ECUWSCliC EIIAriDEn Klompen Belastingen Verschillende Berichten. 12e Jaargang WOENSDAG 5 JUNI 1940 No. 1146 No. 1147 Opheffing van de werkloosheid. Zuinig met Schoenen öiND BEKNOPTE UITGAVE. N.V. Eilanden-nieuws, Telef. 17, Giro 167930 en de Zoon des menschen, gekomen, niet om der menschen zielen te ver derven, maar te behouden. Verlossing zijn' Zijne ambten. Ge zalfd tot profeet, om den gevangenen vrijheid uit te roepen en den gebonde- nen opening der gevangenis. Om. uit te roepen het jaar van het welbeha gen des Heeren en den dag der wrake onzes Gods; om alle treurigen te troosten. Gezalfd tot Hoogepriester, om door Zijn bloed en offerande Jacob vrij te koopen en te verlossen van alle onge rechtigheid. U ook, aangaande, o Zion, door het bloed uwes verbonds heb Ik uwe gebondenen uit den kuil, daar geen water in is, uitgelaten. Gezalfd tot Koning, om al de Zijnen te verlossen uit de hand hunner vij anden, opdat zij Hem dienen zouden zonder vreeze. Verlossing zijn Zijne staten. De staat Zijner diepe vernedering, want Hij heeft Zich vernederd tot in den dood des kruises, om door den dood te niet te doen, degene, die het ge weld des doods had, dat is den duivel en verlossen zou al degenen, die met ILANDEN" - 18EJAARGANG zalfd heeft. Zij is de van God gezegen de plaats, waarover Zijne oogen open zijn. Van daaruit deelt Hij alle zege ningen aan Zijn volk mede, want „de Heere gebiedt aldaar den zegen en het leven tot in eeuwigheid." Geen wonder dan ook, dat David Israels verlossing uit Zion verwacht. O wat zijn ze gelukkig, die met David uitzien en verlangen. Zeker, de Ver losser is uit Zion gekomen. Hij heeft de gevangenis van Jacob gewend. Maar het moet ook evenzeer aan on ze ziele toegepast en in onze ziel uit gewerkt worden. Gods volk krijgt daar iets van te verstaan. In Hem is alle heil. Hij alleen kan verlossen en zal verlossen ten einde toe. Hij is Zi- ons Koning, die de klove heelt, door de zonde geslagen. Hij heeft ze ge heeld in de volheid des tijds, toen Hij kwam op deze aarde om te zijn een Man van smarte en verzocht in krankheid; die het vonnis van Eden's hof heeft gedragen en doordragen. Hij verzoent den verloren zondaar met Gk)d en brengt terug in de ge meenschap met Hem. Macht en recht bezit Hij daartoe, om al Zijn volk, van nature stinkende geworden, te was- ren, is openbaar geworden. Want wat dunkt W. A. DE BAKKER voor Handel, Bedrijf en Particulier J Eilanden-nieuws Naar ons van bevoegde zqde wordt mede gedeeld, zijn door de Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart in samenwerking met andere instanties maatregelen genomen, om te ko men tot opheffing van de werkloosheid in Nederland. Aan de gemeentebesturen is namens de Rijksdienst voor de Werkverrulming In- pectie Zuid Holland (Nassau Dillenburgstr. 18, den Haag) een circulaire gezonden, be treffende de tewerkstelling landarbeiders. Deze circullaire luidt als volgt: den Haag, 28 Mei 194Ó. Namens de Directie van den Rijksdienst voor de Werkverrulming deel ik U mede, dat, alhoewel het aantal tewerkgestelden bij de werkverschaffing zooveel als doenlijk opgevoerd moet worden, het in de eerste plaats noodzakelijk is, dat de arbeiders zoo veel mogelijk in het vrije bedrijf worden op genomen. In verband hiermede is het noodig, dat in beginsel geen landarbeiders meer tot de weikloozenzorg worden toegelaten en dat derhalve voor deze groep van arbeiders de werkverschaffing en de steunverleening ivoorloopig althans worden gesloten. Indien onverhoopt niet voor alle landar beiders werk in het landbouwbedrijf aan wezig mocht zijn, bestaat de mogelijkheid voor betrokkenen de werkverschaffing open telaten. Hiertoe is echter noodig een door mijn inspectie te verleenen machtigfing, zonder welke de landarbeiders dus niet in de werk verschaffing mogen blijven. Deze machtiging zal echter dS,n slechts kunnen worden gegeven indien met gegron de redenen kan worden aangetoond, dat het niet mogelijk is, alle landarbeiders uit Uw gemeente in het landbouwbedrijf te plaat sen. Miet het oog op het bovenstaande verzoek ik U mij per omgaande mede te deelen, of eventueel landarbeiders nog in aanmerking komen om tewerkgesteld te bUjven bij werk- versohafflngs-objecten. Van nu af aan zijn dus de landarbeiders van werkverschaffing en steun uitgesloten en alleen zij, werklooze vaklieden enz., die geen landarbeid kunnen verrichten, worden in de werkverschaffing geplaatst. De werklooze landarbeiders zijn er nu Maandagmorgen op uit getrokken om een boer te zoeken. Zouden zij er niet, in slagen In het landbouwbedrijf werk te vinden, zul len zij dit met redenen moeten omkleeden en in het uiterste geval in een of ander werk-object worden opgenomen. Er bestaat dan ook kans, datde landar beiders naar elders worden gezonden om tewerk te worden gesteld. Om tweeërlei redenen zou het dus o.i. wenschelijk zijn, dat de boeren de werklooze landarbeiders zooveel mogelijk werk gaven, ook al was er op het moment niet zooveel te doen: Ie. voor de werkloozen zélf, omdat die anders waarschijnlijk naar elders zul len worden gezonden; 2e. omdat, wanneer de landarbeiders eenmaal wèg zijn, de boeren In druk ke tijden en in de oogst zonder werk volk zouden komen te zitten. In sommige gemeenten heeft men dit reeds goed ingezien. Naar men ons mee deelt Is er te Dlrksland geen enkele werk looze landarbeider meer. Indien de landbouwers met elkander over leg pleegden om het surplus van werklooze arbeiders, zoo goed mogelijk verdeeld in hun bedrijven op te nemen, zou het per be drijf niet zooveel extra loon meebrengen en zou in het algemeen belang nuttig werk worden verricht. DISTRIBUTIE VAN THEE EN KOFFIE HALF ONS THEE OF HALF POND KOF FIE PER MAAND PER HOOFD. 's Gravenhage, 31 Mei Het Departement van handel nijverheid en scheepvaart en het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maken in aansluiting op hetgeen reeds betreffende de distributie Van koffie en thee werd medegedeeld, het volgende be kend Om tebevorderen, dat bij den aanvang van de eerste distributie-periode op Donderdag 6 Juni a.s. de winkeliers over voldoende voorraden zullen beschikken om aan de aan vragen van de consumenten te kunnen vol doen, was het noodzakelijk de aflevering en Verkoop van thee en koffie aan den consu ment van Dinsdag 28 Mei tot en met Woens dag 5 Juni a.s. stop te zetten. In de eerste distributieperiode welke loopt van 6 Juni t.m. 5 Juli a.s., zal op een nader aan té wij zen bon beschikbaar worden gesteld ons thee of pond koffie. De toewijzingen voor de detaillisten en hotels, cafe's, restaurants, enz. zullen zoo veel mogelijk in den loop van deze week door de plaatselijke distributiediensten worden uitgereikt. Indien men deze week geen toewijzing ontvangt, behoeft dit geen reden tot bezorgdheid te geven, daar met eenige vertraging tengevolge van verkeers moeilijkheden moet worden rekening ge houden. In verband met de verschillende bestaan de soorten en merken thee en koffie zullen de toewijzingen in 4 gedeelten gesplitst worden, zoodat de winkelier de keuze heeft bij vier leveranciers zijn inkoopen te doen. De toewij2!ingen voor de vrinkeliers zijn gebaseerd op de helft van de door de win keliers opgegeven maandomzetten. In den loop van de eerste distributieperiode zullen zij een tweede toewijzing ontvangen. Teneinde de hotels, cafe's en restaurants in staat te stellen, zooveel mogelijk op volle capaciteit te werken, zal aan deze bedrij ven een toewijzing worden verstrekt, welke gelijk is aan 90 procent Van hun normale omzetten aan thee en koffie. DE DIENSTPLICHT HIEB TE LANDE. Geen inlijving, opkomst en keuring. De opperbevelhebber Van land- en zee- macht maakt, in overleg met den Duitschen bevelhebber in Nederland, bekend, dat, zoo lang niet anders wordt bepaald, geen inlij ving van tot gewoon dienstplichtige be stemde personen en geen opkomst in wer- kelijken dienst van gewone en buitengewone dienstpUchtlgen zal geschieden. Evenmin heeft de keuring van de buiten gewone dienstplichtigen van de lichtingen 1937 en 1936 en de herkeuring van de in geschrevenen voor den dienstplicht van de lichting 1941 voortgang. De burgemeesters worden uitgenoodigd, de personen, die reeds voor inlijving, op komst In werkelijken dienst, keuring of herkeuring zijn opgeroepen, hiermede üi kennis te stellen. draag daarom om en bij huis en voor Uw werk- Een goedkoope en gezonde dracht. En als U extra gemakkelijke en ster ke wil hebben, haal dan een paar eigengemaakte bij WED. A. MANS KLOMPENMAKEBI.J SOMMELSDIJK ZAKLANTAARNS MET BLAUW LICHT. Voetgangers ,die 's avonds gebruik vsdllen maken van een electrische zaklantaarn, om een huisnummer te zoeken of den weg te vinden, moeten er aan denken, dat ze al leen lantaarns mogen gebruiken, die met blauw papier zijn afgeschermd en geen helder wit licht uitstralen. OORLOGSPENSIOEN IN VOORBE REIDING. Er is een pensioenregeUng in voorberei ding voor nabestaanden van gesneuvelde militairen. Deze regeUng zal gelden voor weduwen, weezen en ouders, die hun kost winner verloren hebben. De regeling wordt voorbereid door de af- deeling Hl B van het Departement van Defensie, Heerengracht 38 a, tot welke af- déeling toelanghebendèA zich kunhen wen den. Een officieele meedeeling hierover kan binnen enkele dagen tegemoet worden gezien. MEN KAN KLEEREN KOOPEN. Na overlegging der stamlkaart. Amsterdam, 31 Mei. -r- De thans geldende regeling voor den verkoop van textielpro ducten is, naar gebleken is, voor velen nog niet duidelijk. Deswege geven wij hierbij nogmaals een uiteenzettingder situatie. Een ieder is gerechtigd, textielstoffen te koopen, voor zooVer daaraan behoefte be staat. De vrinkellers mogen echter niet meer dan één stuk tegelijk verkoopen. Onder één stuk wordt verstaan: één paar sokken, één costuum, éèn overhemd of rok enz. Bij den koop moet een volgbriefje in duplo worden opgemaakt, waarop vermeld staan: Naam, adres, nummer en letter van de distributiestamkaart van den kooper, alsmede het gekochte artikel. Het origineel ontvangt de kooper, die dit tenminste gedu rende drie maanden moet bewaren, terwijl het tweede exemplaar door den winkelier rrioet worden bewaard. Dit exemplaar dient ter controle, daar de ambtenaren van de distributie hieraan kunnen nagaan, hoeveel goederen door één kooper in een bepaalde periode zijn gekocht. Is dit naar het oordeel van het rijksbureau voor de distributie meer dan men redelijkerwijs noodig kan hebben gehad, dan zal een vervolging wegens over treding van het hamsterverbod "\vorden in gesteld. De strafifen, welke hierop staan zijn zeer streng en zullen zonder mededoogen wor den toegepast, naar ons van bevoegde zijde werd medegedeeld. De regeling komt dus hierop neer, dat men zonder bezwaar kein koopen, wat men noodig heeft. Koopt mien echter meer, dan loopt men het risico, zich bloot te stellen aan een strafvervolging. Een ieder is ver plicht, zijn stamkaart aan den winkelier te toonen. In enkele gevallen kan bij hooge uitzon dering de burgemeester van de betreffende gemeente dispensatie van deze regeling ver leenen. EUUS Adv«rteititiei^]||b 20 cent per tegel. RedanKS 40 et.; Dieinsti> I aanvragen en aanbiedingen van 1—6 t^eb 80 et.; Boekmaan» kondiging 10 cent p» t^el Contracten belangi^ lager. denierswlnkel een •dt opengesneden, wordt uitgegoten met een paar kilo ïten dan in 't ge- Wij hebben weer sch door zijn dle- 'c is om diep be- itellng, die thans de wereld den 3it alles worden? 3od, Die Zijn we- volvoert. Hij zet i Hij zét die ook Vjden van grooten dierbaar Woord en de Kerk tot jn doorlucht God in we groot en hebben des Hee- - wereldsche ver maat vol gewor- ie kennis van 's neer. De kleinen i)ben des Heeren Sen volk zijn we er verdeeld was. zelfstandigheid opgegeven, doet Ierland, met Uw als een nu ont- men vermoeden! heb ik tamelijk p leven en dood. X en nacht heb- nken. Drie stuk- jij mijn Kuis da- stemmen doen luchtbombarde- op zulk een wij- zullen zijn om geworpen is. ia's die treuren lich op de puin- niet alleen de •ett haar deel tatsen weten er Jen honderd en 3eft, is het een stem des Hee- r des Heeren worden! Dan it ontstaan. VAARNEMER. ..-.. ^^,v, ïvcm er wBBT iets vaii acn zegen van den arbeid openbaar, van die afleiding Voor onzen doffen, ingezonken geest, die al maar wil omdolen in de oorlogssfeer en de narigheid. Maar daar kan je niet van le ven en dAar kan de schoorsteen niet van rooken, nietwaar? Het feit ligt er nu, de Duitschers hebben het van Nederland ge wonnen in een korten, maar hevlgen strijd, zij waren wèl-bewapend en zij sloegen raak, nu, ik beweer, daar ben je dan soldaat voor om de overwinning na te streven, en dat hebben zij gedaan. Het heeft aldus moeten zijn, vrij moeten ons schikken in wat God over ons heeft gebracht en onder opzien tot den Bestierder van ons lot moeten wij maar weer gaan doen, wat de hand te doen vindt. Met dat al is er veel, dat mij zeer heeft leed gedaan. Er is door heel ons land ge weldig geplunderd. Plunderen is nog iets anders dan stelen. De dief treedt op in een normalen tijd, tegenover een samenleving, die op verweer is ingericht, maar de plun- deraar verrijkt zich met het goed van de genen, die hun bezit niet meer konden be waken. Terwijl de politie handen vol werk heeft, en de bewoners gevlucht zijn, slaat de plunde?aar zijn slag. Zieken en sterven den zijp bestolen-----foei, dat zulks toch nog gebeurde! Ik scham mij over mijn eigen volk! Plunderen en vernielen. Want ook de ver- nielzucht, een eigenschap van lage natu- tfivx over Ne- credieten voor Terugkeer sgevangenen. i)on 69. 5t eerste oiffi- or Nederland, ikingen zullen in hoofdzaak ,et Nederland- Staatscourant, '^erordeningen- landsche ge- jderlandsche en Duitsche taal. Hierin komt voor dat de Rijkscommissa-, ris zijn bevoegdheden uitoefent, door mid del van op zijn bureau werkzame comis- sarissen-generaal. Voor de Provinciën be noemt hij gevolmachtigden; zoo noodig be noemt hij bijzondere gevolmachtigden voor afzonderlijke gebieden of voor speciale werkzaamheden. Er komen vier commissa rissen-generaal, te weten. 1. Voor Bestuur en Justitie. 2. Voor de openbare velUgheid. (Hooge re S.S. en Politie-leider.) 3. Voor Pinantlën en Econ. Zaken. 4. Voor bijzondere gevallen. Onder de taak van de laatste Vallen o.m. de vraagstukken betreffende de vorming van de openbare meening en niet-economi- sche vereenigingen. In een van de paragraphen van het de creet, lezen we, dat: „Binnen een termijn, die door den Rijks- „commissaris bepaald wordt, moeten „de in actieven dienst zijnde rechters, „openbare ambtenaren en beambten, „alsmede alle leeraren aan openbare „en particuliere onderwijsinrichtingen „onder eede een verklaring ia,fleggen, „dat zij de verordeningen en andere be- „pallngen van den Rijks-commlssaris ,,en van de hem ondergeschikte Duit- LANDBOUWERS, ZAKENDOENDEN, voor Uw (aangifte etc.) is het NU tijdeen jaaroverzicht en rapport uit Uw be drijf te doen opmaken. Eischt daar voor uitsluitend deskundige behande ling. OUDDORP BELASTINGEN - BOEKHOUDING - ACCOUNTANCY. (Ook voor de Zeeuwsche eilanden.) „sche organen stipt zullen nakomen en „dat zij zich zullen onthouden van elke „handeling, gericht tegen het Duitsche „Rijk of de Duitsche weermacht." Door de Nederlandsche autoriteiten wor den plannen uitgewerkt, om zelfstandige - zakenlieden, wier bedrijf tengevolge van den oorïog is vefnietigd, door credietver- leening te hulp te komen. Met een derge lijke steun zullen vele millioenen gemoeid zijn. De credieten zullen alleen gebruikt mo gen worden voor Inventaris en voorraden, dus niet voor opbouw van perceelen. Ook zullen ten behoeve van getroiffen landbouwers, vrier paard of paarden bij de Nederlandsche mobilisatie gevorderd zijn, legerpaarden worden beschikbaar gesteld. Breda is nog ongerust over 2000 zijner Inwoners, die tijdens de vijandelijkheden zijn gevlucht en nog worden vermist. Men vreest, dat een aantal in Midden- en Zuid- Frankrijk is terechtgekomen, zoodat zij nog niet In staat zijn, den eersten tijd in Neder land terug te komen. Uit Duitschland zullen deze week de Ne derlandsche krijgsgevangenen terugkeeren. Aan de grens bij Zevenaar gaf dit een geweldige drukte, daar verwanten van hein de en verre gekomen waren om de sol daten aan de grens te verwelkomen of om te zien, of er e.v. vermiste familieleden bij waren. De geheele afloop en doorzending zal ongeveer een week Inbeslag nemen. KOFFIE EN THEE OP BON 69 Besteed niet al Uw bonnen tegelijk! 's-Gravenhage, 5 Jimi Het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekent, dat bon 69 van het al gemeen distrlbutiebonboekje gedurende het tijdvak van Donderdag 6 Juni a.s. tot en met Vrijdag 5 JuU a.s. recht geeft op het koopen van 2% ons Koffie of een half ons Thee. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bevoorrading van de winkeliers tenge volge van de verkeersmoeilijkheden vertra ging kan ondervinden. De wInkeUers zul len in verband daarmede vermoedelijk niet onmiddelijk op alle bonnen, waarover hun klanten beschikken, koffie en thee kun nen afleveren. Men moet daarom niet aan stonds op 6 Juni of volgende dagen alle bonnen, waarover men beschikt, bij zijn vrinkelier inleveren. Indien men zijn bestel Ungen over de periode van 6 Juni tot en met 5 Juli verdeelt, kan Ieder er zeker van zijn, dat hij in de loop van Juni de ge heele hoeveelheid, waarop hij met zijn ge zin recht heeft, bij zijn kruidenier kan koopen. INLIJVING VAN NEDERLANDERS EN BELGEN BIJ DE GEALLIEERDE STRIJDKRACHTEN Van bevoegde Duitsche zijde wordt ons medegedeeld, dat de Engelsche regeering aan alle zich binnen het gebied van het Britsche rijk bevindende Nederlanders, die In de jaren 1904 tot en met 1920 geboren zijn, heeft doen aanzeggen, dat zij zich bij het dichtstbijzijnde militaire bureau moe ten aanmelden om voor militairen dienst Ingelijfd te worden. De bedoeling Is blijk baar een Nederlandsch legioen te vormen tot aanvulling van de Engelsche troepen. Een overeenkomstige-maatregel Is uit gevaardigd ten aanzien van de Belgen. De Fransche regeering heeft dergelijke stappen gedaan voor Nederlanders en Bel gen, die zich op Fransch grondgebied be vinden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 1