Simon Gieke Buitenland BINNENLAND Marktberichten Kerk en School PREDIKBEURTEN ZEELAND De ketter van Scherpenisse Centrale veilingMiddelharnis .ffl OOK VLEESCH OP DEN BON? Aanboop van vai^kens. 's-GRAVENHAGE, 18 Juni Onze vee voederpositie, steeds voor een belangrijk deel afhankelijk van buitenlandsche aan- voermogelijkheden meldt het Nieuws v. d. Dag, is uiteraard voorshands niet bijzon der gunstig. In verband hiermede en tevens vooral om de marktprijzen te steunen, heeft de Ned. Veehouderij Centrale, naar wij ver nemen, besloten, zoolang dit noodig blijkt, varkens af te nemen. Wekelijks worden er voorloopig ongeveer 5000 aangekocht ter inblikking en voorts in het Oosten, des lands eenige duizenden lichtere varkens om in te vriezen. Wanneer dit te zijner tijd noodzakelijk blijkt, zullen tegen het najaar wellicht ook oude melkkoeien worden opgekocht ter in blikking. Al dit 'bUkvleesch zal bij invoering van vleeschdistributie, waaromtrent in de kriji- gen yajn belanghebbenden reeds geruchten loopenv een niet onbelangrijke rol fcnimen spelen. Het verbod van verkoop van vleesch in blik en andere vleescliconserven is ook j een aanwijzing, dat deze distributie wel niet lang meer op zich zal laten wachten. Naar verluidt, zou het de aamvankelojke bedoeling zijn, het wekelijksch rantsoen op ongeiveer één pond per persoon te stellen. Te bevoegder plaats© wenschte men ons ten deze geen inlichtingen te verstrekken, aangezien de plannen nog niet geheel uitge werkt zijn en dus nog geen beslissing ge nomen is. Frankrijk en Engeland stonden voor een vreeselijke debacle. Generaal Gemalin, de opperbevelhebber van Frankrijk is afgetreden. Zijn kijk op de wijze van aanval van den vijand heeft schromelijk gefaald niet alleen, maar hij is onmachtig geweest om aan de gewijzigde omstandigheden het hoofd te bieden. De doorbraak die de Duitschers geforceerd hebben in Noord-Frankrijk heeft hij voor onmogelijk gehouden. Generaal Weygand heeft hem opgevolgd, doch deze verwisseling heeft aan de oor logskansen geen goed gedaan. Engeland wilde ten koste van wat ook, een doorbraak forceeren, teneinde de le gers in België óf te hulp te komen of ge legenheid te geven zich naar Frankrijk te rug te trekken, doch de Franschen waren hiertoe niet bereid. Engeland wilde beproe ven van de kust nog te redden wat te red den viel. Hier trad eert diepgaand meenlngs- verschil aan den dag, waarop minister Churchill deze week nog gewezen heeft, Weygand en zijn raadgevers achtten de toestand zoo ernstig, en het Engelsche plan zoo onuitvoerbaar, dat geheel België, met inbegrip der Geallieerde legers werd prijs gegeven. Zij moesten zoolang stand houden, tot een of meer nieuwe linies zouden zijn ge vormd. Door de capitulatie van het Belgi sche leger, omdat dit zich niet aan de totale vernietiging wilde prijsgeven, ontbrak de noodige tijd tot reorganisatie der strijd krachten in Frankrijk. Een raad van voorlichting der Neder- landsche pers De referent voor pers- aangelegenheden) over de publieke mee- ning in Nederland Een incident op de zitting der Noord-Holl. Staten. Zaterdagmiddag is de onlangs opgerichte raad van voorlichting der Nederlandsche pers geïnstalleerd ,door Commissaris Schmidt op het bureau van Rijkscommissa- ris Seys Inquart. Deze raad van voorlich ting beoogt een bemiddelingsorgaan te zijn, tusschen overheid en pers, in den ruimsten zin des woords. Het doel is een Nederland sche perskamer voor te bereiden, die de ge- heele pers corporatief zal omvatten en met publiekrechtelijke bevoegdheid haar in volkschen zin leiding zal geven. De taak van deze zaak is een tweeledige; a. Voorlichting verstrekken aan de pers welke deze in staat zal stellen haar taak van nationale opvoeding ten aanzien van haar lezers te vervullen. Het is duidelijk, dat deze werkzaam heid er op gericht moet zijn, het Ne derlandsche volk daadwerkelijk te doen deelnemen aan de nieuwe Euro peesche gemeenschap. b. Waar noodig raadgevend op te tre den jegens de overheid. De raad van voorlichting bestaat uit de volgende leden: voorzitter: dr. T. Goede- waagen (hoofdr. „De Waag"): wnd. voor zitter: A, Meyer Schwenke (hoofdred. „Ver eenigde Persbureaux")Secretaris drs. W. Goedhuys (red. buitenl. ,,Het Vaderland"). Leden: P. J. van Megchelen (hoofdred. Al gemeen Nederlandsch Persbureau")dr. Ab van der Poel (hoofdred. „Neerlandia-pers") mr. M. M. Rost van Tonningen (hoofdred. „Het Nationale Dagblad.") In een van de dagelijksche pers-confe- renties welke heeft de heer Janke, referent voor pers-aangelegenheden van het bureau van den Rijks-commissaris er op gewezen., dat het thans voor Nederland wel zaak is, de koers der publieke opinie te wijzigen. De Londensche radio-uitzendingen willen het nog wel doen voorkomen a,lsof En- gelands macht ongebroken is, doch deze be richten zijn misleidend. De opbouw van een nieuw Europa zal afhangen van Groot- Duitschland en van zijn bondgenooten. Had Nederland tijdig de bakens verzet en was het als bondgenoot van Duitschland opge treden, zoo zou Ned.-Indië veilig zijn. Nu kan men verwachten, zoo vervolgde de heer Janke, dat Duitschland geïnteresseerd is in de Ned. koloniën. Wordt het stuur der open bare meening nu nog omgegooid, zoo is het misschien nog niet te laat. Op de zitting der Prov. Staten van Noord Holland, die voor het eerst in zomerverga dering bijeen waren, onder voorzitterschap van Mr. Dr. A. baron Roëll, deed zich een incident voor. De heer Vlekke (N.S.B.) die evenals zijn partijgenooten in een zwart hemd was gekleed, vroeg, na de openings rede van den Voorzitter het woord. Hij wees er op, dat onder de gevallenen voor het Vaderland ook de N.S.B.-Statenleden hadden kunnen zijn en wijdde uit over de terreur, die tegen de N.S.B, zou zijn ge pleegd. De Voorz. moest hem voor de ma nier waarop hij dit deed het woord ontne men. Naderhand verkreeg de heer Vlekke weer het woord, maar op de publieke tribu ne, welke vol N.S.B.-ërs stond, werd zoo veel lawaai gemaakt, dat de Voorzitter de vergadering moest schorsen en de tribune laten ontruimen. Hieraan werd onder pro test voldaan, behalve door één man, die door de politie moest worden aangemaand. Na heropening werd aan de orde gesteld toelating van nieuw-benoemde leden. De heer Vlekke legde daarop een verklaring af, en zeide het niet meer noodig te ach ten de Staten van N.-Holl. te continueeren, omdat de samenstelling was volgens poli tieke richting. Het parlementaire stelsel had op 10 Mei afgedaan. Spr. protesteerde en zeide, dat zij niet meer aan de beraad slagingen konden deelnemen, maar in ande re hoedanigheid zouden terugkeeren. De heeren N.S.B.-ërs verlieten daarop de Sta tenvergadering. TWEEDE DEEL. De verdryving van d« Spanjaarden van onze eilanden. Door MEVAHOR. Naar een oud dag'boek. Auteursrechten voorbehouden. 89. En de waard? Die maakte een bangen nacht door. De Kluppel was in de allerslechtste stem ming. Hij deed niets anders dan vloeken en wenschen op de Spanjaarden en op dien dwerg, aan wiens worgende handen hij ternauwernood ontkomen was. Den heelen nacht scharrelde en rommelde hij in de hut. De waard, die nog veel pijn leed, kon niet slapen. Trouwens, dat durfde hij ook niet. De Kluppel met zijn ruwe haardos, be schenen door het flikkerende haardvuur, kwam hem zoo ontzagwekkend en angst aanjagend voor, dat hij geen oog durfde sluiten. Telkens begaf de ruwe jager zich naar buiten om eenige oogenblikken later weer naar binnen te komen. ledere keer ver wachtte de ongelukkige man, dat zijn laat ste uur geslagen was en dat de jager hem met z^jn vuurroer de hersens zou inslaan. De gebeurtenissen op het oorlogs terrein volgen elkander zoo snel op, dat wij ons niet goed kunnen realiseeren wat er eigentlijk gebeurt. In het begin der vorige week, ging het gerucht, Parijs zou straat voor straat, en huis voor huis verdedigd worden. Plots kwam hierin een verandering, en werd medegedeeld, dat Parijs niet zou wor den verdedigd, maar tot open stad ver klaard werd. Deze verandering van besluit had een ge weldige beteekenis. Frankrijk en Engeland hebben aan Duitschland den oorlog verklaard. Ernstig heeft de Führer Hitler Frankrijk gewaar schuwd. Ging het door, het zou zijn lot met Engeland moeten deelen. Heel scherp teekenden zich de verhou dingen aif. Beide partijen gevoelden, het zou gaan er op, of eronder. Het nationaal socialisme en fascisme zou hebben afgedaan, of de Westersche demo cratie zou op houden te bestaan niet alleen, maar de wereld-heerschappij van Engeland zou tevens een einde nemen. Frankrijk durfde den strijd aan. De Maginot linie was onneembaar. Daar behoefde men geen zorg voor te hebben. Een Engelsch expeditie leger zeer goed uit gerust en een Fransch leger bestaande uit élite troepen waren beschikbaar, om in dien er gevaar van andere zijde dreigde, aan de aanvallende vijandelijke troepen het hoofd te bieden. Precies volgens de verwachting heeft de aanval plaats gehad, doch er openbaarde zich iets, wat de verdedigers verbaasd deed staan, zij hadden hun tegenstand onder schat, en dit wel op elk gebied. Het luchtwapen opereerde op een wijze waar de verdediger niet tegen aan kon. De gemotoriseerde eenheden waren zoo goed uitgerust en traden zoo doortastend op, dat geweldige doorbraken werden ge forceerd, en de daar achter komende infan terie streed met zulk een moed en in zulk een perfect organisme, dat elke weerstand gebroken werd. Nederland viel binnen enkele dagen, de kern reserve der Geallieerden zat kort daar op ingesloten, waarna België zich overgaf en de rest van de troepen in Vlaanderen, gevangen genomen, vernietigd en gevlucht Is. Hij beefde van angst en ontzetting. Deze nacht in de hut van den Kluppel doorge bracht was de vreeselijkste van zijn leven. Aan zijn voeten gebonden, zoodat hij niet kon opstaan, een schrijnende pijn in zijn borst was zijn toestand beklagenswaardig genoeg. En dan welk een vreeselijke plaats. Hij lag aan de zijde van het haardvuur, geen ander licht brandde in de hut, dan de tel kens oplaaiende vlammen van het haard vuur. Daarbij de vreeselijke gestalte van den ruwen jager, wiens bewegingen de af zichtelijkste schaduwen op den wand van de hut wierpen. Daarbij de vrees ieder oogenblik door den vreeselijken man te worden aangevallen. Het was voor den waard een nacht van angst en verschrikking. Eindelijk scheen de jager gereed te zijn. Hij plaatste zich op een omgekeerde kist en begon te eten. Nu zweeg tenminste zijn mond. Van den waard nam hij niet de minste notitie. Al etende zat hij in. het vuur te staren, van tijd tot tijd er een blok hout inwerpend. Toen hij klaar was wendde hij zich tot den waard. Deze verwachtte niet anders of zijn laatste uur had thans geslagen. Met een vertrokken gezicht van woede en onder de vreeselijkste verwenschingen voegde hij den waard toe: „Ziezoo schelm, ik ga voor goed vertrekken. Dat heb ik te danken aan die vervloekte Spanjolen, en Het verschil van inzicht liet zich opnieuw gelden. Engeland was en bleef voorstander van verdediger der kust;zoolang immer mogelijk deze veilig stellen en ging het niet langer, dan uit Frankrijk naar Engeland overbren gen wat mogelijk was. Hiertegen kwam het Fransche hart in verzet. Het leger en het volk zouden Parijs en hun land niet kunnen en willen prijsge ven. Neen, dan beproeven stand te houden op de Weygand-linie, en als deze werd ge nomen, dan voorzichtig terugtrekken en de Duitschers zoolang mogelijk ophouden en afbreuk doen. Uitputten zooveel als moge lijk was. Al werd Frankrijk verwoest, geen be zwaar; Engeland zou, als de oorlog gewon nen werd, de herstelkosten betalen. De Weygand-linie, hoe hardnekkig ook verdedigd, is bezweken en toen de eerste verschijnselen van de ineenstorting zich voordeden, keerde ook de meening der Fransche regeering. De oppositie kreeg de leiding; de minister-president Reynaud moest aftreden. Fanjs zou niet met den grond gelijk worden geinaaakt. Generaal Petain, de verdediger van Ver- dujj uit den vorigèn oorlog, is gekozen tot minister-president en generaal Weygand tot zijn opvolger. In deze voor Frankrijk zoo hachelijke ure, wordt de 83-jarige generaal beschouwd als de man, door wien het volk zich wil laten leiden. Hij heeft aan Duitschland gevraagd, op welke voorwaarden het bereid is vrede te sluiten. De nieuw gevormde regeering wil onder zoeken, wat beter is, met Duitschland te onderhandelen of het land prijs te geven en zich op Engeland te verlaten. De Führer Hitler heeft Maandag met de Duce Mussolini daartoe te München ver gaderd. Vier uren hebben de beide staats lieden beraadslaagd over de te stellen voor waarden en over het nieuwe Europa dat komen zal. Door middel Van de Spaansche ambassa deur is aan de Fransche regeering ver zocht, de namen der gevolmachtgden be kend te maken, welke personen bereids voor een onderhoud op weg zijn. De voorwaarden welke gesteld worden zullen hard zijn, maar niet zoo hard als Versailles. Met begrijpelijke spanning wordt nu het verloop afgewacht. aan dien duivelschen dwerg. Maar jij bent er door je verraderswerk de grootste oor zaak van. Je bent in mijn macht, 'k Sloeg je liever als een wezel dood, maar ik zal dat niet doen. Aan Baayeszoon heb ik be loofd het niet te zullen doen, maar ik waar schuw je dat je nooit meer in mijn handen komt, want dan vergaat het je als dien el- lendigen dwerg. Luister schelm die verma ledijde dwerg ligt op een honderd pas in het weiland van de plaats waar ik hem doodstak. Die ellendeling. Als ik vertrok ken ben dan kun je ook weg zien te komen en aan hét gespuis van Spanjolen vertellen wat er gebeurd is." De waard durfde geen woord te zeggen, toch had een groote blijd schap zich van hem meester gemaakt. Nog eenige oogenblikken en de Kluppel zou ver trokken zijn en hij zou niet gedood worden. Daarop was de Kluppel naar hem toegeko men met het vreeselijke jachtmes. Toen de Kluppel hem ruw opzij schopte en zich over hem heen bukte dacht de waard niet an ders of hij zou ondanks de belofte van den jager toch nog gedood worden. Hij schreeuwde van angst. „Ellendige laf aard om zoo te schreeuwen, ik zal je geen kwaad doen al heb je het dubbel en dwars verdiend. Je schreeuwt voor je geslagen wordt ellendige lajfaard." Nu begreep de waard de bedoelingen van den jager. Met een ruk werd het trouw dat zijn beide bee- nen gebonden had door gesneden. De ruwe jager wierp hem op zij en begon toen na- Wat zal de Fransche regeering doen, de voorwaarden aannemen of verwerpen? Aan doorvechten valt haast niet meer te denken, want het Fransche leger is zeer gedesorganiseerd. Voor Engeland is het natuurlijk zeer de vraag wat zal er met de Fransche Vloot gebeuren en met de Fransche Koloniën. Dit zijn twee factoren welke voor Engeland van zeer groot belang zijn. Misschien dat er bij het uitkomen van ons blad, reeds een antwoord op gegeven kan worden. Maken Frankrijk en Engeland zich los van elkander at blijven zij aan elkander ver bonden, wat er ook gebeuren moge? Ook voor Engeland zijn het heel moeilijke uren. Het is onmogelijk te overzien wat er Engeland boven het hoofd hangt. Op de zaken vooruitloopen kunnen wij niet. Er kan weinig gebeuren waarmede al les beslist is, en er kan zoo veel gebeuren dat wij ons moeten afvragen, wat zal nog het einde van al deze dingen zijn. Bij al hetgeen er gebeure en bij alle be raadslagingen welke er plaats hebben laat ons dit altijd bedenken. De Heere regeert. Het aanvragen van vredes voorwaarden door Frankrijk, heeft op alle landen een diepen indruk gemaakt. De volksmond zeide, Amerika zal dit en Amerika zal dat doen, doch tot op heden, doet Amerika nog niets. Onder de invloed der omstandigheden levert het meer materi aal, doch verder niet. Turkije dat met een verdrag aan Frank rijk en Engeland verbonden is, tracht wan neer de berichten waar zijn, zich van zijn bondgenootschap te ontdoen, nu Frankrijk weggevallen is. Rusland, heeft de landen Estland en Ll- tauen bezet, waardoor het nu wat meer vasten voet gekregen heeft aan de Oostzee, De regeering van Litauen moet daartoe aanleiding gegeven hebben. In Roemenië is het kabinet afgetreden, teneinde den Koning gelegenheid, te geven, een zoodanig ministerie samen te stellen als hij overeenkomstig de toestand ge- wenscht acht. Zoo zien wij allerwegen, hoe de schrik om het hart slaat en dat de verwarring nog zeer groot is. ETTEN, 19 Juni 1940. De aanvoer op de heden alhier gehouden veemarkt bedroeg 176 stuks. De aanvoer van melkvee was iets minder, de handel levendig en de prijzen vast. De aanvoer van muntig vee was voldoen de, de handel matig en prijshoudend. De aanvoer van jong vee was iets korter, de handel redelijk en de prijzen hooger. De aanvoer van vet vee was normaal, de handel bijzonder vlug en de prijzen onver anderd. De aanvoer van biggen was ruimer, de handel zeer wiUig en prijshoudend. Prijzen: Kalf koeien van f 140250; kalf- vaarzen van f 130^240; melkkoeien van f 150260; mager vee van if 120170; gras kalveren van f 5595; vet vee van f 0.32 0.42; biggen van f 1823 per stuk. Véllinig van Woensdag 19 Junj 1940. Tomaten f 14.—19.; Postelein f 10.20—11.90 Peulen f 2530.10, alles per 100 Kg. Natuursla f 1—.1.30; Bloemkool I f 8.60— 9.70; Bloemkool II f 4.5.70; Bloemkool stek f 2.------2.20; Andijvie if 3.504.al les per 100 stuks. Kroten f 4.105.90; Bospeen f 8.------9.20; per 100 bos. Madame Lefebre f 5.706.30; Madame Ma- tot f 5.10—8.10; Mouling Rouge f 10.40— 11.80; Jecunda f 5.10—10.80, met dop per 100 pond. Veiling van Donderdag 30 Juni 1940. EIEEEN. Kipeieren 48 kg. f 3.99; Kipeieren 56—58 kg. f 3.70—3.97; Kipeieren 61—63 kg. (f 4.08 4.14, alles per 100 stuks. AARDBEIEN. Jecunda met dop f 10.10.40; Miouling Rou ge f 10.Madame Matot f 8.------8.40, al les per 100 pond. denkend door de hut heen en weer te loe pen. Het scheen den man moeite te kosten deze plek te verlaten. Het was of hij zijn blijven zoo lang mogelijk rekte. Op eenmaal was hij weg. De waard dacht dat hij voor goed ver trokken was. Het vuur was bijna uitge gaan. Maar de Kluppel keerde nog eenmaal terug. Had hij nog wat vergeten? Blijkbaar wek In het duister kwam hij op den waard af en zette hem onzacht op de kist. ,,Neen schelm, ik zal je niet dooden, sprak hij tot den schreeuwenden waard, maar ik moet je geld. Dat kan me te pas komen." Zonder rekening te houden met het schreeuwen van den waard, die door het ruwe onderzoek hevige pijn leed, ontnam hij aan den waard het verradersloon hem door den priester Anthonio uitbetaald. Hij durfde zich niet verzetten, hij had het ook niet ge kund. Daarop verliet de jager de hut, blijk baar voor goed. Nog een poos wachtte de waard of hij nog terug zou komen. Maar niets deed zich In den duister van den nacht hooren. Het eerste wat de waard deed was om te trachten op te staan, maar dat viel niet mee, hij plofte op den grond. Zijn beenen weigerde hem den dienst. Op handen en voeten kroop hij naar het vuur. Licht wilde hij hebben. Ldcht in dit akelige hol. Het gelukte hem het vuur wat GODSDIENSTOEFENING»» OFFIOIGEIi GEDEELTE. ZONDAG 33 JÜNI 1940 MIDDELHARNIS Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur Ds. Blok (H.A.) Chr. Geref. Kerk vm. en 's av. leesdienst. GerefKerk v.m. en n.m. Ds. Zellstra, Geref. Gem. v.m. en n.m. lezen. SOMMELSDIJK Ned. Herv. Kerk voorm. en saV. Ds. van - Asch. (Voorm. Voorber. H.A.) DIRKSLAÏTO Ned. Herv. Kerk v.m. 10.30 en nam. 7 uur Ds. v. d. Wal. Geref. Gem. 2 maal lezen. STELLENDAM Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6 uur dhr. Bou- man. OUDDORP Ned. Herv. Kerk v.m. en n.m. Ds. Hovlus. Geref. Kerk voorm. lezen, en namiddag Ds. H. de Valk van Stellendam. NIEUWE TONGE Ned. Herv. Kerk v.m. en 's-avonds Ds. v. d. Kooij. OUDE TONGE Ned. Herv. Kerk vm. en nm. ds. Vollebregt Oud Ger. Gem. 9 en 2 uur lezen. LANGSTRAAT Evangel. Gebouw 9 en 2 uur Dhr. Vetter. OOLTGBNSPLAAT Ned. Herv. Kerk 2 maal Ds. Hiensch. Geref. Kerk 2 maal Ds. van der Linde. ZONDAG 23 JUNI 1940 BRUINISSB Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2 uur ds. Marsman Geref. Kerk 9.30 enj 5 uur Ds. Unger. Geref. Gem. 9.30-2-5.30 uur lezen Oud Geref. Kerk 9-2-5 uur lezen. THOLEN Ned. Herv. Kerk v.m. Ds. Wolfensberger en n.m. Ds. Verschoor. Geref. Kerk v.m. en 'savonds Dr. Veltenaar, des namiddags leesdienst. Geref. Gem. driemaal Ds. Neerbos v.m. HSA: n.m. H. Doop en sav. Bev, nieuwe leden. Vrij Geref. Gem. driemaal Ds. Baafl. ST. ANNALAND Ned. Herv. Kerk 10.30 en 3 üUf Ds. varf-* Griethuijsen. (Collecte voor de getroffen Gemeenten.) Ger. Gem. 11.10,3.40 en 7.10 (w.t.) lezen. SCHERPENISSIB Ned. Herv. Kerk 11 en 3.30 uur (W.t.) Ds. de Haan. Geref. Gem. 3 x lezen. ST MAARTENSDIJK Ned Herv. Kerk 11 u. w.t. Ds. de Bres; 3.30 uur w.t. Ds. de Bres. In beide diensten collecte voor de tengevolge van de bijzon dere omstandigheden in nood verkeerender diaconieën. Ned. Geref. Gem. 3 maal lezen. Oud Geref. Gem. 3 maal lezen. STAVENISSE Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6 uur (o.t.) Ds. Batelaan. Oud Geref. Gem. driemaal lezen. OUD VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk 10.30 en 3 uur Ds. v. Eist Geref. Kerk 10.30 en 3 uur Ds. Vreugden- hil. Ned. Geref. Gem. driemaal lezen. ST. PHILIPSLAND. Ned. Herv. Kerk 10 en 3 uur Ds. Ver schoor. Oud Geref. Gem. 3 maal Ds. Blaak. op te stoken. Hij legde zich voor het vuur. En toen viel de man, die de laatste twee nachten zooveel pijn en angst geleden had in slaap. Hij moet wel lang geslapen heb ben want pas laat in den namiddag van den volgenden dag kwam hij te Schei^penlsse aan in hoogst ellendigen toestand. Maar dat de nacht van angst en verschrikking hem niet tot een ander mensch had ge maakt bleek wel hieruit, dat h^j de hut van den Kluppel in brand stak. En'toen was de urenlange tocht naar Scherpenisse aange vangen. Hoe lang hij er over gedaan had wist hij later zelf niet. Maar in totaal uit geputte toestand was hij eindelijk thuis ge komen. Veel had hij niet kunnen vertellen. In korte woorden had hij een en ander van zijn wedervaren meegedeeld maar toen zakte hij plotseling in een en viel bewuste loos neer. Dagen en nachten van koortslijden waar- - in hij in ijlende toestand de doorgestane ver schrikkingen als het ware nog eens be leefde volgden elkaar op. De doorgestane angst en schrik was te groot geweest. Het duurde eenige weken voor h\j weer de oude was geworden. Ja, weer de oude, al hetgeen hij had beleefd had hem tot geen beter inzicht kunnen brengen. Zijn vijand schap en woede tegen de ketters was nog grooter geworden en inzonderheid tegen de 7 Kluppel had hij een geduchte haat opge- vat. I fc GOEDEREEDB Zondagmorgen 10 uur Ds. Haring,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 2