Plaatselijk Nieuws Gemeenteraad Gereed GOEDÊREEDE STEL NIET UIT TOT MORGEN WAT U HEDEN NOG DOEN KUNT. OOLTGENSPLAAT CCWJPBBATIEVB Aï^IEOOPVBREENI- GING „QOEEEE-OVERFLAKKEE" G. A. MIDDELHABNIS Postadres Veelust C 3 Sommelsdtjk Telefoott 248Magaztfn 298. Middelharnis, 17 Juni 1940 Weeknoteeringen van de voornaamste meststoffen^- voèrairtikelen, zaaizaden en bestrijdingsmiddelen, geldende in de week van IT Vm 22 Juni 1940. MESTSTOFFEN. Het bemestingsseizoen 1940 loopt bijna ten einde, hooifdzakelijk wordt er nog wat salpeter stikstof gevraagd voor overbemes ting, prijzen verstrekken wij gaarne op aanvraag. VÖERARtBSEtEN. De voorgeschreven samenstellingen der mengvoeders heeeft weer een verandering ondergaan, o. a. mogen niet meer worden gefabriceerd: Varkensmeel C.X; D.X en E. Rüridveemeel L;l. - Rundveebrokjés L. 4. Rundveekoekjes E. 2 en L. 5. Kalver- meel M. 1. De navolgendesamenstellingen hebben wij steeds in voorraad; Noteeririgen ztjn: - Eiwitarm weidemeel v. rundvee L 7 f 8.50 Elwitarme weidekoekjes L 8 f 8.20 Eiwitarme weidebrokjes L 8 if 8.90 Koekjes'voor paarden A 2 f 9.50 Brokjes voor paarden A 2 f 9.10 Mengmeel voor varkens tot 505 kg. C f 9.40 idem'boven "5 leg. D f 9.50 Ochtendvoer voor kippen, en eenden Gif 10.35 Gem. Graan voor kippen H f 9.50 Volledige plüïmveekorrël K f 10.10 ZAAIZADEN. In verband met de gewijzigde positie van ons land zal er voor allicht meerdere vraag komen pelgewassen. Wij hebben voor vering nog af te geven: Negro wikken origineel Negrowikken Nabouw geruimd Winterwikken, Vicia Villosa mergkoolzaad Escofar Rood klaverzaad, N.- Pransch Idem, Hongaarsch Idem, Ger. Maas Klaverzaad Luzern Klaverzaad, Provencer Geel Hopperups Engelsch Geel Hopperups Luxemburgsch veévoeder- dit seizoen naar stop- directe le- f 28.— 22.50 80.— 66.— 75.— 146.— if 80.— f 46.— f 48.— BESTRIJDINGSMIDDELEN EN DIVERSEN. Kopersulfaat Sodex- Kupfer Bayer Derrlspoeder^ 5% Rotonon Blndertwine 330 MC loopl. 23.50 9.— 85.— 180.— 41.— LANDBOTJWWERKTÜIGEN. Voor alle soorten landbouwwerktuigen vrage men ons prijs, wij kunnen practisch alle-werktuigen leveren, speciaal vestigen wij Uw aandacht op de aanschaffing van Sproeien Graanbouw werktuigen. MIDDELHARNIS Dinsdagavond 7 uur zal Ds. Visser van Bunschoten-in de Chr. Geref. Kerk al hier worden bevestigd door Ds. 'W. F. La- man van Haarlem. En Donderdagavond 7 uur zal Ds. Visser zijn intrede doen in de Chr. Geref. Kerk alhier. SOMMELSDIJK Belanghebbenden worden er met nadruk op gewezen,'dat de in- en uitgang van het distributiekantoor alhier uitsluitend is Oostelijke Achterweg. Bij den gemeente-veldwachter alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent éen gevonden horlogeketting. De goedkoope boter en vet zijn vol gende week verkrijgbaar bij den winkelier Jac. Nells en het vleesch en gehakt in blik bfl den slager Jn. Nelis. Dinsdag, 25 Juni a.s. des voorm. 10.30-trar (tsfficiééle tijd) zat in den "Öoele alhier de algemeene vergadering worden ge houdlifi'vtó stemgerechtigde ingelanden yan de Porders löózende op de haven van Som melsdtjk. DIRKSLAND De Voorz. van de Raad van Arbeid brengft U in herinnering, dat de rente- KAAR,TEN van de arbeiders, die hier wo-. nen en werken, ter vernieuwing moeten wordeningelèvërdblfdén Raad van Arbeid te DÓRDREÖHt'vóó'r .|b.,%uni 1940. De in' de Ned; Herv. Kerk gehouden extra collecte voor de door den oorlog zwaar getroffenen bracht de som van f 517.25 op, zoodat de collecte voor dit doel in de beide kerken alhier te samen het mooie bedrag van ruim f 1100.-— heeft op gebracht. BURG. STAND Geboren: Jacomina Josina d.v. H. van 't Hof en S. J. Zweerus. Cornells z.v. L. C. V. d. kroon en E. v. 't Hof. Ondertrouwd: J. v. Dongen 19 jaar en J. Wlitvliet 20 jaar. ,,...- Overleden: S. M. Peters 48 jaar, echtge- noote van J. Walraven. Het .Bestuur van den polder den Ouden Oostdijk maakt bekend dat op Don derdag 27: Juni'a.s. schouw zal worden gCT houden op het snoeien der boomen en hei ningen langs de wegen. De 9-jarige E. L. had het ongeluk met het spelen op een gegeven oogenblik in de volle haven te vallen. De schippers- knecht Jac. O- die daar in de nabijheid aan het werk was had het geluk het knaapje weer gauw op de wal te krijgen, dus het liep met een nat pak af. OUDDORF -^ Zij, die hun Veldvruchten publiek wenschen te verkoopen te Ouddorp of te Stellendam worden verzocht hiervan op gaaf te doen vóór of op Maandag 1 JuU 1940 ten kantore van notaris van den Berg te Goedereede. Donderdagmiddag brak brand uit achter de woning van C. T. aan de Ha- zersweg. Al spoedig bleek dat een groots strooklamp van plm. 2500 kg. door vuur was aangetast en in lichte laaie stond. Door het krachtig ingrijpen van de brandweer, die onder leiding van Burgemeester Ge leedst spoedig ter plaatse was, kon den brand worden beperkt tot de klamp stroo, die geheel uitbrandde. De oorzaak bleek te zijn het spelen met lucifers door kleine kin deren. Naar wij vernemen is de eigenaar ver zekerd. M;ej. S. E. Caron is aan de Chr. School alhier als kweekelinge met akte be noemd in de plaats van den Heer T. Alge- ra, wiens ontslag vrij reeds eerder meldden. Van.l Juli-1940 behoort elk rijwiel, dat op den openbaren weg wórdt bereden, behoudens hetgeen hierna is bepaald, te zijn voorzien van een geldig rijwielbelasting- merk. In de maand Juli zal geen bekeuring worden ingesteld tegen personen wier rij wiel alsdan is voorzien van een rijwielbe- lastingmerk voor het belastingjaar 1940-41 (nieuw.) Het rijwielbelastingmerk-voor dat belastingjaar zal dus, practisch gesproken, 13 maanden geldig zijn. In verband met het vorenstaande zullen dB rijwielbelastingmerken voor het belas tingjaar 1940-41 reeds van 24 Juni a.s. af op de gewone wijze aan de postkantoren verkrijgbaar zijn. Personen, die in het bezit zijn van een rijwielbelastingmerk 1939-1940 (oud) kun nen daarvan uiteraard gebruik blijven ma ken tot en' met 31 Juli 1940. Bovenstaande bijzondere voorziemngen gelden niet ten aanzien van kostelooze rij wielbelastingmerken. Deze worden uitge reikt óp denzelfdeh voet als in vorige jaren gebruikelijk was. Na ongeveer 6 weken te hebben stil gelegen zijn de visschers Woensdag j.l. weer uitgevaren en hebben ondanks dat zij niet buiten het Springert diep kwamen in zeer korten tijd een goede vangst gehad. Er werd ongeveer 60 tot 100 kg. garnalen ge vangen. Deze week'werden in de weervissche- rij alhier 5 zalmen gevangen, waaronder 1 van 24 pond en 4 van .10 pond. staan vrij met schaar en stof om ook voor U een nieuw, modern costuum te maken. ZEKERHEID en ONZEKERHEID zijn slechts begrippen. Z E K E R is het, dat U een chique costuum krijgt van moderne coupe, First class voering en^binnenbewerking met ge twijnd paardenhaar, waardoor de pas vorm tot het laatst behouden blijft. ONZEKER is het, ot wij U dit over eenigen tijd nog kunnen leveren en daarom raden wij U: Wij wachten U gaarne ter bezichtiging onzer voorraad stofifen; costuum- en pantalonstoffen tegen scherpe prijzen. Koopt in deze tijden het allerbeste en laat U vooral geen in omloop zijnde minderwaardige kwaliteiten, (kunstwol e.d.) aanpraten, want alleen van het allerbeste zult U heel lang pleizier heb ben. A. ALEMAN OUDDORP Kleedüijg gemaakt en naar maat. NIE_UWE TONGE Zondag j.l. is in de Ned. Herv. Kerk 6en extra gift ontvangen voor de Diaconie van f 2.50. Het 3-jarig zoontje van B. Kn. viel Maandag al spelende in de diepe Kerk- gracht. Op het hulpgeroep van zijn 5-jarig broertje snelde de heer M. toe en redde het kind van een vrissen dood, door er bij te springen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Cornelia Adriana d.v. S. Dekker en E. Meijer, Overleden: M. Helleman 73 jaar echtge- noote van D. v .Driel. Het dochtertje van G. v. d. W. kwam met het flets rijden zoo te vallen dat zij haar voet bezeerde en geneeskundige htulp noodzakelijk was. Het luiden der klokken zoowel «des Zondags als voor begrafenissen, is hier voor loopig uitgesteld met het oog op de lucht- bescherming. OUDE TONGE -— Onze vroegere plaatsgenoot de Heer C. Boogaart thans wonende te Beekber gen (Geld.), behaalde op de gehouden exa men üet dipl. belastingconsulent en dipl. makelaar taxateur, waar hij een dezer da gen op zeer gunstig advies van de kamer van koophandel en fabrieken en van prima referenties voorzien, als zoodanig door de arrondissemènts rechtbank beëedigd, als makelaar-taxateur-expert, in roerende en onroerende goederen, hypotheken en assu rantiën. Zijn studie opleiding genoot hij van Mr. R. E. te A. Advocaat-Procureur. Openbare raadsvergadering te Oolt- gensplaat op Dinsdag 18 Juni 1940, des nam. 4 wir (w.t.) De VOORZ. Burgemeester Slobbe opent met gebed; de notulen wórden gelezen en Vastgesteld. Ingekomen stukken: Goedgekeurd teruggezonden eenige raads besluiten; o.m. wijzigingen gemeente-be- grooting 1939 en 1940 en bewaarschool; ook is goedgekeurd een besluit tot uitgifte van f 100.voor verteer raadsvergaderin gen. Schrijven Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht van 6 Mei ingekomen op 17 Mei dat de bevolking hulp verleend ten behoeve van geneeskundige legerdienst. Dit is thans natuurlijk vervallen, 3. Voorstel tot het verleenen overeen komstig eigen verzoek met ingang van 1 Augustus 1940 aan den Heer A. A. Baard- se van eervol ontslag als Hoofd der Open bare Lagere School no. II. De heer Baardse wordt Hoofd der School te Oude Tonge. B. en W. stellen voor eer vol ontslag te verleenen met ingang op 1 Augustus, onder dank voor bewezen dien sten. 4. Benoeming van een vierde leerkracht aan de Openbare Lagere School no. I (Deze boventallige leerkracht komt voor Rijksre- kening, mits het een wachtgelder of wacht geldster is. Voorgesteld wordt een vrouwe lijke leerkracht te benoemen. Voorgedragen wordt als zoodanig mej. E. Koster te Bier vliet. Deze kan met mej. Visser het hand- werkonderwijs volledig verzorgen, zoodat Mej. J. E. Jordaan voorloopig op de Open bare Lagere School no. 1 als helpster bij dit onderwijs kan worden gemist. Deze kan volledig bij de Bewaarschool te werk ge steld worden.) Het betreffende schrijven dat .een 4e leer kracht mag benoemd worden wordt voorge lezen, mits er ten minste 131 leerlingen blijven. Het moet een benoeming zijn uit de wachtgelders. B. en W. meende een onder wijzeres te moeten nemen, die tegelijk het handwerkonderwijs kon waarnemen. Het oog is gevallen op mej. E. Koster te Bier vliet over wie goede aanbevelingen zijn, ook van Inspecteur Brandsma. Er is een beroep op haar gedaan waarin zij meedeel de, dat ze de benoeming gaarne wil aan vaarden. Gezien de moeilijkheid om een ge schikte waohtgeldster te vinden beveelt B. en W. deze dame aan, al is het niet de manier om het op deze wijze te doen. Het salaris van Mej. Jordaan zou dan verhoogd worden met f 90.per jaar. De heer de Vos Jr. vraagt bf er aan de bewaarschool meer werk te verrichten is, of wordt het meerdere een cadeautje? De VOORZ. licht toe, d^t (het bewaar- sehoolonderwijs niet volledig is heden. Wan neer de regeling zóó getroffen wordt, is ze althans bevredigend., Deze,_.regeling geldt tot 1 Jan. 1941; dan kunnen we weer zien. We weten niet of de boventallige leerkracht nog wordt betaald. De heer KREEFT: Is de bedoeling de wedde van juffr. Jordaan zoo vast te stel len dat ,ze zoo blijift? De VOORZ.: Voor dit jaar wel. Volgt stemming. Mej. Koster wordt m.a.s benoemd en het overige goedgevonden. 5. Voorstel tot continuatie né, 31 De cember 1940 van de verzekering der ge- meentegelden bij de Frauderisico-onderlinge van Gemeenten (F.O.G.) Wordt goedgevonden. 6. Voorstel tot het beschikbaar stellen van de noodige credieten voor de Steun- verleening-B over 1940. (Voor 92 werkloo- zen f 7.90 per werklooze, waarvan f 2. voor rekening der gemeente komt. Voor 11 B-boeren f 3.95 per B-böèr; hiervan moet de gemeente dragen f 1. Eveneens goedgekeurd. 7. Voorziening der vacaturen in de Com missie tot wering van schoolverzuim ont staan door het vertrek van de heeren A. Klein en P. van Splunder. De Commissie draagt ter benoeming voor: in de vacature Klein (alphabetisch)de heeren A. J. van Oosterom en Joh. de Weerd; in de vaca ture Van Splimder (Alphabetisch)de hee ren L. M. Dorsman en A. de Vos Az. Gekozen wordt Johs. de Weerd en L. M. Dorsman nadat in de laatste vacature een herstemming was gehouden. 8. Voorstel nopens het.verzoek van K. L. Bom om wijziging der bepaling in de Politieverordening met betrekking tot mest putten in de kom der gemeente. B. en W. stellen voor de zaak te laten zooals het is, zulks ook, 'omdat we onder eenigszins abnormale omstandigheden le ven. De politieverordening .kan nu en ook in het vervolg niet geregeld worden ge wijzigd. Spr. zal echter door de omstandig heden niet politioneel optreden. De heer VAN GURP uit zijn bezwaren. Met stroo afgedekt leveren die mestputten geen bezwaar op. Het is bovendien schade^' lijk voor de ingezetenen, en we zitten voor het belang van de gemeente. De heer v. OOSTENDE: Als er nu klach ten komen, wat dan? Er is een mestput, waar je met je laarzen lahgs moet! De heer A. DE VOS AZ.' is er op tegen zich voor jaren te binden, dat het niet verandert mag worden. De VOORZ.: B. en W. wil het voor één jaar toe staan, zonder de politie-verorde ning te wijzigen, dus dat geen procesver baal wordt opgemaakt. Dat we nu coulant zijn, wil niet zeggen dat we dit alle jaren zijn. Met de Volksgezondheid moeten we re kening houden. De heer DE VOS Sz. vindt het een ramp voor de kleine boertjes. Als de mestputten in de zomer leeg zijn, stinken ze veel er ger, dan dat ze vol zijn. De heer v. GURP: De varkenshokken stinken veej erger. Daar mag dan ook te gen opgetreden worden! De heer KREEFT meent dat de heer v. Gurp het verward, daar slaat het niet op. De VOORZ. geeft op de verschillende vra gen antwoord, welke hierop neer komen, dat het persoonlijk belang moet blijken voor het algemeen belang. Er liggen voor schriften die zijn door de gemeente vast gesteld, door niet-handhaving laat de raad met zich spelen. Gezien deze geschie denis wordt het langzamerhand een presti ge kwestie en vril spr. een uitspraak. De plaatselijke overheid kan niet blijven gesab teerd. Nu wordt het toegestaan, maar dat kan niet zoo blijven. Per 1 Juli moeten de mestputten voortaan verdwenen zijn. Dat men dit tracht te sabotteeren vindt spr. een ernstig iets ten opzichte van de ge dragingen van dit gedeelte van de bevol king. B. en W. stellen nu voor het adres van dhr. Bom voor kennisgeving aan te nemen en coulant te zijn in de toepassing voor het jaar en verder de politieverordening voor e.v. verdere verzoeken. De heer v. GURP verlangt stemming. Tegen de heeren van Gurp en de Vos Sz., rest voor. 9. Voorstel tot verlenging van de Reke ning-Courant-Overeenkomst met de Bank voor Nederlandsche Gemeenten ten behoeve van het doen van uitgaven ook nd 30 Ju ni a.s. ten behoeve van de restauratie van het gemeentehuis. (De afrekening is tenge volge van de ingetreden oorlogstoestand vertraagd.) Wordt m.a.s goedgevonden. 10. Benoeming van een Commissie be last met het nazien van de gemeentereke ning over 1939. Aangewezen wordt dhr. v. Gurp, dhr. Kreeft en dhr. Nieuwaal. 11. Begrootingswijzigingen. Worden vastgesteld. RONDVRAAG. De heer A. DE VOS Az. vrijst op de gem. woningen in de Emmastraat die teekenen van verval toonen vooral de blinden. De VOORZ.Er is f 180.geraamd voor onderhoud. Zal bekeken worden. De heer VERMAAS wijst op de slechte toestand van de kade KI. Theodorapolder. Spr. zou voorziening wenschen op korte ter mijn. De VOORZ. antwoordt dat het in behan deling is met de Dijkring Flakkee, maar dat er nog geen antwoord is binnengeko men. B. en W. meenen echter dat maatre gelen zullen moeten getroffen om te ko men tot een vrij hoog liggende zomerdijk. Het geval is echter in studie bij B. en W. De heer VERMAAS oppert de gedachte om een ca. 2000 kub. M. puin van Rot terdam naar de oever te brengen. Spr. geeft deze gedachte aan B. en W. door. Weth. V. ES meent dat dit zeer zeker in overweging kan worden genomen. De VOORZ. .zegt toe, dat dit op korte termijn zal worden onderzocht. De heer A. DE VOS Az. vrijst op de si tuatie waarin de gemeente gekomen is door de stopzetting van de werkloozensteun te meer daar door de inundatie veel'grond voor werk is onttrokken. De VOORZ. licht toe, dat de menschen die in de werkverschaffing waren, men er in heeift gelaten, ofschoon die feitelijk voor zoover ze landarbeider zijn, er uit moesten. Wie zich als landarbeider opnieuw opgeeft, mag er niet in geplaatst ofschoon daartoe machtiging is gevraagd. Er zijn dus stap pen gedaan de werklooze landarbeiders in het werk te houden en nieuwe op te nemen. De Rijksdienst voor de werkverruiming zoekt meerdere objecten, zoodat spr. meent dat ook hier misschien straks de werkver schaffing kan open gesteld. Een afdoende regeling verwacht spr. binnenkort. De heer A. DE VOS Az. wijst er op, dat de werkloosheid hier grootendeels ook te wijten is omdat door inundatie veel grond niet in cultuur gebracht is. De VOORZ. antwoordt dat hier reeds ter dege rekening is gehouden. In een pa troons-organisatie te Achthuizen is een ver gadering gehouden om althans de hoofden van de gezinnen in andere gemeenten te werk te stellen. Hiertoe is reeds toezegging gedaan. Met vereende krachten wordt ge werkt de hoofden van gezinnen tewerk te brengen. Spr. zegt met klem dat patroons en arbeiders vooral moeten begrijpen dat het gaat om een gemeenschappelijk belang- Steunt men elkander niet, dan kan dit voor velen moeilijkheden brengen. Aan het eind van de vergadering deelt spr. mede dat door de oorlogsomstandighe den nog geen toezegging is gedaan tot de bouw van de 40 gemeentewoningen. JAARVERGADERING CENTRALE VEI LING TE MIDDELHARNIS. De drukbezochte vergadering wordt ge opend door den Voorz. de heer A. A. Mijs, die de opgekomenen welkom heet. Wij le ven aldus spr., in een tijd van omwenteling. Een tijdjidie geschiedenis* maakt op groot- Sche ."Wijze, waarbij vrij eenigszins versuft ter zijde staan. We kunnen, door de snelle opvolging der feiten ons niet goed oriëntee- ren, in welke groote tijden we leven. Het is niet de tijd nu, om toe te kijken, en be schouwingen te houden, maar ons aan te passen en te doen, wat onze hand vindt om te doen. Vele onzer idealen zullen op zij moeten en heilige huisjes om vergeworpen. We moeten in het oog houden dat dit alles niet voor niets is, maar dat er leiding is op deze wereld. Wat de veilingsaangelegenhe- den betreft, doet spr. een beroep op de le den, voor een unanieme samenwerking in de moeilijke omstandigheden, om te helpen op bouwen, waarbij hij hoopt op verbeterde regelingen voor het handelsverkeer voor de afzet der producten. (Applaus.) De notulen worden gelezen en vastge steld. Unaniem wordt op voorstel van het Be stuur besloten f 200.te voteeren, voor het door het bombardement te Middelburg ge troffen Veilingsgebouw. Daarna wordt het jaarverslag 1939-'40 voorgelezen. Hierin werd het overlijden van het Bestuurslid de heer J. A. van Nieu- wenhuijzen te Dirksland herdacht. De omzet der Vereeniging bedroeg dit jaar f 277.025.76 tegen f 250.345.44 in het vorige jaar. De aanvoer vian uien over de veiling was van 85.000 tot 123.000 balen gestegen. Meerdere oprichtingen van sorteer-stati- ons wordt wenschelijk geacht in het belang van de telers. Aan het slot wordt er op ge wezen, dat de tijd rijp is, om een kern van telers te vormen, die zich vrijwillig ver plicht zijn uien via de veiUng te verkoopen. Met een opwekking tot volledige medewer king, wordt het jaarverslag besloten. De VOORZ. onderstreept wat over vrij- len de heer van Nieuwenhuijzen gezegd is. Hij prijst hem. als een goed en prettig mensch, die trouw de Bestuursvergaderin gen bezocht en die veel voor het veilingwe zen voelde. Zijn nagedachtenis blijve in eere. 3. Verslag van de commissie tot het nazien der rekening 1939-'40. Wordt op ad vies van het commissielid de heer Verweij, goedgekeurd. 4. De rekening en verantwoording 1939- '40 wordt eveneens vastgesteld. 5. Verkiezing van 5 Bestuursleden we gens periodieke aftreding van de heeren A. A. Mijs, D. Joppe,, Jb. Buth en I, Mijs (al len herkiesbaar) en wegens overlijden van dhr. J. A. V. Nieuwenhuijzen te Melissant. De VOORZ. vrijst op de wenschelijkheid dat In de vacature wederom een candidaat uit Mellssant wordt genomen. Gevraagd wordt aan de heer H. v. Ros- sum, welke zich niet disponibel stelt. Allereerst wordt gestemd over de genoem de aftredenden, welke allen worden herko zen. De verkiezing van het 5e Bestuurs lid wordt uitgesteld. 6. Verkiezing van 3 leden van het scheids- gerecht, als bedoeld bij art. 17 der statuten, wegens periodieke aftreding van dhrn. Jac. Joppe te Stad, L. J. Schilperoort te Oolt- gensplaat. Dhr. Jac. Joppe is niet herkies baar, in diens plaats wordt zijn zoon be noemd en de andere herkozen. 7. Voor plaatsvervangend lid van de com missie tot nazien der rekening wordt be noemd J. de Leeuw, Oude Tonge. De heer v. HEEST doet een mededeeling over aardappelen, welke elders in ons blad is afgedrukt. Nog 60.000 mud aardappelen op FlakJkee. De heer de Leeuw zou vrillen, dat deze aardappelen op de een of andere wijze be stemd werden voor veevoeder voor de klei ne man. Bij het gebrek aan varkensvoer zou het een uitkomst zijn. Ook wordt ge opperd de aardappelen te drogen, of in mas sa in te kuilen. De heer v. HEEST (Dir. der Veiling) zegt, dat er nog 60.000 mud zijn. Zij mogen echter niet van de bedrijven af. De VOORZ. vril de regeering vragen in combinatie te mogen inkuilen, waarbij' ze onder controle van het eene naar het an dere bedrijf zouden komen. Een gewenschte oplossing zal worden ge zocht. Vorstvrij bewaren van uien. De heer v. NIEUWENHUIJZEN Oolt- gensplaat doet mededeeling over de gunsti ge werking van vorstvrij bewaren van uien in kisten. De proef is geslaagd. De meerde re kosten komen er uit door mindere uitval. Spr. zag gaarne dat er propaganda voor werd gemaakt. De VOORZ. zelf heeft ook een geslaagde proef genomen. Zoolang er ruimte in de nieuwe veilingsloods is kan men er gebruik van maken. Tegen het seizoen zou een cir culaire kunnen uitgezonden. Kisten- en ruimte-benoodigdheden worden ook bespro ken. Er zijn 3 kisten noodig voor één mud. Het Bestuur neemt het vraagstuk verder in studie. Statistiek over uien. De heer DE LEEUW zou willen dat er steeds een statistiek was, hoeveel uien er zijn op Flakkee en ook, dat het Bestuur voeling hield met andere veilingen, om de hoeveelheid van heel het land te weten. De handel weet het, en de boer niet. De boer is, niet alleen verbouwer maar ook specu lant. Als de handel alles weet en de boer niks plukt de handel het kriekje en de boer heeft de rotte pitten. De VOORZ.: Door de tweeledige positie van de heer van Heest is er een statistiek volgens de inventarisatie. ledere maand zijn er ook van het U.C.B, cijfers over de uit voer. Spr. is er echter huiverig voor om cijfers te publiceeren. 't Zijn taxaties. Komt het niet goed uit speculeert men verkeerd. De locale bladen (Eilandennieuws schrijft veel over uien Red.) geven ook hun beschou vringen aan de hand der gegevens. De heer v. HEEST vrijst op de noodzake lijkheid dat er een sorteer-inriehtlng komt in ledere plaats. Door die organisatie heeft men de gegevens in de hand. Als de crisis maatregelen weg zijn, zijn ook alle gege vens weg. Tijdig dient daarvoor gezorgd. Dan wordt de vergadering gesloten. OVERTOLLIGE AARDAPPELEN OOGST 1939. Aan verkoopers van aan de Regeering verkochte, doch nog niet geleverde aard appelen, deelen vrij mede, dat zij deze aard appelen kunnen terug koopen voor de prijs van If 0.75 per 100 K.G., evenwel onder voor waarde, dat ze onder toezicht van de Land bouw Crisis Organisatie worden gedenatu reerd, (inkuilen of stoomen.) Zij die van deze gelegenheid gebruik wen schen te maken, kunnen daarvan mede deeling doen aan ondergeteekende. De Secretaris, H. VAN HEEST.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 3