tRïüMm Buitenland Vandaag IVOROL-tandpasta aan de spits Huiduitslag, Jeuic, Eczeem DE BESTE 1? SIGARET 'N TRIUMPH VAN SMAAK! HOOFDZAAK VAN UW SIGARET? KWALITEIT EN SMAAK - ROOK Voor onze Jongens en Meisjes aan den dag koopt U nog steeds het voordeeligst Uw Gostuum bij A. ALEMAN OUDDORP Kleeding gemaakt en naar Maat. In de ernstige spanning welke sedert een enkele week is ingetreden is nog weinig verandering gekomen. Al blijft men de ge beurtenissen In en buiten Europa aandach tig gadeslaan, het feit van de terugtrekking der Engelschen uit Noorwegen heeft wel in het middelpunt der belangstelling en bespreking gestaan. Wat is achteraf gebleken. In Noorwegen bevinden zich 120.000 Duitschers en 12.000 Engelschen en Franschen, De grootst mo gelijke hulp en naar veler meening maar zeer gering geweest. De Noren hebben eerst stand gehouden en gestreden in afwachting van de Engel- sche hulp. Toen deze kwam bleek zij onvol doende te zijn, in hoofdzaak door gebrek aan vliegtuigen en gemechaniseerde wapens artillerie, tanks, luchtdoelgeschut en anti- tankkanonnen. De troepen waren vanuit de lucht blootgesteld aan hevige bombarde menten en op het veld, waren zij door ge brek aan materiaal verre in de minder heid. Hierin is vanuit Engeland niet voorzien, en toen het critiek werd zijn de Geallieer de troepen voor een groot gedeelte weer zoo spoedig mogelijk naar de kust getrok ken en hebben zich nog net 'bUt4i«'*i Ininnen inschepen en zijn voor een groot gedeelte naar Engeland teruggekeerd. En kele uren na de laatste inscheping kwamen de Duitsche motor colonnes in de haven kustplaatsen Andalsnes en Namsos aan. Op Narvik na, was Noorwegen dus geheel prijsgegeven. De ingesloten Noorsche legers hebben zich voor een groot gedeelte over gegeven of zijn naar Zweden gevlucht. Wat er met Narvik gebeuren zal, kan nog niemand voorspellen. De Duitschers rukken naar het Noorden op en worden hier en daar nog opgehou den door Noorsche troepen. De Noorsche regeering met Koning Haakon zijn met de Geallieerden gevlucht en zijn aan boord van een oorlogschip opgenomen. Zij zijn ternauwernood aan gevangenne ming ontsnapt. Meer Noordelijker zijn zij weder aan land gegaan. Verder is de toestand in Noorwegen on zeker. De Engelsche regeering heeift zich over Narvik heel sober uitgelaten, en half en half wordt de conclusie getrokken, dat indien de Duitschers naar Narvik opruk ken, de Engelschen ook daar de vlucht zul len nemen. Indien dit zou gebeuren zou er van de geheele expeditie om de uitvoer van ijzererts naar Duitschland stop te zetten, totaal niets zijn terecht gekomen. Wat de Engelschen zullen doen, is zooals geschreven, nog onbekend want veel zal af hangen of de regeering al of niet zal wor den gewijzigd. De verslagenheid en ontstemming in En geland i.s zeer groot. Het volk had door de woorden van de ministers en de voorlichting in de pers, ver wachtingen gekoesterd van een Duitsche nederlaag en zie, dit is nu net andersom. De Engelschen door de Dnitsichers verdreven of scherper gezegd, weg gejaagd. Vorige week Donderdag wilden enkele parlementsleden de minister president vra gen stellen, doch deze verzocht toen te wachten tot Dinsdag. Dinsdag en Woensdag hebben de debat ten in het Lagerhuis plaats gehad en de regeering heeft het heel hard te verant woorden gehad. Veel heeft zij medegedeeld dat tot ern stig nadenken stemt, en doet afvragen in welk stadium bevindt Engeland zich thans. Want behalve die openhartigheid welke met het oog op den vijand verbaasd doet staan, heaft de Regeering uit landsbelang ook veel verzwegen. Waarom zijn deze debatten van zooveel belang geweest? Voor het eerst zijn de Engelschen met de Duitschers slaags geraakt. Aan het Westelijk front is nog zoo goed als niet gevochten. In Polen en Finland konden de Geallieerden niet komen, maar nu de Duitschers naar Noorwegen waren overgestoken, zou de overmacht der Geal lieerden overgestoken, zou de overmacht der Geallieerden blijken. Het is waar, dé gewaagde onderneming heeft aan Duitsch land een gevoelig verlies toegebracht aan zijn vloot. Het verlies aan mensohenlevens is aan de zijde van Duitschland het grootst geweest. Wanneer Noorwegen beter weer baar geweest zou zijn, dan zou de onderne ming niet zijn gelukt. Dit is alles waar, maar wat is de keer zijde? Engeland kon Duitschland niet alge heel beletten troepen naar Noorwegen te sturen, en de kustplaatsen aanvallen, om dat de Duitschers in de lucht niet beter maar wel meer in aantal waren. De vloot zou zeer waarschijnlijk groote verliezen geleden hebben en een zoodanige sterke begeleiding, dat menschelijker wijs gesproken, de vloot geen groot gevaar kon, durfden de marine autoriteiten niet aan. Wanneer'zij te gehavend uit den strijd zou den komen kan het land zelf niet voldoen de worden verdedigd en vreest men altijd nog een poging van Duitschland om in Engeland te landen, hoe ook. Als deze zwakte nu al wordt erkend, wat moet het dan zijn als Italië de zijde van Duitschland kiest Want wat Engeland van Italië vreezen mag, zijn luchtmacht zeker. Onomwonden is het geschreven en gezegd, dat Italië waar Engelands zwakte zoo ge bleken is, nu juist met zijn dreigementen komt. De tijd strijdt voor Engeland, om de ach terstand in te halen. Lloyd George de man die in den vörigen oorlog, in zeer hachelijke uren het minister-presidentschap op zich nam, heeft het regeerbeleid scherp gehekeld. De successen waren voor Hitler, de blun ders, onbekwaamheden en slapheid aan de kant der Geallieerden. Krabben verergert de kwaal en maakt U ontoonbaar. Be strijdt de oorzaak van uw ondragelBke last en folterende jeuk. Neem D.D.D., het recept van Dr. D. Dennis. Reeds de eerste druppels doen de ondragelijke Jeuk bedaren. D.D.D. dringt diep In de poriën door en doodt de ziekte kiemen, zoodat de huid zich kan her stellen. Flacons 76 cent, t. l.BO en f. 2.50 bö Apoth. en Drog. Hitler heeft Engeland in grooter igevaar gebracht, dan zijn voorgangers in 1914. Chamberlain heeft Engelands grootste vijand Hitler, in vrede en in oorlog ont moet en steeds verloren. Onder Chambei*- lain kan Engeland nooit winnen. Het land brengt een offer en de minister-president moet ook een offer brehgen en heengaan. Ook de arbeidsleider Morisson sprak scherpe woorden. De minister van Marine Churchill, heeft aan het einde der debatten een ernstige rede gehouden en eindigde geen enjliel oogenblik in den wereld oorlog 'iljn wij in grooter gevaar ge weest dan thans. Hierop volgde stemming. 281 leden verklaarden zich vóór de Re geering. 200 leden tegen de Regeering. 134 leden stemden blanco. Deze blanco stemmers waren niet voor de Regeering maar durfden ook niet aan, de ministeè- tot aftreden te dwingen. Minister Chamberlain verliet als een ge broken man de regeeringstafel, luide nage- roepen: Aftreden, heengaan, enz. Woensdagavond nog is hij bij den Koning geweest, doch tijdens het schrijven van dit overzicht, waren er nog geen nadere be richten. Italië neemt evenals Engeland, groote voorzorgsmaatregelen. De vloot wordt op de voornaamste punten geconcentreerd. De Adriatische Zee is volkomen afgeslo ten. De Ionische en Tyrrheensche Zee worden bewaakt door 121 duikbooten 6 slagkruisers 33 kruisers 118 torpedobootjagers 62 torpedobooten. De Itallaansche kust is sterk verdedigd terwijl 8 millioen soldaten een aanval af wachten. De Paus en president Roosevelt, zijn voort durend in contact om te trachten uitbrei ding-van den oorlog te voorkomen. Amerika heeft de Amerikanen, die in Italië en Spanje verblijf houden, geboden, naar hun land terug te keeren, aangezien binnenkort hiervoor geen gelegenheid meer zal zijn. De vraag dringt zich nu op. Wiat na? Zal Duitschland hier of daar weer het initiatief nemen. Geeft Italië den doorslag of zullen de Geallieerden in het Oosten hun leger in beweging brengen om waar nu de afsnijding van den erts toevoer mislukt is, te trachten de olie toevoer welke belangrij ker is, af te sijnden? Indien dit laatste gebeuren zou, zal het zeer waarschijnlijk op den Balkan een oor log ontketenen, en Italië direct partij doen kiezen. Het is daarom éen afwachten en uit zien, naar de dingen die komen zullen. De Heere regeei-t, moge ons be trouwen en berusten zgn temidden 'van al .de dreigingen die ook ons boven het hoofd liangen. PBOPAGANDA-AVOND KON. NED, TOERISTENBOND A.N.W.B. Te Sommelsdijk is in Hotel Spee Dins dagavond een propaganda-avond gehouden van de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. Burgemeester L. J. den Hollander open de de drukbezochte samenkomst en wees in zijn openingswoord op de buitengewone beteekenis van dezen Bond, die niet min der dan 100.000 leden telt en voor lederen Nederlandschen weggebruiker onnoemelijk veel heeft teweeggebracht en nog steeds te weegbrengt. Spr. behoeft dan maar te wij zen op de bekende wegwijzers, welke door heel Nederland zijn aangebracht die ge heel uit de middelen van den Bond worden betaald. Nu door de oorlogsomstandighe den, in somimge gedeelten van ons land deze wegwijzers zijn weggenomen, blijkt pas eerst goed van hoe groot nut ze zijn. Ze zijn dermate vervaardigd en aange bracht, dat de weggebruiker niets behoeft te vragen. Dit is echter niet het eeni^e wat de A.N.W.B. doet. Spr. wijst er op dat de Bond ook gvert voor behoud van natuurschoon, zich beweegt op gebied van watersport en daartoe „De Waterkampioen" uitgeeft; op internatio naal toerisme, kosteloos gedetailleerde inlioh tingen verstrekt; kaarten en reisgidsen uit geeft; rondritten en rondwandelingen orga niseert; propaganda voert voor tolvrije bruggen etc; verkeers-onderwijs aan de jeugd bevordert; kostelooze rechtskundig advie?en verstrekt; technisch© adviezen geeft, b.v. bij het koopen van een wagen; verschillende uitgaven verzorgd, als de „Toeristenkampioen," „De auto- en Water kampioen." Bij een organisatie als deze is noodig, dat de gelederen steeds weer worden aangevuld, en steeds nieuwe leden bijkonien. Spr. wekt in een pakkende peroratie de aanwezigen op, deze mooie organisatie te steunen. (Applaus.) De propagandist van de A.N.W.B. dankte de Burgemeester voor zijn keurige opening en zette daarna de werkwijze van de A.N.W.B. uiteen. Spr. wees er op, dat de oorlog op sommige pun ten het werk van den Bond stremt, maar dat men steeds paraat is, om dat gedeelte werk weer op te vatten, dat nu even is uitgeschakeld. Dan wijst spr. op het nut van de Bond voor lederen Nederlander, waarom ook iedere Nederl. weggebruiker, lid zou moe ten zijn. De Bond heeft bereikt, dat de wé gen-belasting voor gevorderde auto's werd terugbetaald; dat herkeuring van gevorder. de auto's waarbij zooveel onbillijkheden staken, plaats vond. Thans heeft de benzine-distributie weer de aandacht. Van groot belang is ook de verkeersveiligheid waarin de jeugd wordt onderwezen. Pèr dag vallen in Nederland gemiddeld 3 dooden en pim. 80 gewonden .aan het iverkeer, waaruit valt te zien, hoe belangrijk ook dit punt is. Talrijke andere dingen somt spr. op: aanvragen van grens- documenten, in orde maken van triptieken etc. Nergens is de bewegwijzering zóó, als in Nederland, wat te wijten is aan het goed-werkende uniforme systeem. In 1894 begon de Bond als wlelrijders- bond. Later sloten zich motor- en autorij ders aan. Van de laatsten zijn er 60.000 lid, wat echter véél meer kon zijn, daar die óók van de voordeelen proflteeren. Spr. wijst op de geweldige groei van het verkeer. In 1900 meldde de „Kampioen" als een bijzonderheid dat met een auto 8 uur achtereen was gereden, met een gemiddelde snelheid van 36 K.M. per uur! De verba zende toename van het snelverkeer heeft haar vordering mede aan de A.N.W.B. te danken. De voordeelen van het lidmaatschaiP wor den opgesomd, waaruit ieder blijkt, dat hij de kosten der contributie er makkelijk uit haalt. Lid of geen lid wordt leder rijbe wijshouder een gratis aanmaning gestuurd over de vervaldag, wat al menige boete heeft bespaard. Tenslotte wekt spr. op, dat iedere weg gebruiker inziet dat hij moreel verplicht is zich als lid op te geven. Hierna wordt een prachtige film vertoond onder den titel: A.N.W.B.-ërs spreken. Aan het einde der vergadering deelt spr. mede, dat ter plaatse een propaganda-com- missie is gevormd, die de niet-leden zullen bezoeken zich aan te sluiten. De initialen A.N.W.B. zullen dan zoo worden gelezen: Alle Nederlandsche Weggebruikers Bonds lid! Elke vergelijkende proef bewijst dit. In tuben van 60, 40 en 25 cent. BESTE JONGENS EN MEISJES! Nog een enkele dag en we mogen weer herdenken, als we 't leven mogen, het door luchtige feit van de Uitstorting van den Heiligen Geest. Hetgeen op het Pinkster feest plaats greep, stond in nauw verband met de Hemelvaart van Christus. De Heere Jezus was van de aarde weggeno men, maar nu kwam die grote Trooster, God de Heilige Geest, intrek nemen in Zijn Kerk, in het hart van de uitverkorenen. Het feit op de Pinksterdag is, vooral voor kinderen, niet zo gemakkelijk te vat ten als de dingen die we bij andere fees ten herdenken. Het werk zelf, dat geschied de, was niet te zien, omdat het een verbor gen werk in het hart van Gods duurgekoch- te Kerk was. Wel waren tekenen zichtbaar en hoorbaar, maar dat waren tekenen, die de eigenlijke uitstorting van den Geest ver gezelden. Die verworven Geest moet ons nu over tuigen van zonde, gerechtigheid en oordeel, opdat we behoefte zouden krijgen aan den verheerlijkten Middelaar, Die het ganse werk, dat gedaan moest worden, had vol bracht, en waarop God, de Vader, Zijn goed keuring had gegeven. Zo zien jullie, dat alle drie de Goddelijke Personen werkzaam moeten zijn bij de ver lossing, heiligmakirigr en verheerlijking van een diep gevallen Adamskind. Ik hoop, dat jullie er iets van begrgpt. Het zou groot zijn, als de Heere jullie en mij, het grote Heilsgjeheim bekend maakte door den Heiligen Geest. Dan pas zouden we weten wat Pinksteren vieren inhoudt. Jullie luister a.s. Zondag maar eens goed in de kerk. Beloven jullie me dat? En nu gaan we verder aan de raadsels. RAADSEL 2: Zet onder elkander: 1. koning van Juda. 2. andere naam voor Jakob. 3. Ajiostel. 4. wijze koning. 5. geestelgke zoon van Paulus, 6. bezitter van een dorsvloer, waarop Da vid offerde. 7. vrijstad. 8. plaats uit Paulus' reizen. 9. zoon van Abraham. 10. vrouw van Elimelech (Ruth.) 11. knecht van Eliza. 12. riehteres. 13. tovenaar op Cyprus (Handel.) 14. richter. 15. koning van Juda in Jesaja's tijd. 16. plaats i\yaar de verspieders een tros druiven afsneden. 17. vrouw van Achab. 18. man waaruit vele duivelen uitvoeren (in de zwijnen) 19. zoon van Hagar. 20. leraar van Paulus. 21. één der grote profeten. 22. koning van Israel. 23. richter. 24. vriend van Job. 25. hogepriester (Nehemia 13.) 26. vrijstad. 27. vader van Abraham. 28. boek van Mozes. 29. koning van Israel. De beginletters van deze woorden vor men de omschrijving van hetgeen plaats vond op het Pinksterfeest. Dit raadsel is van Lena Verlia,g«, St. Philipsland. Dirik F., Ouddorp. Ja, zeker mag jij meedoen. Je bent har telijk welkom, hoor! Heb je gewacht tot je tien werd? 't Mag ook eerder. Je brengt me in de eerste brief al aardig op de hoog te met het hele hulsgezin. Dat lees ik wel graag. Maart de V., Goeree. Gelukkig dat je geen viertjes op je rap port hebt. Nu ging je met glans over. De bomen zijn dit jaar vlug uitgebloeid, hé? Ze hebben niet lang ,,wit" gestaan, Ben je 't al gewend bij meester v. Z. Lepia de V., Goeree. Dat zal Je weL blijven, onthouden: precies op je verjaardag van school gegaan! Nog wèl gefeliciteerd. Wat is dat bij jullie een grote school: zestig kinderen er af én weer zestig nieu welingen er bij! Johannes W. de G., Herfeingen. Als je dit leest, maak je je misschien al klaar voor de reis. Het Is te hopen, dat het kleintje al aan 't beteren is. Ben je 't al gewoon In de zesde klas? .Je kunt het wel volgen, denk ik. Je had zo'n mooi rap port! Aaltje P., Scheveningen. Wat is dat mooi postpapier, dat je ge bruikte. Flink van jullie om het schrijven vóór 't spelen te laten gaan. Gefeliciteerd met Huif en Cor. Daan P., Scheveniugenl. Jij mag hier ook nog een plaatsje heb ben, ai was het briefje van jullie beiden. Over de opstellen hoor je in 't vervolg wel meer. x Nel M., Ouddorp. Je was nog niet te laat met je brief en je krijgt nogal vlug antwoord ook. Ik ken je meester niet, dus kan ik er niet over meepraten. Het raadsel van onlangs was niet van een schoolgaand meisje. Ik weet niet hoe oud ze is, maar 't is toch geen kind meer. Ongeveei' twee jaren is ze ziek. Ja«ob V. K., Ouddorp. Gaat het naar je zin op de Ambachts- school? Welk vak heb je gekozen? Of weet je dat nu nog niet? Nu kun je in 't vervolg je brief zelf meenemen. Over de tekening praat ik nog weleens. Bramjiije S., Rotterdam. De koe met het kalfje is nogal mak. De beesten zijn nog niet weggelopen. Heb je er lang aan gewerkt? Nellie van D., Ooitgensplaat. Gelukkig, dat je weer beter bent, hoor! Hebben juljle een verre wandeling gemaakt. Ik een wandeling van een uur lang. 't WJas mooi weer, hè Jan V. R., Melissamt. Nu is je broer weer thuis, denk ik. Is 't nu weer voor een poos gedaan? Ben je nu weer helemaal gezond En hen je over gegaan? Ik hoop het voor je. Ko V. R., Mellssant. Hoe gaat het op de andere school? Jullie hebt voor een aardige herinnering voor me neer J. gezorgd. Hij was er best blij mee, denk ik. Aren M., Nieuwe Tonge. Je hebt een lange brief geschreven. Als je eenmaal over de konijnen begint, dan ben je niet gauw uitgepraat, 't Zijn mooie dieren, vooral die kleintjes. En die groeien zo hard. Paardenbloemen staan er nu bij de vleet. En lusten doen ze die heel graag. I Corrie M., Nieuwe Tonge. rWat was je slotrapport prachtig! Geen wonder dat je nog wel een jaartje zou willen schoolgaan? Maar nu komt er ook werk genoeg. De uien komen zaehtjesaan boven, maar het onkruid ook. Dat laatste groeit altijd ontzettend hard. Atie d<e G., Herklngen. Wat heb jij een goeie zus! Houd ze maar in waarde. Jammer dat je geen tekening kon inleveren, maar gelukkig dat je toch weer .beter bent. Rika D., Hetlkinigen. Bevalt het leventje bulten de schoolmu- ren nogal? Het is prachtig weer om op 't land te werken en, o zo gezond. De twede dag valt nooit- mee. Dan heb je overal ,p^jn, nietwaar? Miaar als je dan eenmaal weer bezig bent, dan gaat het wel. Ko D., Herkingen. Wou jij ook zo graag een album vers je? Hier heb je het dan. Aan ko. Hier heb je dan een albumvers Door Ome Ko geschreven. Hier sta Ik bij je makkertjes. Je tantes, nichts en neven. Al is het niet met pen en inkt. Daar n^oet je niet om geven. Ik hoop, dat deez' herinnering Aan mij blflft heel je leven. •Mei 1940. OOM KO. Marie S., aQddelhamis. Van je troostprijs profiteert je opoe dus ook nog. Dat vind ik wel lief van je. Waar ergens heb je dat vers over het kruis ge vonden. J»ns en Marie de W., Bruinlsse. Of ik blij was toen Ik van school af ging? Dat zou Ik menen! In onze tfld gin gen de kinderen niet zo erg graag naar school als tegenwoordig. Maar er stond te genover dat wij de school konden verlaten als we elf jaar oud waren, als je tenminste nooit was blijven zitten. Wij waren dus nogal gauw volleerd? Vinden jullie ook niet? Theo den E., St. MJaartensdQk. Neen, dat gaat niet, om elk een teken- voorbeeld te geven. De bedoeling was iets te tekenen wat we maar willen, of te ver tellen waarover we vsdlden. Wèl gefeliciteerd met je vaders verjaar dag. Ben je niet bang om op een paard te zitten? Een zoontje van me doet dat wdt graag !i PBIJSWINNERS voor de RAADSELS Comelis Boender, Tholen, Nellie van Dam, Ooitgensplaat. Aaltje en Daantje Pronk, Scheivenlngen Janna Coomans, Haamstede. TROOSTPRIJZEN: Lena de Vogel, Goeree. Maart de Vogèl, Goeree. Arie van Lenten, Dirksland. Maartje v. Nieuwenhuijzen S'd^k. Tk had nog geen tijd om al de opstellen en tekeningen uit te zoeken en de prijzen te bepalen, dus nog een beetje geduld asje blieft. OOM] KO.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 7