WimKFVis Landbouwhuishoudschool De Landbouw Ooderlinge. WEK UW LEVER-GAL OP Boekbespreking moeder! C moet aBtijd oiigeriiiittd zl|ii IVOROL-tandpasta is de bestel Voor onze Jongens en Meisjes houden. Doe Uw best, aldus spr., opdat bij den arbeid die U nu wacht, die vreugde niet ontgaat. Voor vele ouders was het een toer, jullie dit onderwdjs te laten volgen. Spr. feliciteert die ouders met hun zoons en hoopt dat de jongens hun ouders niet zullen beschamen. Hebben jullie zwarigheid icom naar de school zegt spr. en bezoek vooral dezen winter weer de avondschool, waar U de moeilijkheden die U in de prac- tijk tegenkomt kunt overwinnen. (Applaus.) Dan gaat men over tot uitreiking diplo ma's en rapporten. Aan hen die zijn blijven zitten wordt een riem onder het hart gestoken om den moed niet te laten zakken en niet te versagen. De VOORZ. dankt directeur en leeraren voor hun toewijding en ouders en pers voor hun tegenwoordigheid. en u zult 's morgens uit bed springen, 3 gereed om bergen te verzetten, j, ledei'en dag moet uw lever een liter lever- gal in uw Ingewanden doen vloeien, Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt a opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam li vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet allea zwart. f De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap- middelen. U moet CARTER'S LEVBR-PIIr LETJES nemen om deze liter lever-gal vrö to doen vloeien en u zult u een geheel ander raensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on- overti'Otfen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bü apotheker» en drogi.sten. 1. 0.7B. SCHOOLREISJE DER OUDSTE LEER LINGEN VAN DE AlVIBACHTSSCHOOL TE MIDDELHARNÏS. Donderdag 25 April maakten de leerlingen van het 2e leerjaar, onder leiding van hun leeraren, een excursie naar Rotterdam, 't Weer leek regenachtig, maar klaarde later wat op, zoodat 't voor dit doel heerlijk weer was. De reis werd per R.T.M, gemaakt terwijl er in Rotterdam den geheelen dag een bus dezer Mij. ter beschikking was, waarmede op zeer doeltreffende wijze de verschillen de punten bereikt konden worden. Het eerst werd een bezoek gebracht aan de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, Wat genoten de jongelui daar van alles wat er te zien was. Overal vonden ze weer aantrekkelijk werk, waar ze bij zouden wil len blijven en het kostte soms moeite hen verder te krijgen. Overal werden gaarne gewenschte inlichtingen verstrekt of een extra demonstratie gegeven. Daar valt veel te zien voor de machine-bankwerkers in de afdeelingen der ijzerbewerking, voor de timmerlieden in de modellen-makerij, voor de schilders in de lakkerij en spuit-inrich- ting. Het Is een zeldzaam genot zoo'n groot bedrijf in werking te zien. Om 12 uur werd een warme maaltijd ge bruikt in het restaurant der R.T.M, door den heer Jumelet uitstekend verzorgd, evenals een koffietafel om half zes. Per bus ging het daarna naar het park, waar vanaf de Parkheuvel een overzicht werd genomen van de werkzaamheden aan de Maastunnel. De timmerlieden en schilders gingen nu naar het Boymans Museum; de smeden naar het Scheepvaartkundig Museum. Ook daar was weer veel interessants te zien. De eersten hebben vervolgens een rit ge maakt langs vele bekende gebouwen zoo- als: Unilever, het Electr. Gebouw, verschil lende iflats, de in aanbouw zijnde Dieren tuin enz., om daarna gezamenlijk nog een rondrit te maken langs de Kralingsche Plas, de Coolsingel 'waar nog een kijkje werd genomen in het Postkantoor en zoo ging het terug naar het tramstation. De tram van half zeven bracTit hen weer naar Flakkee. Een pracht verbetering bij vorige excur sies was de beschikking over de autobus. Waardoor over-vermoeidheid voorkomen werd, en meer werd gezien. Dinsdagmiddag had de uitreilcing der di ploma's van de 2-jarige dagcursus plaats. Te half drie kwamen genoodigden, leer krachten en leerlingen bijeen in de nieu we school, alwaar verschillende genoodig den de gelegenheid te baat namen deze als nog te bezichtigen. De middag werd ge opend door Joop van Zanten, die namens de leerlingen alle genoodigden, in 't bijzon der Bestuursleden der HoU. Mij van Land bouw, Commissie van Toezicht, Bestuur Bond van Boerinnen e.a. Plattelandsvrou wen, Flakkeesche Meisjes Bond, welkom heette. Daarna verzocht zij Mevr. den Eerzatnen als lid der Comm. van Toezicht de diplo ma's uit te reiken. Deze voldeed hieraan op de haar eigen prettige wijze en liet de uit reiking met een toespraakje voor ieder meisje afzonderlijk gepaard gaan. Aan 28 leerlingen werd een diploma uit gereikt, 1 was afgewezen. Mej. Papenhuijzen feliciteerde de meisjes en ouders met het behaalde succes en sprak de hoop uit dat de meisjes die allen fUnk VBor het diploma gewerkt hebben, ook flinke propagandisten voor de school zullen worden, door het geleerde in toepassing te brengen en anderen op te wekken de school te bezoeken. Nadat thee en eigen gemaakte versnape ringen aangeboden waren, bleef men nog eenige uren gezellig bijeen, waarin de meis jes aardige stukjes ten gehoore brachten. Jaan de Groot sloot de gezellige middag, waarbij zij wees op de ontstane band tua- schen leerkrachten en leerlingen en de leer lingen onderling, terwijl zij dank bracht aan allen die mede gewerkt hadden om de middag te doen slagen. Tevens bood zij na mens alle leerlingen de leerkrachten ca- deaux aan. De Heeren van Loo en den Eerzamen dankten voor de aangeboden cadeaux, ter wijl zij tevens de goede verstandhouding lieten uitkomen en de ouders opwekten het werk der school te steunen. De geslaagden zijn: J. de Groot, T. Mans, M. Vroegindeweij, Tr. de Man, M. Noordijk, allen te Middel- harnis. J. Hanenberg en M. Mackloet te Som- melsdijk. W. Melissant, J. Logmans, M. Struijk, M. v. Rossum allen te Herkingen. L. Vos en M.Trommel te Melissant. C. Bakker, D. Stolk, J. v. Zanten, H. Knöps, N. Knape, allen te Dirksland. L. V. d. Ouden en A. Slinger te Nieuwe Tonge. N. V. Eek, P. Oversier, T. de Weerd, A. V. Es, allen te Qude Tonge. L. V. d. Zande, M. Mooijaart, L. Bakelaar B. Meijer, allen tff Den Bommel. Bevorderd van de Ie naar de 2e klasse: C. Verseput, B. Verweij, H. Koert, M. Dekker, D. Oosterling, allen te Nieuwe Tonge. A. V. Kempeji en T. v. Dam te Ooltgens- plaat. G. Luijendyk, R. Buth, en U. Bakelaar te Den Bommel. M,. Braber en M. Eluit te Stad aan 't Ha ringvliet. B. Boom, T. Stoutjesdijk en C. Soldaat te Oude Tonge. A. Jordaan, C. v. d. Velde, S. Dambruin J. V. d. Meide allen te Mlddelharnis. L. V. Lente, R. Peekstok en M. Verschel ling te Sommelsdijk. A. Hagens, N. Braber, C. v. Ast. T. Bechtum, T. Duhen, Tr. Nieuwenhuijzen, T. Schaaf, M. Schaap, allen te Dirksland. T. Neels, M. Blokland, P. Kleynenberg, Mt v. Rossum allen te Melissant. Kr. Breen, M. Flohil, te Ouddorp. Afgewezen 2 leerlingen. Voor de nieuwe klasse werden 42 leerlin gen aangegeven en 19 leerlingen voor de vervolg-naaicursus. NIEUWE TONGE Kort) verslag «ver 1939 van de Coöpe ratieve Boerenlee^bank Nieuwe Tonge. Het afgesloten boekjaar was van groote beteekenis voor onze Boerenleenbank, waar bij twee feiten sterk naar vorenj komen. Al lereerst mocht de Bank haar 25 jarig be staan feestelijk vieren, en herdenken dat de Bank, die heel klein en bescheiden be gonnen is, is uitgebreid tot een stevige in stelling, die een onmisbare plaats inneemt in onze samenleving. De opening van een eigen kantoorgebouw is het tweede belang- rijlce feit. In een reeds lange jaren gevoel de noodzakelijkheid is hiermede voorzien en een vlotte afwerking van de zaken wordt er door bevorderd. Leden. Het aantal leden bedraagt thans 185. Door overlijden werden 5 leden afge voerd, verder één lid op verzoek en één lid wegens ontzetting op grond van de sta tuten, 20 nieuwe leden traden toe. Spaarboeikjes. Uitgegeven werden 30 nieuwe spaarboekjes, 31 werden ingetrok ken, zoodat op 31 December 1939 in om loop wareni 483 boekjes. Rekeninghouders. Het aantal rekening- couranthouders steeg met zeven. Op 31 De cember 1939 waren 37 rekeninghouders bij de Bank ingeschreven. Voorschotten. Het aantal voorschotne mers steeg met 4 zoodat op het einde van dit jaar 101 leden een voorschot bij de Bank hebben opgenomen. 19 nieuwe voor schotten zijn in den loop van 1939 toege staan en, 15 werden geheel afgelost. Balans en Rekening. Ter verkrijging van een beter overzicht werden de boeken dit jaar afgesloten per 31 December. Hier door treft men aan op de balans als ,,nog te vorderen rente" een bedrag van f 2353. 57. Dit bedrag is Inmiddels geheel ontvan gen, zoodat op het moment geen achter stallige rente aan de Bank te betalen is. De minder gunstige finantleele uitkomst van den landbouw, tegenover het vorig jaar, komt sterk tot uitdrukking in de ver mindering van de ingelegde spaargelden. Vorig jaar werd aan spaargelden ontvan gen f 314.498.90 en dit jaar f 221.458.09, waarbij echter ook rekening moet worden gehouden met de reeds genoemde gewij zigde boekingmethode. Vorig jaar werd terugbetaald aan spaar gelden f 284.175.58 en dit jaar f 244.974.89. Op 31 December 1939 was totaal bij de bank ingelegd aan spaargelden f 476.810. 67 tegen f 500.327.47 in het vorige boek jaar. Door overvloed van geld in het be gin van het boekjaar en de, daarvan het gevolg zijnde, lage rente was deze post be langrijk lager dan vorig jaar. Aan rente werd van de Centrale Bank ontvangen f 3464.43 tegen f 4467.95 in het vorig jaar. Dank zij de in vroegere jareni gevormde reserve was het desondanks mogelijk de rente van spaargelden te handhaven op 2.50 pet. voor de leden en 2.64 pet. voor niet leden en zal het voor het nieuwe boekjaar mogelijk zijn de rente van de spaargelden te verhoogen tot 2,75 pet., met handhaving der voorschotrente op 4 pet. Voor onze leden voorschotnemers een niet onbelang rijk voordeel. De juistheid van de door het bestuur gevoerde reserveeringspolitiek is hierdoor wel gebleken. Een krachtige reserve is in het belang der leden en voert tot een be hoorlijke rentevergoeding voor inleggers en anderzijds tot een matige renite voor voorschotnemers. Wie hier let op de rente, die nu reeds door de eommercieele banken wordt gevraagd zal dit moeten erkennen. Het netto winstcijfer bedraagt dit jaar f 767.99. een bevredigend cijfer als wij letten op de lage rente, die voorgaande jaar ge maakt kon worden en op de extra kosten die dit jaar gemaakt zijn voor de herden kingsavond en de inrichting van het nieu we kantoor en die ook uit de bruto winst betaald zijn. Met het oog op de te verwach ten nieuwe belasting zal het bestuur voorstellen deze winst te bestemmen voor afschrijving op het kantoor, meubilair en dubieuze posten. DE MAANDELIJKSCHE TOETREDING VAN LEDEN. Per 1 Api'il 1940 trad per provincie het hieronder vermelde aantal landbouwers als lid der Landbouw Onderlinge toe. Provincie Aant leden Loon Friesland 30 35.476.— Groningen 20 11.378.— Drenthe 60 30.639.— Overijssel 34 45.265.— Gelderland 43 84.863.— Utrecht 4 5.100.— Noord-Holland 12 5.634.— Zuid-Holland 14 9.568.— Zeeland 25 15.240.— Noord-Brabant 9 12.900.— Totaal 251 256.063.— Per 1 April 1940 traden als lid der T.O. toe: 32 werkgevers, uitbetalende aan loon 12.590.—. Sedert 1 November' 1939 bedraagt het aantal toegetreden leden bij de Landbouav- Onderlinge 936, uitbetalende 1.273.663,— loon; Tuinbouw-Onderlinge 122, uitbetalen de 84,064.— loon. De Secr. van de P.O.C. Overflakkee: D. KEIJZER. HERKINGEN, 26 April 1940. Drs. P. Siebema. Bedrljfsleer f 1.40. Uitgave: T. Wever N.V., Franöker. In dit pittig geschreven boek wordt, in voor ieder verstaanbare taal, uiteengezet wat iedere zakenman, belast met de leiding van een groot of klein bedrijf, moet weten. Zonder vertoon van geleerdheid wordt in eenvoudige, duidelijke taal aangegeven vol gens welke richtlijnen, men dient te werken om tot behoorlijke resultaten te komen. Uit alles blijkt dat de schrijver zijn stof geheel beheerscht en daarom eenvoudig kan schrijven en zich geheel instelt op het peil, zich aansluit bij het praetische leven, van den middenstander. De schrijver heeft zich laten leiden, door de eischen voor het middenstandsdiploma, maar geeft zijn stof zoo weer, dat alleen die in het bedrijfsleven werkzaam zijn dit boek met groote vrucht zullen raadplegen. Het behandelt achtereenvolgens: De taak van den ondernemer; Rationalisatie; De on dernemingsvormen. De financiering van de onderneming; Het vraagstuk van de kost prijs; De rentabiliteit van de onderneming; De balans; Statistieket^. Met nadruk aanbevolen. Verkrijgbaar in Boekhandel Gebr. de Waal te Mlddelharnis. Prof. Westphal's Soldatenboekje: „Jeans van Nazaretji." Ons werd door den uitgever J. H. Kok te Kampen bovengenoemd Sol datenboekje, oorspronkelijk in het Fransch geschreven] door den auteur Prof. A. West- phal te Parijs onder den titel „La vie de Jésus" en in het Nederlandsch vertaalt ter uitgifte ook onder onze soldaten. In de oorlog 1914-1918 vond het boekje met dui zendtallen zijn weg naar de loopgraven, naar de Ambulances en hospitalen en werd op deze wijze de blijde boodschap naar de fronten gebracht. Een comité is gevormd om het boekje ook onder onze soldaten te om U draait het huisgezin. U kunt niet gemist worden en moogt nooit prikkelbaar zijn, want iedereen heeft U noodig. Voor hoofdpijn, kies pijn, rheumathiek, depressie enz. kunt U geen tijd heb ben en daarom doet U ver standig en neemt U na een drukke dag een WITTE KRUIS. U büjft dan fit en elke pijn verdwijnt radicaal. Ze zijn onschadelijk en nemen gemakkelijk in, want ze zijn practiscb geheel smakeloos. pe, koket von Tabletten go ceni pe, tokei van 21 Dutlm Oegstgeest brengen: Voorzitter is thans de Leger en vloot predikant Dr. W. G. Harrestein; eereleden der commissie zijn Dr. Colijn en Dr, J, R. Slotemaker de Bruine. De 5e druk van genoemd boekje is thans verschenen in een oplaag van 15000 ex. Deze laatste druk is vrij bewerkt naar de nieuwe Bijbel vertaling van het Nederlandsche Bijbelge nootschap. De nieuwe bijbelvertaling heeft, naar men weet niet onze volle sympathie, maar voor Evangeliesatie-arbeid kan het zijn nut hebben. Het boekje behelst het le ven van Jezus, verhaald met de woorden van de vier Evangeliën, volledig in chrono logische volgorde der feiten. Om de ver spreiding van het boekje onder de soldaten zoo groot mogelijk te maken worden gel den ingezameld, waartoe men zijn bijdrage kan storten op Giro no. 375352 ten name van de Leger en Vlootpredikant 's-Graven- hage, met vermelding; voor het boekje „Je zus van Nazareth" of aan den penning meester van het comité Vijgendam 2-6 Amsterdam, Giro 383590, MUTATIES HANDELSREGISTER. Wijziging in zaJken: L. A. MOOIJAART, metselaar, Voorstr. 13 Oude Tonge. Overl. Eigenaar: L. A. Mooij aart. Nieuwe eigenaar: W. Mooijaart. Elke vergelijkende proef bewijst dit. In tuben van 60, 40 en 25 cent. BËSÏE JONGENS EN MEISJES! Wat is de Meimaand toch mooi! Wel te recht heet die maand de Bloeimaand. Over al staan de vruchtbomen, als Waren het grote ruikers, te pralen in de zon. Alsof Ze besneeuwd zijn, zo staan de pruimebo- men stil te glanzen in het licht. De kerse- bomenj beloven, evenals vorig jaar, weer een grote opbrengst, in dikke trossen han gen de bloesems naar beneden. Nu is het gelaat des aardrijks wel vernieuwd. Alles in de natuur is zo schoon, zo echt. Maar daartegenover, alles wat Wij, mensen, doen, is zondig en er kleven gebreken aan. Nu het korte Meiwonder zich voltrekt in de natuur, nu wordt er verbitterd ge streden in andere landen|. Mannen en jon gelingen vallen, ver van huis, als gras voor de zeis, terwijl vrouwen en kinderen een schuilplaats moeten zoeken vanwege het gevaar uit de lucht. O, wat leven wij dan nog vrij eni genoeg lijk. Wij hebben nog nergens gebrek aan. En beter dan de oorlogvoerende volkeren, ztjn we toch niet! We zien, nu vooral in Mei, weer zo dui delijk het grote verschil tussen wat van God komt en waarvoor de mens aanspra kelijk is. De Heere vernieuwt weer door Zijn onderhoudende genade de ganse natuur zodat alles Zijn grootheid uitjubelen moet; daartegenover maakt de mens, vanwege zijn zonden, het aardrijk tot een plaats van jammer en ellen(de; van verschrikking en dood. Ik zou nog wel verder hierover willen schrijven, maar er is nog meer te doen. Ik weet ook niet of jullie naar die taal graag luistert. Toch zijn het dingen, waarop ge- Wezen moet worden. Het eerste Meiraadsel zal ik nu laten volgen RAADSEL 1: Het geheel bestaat uit 45 letters en is een( gedeelte uit de Handelingen der Apos telen. Het staat in verband met de feest dag, die we m 't vervolg hopen te vieren. De onderdelen zijn: 36-6-40-17-18-40 is een koning van Israël. 30-6-31-27-4 is de naam van een richter. 33-31-37-4-41 is een vrijstad. 13-27-16-40-17-4-11 was Priester (Num. 34) 28-4-42-18-28 is de man naar Gods hart. 37-34-3-18-19-30-25-20 zgn de nakomelingen van Levi. 28-4-2 is een zoon van Jakob. 9-18-30 is een kleur. 17-18-32 is eerij woestijn. 28-29-17-4-40-18-26-45 is de benaming van een gelijkenis van den Heere Jezus. 15-4-27-4-30-22-20 is een bijbelboek' (brief N, Testament.) 6-31-31-33-37-18-34-24 is een bijbelboek van het O. Testament. 39-34-23-37-16-18-28-34-45 is een benaming van den duivel. 6-4-15-22-37-34-35-42-43-44-45 is een plaag van Egypte. 38-30-18-19-14-38 is een plaats in Friesland. 5-29-27 is de afkorting van een meisjes naam. 30-1-21-11-7-12-10-8 is een ander woord voor: voldaan, vergenoegd. Dit raadsel werd me toegezonden door Nellie yan Dongen, Mlddelharnis. Nu komen de oplossingen van de April- raadsels. OPLOSSING 1: Door zij" geblaas geeft God de vorst, zoodat de breede wateren verstytd worden. Vredevorst, wonderen, rozijnen, vijgebla- ren, Dagon, gestreden, worstelde, Zofar, draf, bot, tijd. OPLOSSIJVG 3: Adam petrus ruth ikabod lazarus obadja farao Goud rac^ab achan stefanus mara adonla adatna nicodemus dina OPLOSSING 8: siHon ba e sa ma m re ra e ma mi 1 ka ja Van izaaic tsade ha r an es t er dis on kad es am a sa ar g ob OPLOSSING 4: Diana, Uria, Thola, Thlrza, Rama, Isa, Gomorra, Athalia, Delila, Nehemia, Elia, Loruehama, Galilea, Noha, Eliza, Sara. De uitstorting van den Heiligen Geest, Over de Prijswinners kan ik nu nog niet schrijven. Ik hoop volgende week alles uitgezocht te hebben, zowel de winners van de raadsels, als de winners van de te ken- en opstelwedstrijd. Nog een week ge duld dus. Nu komen nog enkele briefbeantwoordin- gen: Corrie V., Rotterdam. Vond je de prijs zo prachtig? Dat doet me genoegen. Over die opstellen behoef ik nu niet meer te schrijven, hè? Dotters zijn mooie bloe men. Daarvoor moet je buiten de stad zijn. Er is nu heel wat te zien in de natuur, maar we moeten er een beetje oog voor hebben, nietwaar? En geen moeite ontzien. Cornells B., Tholen. Je hebt gelijk om èn een tekening ên een opstel in te zenden. Zoveel te meer kans is er op een prijs. Maar van prijzen kan ik nog niets zeggen. Ik ben nog helemaal niet klaar met de uitzoekerij. Er is veel werk aan de winkel. Dat kun je wel begrijpen, hè? Betje van L., Nieuwe Tonge. Viel je rapport nogal niet tegen?" Dat wil ik wel gelooven. Zulke mooie cijfers! Lees ik nou toch goed: ben je van school af? Maar dat kan toch niet als ik je leef tijd bekijk? Of ga je naar een andere school Bertus S., Mlddelharnis. Ik denk wel dat je je best zal doen. Te ruggaan naar de andere school doe je ook niet graag. Een sergeant wordt ook niet graag ge degradeerd tot korporaal. Waar dat plaats je S. ligt, weet ik niet. MJaar ik denk dat daar het water niet zo koud is als hier. Bep S., Mlddelharnis. Dus je maakt graag raadsels? Dat mag ik wel horen. En ben je naar klas vier ge wipt? Dat zal wel, want je vreesde er niet voor. Je zaakjes op school zal je wel ken nen. Dank voor Lina's groeten. Pie V. d. S., Mlddelharnis. Nog hartelijk gefeliciteerd met je ver>- jaardag! Heb je geen broertje. Dat is jam-- mer. Kibbelen al die zussen bij elkaar niet dikwijls? Dat mag niet, hoor! En zit je nu in de zesde klas? Bij welken meester?; Was het Dinsdag spannend? Lena V., St. Philipsland. Bij ons is de schoonmaak ook aan de kant. De vrouwen zorgen er wel voor om vóór de Pinksterdagen netjes" te zitten, niet waar? Hier heb je een poesieversje: Aan Lena, Al schrijf ik niet met pen en inkt. Toch sta ik hier op 't blaadje. Aan d'andre kant plak jij nu maar Een alleraardigst plaatje. Ik sta hier toch, al is 't wat raar, Je kijkt er met genoegen naar. Want 't is een pracht herir^nering Van hem, die steeds je brief ontving. Mei 1940„ OOM KO. Allemaal. De hartelijke groeten. Tot volgende week zullen we hopen. OOM KO.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 4