Jac. Knoop Een mooi schilderij Vaste Veerdienst Flakkee-Zijpe Geeft arbeidskracht en houdt U fit. WmiM ^iNRWHTlNi} Tienjarig bestaan van de E.M.G.O. WEK UW LEVER-GAL OP DE CENTRALE PROEFTUIN GOEREE en OVERFLAKKEE Gebrs Maas en Westbroek AMSTERDAM Beëd. Makelaar in Aardappelen, Groenten en Fruit Adm. de Ruijterweg 196<-Telef. 81431 Direct na verkoop afrekening en geld per giro of bij een bankier op Uw plaats. /(jo^il >.Hij lQ<% H006$tKJiAl! ^ü-aü2i T^L,i5545 RöTÏ^RDAn EEN BELANGWEKKEND BOEK OP KOMST. voor te MIDDELHABNIS (LANGEWEG) is op eiken werkdag voor belangstel lenden GRATIS TOEGANKELIJK. Desgewenscht geeft de tuinman alle inlichtingen, die mochten worden, ver langd. ALFA B. en C. Zeeiuwsche Blauwen B. Zeeuwsche Bonten B. Eerste Nabouw Bevelanders. Eerste Nabouw Zeeuwsche Blauwe Binten B. Roode Star B 34—28 28—35 35—45 Zeeuwsche Blapwe Ie nabouw 28—35 Bintje Ie nabouw 2835 Bevelander Ie nabouw 38—35 Blauwe Elgenh. uitverkocht. DAV. V. HOUDT Xél. 12 Scherpenlsse maakt eei' Uw kamer-interieur volmaakt. Kom eens een mooi stukje uit zoeken uit de fraaie collectie Kunstschilderstukken die wij U gaarne toonen! LIJSTENHANDEI. OEBB. DE WAAI> MIDDELHABNIS lEDEREN WERKDAG Vertrek Zijpe 7 uur v.m. Vertrek Hoek St. Jacob 8 upr y.m. Vertrek zype 6 uur 's-av. Vertrek Hoek St. Jacob 7 uur 's-av Des Zaterdags bovendien een mid- dagdienst: Vertrek Züpe 2 uur; Vertrek Hoek St. Jacob 3 uur. Tarief: t 1.50 retour; enkele reis 11.- [(Fletsen en motorfietsen inbegrepen) ZONDAGS GEEN DIENST. Om tusschen'-ilds te worden overbe zet, belle men Te! No. 20 Bruln'sse. A. 3. POLDEB-BRT7INISSK TEL. 20. Los- en Verkoopplaats Jan van Galenstraat Centrale Mankt AMSTERDAM Uitsluitend commissieverkoop Oud vertrouwd adres Onkosten, commissie, losloon en marktgeld32 et. p. 70 KG Per telefoon te spreken 's middags van 1—2 en 's avonds van 6'->7 uur. Alle inlichtingen zonder eenige verbinding of kosten. Moo'^'ir^^ ooo». ,1f.>»\ 9-^'^A StOOP''. .oOa Op den avond van 15 dezer is in het ge bouw te Middelharnis een bijeenkomst ge houden van Commissarissen, Afgevaardig den, het personeel en de accountant van de E.M.G.O. De President-Commissaris, de Heer L. J- den Hollander, deelt mede, dat de Afge vaardigden J. Ie Comte en J. van Kempen bericht van verhindering hebben gedaan. De afgevaardigde P. D. Helleman, tijdelijk we gens ziekte buiten het Eiland vertoeven de, heeft een telegram van gelukwensch ge zonden. De administrateur heeft bericht ge^ zonden, dat hij wegens zijn militaire plich' ten niet tegenwoordig kan zijn. Het Bestuur heeft gemeend dat het tien jarig bestaan, dat gisteren viel, niet onop- gemerkt mocht voorbijgaan, doch dat dit weer niet zoo belangrijk is, dat dit feit grootscheeps moet worden gedacht, waar om geenerlei officieele uitnoodiging is ver zonden. (De Persvertegenwoordigers wer den niet genoodigd. Wij verleenen wel plaats aan dit stuk, als doet het zeer onprettig aan, dat de groote Pers eenige weken te voren reeds een stuk publiceerde over het tienjarig bestaan en van ons geen nota werd genomen. Red.) De spanning waarin de wereld voortdurend verkeerd zou trou wene een meer gewichtige gebeurtenis het Bestuur niet gebracht hebben tot een uit breiding van de viering. Bij een rustpunt als dit, kan het nuttig zijn een terugblik te werpen op de omstan digheden, waaronder de N.V. is tot stand gekomen en de resultaten die tot op heden bereikt ztjn. In het hierna volgend overzicht heeft spreker zich uitsluitend gehouden aan de ofificieele gegevens in de notulen opgeno men en uit de archiefstukken blijkende. Wat voor dien tijd is voorgevallen op het gebied van pogingen, die zijn aangewend om tot electrificatie van het eiland te ko men, moet hij daarom laten rusten. Op 4 October 1922 werd de eerste ver- gadei'ing van vooraanstaande bewoners van het eiland met deskundigen gehouden ter bespreking van de mogelijkheid van elec trificatie van deze streek, waarbij de Hee- ren L. J. den Hollander en wijlen de Heer A. W. Nijgh, respectievelijk als Voorzitter en| Secretaris van een comité werden aan gewezen. Daarbij werd o.a. naar voren gebracht, dat de overeenkomst, die de gemeenten in Oost Flakkee hadden met de M.A.B.E.G. inzake de gaslevering o,p dat gedeelte van het eiland, een bezwaar zou kunnen zijn voor de electrificatie van het geheele Eiland. Eenigenl tijd daarna werd contact gekre gen met Ir. Boom. Volgens de voorloopige berekening zou de prijs van de electriciteit voor licht niet meer bedragen dan 40 cent per K.W.U. In de vergadering van 5 November 1927 konden de plannen in meer concreten vorm worden behandeld. Daarbij bleek dat aan den, vorm van een Naamlooze Vennootschap, met de mede werkende gemeenten als aandeelhoudsters de voorkeur werd gegeven, omdat deze vorm een soepele en, uit handelsoogpunt bezien, vlotte regeling waarborgde. Inmiddels was de samenwerking met het Provinciaal Bestuur en de provinciale des kundigen intensiever geworden en bleek, dat, zooals van begin af aan was veronder steld, de electriciteitslevering beperkt moest blijven tot de acht gemeen,ten van West-Flakkee. De belangrijkste vraag, die moest worden beantwoord, was, of voor het bedrijf een eigen centrale zou kunnen worden opge richt, dan wel of de stroom van buiten het Eiland zou moeten worden betrokkeni. Ben eigen centrale kon al dadelijk wor den uitgeschakeld, aangezien de Regeering er toen al naar streefde om de electrioiteits opwekkingsbronnen zooveel mogelijk te een traliseeren- Ergo was men op het betrekken van elec triciteit van elders aangewezen. In aanmerking kwam Rotterdam en Dordrecht, terwijl volledigheidshalve ook Brabant werd genoemd. Dordrecht wilde den stroom engros leveren; Rotterdam en detail. Na wikken en wegen werd besloten om de distributie in eigen hand te houden, waardoor alleen Dordrecht als leverancier van stroom engros overschoot. Die stroom zou worden betrokken via een kabel door het Haringvliet, die het Eiland zou bereiken aan deni Piersweg bij Stad aan 't Haringvliet. Voor meerdere zekerheid zou er een reservekabel naast gelegd wor den, mits de acht gemeenten Middelharnis, Sommelsdijk, Dirksland, Herkingen, Melis sant, Stellendam, Goedereede en Ouddorp, zich met de plannen zouden accoord ver klaren en het Provinciaal Bestuur daaraan zijn sanctie zou verleenen. Thans was de tijd gekomen rechtstreek- sche onderhandelingen te gaan voeren met de Colleges van Burgemeester en Wethou ders van ds bedoelde gemeenten. In 1930 was de zaak zoover gevorderd, dat de Gemeenteraden zich met de plannen zooals ze hiervoren in ruwe trekken zijn aangegeven, accoord verklaarden en zooals die door Ir. Boom waren uitgewerkt. Ge deputeerde Staten gaven daaraan hun goed keuring en het contract met Dordrecht tot levering van electriciteit engros werd afge sloten, zoodat de distributie door de N.V. zelf ter hand zou worden genomen. Op 23 April 1930 Werd de eerste verga dering van afgevaardigden met den Raad van Commissarissen gehouden, zulks over eenkomstig de bepalingen der Statuten, die inmiddels waren opgemaakt (14 April '30). Volgens die Statuten benoemt iedere ge meente een afgevaardigde uit de Raadsle den. Deze af gevaardigden vormen den Alge- meene Vergadering. Zij kiezen uit iedere gemeente één persoon die als lid van den Raad van Commissarissen de dagelijksche leiding van zaken in handen heeft. Over alles wat de financieele gestie in de hoofdzaken betreft, is goedkeuring noo- dig van de Gemeenteradeni en van .Gedepu teerde Staten, als ook voor de Rekening en Begrooting. Door ,periodiek voorgeschreven aftreding is de waarborg open gesteld voor zoo noodig verversching van de functies. Da Centrale van Stellendam werd over genomen en die gemeenten even als de an dere gemeeniten aan het net aangesloten. Met de gemeente Dirksland, die een eigen gasifabriek had en zich niet de weelde kon veroorloven onvoorwaardelijk een licVit-le- verende concurrent toe te laten, werd een afzonderlijke regeling getroffen, waarbij de N.V. een afzonderlijke heffing op de elec- triciteitsgebruikers in die plaats zou invoe ren, om uit de opbrengst dier heffing de gemeente schadeloos althans ten deele te stellen voor het verlies, dat die gasfabriek duchtte van den electriciteit leverenden con current, aangezien het Gemeentebestuur van Dirksland, dit als eenig middel zag om in het algemeen belang electriciteit in haar gebied als concureerend bedrijf toe te la ten, zonder daardoor financieel al te veel gehandicapt te worden. De opzet van het bedrijf was er op ge richt om aan de ingezetenen van West Flakkee zoo goedkoop mogelijk electriciteit te leveren, waarbij echter niet uit het oog mocht worden verloren den gebiedenden eisch om door zooveel mogelijk reservee ring de positie der N.V. zoo sterk mogelijk te maken. Dat daarmede de bedoeling om winst voor de gemeenjten te maken op den ach tergrond moest worden gehouden spreekt vanzelf. Tot nu toe kon het toen voorop gezette doel, zooals dat hiervoren is aangegeven, ten volle in praktijk worden gebracht. Hoewel belangrijk zal hier geen over zicht worden gegeven van de personeni die van af 't begin tot nu toe hun krachten hebben gegeven aan de totstandkoming en de exploitatie van het bedrijf. Wel is het plicht aan allen die door overlijden, ver- ti'ek of andere mutaties niet meer in func tie zijn, een woord van dankbare gedachte nis te wijden voor hetgeen zij op dit gebied in het algemeen belang hebben verricht. Het eerste boekjaar werd het bouwjaar. Nu eenmaal de oprichting van een electrici- teits-distributiebedrijf tot stand gekomen was, werd met een enoi'm tempo een en ander ter hand genomen. Begin Mei 1930 werd de eerste steek in den grond gezet, daar het doel voor oogen stond nog voor den winter 1930-'31 met de electriciteitsle vering te kunnen beginnen. De te verrichten werken Voor den aanleg van het distributienet waren de navolgen de; a. het leggen en inrichten van een hoog spanningskabel lang 42.5 K.M. welke de slagader van het toekomstige bedrijf moest worden; b. het aanleggen van een diensttelefoon- net van plm. 31.5 K.M. lengte welke de on derlinge communicatie tusschen het kan toor en de transiformatorstations resp. plaatselijke vertegenwoordigers mogelijk moest maken. c. het bouwen] van 13 transformator stations met de noodige technische inrich ting voor transformatie van de toegevoerde hoogspanning van 12500 Volt tot een be- drijfsspanning van 380/220 Volt. d. het leggen van plm. 46 K.M. onder- grondsch laagspanningsnet en het bouwen van plm. 42.5 K.M. bovengrondsch laag spanningsnet in de diverse aangesloten ge meenten. e. het inrichten van een electrLsche straat verlichting in 7 gemeenten. f. het ombouwen van het bestaande ge- lijkstroomnet te Stellendam in een wissel- stroomnet. g. het maken van ondergrondsche en bo- vengrondsche huisaansluitingen. Diverse beproevingen, metingen enz. wer den verricht teneinde bij de inbedrijfstelling een normale stroomlevering te kunnen waarborgen, want alleu; waren overtuigd, dat, wil het in oprichting zijnde bedrijf het vertrouwen der aangeslotenen verwerven een der hoofdzaken was bedrijfszeker heid. In 5 maanden werden bovengenoemde werken uitgevoerd en op 2 October 1930 kon door den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland Zijne Excellentie Minister van Staat Jhr. Mr. Dr. van Karnebeek de plech tige inbedrijfstelling plaats vinden. Op den avond van dien dag werd in ca. 1000 perceelen op West-Flakkee voor de eerste maal electriciteit ontstoken. Er heerschte vreugde in de aangesloten ge meenten nu eindelijk de wensch, electrici teit te kunnen verkrijgen, werkelijkheid was geworden. Wie zou op dat oogenblik gedacht kun nen hebben, dat een wereld-crisis enkele ja ren later zou heerschen, welke alle deelen van ons land en niet in het minst onze landbouwstreek tot in de fundamenten zou raken. Het jonge bedrijf, in de lónderschoenen staande, ondervond hiervan groote moei- lijliheden. Zij, die in 1930 spontaan stroom- gebruiker werden, klaagden over de hooge tarieven. Het aantal aansluitingen in het 5e boelcjaar rond 2500 bedragende bleef na- genoeg constant. Critisch werden de pogin gen, om de rentabiliteit van het bedrijf te verzekeren, bezien. Voor zoover de critiek opbouwend was hebben wij daarmede ons voordeel gedaan. O.i. waren de meeste aan vallen op het bedrijf niet gemotiveerd en naar onze meening kwamen zij voort uit de benarde omstandigheden, waarin een groot gedeelte onzer aangeslotenen door de malaise kwamen te verkeeren. Daarom, heb ben wij hierover nooit wrevel gekoesterd. Alles werd in het werk gesteld om tot het uiteindelijke resultaat te komen: be- drijfszekere electriciteitslevering tegen la gen prijs. Inwendig werden al die maatregelen on derzocht en genomen, welke de uitgaven zouden kunnen verminderen en de offers der laatste balans- en winst- en verliesreke ning toonen aan, dat de genomen maati'e- gelen succesvol waren. Anderzijds werd door intensieve persoon lijke voorlichting een gestadige toeneming van het stroomverbruik bereikt. Per 1 Mei 1938 werd het mogelijk een eerste tariefsverlaging het abonnementsta rief door te voeren. Een half jaai' later volgde een tweede verlaging nl. de verla ging der meterhvuu- en der krachtstroom tarieven. Ruimere stroomafgifte en een gunstige tendenz t.o.v. nieuwe verbruikers deden ons besluiten per 1 Mei 1939 andermaal een tariefsverlaging door te voeren. De tarie ven wedijveren reeds, wat de goedkoopte betreft, met de tarieven van de grootste bedrijven in ons land en het is momenteel een open geheim, dat het bedrijf electrici teit distribueert tegen prijzen welke enkele jaren geleden door geen buitenstaander werden verwacht. Na een distributie van electriciteit van 10 jaren veiwachten wij het plm. 3000 aan sluitingen een stroominkoop van 1% mil- lioen K.W.U. en zal het bruto overschot in het komende jaar rond 40.000 bedragen. Voorwaar indrukwekkende cijfers. Bij het overzien van de resultaten der eerste 10 jaren mogen wij vaststellen, dat de verrichte tot voldoening stemt. Het vertrouwen in de doelbewuste leiding van het bedrijf geeft mij de vrijmoedigheid de komende jaren optimistisch tegemoet te zien. De E.M.G.O. heeft zicli nu reeds als een onmisbare schakel weten in te vlechten in den handel, de nering, de landbouw en niet in het minst in de huishouding. Aan het eind van mijn overzicht zij het mij vergund een wensch te uiten, n.l. deze: Dat de E.M.G.O, zich ook in de toekomst mag blijven verheugen in het VERTROU WEN van de inwoners. Het Bestuur en de Directie zullen zich bij voortduring beijveren om zich dat vertrou wen waardig te maken. Zoo doende zullen de belangen van de E.M.G.O. en die van het publiek op de bes te wijze worden gediend. In aansluiting aan dat overzicht wijst de Voorzitter er op, dat het bereikte resultaat ook te danken is aan de medewerking van de bestuurders en van het personeel. Zij allen hebben tot plicht het bedrijf verder op te voeren. Propaganda voor het bedrijf moet behalve van de E.M.G.O. komen van het publiek. Hij zegt de besturen dank Voor hun steun en aangename samenwei-- king, waarbij aan de degelijkheid van de behandeling van de zaken geen afbreuk werd gedaan. In dien dank betrekt hij ook den Directeur en het personeel, die allen gelij kelijk, ieder in de positie waarin zij zijn geplaatst hun best hebben gedaan om het bedrijf vooruit te brengen en zich allen als een schakel in den keten van het ge heel hebben gevoeld. Ook hun medewerking mag mede een oorzaak worden genoemd, dat de E.M.G.O. zich een goede reputatie lieeft verworven. Een woord van dank brengt hij verder aan den Heer Mijs, waarnemend voorzitter, aan den Heer Rooij voor de uitnemende wij ze, waarop hij als commissaris tevens het secretariaat waarneemt en aan den Heer Fontien, die als accountant niet zoo zeer en in de eerste plaats de cijfers heeft ge controleerd, als wel voor de deskundige fi nancieele adviezen die hij aan de E.M.G.O. steeds heeft gegeven. Waar de E.M.G.O. zich aanvankelijk niet in aller sympathie mocht verheugen, kan op dit oogenblik met genoegen worden ge constateerd, dat tegenstand is verkeerd in medestand en' dat uit de vroegere tegen standers propagandisten voor het bedrijf zyn gegroeid. In het belang van de E.M.G.O. doet hij zoonoodig een beroep op de aanwezigen om ook in de toekomst hun beste krachten aan het bedrijf te geven. Mededeeling wordt gedaan van de ont vangst van telegrafische en andere schi'if- telijke gelukwenschen, o.a. van het Ge meentelijk Electriciteitsbedrijf van Dor drecht. Daarna geeft de Directeur, aan de hand van de door het G.E.B, te Dordrecht wel willend afgestane teekening, een overzicht van een modern electriciteitsbedrijf, van af het oogenblik, dat de steenkool aan de fa briek wordt afgeleverd tot op het oogen blik, dat men binnenshuis de stroom kan in schakelen. Deze leerzame verhandeling wordt met groote belangstelling gevolgd. Daarna wordt een film van de Maat schappij Nederlandsch Fabrikaat getiteld EERBIED VOOR EIGEN WERK, gevolgd door een komisch filmpje. In het daarop volgende gezellige samen zijn worden de aanwezigen in de gelegen heid gesteld om tot uiting te brengen het geen zij bij deze bijzondere gebeurtenis ten aanzien van de E.M.G.O. op hun hart mo gen hebben. Door verschillende sprekers wordt een en ander naar voren gebracht o.a. de pogin gen die voor 1922 reeds ,zijn ingesteld om tot electrificatie te komen, waarbij verschil lende personen worden genoemd, die daarin een werkzaam aandeel hebben gehad en waarbij ook wordt aangestipt het aandeel van de Landbouwvereeniging van Melis sant. De naam van Ir. Boom wordt andermaal naar voren gebracht als van iemand, die met groote kennis van zaken het bedryf heeft opgericht en in den beginne heeft ge leid. Uit alles bleek de goede onderlinge ver standhouding en goede samenwerking zoo wel van de Besturen als van het personeel, zoodat ook uit dien hoofde de toekomst van de E.M.G.O. met verti'ouwen kan worden tegemoet gezien. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever- gal in uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt, üw lichaam tl vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendie, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zOn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LBVER-PII, LBTJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Elscht Carter's Lever-PlUetJes btj apothekerj en drogisten, t. 0.76. Naar wij vernemen, zal binnenkort bij N.V. Gebr. Zomer Keuning's Uitgevers M;ij te Wageningen een belangwekkend boek verschijnen, over HET GELOOF EN ZIJN MOEILIJKHEDEN, geschreven door Prof. Dr. J. H. Bavinck Prof. Dr. Joh. de Groot en Prof. Dr. M. J. A. de Vrijer. De inhoud van dit werk is: De onbekende God Gebedsmoeilijkheden Het raad sel: mensch Vragen aangaande het Gods bestuur De roep naar bevrijding. „DE KOMMA." Een lezer schrijft aan de N.R.C. Kohlbrügge de man van de komma! Als Utrechtenaar willen wij 't volgende in her innering brengen. Bij den hoofdingang van het Oude Kerkhof te Utrecht was een steenhouwer bezig den tekst te beitelen 1 Thess. 4 14. Dr. Kohlbrügge maakte den steenhouwer er attent op dat hij de kom ma verkeerd plaatst. De steenhouwer be grijpt zijn vergissing en neemt de komma weg wat nóg op den steen te zien is. Verkeerd had hij zijn Icomma gezet, nl. als volgt: ,,God zal degenen, die ontslapen zijn, in Jezus wederbrengen met Hem." Door Kuhlbrügge's toedoen werd er gebei teld: ,,God zal degenen, die ontslapen zijn in Jezus, wederbrengen met Hem." 't Is maar een komma, maar die komma zegt voor hen die het verataan, alles.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 6