EUWSCHC EIIAMDEn Belastingen 12e Jaargang WOENSDAG 12 JUNI 1940 No. 1148 No. 1149 KND BEKNOPTE UITGAVE. N.V. Eilanden-nieuws, Telef. 17, Giro 167930 BUITENLAND. Italië verklaart den oorlog aan Engeland en Frankrijk. Hier ook! De Ammorieten met de Syriërs probeerden het nu geza menlijk. Zij steunden op hunne afgo den. Zij vertrouwden, dat die hen hel pen zouden. Was de oorlog straks ten gunste van de heidenen uitgevallen, dan zouden de afgoden hoog geprezen wiprden. De heidenen zouden dan zeg gen: „Onze goden zijn sterker dan Is raels God!" Dat zou een smaad zijn tegen den Heére. Dat kon David niet hebben. Dat de afgoden, die feitelijk niets zijn, doch slechts bestaan in de fan tasie der heidenen geëerd zouden wor den en de Heere onteerd, zou de dich ter en koning smarten. Daarom bad hij: Verhoog U, Heere, in Uwe sterk te. Het ging dus inderdaad om de eere Gods. Davids eigen belangen stonden hier op den achtergrond. Won de vijand het, dan zou natuur lijk niet alleen de Heere bespot wor den, maar ook de overwonnenen, die op den Heere vertrouwd hadden. Het een staat met het andere in 't nauwst verband. Waarom wordt Gods volk gehaat en gesmaad? Omdat men vij- Centrale veilingMiddelharnis fl^NDEN" - 18EJAARGANG W. A. DE BAKKER voor Handel, Bedrijf en Particulier EHanden-nieuws Gisteren, Maandag-avond om 7 uur, heeft Mussolini voor circa een half naillioen men- schen verzameld op de Piazza Venezia me degedeeld, dat Italië zich in staat van oor log bevindt met Frankrijk en Engeland en dat de oorlogsverklaring reeds aan de En- gelsche en Fransche ambassadeurs was overhandigd. De oorlogstoestand is heden nacht ingetreden.. MussoUni heeift een rede gehouden, die door langdurige toejuichingen van de volks menigte werd onderbroken. Hij zeide onder meer: Wij nemen de wapenen op om, na het probleem der landsgrenzen te hebben opgelost, het probleem van onze maritie me grenzen te verdedigen. Wïj willen de territoriale en militaire ketenen verbreken, die ons In onze zee verstikken, want een volk van 45 millioen inwoners is niet waar lijk vrij, indien het geen vrijen weg heeft naar de Oceaan. Verder zeide de Duce, dat het niet in de bedoeling van Italië ligt, neu trale volken, die aan Italië grenzen, in den oorlog mee te sleepen. Hij sprak den wensch uit, dat Zwitserland, Joegoslavië, Turkije, Egypte en Griekenland van deze woorden acte zullen nemen. Mussolini zeide, dat, wanneer men een vriend heeft, volgens de wet van de fascisti sche moraal, met hem optrekt tot iiet ein de. Wij hebben dat gedaan en zullen dat doen met Duitschland, met zijn volk en. met zijn zegevierende strijdkrachten Volk van Italië aldus besloot de Duce zijn rede te wapen. (De menigte roept ja, ja!) Toon je hardnekkigheid. (Luid ja- geroep) Je moed, (alweer ja-geroep) je dapperheid. (Nogmaals roept men ja en brengt de Duce een langdurige ovatie. Korte berichten en comnientaren 11 Juni UIT NEiW-YORK meldt Reuter, dat de Itallaansche troepen hedennacht de Fransche Riviera zijn binnengerukt. De rede van Mussolini te Rome werd door de Duitsche ambassadeur mede aangehoord. Meer dan een half millioen menschen stonden ou de Piazza Venezia Na de rede werden optochten gehouden onder het motto van den duce „overwinnen." In Berlfjn kwam het tot spontane betoo gingen en eindelooze ovaties en optochten, toen het bekend werd, dat Italië zich aan de zijde van Duitschland in den strijd had geworpen. In Moskou heeft de rede van Mussolini diepen indruk gemaakt. Men achtte de oor logsverklaring een logisch gevolg om de rechten van Italië in de Middellandsche Zee In Washijigton was men door de oorlogs verklaring van Italië getroffen. Cordell Hull uitte zich in een rede en noemde het „een groote teleurstelling". Uit Parijs: Naar het D.N.B, meldt heeft de Fransche Minister President Rejoiaud na het bekend worden dat Italië aan den oorlog zal deelnemen, een radiorede gehou den, waarin hij zeide dat de Fransche le gers na het nieuwe Duitsche offensief zich begonnen terug te trekken. Frankrrjks wil om te vechten blijft onwrikbaar. Heden nacht zoo besloot hij, zullen de vijandelijk heden beginnen, vooral in de Middelland sche Zee. De Geallieerden zijn daar nog sterker dan ergens anders. De wereld zal spoedig tot het besef komen, dat moreele krachten ook krachten zijn. Frankrijk kan niet sterven. Duitsch legerbericht van 10 Jojni Het Duitsche legerbericht van 10 Juni, houdt o.m. in, dat de operaties over een front van 350 K.M. worden voortgezet en een verwacht verloop hebben in de richting: van de beneden Seine en Marne, alsmede in Champagne. Groote successen zijn reeds behaald en nog grootere zijn aanstaande. Alle vijandelijke tegenaanvallen, ook daar, waar zij met pantsergevechtswagens on dernomen werden, zijn mislukt. Narvik weer in banden der DuitscherSk Het D.N.B, meldt, dat ook Noorwegen heeft gecapituleerd. Het Noorsche opper bevel heeft bevel gegeven, dat de vijande lijkheden Zondagnacht 24 uur gestaakt moesten worden. Te Londen wordt officieel medegedeeld, dat de Koning van Noorwegen en de voormalige Noorsche regeering zich in Engeland bevinden. Koning Haakon en de regeering- heb ben in een proclamatie verklaard, dat de Geallieerden haar krachten op andere fron ten moesten concentreeren. De Noren be zitten niet voldoende munitie en jachtvlieg tuigen om den strijd tegen de Duitsche overmacht voort te zetten. In het buiten land zal de arbeid voor het herstel van de vrijheid worden voortgezet. COÖRDINATIE VAN HET VRACHT VERVOER. Ten einde te bereiken, dat de vrachtau to's, die bij particuliere bedrijven nog in gebruik zijn, op de heen- zoowel als op de terugreis zooveel mogelijk productief wor den gemaakt, stelt de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Dordrecht en Om streken zich beschikbaar als tusschenper- soon voor het tot elkander brengen van hen die een vervoermiddel op heen- of terug reis tot het vervoeren van andere goederen dan de hunne beschikbaar hebben en de genen, die wel goederen te vervoeren heb ben, doch geen vervoermiddel hebben. Men gelieve opgave te doen van de vol gende gegevens: 1. Gewicht van de regelmatig te ver- Voeren lading, inkomend en uitgaand. 2. Naar en van welke plaatsen te ver zenden of te ontvangen. 3. Aantal vrachtwagens ter beschikking De te verstrekken gegevens worden als strikt vertrouwelijk beschouwd. De Kamer brengt de bedrijven, die in deze evenwij dig loopende belangen hebben, met elkaar in contact, zonder verder eenlge verphch- ting op zich te nemen. Het zal op prijs gesteld worden, indien ook de expeditiebedrijven opgaven willen verstrekken van diensten die thans door hen worden uitgeoefend. FRUITOVERVLOED IN ZUID-MMBURG. Het was vorig jaar in Zuid-Limburg een fruitjaar met een overvloed zooals zelden gekend is. In het alg^emeen volgden op een dergelijk jaar minder goede oogsten. Dit jaar schijnt het vorige in zijn overvloed nog te overtreffen. De maand Mei Is voorbij gegaan zonder nachtvorsten, zoodat de boomgaarden waarmede het landschap overdekt is een weelde zijn voor het oog. De fruittelers vergaren zoo veel noodig de stutten om de takken te beschermen voor het breken onder de last van het ooft. Ker sen, appelen en vooral pruimen zullen er in overvloed zgn. BERICHT. Voorloopig zuUen wij des Woensdiags met onize bejknopte uitg-ave fverscbijnen en Zaterdags met onze gewone courant. H. H. Corresirandenteni druKkien w^ nogtmaals op het hart, vroeigtijdig hun berichten in te zenden. Bedactie en Adtainistratie KOFPIE-EXTBACT MAKEN. WÜe graag lang met het rantsoen koffie toe wil, doet het best een flinke hoeveel heid kofffie-extract te maken. Ouderen on der de huisvrouwen herinneren zich dat „koffiebranden" nog wel uit de vorige oor log. Voor de jongeren is deze methode nieuw.. Doe in een emaille pan (vroeger brand den de vrouwen koffie in de koekepan, maar een diepe emaille pan voldoet beter aan de eischen) een ons suiker en laat die onder voortdurend roeren donkerbruin branden. (Een houten lepel gebruiken.) Voeg er daarna een kwart ons zeer fgn gemalen koffie aan toe en blijf roeren. Onderhand hebt ge een liter water aan de kook gebracht en dit giet ge er bij klei ne hoeveelheden tegelijk roerend bij. Zeef de op deze wijze verkregen liter vocht door een doekje (een fijne zakdoek oif iets dergelijks), maar doe dit zeer nauw keurig. Het op deze wijze verkregen extract, kan zoo gebruikt worden, maar het wordt extra geurig als we het nu nog eens door de kof fiefilter gieten, waarin we een paar lepels zeer fijn gemalen koffie met wat koffie- stroop en een vleugje zout stevig hebben aangestampt. De liter koffie-extract, die nu verkregen is, is zóó geurig- en verrukke lijk, dat ge van uw welverdiende kopje kof fie tweemaal zooveel genot hebt als an ders. GABNALENVISSCHERS MOGEN UITVAREN De Duitsche autoriteiten verleenen er me dewerking toe, dat de zeevisscherij, welke voor velen in ons land een broodwinningis, weer eenigszins op gang wordt gebracht. Met ingang van heden is van Scheveningen, Katwijk en Zandvoort uit de garnalenvis- scherrj weer toegestaan. De schepen moe ten voor zonsondegang binnen zijn. Veiling van Vrijdag; 7 Juni 1»40. Dubbele Princessen if 39.46.Spinazie f 8.60—13.30; Wagenaars f 30.—; Peulen f 29.30; Kassnijboonen f 28.30.Toma ten if. 19.27. Alles per 100 K.G. Natuursla f 1.1.80; Bloemkool I f 11. 14.30; Bloemkool II f 8.20—10.40; Kom kommers f 10.70. Alles per 100 stuks. Bospeen f 10.50—11.30; Sjalotten t 1.80— 2.70. Alles per 100 Bos Aardbeien f 22.5024.30 per 100 pond. VEILING van Maandag 10 Juni 1940. Spinazie f 6.7012.Tomaten f 18. 21.Kassnijboonen f 25.^25.20. Alles per 100 K.G. Bloemkool I f 10.60—13.20; Bloemkool H f 5.10—8.80; Bloemkool stek f 2.—3.30; Na tuursla f 1.2. Alles per 100 stuks. Bospeen f 10.10.80; Rabarber f 2.603. Sjalotten f 2.-2.20; Kroten f 5.-5.20. Alles per 100 bos. Aardbeien f 14.1020.per 100 pond. uws <v«rtent{ei^i^ 20 cent per tegel. Reclames 40 et.; Dienste LViagen en aanbiedingea van 1—6 t^eb 80 et.; Boefc'aaii^ tdigiiig 10 cent per legel Contracten belangr^Ie laget. igeving - Geen mbtenaren en keer ivan Ne- vangenen uit Juliana in mmissaris be- lUaastricht na icliillenfle be- he weermacht 7ijs, de Neder- irandering on- ;heid gekomen i bladen, voor ie kleine, de wij onze eigen heen vrij en hten uiten, op 3en en, of dit omstandighe- je woord aan i logisch, dat [Schakeling er Nederlandsche n ook zonder Vtij moeten er 3e pers in Ne- ïlaten. Men is vóór-censuur alvorens be en, deze eerst ;en ter beoor- es der bladen irerstandig zijn Duitsche be iden, of daar in, zoover ons .oor een enkel een reden tot dat wij ons in gen uiten en ?ele belemme rd. De leiden- te Nederland- nationale ge- btenaren- eïi. gemaakt dat !ht aan de be- ee d V an afgelegd Dit tand en moet, /roten, zijn uit t in de veror- missaris ge- rt. 45) houdt foor de bevol- mag worden autoriteiten een wordt ge- ing, dat ver in den Rijks- .agekomen en handelingen, Itsche Rijk of dat een be- edaan tegen- ft, die loyaal .Tederlandsche latie te awmgen, wai, nu ue ëe'=>'i"'=uciiia zich nader ontplooit, ontegenzeggelijk dit voorrecht heeft, dat onze Nederlandsche soldaten voor .een verdere slachting zijn gespaard. Zelfs behoeven onze militairen niet eens in krijgsgevangenschap te blijven en mochten deze week onze jongens in wel stand uit Duitschland huiswaarts keeren. Dat was een meevaller, die groote vreugde heeft gebracht in vele gezinnen. Waar nog enkele mannen uitbleven, behoeft dit, vol gens een gepubliceerd bericht, geen directe ongerustheid te geven, omdat er van onze soldaten ook naar andere landstreken zijn weggevoerd. Zijn wij dus aan de eene zijde'Uitgescha keld, aan de andere zijde zijn wij ingescha keld. De Rijks-minister,* Dr. Seyss-Inquart, zeide Immers in zijn eerste rede, dat wij „lotsgemeenschap" met Duitschland heb ben. Dat wil zegen, dat wij economisch in hetzelfde lot deelen, al zullen wij, wat onze voeding enz. betreft, zéker niet minder dan de Dultschers hebben. W^j, Nederlanders, die het zoo ruim gewoon zijn, moeten ons er op in stellen, dat, nu er meedere landen in den oorlog zijn beteokken, wij zoo zuinig mogelijk zien rond te komen en alles op alles zetten om uit den bodem zooveel mo gelijk producten te halen. Met een eerlijke verdeeling, waar van Overheidswege voor wordt gezorgd, zullen we het met Gods hulp, een heel eind brengen. Uw Waarnemer acht het verder een be schreef verleden week aan het slot van een stichtelijke -overdenking: De Geest heeft een twist met ons volk en overheid en wat zien wij voor onze oogen gebeuren? Voort schrijdende Godvergetenheid. De Geest word bedroefd in en door de Kerk en waar is de smart over onze ellende? Is er geen oorzaak te vreezen, dat de Geest zich nog verder zal terugtrekken? Zeker, er is levend geloof geweest in de bange dagen die voorbijgingen, maar was dit meer dan- onderhouding der zielen door Geestesarbeid Was er een wederkeeren, een gemeenschappelijke wederkeer tot den Heere Gave God, dat hetzoo ware, maar helaas, wij kunnen het niet opmerken. Bedroeft den Heiligen Geest Gods niet.... WAARNEMER. immer dat na 1 op de woor- gezegd, dat ,-nen om Gods wil, vicuc eii r.uiSL ie wacm.en is. Waardig en zonder murmureering hebben wij ons te gedragen en te bukken onder hetgeen ons opgelegd wordt. IWordt het een zaak, die eer en geweten aantast of die met het Woord van God in strijd is, zou er aan leiding zijn om dit de autoriteiten onder het oog te brengen, maar o.i. behoeft door het gevraagde aan ambtenaren en onderwij zers, het geweten geen geweld te worden aangedaan. De terugkeer van duizenden Nederland sche militairen uit de Duitsche krijgsge vangenschap heeft zeer velen gerustgesteld; in duizenden huizen heerschen vreugde en dankbaarheid. In andere gezinnen echter, bij andere ouders, is de onzekerheid dubbel drukkend geworden, omdat van hun man ol zoon nog niets is vernomen. Van bevoegde zijde verklaart men met nadruk, dat in deze ge vallen voor bijzondere ongerustheid geen aanleiding bestaat. Uit bepaalde Duitsche kampen voor krijgsgevangenen zijn thans de Nederlan ders teruggekeerd. Er zfln er echter niog in andere Duitsche kampen onderg-ebracht. De bedoeling is, dat ook deze gevangenen bin nenkort de vrijheid zullen krijgen, naM- huis terug te keeren.Bovendlen zijn er Neder landsche militairen teruggeweken naar LANDBOUWERS, ZAKENDOENDEN, voor Uw (aangifte etc.) is het NU tijdeen jaaroverzicht en rapport uit Uw be drijf te doen opmaken. Eischt daar voor uitsluitend deskundige behande ling. OUDDORP BELASTINGEN - BOEKHOUDING - ACCOUNTANCY. (Ook voor de Zeeuwsche eilanden.) Frankrijk. Over hen zijn uiteraard niet on middellijk inlichtingen te krijgen, doch men mag hopen, dat ook zij te eeniger tijd terug zullen keeren. In ieder geval is er dus geen reden, voor barige conclusies te trekken ten aanzien van het lot van die Nederlandsche militai ren, wier verblijfplaats op het oogenblik nog onbekend is. De Rijkscommissaris rijksminister Seys- Inquart heeft Dinsdag een inspectiereis ge maakt naar de getroffen stad Middelburg. In het Middelburgsch museum heeft de rijks-archivaris mr. A. Meerkamp van Em- den en de stads-bouwmeester jhr. de Ranitz de plannen uiteengezet en de tee- kenlngen getoond voor de wederopbouw. Met tal van autoriteiten is geconfereerd. De Burgemeestr, mr. dr. J. van Walré de Bordes sprak een welkomstwoord, de rijks archivaris gaf een historische Inleiding over het ontstaan van de monumentale gebou wen der sad. De Rijks-commissaris Dr. Seys-Inpuart heeft daarna vriendelijke woorden voor de hartelijke ontvangst ge richt tot de gastheer en de andere auto riteiten. Het was, zoo zeide hij o.m., alleen de harde en ijzeren noodzaak, welke ons dwong, van Middelburg het toneel van den strijd te maken, niet tegen de Neder landers, docdDi tegen de Franschen. De we deropbouw van Nederland, aldus zeide spr. verder, is een zaak, die voor alles de Uwe is. Wij matigen ons niet aan, U hierbij be velen te willen geven. Wïj willen U hierbij helpen en raad geven. Spr. stelde voor een centrale in het leven te roepen voor een wederopbouw om goede plannen te ont werpen, opdat behouden wordt, wat 'de moeite waard is. Spr. zal een verbindings- man aanstellen, die er voor zal zorgen, dat alles wordt gedaan wat noodig is, in samenwerking met alle burgerlijke en mi litair e autorteiten van Duitschland. Des middags heeft het gezelschap een rondrit gemaakt over het schoone eiland Walcheren, waarna de Rijks-commissaris weer naar den Haag is teruggekeerd. Maastricht na de capitulatie. De oorlog heeft voor Maastricht het gevolg gehad, dat het aantal werkloozen sinds 10 Mei in minder dan een week van rond 3000 tot ongeveer 5100 is gestegen, aldus lezen wij in de Llmb. Koerier. Het blad schrijft vervolgens, dat deze vermeer dering van het aantal werkloozen voor een deel te wijten is aan verschijnselen van voorbijgaanden aard, b.v. belemmering van transportmogelijkheden. Anderzijds zijn er echter factoren, die dreigen de werkloos heid van een groot aantal arbeiders over een langeren, tijd vast te leggen. De.aardewerk- en glasfabrieken werken slechts een aantal uren per week. De papierindustrie begint zich eeniger- mate te herstellen van de onzekerheid van bedrijfsmogelijljheid, al zijn ook hier de moeilijkheden van productie en afzet opge stapeld. Windmolens bridgen weer werik. Ongeveer 2500 zijn er in ons land bedrijfs klaar^ Prof. W. J. M. van Eijsinga schreef in 1926 in het jaarboekje van de vereeniging De HoUandsche Molen: „Er zijn twee din gen, die niemand ons land kan ontnemen, het water en den wind. Nu de benzine zoo schaarsch is, gaat men dat beter begrijpen. De vereeniging De HoUandsche Molen heeft steeds verkondigd, dat het onverstandig is, de molens, dié hun drijfkracht den wind

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 1