De Banden- en Rijwielkoning Voorjaarsprijzen 1940 FLINKE knapen/ TABAKSPIJPEN Nieuws uit Zeeland 12 cent ALLE EER AAN MOEDER S. Beerenborg Landbouw eo Veeteelt Boekbespreking HOUTEN VERBRUGGE 12850 f 36.50 f3950 f 45.00 f 49.50 f 39.00 f 28.50 BLIJF BIJ Bm BAND-BLUE BAND b BB^T Uitsluitend Kipstraat 76, ïioek Halvemaansteeg - ROTTERDAM DE VEEHOUDERIJ EN ONS GRASLAND M ID DELHARNIS Al onze prijzen zön vroblflvend, dus aUeen geldig In de week na plaatsing Tan Osa» advertentie. Xydige bestelling Is Uw belang! Reclame S. B. Rijwiel met terugtraprem, 1 jaar garantie reflector, Jasbeschermer, geheel Styrla Standaard S. B. Rijwiel met electr. lamp, compleet, 2 jaar garantie Torpedo Standaard S. B. Rijwiel met electr. lamp, electr. reflector, jasbeschermer, geheel compleet In prima uitvoering, 2 jaar garantie Dlenstrijwiel, geheel verzwaard met lamp, reflector, jasbeschermer, 3 J. garantie S. B. Dlenstrijwiel, verzwaard frame met verchroomde deelen en extra zwaar bal hoofd geheel compleet met elctr. lamp electr, reflector, jasbeschermer, slot enz. In een onovertroffen uitvoering, 5 jaar garantie Ballonrvjwiel in eerste klas uitvoering, 2 jaar garanüe Kinderrijwielen, in elke hoogte Verder steeds voorradig: Race Rijwielen, Transportrijwielen, Tourrtjwielen. Rijwielen met trommelremmen en idem met versnelllngnaven. Alle Rijwielen zijn leverbaar in Heeren, zoowel als in Dames. DE IN ONZE RIJWIELEN VERWERKTE HULSMANN FR.:\MES ZIJN VERVAAR DIGD VAN NAADLOOS GETROKKEN STAI,EN BUIS EN ZIJN BOVENDIEN GECOSLETTIZEERD, (ROESTVRIJ.) Binnenbanden met garantei f 0.45 idem zware kwaliteit met gar. f 0.550.65 Idem Iby met garantie f 0.75 Buitenbanden f 0.98 Buitenbanden f l-l^ Buitenbanden Continental f 1-25 Buitenbanden Antl-.slig m. garantie f 1.45 Buitenbanden Spec. Record, m, g, f 1.75 Buitenbanden S. B., onverwoestbaar f 2. Kettingen f 0.58—f 0.69—f 0.79 Pedalen f 0.59—f 0.69—f 0.79 Bellen t 0.19—f 0.25 Bellen, koekkoek f 0.23 Kettlngkasten t 0.79—f 0.95—f 1.10 Jasbeschermers, leerdoek f 0.69f 1.05 Jasbeschermers, cell. f 0.59^f 0.85 Bagagedragers f 0.35f 0.45 Idem met standaard f 0-69 idem, prima l-'^^ Voorwielen, reclame f 1-35 Wiel met Styriaremnaaf t 5.95 Wiel met Torpedonaaf f 7.25 Electr. Lamp Bauer 6-poUg Electr. Lamp Astron Electr. Lamp Ennwell Novo Electr. Lamp Ennwell Start Electr. Lamp Drieldeur Rijwielkappen, prima Spatborden, zware Icwaliteit p. Snelbinders, asbevestiging Lak p. busje f 0.07-f 0.10-f 0.12 Olie per fleschje Solutie f 0.05—tf Reflectors f 0.22—f Handles per paar f 0.07f Handles per paar, rubber Cell. Sturen Voetpompen S Voetpompen, zwaar koper Ponipslangen, draainippel Pompslangen, druknippel f Isolatieband per doosje VERZENDING ONDER REMBOURS PER SNELSTE GELEGENHIÏID. f 3.75 f 4.25 f 3.95 f 4.60 f 4.75 t 0.75 stel f 0.69 f 0.15 -f 0.20-f 0.30 f 0.07 0.06- -f 0.07 0.25- -f 0.30 0,10- -f 0.15 f 0.10 f 0.90 0.69- -i 0.90 f 1.35 f 0.15 0.20- -f 0.30 f 0.07 Aanbevelend, ^yii\> Blue Band bij eiken maal tijd daar door geef il< mijn jongens de extra voe ding, die zij noodighebben. Alle kinderen heb ben het noodig, want zij groeien zoo snel en verbruiken zooveel energie. Mijn jongens zullen nooit uit hun krachten groeien zij eten voldoende Blue BandI Weet U wel, dat Blue Band de vitaminen A en D bevat? Dit zijn de vitaminen, die wij volgens de doktoren noodig hebben om sterke beenderen en goede tanden te krijgen. Wel, wij eten Blue Band, dus ik weet, dat wij onze vitaminen krijgenl Mijn man zegt, dat Blue Band zoo licht verteerbaar Is. En wij allen vinden, dat het heerlijk smaakt, Blue Band is het beste voedsel voor kinderen en vol wassenen. Ik hoop, dat U ook de gezondheid van Uw gezin zal bevorderen door veel Blue Band op tafel te brengen! BLUE BAND 't'^^^l^*■■^'-Vf'-vifcV'V'^Vr'j:Vly*%1^ViV»!^t^VA^'^^^*■VJ'■*^:I'I^'^^^■ *i% 'I'll.' i*«*I vitïï'I'ij'i'i'j'ï'.* 'M*/ i 't'''.'. 8819-091 Nu het dit voorjaar zoo lang koud en nat is gebleven, heeft de grasgroei te wen- schew overgelaten. Het vee zal in de weide spoedig verschillende perceelen afgeweid hebben. Zal nu de grasgroei op deze percee len voldoende worden, dan diene men spoe dig een flinke stikstofgift te geven. Dat geldt niet alleen voor de weiden, die nog aan de beurt zijn, maar tevens voor die weilanden, welke spoedig afgeweid zullen worden. Het is. wel bekend, dat, door het toedie nen van meer stikstof op grasland, in meer malen herhaalde giften, telkens na het af- weideö of na het hooien, men zich niet al leen in de zomermaanden kan verzekeren van veel en voedzaam weidegras, maar dat dit ook van groot belang is voor het ver krijgen van de noodige hoeveelheid hooi, welke in den aanstaanden winter op stal noodzakelijk is. We moeten dus trachten, den geheeleni weidetijd door de beschikking te hebben over voldoende, prima weidegras Hiervoor is een ruime stikstofbemesting on ontbeerlijk. Natuurlijk komt ook hier de vraag naar voren, welke stikstofniest men hiervoor het beste kan gebruiken. Wij kunnen voor hooi- en weiland de kalkammonsalpeter aanbevelen, aangezien deze meststof voor vrijwel alle gronden ge schikt is. Wel zouden wij op de kalkrijke kleigronden de voorkeur willen geven aan zwavelzuren ammoniak, dit voor het ver krijgen van een regelmatigen groei, terwijl de kalksalpeter als een vlugwerkende stik- stofmest, daar in aanmerking komt, waar de grond in minder goede conditie verkeert, of het gewas achterlijk is. Vooral de laatst genoemde meststof is daar zoo bijzonder geschikt, omdat de stikstof zeer snel werkt en deze mest ook nuttig werkt door zijn gemakkelijk opneembare kalk. Bij bovenstaande bemestingwijze kan men in dezen moeilijken tijd rekenen op een geregelde grasvoorziening voor ons vee, hierdoor maakt men tevens onze vee houderij het meest renjdabel. BESTRIJDING VAN KWADE KOPPEN IN HET VLAS. De kwade koppen in het vlas worden ver oorzaakt door thrips, in sommige deelen van ons land ook wel donderbeestjes of mezeken genoemd. De aanwezigheid van dit insect kan gemakkelijk worden vastge steld door een bosje vlas op de hand, een wit stuk papier, of een witte zakdoek uit te kloppen, of wel door met een vochtige hand door het gewas te slaan. Het onder zoek naar het voorkomen, van thrips moet begonnen worden op 1 Mei en voortgezet worden tot midden Juni. Het is nl. geble ken, dat thrips soms nog laat optreedt en dan nog schade kan veroorzaken. Zoodra de aanwezigheid van thrips is vastgesteld, moet met de bestrijding begon nen worden. In geen, geval mag gewacht worden tot de vlaskopjes reeds dik worden, daar dan reeds schade is aangericht. Op grond van de in het vorige jaar door het Centraal Instituut voor Landbouwkun dig Onderzoek, afdeeling v}asteelt en vlas bewerking in samenwerking met de Rijks- landbouwconsulenten te Goes, Barendrecht, Breda en, den Directeur van de R.K. Land- bouwwinterschool te Hulst genomen proe ven, alsmede op grond van in de praktijk verzamelde gegevens, geven genoemd In stituut en de Plantenziektenkundige Dienst in afwijking van het in 1939 gepubliceerde bericht, waarin ook nicotine als bestrijdings middel werd genoemd, het advies om bij de bestrijding van de kwade koppen uitslui tend gebruik te maken van Derris. Hoewel nicotine ook wel werkzaam is tegen thrips, kan het gebruik van dit middel om ver schillende redenen toch niet aanbevolen worden. De bestrijding kan geschieden door tijdi ge bestuiving oif bespuiting met Derrispoe- der. Het bestuiven van het gewas met Der- rispoeder verdient de voorkeur boven het bespuiten met Derrispoeder in water. Er wordt per ha. en per keer gestoven met 75 kg. Derrisstuifpoeder met een gehalte aan rotenon (het werkzame bestanddeel) van procent of met 50 kg. met een gehalte van 1 procent rotenon, hetgeen minstens even goed is. De kosten zijn in beide geval len gelijk. Het is niet uitgesloten, dat met een ge ringere hoeveelheid Derrisstuifpoeder per ha. kan worden volstaan. Dit zal door na der te nemen proeven moeten worden vast gesteld. Ook is het wellicht mogelijk, dat het bestuiven iets minder vaak behoeft her haald te worden dan het bespuiten. Ook dit zal nog moeten worden nagegaan. Voor het bespuiten gebruikt men een mengsel van Derrispoeder en water. Per ha. en per keer worden 1000 liter verspo ten van een mengsel, dat 1 deel rotenon op 5000 deelen water (1/20 procent) be vat. Bij gebruik van Derrispoeder met een gehalte van 5 procent rotenon is dus 4 kg. van het poeder per 1000 liter noodig. Be draagt het gehalte 10 procent dan is 2 kg. voldoende. Men vergewisse zich steeds van het rotenon-gehalte van het aan te koo pen Derrispoeder! Het Derrispoeder moet zeer zorgvuldig met het water gemengd worden. Ter bevor dering van een gelijkmatige bevochtiging van het gewas wordt aan de vloeistof een uitvloeiér toegevoegd, waarvan doorgaans 500 gram per 1000 liter wordt gebruikt (men raadplege de gebruiksaanwijzigingen van de verschillende uitvloeiers.) Zeer goe de resultaten worden ook verkregen^ door toevoeging van 10 kg. zachte groene zeep per 1000 liter water. In de meeste gevallen zal de bestuiving of de bespuiting meermalen, soms tot 5 of meer toe, herhaald moeten worden. Telken male, wanneer zich in eenige mate levende thrips op het gewas vertoont, is herhaling' van de behandeling noodig. Steeds controleere men daarom het ge was op de aanwezigheid van thrips. Vooral de randen van de vlasperceelen dienen bestoven of bespoten te worden. Aanbeveling verdient het de bestuiving in de middiaguren uit te voeren, alhoewel het ook des avonds kan geschieden. Het bespuiten geschiedt bij voorkeur 's avonds of in den middag: Het bestuiven zoowel als het bespuiten in de morgenuren is minder gewenscht. De kosten van het bestuiven of bespuiten van het vlasgewas met Derris zijn niet on aanzienlijk. De resultaten, die verkregen worden, bij een juiste uitvoering, zijn ech ter van dien aard, dat bij optreden van thrips de kosten ruimschoots betaald wor den. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot het Centraal Instituut voor Landbouwkundig Onderzoek, afdeeling vlas teelt en vlasbewerking, de Rijkslandbouw- consuleniten, de Piantenziektenkundigen Dienst en de daarbij werkzame ambtenaren. DE GEMEENTEWET In het büxonder voor Raadsleden toegelicht Door Mr. A. KOELMA Secretaris van Alkmaar. Uitgave N. Samspm N.V. Uitgever Alphen a.d. Rijn. Een beknopt en| toch volledig werkje, dat een helderen blik geeft op de inrichting van de gemeentelijke huishouding en dat inleidt in de voornaamste gemeentelijke be- stuursproblemen, is voor raadsleden, die niet reeds uit anderen hoofde met de ma terie vertrouwd zijn, welhaast onmisbaar. Zulk een gids verscheen in 1933 van de hand van den heer Koelma, gemeentesecre taris van Alkmaar en lector in de bestuurS wetenschap aan de Ned. Economische Hoo- geschool te Rotterdam. Van deze veel gebruikte en gewaardeer de uitgave zag thans de tweede druk het licht. Bij dezen herdruk werd het boekje van zelfsprekend weer geheel op de hoogte van den tijd gebracht. Een vijftal wijzigingswet ten! toch maakte herziening en bijwerking noodig. Ook de nieuwe druk is van handig for maat en bescheiden omvang, zoodat het boek zonder bezwaar kan worden meegeno men ter raadszitting. Het beslaat 250 bladz. druks. In dit betrekkelijk beknopte bestek wor den systematisch de onderwerpen behan deld, die voor het raadslid van beteekenis zijn. De opsomming der hoofdstukken geeft daarvan een duidelijk beeld: 1. De Raad; 2. De burgemeester; 3. De Wethouders; 4. Het college van burgemees ter en wethouders; 5. Het personeel der ge meente; 6. De gemeenten onderling; 7. De gemeente als rechtspersoon; 8. De begroo ting van de gemeente en van haar bedrij ven; 9. De rekening van de gemeente en van haar bedrijven; 10. De gemeentebedrij ven; 11. Beheer der financiën; 12. De ge meentelijke belastingen; 13. Rijksuitkeerin- gen aan gemeenten; 14. De gemeente en het handelsverkeer; 15. De gemeente en de instellingen van weldadigheid; 16. De ge meente en haar afzonderlijke afdeelingenl; 17. De gemeente en de burgerlijke stand. De wijze van behandeling is eenvoudig en helder. In het bijzonder is daarbij aan dacht geschonken aan vragen van practi- schen aard. Een uitvo#fig alphabetisich register maakt de raadpleging van het boekje gemakke lijk, r Wij zouden ieder raadslid aan willen ra den dit boekje te koopen. Vooral voor niet geschoolden is het een onmisbare gids, waardoor zij in kort bestek het gemeente recht kunnen zien. De prijs bedraagt f 2.90 geb. ST. MAARTENSDIJK Op de grondsoort lichte klei, met als voorvrucht koolzaad, werd op het Land- bouwproefveld onder no. Z. 390 een witte booneni proefveld aangelegd. Uitgezaaid werden de Variëteiten; Blanca, Walcheria en voorts nog drie niet vernaamde rassen van het Centr. Bur. n.l, 344/3715, 345/3714 346/3713 zijnde kruisingsproducten van de Walchersche witte boon met de Aka brui ne boon. Als bemesting werd aangewend 400 kg. sup. (20%) 200 kg. kalizout (40%) en 200 kg. kalkammonsalpeter. Op 22 Mei werd gezaaid, waartoe kuiltjes met een houweel werden gehakt enj waarin van Blanca en Walcheria 2 en van de overige rassen 3 zaden werden gelegd op een rijen afstand van 33 x 33 cm. in 3 paralellen elk van 0.5 are. Op 1 Juni kwamenj Blanca en Walcheria op en de overige op 3 Juni. Ontwikkeling: Walcheria was in het be gin iets voor bij Blanca en kenmerkte zich door iets grootere en wat lichter getinte bladeren, doch van deze verschillen was later niets meer te bespeuren, en vormden beide vrij veel ranken en groeiden flink. Bij de rassen van het Centraal Bureau was dit anders; deze rankten evenmin als de Aka bruine boon, terwijl de planten boven dien wat kleiner bleven. 344/3715 groeide 't grootst en( was ook wat grover van blad. Voor opbrengst vergelijking moest het eer ste veldje van Walcheria vervallen, daar onder abnormale omstandigheden de groei had plaats gehad. Plantenziekten: Veel mozaïek werd in Blanca en Walcheria waargenomen en ook kwam daarin wat zomerrot voor, terwijl de twee laatste rassen van het C.B. heel wat minder, en het eerste ras van 't C.B. het minst aan die ziekte leed. De stand van alle veldjes was zeer regelmatig. Rijp en opgetrokken: De twee laatste rassen van 't C.B. resp. op 7 en 4 Septem ber en het eerste op 26 Aug. Blanca op 16 Sept. en Walcheria op 20 Sept. Per are bedroegen de gemiddelde op brengsten van: Walcheria 24.6 kg., Blanca 28.5 kg., 344/3715, 42.3 kg. 345/3714. 36.4 kg., en 346/3713. 39.7 kg. Aanmerkelijk hooger opbrengst dan Wal cheria en Blanca hebben dus de kruisings producten van 't Centraal Bureau gegeven. Bovendien kenmerkten ze zich door minder mozaiekziekte, afwezigheid van ranken! en door dat ze vroeger rijp waren. De zaad- kleur kon echter wat mooier zijn. Het hoogste teschot gaf 344/371,., welke krui sing van de drie nieuwe rassen ook hec mcuiste zaad gaf. Het minst voldeed hel zaad van ci46/3713

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 6