Simon Gieke Nieuws uit Zeeland Marktberichten Kerk en School PREDIKBEURTEN ZEELAND UW ADRES W. PRIEM De ketter van Scherpenisse COÖPERATIEVE AANKOOPVEREENI- GING „GOEREE-OVERFLAKKEE" G. A. MIDDELiHARNIS Postadres Veelust C 3 Sommelsdrjk Telefoon 248 Magazijn 298. Maddelharnls, 3 Juni 1940 Weeknoteeringen van de voornaamste meststoffen, voerartikelen, zaalzaden en bestrijdingsmiddelen, geldende in de week van 3—9 Juni 1940. Prijzen zijn vrijblijvend. Alles per 100 KG. op wagen Middelhamis. MESTSTOFFEN. Het bemestingsseizoen 1940 loopt bijna ten einde, hoofdzakelijk wordt er nog wat salpeter stikstof gevraagd voor overbemes ting, prijzen verstrekken wij gaarne op aanvraag. VOERARTIKELEN. De voorgeschreven samenstellinjjen der mengvoeders heeeft weer een verandering ondergaan, o. a. mogen niet meer worden gefabriceerd: Varkensmeel C.X; D.X en E. Eundveemeel L.l. - Rundveebrokjes L. 4. Rundveekoekjes E. 2 en L. 5. Kalver- meel M. 1. De navolgende samenstellingen hebben wij steeds in voorraad; Noteeringen zijn; Ei'witarm weldemeel v. rundvee L.7 f 8.50 EIwitarme weidekoekjes voor rund vee L.8 f 9.— Koekjes voor paarden A.2 f 9.30 Brokjes voor paarden A. 2 f 8.95 Mengmeel voor varkens tot 50 kg. C. f 9.50 Mengmeel voor varkens boven 50 kg. D. f 9.50 Gem. graan voor kippen H. i£ 9.60 G.l f 10.35 Oehtendvoer voor kippen en eenden Volledige pluimveekorrel K. f 10.15 ZAAIZADEN. In verband met de gewijzigde veevoeder positie van ons land zal er voor dit seizoen allicht meerdere vraag komen naar stop pelgewassen. Wij hebben voor directe le vering nog af te geven: Negro wikken origineelf 28. Idem, nabouw f 23.50 Winterwikken, Vicia Villosa f 22.50 Rood klaverzaad, N.- Pransch f 66. Idem, Hongaarsehf 75. Idem, Ger. Maas Klaverzaad 146. Luzern Klaverzaad, Provencer if. 80. Geel Hopperups Bngelsch f 46. Geel Hopperups Luxemburgsch f 48. BESTRIJDINGSMIDDELEN EN DIVERSEN. Kopersulfaat Sodex Kupfer Bayer Derrispoeder, 5% Rotonon Bindertwine 330 M loopl. 23.50 9.— 85.— 180.— 41.— Maiiktbericht van Jac. KNOOP, Ma kelaar in aardappelen, groenten en fruit, Adm. de Ruyterweg 196, telef. 81481 teAimsterdam. De vorige week zijn er veel aardappelen afgeleverd aan de winkeliers te Amsterdam Volgens opgaaf was dat 24000 x 70 kilo. Het laat zich begrijpen dat, nu er veel groente aangevoerd wordt, er ook meer vraag komt naar aarda,ppelen. Hoofdzaak is de aflevering Zeeuwsche bonten en blau wen en roodstar. De volgende prijzen wer den voor de week van 38 Juni vastge steld per 70 kilo Zeeuw bonten f 4.20 id. blauwen f 4.20; ld. roodstar f 4.20; Duin zand aardappelen f 4.60; Bevelanders f 3.80 Bintjes f 3.10; Alpha's f 3.10. ETTEN, 5 JUNI 1940. De aanvoer op de heden gehouden vee markt bedroeg 136 stuks. De aanvoer van melkvee was klein, de handel redelijk en de prijzen vast. De aanvoer van mimtig vee was normaal, de handel traag en de markt pröshoudend. De aanvoer van jong vee was minder, de handel redelijk en de prijzen iets lager. De aanvoer van vet vee was vol doende, de handel vlug en de prigzen vast, terwijl de aanvoer van biggen voldoende was, de handel levendig en de prijzen iets hooger. Prijzen: Kalfkoeien van f 130.tot f 240.KaMvaarzen van f 120.— tot f 230.—; Melkkoeien van f 150.— tot f 260.— Mager vee van f 120.tot i£ 170.Gras kalveren van f 40.tot f 90.Vet \eQ per K.G. levend gewricht f 0.31 tot f 0.40 en Biggen van f 18.tot f 23. STICHTING ZUID-HOLLAND De Commissaris der Koningin heeft de „Stichting Zuid-Holland 1940" in het le ven geroepen. Deze Stichting heeift tot doel het herstel van het bedrijfsleven in de provincie Zuid- Holland te bevorderen en daarvoor in den vorm van credieten tegemoetkomingen te geven in de materieele oorlogsschade. Het streven van de Stichting zal zijn de ver schillende bedrijven weder op gang te bren gen. Verzoeken richte men tot het bureau der Stichting, Korte Voorhout 9 's-Graven- hage. GODSDIENSTOEFENINGK^N OFFICIEEL GEDEELTE. ZONDAG 9 JUNI. MIDDELHARNIS Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur Ds. Blok Christel. Geref. Kerk 10 en 6.30 uur Ds. L. den Boer van Arnhem. Geref Kerk v.m. en n.m. Ds. Zeilstra. Geref. Gem. v.m. en n.m. lezen. SOMMELSDIJK Ned. Herv. Kerk v.m. en sav. Ds. van Asch Daar de vyatervoorziening te Middelburg nog gestremd wordt van gemeentewege in de behoefte voorzien. is, DIRKSLAND Ned. Herv. Kerk v.m. 10.30 en nam. 7 uur Ds. v. d. Wal. Geref. Gem. (indien de reisgelegenheid dit toelaat) v.m. 10.80, nam. 3 en 's-avonds 7 uur Ds. Lamaln van Rotterdam. Voormid- dags H.A. en nam. bevestiging lidmaten en H. Doop. STELLEND AM Ned. Herv. Kerk voorm. en 's-avonds de heer Bouman. GOEDEREEDE Zondagmorgen 10 uur Ds. Haring. OUDDORP Ned. Herv. Kerk v.m. en n.m. Ds. Hovius. Geref. Gem. v.m. en n.m lezen NIEUWE TONGE Ned. Herv. Kerk v.m. en 's-avonds Ds. v. d. Kooij. OUDE TONGE Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 en 's avonds 6 uur Ds. VoUebregt. Oud Geref. Gem. 9 en 2 uur lezeni. LANGSTRAAT Evangel. Gebouw 9 en 2 uur Dhr. Vetter. OOLTGENSPLAAT Ned. Herv. Kerk 2 maal Ds. Hiensch. Geref. Kerk 2 maal Ds. van der Linde. DEN BOMMEL Ned. Herv. Kerk v.m. en n.m. Ds. van Ga len. Geref. Kerk v.m. en n.m. Ds. Baardman. STAD AAN 'T HARINGVLIET Ned. Herv. Kerk v.m. en n.m. Ds. Vink Geref. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 5.30 uur Ds. v. d. Hoorn. Oud Geref. Gem. driemaal lezen. CORRESPONDENTIE Eenlge stukken moesten blijven overstaan Redactie. ZONDAG 9 JUNI. BRUINISSE Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2 uur ds. Marsman Geref. Kerk 9.30 eni 5 uur Ds. Unger. Geref. Gem. 9.30-2-5.30 uur lezen Oud Geref. Kerk 9-2-5 uur lezen. ST. ANNALAND Ned. Herv. Kerk 10.30 uur leeskerk en 3 uur w.t.) Ds. V. Griethuijsen( Geref. Gem. 3 x lezen. POORTVLIET Ned. Herv. Kerk 10.30 en 3 uur Ds. v.) d. Heuvel. Geref. Kerk driemaal lezen. Geref. Gem. driemaal lezen. SCHERFENISSaE Ned. Herv. Kerk 11 uur lezen; 7.30 uur Ds. V. d. Heuvel. Geref. Gem. 3 x lezen. ST MAARTENSDIJK Ned. Herv. Kerk 11 en 3.30 uur (w.t.) Ds. de Bres. Ned. Geref. Gemeente 11, 3.30 en 7 uur (w. t.) lezen. Oud Gereif. Gemeente 11, 3.30 en 7 u. (w.t.) ifezen. STAVENISSE Ned, Herv. Kerk 9.30 (o.t.) lezen en 6 uur (o.t) Ds. de Bres. Oud Geref. Gem. driemaal lezen. OUD VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk 10.30 en 3 uur Ds. v. Eist, collecte geteisterde Gemeenten. Geref. Kerk 10.30 en 3 uur Ds. Vreugden- hil. Ned. Geref. Gem. driemaal lezen. voor Manufacturen en gemaakte Goederen, Wol en Sajet, Bedden Dekens, Matrassen enz. is nog steeds Voorstraat A 54 STAVENISSE BRUINISSE. Burgerlijke Stand over de maand Mei '40. Geboren: 27. Lena, d. v. M. Okkerse en P. J. Roukema. Overleden: 8. Janneke Brouwer, 60 j., echtgen. van W. J. Lemsom. 14. Nlcolazina Jacoba v. Rhee, 86 j., wed. v. L. de Koning. 16. Cornells Broere, 33 j., echtgen. v. M. J. Bok, (van Vlissingen) 17. Marinus Klom- pe, 56 j., echtgen. v. J. F. Vis. (overleden te Amsterdam) 25. Leendert van der Have, 64 j., echtgen. v. P. M. .v. Popering. 27. Wil lem Jacobus Lemsom, 66 j., wedn. v. J. Brouwer. 30. Adriaantje Anna v. d. Velde, d. van Jn. v. d. Velde en T. Vaane. Gehuwd: Arie Heij, 22 j., jm. (van Rot terdam) en Martina Wilhelmina van den Berge, 23 j. jd., ST. MAARTENSDIJK. De maandelijksche collecte gehouden in de Ned. Herv. Kerk alhier ten bate van het Ziekenfonds bracht op f 21.21. Over de maand Mei werd alhier aan havengeld ontvangen if 158.70 en aan kade geld f 76.—. THOLEN. Het pontveer alhier zal van des mor gens 6 tot des avonds 10 uur (w.t.) offici eel Worden opengesteld, terwijl de voet brug, die alleen toegankelijk is voor voet gangers met of zonder rijwiel nacht en dag kan gepasseerd worden. De brugkaarten zijn per 1 Juni j.l. zonder prijsverhooging weer normaal verstrekt. Met ingang van 31 Mei j.l. zijn de busdiensten van de B.B.A. weer ingesteld. Deze diensten zijn echter nog beperkt tot 4 uur per dag. De vertrekuren zijn als volgt Van Bergen op Zoom 7.30, 10, 10.15, 15.50 en 18.10 uur. Van Tholen 8, 11.40, 16.15 en 20.40 uur. Al les (w.t.). In het eiland Tholen functioneeren de autobusdiensten nog niet. Bij het veerbedrijf zijn tot tijdelijke veerknechts aangesteld: Jan Schot Johsz. en J. v. d. Stel, die voorheen als zoodanig zijn werkzaam geweest bij dit bedrgf. SCHERPENISSE. De heer L. Verkerke, die eertijds was benoemd tot Notabele in de Ned. Herv. Kerk, heeft deze benoeming niet aangeno men. Het motorschip „Zeelandia" van de Gebrs. Hartog alhier, dat met vele ande ren naar Zeeuwsch Vlaanderen moest ver trekken, is aldaar tot zinken gebracht. De dochter van de Wed. M. v. H. aan de Rand, onder deze gemeente, had het on geluk zoodanig te vallen, dat zij haar arm De soldaten, welke hier in de school dige hulp. brak. Dr. Polderman verleende geneeskun- eenigen tijd waren verpleegd, zijn verleden week vertrokken. Enkelen naar huis en één naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom. STAVENISSE. Over de maand Mei Is aan het hulp postkantoor alhier bij de Rijksspaarbank in 12 inlagen gedeponeerd f 1057.50, terwijl in 19 terugbetalingen werd opgevraagd f 1479.44. Er werd een nieuw boekje uitge geven en een boekje werd afgeschreven. VACCINEEREN. Van bevoegde zijde kregen wij de verheu gende mededeeling dat voor de Provincie Zeeland de aangekondigde verplichte Vac cinatie voorloopig is opgeheven. Ook uit onze gemeente zijn de ver blijfplaatsen van een 4-tal gemobiliseerden niet officieel bekend. De Ma,andelij>ksche toetreding van Leden Per 1 Mei 1940 trad per provincie het hieronder vermelde aantal landbouwers als lid der Landbouw Onderlinge toe: Provincie aant. leden loon Friesland 36 f 33.287.— Groningen 18 f 16.224.— Drenthe 61 f 29.386.— Overijssel 31 f 17.024.— Gelderland 39 f 21.985— Utrecht 3 f 1.924.— Noord-Holland 22 f 13.940.— Zuid-Holland 16 f 12.435.— Zeeland 13 f 9.798.— Noord-Brabant 5 f 6.662.— Totaal 244 f 162.665.— Per 1 Mei 1940 traden als lid der T.O. toe: 37 werkgevers, uitbetalende aan loon f 24.604.—. Sedert 1 November 1939 bedraagt het aajital toegetreden leden bij de landbouw- Onderlinge 1180, uitbetalende f 1.436.328.— loon, Tuinbouw-Onderlinge 167, uitbetalende 108.668.— loon. De Secretaris v. d. P.V.C. Overflakkee D. Keijzer Herkingen, 6 Juni 1940. TWEEDE DEEL. De Terdiijiving van de Spanjaarden van onze eilanden. Door MEVAHOB. Naar een oud dagboek. Auteursrechten voorbehouden. 87 Simon had het zelfs gewaagd, tot in de poort te sluipen. Toen had hij door een met traliën bezet raampje naar- binnen kun nen zien. Net wat hij verwacht had. Aan een tafel zaten een drietal soldaten. Hun hoofden rustten op de tafel. Blijkbaar wa ren ze in slaap gevallen. De schildwacht zat met het vuurroer In den arm aan de tafel van tijd tot tijd een teug drinkend uit een groote kan. Alle omstandigheden waren gunstig. Door dronkenschap was de bezetting zoo goed als weerloos. Vlug had Simon zich weer teruggetrokken en op de binnenplaats zich verscholen vanwaar hij de poort in het oog kon houden. Van tfld tot tijd zag hij in het licht van den lantaarn de schildwacht naar buiten komen en enkele malen voor de poort heen en weer loopen. Op het laatst vertoonde de schildwacht zich ook niet meer. Daarop had de klok van den Poort- vlietschen toren zijn elf, zware slagen laten hooren. Nog eenige oogenblikken gewacht en toen gaf hij het afgesproken teeken, het tweemaal herhaald geschreeuw van den kieviet. Zou het beantwoord worden? Zou den de Geuzen gekomen zijn Een paar mi nuten van groote spanning. In het poortge bouw bleef alles stil. Volgens afspraak zouden Baaijeszoon en de Geuzen na het afgesproken teeken voorzichtig tot bij het poortgebouw sluipen. Daar zouden ze den schildwacht trachten geluidloos buiten ge vecht te stellen en dan naar binnen te drin gen. Den schildwacht behoefden ze zelfs niet bulten gevecht te stellen, die was bin nen zeker ook in slaap gevallen, beneveld door den drank. Voorzichtig was Simon tot aan de achterzijde van het poortgebouw geslopen. Voorzichtig keek hij om den muur Zoo overzag hij de poort en den ingang van het poortgebouw. Eenlge oogenblikken, en aan de Zuidkant Vertoonde zich het hoofd van Baaijeszoon. Simon en Baaijeszoon slopen- nu voort tot voor het verlichte raam. Even keken beide mannen in het wachtlokaal. Alle vier de soldaten lagen nu met het hoofd op de tafel te slapen. Geen ander geluid deed zich hoo ren dan het luid gesnork van de slapende Spanjolen. Nu kwam ook Voshole en eenige Watergeuzen binnen de poort. Voorzichtig slopen ze tot de deur van het wachtgebouw Ieder wist, wat hij te doen had. Afgespro ken was, dat de Getizen zich op de Span jaarden zouden werpen om ze te binden en dat Simon, Voshole en Baaijeszoon de sleu tels zouden grijpen van de kelderverblij- ven en daar allereerst de daarin gelegerde soldaten zouden opsluiten om dan de gevan genen, die zich in één dier kelderverblijven ophielden, te verlossen. Doordat de wacht geheel ingeslapen was, kwam nu een kleine verandering in het plan. Simon, die sluipen kon als een kat, zou het eerst naar de plaats sluipen, waar de sleutels hingen. Voorzichtig zou hij ze van den wand ne men en er mee afdalen in de onderaardsche gang. Dan zouden Voshole en Baaijeszoon volgen. Indien de Spaansche wacht niet wakker werd, zouden ze de bezetting heb ben opgesloten zonder dat deze en de wacht er iets van hadden gemerkt. Voorzichtig opende Simon de deur. De anderen hielden hun adem in. Ze zagen Si mon voortkruipen door het wachtlokaal, zich oprichten en twee sleutelbossen van den muur krijgen, waarmee hij in de don kere opening van de onderaardsche gang verdween. De wacht was blijven slapen. Nu was het de beurt aan Voshole en d an aan Baatjeszoon. Hun taak was iets ge makkelijker. Ze konden langs den donkeren kant van het groote wachtlokaal regel recht naar den tpegang van de onderaard sche kelders kruipen. Het gelukte boven verwachting. Een oogenblik van groote, van spannende stilte. De enkele minuten leken uren. Daar vertoonde zich Baaijeszoon in de opening van de onderaardsche toegang. Hij stak de arm op. Op dat oogenblik werd ook de schildwacht wakker. Hij wilde opstaan, maar 't was te laat. De deur werd open geworpen en vijf, zes Watergeuzen storm den naar binnen en wierpen zich op de ver schrikt wakker geworden en slaapdronken Spanjolen. Ook Baaijeszoon, Simon en Voshole ble ven niet werkeloos en zoo lagen de vier Spanjolen weldra ontwapend en gebonden op de houten brits, roepend en schreeuwend uit alle macht. Hun geroep om hulp aan de kameraden kon niét baten. Deze zaten goed opgesloten in een der onderaardsche kelders, die ze voor hun hulsvesting hadden ingericht. De taak van Simon was gemakkelijk ge weest. Vooi'zichtig en onhoorbaar sloop hij door de gang. Hij hoorde slechts het luid ruchtig gesnork van de hun roes uitsla pende Spanjolen. Door een open deur viel licht in de gang. Voorzichtig, heel voorzich tig duwde Simon die deur dicht, schoof er onhoorbaar de grendels voor en draaide be hoedzaam het slot om. De vogels zaten in de knip. De Spanjolen waren gevangen. Nog steeds hadden ze niets bemerkt. Nu de wacht nog. Daarvoor moesten de drie mannen die in de gang waren afgedaald het sein geven. En nu waren alle Spanjo len onschadelijk gemaakt. Den schreeuwers op de brits werd duide lijk gemaakt, dat ze te zwijgen hadden en toen deze bemerkten, dat het ernst was, hielden ze dadelijk zich stil. Nu kon men de gevangenen bevrijden. Oogenblikken van spanning volgden. Waren de gevangenen werkelijk hier op gesloten? Tot nog toe hadden ze er niets van gemerkt. Eenige Geuzen bleven in het wachtlokaal om de gebonden Spanjo len hl het oog te houden. Trouwens, die maatregel was haast overbodig, want ze waren zóó dronken, dat ze toch niet over eind konden komen. Nu op zoek naar de gevangenen. De mannen daalden in de ondergrondsche gang af. Deze liep eerstevenwijdig met het wacht lokaal en stond daarmee in verbinding door twee getraliede luchtgaten. Daarna boog de gang om naar het midden van het kas teel. Op deze gang kwamen verschillende deuren uit en verscheidene van traliën voor ziene luchtgaten wezen op het bestaan van onderaardsche kelderruimten. De eerste was door de Spanjaarden als verblijfplaats Ingericht, Een tweetal ande ren bleken ingericht als magazijn en berg plaats, en ja, de laatste, die moest het zijn. Wordt vervolgd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 3