Nieuws uit Zeeland Gemeenteraad THOLEN Onrustige zenuwen meerder opzicht een achteiaiitgang voor de betrokken streek kunnen beduiden." Verder beoogt de sclirijver, dat bestaande rechten zooveel mogelijk worden geëerbie digd, en er een „soepeler" toepassing komt op het verleenen van uitweg op de Provin ciale wegen. Thans is de toestand zoo, „dat in de eene streek een ambtenaar speciaal voor de belangen der aangele gen eigenaren een open oog heeft; in de andere streek de zaak in handen is ge legd van een ambtenaar, die de eischen van het verkeer zoo hoog aanslaat, dat, waar formeel wettelijk mogelijk, de rech ten der aangelanden worden beperkt. In beide gevallen is geen strijd met het bur gerlijk recht aanwezig; althans die be hoeft niet te bestaan; eni daar is, zou die dreigen, het college van Gedeputeerde Staten om zulks te keeren." Een ander systeem, waarbij de provinci ale wetgever zoo nauwkeurig mogelijk alle rechten van aangelanden regelt dus niet een preciesse navolging van de voorschrif ten der Rijkswegen wordt wenschelijk geacht. „De Provincie is niet gehouden, 's-Rijks voorbeeld letterlijk te volgen; ze kan dit zelfs niet; ja het is onwenschelljk. De Provincie behoeft dit niet te doen, omdat aan de groote Rijkswegen hooger eischen moeten gesteld, dan veelal aan de Provinciale wegen; zoodat bij de pro vincie de mogelijkheid van meer tege moetkoming dan van het particulier be lang bestaat dan bij het Rijk. Onwenschelljk is het, omdat, mede op grond van de bovenstaande opmerking, de rijksregeling ten deze geenszins als het non plus ultra behoeft te worden beschouwd. De Provincie ika-n dit tenslotte niet, om dat het Rijk bij de wet zekere door de Wet toegekende rechten kan ontnemen, terwijl voor den provincialen producent van verordeningen door de wet gegeven voorschriften maar tastbaar zijn." Uit eenige uitspraken van de rechtbank te Amsterdam en Maastricht citeert de schrijver, dat art. 5 van het Rijkswegen reglement niet het onbeperkte recht geeft om uitwegen t® weigeren, op te heffen of aan voorwaarden te binden en dat met na me de verplichting krachtens art. 715 B. W. niet opheft. Aan het slot concludeert de schrijver dat het mogelijk is, in de eerste plaats de rechten van de betrokkenen bij provinciale verordening zoodanig te omschrijven, dat dezen niet van de welwillendheid der administratie puur afhankelijk zijn, doch een rechtspo sitie hebben; zelfs kan die rechtspositie .zeer wel gunstiger zijn dan bij de rijks regeling het geval is en daarom moet zulks bij provinciale verordening geschie den. Natuurlijk mag daarbij het algemeen belang, de bedoeling van den aangeleg- den of gerestaureerden weg niet uit het oog worden verloren; maar deze primaire eisch is volkomen vereenigbaar met een behoorlijke rechtspositie voor de betrok kenen. En in de tweede plaats: bij die rege ling door de staten moeten de belangen van de lokaliteit en de aangelanden zoo veel mogelijk worden gediend en, niet worden getracht daarbij die onderwerpen te regelen, die naar hun aard op andere wijs dienenj te worden behandeld." Waar de uitweg op de Provinciale wegen dikwijls veel voeten in de aarde heeft, mee- nen wij goed te doen, deze citaten onder de aandacht van onze lezers te brengen. Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoe dig weer weldadig kalm. Buisje 40 eni 75 et. THOLEN, 24 April, nam. 2.30 uur. Afwezig met kennisgeving Weth. Franke. Na de gebruikelijke opening met gebed, had de raad geen, bezwaar aan de agenda alsnog toe te voegen: Geldleening en wijzi ging begrooting 1939. De notulen der vorige vergadering wer den na een kleine opmerking van de heer Dijkslag vastgesteld. Tot de ingekomen stukken deels behel zende missives van Ged. Staten tot goedkeu ring van genomen raadsbesluiten behoo- rende o.m.: Missive van het Dep. van Onderw. Kun sten en Wetenschappen tot goedkeuring der benoeming van Dr. C. Veltenaar tot archivaris der gemeente M.ssive van Ged. Staten tot onthouding van goedkeuring aan de verordening voor het beheer van het Brugbedrijf. Naar aanleiding van deswege gegeven wenken door de Centrale Bureaux van ad vies en van verificatie werd het ontwerp daarmede in overeenstemming gebracht, evenals de nieuw vast te stellen verorde ning voor het beheer van het Gasbedrijf. Inzake enkele niet te voldoene aansla gen tot heffing van schoolgeld en reinigings diensten, werden deze posten oninbaar' ver klaard. Op het verzoek van het bestuur der Ned. Herv. Gem. om een vergoeding van f 15.- per week voor de ingebruikneming van de consistoriekamer en, het koor dieh kerk ten behoeve van het openb. onderw., heeft het college een onderhoud gehad met een paar vertegenwoordigers van dat bestuur, waar bij werd gewezen op het efit, dat de gemeen te in dezen vergoedt, wat z\j zelve van De fensie te dezen aanzien ontvangt, en werd de vergoeding onderling bepaald op t 10. De heer VAN VESSEM zou willen weten wat het andere Kerkbestuur der Ger. Gem. in dezen ontvangt, maar bij voorbaat vindt bij f 10.te weinig en zal ook wel in het bestuur bedenking ontmoeten, want het koor is niet in gebruik genomen voor opberging van materialen, maar bovendien zijn er twee klassen in opgenomion en zou 't be drag uit dien hoofde vrfllen Verhoogd zien. De VOORZ. kan niet zeggen, wat het an dere kerkbestuur ontvangt. Voorts zou 't geen zin hebben een nader besluit te ne men over het bedrag, nadat hierin over eenstemming was verkregen. Op de vraag van Mr. WOLPENSBER- GBR, of Defensie de vergoeding heeft vast gesteld, antwoordde de Voorz. bevestigend. Daarop werd het bedrag goedgekeurd. Op een verzoek tot vergoeding krachtens de Lag. Onderwijswet voor de afstand naar de school werd afwijzend beschikt, nadat is gebleken, dat die afstand 3.3 KM. be droeg, terwijl daartoe minstens 4 KM. moet gevorderd. Aan de Mbsselcentrale werd weder een stukje grond nabij de brug onderhands ver huurd. De erfpacht van een stukje grond aan de Singel van J. Deurloo ad f 4.per jaar werd omgezet in een verkoop aan C. Ba zen voor f 80.nadat men zekerheid had dat deze grond niet begrepen kan zijn in dien bij de eventueele aanleg van de Sin gelweg. Vastgesteld werd het Kohier de reini gingsrechten voor het 2e kwartaal. Voor de stichting van een wachtlokaaltje bij de standplaatsen der autobussen werd een crediet toegestaan van f 700. De heer DIJKSLAG vroeg naar de oor zaak der verhooging, daar oorspronkelijk f 600.zou worden aangevraagd. De VOORZ. zeide, dat de aannemings som f 692.-bedroeg. Verder werd dit ge bouwtje ter exploitatie verhuurd voor f 50 per jaar, waarvoor de huurder, onafhanke lijk of hij het weer zou onderverhuren, ge durende 5 jaar aansprakelijk bleef. In het ontwerp der nieuwe verordening op de heffing van havengeld kwam een verlaging voor tot 4 cent per ton. Met deze verlaging had o.a. ,,Schutte- vaer" hare instemming betuigd. De heer DIJKSLAG zou 't billijk achten dat b.v. een schip van ca. 350 ton dat 100 ton hier zou laden of lossen, ook maar voor 100 ton zou betalen. De heer BOGERT kon daarmee wel in stemmen, vooral omdat de schipperij ge drukt wordt door het auto-vervoer en ook, omdat goederen, hier gelost, duurder zou den kunnen worden door dat havengeld. De concurrentie is toch al üoo groot in dezen, dat men er misschien rekening mee zou kunnen houden. De VOORZ. wees er op, dat er iets on- biliyks zou kunnen liggen in die heffing bij een grootere tonnenmaat, dan dat er uit gelost of -geladen' wordt, maar toch neemt zoo'n schip de ruimte in van 360 ton, dat de grondslag van de heffing uitmaakt. En zou men de heffing gaan afmeten naar de concurrentie-geest, dan moest men de hef fing maar heelemaal doen vervallen. Intusschen is dat niet de roeping der ge meente, die de heffing' vordert als tegen wicht voor de kosten, die nu toch weer al met een f 300.worden ingeboet. Ook kan een onderzoek worden ingesteld naar het gebruik van de. haven door die groote schepen om dan te zien, wat er zou kunnen gedaan worden, doch beval nu de aanne ming van dit ontwerp aan. De heer DIJKSLAG achtte het beter om eerst dat onderzoek aif te wachten^ De VOORZ. moest dit ontraden omdat dit zooveel tijd zou vorderen, dat ze dan dit jaar niet meer in werking zou kunnen treden. Hierop werd ze vastgesteld. Na overleg met de commissie van het georganiseerd overleg werd een nieuwe ver ordening' vastgesteld regelende de samen stelling en de werkkring der Commissie van Bijstand in het beheer van het Gas bedrijf, noodig voordat een commissie voor dat bedrijf alleen als zoodanig kan aange merkt worden daar B. en W. het beheer voeren en niet zulk een commissie. Inzake het besluit tot vaststelling van het quotiënt, bedoeld in art. 16 2e lid van het finaneieele verhoudingsbesluit werd op voorstel van B. en W. besloten in beroep te gaan, omdat die beslissing naar het vaste oordeel van het college ten onrechte is, ook al is het mindere bedrag dat nu zal uitge keerd worden niet zoo bijzonder groot, ter wijl B. en W. er van overtuigd zijn in het gelijk te zullen worden gesteld. Overeenkomstig de Woningwet en op ad vies van den Inspecteur der Volksgezond heid werd de rij woningen aan de School straat toebehoorende aan de Diaconie der Ned. Herv. Gem. onbewoonbaar verklaard. De heer BOGERT vroeg of er vergoe ding werd geegeven voor deze onbewoon baar verklaring en voor wie die huizen dan ziljn. De VOORZ. antwoordt dat er geen ver goeding wordt gegeven. Er zal voldoende tijd tot ontruiming zijn totdat de bewoners elders onder dak zijn, terwijl de huizen eigendom blijven van de eigenaar evenals de grond, als ze zouden worden^ afgebro ken. Of men mogelijk geneigd zal zijn ze alsnog aan de gemeente te verkoopen, zoo- als voorheen, gepoogd maar mislvikt is, zal men moeten afwachten. Doordat van hooger hand de belooning voor de a.genten( in het distributiebedrijf te hoog is geacht, werden deze terugge bracht voor Tholen op f 140.Poortvliet f 70Scherpenisse if 80.St. Maartens dijk f 100.Stavenisse f 80.--, St. Anna- land f 140.en Oud Vossemeer f 85. Een te dezer zake ingekomen verzoek van de verschillende agenten om de ver laging- niet toe te passen, werd van de hand gewezen. Ten behoeve van de Gasfabriek waartoe reeds enkele kasgeldleeningen zijn aange gaan werden deze thans omgezet in een vaste leening van f 2000. Aangenomen werd eene wijziging in de gern. begrooting 1939. Na afhandeling der agenda verzocht Mr. WOLFENSBERGER voortaan in de reeds vastgestelde agenda geen wijziging meer aan te brengen, daar men dan de desbetref fende stukken niet altijd kan inzien. De VOORZ. kan niet de verzekering ge ven, daaraan steeds te voldoen. De Raad komt niet zoo vaak bijeen, dat men met sommige zaken, die wat spoed ver eischen altijd kan wachten. Deze Jeenlng konden we nu slechts aanvragen, nadat we de verzekering er van ontvingen na het verzenden der convocatie en de begrootings wijziging vorderde zooveel tijd, dat we bij de samenstelling der agenda nog niet ge reed waren en ook dachten niet gereed te kunnen zijn, terwijl op het allerlaatst' bleek toch klaar te zijn gekomen. Als dergelijke zaken behandeld kunnen worden, dan behoeft men er niet mede te wachten en bovendien bij den aanvang der zitting, heeft niemand bezwaar naar vo ren gebracht voor de behandeling van dit tweetal punten. Alleen voor zoover moge lijk zal met die wensch rekening worden gehouden. Daarna sluiting. THOLEN Burg. Stand. Geboren: Cornells Abra ham Leendert Marinus zoon van J. J. Geluk en J. J. de Laater. Ondertrouwd: Johannes van Dalen 30 j., van PoortvUet en Wilhelmina Jannetje van Luyk 25 jaar; Jan Slager 22 jaar en Jan na Marina Burgers 21 jaar; Willem Mari nus Groenewege 28 jaar en Anna Pieternel- la Hage 19 jaar; CorneUs Soomers 28 jaar te Amsterdam en Maria Petronella Johan na Deurloo 24 jaar. Cent Verkamman 27 j. en Samarina Cornelia v. D^jke 24 jaar te St. Maartensdijk. Voorgaande weekwas bij een aanvoer van 30 tot 50 pond per vaartuig, de besom- ming der botvisschers nog steeds aan den lagen kant. Ook waren nog steeds de vang sten der weervisscherij gering. Bij wat mil der weer ligt het in de bedoeling der kreef- tenvisschers met het uitzetten der korven eeni aanvang te nemen. Aan de R.K. School te Bergen op Zoom is onze stadsgenoot, dhr. P. Tuytjes benoemd tot kweekeling met acte. De tot hoofd der Luchtalarmeerings en Waarschuwingsdienst benoemden heer Anth. Wagemaker heeft deze benoeming geaccepteerd. Door denl dijkgraaf van het water schap ,,De Vrije Polders onder Tholen," den heer J. M. Wagemaker, zal wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftigd, als zoodanig uit die functie ontslag worden aangevraagd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 4