cUWSCHE EHAHDEn Belastingen Marktberichten Voor onze Jongens en Mefsjes No. 1149 ^ND Hier ook! De Ammorieten met de Syriërs probeerden het nu geza menlijk. Zij steunden op hunne afgo den. Zij vertrouwden, dat die hen hel pen zouden. Was de oorlog straks ten gunste van de heidenen uitgevallen, dan zouden de afgoden hoog geprezen woorden. De heidenen zouden dan zeg gen: „Onze goden zijn sterker dan Is raels God!" Dat zou een smaad zijn tegen den Heère. Dat kon David niet hebben. Dat de afgoden, die feitelijk niets zijn, doch slechts bestaan in de fan tasie der heidenen geëerd zouden wor den en de Heere onteerd, zou de dich ter en koning smarten. Daarom bad hij: Verhoog U, Heere, in Uwe sterk te. Het ging dus inderdaad om de eere Gods. Davids eigen belangen stonden hier op den achtergrond. Won de vijand het, dan zou natuur lijk niet alleen de Heere bespot w'or- den, maar ook de overwonnenen, die op den Heere vertrouwd hadden. Het een staat met het andere in 't nauwst verband. Waarom wordt Gods volk gehaat en gesmaad? Omdat men vij- ^NDEN" - 18E JAARGANG Tertcintie>i»§s 20 cent per x«gel. Rcdames 40 et.; Dienst* 1 ivragea en aanbiedingen van 1—6 «jgels 80 et.; Boefe'aaa* j sdiging 10 cent pet regel Contracten belangi^ lager. W. A. DE BAKKER voor Handel, Bedrijf en Particulier der gemeente en de duizenden guldens scha de voor het brugbedrijf door het zeer minie me autoverkeer en de tot op de helft ge daalde inkomsten van dat bedrijf, door B. en W. besloten alle vrijstellingen in te trek- Tcen, en de soepele toepassingen der tarie ven te heffen. Er bestaan ook plannen, voor looplg geen abonnementen meer uit te rei ken. STAVENISSE. BtIRGERliIJKE STAND over de maand Mei 1940. Geboren: 9. Maatje Neeltje, d. v. Nehe- mia Kleppel en Maria J. Dorst; 10. Willem, 2. V. Dirk K. Nieuwkerk en Maatje Pipping; 16. CorneUa Suzanna Jacoba, d. v. G. de Rijke en C. Potter. Overleden: 24. Cornells den Braber, 79 jaar, echtgen. van Philippina Bolier. tOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: Geene. Vertrokken: C. van der Gouwe en ge zin naar Dreischor; Jacob Priem naar Vaas sen; Leendert J. Wesdorp en Janna Han- se naar 's-Gravenhage. Over de maand Mei Is aan keurloon ontvangen f 38. Uigereikt zijn over de maand Mei 10 huis- slachtvergunningen. De in de Ned. Herv. Kerk alhier ge houden Pinkstercollecte ten behoeve van de Geref. Zendingsbond heeft bedragen f 30.—. De in de Ned. Herv. Kerk alhier ge houden collecte, ten bate der zeer zwaar getroffenen in ons geteisterd land, heeft op gebracht de som van f 231. Uit de gehouden vergadering der In gelanden van de „Nieuwe Polder annex Sta- venlsse" bleek uit de rekening en verant woording, dat de ontvangsten hadden be dragen f 8173.77%, de uitgaven f 7650.21% waardoor een batig saldo ontstond van if 523.56. Voor het dienstjaar 1940/41 werd, evenals vorig jaar het dijkgeschot vastgesteld op f 29.— per H.A. De begrooting voor 1940/41 werd voor ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 4263.21. Over 1939/40 werd van den toestand der Polder verslag uitgebracht. Met ingang van Maandag j.l. zrjn door den autobus-ondernemer Stavenlsse- Tholen, de heer J. C. Krijger te Goes, 2 diensten per dag georganiseerd. De vertrek- iiren zijn: Vertrek van Stavenisse 7.15 uur Voormiddag en 3.25 uur namiddag, (w.t.) Vertrek van Tholen: 10.45 uur voormid dag en 16.25 uur namiddag (w.t.) Over de maand Mei werd alhier ont vangen aan havengeld if 41.86 en aan kade geld f 28.02. De eertijds in ons blad opgenomen datums der HERIJK van maten en gewich ten in 1940 voor de eilanden Tholen en St. Filipsland, Schouwen en Duiveland, welke zouden aanvangen op 27 Mei en eindigen op 25 Juli, zijn momenteel vervallen. Wan neer officieele gegevens daaromtrent be kend zijn, hopen wij deze in ons blad te publiceeren VTS DE PROVINCIE ZEELAND. Hoewel men reeds vanuit Bergen op Zoona is begonnen de Zeeuwsche spoorlijn te her stellen. Is het nog steeds niet mogelijk Zee land per trein te bereiken en te Verlaten. Het werk aan het herstel der brug te Vlake zal, naar verluidt nog minstens een week duren. Vanuit Goes rijdt er nu op aan sluiting van den treinenloop te Bergen op Zoom. driemaal per dag een autobus Goes- Bergen op Zoom. Vertrek Goes 7.10, 9.45 en 16 uur. Uit Bergen op Zoom vertrekt de trein naar Roosendaal om 8.40, 12.40, 16.40 en 20.40 uur. Vandaar heeft men aanslui ting naar 's-Hertogenbosch. Geen treinen rijden echter nog tusschen Roosendaal en Dordrecht. Men kan vanuit Bergen op Zoom naar Dordrecht per trein reizen tot Breda en vandaar per A.T.O.-autobus. Naar Bergen op Zoom kan men vanuit Roosen daal per trein vertrekken te 8, 9.40, 13.40 en 17.40 uur. Met het oog op mogelijke wijzigingen in de dienstregeUng, verdient het aanbeveling even te üiformeeren. De veerdienst Zijpe-Numansdorp heeft weer zooals voorheen, 2 maal per dag plaats, terwgl ook de veerdienst Anna-Ja- cobaipolder geregeld wordt uitgevoerd. VLISSINGEN Te Domburg en huize „Westhove" onder die gemeente zijn naar wij vernemen ter veruleging ondergebracht de patiënten, die in de beide ziekenhuizen alhier waren on dergebracht. DOMBURG. Door, naar wij vernemen, het werpen van brandbommen uit een Engelsch vlieg tuig, brandde de landbouwschuur van B. al hier geheel af. KRABBENDIJKE. De schade door roof en plundering in deze gemeente is groot; deze kan men wer kelijk niet schrijven op rekening der mili tairen, maar talrijke voorwerpen moeten door medeburgers zijn ontvreemd. Wij ho pen, dat deze nog kunnen worden achter haald en voorbeeldige straffen zullen wor den toegepast. Het in vele opzichten hinderlijke isole ment is voor een groot deel van de provin cie opgeheven. Met een beperkte dienstre geling zijn verschillende busdiensten her vat; gelukkig is er nu een busdienst van Goes op Bergen op Zoom, van waaruit in verschillende richtingen kan worden ver der gereisd per trein. Ook heeft de Middel- burgsche stoombootdienst op Rotterdam haar diensten weer hervat. MIDDELBURG. De heer W. Vermeulen, agent der Z. H. B. alhier. Dr. N. J. Hommes, predikant bij de GereC, Kerk alhier en een inwoner uit Souburg, waren op reis naar Holland toen hen onder Bergen op Zoom een ernstig auto-ongeluk trof, dat het overlijden van den heer Vermeulen heeft tengevolge ge had, terw^ Dr. Hommes, die licht gewond werd, nog dienzelfden dag naar hier kon terugkeeren, en zijn ambtswerk binnen en kele dagen hoopt te kunnen hervatten. De inwoner uit Souburg, die een bekken-frac- tuur bekwam, wordt in het ziekenhuis te Bergen op Zoom verpleegd. In de Abdij-poorten heeft men, tenein de aan de herbouwplannen rustig te kunnen voortwerken, zonder gevaar ook Voor be zoekers, houten deuren aangebracht, zoo als ze wellicht in oude tijden ook beston den. Het Abdij-plein is dus tot nader aan kondiging verboden terrein. Veerdienst Kortgene- Wolfaartsd^k. De beperkte dienstregeling op boven genoemd veer is: van Kortgene voorm, 8, 12, 16 en 20 uur; van Wolfaartsdrjk voorm. 8.30, 12.30, 16.30 en 20.30 vxv. ROTTERDAM 10 Juni Veemarkt. Aanvoer in totaal 1719 stuks: 765 vette Runderen, 236 vette kalveren; 16 nuchtere Kalveren; 539 Varkens; 1 Veulen; 116 Scha pen; 44 Lammeren; 2 Bokken en Geiten. Prijzen: Vette Koeien Ie soort 7888 et; 2e soort 6474 et;; 3e soort 5060 et; Vette Ossen resp. 7686, 6474, 5262 et; Vette Kalveren 100—120, 80—90, 60— 70 et; Varkens 59, 58 en 57 et; Schapen 55, 50 en 45 et. Vette Koelen en Ossen: aanvoer grooter handel kalm, prijzen als vor. week Dins dag. Prima Koe 90 et, prima Os 88 et. Vette Kalveren: aanvoer ruim, handel traag, prijzen van vorige week Dinsdag met groote moeite te handhaven. Prima's f 1.25. Varkens: aanvoer als vorige week, han del tamelijk, iets stijver prijzen, prima's 60 et. Schapen en Lammeren: aanvoer grooter, handel kalm onveranderde prijzen. Zuiglammeren: aanvoer als vorige week, handel traag. Iets lagere prijzen, ROTTERDAM, 10 Juni Vlas: Aan voer 2500 K.G. blauw 90—115 et; 7000 K.G. Holl. geel 90—115 et; 500 K.G. dauwroot 7585 et. Bij kalmen handel werd nage noeg de geheele aanvoer .verkocht. GRANEN. AMSTERDAM, 10 Juni. (Boerennoteerin- gen) Rogge f 9.20—^9.70; Chevallergerst f 9.15—9.65; Wintergerst f 8.75—9.25; Ha ver f 7.758.25; Dulvenboonen f 11.75 12.25; Paardenboonen f 10.10.50; Groe ne Erwten if. 10.50^11.50; Vale Erwten f 17.—18.—Gele Mosterd f 30.—33.— Alles per 100 K.G. BESTE JONGENS EN MEISJES. Het is een moeilijke opdracht ditmaal om. aan jullie te schrijven. Eigenlijk had ik ge dacht om het werk maar te staken, maar nu de krant weer verschijnt, zal ik (al is het maar beknopt) jullie Iets van me laten horen. Als een benauwde droom Is plotseling over ons gekomen het geweld van de oor log. Ik behoef het jullie niet in de puntjes uit te leggen, hoe alles Is gegaan: jullie hebt er allemaal Iets van gezien en gehoord, de één meer, de ander minder. We hebben allemaal gehoord het ontzaglijk geronk der vliegtuigen boven onze h'ooifden en we wa ren bevreesd en beefden. Velen hebben het gerikketik van de mitrailleurs gehoord, de korte bonzen van het afweergeschut en het dreunen (als verre donder) van de ar tillerie. Menschen en kinderen keken angstig naar de lucht, de beesten vlogen door de wei. Een toevlucht werd gezocht in de grond, in schuilkelders en schuilloopgraven En nu het weer rustiger is geworden (wij weten niet of de rust zal blijven)nu staan We weer als vöór dat de oorlogsbrand uit brak, gezond, ongedeerd, en we kuimen niet begrijpen dat ons, na al de doorstane geva ren, niets heeft gedeerd. Hier moeten we wel zeggen: Het zijn de goedertierenheden des Heeren dat we niet zijn vernield en dat Zijn barmhartigheden geen einde hebben genomen. Het is de Hee re, Die ons door Zijn ondoorgrondelijke ge nade niet van de aarde heeft weggenomen. Had Hij met jullie en met mij moeten doen naar onze verdienste, dan zouden we er niet meer zijn. Het spreekt wel vanzelf dat ik heel be nieuwd ben naar jullie. Mijn gedachten heb ben, vooral tijdens de benauwde dagen, over al heengezworven. Ik ben zeer benieuwd naar de kinderen uit Rotterdam, die gere geld met ons meededen. Ik mag niet te veel plaats vergen, dus nu nog enkele zakelijke dingen. De Mei- raadsels zulen we maar beschouwen als afgehandeld. Er is nu geen doen meer aan om die allemaal nog in te zenden. Ook denk ik dat ik de brieven, die nog In Mei moes ten beantwoord worden, maar niet meer een beurt zal geven. Die brieven spreken allemaal nog over de tijd van vóór die be ruchte tiende M;ei. En daartussen ligt nu (zo lijkt het tenminste) wel een tijdperk van maanden. Op de teken- en opstellenwedstrijd hoop ik nog terug te komen; wellicht schrijf ik hier volgende week over. Ziehier het eerste Juni-raadsel. 1. apostel. 2. koning van Juda. 3. profeet. 4. aartsvader. 5. plaats waar Salomo goud haalde. 6. koning van Egypte. 7. woestijn. 8. koning van Israël. 9. leider van Israël. 10. zoon Van Isal. 11. herbergde verspieders. 12. woonplaats van Abram in Kanaan. 13. zoon van David. 14. spelonk 15. koning van Babel. 16. man naar Gods hart. De beginletters vormen de naam van de tijd, waarin we leven. Dit raadsel werd ingezonden door DIRK FLIKWEERT - OUDDORP Allemaal de hartelijke groeten van OOM KO. uws 'geving - Geen mbtenaren en keer ivan Ne- vangenen uit 'S Juliana in mjnissaris be- lUaastricht na ichillende be- ihe weermacht /ijs, de Neder- irandering on- fheld gekomen bladen, voor de kleine, de wij onze eigen ■heen vrij en hten uiten, op den en, of dit omstandighe- ije woord aan s logisch, dat '«schakeling er Nederlandsche m ook zonder iVij moeten er de pers in Ne- elaten. Men is 1 vóór-censuur alvorens be- :en, deze eerst ten ter beoor- ies der bladen verstandig zijn 3 Duitsche be- jven, of daar Sn, zoover ons door een enkel een reden tot dat wij ons in 3gen uiten en ikele belemme- gd. De leiden- tte Nederland- 3 nationale ge- ibtenaren- eft gemaakt dat icht aan de be- e e d van 1 afgelegd Dit stand en moet, proten zijn uit et In de veror- nmissaris ge il". art. 45) houdt voor de bevol- i mag worden B autoriteiten Heen wordt ge- ,ring, dat ver- 'an den Rijks- nagekomen en n handelingen, uitsche Rijk of dat een be- gedaan tegen- en, die loyaal Nederlandsche latie te awingen, wai, nu ue gcncmcucmo zich nader ontplooit, ontegenzeggelijk dit voorrecht heeft, dat onze Nederlandsche soldaten voor een verdere slachting zijn gespaard. ZeKs behoeven onze militairen niet eens In krijgsgevangenschap te blijven en mochten deze week onze jongens in wel stand uit Duitschland huiswaarts keeren. Dat was een meevaller, die groote vreugde heeft gebracht in vele gezinnen. Waar nog enkele mannen uitbleven, behoeft dit, vol gens eeii gepubliceerd bericht, geen directe ongerustheid te geven, omdat er van onze soldaten ook naar andere landstreken zijn weggevoerd. Zijn wij dus aan de eene zijde "Uitgescha keld, aan de andere zijde zijn wij ingescha keld. De Rijks-minister,'Dr. Seyss-Inquart, zeide immers in zijn eerste rede, dat wij „lotsgemeenschap" met Duitschland heb ben. Dat wil zegen, dat wij economisch in hetzelfde lot deelen, al zullen wij, wat onze voeding enz. betreft, zéker niet minder dan de Duitschers hebben. Wij, Nederlanders, die het zoo ruim gewoon zijn, moeten ons er op in stellen, dat, nu er meedere landen in den oorlog zijn betrokken, wij zoo zuinig mogelijk zien rond te komen en alles op alles zetten om uit den bodem zooveel mo gelijk producten te halen. Met een eerlijke verdeeling, waar van Overheidswege voor wordt gezorgd, zullen we het met Gods hulp, een heel eind brengen. Uw Waarnemer acht het verder een be schreef verleden weelc aan het slot van een stichtelijke overdenking: De Geest heeft een twist met ons volk en overheid en wat zien wij voor onze oogen gebeuren? Voort schrijdende Godvergetenheid. De Geest word bedroefd in en door de Kerk en waar is de smart over onze ellende? Is er geen oorzaak te vreezen, dat de Geest zich nog verder zal terugtrekken? Zeker, er is levend geloof geweest in de bange dagen die voorbijgingen, maar was dit meer dan-onderhouding der zielen door Geestesarbeid Was er een wederkeeren, een gemeenschappelijke wederkeer tot den Heere Gave God, dat hetzoo ware, maar helaas, wij kunnen het niet opmerken. Bedroeft den Heiligen Geest Gods niet.... WAARNEMER. lummer dat na en op de woor- t gezegd, dat amen om Gods wii, vicuc cii i".u£5L tc wa,v;in.en is. W^aardig en zonder murmureering hebben wij ons te gedragen en te bukken onder hetgeen ons opgelegd wordt. Wordt het een zaak, die eer en geweten aantast of die met het Woord van God in strijd is, zou er aan leiding zijn om dit de autoriteiten onder het oog te brengen, maar o.i. behoeft door het gevraagde aan ambtenaren en onderwij zers, het geweten geen geweld te worden aangedaan. De terugkeer van duizenden Nederland sche militairen uit de Duitsche krijgsge vangenschap heeft zeer velen gerustgesteld; in duizenden huizen heerschen vreugde en dankbaarheid. In andere gezinnen echter, bij andere ouders, is de onzekerheid dubbel drukkend geworden, omdat van hun man af zoon nog niets is vernomen. Van bevoegde zijde verklaart men met nadruk, dat in deze ge vallen voor bijzondere ongerustheid geen aanleiding bestaat. Uit bepaalde Duitsche kampen voor krijgsgevangenen zijn thans de Nederlan ders teruggekeerd. Er z^jn er echter i\og in andere Duitsche kampen ondergebracht. De bedoeling is, dat ook deze gevangenen bin nenkort de vrijheid zullen krijgen, naar huis terug te keeren.Bovendlen zijn er Neder landsche militairen teruggeweken naar LANDBOUWERS, ZAKENDOENDEN, voor Uw (aangifte etc.) is het NU tijdeen jaaroverzicht en rapport uit Uw be drijf te doen opmaken. Eischt daar voor uitsluitend deskundige behande ling. OUDDORP BELASTINGEN - BOEKHOUDING - ACCOUNTANCY. (Ook voor de Zeeuwsche eilanden.) Frankrijk. Over hen zijn uiteraard niet on middellijk inlichtingen te krijgen, doch men mag hopen, dat ook zij te eeniger tijd terug zullen keeren. In ieder geval is er dus geen reden, voor barige conclusies te trekken ten aanzien van het lot van die Nederlandsche militai ren, wier verblijfplaats op het oogenblik nog onbekend Is. De Rijkscommissaris rijksminister Seya- Inquart heeft Dinsdag een inspectiereis ge maakt naar de getroffen stad Middelburg. In het Middelburgsch museum heeft de rijks-archivaris mr. A. Meerkamp van Em- den en de stads-bouwmeester jhr. de Ranitz de plannen uiteengezet en de tee- kenlngen getoond voor de wederopbouw. Met tal van autoriteiten Is geconfereerd. De Burgemeestr, mr. dr. J. van Walré de Bordes sprak een welkomstwoord, de rijks archivaris gaf een historische inleiding over het ontstaan van de monumentale gebou wen der sad. De Rijks-commissaris Dr. Seys-Inpuart heeft daarna vriendelgke woorden voor de hartelijke ontvangst ge richt tot de gastheer en de andere auto riteiten. Het was, zoo zeide hij o.m., alleen de harde en ijzeren noodzaak, welke ons dwong, van Middelburg het toneel van den strijd te maken, niet tegen de Neder landers, doob tegen de Pranschen. De we deropbouw van Nederland, aldus zeide spr. verder, is een zaak, die voor alles de Uwe is. Wij matigen ons niet aan, U hierbij be velen te wlUen geven. Wij willen U hierbij helpen en raad geven. Spr. stelde voor een centrale In het leven te roepen voor een wederopbouw om goede plannen te ont werpen, opdat behouden wordt, wat de moeite waard is. Spr. zal een verbindings- man aanstellen, die er voor zal zorgen, dat alles wordt gedaan wat noodig is, in samenwerking met alle burgerlijke en mi litair e autorteiten van Duitschland. Des middags heeft het gezelschap een rondrit gemaakt over het schoone eiland Walcheren, waarna de Rijks-commissaris weer naar den Haag is teruggekeerd. Maastricht na de capitulatie. De oorlog heeft voor Maastricht het gevolg gehad, dat het aantal werkloozen sinds 10 Mei in minder dan een week van rond 3000 tot ongeveer 5100 Is gestegen, aldus lezen vrij in de LImb. Koerier. Het blad schrijft vervolgens, dat deze vermeer dering van het aantal werkloozen voor een deel te wijten Is aan verschijnselen van voorbijgaanden aard, b.v. belemmering van transportmogelijkheden. Anderzijds zijn er echter factoren, die dreigen de werkloos heid van een groot aantal arbeiders over een langeren, tijd vast te leggen. Deaardewerk- en glasfabrieken werken slechts een aantal uren per week. De papierindustrie begint zich eenlger- mate te herstellen van de onzekerheid van bedrijfsmogelijljheid, al zijn ook hier de moeilijkheden van productie en afzet opge stapeld. Windmolens krijgen weer werjk. Ongeiveer 2500 zijn er in ons land bedrUfs- klaarw Prof. W. J. M. van Eijsinga schreef in 1926 in het jaarboekje van de vereenlglng De HoUandsche Molen: „Er zijn twee din gen, die niemand ons land kan ontnemen, het water en den wind. Nu de benzine zoo schaarsch Is, gaat men dat beter begrijpen. De vereenlglng De HoUandsche Molen heeft steeds verkondigd, dat het onverstandig Is, de molens, dié hun drijfkracht den wind

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 3