EEUWKHE EHAMDEn Plaatselijk Nieuws Nieuws uit Zeeland BINNENLAND No. 1153 ^1 'V GOEDEREEDE OOLTGENSPLAAT Centrale veilingMiddelharnis BUITENLAND. LANDEN" - 18E JAARGANG g geworden op de steenen, afkomstig uit de binnenstad, kunnen worden bij den bouw van noodwinkels enz. MIPDELHARXIS Bespuitlng tegen Coloradokever. De eerste bespuiting van de aardap pelen moet plaats hebben van 1—11 Juli aanstaande. Het loodarsenaat is verkrijgbaar op £i, 28 en 29 Juni van 9—11 uur des morgens in de gemeenteloods btj de weegbrug. De Burgemeester zal 2 personen aanwij zen voor het besproeien van kleine percee- De "Weduwe Halle is naar het zieken huis te Dirksland gebracht om aldaar ter observatie te worden opgenomen. Zondag zal in de GerefGemeente op treden Ds. Hofman van Moercapelle en wel des voormiddags 10 uur, des 's middags 2.30 uur en sav. 6.30 uur. Des middags zal er Doopsbediening zijn. Op Vrijdag 28 Juni zal in de Ned. Herv. Kerk des middags kwart over drie uur het huwelijk worden bevestigd van I. Rooi en M. Koster. Met de nagekomen giften voor de nood- collecte, welke gehouden is in de Ned. Herv. Kerk is totaal f 288.50. Zondag is in de Ned. Herv. Kerk f, 15.— bij de collecte gegeven voor de Di aconie. Dinsdagavond 7 uur .zal Ds. Visser van Bunschoten bevestigd worden in de Chr. Geref. Kerk door Ds. Laman van Haar lem en Donderdagavond 7 uur hoopt ZEerw zijn intrede te doen. STELLEND AM A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk collecte worden gehouden voor de ver nielde kerken van elders. Vrijdag 28 Juni a.s. des nam. 4 uur zal verpachting plaats hebben van het visch water in de haven. Insohrijvingsbiljetten aan het Gemeente Secretarie. Nog steeds wordt door de visschers uitgezien om te mogen gaan visschen, daar het nog verboden is. Thans worden er gar nalen aangevoerd uit Ouddorp. De Burgemeester van Goedereede maakt bekend dat een ieder in de gelegen heid wordt gesteld opgave te doen van zijn aardappelperceelen (ook de kleine percee- len) met vermelding waar deze gelegen zijn en de grootte daarvan ter gemeente secre tarie op Vrijdag 28 Juni tot des nam. 5 uur. Burgemeester en Wethouders van Goedereede maken bekend dat op Woens dag 26 Juni a.s. ten huize van den Gemeen tearts des nam. 2 uur de in- en herenting zal plaats hebben van hen die zich daartoe aanmelden. DE ZEEUWEN VOOB ZEELAND. Laatste verantwoording en afrekening. Met de beurtschipper zijn thans 11 pakken, bevattende mannen- en vrouwen boven- en onderkleeding, beddegoed en keu- kengerei, verzonden voor de door den oor log in Zeeland en zijn hooifdstad zoozeer ge troffenen. Op verzoek van den voorzitter van de organisatie, mr. P. Dieleman, Lid van Ged. Staten van Zeeland, is alles ge adresseerd aan het Zeeuwsche Provinciaal Comité tot Hulp en Herstel, waaruit zoo wel in Mjiddelburg aanvragen als die van andere in Zeeland zwaar getroffen wordt voorzien. Tevens is aan dat comité het in totaal ingekomen geldsbedi-ag ad f 68.50 overgemaakt. Het Goeree-Overflakkeesche Comité heeft hiermede zijn werkzaamheden beëindigd en is ontbonden. Onder 'betuiging van zSjn groo ten dank aan niilde gevers en geefsters ver zoekt het ©vlentueele nagekomeni giften in geld' te storten op postrekening no. 57138, N.V. Hendrikse en Go's Bank te Middelburg Ho<utkade no. 11, onder vermelding: Hulp voor Zeeland en ook eventueele giften in natura daarheen te 'zenden. Laatste verantwoording. Geld vorig be drag If 48.50, mevr. J. B. te D., f 10.—; N. N. te G. f 10.—, totaal f 68.50. Kleederen etc. Mw. N. N. kleeren, Mw. C. J. W. te H kleeren. Wied. S. te O. kleeren, N. H. Meis- jesvereen. Tabitha te O., 12 nieuwe lakens. toch liefelijk In de oogen van een vlékke-^ loos heilig en onkreukbaar rechtvaardig God door al hare schulduitdelgende ge rechtigheid van haren Bruidegom, die haar Borg en Middelaar is, wiens bloed van alle zonden van dat volk reinigt en die met zijn ééne offerande in eeuwigheid volmaakt heeft allen, die geheiligd worden, zoodat zij van al hare zonden zoo volkomen werd ge reinigd in het bloed des onbevlekten en on- bestrafifelijken. Lams, dat God geen zonden in zijn Jacob ziet en geen overtreding in Zijn Israël, daar Hij al himne .zonden ach ter zijn rug geworpen heeft in een zee van eeuwige vergetelheid, om die nimmermeer te gedenken. En niet alleen dit, maar meer nog schenkt de hemelsche Salomo aan zijne bruid. Hij maakt haar niet alleen liefelijk in de reohtvaardigmaking, doch ook door de heiligmaking. Hij neemt niet alleen de schuld harer zonden van haar weg, maar verlost haar ook van de zonden zelf, daar Hij door de wedergeboorte Zijnen Geest in haar harte geeft, Zijn leven in haar ziel her schept. Zijne natuur in haar deelachtig maakt en haar vernieuwd naar het even beeld desgenen, die haar geschapen had, zoodat Hij haar vruchten doet dragen der heiUgmaking, vruchten des geloofs en der bekeering waardig. ÖtJDE tÓNGE De timmerman dhr. A. y. Tilburg had het ongeluk tijdens zfln werkzaamhe den zijn vopt zoodanig aan een draadnagel te verwonden dat hij onmiddellijk zijn werk zaamheden moest staken en zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen. Vorige Zondag zijn in de Ned. Herv. Kerk nog enkele nagiften gecollecteerd voor Rotterdam en voor de Kerk. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk de bediening van de H. Doop plaats vinden. Aangifte kan geschieden a.s. Vrij dagavond. Door rijks- en gemeente-politie is te gen een 3-tal personen procesverbaal op gemaakt wegens het loopen in het gras. Van den landarbeider C. Hotting A. Cz. stierf een varken. Het dier is door de Gekro naar Overschie vervoerd. De extra maandelijksche collecte in de Ned. Herv. Kerk gehouden heeft de som van f 80.77 opgebracht. Verslag van de jaiarvergadering der steenkolerabond „Algemeen Belang" gehouden op Vrijdag 21 Juni j.l. in Hotel Hobbel. De heer A. van Putten, Voorzitter opent deze vergadering en heet allen hartelijk welkom. Hierna is het woord aan den secre taris voor het lezen der notulen welke on veranderd worden goedgekeurd. De reke ning over het boekjaar 1939—1940 bracht een winstsaldo van f 1605.36. Aan brandstof fen werd gekocht voor een bedrag van f 10836.51. De totale ontvangsten bedroegen f 22438.68, de uitgaven f 21833.32. Aan winst werd vorig jaar uitgekeerd if 1174.49. Door enkele personen wordt verslag uitge bracht over het afgeloopen jaar en de com missie tot nazien der rekeningen deelt mede dat de bescheiden in de beste orde werden bevonden. Op heden zijn ingeschreven 482 leden. Vorig jaar werd ingekocht 10972 H.L. kolen. In 1938 19177 H.L. Het Voorstel van het bestuur tot verdeeling der winst vormt een langdurig onderwerp der bespre king. Op de eerste 3 ladingen kolen zal 7 et. per H.L. winst worden uitgekeerd, thuis gebracht 12 et. per H.L. De geheele winst voor dit jaar wordt een bedrag van f 1214. 12. Hierna doet het bestuur mededeeling van de abnormale omstandigheid, waaruit voortvloeit, dat wanneer kolen voor den wal zijn deze niet op de gebruikelijke wijze naar de verbruikers zal worden gebracht. Ook de distributie blijft niet achterwege. En in verband hiermede zal het bestuur zich genoodzaakt zien, een bergplaats op te zoeken voor de kolen. De heer R. Breeman wil de nog uit te betalen winst reserveeren voor aankoop of huur van een geschikte bergplaats. Verschillende andere leden gaan hiermede niet accoord en na veel discussies wordt gestemd en besloten dat de winst zal worden uitgekeerd, en het bestuur zal trachten een geschikte bergplaats te vin den. Bij de rondvraag wordt gevraagd of de reeds in April j.l. bestelde kolen zal worden afgeleverd, indien ze komen. De Voorzitter zegt dat 7000 H.L. is besteld, doch nog geen bericht is binnengekomen wanneer en op welke wijze de kolen zullen worden afgezonden. Het vervoer van kolen uit Limburg on dervindt nog veel stagnatie door de opge blazen bruggen enz. hoewel met zekerheid mag worden aangenomen, dat Nederland zich voorloopig kan behelpen met de kolen uit genoemde streek. Alleen echter zal men niet kunnen bestellen hoeveel men wil. Hierna deelt de Voorzitter nog mede, dat de kolen welke gedurende de afgeloopen winter te Herkingen zijn gehaald, wegens de dure vervoerkosten niet voor winst-uit keering in aanmerking komenT Hierna niets meer te behandelen, sluit de Voorzitter met een woord van dank deze vergadering. Veiling van Vrijdag 21 Jjini 1940. Dubbele Princessen f 40.Eerstelingen f 6.7.Tomaten 'f 11.17.Postelein f 7.5010.70; Kassnijboonen f 17.28. Spinazie f 10.10—10.50; Peulen f 21.80— 29.70, alles per 100 Kg. Natuursla f 1.—1.30; Bloemkool 1 f 8.50— g.60; Bloemkool 2 f'^:^5.è0; 'Bloemkool stek f 2.—^2.10; Andijvie f 3.50—3.70; Per ziken f 10.1014.90, alles per 100 stuks. Kroten f 4.-------4.90; Bospeen 'f 7.508.30, per 100 bos. Jecunda f 10.90; Mouling Rouge f 12.90 13.10; Madame Matot f 13.80—14.—, alles per 100 pond. Veiling vaji Maandag 34 Juni 1940. Postelein f 6.80—11.50; Peulen f 16.-28.— Spinazie f 9.8010.Eerstelingen f 6. 6.30, alles per 100 Kg. Andijvie f 3.203.60; Natuursla f 1.^1.60; Bloemkool if 5.1011.Bloemkool stek f 2.2.10; Perziken f 7.10.80; Komkom mers f 9.1010.alles per 100 stuks. Bospeen f 5.7.90; Sjalotten f 2.702.90; Kroten f 2.504.alles per 100 bos. Jecunda met dop f 12.9013.10; Jecunda zonder dop f 9.50; Moulin Rouge f 11.90 12.20; Frambozen f 40.Roode bessen f 11.6012.alles per 100 pond. Eerste en Tweede Kamer uitgeschakeld Provinciale Staten en Gemeenteraden; blijven in functie. Het Maandag verschenen Verordeningen blad van den Rijkscommissaris voor het be zette gebied houdt mededeelingen in over de werkzaamheden van den Raad van Sta te. Het komt hierop neer: a. dat de werk zaamheden der beide kamers der Staten Generaal tot nader order blijven rusten; b. dat de Raad van State een gedeelte van zijn taak behoudt en c, dat verkiezingen voor de Kamers der Staten Generaal tot nader order niet zullen plaats hebben. Provinciale Staten en gemeenteraden blijven in tact. De Rijkscommissaris zal na der beslissen of verkiezingen voor deze of andere publiek-rechtelijke lichamen zullen worden gehouden. VAN MAANDAG OP DINSDAGNACHT, TE 1.35 UUR ZIJN DE VIJANDELIJK HEDEN TUSSCHEN DTJITSCHLAND- ITALIë-FBANKEIJK GESTAAKT. De wa,penstilstand Duitschland-Italië- Frankrijk is nu een voldongen feit. Maan dagmiddag is de onderteekening geschiedt. De vijandelijkheden zijn dientengevolge in den nacht van Maandag op Dinsdag 1 uur 35 gestaakt. Oproep vain Hitler. De Führer heeft den volgenden oproep uitgevaardigd: Duitsch volk. Uw soldaten hebben in nau welijks zes weken, na een heroïeken strijd, den oorlog in het Westen tegen een dappe ren tegenstander beëindigd. Hun daden zul len in de geschiedenis opgeteekend worden als de roemrijkste overwinning aller tijden. In deemoed danken wij God den Heer voor Zijn zegen. Ik beveel het uitsteken der vlag gen in het Rijk voor tien, het luiden der klokken voor zeven dagen. Adol! Hitler. OUD VOSSEMEEE Aan de Ned. Herv. Kerk alhier is, naar wij vernemen, door wijlen mej. wed. J. Stormezand gelegateerd 1.56.56 H.A. bouw land. STAVENISSE De Middelburgsche-Stoomvaartmaat- schappij heeft weer haar gewone dienst her vat. De afvaart heeft plaats: van Middel burg op Maandag en Donderdag van iedere week om 8 uur voormiddag (w.t.) Van Rotterdam op Dinsdag en Vrijdag van iedere week om 9 uur voormiddag (wt.) Advcrtentie«pryï 20 cent per legel. Reclames 40 et.; Diensf aaaTragen en a^ibiedingen van 1—6 n^els 80 et.; Boek»Mi> komdiging 10 cent per i^el Contracten belangiyk lager. '''-'iv^ïii^::^^-?!??*!'!^'^^'^;^:^^ ;t af. Wie weet, lent kon koopen. venbedoelde met- ?lijk leven leidde, bbel over de brui !n dag. Nu zal ik 1 te zien in lage len en salarissen a opkomen, heb- Sdiglng gebracht arwachtte. Daar- ngen na den vo- t een zedelijken n rang en stand van Amsterdam 3e Fransche Ri- d in de blauwe gen te vergeten, een luien stoel Irdam neder. De- geworden bij dat Usterdam. En als 3ht en je tijd be- vas er dan tus- en straatmaker? - t-llebei voor hun ij, de straatmaker, was er ook geen m de Wethouder dj had in zrjn po- dit zelve voorge- nen opgetrokken en van 10 en 121 nu zoowat aan m,ooi; maar een i)k wat toe, dus n bij die 60 te or den Wethou- van zijn meer- bovenuit moest ie gemeenteraad een aanbeveling voor u bij Christus kan zijn, maar dat ge alleen bij den Heere te recht kunt als een doodschuldlge en verlo ren Adamskind, dat van zichzelven niets bekoorlijks voor den Heere bezit en dat nooit pleiten kan op eigen gerechtigheden, die geene zijn, maar alleen op het alles schulduitdelgend zoenbloed. Dat er dan bij u zij opgemerkt smarte over uwe zonden en verdorvenheid en een achterna klagen van den Heere, als een doodschuldlge en verwerpelijke voor Hem, bedelende met de Kananeesche om de ge nadekruimels, die Hij vallen doet van Zijn genade-tafel. Hij zal u dan niet afwijzen, want „Hij wacht om genadig te zijn" en „Hij heeft nog nooit tot het huis van Jacob gezegd: Zoek Mij tevergeefsch." Gij kunt het toch niet be ter maken al spant ge u daarvoor nog zoo in, en als de Heere u straks verwaardigt, om aan Zijn genadeharte in het geloof te mogen rusten, dan zult ge u schamen ook daarover, dat ge zoo vaak door uwe zwart heid voor uw zielsoog het liefelijke van Zijn genadewerk in u hebt laten verdonkeren. „Zwart doch liefelijk." Ja, dat leert ge immers, o kinderen Gods! dagelijks meer erkennen door de bediening des Heiligen Geestes voor den Heere, en naar die mate wordt immers het wonder uwer verlossing arongen. 'we leven nu m een wereld vol oorlogsgeweld en dat brengt immer voedsel- schaarschte met zich. Zouden wij in tijden van voedselnood nog over bruine boonen mogen beschikken dan zal dat heel ons volk ten zeerste baten. De andere lezers zullen zich de jaren 1914 tot 1918 nog herinneren, toen het er met de voeding alles behalve gunstig uitzag. En de jongeren, die het niet weten,.moeten zich maar door de oude ren laten gezeggen: bruine boonen kunnen straks weer een zeer begeerd gerecht worden. En zoo mag ik het nu: zooveel voedsel de aarde maar wil schenken, zooveel moe ten wij ook dankbaar aannemen. Steeds meer dringt het tot ons door, dat de stel selmatige vernietiging van gewas en vee een groote zonde is geweest, 't Lijkt mij een daad van een waanzinnige. Nu is het daar mede dan afgeloopen. En gaat er al wat veel over de grenzen, welnu, het doet dan daar toch nut en voedt menschen, die heusch niet, zooals wij, wat voedsel betreft, door de weelde zijn geplaagd. De Roomsch- Roode ordening, ingezegend door protestan te politieke partijen, heeft nog niets dan leed gebaard en het ongenoegen van den Hemel is er wel kennelijk over geopenbaard. Dat allen, die er voor streden, het inzien en er zich over vernederen voor God. Zes cent per dag loon! Dat was lang geleden. Accoord, maar dat doet aan de at zöo heel veel nu ineens uit de ouae aoös. Ja, 'tis aïweer oud. Want in enkele weken tijds is er zulk een totale ver andering over ons opgekomen, dat het is of er jaren zijn voorbijgesneld. Men zegt in den kring der ambtenaren wel eens: „mij ne heeren, neemt Uw hoed af voor dit sa laris, want gij zult het niet weder zien." Ik heb reden te gelooven dat voor zoo ver er nog ordentelijk gedekte hoofden rondwandelen de hoeden zeker zullen moeten worden afgenomen ten afscheids groet van buitensporige belooningen. Meer zal ik er niet van zeggen. Niet zoo somber. Waarnemer! Niet den moed Verliezen, zoo lees ik in de courant, 't Had nog erger kunnen zijn, we mogen nog Hollandsch blijven en we moeten ons wat schikken en dan, onze voormannen le ven nog! Ja ja, die voormannen. Zij zijn er nog, uiteraard is dat verheugend, maar sedert 10 Mei heb ik hun namen zelfs niet meer in de courant gezien, laat staan hun portret, waarmede men weleer zoo kwistig werkte. AUoh, ik laat dat ook rusten, de feiten van den dag leeren ons zulke groote les sen, dat men wel van alle gevoel en ver stand beroofd moet zijn om ze niet eeniger- mate te verstaan. En opdat wij nog zouden leeren doet God al deze dingen en heeft hij Nederland nog niet totaal omgekeerd. In mijn oude doos komt dus nieuwe voor raad. Allemaal dingen, die nieuw waren, en nu ineens verouderd. Zij waren blijkbaar der verdwijning nabij, maar wij hadden er geen erg in. Nu nog iets lager in de doos getast. Daar vind ik Daatje. Ja dat was óók wat! Daat- je was stokdoofInwonend bij een oude va der en moeder, beiden ook doof. Sober in- komentje, maar toch heel tevreden, en ze leefden in een rustigen tyd, toen men van oorlog alleen maar in de boeken kon lezen. Van onze ervaringen in 1940 wist Daatje natuurlijk niets af, Maar ook omgekeerd, van wat zij kende en van het Woord gezien en getast had, weten velen uit dezen tijd niets. Daatje had het goede deel door ge nade verkoren en dat is het kón ook niet nooit van haar weggenomen. Al naar gelang Daatje „legerde" zong zij gaarne een versje. Niet uit bundel zus en zoo, maar uit haar psalm.boek, daar had ze meer dan genoeg aan. Ook hield zij veel van orgelmuziek. En zoo geviel het, dat ik nog al eens een psalmvers speelde voor deze doove vrouw. Doof zijnde, genoot zij er toch van, hoe zij er toe was gekomen weet ik niet, zij had een hoogst eenvoudig instrument om te luisteren. Een ovaal eiken plankje diende er voor, dikte als van een stuk triplex, lengte cira 20, breedte cir ca 10 cM. Zij legde het eene einde van het plank je op het orgel en hield het andere zeer los tusschen de tanden. Blijkbaar werden aldus de geluids trillingen via het gebeente op het gehoorvUes overgebracht en kon zij mede genieten van het orgelspel. Met dat al, naar mij later is duidelijk geworden, was het orgelspel toch niet het essentleele haars levens, want dan was ze in dubbelen zin een arm Daatje geweest. Wat deze eenvoudige ziel van haar medemenschen on derscheidde was haar oprecht geloof. Daat je had „een ander leven leeren kennen," zie daar is alles mee gezegd. In onze van onheil zwangere dagen komt de herinnering aan deze gelukkigen meer malen op. Zij rusten op hunne slaapsteden, verwachtende een nieuwen hemel en een nieuwe aarde. Daar zal gerechtigheid wo nen. Zij zijn als weggeraapt voor den dag des kwaads. Frankrijk bloed uit duizend wonden, Onbeschrijiflijk! Hoor nu den President Pé- tain tot zijn volk spreken: Wij hebben min der vrienden dan in 1914, te weinig kinde ren, te weinig wapenen, te weinig bondge- nooten, we zijn een volk dat leefde in weel de en gemak." Hier is de vinger wél op de wonde ge legd. Dit is de teekening van de Westersche volkeren, maar vooral van het wufte Frank rijk. Weelde najagen en gemak zoeken, maar te slap om eigen land te beveiligen. Droomen van vrede, bondgenoot zyn van het goddelooze Rusland, maar God uit het volksleven gebannen. Groote kerkhoven, maar ledige wiegen. Petain ziet het in, maar het is te laat. Ja er worden onS in de teekenen der tijden groo te lessen voorgehouden. Bidden wij om een vernieuwd gemoed en geheiligd verstand om op Gods doen te merken! WAARNEMER. Vvy

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 3