„EILANDEN-NIEUWS" TRIUMPH Simon Gieke NATUURLIJK TRIUMPHEERT BOVEN ALLES Marktberichten WANT HET IS DE BESTE m SIGARET 2e BIAO - ZATERDAG 27 APRIL 194» - No. 1137 BINNENLAND OFFICIEELE CRISISPÜBLICATIES Uitwegen op de Provinciale wegen. Centrale velllngMiddelharnis uist toen de sirenes begonnen te loeien voor een luchtaanval op Nybergsund op 11 April, werd deze foto gemaakt van den Kroonprins en Koning Haakon van Noorwegen, toen zij dek king zochten. Een afgeschoten kogel van een der bommen werpers viel tusschen Koning Haakon en Graaf Wedel-Jaris- bera. Konina Haakon raapte deze op en stak hem in zijn zak. AARDAPPEL AANKOOP TOT 1 MEI OPENGESTELD. De ketter van Scherpenisse Cbr. Weekblad op Ger. Grondslag voor de Zald-Holl. en Zeeuwscbe Eilanden Ulteavavande N.V. .Ellanden-nleuws* MIddelbarnli. Tel. 17, Giro 167930, Postbus 8 De Staatkundig Gereitormeerde verga deren te Rotterdam Indië Is paraat Militairen loggen weer beperkt ver lof Een persverordening afgekon digd —Sinds de oorlog 237 Nederlamd- sche slachtoffers ter zee De nieuwe Dieseltreln rydt 178 KM. per uur Verschillende berichten. De Algemeene vergadering der Staatk. Geref. Partij is dit jaar niet te Utrecht, maar te Rotterdam, in het gebouw ,de Doe len" op de Coolsingel, gehouden. Woensdag j.l. waren daartoe uit alle oorden deg lands afgevaardigden en belangstellenden opge komen, terwijl ook vele predikanten uit de onderscheiden kerkelijke richtingen werden opgemerkt. Nadat de Partij-Voorzitter, Ds. Kersten de vergadering met gebed en Psalmgezang had geopend, werd aan H. M. de Koningin eeni telegram van eerbiedige hulde en aanhankelijkheid gezonden, waar na Ds. Kersten zijn openingsrede hield. Allereerst stond de spreker stil bij de ernstige omstandigheden van het oogenblik. De uitbarsting van den thans gevoerden oorlog was te vreezen. De machthebbers der wereld rekenden niet met God en Zijn Woord. Ook het falen van den Volkenbond is daaraan toe te schrijven. Aan de eene zijde dreigt de bond der goddeloozen de wereld te overstroomen en aan de andere zijde loert Rome op herstel der oude wereld heerschappij. Groote gevaren bedreigen ook ons volk, dat zich steeds verder van God en Zijn dienst vervreemdt en dat door de oorlogsomstandigheden! in een uiterst moei lijke positie is gebracht, Gedenken wij de verschooning des Heeren over ons, in onderscheiding van de oorlog voerende landen. Een herhaling van de toestanden uit den wereldoorlog is te meer te vreezen, omdat in de jaren van overvloed heil werd gezocht in de vernieti ging van hetgeen men teveel achtte. Spr. wilde niet in den breede handelen over de verzekeringswetten, die ons volk zijn opge legd en waartegen de Staatkundig Gere formeerden steeds wéér hun protest hebben laten hooren. Zij hebben van meet af niet alleen principieele, doch ook staatsrechter- lijke en finanoiëele bezwaren ingebracht. De grootsch opgezette invaliditeitsverzeke ring heeft reeds een boekhoudkundig-tekort van f 1.144.000.000. Het rapport der com missie Verrijn-Stuart noopt er wel toe, dat radicaal met het huidige systeem gebroken wordt. Spr. hekelde vervolgens de onderwijs wet. Op herziening van de uitkeering aan kloosterling-onderwijzers is herhaaldelijk aangedrongen. Met nadruk bepleiten wij hier nogmaals de noodzakelijkheid, dat één pro- testantsche partij gevormd wordt op de vaste basis van Gods Woord. Het resultaat van de Christelijke politiek is, dat Rome kunstmatig de overhand in ons land kreeg. Ons volk zoekt het separatisme niet, dit wordt het opgedrongen. Spr. wekte zgn ge hoor, aan de hand van het woord des Apos tels op, standvastig te blijven en eindigde met het uitspreken van den wensch, dat Nederland zich moge buigen onder God en Zijn recht erkennen. Men heeft zich de laatste week in het buitenland bezig gehouden met de vraag, wat men doen zou met Nederlandsch Indië, indien Nederland eventueel in den oorlog zou worden betrokken. Een onzer redacteuren heeft daarover in ons laatste nummer in het hoofdartikel een en ander nader uit eengezet. Nu is het zoo, dat Nederland eigenlijk geen koloniën heeft, maar vol gens de grondwet bestaat uit een deel in en eeniige dfeelen buiten Europa. Wie dus Ne derland aanpakt, grijpt tegelijk Ned. Indië aan en omgekeerd. Japan heeft op ditzelf de punt den nadruk gelegd. W(aar nu over ons Nederlandsch-Indië door de groote Zee-mogendheden gesproken werd, heeft ^e Gouverneur-Generaal, Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Stachouwer van uit het paleis te Buitenzorg een rede ge houden, welke werd uitgezonden over alle Nirom-zenders. In de eerste plaats heeft hij de bevolking gerust gesteld. Hij achtte de onrust zielkundig verklaarbaar, maar niet gerechtvaardigd. Nadrukkelijk ver klaarde hij dat Nederland naar alle wind richtingen paraat is, dat onze weermaoht met groote zorgvuldigheid op behoorlijk peil is gebracht, waarom hij al te groote be zorgdheid van de hand wees. Hij wekte de bevolking op, te vertrouwen, dat de Regee ring, zoowel voor de binnen- als de buiten- landsche veiligheid waakt. Er zal naar verluidt weer eenige meer dere bewegingsvrijheid voor onze militairen komen en de militaire verloven zullen weer op beperkte schaal worden verleend. De Re- geeringspersdienst deelt hierover mede, dat van Zaterdag 27 April af (veïtrek Vrijdag avond daaraan voorafgaande) weer zal worden, overgegaan tot het verstrebkcn van periodieke verloven, ïij het op iets 'be- perikter voet, dain tot dusver het .geval is geweest. De maatregelen die worden genomen ter handhaving van onze neutraliteit, blijven oriverzwakt en de regeering heeft voor al les open oog. Van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht is in de Staats courant een verordening voor de pers ver schenen, geldende, nu het geheele land in staat van beleg is voor het geheele grond gebied des Rijks. Deze verordening komt hierop neer, dat de Pers strikte neutrali teit zal in acht nemen en op geenerlei wijze afbreuk doen aan de belangen en de veilig heid van den Staat. Op de jaarvergadering der Nederlandsche Reedersvereeniging, deze week gehouden te den Haag, heeft de heer Wesselink de Voor zitter, warme hulde gebracht aan onze zee lieden, die ongeacht de gevaren, hun taak aan boord vervullen. Hij memoreerde daarbij, dat gedurende den oorlog 237 slachtoffers van Nederlandsche zeelieden en anderen, te betreuren waren. Van begin September tot eind Maart gingen tengevolge van den oorlog 23 sche pen met een totaal-inhoud van 88.109 bruto reg. ton ten onder, 237 menschen verloren daarbij het leven; Een dergelijke wijze van oorlogvoeren, aldus spr., waarbij de neutra len niet worden ontzien, verdient scherpe afkeuring. Dat ondanks deze scheepsrampen de Ne derlandsche zeelieden met kalme vastbe- radenjheid de steeds toenemende gevaren der zee trotseeren en met inzet van hun leven hun taak vervullen, dient allen, die besef fen, hoezeer het algemeen nationaal belang in de huidige omstandigheden bij de vaart onzer koopvaardij betrokken is, tot groote erkentelijkheid te stemmen. Hij bepleitte voorts een z.g. vrije vaar geul", ingesteld in overleg met de bellige- renten, waardoor, indien aan bepaalde eischen omtrent de lading wordt voldaan, onze schepen veilig en ongehinderd hun weg naar en van onze havens zullen kunnen vol gen; dit zou de gevaren, waaraan onze scheepvaart thans is blootgesteld, belang rijk verminderen en het blijven varen onzer schepen verzekeren. Deze week is de nieuwe Dieseltreln ge probeerd op het traject Utrecht-Groningen, welke proefrit door den directeur der Ne derlandsche Spoorwegen, Ir. J. W. Hupkes, (die ook de ontwerper is) meerdere auto riteiten en de pers wepd medegemaakt. Vond men kort geleden een snelheid van 90 KM. al een reuze-vaart, deze electrische vijfwagen-trein stuift met een vaart van 178 KM. per uur over de gladde rails. Men vertrok om 10 uur uit Utrecht en was om 12 uur in Groningen. Al heeft Nederland een slappen bodem, wij staan wat de snelheid betreft, thans in Europa aan den top. Deze Dieseltreln is een voorbeeld van comfort, fiij Invoering van dezen trein zal voorloopig met een snelheid van 120 KM. per uur worden gereden. KORTE BERICHTEN. Verbod in overwegiiig voor bepaalde vergadertngen. Naar wij van welingelichte zijde verne men, wordt overwogen nog vóór einde M^ei te bepalen, dat het recht van vergaderen zal worden ontzegd aan alle vereenigingen, die voor ambtenaren zfln verboden. Drie verdriniklngsgevallen. Gisteren is te Nykerk het vierjarig zoon tje van schipper Muller uit Puttershoek, die met een, Rijnaak in de Buitenhaven te Nij- kerk ligt, van den walkant te water ge raakt en verdronken. Te St. Michielsgestel is gisteren het twee jarig kindje van de familie van IJnthoven in een onbewaakt oogenblik in een sloot achter de woning geraakt en verdronken. Voorts is gistermiddag de 76-jarige land bouwer G. Bogchelman in het gehucht Med- ler bij Vorden in een sloot gevallen en ver dronken. VEILING vian Woensdag 24 April 1940. Witlof 1 f 6.50—9.—; Witlof 2 f 5.-5.90; Spinazie f 18.10—14.30; Sla f 10.-11,20; Alles per 100 K.G. Tulpen f 4.-------6.40; Rddijs f 3.40. Alles per 100 bos. I Boter f 0.69—0.71 per jpond. Eierveiling van Donderdag 25 April 1940. Klpeieren 47 kg. f i77; Kipeieren 57—60 kg. f 3.45—3.52; Klpeieren 62—65 kg 'f 3.56 3.62; Eendeneieren f 3.02—3.11, Ganzen- eieren f 5.92—6.50, alles per 100 stuks. ETTEN EN LEUR, 24 April 1940. De aanvoer op de heden te Leur gehou den veemarkt bedroeg 333 stuks. De aanvoer van melkvee was normaal, de handel redelijk en de prijzen onveranderd De aanvoer van muntig vee was ruimer, de handel levendig en d«j prijzen als vorige week. De aanvoer van jong vee was voldoende, de handel tamelijk en de prijzen iets lager. De aanvoer van vet vee was ruimer, de handel vlug en de prijzien onveranderd. De aanvoer van biggen was ruimer, de handel stil en prijshoudend. Prijzen: Kalf koeien van f 140250; kalf- vaarzen van f 130240; melkkoeien van f 150260; mager vee van f 120—190; gras kalveren van If. 4000; vet vee van f 0.32 0.42 per kg. levend gewicht en biggen van f 16—22 per stuk. 's-Gravenhage, 24 April 1940. Teeltvergunning late aardappelen. In vervolg op de desbetreffende mede- deeling van 27 Maart j.l. vernemen wij van officieele zijde, dat de termijn, binnen welke telers, die door omstandigheden minder aardappelen kunnen uitpooten dan zij aan vroegen, vermindering van de aangevraag de oppervlakte aan de Landbouwcrisisor ganisatie kunnen verzoeken, is verlengd tot 1 Mei a.s. 's-Gravenhage, 22 April 1940. De Voedselcommissaris voor Zuid-Hol land verzoekt aan telers van aardappelen, zoowel klei-, consumptie- als pootaardappe- len, behoorende tot de rubriek A., die deze aan de Regeering wenschen te verkoopen, zich hiervoor te wenden tot den Plaatselij- ken Bureauhouder in hun district. De voorwaarden van aankoop zijn de vol gende: De prgzen, welke de Nederlandsche Ak- kerbouwcentrale zal betalen, bedragen bij ov.ername in de week van 2227 April voor Zeeuwscbe Bonten en) Blauwen, Roo- de Star, Bonte Star, Westeinder Bonten en Blauwen en Purore, f 3.95 per 100 Kg. Voor: Bato, Bevelander, Bonte Eigenhei mer, Blauwe Eigenheimer, Eigenheimer, Iris, Komeet, Koopmans Blauwe, Limosa, Nationaal, Populair, Present, Record, Ro bijn, Souvenir, Noordeling, West-Brabander Deva, Duivelander, Iduna, Wilco f 3.40 per 100 kg. Belanghebbenden worden erop gewezen, dat alle aardappelen moeten voldoen aan de voor de „A" klasse gestelde eischen. Bij latere overname dan in bovengenoem de week zullen de prijzen verhoogd worden met 7% cent per 100 Kg. per week of ge deelte hiervan tot 25 Mei en daarna met 10 cent per 100 Kg. per week of gedeelte hier van. Voor goedgekeurd pootgoed zijn de prij zen: voor de klasse A. f 4.70 per 100 Kg. voor de klasse B. f 4.40 per 100 Kg. voor de klasse O. f 3.90 per 100 Kg. Alle aanbiedingen voor overname van aardappelen en pootgoed moeten uiterlijk 1 Mei a.s. zijn ingediend. De uitwegen op de Provinciale wegen in ons gewest doet de eigenaars van lande rijen etc. vaak in conflict komen met maat regelen en voorschriften van het Alg. Wé gen-reglement. Wie de verslagen van het kantongerecht nauwkeurig nagaat, heeft kunnen zien, dat een aanhangig gemaakte zaak op dit punt wel vier a vijf maal voor kwam, waarbij het meestal nog uitkwam tenliadeele van den betrokkene. In de „Magistratuur" troffen wij een ar tikel aan, dat over deze materie handelt, waarin naar een juiste oplossing van de telkens voorkomende conflicten wordt ge streefd. De schrijver van het artikel ziet groot onderscheid in een drukke Rijks-ver- keersweg en een landelijke Provinciale weg. „■Waanneer aldus de Magistratuur terecht voor de groote rijkswegenj uitwe gen en kruisingen met andere wegen tot een minimum beperkt worden, dan brengt dit niet mee, diat de provincie voor hare wegen nu ooik dezelfde eischen moet stellen. Dusdoende zou de provincie haar doel voorbijstreven en zouden de provin ciale wegen der landbouwstreken zelfs in TWKKUB DBEIj. De verdryving van O» Spanjaarden van onze eilanden. Door MEVAHOR. Naar een oud dagboek. Auteursrechten voorbehouden. 84. Daarop waren de drie mannen heen ge gaan om hun broeders te waarschuwen voor het gevaar dat dreigde. Kort voor het aanbreken van het late morgenlicht waren ze alle drie weer in de jachthut *jijeen. Nu hadden ze tijd voor het maken van hun pUunipn. Verontwaardiging over het lage werk van Anthonio vervulde heni toen ze de papieren doorzagen die men op den dwerg gevonden had. Dl" papieren brachtpi veel aan het licht wal nog voor hen ver borgen was. Hoe ze de geloofsgenooten hadden gevnn- gen, wie er de hand i.i had gehad en welke belooning er voor b'J'.aald zou worden. Daarom troffen ze in >]iin beurs van den dwerg een belangrijke som geld aan. i Die moest de belooning aan de met name genoemde mannen gaan uitbetalen. De waard van Scherpenisse had zijn be looning al gekregen, zooals bleek uit de papieren van den dwerg. Wat een laagheid en valschheid bleek uit die papieren. Hoe alle Thoolschen broederen het zwaard van den beul boven het hoofd hing. Hoe men voort zou gaan met het vangen van de ketters indien deze gevangenen maar eerst vervoerd waren. Alleen het gemis aan voldoende ruimte om de gevangenen in bewaring te stellen had de bloeddorstige priester genoopt met het vangen van de ketters op te houden. Ze beefden van verontwaardiging toen ze uit de papieren van den dwerg vernamen welke bloeddorstige plannen de priester had. „Als wat we verwachten geschiedt en de hertog van Alva de ketters onderworpen heeft, dan staan ze slechts voor deze keu ze:. Hun vervloekte ketterijen herroepen waarop ze dan ter verdere berechting aan het heilige gericht zullen worden overge leverd of onmiddellijk het mes door de keel." Uitgebreide lijsten met namen van ver dachten uit het gansche eiland Tholen wer den in den bundel gevonden. Ook een af schrift van de «lijst die men op dfen waard had gevonden. Die was door den priester zelf opgemaakt want hij had er eigenhan dig bijgeschreven. „Hun gangen moeten nauwkeurig worden nagegaan om overtui gende bewijzen in handen te krijgen en dan zijn ze het eerst aan de beurt." De naam van Willem Baayeszoon stond hier niet bij vermeld. Blijkbaar was hij er later bijgeplaatst op de Iflst van de waard. Ontzet en verontwaardigd over zooveel boosheid en snoodheid zat het drietal een oogenblik bijeen. Hun hart beefde van ver ontwaardiging over de duivelsche plannen. „Baayeszoon verbrak het eerst de stilte ,,Wel Simon zijt ge nu nog gedrukt door den dood van dien dwerg alsof onrechtvaar dig bloed aan onze handen zou kleven? Me dunkt deze papieren lichten U wel anders in." „Inderdaad, zei Simon. Nu ik weet dat de Kluppel alleen uit zelfverdediging den spion heeft gedood, ben ik gerust. Ik was bevreesd, dat wg aanleiding waren geweest dat de ruwe jager in koelen bloede een moord zou hebben gedaan. Dat verontrustte me ten zeerste, m;aar nji ben ik het wel eens met Voshole, die den dood van deze man als een besturing Gods aanziet waar door we achter de snoode plannen van dien laaghartigen ketterjagerzijn gekomen. Maar hoe zUUen we de gevangenen kun nen verlossen. Zullen we daartoe wel in staat zijn?" Het drietal mannen dacht er niet aan om rust te nemen zoo ingespan nen waren ze bezig om een plan te ont werpen dat redelijke kans van slagen bood. Het kasteel moest overrompeld worden. Maar daarvoor hadden) ze hulp noodig. Hulp van de Geuzen. Mannen die den strijd kenden en die wlsteni van doortastend han delend optreden. Voshole zou trachten hulp te halen. Met de roeiboot waarmee ze naar het eiland waren komen roeien zou hij trachten Veere te bereiken of liever nog een schip van de vloot dat op de Ooster Schelde kruiste. Een geschikte plaats werd afgesproken waar het schip de vluchtelin gen aan boord kon nenaen. En dan moest men minstens de hulp heb ben van een tiental Geuzen om het kasteel te overrompelen en de gevangenen te ver lossen. „Met minder kan het ook wel, maar kunt ge er tien krijgen, zoo is het mij wel, het geld van dien dwerg kan ons goed te pas komen." Over wat Baayeszoon daarmee be doelde wilde hij zich niet uitlaten. Ik geloof, dat ik met dat geld wel kan Zorgen, dat we met minder dan tien Geu zen de bezetting kunnen opsluiten in hun eigen hol en dan de arme broeders en zus ters verlossen. Zoo nauwkeurig mogelijk werd alles ge regeld en de tijd bepaald waarop de over val van het kasteel zou plaats vinden. Nu kon men ook aan de bedreigde geloofsge- nooten bekend maken waar en wanneer ze als het plan gelukte zich konden insche pen om aan de bloeddorst van hun belagers te ontkomen. Veel was nog te overleggen aleer de vrienden konden denken aan het nemen van eenige rust, die ze toch ook bshoefdeu vanwege het inspannende leven en de spannende uren die nog komen zou den, want de onderneming die ze voor had den was uiterst hachelijk en kon zeer wel mislukken. En dan was te voorzien, dat de gevolgen vreeselijk zouden zijn. Ook mocht niet langer worden gewacht dan den' vol genden avond. Over den waard behoefde men 2ich niet ongerust te maken, die zou door de Klup pel wel vast gehouden worden, maar het gevaar dreigde dat de vermissing van den dwerg en den waard aanleiding zou geven tot een speurtocht van de bloedhonden van Anthonio en de Spaansche soldaten. Zoo dat geschiedde had men veel kans dat de plannen zouden mislukken. Hoe groot de moeilijkheden ook waren deze drie mannen sterkten zich met het ge loof in het goed recht van hun zaak. Niet om eer of voordeel, niet voor hun eigen belang stelden ze zich in het grootste gevaar. Het ging om de verlossing van hun me debroeders, die om het Evangelie van Gods vrijii genade gevangen werden gehouden om bewaard te worden voor een vreeselij- ken dood op het schavot. Het ging om de Naam en zaak des Hee ren. Om 's-Heeren Koninkrijk en deszelifs uitbreiding. Het was de strgd tusschen het licht van 's-Heeren Woord en de duister nis van bet afgodisch pausdom. Hun mede broeders te verlossen van die vreesel\jke dwang was de bedoeling van het drietal da* zich zoo bange inspanning en groote ontbering moest getroosten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 3