mumm Mogelijk Ingezonden Visscherij IVOROL geeft een zeer actief zacht en geurig schuim OFFICIEELE CRISISPUBLICATIES Voor onze Jongens en Meisjes oom; ko. Op ons eiland is momenteel de sterfte onder het vee groot; zoo vond dezer dagen de landbouwer Aertsen onder deze gemeen te op een: morgen één zijner beste melk koeien dood inde stal. Door de destructor auto werden op één dag aan groot en klein vee 12 stuks vervoerd. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over hoofdstuk TV van de RÖksbegrooting 1940 lezen we: „Het voorschrift van artikel 25 vierde lid, van de Nijverheidsonderwgswet, volgens hetwelk andere gemeenten aan de gemeen te van vestiging vergoeden (voor zoover het lagere nijverheidsscholen betreft) 20 pet. Van het gemiddelde bedrag van de netto kosteni per leerling, afkomstig uit die an dere gemeenten, is billijk en juist te achten. Het percentage van 20 pet. inplaats van de volle door de gemeente van vestiging verschillende 30 pet., is vastgesteld in ver band met de belangrijke financieele en an dere voordeden, voor een gemeente verbon den aan de vestiging van een nijverheids- school aldaar." Op 'teiland Tholen moet elke gemeente op 'teiland voor een te Tholen gevestigde streekschool de volle honderd procent be talen, gedurende een termijn van 5 jaar. Volgens bovenstaande aanhaling is Minis ter Boekensteln van meening, dat voor de lagere nijverheidsscholen een buiten ge meente slechts het 2/3 deel bij moet dragen van 't geeni een gemeente betaald, waar zulk een inrichting gevestigd is. Een standpunt, dat we ten volle kunnen deelen. BBIJINISSE De Raad dezer gemeente is in open bare vergadering bijeen geroepen tegen Vrijdag 26 April 1940 des namiddags zeven uur. ST. ANNALAND 24 April 1940. Heden voormiddag had alhier de eerste steenlegging plaats Van het nieuw te bouwen Raadhuis. Aanwekig waren: het volledig college van B. en W., bijna alle leden van den raad, gemeenteontvanger, gemeenteopzichter, de architect, de aannemers, de opzichter, ge meenteveldwachter, secretariepersoneel en de gemeentebode. Nadat op het oude gemeentehuis koffie enz. was gebruikt, werd gezamenlijk naar het terrein getrokken. De Burgemeester, die de plechtigheid zou verrichten, voerde vooraf nog het woord, en wees op het belangrijk oogenblik, be nevens op de voortvarendheid van den Raad in deze, en noemde het eeni eer deze eerste steenlegging te mogen doen plaats hebben. Het oude raadhuis, waarvan de eerste steen werd gelegd op 25 Maart 1854, het geen bleek uit het archief, is onder de te genwoordige tijdsomstandigheden veel te klein en bovendien primitief ingericht. Nadat Z.E.A. de beste wenschen voor het te bouwen gemeentehuis heeft uitgespro ken en dank heeft gebracht aan den Ar chitect voor het mooie, degelijke plan door hem opgemaakt, worden door den Burge meester eenige steenen aan het te bouwen raadhuis toegevoegd. Vervolgens wordt door een drietal foto grafen dit heuglijk feit op de gevoelige plaat vastgelegd. Een van de aannemers, de heer de Bruij- ne, en de architect, de heer Ir. Rothuizen, voerden nog het woord, waarna wederom naar „boven" werd getrokken, om onder gezellig samenzijn eenige consumptie te ge bruiken. STAVENIS8E Een openbare gemeenteraadsverga dering is uitgeschreven op Maandag 29 April des Voormlddaga om 10 uur. Voor een te beroepen predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Vlaardingen komt op een daartoe geformeerd drietal voor Ds. J. Batelaan alhier. Burg. Stand. Geboren: Wïllem Pie- ter zoon van Joost Wesdorp en Jacoba Priem. De alhier gehouden Emmabloem col lecte, die bestemd is voor de plaatselijke Groene Kruis afdeeling heeft opgebracht de som van f 58.06%. SCHEBPENISSE Om aardappelen te laden voor het buitenland is In de haven alhier aangeko men een motorschip metende 338 tap., het grootste vaartuig dat tot dusver onze ha ven is binnengekomen. Verscheiden biggen in onze gemeente sterven aan de veelvuldig voorkomende ge vreesde pestziekte onder deZe dieren. OUD VOSSEMEER Burg. Stand. Gehuwd: L. J. van Gor- sel en Dingena Duine; M. de Wilde en Ma ria van den Boogaart. Met een op twee plaatsen gebroken been, dat veroorzaakt werd door het vallen van een zandwagen en waardoor het been onder één der achterwielen terecht kwam, moest de militair Frans Storms naar het. ziekenhuis te Bergen op Zoom worden over gebracht. Burg. Stand. Gteboren: levenloos kind van P. van Driel en Jac. Jeroense. POOBTVLIET Het eerder in ons blad vermeldde ini tiatief tot stichting van een Bewaarschool, is, naar wij vernemen, in een vergadering der oudercommissie van de O.L.S. gestrand om den schijn te vermijden, dat zulks zou zijn uitgegaan van die school en er alzoo voor andere gezinten geen deelname zou kunnen plaats hebben, en het daarom liever uit den boezem der gemeente liet opkomen, waartoe nu spoedig naar ons werd medege deeld, onder leiding van Burgemester van Oeveren een vergadering zal worden be legd. Burg. Stand. Ondertrouwd; Johannes Kersbergen 36 jaar (van Leerdroek) en. Pietemella Cornelia Jansens 26 jaar, Jo hannes van Dalen 30 jaar en Wilhelmina J van Luyk 25 jaar (van Tholen.) Gehuwd: Cornells van Dalen en Lijn tje van Nieuwenjiuijzen (Lewedorp, gem. 's Heer Arendskerke.) Loop der bevolking. Vertrokken: He lena Bolier naar Oud Vossemeer. ST. MAARTENSDIJK Een gift van if 25.en f 10.is Zon dag j.l. gecollecteerd in de Ned. Herv. Kerk alhier ten bate der Diaconie. Uit de overgelegde rekening en ver antwoording, van de onder voorzitterschap van Dr. Tazelaar gehouden jaarvergadering der Coop. Electrische Centrale alhier, ver melden we de navolgende cijfers; Op den aanleg werd een winst gemaakt van f 788. 54, afgenomen werd voor een bedrag van f 13.942.48 aan electriciteit, de totaal in komsten waren f 14.731.02, de totale lasten f 10.067.55, zoodat er een netto winst is ge maakt van f 4663.47. Dit bedrag vermeer derd met f 170 schuiurhuur en f 25 huur omvormer, af in totaal f 4858.08 wordt aan gewend voor aflossing. De totaal schuld per 1 Januari 1940 bedroeg f 57.732.19. Niet te vermelden is voor welk bedrag de vaste gebouwen en machinerieën gewaardeerd zijn, daar deze niet op de balans voorko men. In verband met de ruwolieprijzen kan de pr^js van de electrische stroom niet ver laagd. Burg. Stand. Ondertrouwd: Cent Verkamman j.m. 27 jaar en Sammerina Cor nelia van Drjke j.d. 23 jaar; Hendrik van Gorsel j.m. 25 jaar en Elizabeth WlUemina Dane j.d. 23 jaar. Marktbericht van Donderdag 25 April Granen en Peulvruchten aan Regeerings- prijs. AARDAPPELEN: Witte Eigenheimers f 1.90 Blauwe Eigenheimers f 2. Zeeuwsche Bonten f 2.50 Zeeuwsche Blauwen f 2.50 Poters f 1.20 Kriel niet meer aangeboden. Redstar 'f 2.10^-2.50. Alles per 70 K.G. Tot f 5.boete of 5 dagen hechtenis werd, door den Kantonrechter te Bergen op Zoom wegens overtreding van de "Vleeschkeuringswet, veroordeeld J. F. al hier. Voor deze gemeente zijn op f 10.200 de opcenten op de Personeele Belasting, bij nadere raming vastgesteld. UIT DE PROVINCIE ZEELAND. De brug over de Zajndkreek. Namens Gedeputeerde Staten van Zeeland, zullen twee onderdeden van het bestek der brug over de Zandkreek op Woensdag 8 Mei a.s. worden aanbesteed. De aanbestedingen betreffen de vijf sta len vakwerkbruggen met bijkomende wer ken en het maken van den onderbouw voor de brug. is er met de schoonmaak weer iets noodig in: Gordijnen, Karpetten, Kleedjes, Tafel- kleeden, Schoorsteenloopers, Handweefstof, Vloerbedekking zooals: Linoleum, Balatum, Verto- en Boucle Tapijt, Tafelzeiltjes, Boordrandjes, Cooos, Wollen en Pluche Loo- pers. Deur- en Keukenmatten, Spiraal- of Stroomatrassen, Ledikanten, Bedden, Ka pok enz. U vindt bij ons een ruime keuze in bo venstaande artikelen. Tevens Uw adres voor alle soorten MEUBELEN. Beleefd aanbevelend, W. PRIEM VOORSTRAAT STAVENISSE Geachte Redactie, Waar moet ik met mijn kind, dat op ons eiland M.O. wil genieten heen? De aangewezen plaats is Bergen op Zoom Hier zijn 2 H.B.S-en een Rijks en een Room sche. Voor ons protestanten, moest het nu eigen lijk toch vast staan, dat we onze kinderen niet naar de Roomsche stuurden. Als we de resultaten der laatste jaren overzien, dan blijkt ons, dat het procent geslaagden aan beide H.B.S.en gelijk is. Waarom dan onze kinderen gestuurd naar de Roomsche H.B. S., waardoor we Rom.e sterken. Dat een Roomsche zijn kind daarheen stuurt, is zijn goed recht, maar wij. Pro testanten, moeten onze kinderen toch geen onderwijs laten geven, inzonderheid bij ge schiedenis en literatuur, gedrenkt met een Roomschen geest. Laten we blij zijn, dat er nog een Ryks H.B..S in Bergen op Zoom is en laten we die zooveel mogelijk steu nen, opdat ze instand blijve. ZEEUWSCHE SCHAALDIEBEN Men schrijft aan de N.R.Ct.: Al staat de oesterverzending officieel nog niet stil, er gaat toch zoowat niets meer om. Over de slechte resultaten in het afgeloopen seizoen is al genoeg geschreven. Het verzendingscijfer zal tusschen de 9 en 10 millioen komen te liggen, terwijl er vo rig jaar 12% millioen weg gingen. Dit cij fer was ook al zeer laag, bovendien wa ren de prijzen dit jaar veel en veel gerin ger. Velen zijn begonnen het zaad van de pan nen af te steken. Hoe slecht de verwachtin gen ook waren na de strenge vorst, bij de meesten viel het toch nog tegen. Het blijkt dat de pannen prachtig waren aangeslagen, vol met zaad, doch men moet zoeken naar een nog levend oestertje, waarbij dan nog vele exemplaren voorkomen die veel te zwak zullen zijn om er verder het leven af te brengen. Reeds schijnt heel wat zaai goed in Frankrijk te zijn besteld, waarvan de aflevering evenwel vertraging onder vindt door gebrek aan arbeidskrachten daar. Ook de mosselverzendlmig is zoo goed als afgeloopen. Naar Frankrijk staat de ver zending reeds stop. Na de goede verzen ding in de vorige jaren is deze ditmaal ook belangrijk minder geweest gelukkig bleef hiervoor de prijs gehandhaafd. Deze week kwamen weer schepen met mosselzaad van de Waddenzee. De kwaliteit was goed en de prijs niet hoog. Wel verluidde, dat ook daar de voorraden zaad veel door de vorst hebben geleden. De Ikreeftenivangst beteekent nog niet veel, ongeveer 90 kg. per week. Nu er moei lijkheden voorkomen in den aanvoer van Noorsche kreeft, die anders geregeld -over Rotterdam voor een groot kreeftenpark Regen wind hagel sneeuw zacht guur ^Rheumatiek Natuurlijk, Rheu- matiek! Hoe kan 't anders? Juist in deze dagen van steeds wisselend weer, worden lijders aan Rheumatische pijnen geteisterd door hun kwaal. Geen wonder, dat juist nu talloos velen hun heil zoeken bij een be proefd middel als Kruschen Salts. In tegen stelling met smeerseltjes of broeien van buitenaf, bestrijden Kruschen's zes minera le zouten Uw kwaal van binnenuit bg de oorzaak; onzuiver bloed. Kruschen's aansporende werking op Uw lever, nieren en ingewanden, wekt die organen weer op tot volledig krachtige werking, noodig om Uw bloed te zuiveren van het overtollig schadelijk zuur, dat zich nu vastzet in spier weefsels en gewrichten( en zoodoende oor zaak is van Uw lijden en pijn. Neemt toch óók Kruschen Salts. 'Tienduizenden Rheumatieklijders bracht het verlossing van hun kwaal, 't Is zoo'n geringe moeite, lederen morgen de kleine dosis en het doet U zoo weldadig véél goed! Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. f 0.40. f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak). Fabr. E. Griffiths Hughes Ltd., Man chester (Engeland). Opger. 1756. te lerseke werd aangevoerd is de prijs hoo- ger. Vorige jaren f 2.^2.50, thans f 3.50 per kg. De visschers hebben besloten hun vangsten op te slaan en ééns per week ge zamenlijk te veilen. Wulken, die anders tusschen de oesters en mosselen werden geraapt en door de knechts mochten worden verkocht, wat dikwijls een aardig „verval" beteekende, komen zoo goed als niet meer voor na de zen strengen winter. Alleen de schadelijke slipper schijnt de vorst zonder nadeellge gevolgen te hebben doorstaan. 's-Gravenhage, 25 April 1940. DE BOTEBHEFFINO. Wij vernemen van officieele zijde, dat het bedrag van de heffing en steunuitkee- ring op boter, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 24 April tot 2 Mei is vastgesteld op 80 cent per Kg. (on veranderd.) waardoor elke poetsing met Ivorol een ware mondwassching wordt. Heerlijker tandpasta is er niet. Tube 60 40 25 cent BESTE JONGENS EN MEISJES! Het is de laatste keer weer in deze maand dat ik voor jullie schrijf. Ik laat maar eerst het nieuwe en laatste raadsel volgen. BAADSEL 4: 1. X a X 2. X a X 3. X a X 4. X a X 5. X a X 6. X a X 7. X a X 8. X a X 9. X a X 10. X a X 11. X a X 12. X a X 13. X a X 14. X a X 15. X a X 16. X a X Hier zien jullie 16 woorden, die niet alle maal even lang zijn, maar die allen eindi gen op de letter a. Tussen die woorden zien jullie kruisjes Daarop moet een letter komen te staan, zo dat we een kruisjeslijn hebben van 32 let ters. Die lange rij letters vormt de betekenis van een Feestdag, die we na enige tijd ho pen te vieren. De omschrijving van de gevraagde woor den is als volgt. (De letters tussen die woorden moet jullie maar zien te vinden, wat wel zal lukken, nu jullie weet wat de betekenis van de kruisjeslijn moet zijn.) 1. aifgod der Efeziërs. 2. man van Bathseba. 3. richter. 4. plaats, genoemd in Hooglied 6. 5. woonplaats van Samuel. 6. zoon van Ikkes 1 Kron. 11.) 7. verdelgde stad (door vuur.) 8. Koningin die het koninklijke zaad van Juda ombracht. 9. verleidster van Simson. 10. schenker, die landvoogd te Jeruzalem werd (ook bijbelboek.) 11. profeet. 12. betekent: de niet ontfermde (Hosea 1.) 13. landstreek in KanaSn, 14. zoon van Benjamin (IKron. 8.) 15. profeet. 16. huisvrouw van Abrara. Dit raadsel werd ingezonden door den jongeheer ADBIE TEUNIS v. GUBP, Ooltgensplaatj. Nu komt het restant brieven: Lena V., St. PhiUpsland. Is de schoonmaak al aan de kant? Hier bij ons nog niet. Wij zitten er midden in, maar op 't ogenblik laten ze me nogal met rust. Je moet rekenen: het is avond en dan is het voor de schoonmaaksters rusttijd. Dan wordt er niet meer geplast en ge boend. Je raadsel hoop ik ook wel te plaatsen. Het is goed dat je er vroeg mee aankwam. Dan kan het zeker aan de beurt komen. Corrie M., Nieuwe Tonge. Doch joe dat ik joe brief niet zou kenne leze? Jae, dat gaet wel. Zo as joe ziet ken ik zo schrieve oak! Ik doewe noe net als joe. De tael schrieve is soms nog moeilijker as prate. Noe wil joe nog een versje ha, Hier is t' Aan Corrie. Al schrijf ik niet met pen en inkt, Toch sta ik hier op 't blaadje. Aan d'andre kant plak jij nu maar Een alleraardigst plaatje. Ik sta hier toch, al is 't wat raar, Je kqkt er met genoegen naar, Want 't is een pracht-herinnering Van hem, die steeds je brief ontving. April 1940. OOM KO. Aren M., Nieuwe Tonge Wat heeft jouw zus nu een lang ant woord, hé Jammer, dat jtj ook geen album hebt. Als 't zo doorgaat met die poesie- rijmpjes, dan zouden die albums voor de jongens ook nog in de mode komen. Maar dat is toch nog niet, zeker? Ik heb er vroeger nooit een gehad. Arentje y. D., Ooltgensplaat. Wist je niet veel nieuws te vertellen? Dat gebeurt mij ook wel eens. Toch had je wel even kunnen schrijven welke wedstr\jd je graag wou hebben. Niet aan gedacht? Of doe je er niet aan mee? Bepje P., Oude Tonge. Is Truida's armpje nu al beter? Arm kind, 't zal wel veel pijn gehad hebben. Ik denk dat jij liever het poesje van Nel ly had, dan zo'n grote bouvier van je oom. Zulke honden kunnen heel kwaad zijn, heb ik wel eens gehoord. Nelly K., Oude Tonge. Is de troostprijs toch bij jou trecht geko men Je had je adres niet geschreven. Doe je dat volgende keer? Hartelijk gefeliciteerd met je moeders verjaardag. Bep S., Middelhamis. Ik vind het niet erg dat je oplossing 1 niet had. Boos ben ik er niet om. Het raad sel niet plaatsen was voor mij ook moeilijk, daar ik wist dat er heel wat tijd aan be steed was. Toch zou ik over dat punt wel even van gedachten willen wisselen, maar ik zal dat hier niet doen. Bertus S., Middelharnis. Ga je al op de Ambaohtsschool En hoe bevalt het je? Ik heb gejioord dat het nog al druk werken is. Maar als je ergens „reuzezin" in hebt, dan zal 't wel gaan, niet waar? Nellie van D., O'plaat. Fijn, dat je zelf weer kon schrijven. In vind het heel goed, dat je alleen maar een brief schreef. Gelukkig, dat je toch nog over mocht naar de zevende klas, na je lange ziekte. Adrie T. v. G., O'plaat. Heb je je niet zeer gedaan, na die grote sprong? Ik bedoel: gaat het nogal in de nieuwe klas? Ik heb er wel moed op. Ik zie je nog al aan voor een ijverige leerling. Je raadsel kon ik niet in de cirkelvorm geven. Zo'n figuur kan moeilijk gedrukt worden. Ik heb er maar van gemaakt wat er van te maken valt. Draagt het je goed keuring nogal? Jacob v. K., Ouddorp. Hoe is de prijs bevallen? Is het boek naar je zin? Ik hoop het. Je hebt het echt verdiend, hoor! Mina Oi, Den Bolmtmel. Is het druk geweest op het feest van je grootouders? Je broer is toch niet thuis geweest, denk ik. De verloven waren toen juist ingetrokken. Plak je nog alle briefjes uit de krant in een schrift? Dan zal je er al heel wat hebben. Branmiie S., Rotterdam. Hier staat je naam dan in de krant, hoor! Je bent hartelijk welkom. Je mag gerust met de tekenwedstrijd meedoen. Je meester ken ik niet; den bovenmeester wel. Bedankt voor de mooie zegels. Mijn zoon tjes zijn er heel blij meeJ Maart de V., Goeree. Al heeft je zus je briefje geschreven, het meeste heb jij toch gedaan. Is je moe der lang ziek geweest? Nog enkele dagen en je wordt verhoogd op school. Heb je er nogal moed op? Lenia de V., Goeree. Ben je blij dat je van school gaat? Je moeder heeft nu een flinke helpster. Het huishouden doen is ook wel mooi werk, hè Over die begrafenis heb ik in de krant gelezen. Je moeder heeft denkelijk nog wel bij hem in de klas gezeten, niet? Marinus v. d. K., St. Annaland. Je broer mag gerust in jouw plaats gaan meedoen. Een tekening mag je nog best in zenden. Ben je al aan 't koeien wachten? Welk cadeau kreeg de meester wel? Johannes P. (V. d. B., Stavènisse. Gaat het goed in de nieuwe klas? Gaat Piet nog graag naar 't kleine schooltje De schoonmaak is bij jullie nu wel achter de rug, denk ik. En 't varken in de kuip! Adri V. d. B., St. Annaland. Zo langzamerhand begint het weer te worden om op 't land te werken. Heb je al aardappels gepoot? Het is alles nogal laat dit jaar, maar 't zal hopelijk wel terecht komen. Aart D., Middelhamis. Het is niet erg, al helpt een ander je een handje. Vooral als je ziek bent. Wie heeft die eerste oplossingen zo mooi geschreven Ik heb vanmorgen ook nog kachelhout gehakt, net als jö. Je merkt dat ik alle mogelijke werkjes moet verrichten. Corrie V., Rotterdam. Half werk opsturen mag b^j mij wel. Ik kan dan zien wè,t van het raadsel is ge maakt, en ook zie ik de ijver. Zou je liever op Flakkee wonen dan in de stad? Gezond is het zeker op het plat teland. Daar kun je nog eens wandelingen maken. Maar ik zie dat je bij jullie daar ook. gebruik van maakt, 't Is mooi en goed voor 't lichaam. Stina den E. St. Maartensdijk. Werken voor moeder gaat vóór 't brie ven schrijven, hoor! Daar moet je altijd aan denken. Hoe maakt Corrie het in haar dienst? Ik hoop van goed. Hendrika v. D., Melissant. Aan Riek, Wie is het, die je hier nu ziet? Je kent hem en je kent hem niet. Het is een wonderlijke oom, En toch niet ééntje uit een droom. Het is een oom, die echt bestaat En elke week in 't hoekje praat; Die nu zelfs in je poesie schrijft, Zodat de vriendschap zeker blijft. Hier heb je dan, hóe 't dan ook is. Van Oom Ko een gedachtenis. April 1940 Marie S., Middelhamis. 't Is een heel ziekenhuisje geweest bij jul lie, en al de kinderen verschillende kwalen. Ik hoop dat jullie nu allemaal weer beter zijn. De bof doet veel pön. hè? Gerrit K., Middelhamis. Je briefje was een heel reisverslag. Ik had best de reis eens mee willen maken. Die omgeving is me niet zo best bekend. Henk K., M'hamis. Je hebt je eigen-fabricaat-boekenkastje zó beschreven, dat ik het me best kan voor stellen, hoe je 't gemaakt hebt. Een beetje knutselen is een welkome afwisseling bö 't studeren. Allemaal. Inzenden: oplossingen van de Aprilraad,- sels, tekening, opstel. JuUie weet de afspraak. Gegroet van OOM KO.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 5