Vitrage's CRACKFREE Buitenland Plaatselijk Nieuws Tegen houtbederf Fa.H.BraberDirksland Huiduitslag, Jeulc, Eczeem Wed. Kurvink's verf B^^>Svva.^' WEK UW LEVER-GAL OP Attentie! Mooie ramen met onze èn gratis gemaakt. Zeer ruime keus. Schoonmaaktijd edel-stijfsel GOEDEREEDE naar Amerika heeft plaats gevonden, onder leiding van den vader der Scheiding Ds. A. C. van Raalte. De reden daarvan was de toen in ons land heerschende groote armoe de, waarbij de afgescheidenen, finantleel zwak van krachten, met een karige diaco nale bedeeling hun droef bestaan moesten rekken. Ook speelde bij van Raalte (die in de Herv. Kerk als predikant geweigerd was) een rol de twistvragen, die in den boe zem der Afgescheidenen telkens rezen over dingen van ondergeschikt belang als, het al of niet dragen van een toga door de predikanten. Aan Van Raalte was nu een licht opgegaan in „de duisternis der diaconale bedeeling" en, man van groote bekwaamheid en energie, bewerkte hij een massa-overtocht naar Amerika. Men moet over zulk een reis in die tijden niet gering denken. Uit later door van Raalte uitgege ven brochures blijkt wel, dat hij, ouder wor dende, de noodzaak en geoorloofdheid van het uittreden uit de Hervormde Kerk niet meer volledig onderschreef. Overweldigend waren de moeilijkheden die van Raalte in zijn kolonie Holland moest overwinnen. Hij was er predikant, burgemeester, rechter en dokter, 't Meest leed hij door mededooge- looze critiek op zijn werk, terwijl tegensla gen door brand en slechte finantiën zijn taak zeer zwaar maakten. Van Raalte was van groote geestesgaven niet ontbloot, maar hij had een zwakke gezondheid. Dat spreekt boekdeelen. 7 Nov. 1874 is hij over leden, nadat zijn vrouw, dochter uit de be kende familie De Moen uit Leiden hem in 1871 was voorgegaan. 't Zou toch voor ons jong geslacht zoo nuttig zijn goed met de geschiedenis van Neerland's Kerk bekend te zijn. Groote dingen heeft de Heere gedaan in ons land, heerlijk heeft de praktijk der godzaligheid gebloeid in tijden, die vol aan druk waren. Leerrijk zijn ook de gebreken, die de Kerk hebben aangekleefd. Ondanks alles zijn de leiders van toen helden geweest, door wier optreden onder Gods zegen de rookende vlaswlek Zijner Kerk is brandende geble ven. Die Kerk, van welken naam ook, zet haar tocht door onze geschiedenis voort, 't Is een onschatbare troost dat de groote Herder over Zijn Gemeente waakt en de vlam des geloofs niet laat uitdooven. En daarom vindt des dichters oproep weer klank in 't hart van allen die Sion liefheb ben: Bidt om den vrede van Jeruzalem, wel moeten zij varen die U beminnen! WAARNEMER. tijdens de in elk huis onmisbaar. Crackfree Is DE stijfsel voor Vitrage. f «br. N.V. .Onder Ons', D» Krim (O.) maakt alle stoffen als nieuw Daarom laten de Engelschen deze vlieg velden Stavanger, Bergen, Oslo, Aalborg enz. zoo heftig bombardeeren in de hoop machines te vernielen. In de komende dagen wacht er dus een belangrijk treffen, waarvan de uitslag nog onzeker Is. Dit is echter zeker, de uitslag hiervan is voor beide partijen van zeer groot belang met het oog op de toekomst. Zeer verontrustend zijn de berichten vanuit de Oostzee. Duitsch land zou weder een groot aantal transport- schepen bemand hebben, doch het is niet ze ker waar deze troepen zullen heengaan. Zal Duitschland trachten Zweden in het Noorden binnen te vallen en zoo verbin ding zoeken met de Duitschers welke in Noorwegen zijn? Vanuit Parijs wordt ge meld, dat de Geallieerden op alles voorbe reid zijn. Nieuwe donkere wolken pakken zich dus samen. Het laat zich verstaan, dat de Duitschers een weg zoeken hun mannen ter hulp te komen, want anders worden de Geallieerden sterker, en een ne derlaag zou zeer ontmoedigend werken. Wat zal de nieuwe week weer brengen? DUITSCHLAND. WIE HITLER NEET GELUKWENSCHTEN. Een Litausch blad vestigt er volgens Ha- vas de aandacht op, dat op de lijst derge nen, die Hitler tei' gelegenheid van zijn ver jaardag gelukwenschten, niet voorkomen president Roosevelt, Koning G u s t a a f van Zweden, Stalin en M o 1 o to v Het blad herinnert er aan, dat laatstgenoemde op zijn SOsten verjaardag, 10 Maart 1.1. wel gelukwenschen ontving van Hitler en Rib- bentrop. FINLAND. De gevolgen van den oorlog. Enkele cijfers. WASHINGTON. Volgens de opgaven van het Amerikaansche Roode Kruis zijn In Finland tijdens den oorlog met de Sowjet- Unie 18.000 Finsche soldaten gesneuveld en 40.000 gewond, waarvan 10.000 verminkt; 640 burgers zijn gedood, 1500 gewond, waarvan twee derde ernstig. Was de houding van ItaUë Ten aanzien van den strijd in Noorwegen begint er eenige teekening te komen. De Duitschers rukken op en trachten enkele zeer belangrijke strategische punten te be zetten. Dit wordt hun door de Noren in sa menwerking met de Engelschen belet. Twee belangrijke punten zijn het Gud- brandsdal en het Osterdal. Waarom deze punten zoo belangrijk zijn willen wij kort mede deelen. In het hooge Noorden ligt Narvik. Indien wij de berichten mogen gelooven zijn de Duitschers daar in totaal 3500 man door de Geallieerden ingesloten en is het wachten totdat zij zich overgeven. Tot op heden kunnen zij geen versterkingen krij gen en, zelf zijn zij niet sterk genoeg om den vijand met succes het hoofd te bieden. Voor het moment zijn de Duitschers daar onschadelijk gemaakt. Ongeveer in het midden van Noorwegen ligt Trondheim Hier hebben de Duitschers een zeer be schermde positie, maar hun aantal moet niet bepaald groot zijn. De fjorden maar ook de forten welke de Noren daar hadden, bieden een zeer gunstige verdediging. Ten Noorden en ten Zuiden van Trond heim zijn Geallieerde troepen aan land ge zet. Hun doel is tweeledig. Ten eerste willen zij de Duitschers te Trondheim opsluiten en ten tweede trach ten het Gudbrandsdal en het Osterdal te bezetten. Zijn deze passen in hun bezit, dan kunnen de Duitschers hun troepen te Trondheim niet te hulp komen, en kunnen de Gealli eerden, na dus Narvik en Trondheim on schadelijk gemaakt te hebben, hun plannen verder voortzetten. Want de hoofdmacht der Duitschers be vindt zich in het Zuiden, te Oslo, Stavanger en Bergen. Vanuit zee kunnen zij in dat bezette ge deelte niet landen, en over land moeten zij een der twee genoemde dalen passeeren. Zou Duitschland die dus kunnen bezetten dan blijven de Engelschen niet alleen voor de poort, maar zouden zy ook de troepen te Trondheim te hulp kunnen komen. Is het voor de Duitschers een bezwaar dat zij geen voldoende manschappen kun nen zenden, voor de Engelschen is het een bezwaar dat zij geen vliegvelden hebben. De Duitschers hebben deze in Noorwegen wel, en vallen van daaruit de Geallieerden zeer krachtig aan. de gemeente Goedereede voor een ambts woning voor de gemeenteveldwachter. De werkman Joh. Tr. had het onge luk met zijn werkzaamheden zichzelf zoo danig te verwonden met een riek in zijn been dat geneeskundige hulp er aan te pas moest komen enj nu moet hij voorloopig rust houden. vorige week zeer verontrustend voor het oogenblik is hierin verandering gekomen. Heel scherp was eerst de toon in de Itall- aansche pers. Deze verweet Engeland mis bruik te maken van zijn macht in de Mid- dellandsche Zee, waarvan ook Frankrijk profiteerde. Als de grootste Middellandsche zeestaat kon en mocht Italië, dat niet toe laten. Italië vormt steeds een bedreiging voor Frankrijk, maar anderzijds schijnen de Engelsche en de Fransche vloot toch nog zoo'n invloed op Italië te hebben, dat hiervoor wordt gevreesd. Er werd gedacht, Engeland kan nu door Noorwegen de Mid dellandsche Zeevloot niet te hulp komen en moet Italië dit nu waarnemen. Miissolinl heeft echter weer wat olie op de golven gegoten en j.l. Zondag in een re de gezegd, dat het wachtwoord in Italië is. werken en arbeiden voor de paraatheid des lands. Afwachten tot gunstiger oogenblikken. Zeer eigenaardig is deze toestand wel, want indien Italië met Engeland en Frank rijk in oorlog ware gekomen, Duitschland zou naar ons oordeel partij gekozen heb ben. De positie van Italië is weliswaar zeer moeilijk, vooral ook met het oog op den Balkan. Opmerkelijk is ook de medewerking van de Fransche minister president Reynaud dat Frankrijk aan Italië, bepaalde voor stellen had gedaan om tot minder gespan nen verhoudingen te komen. Als verstandig staats maar ook koopman heeft de Duce hierop nog niet geant\yoord. De teekenen van bezorgdheid zijn er al, straks komen de Geallieerden wel verder, tenzij de oorlogskansen zeer in hun voor deel zouden omkeeren. De Engelsche minister van financiën Sir John Simon heeft enkele begrootingscijfers medegedeeld Het begrootingsjaar sluit in Engeland af per 31 Maart. De schuld is in Engeland gestegen tot dri© en zestig duizend miUioen gulden De uitgaven voor het nieuwe jaar wor den geraamd op 19.000 millioen gulden. De belastingen zullen opbrengen onge veer 9000 millioen zoodat de schuld min stens weer met tieii; duizend millioen gulden zal toenemen. Een klein kijkje, welke enorme sommen gelds met een oorlog gemoeid zijn. Vergeten, moeten wij niet, dat Duitsch land ook een aardig bedrag moet besteden en veel armer is. Engeland en Frankrijk bouwen op hun sterkere economische posi tie. Momenteel heeft Engeland twee millioen soldaten behalve zijn vloot, de luchtmacht en de ma riniers op de koopvaardijschepen. Thans worden er weder besprekingen ge voerd tusschen Rusland en Engeland over het sluiten van een handelsverdrag, Enge land wil zekerheid, dat Duitschland er niet door gebaat zal zijn. Krabben verergert de kwaal en maakt U ontoonbaar. Be strijdt de oorzaak van uw ondragelijke laat en folterende jeuk. Neem D.D.D., het recept van Dr. D. Dennis. Reeds de eerste druppels doen de ondragelijke jeuk bedaren. D.D.D. dringt diep In de poriën door en doodt de ziekte kiemen, zoodat de huid zich kan her stellen. Flacons h 76 cent, f. 1.50 en t. 2.50 bij Apoth. en Drog. MIDDELHABNIS Aan de kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid naar Rotterdam en den Haag verzonden 1100 H.L. aardappelen. De herkeuring van trekhonden en hondenkarren zal plaats hebben op Woens dag 8 Mei des nam. 2 uur op het Kerkplein te Middelharnis. SOMMELSDIJK Luchtbescherming. Woensdag 1 Mei, a.s. des namiddags van 8.30 tot 10 uur, zal in deze gemeende een luchtbeschermingsoefening worden ge houden. De ingezetenen worden met het oog op de verplichtingen die moeten wor den nagekomen, speciaal met betrekking tot lichtafschermlng, enz., verwezen) naar de reeds vroeger verspreide aanwijzingen en de vanwege den Heer Burgemeester aan geplakte openbai'e bekendmaking. De landarbeider C. v. d. D. had het ongeluk bij het veranderen van richting door de vrachtauto waarop hij gezeten was uit den bak te worden geslingerd. Hier bij werd hij bloedend aan het hoofd gewond De ontboden geneeskundige constateerde een lichte hersenschudding. De keuring voor den dienstplicht van de buitengewone dienstplichtigen van de lichtingen 1936 en 1937 zal voor deze ge meente worden gehouden in de Openbare lagere school te Middelharnis op 12 en 13 Juni a.s. De besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer, voorkomende bij het vee van den landbouwer M. B. is geweken verklaard -- Op de 1.1. Woensdag gehouden markt waren aangevoerd: 23 paarden, 32 runde ren, 80 pinken, 44 kalveren en 85 biggen. De handel in vee was slecht. De handel in biggen vlot. DIRKSLAND Voor de verschillende soorten aardap pelen als Roode Star, Blauwe Eigenheimers besteedde meni deze week f 2.50 per H.L. Koepeen f 1.20 en een enkel restant uien werd eveneens voor if 1.20 per H.L. verhan deld. Heden Vrijdagavond zal de algemee- ne vergadering van de Coop. Boerenleen bank alhier gehouden worden. Als bestuurs lid is aftredend dhr. J. v. Kempen en als lid van den Raad van Toezicht dhr. Jac. Bosschieter welke beiden herkiesbaar zijn. Een huis met schuurtje en tuin en een perceel tuingrond van de Wed. J. van Waarde welke vorige week bij afslag ver kocht is voor f 2310 is niet gegund en naar men verneemt is het nu onderhands ver kocht aan dhr. J. Troost van Ouddorp. Tot waarnemend Voorzitter van het bestuur van de stichting de Drinkwaterlei ding Goeree en Overflakkee gevestigd te Middelharnis is herbenoemd de Edelachtb. Heer P. J. Keijzer Burgemeester van Goe dereede en Stellendam. Het rijkswoonhuis staande in de To renstraat alhier is onderhands verkocht aan OUDDOKP i, M De Voorz. van den Raad van Arbeid brejigt U in herinnering, dat de rente- KAARTEN van de arbeiders, die hier wo nen en werken, ter vernieuwing moeten worden ingeleverd bij den Raad van Arbeid te DORDRECHT vóór 5 Mei 1940. Men wordt er aan herinnerd, dat van verhuizingen binnen de gemeente kennis moet worden gegeven binnen 5 dagen aan het Gemeentebestuur. -^ In de weervisscherij alhier zijn voxi ge week drie zaln^en gevangen, twee hier van wogen samen 43 pond terwijl de ande re 19 pond woog. Dinsdagmorgen raakte een zekere van Z. uit Sommelsdijk bij het verleggen van gerooide boomen op het erf van C. T. na bil het „Bergje", zoodanig met éen zgner beenen bekneld dat hij zich onder behan deling moest stellen van den zoo juist pas seerenden geneesheer Dr. Ruizeveld alhier. _- Verschillende personen dienden een aanvrage in tot het verkrijgen van een machtiging tot het voorhanden hebben van een vuurwapen, maar verzuimden de ver- eischte foto's over te leggen. Zij gelieven deze alsnog zoo spoedig mogelijk over te leggen. Donderdagmorgen omstreeks negen uur reed een vrachtauto op de Breedeweg alhier tegen een telefoonpaal. Deze aanrij ding werd veroorzaakt doordat een defect ontstond aan de stuurstang van de vracht auto. De paal brak gelijkgronds af, de auto bekwam van voren grote schade, terwijl de bestuurder geen letsel opUep. Voor de eerste halfjaarlijksche vee markt gehouden op Donderdag j.l. bestond weinig belangstelling, er werden eenige runderen en varkens aangevoerd. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever- gal In uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam la vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrü te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apotheker» en drogisten, t. 0.76. Wie met de a.s. Pinksterdagen een pracht Rijwiel wil koopen voor weinig geld, moet zich haasten, want ze wor den steeds duurder. Nog enkele voorra dig, geheel compleet ivoor f 3 3. Ook FONGERS, BURGERS, SPABTA, PON, ALADDIN, WERELD, HERAUT, en RECORD RIJWIELEN uit voorraad leverbaair. W. AKERSHOEK RIJWIELHANDEL OUDDORP NIEUWE TONGE Donderdag 2 Mei hoopt het echtpaar M". Kievit en C. v. d. Ham alhier hun 50- jarig huwelijksfeest te vieren. Donderdag viel de heer W. v. L., ter wijl hij zijn werkzaamheden verrichtte van een trap en verwondde zijn arm zoodanig dat hij in het ziekenhuis te Dirksland moest worden verbonden. Donderdag had er op de hoogte een aanrijding plaats tusschen twee auto's, v. d. heer P. 'V^reeswijk en de heer Mijnders van Melissant. De botsing was zoo hevig dat beide auto's materieele schade oplie pen. Maandagmiddag had de hulsvrouw V. H. R. het ongeluk een pan heet water over haar beenen te krijgen, waardoor zij ernstige brandwonden opliep. OUDE TONGE Maandagavond zal in Hotel van Veen een vergadering worden gehouden van de Holl. Mij. van Landbouw, afdeeling Oost Flakkee, waar als spreker zal optreden de heer G. A. v. d. Waal van Barendrecht, die zal behandelen: „De moeilijkheden bij de aardappelkeuringen en de oorzaken van de vele teleurstellingen." De door de Middenstandsvereenigin- gen georganiseerden etalagewedstrijd ter gelegenheid van de installatie van burge meester Rijnders heeft een volkomen, be vredigend resultaat gehad. De eerste prijs werd behaald door M. Cohen slager alhier, wien tevens een legpenning werd toegekend geschonken door het Dagblad van Rotter dam, het was een pracht etalage die door vele menschen is bezocht, Tweede prijs Mej van Dongen; derde prijs mej. M. Scheepers, Dat de Ingezetenen een dergelijken, wed strijd op prijs stellen, bewees wel het groot aantal inzendingen. Bij loting' werden voor de inzendingen de volgende prijzen toege kend, 1. Mej. Vooijs, 2 Mej. T. v. Peer, 3 den heer J. W. E. de Vries, 4 Mej. Meijer. In de ledenvergadering van de R.K. Boerenleenbank is de heer J. A. Waare als bestuurslid en de heer A. P. M. Jacobs als lid van de Raad van Toezicht herkozen. De vergadering van Ingelanden van het Waterschap de polders loozende door het Oudeland van Oude Tonge heeft tot secretaris en penningmeester van dit Wa terschap benoemd de heer G. Verweij Jz., wonende alhier. OOLTGENSPLAAT. De werkman A, de Vos had het ongeluk tijdens zijn werkzaamheden met een bijl in zijn been te hakken. Per auto is hg naar Dr. Kramers vervoerd, die geneeskundige hulp verleende De heer C. Snijder uit Oude Tonge I heeft onderhandsch een woonhuis staande aan de Noord-Achterweg verkocht aan den heer A. Hotting alhier. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn bij de gem. politie inlichtingen te bekomen: Hooivork; ijzeren KG.-gewicht Tafelkleed; Ceintuur mantel; Zijden sjaal; Huissleutel, Paar kinderwantjes, een hand schoen en een portemonnale met inhoud. Het vee van den landbouwer P. van den Heuvel is van mond- en klauwzeer ge nezen verklaard. De Emma-bloem collecte in deze ge meente gehoudoA heeft de som van f 67.80 opgebracht. Bij den landarbeider W. de Vos, wo nende Oudelandschedijk alhier, bralt door dat kinderen met lucifers speelden een be gin van brand uit. Omstanders die dit spoe dig bemerkten wisten het vuur spoedig te blusschen, zoodat de schade niet aanzien lijk is. DEN BOMMEL Dhr. A. Kamerling, C. v. d. Sluijs en Mej. Berkhoff-Verweel moesten allen voor observatie naar het ziekenliuls te Dirks land worden vervoerd, terwijl Mej. B. Geel hoed na een verblijf van 3 weken aldaar weer behouden huiswaarts is gekeerd. Jac. M. had het ongeluk met zijn voet bekneld te raken tusschen tractor en eg. Dr. Oosthoek verleende geneeskundige hulp. ZEDENSCHANDAAL IN DEN BOMMEL ONTDEKT. Drie der betro'kkenen in bewaring gesteld. Reeds geruimen tijd v/as het onder de bevolking van den Bommel bekend, dat min derjarige meisjes uit het dorp, waarvan er verschillende den leeftijd van zestien jaar nog niet hebben bereikt., ongeoorloofde om gang hadden met eenige jonge mannen uit Oude en Nieuwe Tonge. De ruchtbaarheid van deze zaak strekte zich tenslotte zoo ver uit, dat zelfs eenige keeren van de kan sel tegen deze practijken werd gewaar schuwd. Drie maanden lang heeft de burgemees ter, bijgestaan door den rijks- en gemeen teveldwachter, ijverige pogingen in het werk gesteld, om zich op de hoogte te stellen van den aard en den omvang der strafbare handelingen en men is er eindelijk in ge slaagd, zich een duidelijk overzicht va,n de feiten te verschaffen. Gebleken is, dat 12 minderjarige meis jes herhaaldelijk met drie jongelieden uit de nabuurdorpen in een schuur samenkwa men of autotoohtjes maakten, met het doel, niet nader aan te duiden handelingen te plegen. In verband met deze zaak zijn de 16-ja- rige J. K. en de 19-jarige S. de K. uit Oude Tonge en de 21 jarige P. K., een gehuwde man uit Nieuwe Tonge, aangehouden en naar Rotterdam overgebracht, waar zij ter beschikking van den Officier van Justitie zijn gesteld en in het huls van bewaring werden, ingesloten. Het onderzoek, dat nog gaande is, heeft voorts uitgewezen, dat J. K., zich om de autohuur te kunnen betalen aan diefstal en verduistering schuldig gemaakt heeft. Overwogen werd, ook tegen de meisjes, die blijkbaar uit vrqe wil hebben gehandeld, strafrechterlijke maatregelen te nemen. Voorw. STAD AAN 'T HARINGVLIET Bij reorganisatie van het Kinder koor Jong Concordia is het bestuur als volgt samengesteld, Voorz. G. G. 't Hooft, secretaris L. Goumare, penningm. A. M. v. Nierop, bestuursleden A. Roos, J. Mackloet en D. Huizer Fzn. Bij het indragen van zakgoederen in een schip had G. Braber het ongeluk naast de plank te stappen en met zak en al in het water te vallen. Daarbij liep hij een diepe vleeschwond boven zijn neus op, door een stukje glas van zijn bril. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. De 14-jarige F. van Asperen had het ongeluk vanuit een roeiboot in een volle kaai met water te vallen. A. Ghijsens kon hem met eenige moeite pp het droge bren gen. Onder het vee van den landbouwer P. Arensman A. Pzn. heerscht de besmet telijke ziekte mond- en klauwzeer.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 2