ECUW3CI1E EllAnDEn Plaatselijk Nieuws Nieuws uit Zeeland Marktberichten No. 1151 Ingezonden De natiooale collecte uitgesteld tot 6 Juli a.s. Centrale veilingMiddelharnis Omdat wij zoo geneigd zijn de Kroon des Heeren op ons eigen hdofd te zetten. Het geloof moet blijken enkel en alleen een gave des Heeren te zijn. Als de Heere straks uithelpt, zal men er diep beschaamd onder worden. -=>- Men heeft het alweer bij vernieu wing geleerd, dat Hij het niet deed om onzentwil, maar slechts om Zijn grooten Naams wil. Ook David heeft het geleerd, maar ook, dat de Heere in 't eeren van Hemzelf, Zijn kind niet vergeet. Gods volk wordt in zichzelf diep ontdekt aan eigen onwaarde. Naar buiten eert de Heere Zijn volk voor de oogen der menschen. David won den oorlog. De zware kroon van den overwonnen koning werd op Davids hoofd gezet. Hoe zal pavid dit te moede geweest zijn. Hij is er mee onder den Heere weggezon ken wegens Diens goedertierenheid. Zoo is het laatste van zijn bede ook vervuld, nml. „en Uwe macht met Psalmen loven." "Dus niet Davids' .macht. Volk des Heeren! Niet uwe niaeht. IL AN DEN" -- 18E JAARGANG Adv<ertentiei>pij^ 20 cent per regel. Reclames 40 et.; Dieusinl ajmvragen to- aaobieclini^en Tan 1—6 t^eb 80 et.; Boek»»mi'| bondiging 10 cent per regel Contraaen belan^k lager. heeft den opbouw van Rhenen met kracht en voort- idheid aangepakt. Door het aanleggen van een smal- r is men in staat om het puin met lorries weg te voeren. zicht met op den achtergrond de gespaard gebleven Cunera-toren. BLIJDE TERUGKOMST WERD ZEER DROEF. Moeder door schrik bevangen en gestorven. Deume, Donderdag. Over den dienstplichtige Van D. alhier, was de algemeene meening dat hij aan het front gesneuveld zou zijn. Dezer dagen kwam D. echter geheel on verwacht in zijn haardstede terug. Toen hij zijn ouderlijke woning binnenstapte schrok zijn moeder zoo hevig dat zij onmiddellijk het bewustzijn verloor. Haar toestand was van dat oogenblik af zorgwekkend. Thans is .zij aan de gevolgen overleden. De mili tair kwam uit Noord-Frankrijk terug. ROTTERDAM, 17 Juni. Aanvoer in totaal 1457 stuks vee, waarvan 568 vette runderen, 282 vette kalveren, 9 nuchtere kalveren, 453 varkens, 85 schapen en 60 lammeren. Vette koeien Ie kw. 77-89, 2e kw 65-75,- 3e kw. 51-61 et., vette ossen resp. 77-87, 65-75 en 53-63 et., vette kalveren 90-100, 70-80 en 55-65 et., varkens (lev. gew.) 61, 60 en 59 et., alles per K.g. Scha pen resp. 60 55 en 60 et. per kg., per stuk f 33, f 26, en f 17, zuiglammeren per stuk f 16, f 13 en f 7. Vette koeien en ossen aanvoer korter, handel tamelijk, prijzen iets hooger, prima koe f 0.91; prima os f 0.88 per kg. Vette kalveren aanvoer groot, handel traag; prij zen lager, prima's f 1.15. Varkens korte aanvoer, handel vlot, prijzen iets hooger, prima's f 0.62, Schapen en lammeren aan voer klein, handel kalm; prijzen iets hoo ger, Zuiglammeren aanvoer iets iruimer, handel tamelijk; prijzen iets hooger. Marictbericht van Jac. Knoop, Make laar in aardappelen, groenten en fruit Adm. de Ruijterweg 196, Telef. 81431 Amsterdam. Zaterdag 15 Juni was de aanvoer van groote en kleine Muizen totaal 65000 kilo, de prijzen waren hooger en werden vlug verkocht. Per 100 kilo: Groote Muizen f 10.11. Kleine Muizen f 10.60;11.Kriel was er weinig aangevoerd. Voor oude aardappelen is nog goede vraag, vooral Zeeuwsche Bon ten en Blauwen en Roodstar. Ook Bintjes en Bevelanders blijven gevraagd. Uit Fries land komen nog veel mooie harde Roodstar. Ieder die zijn aardappelen naar Amster dam wil seniden, vrage Miaikelaar Jac. Knoop om inlichtingen zonder eenige ver binding of kosten. Heden 17 Juni werden de volgende prijzen per 70 kilo gemaakt: Zeeuwsche Bonten f 4.20; Zeeuwsche Blauwen f 4.20; Poter soor ten f 2.80; Zeeuwsche Roodstar f 4.20; Friesche Bintjes f 3.20; Ypolder Bonten f 4.20; Ypolder Bevelanders f 3.90; Bonten en Blauwen Bonken 'f 3.Friesche roodstar f 4.20; Ypolder Blauwen f 4.20; Friesche Alpha's f 3.20. Verder waren hedenmorgen 17 Juni de nieuwe aardappelen per 100 kilo: Andijker Muizen f 8.Andijker kleine Muizen f 8.- Kriel f 7.20; Westlandsche Muizen f 9.20; Westlandsche kleine Muizen f 9.20; Andij ker Kriel f 7.20; Westlandsche Kriel if 7.20. Verkoop ging vlug met meer vraag dan de aanvoer was. Veiling van Vrijdag 14 Juni 1940. Dubbele Princessen f 46.Kassnijboonen I f 3640—; Kassnijboonen II f 23—26.—; Tomaten CC. f 18.—23.—Tomaten Kriel f 10.—; Postelein f 15.10; Peulen f 29.—, al les per 100 K.G. Bloemkool f 10.20—13,60; Bloemkool II f 6.409.30; Bloemkool stek f 2.2.50; Na- tuursla f 1.10—1.80; Perziken f 12.-12.10, alles per 100 stuks. Bospeen, f 10.20—11.80; Kroten f 4.10- 4.90 per 100 bos. Madame Matot f 14,2017.Madame Le- fèbre f 11.90—12.— per 100 pond. Veiling van Maandag 17 Juni 1940. Kassnijboonen f 20. 14.4015.40; alles per Peulen f 19.—26.- 24.Postelein i. 100 K.G. Natuursla f 1.------1.80; Bloemkool I f 9.60 —11.30; Bloemkool II f 7.60—8.40; Bloem kool in f 4.5.60; Bloemkool stek f 2. 3.1(^ ales per 100 stuks. Bospeen f 8.80—10.70; Rabarber f 2.30 2.40; Kroten f 4.40—5.20, per 100 bos. Mouling Rouge f 11.8013.Madame Ma tot f 10.8013.10; Madame Lefèbre f 12. 12.50 per 100 pond. MIDDELHARNIS f Ieder wordt er nogmaals met nadruk aan herinnerd, dat het verboden is zich, zonder bijzondere vergunning van den Bur gemeester, van des namiddags 11 uur tot des voormiddags 4 uur op den openbaren weg te bevinden. Indien inroeping van ge neeskundige hulp dringend noodzakelijk is, kan van deze bepaling worden afgeweken. De noodcollecte voor de Ned. Herv. Gemeenten welke gehouden is in de Ned. Herv. Kerk heeft opgebracht f 275. De collecte welke gehouden is in de Chr. Geref. Kerk ten bate van Emeritus Predikanten, Weduwen en Weezen heetft ruim f 59.opgebracht. Zondag zal in de Geref. Kerk in bei de diensten collecte worden gehouden voor de Vrije Universiteit. De bevestiging en intrede van Ds. Visser in de Chr. Geref. Kerk zal nader Worden bekend gemaakt. STELLEND AM Zaterdagmiddag werd alhier ter aar de besteld het stoffelijk overschot van den op 15 Mei te Kruiningen gesneuvelden kor poraal Stoffel van Dam. Per lijkauto is hij van daar overgebracht. De belangsteling was enorm groot. Bijna alle militairen uit de gemeente waren aanwezig. Op het graf werd het eerst gesproken door dhr. Bouman, welke de droefheid besprak der familie, maar tevens de blijdschap dat er na het onzekere toch de vastigheid ge komen was en hij nu in zijn eigen gemeente begraven mocht worden en wees verder op het ontzettende van het sterven, welke toch ook zoo onverwachts voor een ieder komen kan. Vervolgens sprak Burgemeester Key- zer woorden van troost tot de ouders. Door het hoofd der O.L. school dhr. Ameele werd namens de familie hartelijk dank gezegd voor de deelneming der geheele gemeente Diep ontroerd verliet de groote schare den doodenakker. De laatste avonden wordt er stren ge controle gehouden op de naleving der voorschriften, dat na elf uur niemand zich meer op straat mag begeven. Overtreding zal gestraft worden. OUDDORP Door omstandigheden is de uitreiking van de petroleumzegels vertraagd, deze zal tevens plaats vinden op Woensdag 19 Juni a.s. in de openbare lagere school des v.m. van 9-12.30 uur en des n.m. van 2-6 uur (to rentijd. Zij, die nog niet in het bezit zijn van broodkaarten kimnen die alsnog afhalen op vertoon van de distributiestamkaart ten distributiekantore, dit is geopend op eiken werkdag van 9-12.30 uur des voormiddags. Wegens huwelijk van de tegenwoor dige penningmeestersse van de Ned. Herv. Meisjesvereeniging „Tabitha", Kaatje van Koppen, is gekozen mej. S. Pijl Gd. OUDE TONGE Tot boekhouder der Diaconale goede ren der Ned. Herv. Kerk is benoemd dhr. C. Kamerling alhier. De stemming tot verkiezing van een gezworen van den Magdalenapolder we gens periodieke aftreding van den Heer W. Wittekoek Wzn (herkiesbaar), zal plaats hebben op Donderdag 27 Juni 1940 des vm. van 10.30 tot 12.30 uur n.m. (torentijd) op den polderskamer te Oude Tonge. Zoonoodig op dienzelfden dag des n.m. 1 uur herstemming. - ##-#--- i -,: niet mogen ontbreken, niet door dwang, maar uit goedwilligheid en behoefte naar den eisch van des Heeren Woord. De bede om herstel onzer zelfstandigheid, als het den Heere mag behagen, is daarbij niet uit gesloten. Het gebed in verootmoediging kan daaraan dienstbaar ,zijn. Het woord des Heeren toch, moet ook thans richtsnoer zijn van ons leven. In onze liturgie komen verschillende vor men voor van het gebed voor de Overheid. Zoo is een vorm, waarin alles.samen gevat wordt b.v. deze: Wees met allen, die in hoogheid gezeten zijn, door wier hand het U belieft ons te regeeren, geef dat hunne regeering daartoe gericht zij, dat wij onder hen een stil en gerust leven mogen leiden in alle eerbaarheid en godzaligheid. Wanneer wij het aldus formuleeren, zijn alle overheidspersonen, koninklijk huis, het Duitsche bewind, ingesloten." Soberheid en het aannemen van een al gemeene vorm is wel noodzakelijk, oindat dit voor vele moeilijkheden vrijwaart. Het gebed moet in de eerste plaats waar zijn en niet alleen een vorm. Die het gebed uit spreekt heeft er zich voor te wachten, dat niemand zich er onder persoonlijk gekrenkt kan gevoelen, maar dat alles gericht is op het eigen getuigenis van het WJoord des Heeren. BRÜINISSE De herijk van maten en gewichten zal in deze gemeente plaats hebben op 19 en 20 Juni a.s. in het gemeentelijk verga derlokaal en wel als volgt: 19 Juni van 9.30^12 en van 1316 uur voor de letters A tot en met K. 20 Juni op dezelfde uren voor de letters L. tot en met Z. De Raad dezer gemeente is in open bare vergadering bijeen geroepen tegen Woensdag 19 Juni a.s. des avonds 7 uur. Op Zaterdag 15 Juni a.s. zal alhier een inzameling worden gehouden voor we deropbouw van door den oorlog in Mei j.I. geteisterde steden en dorpen. Ondertrouwd: A. Zeedijk oud 22 jaar j.m. en J. C. Hage, oud 22 jaar j.d. ST. MAARTENSDIJK De door den Oorlogstoestand op 10 Mei j.I. onderbroken keuringen van mer- riën voor opname in het keurstamboek kun nen, alsmede ook de merriepremiekeurin- gen door de Z.L.M, in samenwerking met de Afd. „Zeeland" van het N. Fr. S. welke van 7 t./m. 15 Juni zouden gehouden wor den, voorloopig nog niet worden voortgezet. XHOLEN Geboren: Jacob zoon van M. P. Quist en J. C. GoedegebuureAaltje d.v. M. Baay en J. H. Baay; Tannetje H. d.v. H. Schot en J. P. van der Have. Gehuwd: P. Quist 37 jaar en T. van Dui ken 28 jaar. Overleden: C. van Stee 68 jaar echtgen. van M. J. van den Hoek; Jacob Quist 4 d.; P. L. Verdult 62 jaar echtg. van M. van Meel. Er mogen geen klokken, ook niet voor kerkdiensten en begrasfenissen, gedu rende de ingestelde actieve dienst der bur gerlijke luchtbescherming geluid worden. Een te dezer plaatse logeerende jon ge dame, die met een jonge man had ken nis gemaakt, deed van de vermissing van haar portemonnaie met een ruim f 20.in houd bij de politie aangifte. Onder vele blijken van belangstel ling mocht de oudste inwoneres uit onze gemeente, mej. wed. Verkerke, Woensdag 12 dezer, haar 95e geboortedagsherdenking vieren, onder de bevoorrechting van een hel deren geest, hoewel haar gezichtsvermogen minder actief meer haar werking kan ver richten. STAVENISSE Geboren: Johannes Adriaan z.v. Dirk Dorst en Jozina Elizabeth Smits. Gehuwd: Cornells L. den Braber j.m. 22 jaar en Cornelia P. van 't Veer j.d. 18 jaar Marinus A. Hoek j.m. 29 jaar en Pietemel- la G. van Oeveren j.d. 25 jaar; Marinus P. L. Tazelaar j.m. 26 jaar en Martha Geuze j.d. 24 jaar (van Tholen.) Met het stoomschip „Oud Beierland" dat momenteel vervangt het verloren gega- ne stoomschip „Stad Zierikzee" wordt door de R.T.M, de bootdienst Zierikzee-Rotter- dam v.v. weer normaal uitgevoerd. De boot vaart des Maandags en Donderdags van Zie rikzee via onze genieente naar Rotterdam, en des Dinsdags en Vrijdags van Rotter dam via deze gemeente naar Zierikzee. Uit de door de Ingelanden van den Calmiteuzen Polder „Oud-Kempenshofste depolder" gehouden vergadering, bleek uit de rekening en verantwoording, over het dienstjaar 1939/40, dat de ontvangsten had den bedragen f 9093.18, en de uitgaven f 8918.50; waaj'door een batig saldo werd verkregen van f 174.68. In ontvang en uit gaaf voor het dienstjaar 1940/41 werd de begrooting vastgesteld op f 16.248.24. Als volgt werd vastgesteld het dijkgeschot: Rijkerslanden en Vroonen f 7.50; Vroonen en Vrijlanden if 2.50 per H.A. idem ten be hoeve van de Waterkeering op f 28.4303. p. H.A. Tot vertegenwoordiger in den Dijk- raad der Waterkeeringen van den ,,Oud- Kempenhofstedepolder" en „Moggershil" werd met algemeene stemmen, benoemd dhr. B. M. Suurland. Medegedeeld werd dat in het a.s. Najaar voortgegaan zal worden met het verbeteren der Waterleidingen In den Polder. EUMS J en voortvarend- Jirectie, waarvoor rschuldigd zijn, is orten tijd in over- Ibouwers een zeer ;ers, systematisch ders genomen, op zoeken. t alleen mogelijk toe gehouden zit- les te dienen, doch ns de beschikking lelheid cijfermate- srzouting der pol kan worden ge le toekomst van allen zout water, aerkomst; Oude- :lein uit het Hol- ni Mariapolder uit uidelijk, dat deze an het zoute wa- gevonden in het 'an de onderschei- En Parijs werd genomen. Zoo zien wij hoe het lot van een land voortdurend kan wisselen, maar ook hoe de vreeze Gods wijkt en schier niet meer gevonden wordt. WAARNEMER. Lees de predikaties „Het Ru moer der Volkeren" door Dr. Kohlbrugge, onlangs versche- nen bij Fa. J. v. d. Tol - Oud Beijerland. DE GEINÜNDEEKDE POLDERS OP GOEREE-OVERFLAKKEE. Toen na korten tijd géïnundeerd te zijn geweest dê verschillende polders wederom droog vielen, deed zich onmiddellijk de vraag voor, wat nog op deze gronden te ver bouwen. Het hetrof hier de polders Oudeland, Weipolder en Alteklein, alsmede Galathee en Mariapolder, allen in de gemeente Oolt- gensplaat gelegen. Totaal werden géïnundeerd 438 ha., waar van, 175 ha, in de drie eerstgenoemde en 263 ha. in beide laatstgenoemde polders ge legen. vater overstroom de laag van 5-20 uthoeveelheid, die ooht overschrijdt; Dnderzoohte mon sters liet een hoeveelheid zien tusschen 1 en 2 gram, de rest een schommelend om de 1 gram. Hierdoor kon ook het meerendeel der be trokken landbouwers niet worden aangera den de In verband met de voedselvoorzie ning en den reeds vrij ver gevorderden tijd van het jaar zoo gevraagde bruine boonen te zaaien, doch moesten zij zich reeds be perken tot het btjzaaien van beschadigde perceelen voeder- of suikerbieten, het bij leggen van beschadigde aardappelbedden of het inzaaien onder meer van roode klaver of hopperups, alsmede desgewenscht van stoppelknollen, voederkool en dergelijke ge wassen. Zij, die met redelijke kans op succes het ook met bruine boonen konden wagen, vormden weliswaar een minderheid, doch hebben van deze mogelijkheid op ruime schaal gebruik gemaakt. Was het resultaat van het onderzoek der monsters uit de polders Oudeland, Wei polder en. Alteklein dooreengenomen dan ook niet ontmoedigend, geheel anders was dit het geval die uit Galathee en Mariapol der genomen, waar het water uit het Vol kerak bij vloed Is binnengekomen. Hadden wij gehoopt te kunnen aanraden, deze gronden nog in te zaaien met roode klaver en lucerne, hetgeen bij een zoutge halte tot 3 gram per L, bodemvocht in de laag van 5-20 cm. heel wel mogelijk is, of desnoods, met Ital, of Eng. raygras waar van bij zoutgehalten van 3-5 gram per L. bodemvocht nog met succes kan worden ge bruik gemaakt, onze hoop werd verijdeld door de uitslagen van de genomen 162 mon sters, die voor de overgroote meerderheid gehalten vertoonden van omstreeks 5 gram of meer per L. bodemvocht en zelfs in eeni ge gevallen de 10 gram overschreden. Derhalve kon aan de betrokken landbou wers in deze beide polders slechts worden geadviseerd niets in te zaaien, doch voor loopig te volstaan met het alleen oppervlak kig loshouden van den drogen grond. In deze beide polders zullen zich nog ja renlang de gevolgen der inundatie doen gel den. Daar infiltratie met zoet water niet kan worden toegepast, is de ontzilting geheel afhankelijk van den natuurlijken regenval en is bijgevolg over de snelheid, waarmede het ontziltingsproces zal verloopen weinig te zeggen, doch er is alle reden voor aan te nemen, dat in het a.s. najaar bij tijdig zaaien, ondiep ploegen (schillen en daar bij Weinig eggen, teneinde een kluitigen grond te houden, met succes op vele per ceelen granen of koolzaad zal kunnen wor den verbouwd. Het ligt in de bedoeling aan de hand van op standaardplaatsen in beide polders te nemen monsters het verder verloop der ont zilting te blijven nagaan, teneinde te zijner tijd wederom de betrokken landbouwers, steunende op de groote ervaringen van de Wieringermeer-directie, van advies te kun nen dienen. Ir. C. W. C. VAN BEEKOM. MIDDELHARNIS, 17 Juni 1940. Volgens telegrafisch ingekomen^ bericht, is de nationale ooilecte, die gehouden zou worden op 32 Juni a.s., Uitgesteld tot 6 JULI a.s.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 3