CniUi/EEKbLADopGED.GD(N1[)SIAG vöÖRDlZUID-HOUIïiZCC^ EHAMDEM Aambeien N.V. UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „EILANDEN-NIEDWS" De positie van Indië. 12e Jaargang W^OENSDAG 24 APRIL 1940 No* 1136 OFFICIEELE CRISISPÜBLICATIES WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER1935 OPGENOMEN HET BLAD .O N Z E E I L A N D E N" 1 8E J A A R G A N G BESCHIKBAARSTELLING VAN GEDE NATUREERD ONDERMELKPOEDER TEN BEHOEVE VAN DEN OPFOK VAN KALVEREN. niEuws UITGAVE VAN Gevestigd te Mlddelhantis Frjiu HendiÜcstr. 122 C R Giro 167930 Foftbox 8 Xd. 17, sykantoor voor Zeeltuia: St. Maartenadiyb MarKt, Telef. 69. Abonnementsprijs 90 cent per 3 maandenbg vooruItbetaJlng. Veischint ledeten Womsdag en Zaterdag 2 nual pet «eek. Afzoinderip:e Bummen 5 ceni Buitenland 8 gulden pet {aar Advcftentie»pi^ 20 cent per tegel. Redames 40 et.; Dtenstu aanvragen em aanbiedingen van 1—6 cegek 80 et.; Boek«aani< koikUging 10 cent per i^ Contiacten belan^k lager. Ons overzeesche gebiedsdeel in Azië, het schoone Insullnde, dat naar het woord van Multatuli zich slingert om de evenaar als een, gordel van smaragd, staat de laatste dagen wel in het centrum der internatio nale belangstelling. De bladen en de radio houden zich voortdurend bezig met de po sitie van dit eilandenjrijk, voor het geval Ne derland zelf in de oorlog betrokken zou worden. Zij doen dit naar aanleiding van de bespreking, die de Japansche minister van Buitenlandsche Zaken heeft gehad met den Nederlandschen gezant te Tokio, welke bespreking op Japansch initiatieif ge houden werd. Gezien de chaotische toestan den in Europa, waar steeds meer landen in het conflict betrokken worden, heeft de Japansche regeering gemeend zich ernstig bezig te houden) met het geval, dat ons land oorlogstooneel zou worden, de verbindingen met Indië werden verbroken en deze kolo nie dus geheel op zichzelf zou zijn aange wezen. Het spreekt vanzelf, dat uit deze situatie allerlei mogelijkheden konden gebo ren worden, waarbij voor Japan wellicht ook onaangename. Op zichzelf beschouwd, doet deze belang stelling, welke van zeer twijfelachtig ge halte is, niet heel aangenaam aan. Immers, meni spreekt in Engeland, Amerika en Ja pan blijkbaar al zeer gemakkelijk over, dat ook Nederland wel eens slachtoffer van een aanval zou kunnen worden. Dit teekent wel zeer duidelijk de afstomping der gevoelens en de lugubere mentaliteit, die de geweld dadigheden van de laatste jaren, kweeken. Intusschen meene men niet, dat Japan zoo bezorgd is over het lot der Nederlandsche koloniën, omdat het zoo heelgraag deze in onze handen wil laten blflven. Tot ,,de nieuwe orde" in Azië, welks verwezenlij king op het program van Japan staat, be hoort zeer waarschijnlijk ook wel de supre matie over Oost-Indië. Momenteel is dit nog toekomstmuziek, daar de andere we reldmachten als Engeland, Amerika en Frankrijk nimmer zullen dulden, dat Japan zich daar nestelt. IVfeiar omgekeerd wil Ja pan niet, dat één dezer landen er steunpun ten verwerft of ze geheel in bezit krijgt. Dat dit land dus deze zaak aan de orde heeft gesteld, komt enkel en alleen hieruit voort, dat het Nederlandsch-Indië niet in handen van Engeland of Amerika wenscht. Indien. Nederland zelf aangevallen werd en tenslotte onder de voet geloopen, zou het wel eens kunnen gebeuren, dat b.v. En geland het noodig oordeelt, de bescherming van Indië op zich te nemen, zooals het dit b.v. ook gedaan heeft in de tijd van Napo leon, toen geheel Nederland bq Frankrijk werd ingelrffd. Engeland heeft toen al onze Indische bezittingen, met toestemming van stadhouder Wlillem V, onder zijn be heer genomen, doch ze in 1814 na de val van Napoleon, weer teruggegeven. Het had ze inderdaad zoolang beschermd. Japan is nu blijkbaar bevreesd, dat zooiets wel eens weer zou kunnen geschieden en acht dat met het oog op zijn eigen positie niet wen- schelijk, zoodat het een diplomatieke actie begon om Indië veilig te stellen. Amerika en Engeland zijn het er, blijkens uitlatingen van Cordell Huil en Chamberlain, mee eens, dat de status quo in de Groote Oceaan moet worden gehandhaafd en dat alzoo geen verandering moet worden gebracht in de machtsverhoudingen!. De toestand rondom de Stille Oceaan is de laatste jaren tamelijk gespannen. Se dert Japan Mantsjoekwo veroverde en Chi na onder zijn macht poogt te krijgen, is het er zeer onrustig en waar het bovendien schijnt te streven naar een van Europe anen gezuiverd Azië, zijn Engeland en Amerika op hun hoede en zal het dezen landen niet onaangenaam zijn, wanneer Ja pan zich in China doodvecht. Dat de Ver- èenlgde Staten Japan als hun grootsten concurrent beschouwen, komt in hun poli tiek voldoende tot uiting. De geweldige Amerikaansche oorlogsvloot in de Groote Oceaan is enjkel gericht tegen Japan, om dat Amerika daar niemand anders te vree zen heeft. Het heeft daarom verschillende vlootsteunpunten op de eilandengroepen in de Stille Zuidzee en is van plan om bin nenkort ook het eiland Gocam, dat in de richting van Japan ligt, tot vliegtuigbasis in te richten, in verschil van de verklaring der Japansche regeering, dat zij dit zal be schouwen als eeni onvriendelijke daad. De Vereenigde Staten, zouden evenwel niet kunnen dulden, dat dit in handen van Ja pan viel. De machtspositie van dit land zou immers door het bezit van deze schatrijke koloniën ten zeerste versterkt worden en de Philippijnen, een aan de V.S. behoórénde eilandengroep ten Noorden van onze Oost, 'zouden aan beide zijdeni door Japansch ge bied begrensd zijn. Daarentegen gelooven we niet, dat Amerika er bezwaar tegen zou hebben, indien Engeland tijdelijk als be schermer van Ned. Indië zou optreden, wan neer Engeland dit noodzakelijk zou achten, bijaldien het moederland in vreemde handen viel. Nederlandsch-Oost-Indië is voor Enge land van zeer groote beteekenls. Indien deze kolonie in handen van Japan zou val len, zouden ten eerste de Britsche bezit tingen in Voor- en Achter-Indië ten zeerste bedreigd worden, ten tweede de vlootbasis Singapore haar beteekenls hebben verloren, ten derde de verbinding met Australië ge deeltelijk zijzn afgesloten en ten laatste de verbindingslijn van de Indische met de Groote Oceaan in Japansche handen zijn gekomen. Nimmer zal Engeland dit kun nen dulden. Frankrijk, dat wel niet zulke groote belangen heeft in het Verre Oosten als Engeland, staat uit hoofde van zijn soortgelijke positie op hetzelfde standpunt. Japan begrijpt wel, dat het thans onmo gelijk is, gesteld dat Nederland door één der belligerenten werd vermeesterd, zich van Indië meester te maken. Het heeft zijn handen vol aan China en moet voortdurend op zijn hoede zijn tegen Rusland, terwijl daarenboven ingeval van een Japansche agressie op Ned. Indië ongetwijfeld de zeer machtige vloten van Amerika, Engeland, Australië en Frankrijk gezamenlijk zich hiertegen zouden verzetten, ongeacht -het verzet van Ned. Indië zelf. Het staatkun dig evenwicht in de Stille Zuidzee zou ver broken worden,, indien Japan de beschikking kreeg over deze strategisch zoo prachtig gelegen eilandengroep, die bovendien enor me rijkdommen bevat, welke Japan zeer goed kan gebruiken. In de machtsstrijd der Stille Zuidzee- mogendheden spelen, dus onze koloniën een groote rol. Juist daarom behoeven wij ons echter om het lot van Indië niet al te be zorgd te maken. Ook wanneer wij wat God verhoede tijdelijk onze onafhanke lijkheid en vrijheid moesten verliezen, zou Indië op de één of andere wijze wel be waard blijven. Het valt echter te betreuren, dat de defensie middelen nog niet op dat peil zijn, als we gaarne zouden wenschen. De Regeering heeft thans wel besloten drie groote slagkruisers en een aantal klei nere gevechtseenheden te doen bouwen en deze zullen wel spoedig op sta,pel worden gezet, maar het zal natuurlijk eenige jaren duren vóór zij in dienst kunnen worden ge steld. De oorlog is dan mlschien laten we het hopen al afgeloopen en zoo blijkt, dat de ontwapeningsfantasieën, die ook in ons land- zoovelen hebben bekoord, in 't geheel geen rekening hebben gehouden met de wreede werkelijkheid. Intusschen is In dië niet geheel weerloos en zal de Regee ring aldaar zeer wel in staat zijn met de beschikbare middelen de neutraliteit in dat deel der wereld te handhaven. Wij hopen echter van harte, dat er zich noch in Europa, noch in Azië complicaties zullen voordoen, waardoor ons land ook in de we reldbrand wordt medegesleurd. Wij zien evenwel, hoe de oorlog tusschen Duitsch- land en de Geallieerden alles in de wereld op losse schroeveni zet en. de positie van Nederland zoowel als van Indië bedenkelijk in het gedrang doet komen. MOTORRIJDERS VLIEGEN TEGEN ELKAAR OP. Viertal gewonden te Tholen. Omstanders vallen flauw yan den schrik. Een hunner loopt hoofd wonde op. THOLEN, 21 April. Omstreeks 12 uur heeft hier een ernstig verkeersongeluk plaats gehad bij het politiebureau aan den Eendrachtsweg. Van de brug kwam een mo torfiets, waarop gezeten waren de om streeks 35-jarige H. van Oorschot uit Acht. huizen en zijn echtgenoote, terwijl van de andere zijde een motorrijder, sergeant Kos ters uit Oss naderde, Be-ide motoren, botsten tegen elkaar en werden vrijwel vernield. Van Oorschot en echtgenoote en de sergeant werden zoo ern stig aan het hoofd gewond, dat zij vrijwel bewusteloos het nabij gelegen Militair Roo- de Kruisgebouw moesten worden, binnenge dragen, waar ze werden verbonden. Van Oorschot en echtgenoote .zijn des middags omstreeks 2 uur naar het gasthuis te Ber gen vervoerd voor verdere behandeling. Van den schrik vielen een paar dames be- vn.isteloos, terwijl ook C. Gunst omver sloeg en een, groot gat in het hoofd opliep, zoor dat ook hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. Naar wij nader vernemen, is geen direct levensgevaar bij de verwonden aanwezig. (N.v.d.D.) PRINSELIJK PAAR OP ZONDAG NAAR VOETBALWERSTRIJD HOLLAND-BELGIë. Zondag j.l. heeft, begunstigd door prach tig lenteweer, in hét Olympisch Stadion te Amsterdani weer een voetbal wedstrijd plaats gehad tusschen Nederland en Bel gië. Twee en, veertnilg duizend toeschouwers woonden deze wedstrijd bij waaronder vijf ministers, verschillende burgemeesters van groote steden, en| vele officieren en opper officieren van het Nederlandsche leger. Met begrijpelijk groote instemming mel den de llnksche bladen ook dat H.K.H. Prinses Juliaina en Z.K.H. Prins Bemhard deze wedstrijd met hun tegenwoordigheid hebben willen vereeren en( met spanning het verloop hebben gevolgd. Het doet ons leed dat wij dit feit anders dan de llnksche pers moeten slgnaleeren. Wij leven in een ontzettend ernstige tijd, waarin, zooals Dr. Colijn verledeni week schreef, wij het ieder oogenblik „waar schijnlijk" moeten achten, dat het ons land gaat als Denemarken en Noorwegen, m.a.w dat plotseling de oorlogs-catastrophe over ons kan losbreken. Toen de vorige wereld-oorlog uitbrak was er bij het begin nog uitwendige verootmoe diging te bespeuren), de kerken liepen stampvol en nu? Stampvolle voetbalvel den, startiiPvoUe bioscopen. En de hoogge- plaatsten in den lande, gaan ons volk er in voor, om. op den Dag des Heeren een voetbalwedstrijd bij te wonen. Wij zouden niet gaarne willen beweren, dat het Prinselijk Paar kan leven als ge wone burgers. Hun hoog Ambt elscht, dat zij wel eens formaliteiten moeten vervul len, waarin wij on? moeilijk kunnen ver plaatsen. Maar de eeuwigdurende Wet des Hee ren: Gedenkt deni Sabbathdag, dat gij dien heiligt, geldt voor ons allen, van hoog tot laag, voor Koning en onderdaan. Het strekt méér tot eere, dat Gods Wet en inzetting wordt gehandhaafd, dan dat deze met voe ten Worden getreden en zelfs Gods Dag in sport en spel wordt doorgebracht. Wat valt er van een nauwgezette nale ving van het Woord des Heeren in ons christelijk Nederland, dat zich in den tijd der reformatie, na een titanenstrijd aan Ro me ontworstelde, nog te bespeuren? Wij worden het kwalijk genomen, indien wij er slechts op wijzen En toch zegt het WJoord des Heeren, teni- zij het niet is naar dè,t Woord, het zal geen Dageraad hebben! Het begint er op te lijken dat ons volk den weg op gaat van het Romeinsche Rijk, dat naar het spreekwoord van Juvenalis „panem et circensls" vroeg om brood en spelen en jammerlijk ineenstortte. Van een terugkeer tot dat Woord en zich daaronder gevangen geven, is alleen heil te verwachten want, in het houden van Gods geboden, is grooten loon. 's-Gravenhage, 17 April 1940. HET SCHETSEN VAN KALVEREN. De Landbouw-Crisis-Organisatle voor Zuid-Holland vestigt de aandacht van alle bij haar aangesloten veehouders op hun ver plichting van kalveren schriftelijk btj den Secretaris van het district, waaronder zij ressorteeren, ter schetsing aan te bieden. Het niet nakomen van deze verplichting kan onaangenaamheden veroorzaken. Aan- glftekaarten zijn bij den Districts-Secreta- ris gratis verkrijgbaar. Weliswaar zullen ook dit jaar de schet- sers zooveel mogelijk de bedrijven éénmaal bezoeken en voor zoover de verleende toe wijzing dit toelaat, de aanwezige kalveren schetsen, docht dit ontslaat den veehouder niet van de hierboven vermelde verplich ting tot schriftelljike aangifte. Indien een schetser niettemin op een be drijf komt *hetsen, zonder dat vooraf gaand aangifte heeift plaats gehad en de toewijzing kan bij die gelegenheid niet wor den, „vol" geschetst, dan zal de schetser niet meer terugkomen, ook al weet hij dus, dat er nog kalveren ,zijn te schetsen, dan alléén nadat de door hem op het bedrijf achtergelaten aangift^kaart bij den Dis- tricts-Secretaris werd ontvangen. Het is dus in het belang van lederen veehouder met een toewijzing kalveren, de dieren, welke hij van een identiteitsbewijs wil laten voorzien, schrlftel^k ter schetsljig op te geven. 'sGravenhage, 18 April 1940. GELDIGHEIDSDUUR WITTE TOEWIJZINGSBONNEN. De Voedselcommissaris voor Zuid-Hol land deelt aan alle belanghebbenden in zijn provincie mede, dat de witte toewijzings bonnen voor de periode 29 April t.m. 26 Mei 1940 en de daarop volgende perioden slechts geldig zullen, zijn, in de periode van afgifte. Op de bonnen voor de hierboven aange geven periode mag dus uiterlijk op 26 Mei as. voeder worden afgeleverd. Alleen voor de periode 29 April t/m 26 Mei a.s. geldt tevens, dat op de bonnen reeds vóór 29 April voeder mag worden be trokken, terwijl tevens op de bonnen 1 t/m IV reeds in de eerste week het geheele kwantum mag worden afgeleverd. Iemand, die de bonnen dus 26 of 27 A,prll ontvangt, kan hierop direct voeder betrek ken, terwijl hem, indien hij dit wenscht, het voeder voor b.v. de eerste twee weken, in één kwantum mag worden geleverd. 's-Gravenhage, 19 April 1940. VERWERKING VAN CRISISPRODUC TEN TOT ENKELVOUDIG VEEVOEDER. De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat fabrikanten van bloed meel, levermeel, vleeschmeel, diermeel, been dermeel, vleeschbeendermeel, visohmeel, wit vischmeel, haringmeel, sardlnemeel, garna- lenmeel, walvischmeel en pilchardmeel, die in aanmerking wenschten te komen voor een onthefifing van de verbodsbepaling, ver vat In artikel 1 van het Veevoederbesluit 1939 (verbod tot het verwerken, doen ver werken, bewerken of doen bewerken tot voeder, voor welke diersoort ook), deze vóór 1 Mei 1940 dienen aan te vragen bij de Afdeeling Veevoederdistributie van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd en voor de Uitvoering van de Landbouwcrisiswet 1933, Lange Voorhout 10 te 's-Gravenhage. Voor zoover éen dergelijke ontheffing reeds op grond van eenige wettelijke bepa ling is verkregen, is zulks uiteraard niet meer noodig. Als zoodanige ontheffing geldt evenwel niet een vergunning tot verwerken, doen verwerken, bewerken of doen bewer ken van beenderen, verleend door den direc teur van de sectie Beenderen van het Rijksbureau voor Chemische Producten aan bij bedoelde sectie ingeschreven onderne mingen. 's-Gravenhage, 19 April 1940. BESTELBONNEN VEEVOEDER. De Minister van Economische Zake^ maakt bekend, dat witte veehoudersbon nen, welke vóór 29 April 1940 zijn uitge geven, gedurende 4 weken na de periode van uitgifte geldig zijn. De handel heeft daarna nog 8 dagen gelegenheid deze witte bonnen voor een blauwen bestelbon voor voorraadsaanvulling in te wisselen. Witte bonnen, welke worden uitgegeven voor de veevoeder-distributieperiode van 29 April tot 27 Mei 1940, zijn terstond nadat de veehouders deze in hun bezit hebben, geldig voor het betrekken van het toege wezen voeder. De witte veehoudersbonnen voor dit en de daaropvolgende tijdvakken zullen slechts geldig zijn in de periode van afgifte. De handel heeft 8 dagen na afloop der periode gelegenheid voor inwisseling tegen blauwe bestelbonnen. Bonnen, waarvan de geldigheidsduur is verloopen, worden onder geen enkele voor waarde meer aangenomen voor inwisseling tegen blauwe bestelbonnen voor den, groot handel. 's Gravenhage, 19 April 1940. De Voedselcommissaris voor Zuid-Holland deelt belanghebbenden in de Provincie Zuid Holland mede, dat vanaf 26 Mei a.s. voor veehoudersbedrijven, welke niet de beschik king hebben over ondermelk, gedenatureerd ondermelkpoeder verkrijgbaar zal worden gesteld. Het product zal toegewezen worden on der den naam kalvermeel op een gewone witte bon. De toewijzing is voorloopig vastgesteld op 7 K.G. per kalf per periode van 4 weken. Degenen, die op grond van het boven staande voor deze toewijzing in aanmer king komen, kunnen zich schriftelijk aan melden bij den Plaatselijk Bureauhouder, onder wiens werkgebied zij ressorteeren. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat alleen zij, die niet de beschik king hebben, oVer ondermelk, voor deze toewijzing in aanmerking komen, Duizenden vóór U vonden reeds baat bij AAMBEIENZALF van Broeder Benedictus.' Ook aan U zal deze zalf terstond verlichting brengen. Haal direct een pot bij Uw Apotheker of Drogist. Prijs f. 1.-. Zetpillen Br. B., per doos 85 cent 's-Gravenhage, 20 April 1940. VERBOUW VAN ERWTEN OP GESCHEURD GRASLAND. In vervolg op de mededeeling van 29 Ja nuari, dat zij, die na 1 September 1939 blij vend grasland scheuren of zouden scheuren, 1/3 van de op dat gescheurd grasland ge teelde granen voor eigen gebruik mogen be houden, dan wel een toewijzing zouden ont vangen voor een extra hoeveelheid m,eng- voeder, hiermede overeenkomende, wordt ons van officieele zijde medegedeeld, dat, indien op het gescheurde grasland erwten worden gezaaid, hetzelfde zal gelden, ech ter met dit verschil, dat waarschijnlijk niet 1/3 van de opbrengst voor eigen gebruik mag worden behouden, maar men de ge heele opbrengst ter overneming zal moeten aanbieden, waarna een extra hoeveelheid mengvoeder overeenkomende met 1/3 van de opbrengst zal worden beschikbaar ge steld. Uiteraard geldt dit alleen voor die land bouwers, die het gescheurde of te scheuren grasland hebben doen goedkeuren door den productiecommissaris en geen nieuw gras land ter vervanging van het gescheurde grasland hebben aangelegd. 's-Gravenhage, 20 April 19400. EXTRA-TOEWIJZING VAN KALVEREN. Naar wij van officieele zijde vernemen, heeft de Minister van Economische Zaken besloten, dat, ter tegemoetkoming in de schade, door het mond- en klauwzeer aan den melkveestapel toegebracht, dit jaar wederom een extra-toewijzing van kalveren zal worden verleend. Nadere bijzonderheden, omtrent de maat staven welke ten aanzien van deze toewij zing zullen gelden, en de vrtjzen, waarop de veehouders, die meenen voor een extra-toe wijzing in aanmerking te komen, een aan vrage zullen moeten indienen, worden bin nenkort bekend gemaakt. Voorts heeft de Minister besloten, dat voor alle tengevolge van het miltvuur ge storven koeien;, waarvoor een tegemoetko ming zal worden verleend, eveneens extra kalveren zullen worden toegewezen. De veehouders, die op zulk een toewijzing aan spraak kunnen maken, worden hiervan te zijner tijd in kennis gesteld. 's-Gravenhage, 20 April 1940, UITBREIDING AANKOOP CONSUMPTIE-AARDAPPELEN. Beëindiging denaturatie klei-con- sumptie-aardappelen. Overneming goedgekeurde poot- aardappelen. Naar wij van officieele zijde vernemen, heeft de Minister van Economische Zaken, op grond van den huldigen toestand op de aarda,ppelmarkt besloten, met Ingang van Maandag 22 April eenige ingrijpende ver- anderingeni aan te brengen in de tot dus ver gevolgde gedragslijn tea aanzien van consumptie-aardappelen en goedgekeurde pootaardappelen. Met ingang van genoemde datum zal de gelegenheid tot het indienen van aanvragen \oor denaturatie van klei-consumptie-aard- appelen wordeni gesloten. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale zal van de telers deze aarda,ppelen alle aan de eischen voldoende partijen overnemen, en wel voor de week van 22-29 April tegen 3.95 per 100 kg. voor Zeeuwsche Bonte en aanverwante ras sen en 3.40 per 100 kg. voor Eigenhei mers e.d. en voorts tegen wekelijks oploo- pende prijzen. Ook goedgekeurde pootaardappelen van bepaalde rassen, die niet mogen worden ge denatureerd, zal deze centrale overnemen. Alle andere goedgekeurde pootaardappelen kunnen tegen de bekende vergoedingen wor den gedenatureerd of ter overneming aan de genoemde centrale worden aangeboden. De telers, die hun partijen willen lateq overnemen, moeten hiervan vóór 1 Mei schriftelijk opgave hebben gedaan aan den voedselcommissaris in hun provincie. Nadere bijzonderheden worden per publi catie bekend gemaakt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 1