ChDWEEKEM)öpGED.GR0nDSIA6 vöSQDlZUID-H0ainZEEUW3aiE EHArtDEM N.V. UiïGEVERSMAATSCHAPPIJ „EILANDEN-NIEUWS" Het Quisling probleem Belastingen Jaardag H.K.H. Prinses Juliana 12e Jaargang WOENSDAG 1 MEI 1940 No. 1138 OFFICIEELE CRISISPUBLICATIES Roode Kruis Afd Middelharnis WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER193gOPQENOMEN HET BLAD .ONZE EILANDEN" - 18^ JAARGANG UITGAVE VAN Overspannen zenuwen W. A. DE BAKKER voor Handel, Bedrijf en Particulier niEuws Abonnementsprgs ÖO cent per 3 maandenbtj vooruitbetaling. Veischgnt lederen Woensdag en 2Utgrdag 2 maal per week. Afzonderlgke aummei» 5 ceat*— Buitenland 8 gulden per jaar Gevestigd te Mlddelbamb Frins Hendrücstr. 122 O i Giro 167930 i Fostbox 8 Tel. 17. B^^mntoor voor Zeeland: St. Maartensdiyk Markt, Telef. 69. Adverientievp^ 20 cent per regel. Redames 40 et.; Dienstt aanvragen en aanbiedingen van 1—6 n^els 80 et.; Boel^aan^ kondiging 10 cent per regel Contracten belangi||k lager. Er is in Noorwegen een man, .wiens naam de laatste weken eenj treurige vermaard heid iieeft gekregen, zoo zelfs, dat deze naam, spreekwoordelijk is geworden. Men spreekt van het Quisling-gevaar, van het Quisling-probleem, ja van deze eigennaam heeft men- zelfs het werkwoord „quiselen" gemaakt. Wat men daarmede bedoelt, zal voor niemand een geheim zijn. Deze man, die in enkele weken over de geheele wereld bekendheid verwierf, is het meest moderne voorbeeld voor landverraad. En waar men dit misdrijf zeer terecht te allen tijde be schouwd heeft als het summum van laag hartigheid en niemand meer de verachting opwekt dan een landverrader, zelfs in de oogen van degenen, wien hij de behulpzame hand biedt, kan het niet anders, of deze Quisling, die wellicht gemeend heeft op deze wijze promotie te kunnen, maken, doch al spoedig in een onmogelijke positie kwam, is thans het voorwerp van de pu blieke verachting in alle deelen van de we reld. Toch is het niets nieuws, wat deze man deed. Landverraders zijn. er altijd geweest en zullen er blijven. Er zijn nu eenmaal steeds en overal menschen te vinden, die om stoffelijk gewin bereid ,zijn in kritieke oogenblikken hun eigen volk in de rug aan te vallen en de vijand in de' kaart te spe len. Zulke materialistische landverraders hebben de geheele wereldgeschiedenis door hun rol gespeeld. Het is, zouden we kunnen zeggen, de meer primitieve vorm van land verraad. Gedurende de laatste jaren echter doet zich dit afschuwelijk misdrijif ook in een andere vorm voor en kan men spreken van ideologische landverraders. Eigenlijk is dit niet geheel juist, wa,nt ook de oudere geschiedenis kent voorbeel den van dergelijke personen. We herinneren slechts aan de patriotten uit de 18e eeuw, die door hun Fransche ideologie verleid werden, eigen land en volk uit te leveren aan de Pranschen, die hun „vrienden" wa ren. Deze kwamen in Nederland om ons volk zoogenaamd te bevrijden van de stad houderlijke „tyrannie," doch eenmaal hier, bleven ze ons overheerschen en toen later Napoleon op het tooneel verscheen, kwam ons land onder de despotische macht van dezen dwingeland, die wel een groot man is geweest in de geschiedenis, maar die met al zijn grootheid namelooze ellende over Nederland heeft gebracht, zoodat ons volk te laat inzag, dat de zonderlinge en boven dien goddelooze voorliefde voor de Fran sche revolutionaire ideologie, het zeer duur te staan kwam. En zoo zijn er thans in schier alle landen van Europa personen, die om één of andere oorzaak door een ex treme ideologie gegrepen ,zijn en die zich niet ontzien, terwille -van de doorvoering van hun staatssysteem in eigen land, ge- meene zaak te maken met een andere mo gendheid, die niet of niet in de eerste plaats bedoelt, haar Ideologie op te leggen, maar haar niachts- of invloedssfeer te vergroo- ten. Het is dan ook een droevig verschijnsel, dat de ideologische verdwazing en het poli tieke ifanatisme zóó ver kunnen gaan, dat bij velen het besef van het immoreele ka rakter dezer handelingen geheel is afge stompt. Men ziet er zelfs niet tegen op, zulk landverraad in volle vredestijd voor te bereiden en breekt eenmaal het conflict uit, dan wordt één en, ander in praktijk ge bracht en poogt men met behulp van den overweldiger in eigen- land een staatssy steem te vestigen, waarvan 90 of meer der volksgenooten niets moet hebben en dat men dan ook op eigeni kracht nimmer zou kunnen verwezenlijken. Men moet wel ge heel verblind zijn en geestelijk ontworteld om aan dergelijke manipulaties, wier gevol gen voor het volk catastrophaal zijn, mede werking te verleenen. Intusschen zijn de gebeurtenissen, in an dere landen voor ons een baken in zee. In China is het een Wang-tsing-wei, die ge- meehe zaak maakt met de Japanners en de strijd van Tsjang-kai-sjek voor de be vrijding van zijn hand op verraderlijke wij ze tegenwerkt. In Oostenrijk was het een Seisz Inquart, die zijn land overleverde aan de Duitschers. In Finland, dat zulk een schoon voorbeeld gaf van eenheid, was er toch nog een Kuusinen, die zijn volk, dat niets van het bolsjewisme moest hebben, in verbond met de Sovjets in de zegeningen van het satanische stelsel vidlde doen dee len. En Noorwegen gaf eveneens het weer zinwekkende schouwspel te zien van enkele mannen, wier ideologische verbondenheid met den invaller blijkbaar sterker was dan de banden des bloeds hunner natie. Het is daarom geen wonder, dat men in de geheele wereld is opgeschrikt en dat men zich allerwegen bedreigd gevoelt door binnenilandsche vijanden, die dikwijls nog gevaarlijker kunnen zijn dan de buitenland- sche. In alle landen, die kans loopen in deze oorlog betrokken te worden, is be zorgdheid, want wat in bovengenoemde landen is gebeurd, kan zich hier herhalen» Daarbij komt, dat het een soort systema tische actie schijnt, hierin bestaande, dat een veroveraar zijn strategie bouwt op de wetenschap, in het te bestrijden land een aantal personen achter het front te zijnen bate te zien optreden, zoodat de verovering ten zeerste wordt vergemakkelijkt. Ook in ons land ziet men dit gevaar zeer goed In. Minister De Geer heeft in zijn pas gehouden radio-rede duidelijk doen verstaan, dat de regeering in dezen paraat is en het binnenlandsche front niet vergeet. Het is wel droevig, dat in zulk een tijd en onder zulke ontroerend ernstige omstan digheden het Nederlandsche volk niet ge rust kan zijn, omdat ook in zijn boezem het verraad werkt. De tijd zal het wellicht openbaren, maar nu reeds staat het voor velen vast, dat er ook Nederlandsche Quis lings zijn. En deze moeten, als het eenigs- zins kan, onschadelijk worden gemaalit, voor ze hun duivelsche plannen kunneü uitvoeren. Dit nu kunnen we ten volle aan onze Regeering toevertrouwen, die over meer gegevens beschikt dan hetgroote pu bliek. In dit verband is het toe te juichen, dat de Minister van Justitie een wetsontwerp heeft iligediend, dat een strengere straf be doelt voor spionnen en andere landverra ders. De strafmaat wordt van zes op vijf tien jaar gebracht. De regeering zal echter zeker de instemming hebben van schier de geheele natie, wanneer zij in bepaalde ge vallen, waarbij landsverraderlijk optreden in ernstige mate bewezen' is, de doodstraf wederom invoert. Een groot aantal' intel- lectueelen heeft in deze geest reeds aan den Minister geadresseerd en het is te hopen, dat in deze richting maatregelen zullen worden genomen, wat vooral nu Nederland in staat van beleg is vei'klaard, des te ge makkelijker zal vallen. Ook in Indië toont men zich bezorgd over deze dingen. Er zijn daar onder de 250.000 Europeanen zeer vele al of niet genaturali seerde buitenlanders, die staatsambten be- kleeden en derhalve op kritieke oogenblik- ken zullen moeten bewijzen, of ze voor 100 betrouwbaar zijn. Daaraan wordt bij sommigen getwijfeld. Ook de actie der N. S.B., die, wonderlijk genoeg, in Indië nog steeds vrij spel heeft, wordt gewantrouwd, zoodat aan de Indische regeering om maat regelen hiertegen is gevraagd. De gouver neur-generaal heeft te kennen gegeven, dat het Gouvernement van alles op de hoogte is en de toestand zal weten te beheersohen. Intusschen staat het vast, dat zeer krach tige en ingrijpende maatregelen noodig zul len zijn, oni zoowel in Indië als hier te lan de elke poging om ten nadeele van het va derland en ten voordeele van een buiten- landsche mogendheid werkzaam te zijn, te verijdelen. Het beste middel om ons volk immuum te maken tegen dergelijke onna tuurlijke en staatsgevaarlijke experimen ten, is een goede, principieele voorlichting omtrent de beginselen van het staatsbe stuur, zooals die gegrond zijn op de Schrift en de Belijdenis. Alle verwarring en ver dwazing, alle 'fanatisme voor ideologieën komt voort uit onkunde, wanbegrip en mis leiding. Daarom moet daartegen met prin cipieele wapenen gestreden worden. 's-Gravenhage, 26 April 1940. De distributie van Ikujistmeststoffen. Eerste toewijzing voor heö nieuwe bemes tingsseizoen 1940/1941. Evenals in voorgaande jaren vangt thans de nieuwe aanvoer van fosforzuur-en kali meststoffen aan, welke bestemd zijn voor het gebruik in het voorkomende bemestings seizoen 1940/41. Van de nieuw aangevoer de hoeveelheden werd steeds een gedeelte rechtstreeks uit aanvoerschip aan de ver bruikers afgeleverd. De Minister van Economische Zaken acht het gewensoht, dat deze gebruikelijke afleveringen aan de verbruikers op hun vroegtijdige aankoopen voor het nieuwe sei zoen ook thans kunnen geschieden. Het is in het belang van alle verbruikers van kunstmeststoffen, zich door vroegtijdige levering te verzekeren van een gedeelte der fosforzuur- en kalimeststoffen, die zij in het seizoen 1940/'41 noodig hebben. Ten einde hen hiertoe in de gelegenheid te stellen, zullen zij van 1 Mei 1940 aif de „Eerste toewijzingen voor het bemestings seizoen 1940/41" kunnen ontvangen. De verbruikers, die dus vroegtijdig fos forzuur- eij kalimeststoffen wenschen te be komen, kunnen het „aanvrage formulier voor kunstmeststoffen, bemestingsseizoen 1940/41" op de door den provincialen voed- selcommissaris bekend te maken' plaatsen afhalen en dit ingevuld en onderteekend aan het daarop aangegeven adres inzenden. Een spoedige inzending bevordert een snelle en doeltreffende uitreiking der toe wijzingen. Deze Eerste toewijzing voor het bemes tingsseizoen 1940/41" is, naar verwacht wordt, niet te beschouwen als de volledige en eenige toewijzing voor het nieuwe sei zoen. Deze toewijzing zal gebaseerd zijn op die hoeveelheden, welke het R.V.O. Kunst mest Distributie Bureau in ieder geval be schikbaar acht. Zoodra de beschikbare hoe veelheden dit zullen toelaten, zullen verdere toewijzingen aan de verbruikers worden verstrekt. De hierbij uit te reiken kunstmestbonnen voor het bemestingsseizoen 1940/41 zullen naar den vorm eenigszins aifwijken van de in het seizoen 1939/40 uitgereikte bonnen. Deze nieuwe kunstmestbonnen zullen van 1 Mei 1040 af geldig zijn voor de aflevering van kunstmeststoffen. Door de uitgifte van de nieuwe kunst mestbonnen vervallen (Je bonnen, welke uit gereikt werden voor hét eerste bemestings seizoen (1939/40.) Teneinde echter de ver bruikers in de gelegenheid te stellen, deze oude bonnen van het seizoen 1939/40 te gebruiken, zullen aan hen tegen overgave van deze oude bonnen kunstmeststoffen mogen worden afgeleverd tot en met de vol gende data: stikstofmeststofifen tegen de stikstofbon nen 1939/40 t/m 30 Juni 1940. fosforzuurmeststoffen tegen de fosforzuur- bonnen 1939/40 t/m 31 Mei 1940. kalimeststoffen tegen de kalibonnen 1939/40 t/m 31 Mei 1940. Gemengde Meststoiffen tegen de kunst mestbonnen 1939/40 t/m 31 Mei 1940. Na deze data hebbet dus de.oude kunst mestbonnen 1939/40 hun waarde verloren, zoodat dan daarop geen kunstmeststoffen mogen worden afgeleverd. Dan zijn alleen nog de nieuwe kunstmestbonnen, seizoen 1940/41 geldig. 's-Gravenhage, 26 April 1940. TOEWIJZING VAN MENGVOEDER. De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat met. ingang van heden de op de witte bestelbonnen ondgr de ru brieken a, b, cl- en c-2 toegewezen hoeveel heden mengvoeders onderling verwisseld mogen worden. Degene, die dus een hoeveelheid meng voeder krijgt toegewezen onder een be paalde rubriek, kan deze zelfde hoeveelheid afnemen onder een andere rubriek, op den toewijzingsbon voorkomende. Mijnhardt's Zenuwtabletten maken IJ spoe dig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 7S et. Uitreiking diploma's Helpsters. Vrijdagavond had in de zaal naast het Gemeentehuis Üe uitreiking van diploma's aan de eerste groep cursisten als helpsters bij de Roode-Kruis-afdeeling plaats. Aan de eene zijde in de .zaal zaten in keurig witte uniformen gestoken de groep afgestudeerde helpsters; in het middenvak een andere groep, welke in Juni a.s. exa men zullen doen en voorts een aantal ge- noodigden. Deze bijeenkomst stond onder leiding van Burgemeester L. J. den Hol lander; aan de bestuurstafel waren voorts gezeten Mevr. Koert-Gnirrep in haar Roo- de-kruis-uniform; Dr. Arends en de heer J. V. Es, Seor. afd. Groene Kruis. De burgemeester zette in een keurige speech uiteen, dat Middelharnis niet achter blijft, om, mocht onverwachts de oorlogs fakkel ook over ons land losbranden, hulp te bieden aan e.v. gewonden en getroffe nen, die als slachtoffer van den oorlog zou den vallen. Ofschoon hier reeds een afd. van de E.H. B.O. is achtte men het toch noodig een op roep te doen onder de dames om. e.v. ver pleegstershulp te kunnen bieden. Spontaan is daaraan gehoor gegeven. Spr. illustreert met enkele voorbeelden hoe noodzakelijk daartoe de opleiding is, om in geval van nood vierkant te staan. Die opleiding was wel het grootste bezwaar daar doktoren niet immer tijd hebben om les te kunnen geven. Buitengewoon goed heeft Middel harnis het getroffen in de persoon van Mevr. Koert als Roode-Kruis-Zuster een bekwame leidster te vinden. Zij heeft zich met volle toewijding aan die taak willen geven, waarvoor spr. haar zeer erkentelijk is. De onder haar leiding gegeven cursus mag zeer geslaagd heeten. Het examen, de zer dagen gehouden, had tot uitkomst dat alle dames met ijver en acuratesse de les sen hadden gevolgd, zoodat niet een dame moest wordeni afgewezen. Het Ned. Roode Kruis verstrekt daarvoor een bewijs van geoefendheid. Dat is niet zoo maar een pa piertje, om dit te verkrijgen, daar zit heusch veel aan vast. Spr. heeft de verze kering dat het Ned. Roode Kruis afd. Mid delharnis te" Middelharnis een keurcorps heeft waar men in geval van nood op re kenen kan. Spr. dankt nogmaals Mevr. Koert voor de vele moeitedie zij zich ge troost heeft deze dames op te leiden. (Applaus.) Dan vindt de uitreiking van het docu ment (volgens voorschrift in tegenwoordig heid van het Hoofd der Politie) plaats. De volgende dames ontvangen het diploma: Mej. Taaie; Mevr. Jansen; Mej. v. d. Melde; Mevr. v. Leeuwen; Mej. Zeilstra; Mevr. Haagens-RoodZuster Zwaanswijk; Mevr. Visser-Breeman; Mej. L. v. d. Est; Mevr. V. Rossum-Smit; Mej. A. N. Esselink Mevr. V. d. Vlugt-de Mooij. De burgemeester feliciteert de dames en dankt Dr. Arends de examinator op wie hij nimmer een vergeefs beroep heeft ge daan. Zuster Zwaanswijk dankt namens de Da mes Helpsters Mevr. Koert en zegt dat zij hun uniform met eere zullen dragen. God verhoedde dat de werkelijkheid ooit komt aldus spr. maar is het zoo hopen wij bij zondere kracht van boven te ontvangen om ons werk te volbrengen. Mevr. Koert stelt de dames, die nu het bewijs van ge oefendheid hebben verkregen, ter beschik- .king van.het Hoofd der. Gemeente. Verder geeft zij in een vlotte uiteenzetting alge- meene richtlijnen aan. De dames hebben zich nu verbonden voor 2 jaar, wat het Roode Kruis telkens 2 jaar kan verlengen. Zij kunnen dit verband niet verbreken; het Dag. Bestuur kan dat wel, b.v. bij wange- drang o.i.d, maar dat komt hier niet voor. Spr. zegt dat de dames hun diploma wer kelijk verdiend hebben. Gaarne had zij hen naast de theorie ook eenige practische opleiding gegeven, waar toe de meeste Ziekenhuizen welwillende me dewerking verleenen. Het ziekenhuis te Dirksland wenschte echter die medewer king niet te geven, zoodat de dames daar niet een week of langer practisch werk kon den doen. Het spijt spr. dat zij zeggen moet dat het Ziekenhuis te Dirksland op andere Ziekenhuizen een ongunstige uitzondering maakt. Voorts zegt spreekster, dat de verkre gen kunde niet in eigen voordeel mag aan gewend, zelfs geen geschenken worden aange nomen. Bij verandering woonplaats moet daarvan direct kennis worden gegeven. Zij dankt Zuster Brinkman en Dr. Arends voor de hulp, de lessen en het examen. Bode Zaaijer wordt ook bedankt voor het steeds in orde brengen van de zaal, dhr. Vermeer voor administratief werk, de chef gasfitter Jongejan voor zijn bereidwilUg- heid het zuurstof-apparaat gasfabriek te demonstreeren. Thans zijn er in Nederland 10.000 help sters in de verpleegcolonne. Er zijn er 14000 noodig. Het uitgereikte diploma is voor 3e klas helpsters: 2e klas kunt U wor den aldus spr., bij practisöh werk; Ie klas wanneer men in een ziekenhuis een tijdlang heeft gewerkt. Hooger kunt U niet komen. Of men zou voor verpleegster moeten stu- deeren. Verpleegsters zijn er 500, gerekend wordt 1 verpleegster op 40 helpsters. De helpsters zijn plaatselijk; de verpleegsters kunnen overal worden gezonden. Spr. geeft dan nog eenige richtlijnen aan en hoopt dat steeds de wezenlijke persoonlijke band die nu is gekweekt mag blijven bestaan. De schotjes van de verschillende richtingen zijn voor dit werk weggenomen, saamhoo- righeid bij het verpleegwerk kan alleen tot het gewenschte doel leiden. (Applaus.) Mevr. VISSER brengt ook nog een per soonlijk woord van dank aan mevr. Koert mede namens de helpsters. Na de pauze, waarin thee werd gepresen teerd, droeg de heer Jansen, Leeraar in ffed. Taal en Letterkunde aan de R.H.B.S. eenige ontroerende fragmenten voor, uit, den vorigen wereldoorlog. Het was een schets van Maurits Sabbe en Cyriel Buisse en een ballade van Adama van Scheltema. Deze episode's uit den vorigen wereldoor log, maakten, mede door de levendige wijze van voordracht op de aanwezigen een die pen indruk. Mevr. Koert richtte zich aan het slot tot de a.s. helpsters. Zij zette uiteeen, dat het Roode Kruis geen standen kent, alleen LANDBOUWERS, ZAKENDOENDEN, voor Uw (aangifte etc.) is het NU tijdeen jaaroverzicht en rapport uit Uw be drijf te doen opmaken. Eischt daar voor uitsluitend deslnindige behande ling. OUDDORP BELASTINGEN - BOEKHOUDING - ACCOUNTANCY. (Ook voor de Zeeuwsche eilan<len.) rangen: of men al ,mevróuw" is 0f dienst bode" men moet als helpster de voorschrif ten navolgen. Voorliefde en uitzondering voor een of ander werk bestaat niet. Zij hebben zich aan de leidster in alles te on derwerpen. Zou iemand dus voor bepaalde werkzaamheden de neus optrekken is het beter zich thans terug te trekken, de voor schriften moeten precies en nauwkeurig worden nageleefd. De burgemeester dankte tenslotte de me dewerkers, last not least de heer Jansen voor zijn keurige voordracht en sloot de vergadering. 1909 30 APRIL 1940. Onze Prinses verjaard! Alom in dezen lande wappert het rood- wit-blauw met de Oranje-wimpel en tooit als goede Vaderlanders, oranje onze borst. Deze 31ste verjaardag van H.K.H. Prin ses Juliana wordt wel onder zeer ernstige omstandigheden en in een zeer zorgvoUen tijd gevierd. Wij hebben maar om ons heen] te ziMi, naar de genabuurde landen, waar de oor logsfakkel brandt, waar de vrijheden zijn beknot, waar de overweldiger is binnenge drongen. Als wij daarop zien, wat past ons dan dankbare erkentenis aan Hem, die ons wèl den druk der tijden niet spaart, maar toch de roede Zijner verbolgenheid niet zoo ver over ons uitstrekt, dat ons dit alles overkomt. Wij mogen het kostbare goed, onze vrij heid nog bezitten. Daarvoor heeft de oude dynastie der Oranjes goed en bloed veil gehad, ja het leven voor gelaten. In onze Prinses, haar Gemaal en het vorstelijk ge zin zien we daar de voortzetting van en bij iedere heugelijke gebeurtenis vervuld dankbaarheid ons hart, dat we onder de re geering der beminde Oranjes mogen levf^n. Het is nu geen tijd om feest te vieren of door uitbundig vertoon uiting aan onze gevoelens te geven. Zij er een gebed in het hort dat God de Heere onze Prinses met Haai gezin spare voor het Nederlandscno volk tot in lengte van laien. Dat gren vreemde hand het ooit wa.g'e de troon der Oranjes aan te randen, want we scharen ons rondom Haar en voelen ons met Haar één. Die éénheid, van het drievoudig snoe.": God, Nederland en Oranje, zal het bost worden bLv.-aard indien er een wandelen ïs naar 's-Heeren geboden, naar Zijn Wet en Getuigenis. Dat geeft de beste samenbin ding en vrijmoedigheid om te pleiten op het Oude Verbond van Vader Willem, die met den Potentaat der Potentaten een vasc verbond had gemaakt. De uitkomst daar van i.s dat we tot op 'Xit oogeablik als ■v^l-i nog In vrede mogen| leven, waarom het ons pas';, 'loor te leven naar 's-Heeren Woord dit Verbond in eere te houden. Want in het houden van die, is grooten loon.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 1