Hol lander opent met gebed. De ter visie gelegen notulen worden vast gesteld. Ingekomen stukken: Verzoek van dhr. Nipius om het visch- water te pachten. B. en W. stellen voor dit niet in te willigen, omreden er veel men- schen in hun vrijen tijd in de haven vis- schen, die dan zouden worden uitgesloten en daarvan dan verstoten zijn. De heer KOESE zag het liever aan 1 man verhuurd, die het dan weer onderver huurd aan anderen. De heer KRIJGSMAN meent dat hij dan ook hengelaars kan weigeren. De heer v. d. SLIK wil het bij Inschrijving doen. De heer ESSELINK vraagt wat de op brengst is van de gewone aoten en van de pachtsom. De VOORZ.: De pachtsom is f 25.—. Van de gewone vergunning komt ook nog wel wat binnen maar niet zooveel. Weth. VROEGINDEWEIJ: We kunnen het voor één jaar probeeren. Volgt stemming. Wordt aangenomen. Te gen de heeren v. d. Slik, v. d. Waal en Koese. Voorstel om de winst gasfabriek uit te keeren aan de gemeenten. WJordt goedge vonden. - Voor Middelharnis bedraagt dit f 2487.82. Van Ged. Staten bericht verdaging rooi- lijnbeslult Oudel, dijk. 2. Vaststelling bedrag der uitgaven over 1939 voor het U.L.O. en het L.O. (art. 55 der L.O. Wet 1920.) Wordt goedgevonden. 3. Wijziging rekening 1937. LANDBOUWERS, ZAKENDOENDEN, voor Uw (aangifte etc.) is het NU tijdeen jaaroverzicht en rapport uit Uw be drijf te doeni opmaken. Eischt daar voor uitsluitend deskundige behande ling. voor Handel, Bedrijf en Particulier OUDDORP BELASTINGEN - BOEKHOUDING - ACCOUNTANCY. (Ook voor de Zeeuwsche eilanden.) J I Gewone dienst. Ontvangsten. Uitgaven Batig slot Kapi taaldienst: Ontvangsten Uitgaven Batig slot i 248.263.84 f 246.974.88 f 1.288.96 f 53.903.14 f 47.794.44 f 6.108.70 Wijziging begrooting 1939. Wordt goedgevonden. 5. Vaststelling besluit tot deelname in het aandeelenkapitaal der N.V. Emgo. De VOORZ. licht dit toe. De heer KOPPELAAR vraagt waar het aandeelen-kapitaal wordt vergroot hoe het nu met de steunverhouding loopt. Middel harnis heeft 41 aandeelen en 5 stemmen; andere gemeenten met 39 aandeelen 4; met 23 aandeelen 4; Stellendam heeft ook 4 stemmen en Dirksland ook 4. De VOORZ.: Dit zal zich ook wijzigen. Middelharnis zal ook meer stemmen krijgen Wordt goedgevonden. 6. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor stcunverleening B 1940. Vooi 68 werkeloozen komt f 136.ten laste der gemeente. De heer v. d. WAAL (S.D.A.P.) wijst er op, dat er ook nog 5 kleine boeren zijn en één tuinder waar zes maal f 3.95 voor uit getrokken moet worden. De heer v. d. SLIK: Het bedrag op de begrooting is groot genoeg. Zal nader worden bekeken. 7. Verwisseling van pandbrieven tot be legging van waarborgsommen. Wordt goedgevonden. 8. Goedkeuring verordening vrijwillige brandweer. De heer v. d. SLIK wil bij art. 6 de leef tijden nader geregeld zien. Om tot comman dant, onder-commandant, of brandmeester te worden benoemd zoo staat er, moet men de leeftijd van 25 jaar hebben bereikt en dien van 55 jaar niet hebben overschreden. Spr. zou gaarne zien, dat iemand die com mandant o.i.d is en 55 jaar oud wordt, plaats maakt voor een jongere kracht. Wordt na eenige bespreking bepaald, dat alle leden der vrijw. brandweer bij het be reiken van den 60-jarigen leeftijd worden afgevoerd. De heer J, v. d. MEIDE brengt bij deze gelegenheid de nortonpompen ter sprake, welke zouden moeten geprobeerd om niet te verzonden. Dit zal geschieden. Voorts wordt een voorstel voor erfpachts grond aan den Stenenweg voor C. Kroos goedgevonden, op dezelfde voorwaarden als van de Gebr. M;ans, Sluiting-, GEREF. GEMEENTEN. Voor het eindexamen aan de theolo gische school der Ger. Gemeenten te Rot terdam zijn geslaagd de heeren T. Dorre- stein en C. van de Woestijne, beide te Rot terdam, die dus beroepbaar zijn geworden. Als nieuwe student werd aangenomen de heer L. Rijksen uit Utrecht. Drie werden er afgewezen. Aardig Verfdoosje, inhoud 18 stukjes verf met penceel 26 et. Mooie grootere Verfdoos, in houd 36 stuks met penseel 38 ot. Groote Verfdoos, met losse verfbakjes, tube wit, penseel en 54 stukjes verf 70 et. Talens Ecoline, mooie vloei bare verf, etui met inhoud 10 fleschjes, diverse kleuren if 1.25 GEBR. DE WAAL MIDDELHARNIS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 1