EUW3ChE CIIATtDEn I Zat van onrust! Verkoopingen Belastingen Er komt Oorlogsbrood Verschillende Berichten. arichten 12e Jaargang WOENSDAG 29 MEI 1940 No. 1144 No. 1145 Aan onze abonné's. BINNENLAND De Proclamatie. BEKNOPTE UITGAVE. NV. Eilanden-nieuws, Telef. 17, Giro 167930 inzake de zonde. Dat is de inhoud van de liefelijke belofte gepaard gaande met de liefelijke uitnoodiging tot be keering Alles is steeds uit God, door Hertv^ en tot Hem. Dat was niet mo gelijk indien het ware schuldoffer voor de zonde bij den Heere ontbrak. Want verlossing kan alleen plaats hebben door recht. De Heere kan van dat recht nimmer afstand doen. Maar aan dat recht is voldaan. In het Oude Testament is dit voorge steld door heel de ceremonieele wet, met haar priesters, offers, feesten, enz., en in het Nieuwe Testament door den grooten Vervuiler van het geen in de ceremonieele wet werd voorgesteld, dat is de Christus, de Eengeboren Zoon, Die in de schoot des Vaders was. Op grond van des Vaders gift tot een verzoening der zonden kan Hij en wil Hij met den bondsbreker weer gemeenschap heb ben, voor zoover deze er van Gods wege toe verwaardigd wordt. Uit het oogpunt dier hoogheerlijke zaken, hebben wij genoemde uitnoodiging tot bekering en de belofte tot genezing •er aan verbonden, te bezien. DENATUREEREN AARDAPPELEN AFGELOOPEN. .ANDEN" - 18EJAARGANG schappelijk en staatkundig gebied zuchtte. En nu dat deel des volks, dat door genade tot inkeer kwam, deed belijde nis van zijne zonden voor God. Het sloot zich geheel bij al het volk in, al had men persoonlijk het nimmer van de afgoden verwacht. Immers moest ook het overblijfsel naar de verkie zing van Gods genade de gevolgen der zonde van land en volk dragen. Let maar eens op de belijdenis van Da niël. Wij nemen toch grif aan, dat deze man Gods niets deed in uitwen- digen zin, wat in strijd was met Gods wet en Woord. Aan afgodendienst had hij zich nimmeï schuldig gemaakt Een zeer nauw leven met zijnen God had hij. En toch bekende hij voor den Heere: „Wij hebben gezondigd en hebben onrecht gedaan en goddeloos- lijk gehandeld en gerebelleerd met af te wijken van Uwe rechten." Wat zou het een voorrecht zijn, wa,n- neer Gods volk de zonde van land en volk eens mocht overnemen als eigen zonde. Dat was het bewijs, dat de Hij gebruikt niet zelden de vijanden van dat leven, om dat volk uit den nood te verlossen en van nooddruft te voorzien. God geve, dat de Kerk des Heeren zoo eens weer moge leven uit de hand des Heeren. Zij wordt dan weer een lichtend licht en zoutend zout en een zegen vèor land en volk. W. A. DB BAKKER voor Handel, Bedrijf en Particulier Eilanden-nieuws Weg-ens bezuiniging op papier, zullen wij het Woensdagnummer in klein formaat uit geven en het Zaterdagnummer de gewone krant. Zooveel mogelijk beijveren wij ons, de voorschriften, die van hooger hand worden gegeven en die voor deze streek, inzonder heid voor den landbouw- en de Midden stand van toepassing zijn, in ons blad af te drukken. Laat ons blad „Eilandennieuws" mede de band zijn, die ons samenbindt, om met el kander onder Gods zegen aan den weder opbouw van het economisch leven samen te werken. DE REDACTIE. De mensch, van een vrouw geboren, is kort van dagen, en zat van onrust! Dit woord, door den in zorg en kommer verkeerenden Job gesproken, is altijd, maar in deze woelige dagen zéker van toepas sing. Zat van onrust! .Wat waren wij onrustig, toen in de laat ste helift van het vorige jaar de oorlog tuschen de groote Mogendheden losbrak, waarbij het gevaar nader en nader kwam en waarbij ons kleine landje, als bekneld tus- schen de strijdende partijen meer en meer in gevaar kwam. En opeens steeg die on rust ten top, toen ook ons land in de oor log werd betrokken en het gevreesde wer kelijkheid werd. Zat van onrust! Al wisten wij, burgers, ons uiterlijk rus tig en kalm te houden, schier klopte ons hart in onzen boezem van onrust, hoe het ons nu zou geworden in de ongelijke strijd tegen zulk een machtigen tegenstander. Met recht zat van onrust! En werd het lot al dra beslist, de vijf dagen oorlog leken ons wel vijf maanden. DS,t gaif een oogenbUk rust, dat de wapens vyerden neergelegd, dat onze jongens niet verder door het oorlogsvuur werden gedood. Het geeft ook een zekere rust, dat de Duitsche bezetting zich jegens ons volk zoo hoffelijk gedraagt, want ook dét zou anders kunnen zijn. Onze echte Hollandsche tradities, onze manieren en gewoonten in allerlei opzicht, ze mogen nog bUjven, mits ze natuurlijk niet tegen het Duitsche recht indruischen. Holland mag nog Hol land büjven. Het bracht ook in vele gezinnen rust, dat de mannen en zonen ongedeerd uit het leger met groot verlof mochten huiswaarts keeren en zij den wapenrok konden ver wisselen met het burgerpak. Dat bracht vreugde, die de onrust op den achtergrond schoof. Maar zoodra is dit niet een beetje geluwd of er dringt weer een andere onrust naar voren: de strijd om het bestaan. Eerst zijn we blij, dat we leven, dat onze kinderen en onze famine's ongedeerd zijn, maar dan komt de vraag alweer: wat zullen we eten wat zullen wij drinken en waarmede zullen wij ons kleeden? Geen wonder ook, want wij hebben het natuurlijke leven behouden, in de behoefte en het onderhoud van dit leven moet ook worden voorzien. Zoo zijn we zat van onrust. Zat van Woelingen, tot aan den schemertijd. Het kan ook niet anders, want wij zijn de rust kwijt. het Paradijs zijn we de rust ver loren. Steeds zijn we zoekend naar rust, maar wij vinden niet, tenzij dat wij ze vln- den in God. Maar wij doen als Jona, wij vluchten van God af. Totdat God zelf komt en Jona wakker maakt, dat hij zeggen moet het is om mij, dat ons deze storm overkomt Persoonlijke schuldbekentenis, roepen en schreien tot den Heere, weerkeeren van de rust. Al verkeert Jona nog in het ingewand van den visch, is er die zekerheid, dat hij den tempel Zijner heiligheid weer zal aan schouwen. Dat ons zoeken zou mogen zijn naar die rust, die weggelegd is voor het volk van God. Duidelijk en klaar is nu in vele ge vallen ook door de wereld gezien, dat dit volk in al hun benauwdheden en moeiten een Toevlucht Heeft, die de wereld niet kent. De onrust zal hen wel niet worden bespaard, zij zuUen de beproevingen moe ten doormaken, maar zij zullen daarin kun nen berusten, niet als een fatalist of een ge- loover aan hetnoodlot, maar als ziende den Onzienlijke, die al het kwaad dat Hij hen in dit jammerdal toeschikt, ten besten kee ren wil! De jaloerschheld op dat gelukkige volk werke uit, dat er een zoeken gevonden worde, om in de onrust der tijden, die rust deelachtig te worden. VERORDENING BETREFFENDE DE VERDtJISTERING. De Opperbevelhebber der Duitsche le gergroep heeft de volgende verordening in zake de verduistering uitgevaardigd: 1. Onmiddellijk van kracht wordt de be paling, van zonsondergang ~tot zons opgang te verduisteren. 2. AUe gebouwen moeten zóó verduis terd worden, dat uit een hoogte van 500 M. in loodrechte en schuine blik richting lichtverschijnselen niet meer waargenomen kunnen worden. Alle lichtbronnen, die gemist kunnen worden, moeten worden uitgeschakeld 3. Alle gebouwen moeten zóó verduis terd worden, dat geen Uchtschijnsel naar buiten dringt. Lichtreclames en verlichtingen van etalages moeten uitgeschakeld wor den. 4. Bij alle verkeersmiddelen, (automo bielen, spoorwegen, tramwegen, sche pen enz.) moet de binnenverUchtlng naar buiten volledig verduisterd wor den. De iSchijnwerpers van de rijtui gen moeten zoodanig worden afge dekt, dat slechts 'n horizontale spleet die 58 cm. breed mag zijn, het licht laat uitkomen. Automobielen rijden op vrije straat wegen met gedempte schijnwerpers en groot licht. Bij tegenverkeer en in gesloten plaatsen moeten de schijn werpers op klein licht gedempt wor den. Achter- en remlichten moeten verduisterd blijven branden. Richtingwijzers moeten verder wor den gebruikt. Parkeerende rijtuigen moeten naar voren en naar achteren door verduis terde lichtbronnen worden aan ge geven. 5. Uitschakeling der openbare electri- teits- en gasvoorziening wegens verduis tering is ten strengste verboden. 6. Overtredingen der voorschriften 15 worden zwaar gestraft. LANDBOUW-INVENTARISATIE. De landbouw-lnventarisatie, te houden van 14^26 Mei 1940, is tot nader aankon diging opgeschort. Maar nog geen distril^tie. Het is niet onwaarschijnlijk, dat het brood, dat wij deze of volgende week op tafel zullen krijgen, donkerder van kleur en. Einders van smaak zal zijn, dan ge woonlijk. De voedingswaarde zal echter in geen enkel opzicht minder zijn. Dat de kleur van het brood donkerder wordt, vindt zijn oorzaak hierin, dat het uitmaUngspercentage van 70 op 85 pCt is gebracht, waardoor het meel meer zemelen bevat. Bovendien is er sprake van, dater 10 pCt Rogge aan zal worden toegevoegd. Dat er brood-distributie komt moet zoo goed als zeker worden geacht. Het gerucnt doet de ronde, dat dit 300 gram per dag per persoon zal zijn. Wanneer men er mee begint, is ons niet bekend. De distributie heeft echter niets te maken met vrees voor broodgebrek. De autoriteiten zorgen er voor, dat er t.o. van de voedselvoorziening een zoo rechtvaardig mogelijke verdeeling komt. Men denke er wel om, dat hamsteren is verboden. Ieder koope niet meer dan hij inderdaad noodig heeft en houde zich aan de gewone, dagelrjksche regel. 's Gravenhage, 24 Mei. Het Rijksbureau voedselvoorziening maakt bekend, dat het denatureeren van aardappelen met recht op steun niet meer zal plaats vinden; aan vragen tot denaturatie, welke reeds zijn ingediend, zullen niet worden afgewikkeld. Echter zullen voor denaturaties, welke reeds zijn verricht, de daarvoor vastgestelde steunbedragen worden uitgekeerd. ZUINIGHEID GEBODEN! Op GAS üian bespaard worden. In vele gezinnen zal de huisvrouw wel licht nog meer dan voorheen haar uitgaven moeten beperken. Voor velen bestaat ge lukkig nog ,een mogelijkheid dit te doen zonder schade van de gezondheid. Een bewijs hiervoor levert het besparen op het gasverbruik. Zorgt, dat de vlam niet om de pan heen- komt en de pan het gascomifoor niet af sluit. Kiumen de verbrandingsproducten niet om de pan heen opstijgen, dan gaat de warmte er van verloren. Zet bladgroenten op met aanhangend wa ter; alle andere groenten en ook aardappe len met zeer weinig kokend water, voldoen de om aanbranden te voorkomen. Men be spaart dan niet alleen op gas, maar boven dien gaan de vitaminen niet verloren. Houdt alle pannen goed gesloten. Gebruikt een hooikist. Na 5 of 10 minu ten voorkoken worden tal van gerechten gaar in de hooikist. BRIEFVERKEER NIET VERBODEN. Het briefverkeer is niet verboden. De me- dedeeljng dat briefkaarten niet aan cen suur onderhevig zijn, had niet de beteeke- nls van een verbod van briefverkeer. Het is integendeel volkomen geoorloofd. Alleen bestaat er een mogel^fkheid van censuur, zeker is deze echter allerminst. l<ivcrteiatie<pi|iii 20 cent per tegel. Redames 40 et.; Dieinsti< an vragen en aanbiedingen van 16 tegels 80 et.; Boekmaan» oudiging 10 cent p^ tegel Contracten belangrök lager. UIL UB gei ecuugiuiiu van unnstus oe- diend, op die gerechtigheid zich ver latend, op grond van die gerechtig heid uit de gemeenschap met God le vende en in den weg waarin de Heere ons plaatst. Denk hier aan de Voor zienigheid, in noesten vlijt alles wat de zegen Gods betreft het van den Heere verwachtende. Dan neemt de Heere het tevens voor Zijn schreiend volk op, in allerlei ellende en leed. R. Ds. Gr. VEERDIE]*ST REEDERIJ VAN DER SCHUYT OOLÏGENSPL. - DINTELSAS. Op werkdagen vertrek Sluishaven: om Sen 10 uur v.m.; en om 14 en 18 uur n.m. Van Dintelsas: om 9 en 11 uur v.m. en om 15 en 19 uur n.m. .ÖHT. STINGEN. cte belastingen alle belasting- it een vanwege 3iën uitgegeven eventueel nog ingen te vrillen 3. navolgende aan- i' sn Vermogen, )eciale aanslag- nten op de ge- agteekend De- elke geheel zijn libruari - Maart tl vervallen. ting, belasting- Pebruari en elijk zijn ver- Van de tijdsom- Lochten zijn, aan jd te voldoen, schriftelijk tot teneinde eene treffen. In alle ivorden vermeld n het kohierar- nlemand van ial maken. IEREN NAAR •fD. 1 naar Duitsch- an op dezelfde jen. Alle voor lezer zake blij- "ijzen voor kip- den prijs, die ts een regeling uitbetaling aan (elheid eenden- annen worden komt met de or Duitschland prijs zal voor- 00 stuks. De 1 verschen toe- ,inen worden in .alkeieren wor- ,'ieren en Pluim net de uitvoe- elast, zal per den aan de ex- maken. 'OOR AARD- ,'et rijksbureau in oorlogstijd i aardappelen- elijk te beste- .eden een afle- dappelsoorten: ehe bonten en evenwel voor Ven aanwezige i kan worden ^dselcommissa- ris voor het gebied, waar de aardappelen zich bevinden. TWEEMAAL P. DAG PER R.T.M. NAAR ROTTERDAM. De R. T. M. vertrekt uit Zierikzee naar Rotterdam om 5.34 's morgens en 1.28 des middags. Van Rotterdam naar Zierikzee om 8.20 's morgens en 4.15 's middags. Aangiiften voor de grasverkooping te Oud- dorp worden ingewacht vóór of op Donder dag 6 Juni, ten kantore van NOTARIS VAN DEN BERG. Zaterdag 8 Juni bij inzet en Zaterdag 15 Juni bij afslag, telkens des avonds 7% uur (torentijd) te Ouddorp in het Logement Akershoek, van een huis en verdere opstal, staande op- en het recht van eeuwigduren de erfpacht aan den grond te Ouddorp, aan den Molenweg, kad. sectie E nos. 1824 en 1825, samen groot 8 aren, 20 centiaren, of 54 R.V.M, ten verzoeke van de erfgenamen van Krijn van der Wende, Kommerszoon. Het perceel is dadelijk te aanvaarden. NOTARIS VAN DEN BERG. LANDBOUWERS, ZAKENDOENDEN, voor Uw (aangifte etc.) is het NU tijdeen jaaroverzicht en rapport uit Uw be drijf te doen opmaken. Eischt daar voor uitsluitend deskundige behande ling. OUDDORP BELASTINGEN - BOEKHOUDING - ACCOUNTANCY. (Ook voor de Zeeuwsohe eilanden.) Am,btsaanvaarding Rljksconunlssaris Dr. Seys-Inquart te den Haag. Woensdagochtend heeft in een plechtige bijeenkomst in de Ridderzaal de rijkscom- missaris voor de bezette Nederlandsche ge bieden, Rijksminlster Seys-Inquart het bur gerlijk regeeringsgezag over het door de Duitsche troepen bezette Nederlandsche ge bied aanvaard. Vele Duitsche en Nederlandsche autori teiten waren daarbij aanwezig onder wie de secretarissen-generaal van de Nederland sche departementen, de Duitsche militaire bevelhebber in Nederland en België, voorts de heer Aschman, rijkslelder van de Duit sche pers en verschillende anderen. Op het Binnenhof vormden eere-compagniën de afzetting voor de voorname genoodlgden, die vanaf het Buitenhof arriveerden. Vóór dat de Rijksminlster zijn ambt aan vaardde werd het militaire bestuur door generaal von Falkenhausen overgedragen aan den vlieger-genereial Christiansen. Generaal von Falkenhausen sprak daarbij als volgt: Op bevel van den Führer en oppersten be velhebber der weermacht draag ik vanaf dit oogenblik de militaire souvereine rech ten over aan den generaal der vUegers, Christiansen, als bevelhebber van de Duit sche weermacht in de Nederlanden, en de uitvoerende macht in het civiele bestuur aan den rijksminlster Seyss-Inquart als rijkscommissaris voor de bezette Nederland sehe gebieden. Op dit belangrijke plechtige oogenblik willen wij degenen gedenken, die aan beide zijden in den strijd getrouw hun plicht heb ben vervuld en vrier dood ons allen den plicht oplegt, aan het herstel te werken. Moge voor alles hun werk, mijnheer de Rijkscommissaris, vrucht dragen, tot zegen' van het Duitsche en Nederlandsche volk. Generaal Christiansen aanvaardde daarna in een korte toespraak de hem gegeven opdracht met de volgende vroorden: Generaal! In de geweldige gebeurtenissen van de allerlaatste tijd was U door den Führer en opperbevelhebber der weermacht de ver antwoordelijke taak opgelegd om de veilig heid van het bezette gebied in de Neder landen en België te waarborgen. Binnen het kader der reorganisatie van de toestanden in het onder Uw bevelen staande ressort, neem ik op bevel van den Führer als bevelhebber der weermacht de militaire souvereine rechten in de Neder landen op mij. Mijnheer de Rijksminister! Onze strijdge- meenschap en verbondenheid van tot dusver waarborgt mij een succesvolle samenwer king voor Führer, volk en vaderland. Het woord was daarna aan den rijkscom missaris voor de bezette Nederlandsche ge bieden, rijksminister Seyss-Inquart. Bij deze gelegenheid is de volgende proc lamatie uitgegeven, die wij hieronder laten volgen Met ingang van heden heb ik het hoog ste regeeringsgezag in burgerlijke aangele genheden in Nederland op mij genomen. De grootmoedigheid van den Führer en de kracht van de Duitsche weermacht heb ben het mogelijk gemaakt, dat reeds wei nige dagen na de door het vroegere bewind van Nederland opgeroepen catastrophe,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 1